SAXTAKARLIQ TEXNOLOGİYASI
Hazırda beynəlxalq cinayət-karlığın əsasında dayanan üç təməl daşı var - narkotik maddələr, "canlı mal" alveri, qızıl və əntiq əşyalar qaçaqmalçılığı.  "Onlarla mübarizə son dərəcə çətin və perspektivsizdir. Hər üç halda yaxşı düşünülmüş və qurulmuş təşkilatlanma ilə üzləşirik ki, orada diletantlara yer yoxdur". İnterpolun məsul əməkdaşlarından birinin "Layf" jurnalına müsahibəsindən götürülmüş bu ifadə hələ bir neçə onillik bundan əvvəl deyilib.  Bu müddət ərzində vaxtilə son dərəcə dəbdə olan "Layf" nəşrini dayandırsa da, İnterpolun iş üsulları, sərhəd rejimləri və gömrük    məntəqələrinin təchizatı dəyişsə də, "əntiq əşyalar xəstəliyi", çətin ki, səngisin.
Əslində, qədimlik bütün dövrlərdə yüksək qiymətləndirilib. Hələ antik Yunanıstanda Kritin qədim qab-qacağı qızıldan qiymətli idi. "İstehlak cəmiyyəti" olan müasir dünyadan isə heç danışmağa dəyməz - indi "əntiq əşyalar xəstəliyinə", az qala, bütün dünya mübtəla olub. Bəziləri onun mənşəyini qarşısıalınmaz standartlaşdırmada görürlər ki, bu zaman ekvatordan qütblərə qədər hamı cins geyir, "hamburger" yeyir, koka-kola içir və Hollivud blokbasterlərinə baxır. Digərləri müasir həyatın dəhşətli ritmi qarşısında təhtəlşüur vahiməni əsas sayır. Üçüncülər isə, sadəcə, fərqlənmək və pulun gücünə düzəltdirmək mümkün olmayanı pulla almaq istəyini önə çəkirlər. Dünyada arxeologiya ilə, məsələn, "orta əsrlər tarixini" fərqləndirmək ənənəsi olsa da, milyonçunun öz qonaq otağında divardan Mane, yaxud Rembrandtın əsərini asmaq, onun arvadının isə ziyafətdə astek hökmdarının xanımına məxsus boyunbağıda gəzişmək istəyi, əslində, eyni kökdən qaynaqlanır və şəhər kənarındakı evi "retro üslubunda" tərtib etmək istəyinə heç bir aidiyyəti  yoxdur. Əlbəttə, hazırkı "əntiq əşyalar xəstəliyi" külli miqdarda saxta əşyaların meydana çıxmasına gətirib çıxarmaya bilməzdi.
Antalyada sizə mütləq üstünü balıqqulağılar örtən yunan amforası təklif edəcəklər. O, həqiqi də ola bilər, lakin çox vaxt işbazlar təzə amforaları dənizin dibinə salır, gil gövdə balıqqulağılarla örtüldükdən sonra isə artıq alıcı "qədimliyə" şübhə etmir.
Nepalda turistlərə çəltikdən düzəldilən kağız üzərində "qədim əlyazmalar" təklif edirlər. Bu kağızın kiçik parçaları qədim və qiymətli əşya kimi qələmə verilir. Lakin çətin ki, bunun üçün xeyli pul ödəyən turist elə həmin kağıza ət və pendir büküldüyü qonşu dükana boylansın.
Bir dəfə qəzetlərdə tamamilə unikal bir hadisə əksini tapdı. İtaliyada bir dəstə fırıldaqçı "qızıl mədəni" tapdı. "Kiçik Arnaut küçəsində" istehsal olunan "qədim" əşyalar "qədim nekropol"u təqlid etməklə, əvvəlcədən torpağa basdırılır, sonra isə "varlı hərifə" kifayət qədər böyük məbləğ müqabilində qazıntılarda şəxsən iştirak etmək və tapılan əşyaların hamısını özünə götürmək təklifi verilirdi. Hər şey əla gedirdi, amma günlərin bir günü rəqiblər "qədim məzarlığa"  Napoleonun büstünü qoydular. O vaxt həmin hadisəni bir çox qəzet hər üzünə hallandırsa da, heç kim, əslində, çox məntiqi olan belə bir sualı vermədi: bu qəbildən olan "üsullar" kriminal arxeologiyadan elmi arxeologiyaya da köçürülmür ki? Ələlxüsus, həmin arxeologiya, ilk növbədə, qonşulara qarşı ərazi iddialarında bulunan siyasi məqsədlərə xidmət edəndə? Erməni "tarixçilərinin" arxeoloji saxtakarlıqlar vasitəsilə nəyi istəsən, "sübut etməyə" hazır olduqları Cənubi Qafqaz üçün bu çox aktual sualdır.
Arxeoloji dairələrdə əmin olduqları kimi, saxtakarlıqlar vasitəsilə ciddi elmi ictimaiyyətə təsir göstərmək, demək olar ki, mümkün-süzdür. Üstəlik, erməni arxeoloqlarının "araşdırmaları" dünyanın elmi dairələrində, yumşaq desək, ciddi şübhələr doğurur. Həm də məsələ təkcə Nataliya Ovsepyanın "Novoye vremya" jurnalının səhifələrindəki istehzalı qeydində deyil: "Eçmiədzinin diyarşünaslıq muzeyində bir kimsə də yoxdur. Nə ziyarətçilər, nə də əməkdaşlar gözə dəyir. Əvəzində e. ə. IV minillikdən XIX əsrə qədər külli miqdarda qab-qacaq var. Yeri gəlmişkən, eramızdan əvvələ aid edilən kuzələrin iki əsr bundan əvvələ aid edilənlərdən qat-qat təzə görünməsinin səbəbi mənim üçün hələ də sirr olaraq qalmaqdadır".
Ermitajın erməni "mütəxəssisi" Suren Ayvazyanın orta əsrlər Azərbaycan Atabəylər  Dövlətinin   sikkələri  üstündəki yazılara suvandla əl gəzdirərək, e. ə. II minilliyə aid "erməni sikkələri" kimi qələmə vermək cəhdindən hiddətlənən direktoru Piotrovskinin məktubu daha ciddi səciyyə daşıyır. Suvandın erməni arxeologiyasında nə kimi rol oynadığını açıq bəyan edən akademik Piotrovski tərcümə zamanı müəyyən "yanlışlıqlar" olmaması üçün məktubunun Ermənistan SSR Elmlər Akademiyasının jurnalında rus dilində çap edilməsinə də nail oldu.
Lakin təəssüf ki, indi saxtalaşdırmaların sayı xeyli artıb və onlar orijinalı saxta nümunələrdən, "qədim erməni sikkələrini" suvandla "əl gəzdirilən" Azərbaycan sikkələrindən, "qədim erməni petroqliflərini" isə azərbaycanlıların məzarları üzərindəki başdaşılarından fərqləndirə bilən alim-arxeoloqların heç bir faiz də təşkil etmədiyi geniş auditoriyanı nəzərdə tutaraq dövriyyəyə buraxılır. Bu alimlərin "sensasion tapıntını" əyani şəkildə görmələri zəruridir. Diletantlara gəldikdə, burada əbədi "xalq hamısını həzm edəcək" deyimi əldə rəhbər tutulur. Bir də Gebbelsin prinsipi: "Yalan o qədər böyük olmalıdır ki, "bu boyda yalan olarmı?" fikri heç kəsin ağlına belə gəlməsin".
Hər hansı bir halda, Ermənistanda tarixin növbəti dəfə saxtalaşdırılmasına start verilib. "Azq" qəzetinin məlumatına görə, "Yerkir" Repatriasiya və Mənimsəmə Üzrə İctimai Təşkilatlar İttifaqının təşəbbüsü və maliyyə dəstəyilə Ermənistan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun arxeoloji ekspedisiyası ermənilərin yeni "kəşfinin" - təməli guya e. ə. I əsrdə erməni çarı Böyük Tiqran tərəfindən qoyulan "Arsax Tiqranakerti"nin qazıntılarını davam etdirir. İddia edildiyi kimi, Xaçinçayın (adını tələm-tələsik  "Xaçenaget" qoyublar) sol sahilində aparılan qazıntıların elə ilk günlərində Nor Marağa kəndi yaxınlığındakı yüksəklikdə qalanın qalıqları tapılıb. İlkin qazıntılar nəticəsində, eni 3,5 metrə çatan qala divarının bir hissəsi, içəriyə doğru genişlənən giriş, girişlə qaya arasında yerləşən keçikçi qülləsinin qalıqlarının aşkarlandığı bildirilir. Qala divarının torpaqdan təmizlənən hissəsinin uzunluğu 20 m təşkil edir. Erməni "arxeoloqları" dərhal belə qənaətlə çıxış etdilər: guya tapılan arxeoloji material qalanın, güman ki, Böyük Tiqranın şəhərindən də əvvəl - Urartu dövləti və ya erməni Yervandidlər dövləti dövründə inşa olunduğuna dəlalət edir.
Öz növbəsində, qəzet də xatırladır ki, mifik "Tiqranakert"in qazıntıları avqustun ortalarına qədər davam etdiriləcək. Sonra da əda ilə bildirir: "Yerkir" İttifaqının "Arsax Tiqranakerti"nin tarixi-arxeoloji araşdırılması üzrə proqramı 2005-ci ildən hə-yata keçirilir. Birinci il şəhərin konkret yeri müəyyənləşdirilib, 2006-cı ildə isə şəhərin müxtəlif yerlərində və ətraf ərazilərində qazıntılar aparılıb və nəticədə, içqalanın (sitadel) bir hissəsi, şəhərin möhkəmləndirilmiş hissəsindəki terraslardan birinin dayaq divarı, mərkəzi məhəllədə yerləşən erkən xristian bazilikası tapılıb.
Söhbətin saxtalaşdırmadan, həm də kobud və primitiv saxtalaşdırmadan getdiyini anlamaq üçün Qafqaz tarixi üzrə elə də böyük bir mütəxəssis olmağa ehtiyac yoxdur. Tarixin erməni versiyası ilə yox, özü ilə azacıq tanış olan hər bir kəsə məlumdur ki, erməni "arxeoloqları" Qarabağın çoxsaylı alban (həm də təkcə alban yox) abidələrini "qədim erməni" abidələri kimi qələmə verməyə cəhd göstərsələr də, Qarabağda hər hansı bir "Tiqranakert" olmayıb və ola da bilməzdi. Amma təəssüf ki, bununla erməni "arxeoloqlarını" durdurmaq mümkün olan iş deyil, çünki artıq uzun onilliklərdir ki, Ermənistanda arxeologiya miskin bir duruma salınıb. Daha dəqiq desək, qonşu dövlətlərə qarşı ərazi iddialarını əsaslandırmaq üçün saxtakarlıq fabrikinə çevrilib. Əvvəlcə, "tarixi araşdırmalar" (saxtalaşdırmalar desək, daha düz olar) vasitəsilə İrəvan xanlığının torpaqları "qədim erməni məskəni" elan edildi və orada Ermənistan yaradıldı. Türkiyənin, az qala, bütün ərazisində "erməni abidələri" axtarışına rəvac verildi, Cavahetiyadakı gürcü kilsələri "erməni kilsələri" adlandırıldı. Əslində, Qarabağın Azərbaycan və alban abidələrini "erməni abidələri" kimi qələmə vermək cəhdləri əvvəllər də göstərilirdi. Lakin Qarabağı Böyük Tiqranın adı ilə bağlamaq cəhdləri ilk dəfədir ki, ortaya çıxıb. Baş verənlər başına sehrli papaq qoyaraq gözəgörünməz olan kralın gizlincə şəhərə çıxaraq, xoşuna gələn hər şeyin üstünə kral möhürünü vurması barədə məşhur uşaq filmini xatırladır. Bundan sonra keşikçilər peyda olur və bildirirdilər - biz qanunla krala məxsus olan və üzərində kralın möhürü vurulan hər şeyi xəzinəyə qaytaracağıq. Lakin məlum olduğu kimi, heç də uşaq nağılı deyil və Böyük Tiqrana istinad edilməsi, çətin ki, dünya birliyinə elə böyük təsir göstərə bilsin ki, orada dərhal ərazi bütövlüyü prinsipini unutsunlar və Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunan torpaqlarını bu ölkəyə peşkəş etsinlər.
Lakin "arxeoloji kəşflər"in daha çox  ermənilərin öz daxili auditoriyasına ünvanlandığı da heç də istisna deyil, çünki artıq Ermənistanın özündə də özü-özünə - "Azərbaycanla müharibə ölkəyə real şəkildə nə verdi və qonşularla kompromis əldə etməyə cəhd göstərmək yaxşı olmazdımı?" - sualını verənlərin sayı artmaqdadır. "Antisovet fəaliyyətinə görə" Uralda və Maqadanda 8 il həbsxanada olmuş məşhur erməni dissidenti və hüquq müdafiəçisi Vardan Arutunyanın öz soydaşlarının mentalitetinə "Cənubi Qafqaz inteqrasiyası - alternativ start" saytında bu ilin fevralında verdiyi məhvedici dəyərləndirməni xatırlamaq kifayətdir: "Biz keçmişdə ilişib-qalan xalqıq. Biz keçmişdə qaldıq və XX əsrin dəyərlərini mənimsəyərək, XXI əsrə keçməyi bacarmadıq. Ən yaxşı halda, XIX əsrdə qalmışıq. Biz orada - keçmişdə keçmişin problemlərini həll edirik, hələ də sultan Həmidlə mübarizə aparırıq, o zaman yaranan mahnıları oxuyuruq və elə hey eyni fikirləri təkrarlayırıq. Bizim üçün Çauş, Dro, Andranik, Sose və Serb vətənpərvərliyin zirvəsi olaraq qalmaqdadır. Onların vətənpərvərliyində isə o dövr üçün təbii olan quldur-sosialist-terrorçu-millətçi çalar var". Daha sonra o deyir: "Qonşulara ozamankı nifrət və iddialarımızı XXI əsrə təlqin edirik. Bizim vətənpərvərliyimiz və antiturkçülüyümüz bir-birilə mütənasibdir. Vətənpərvərliyimizi təzahür etdirərək, Böyük Tiqranın yürüşlərinin tədris xəritələrini qürurla divarlardan asır və elə həmin xəritəyə əsaslanaraq, sərhədlərimizi dənizdən-dənizə qədər bəyan edir, özümüz uydurduğumuza özümüzü inandırır və qayıtmağın mümkünlüyü barədə xülya yaradırıq". Bunun ardınca müəllif ürək ağrısı ilə deyir: "Müharibədə məğlub olduqdan sonra döyüş meydanındakı kiçik və müvəqqəti qələbələrimizi şöhrətləndiririk. Müharibəni döyüşdən fərqləndirə bilmir və həmin döyüşlərin şərəfinə müharibədə son və birmənalı qələbələrə layiq olan abidələr və mavzoleylər ucaldırıq. Əsl qalib olan və qələbənin sevincini bütün dolğunluğu ilə dadanların gözü önündə dəbdəbəli şənliklər qururuq. Onların gözündə nə qədər gülünc olduğumuzu dərk etmirik. Teatrımızın 2000 illiyini yalnız ona görə qeyd edirik ki, 2000 il bundan əvvəl Ermənistanda bir çar teatr pyesləri yazıb və bundan sonra həmin yerlərdə 2000 il ərzində heç kim bununla məşğul olmayıb. Lakin biz "2000 il bundan əvvəl"i "2-ci minilliklə" eyniləşdirir və hər hansı bir məntiqi rədd edərək, 2000 il yaşı olan teatrdan danışır, kitablar və məqalələr yazırıq, çünki bizə belə lazımdır". Daha sonra, "Çoxəsrlik tariximizlə fəxr etsək də, kilsələrdən başqa heç nəyi qoruyub-saxlaya, bəlkə də heç yarada bilməmişik. Ən qədim şəhərimizin heç 200 yaşı da yoxdur. Dövlətçilik mövcud olanda çarlarımız ona hörmətsiz yanaşırdılar ki, şıltaqlıq, yaxud özünütəsdiq məqsədilə paytaxtı bir yerdən başqa yerə köçürürdülər. Nəticədə, belə qədim xalqa layiq olan bir paytaxtımız da yoxdur", - deyə Arutunyan qeyd edir və fikrini tamamlayır. - "Biz bütün uğursuzluqlarımızı pis qonşularımızın olması ilə izah edirik. Sanki biz istisnayıq, bütün digər xalqların isə qonşuları bizimkilərdən yaxşıdır və onlar heç vaxt özgə boyunduruğuna düşməyiblər. Bugünümüz keçmişimizi təkrarlayır. Yenə də qonşular düşmən elan ediliblər, yenə biz başqasının forpostuna çevrilmişik və xilası xaricdə axtarırıq, yenə də dövlətimizə hörmət etmir, dövləti idarə edən səviyyəsiz və layiq olmayanlara qarşı dözümlülük gös-təririk". Vardan Arutunyan xəbərdarlıq edir: "Bizi növbəti məğlubiyyət gözləyir.
Bu gün bütün dünyada Azərbaycanın nüfuzunun artması, GUAM-ın sammiti, Qəbələ RLS-ə dair razılaşmalar və i. a. fonunda Ermənistanda "tərəddüd edənlər"in sayı açıq-aşkar artıb və erməni "siyasi texnoloqları" əmindirlər ki, indi "Arsax Tiqranakerti" barədə söhbətlər məhz ölkə vətəndaşlarını "sonacan duruş gətirməyin" zəruriliyinə inandırmalıdır. Lakin əgər belə texnologiyalara əl atmaq məcburiyyəti yaranırsa, bu  artıq birmənalı şəkildə "fəlakət siqnalı" deməkdir.

"THE PLEBS LAP IT UP ALL THE SAME", OR THE TECHNOLOGY OF FAKES
The three whales serving as pillars of international crime are drug-dealing, human trafficking and smuggling of gold and archeological antiquities… The fight against them is extremely difficult and unattractive. In any of the three cases we come across well an organized and thought-through business where there is no rooms for laymen," this phrase from an interview of a senior Interpol officer with Life magazine was uttered several decades ago. Since then, once popular Life ceased to exist, the work methods of Interpol have undergone change, border and customs checkpoints have become different, but the tension over the "antiquity fever" has hardly subsided. As a matter of fact, antiquity has been appreciated at all times: in ancient Greece the Crete ware was valued more highly than gold, not to mention the modern world, the consumer society. The "antiquity fever" seems to have paralyzed the whole world.
Some see the sources of it in uncontrollable standardization, when almost the entire world, from the equator to the poles, wears jeans, eats hamburgers, drinks coca-cola and watches Hollywood blockbusters. Others live in the subconscious fear of the hectic pace of life. Still others simply want to show off and buy something they cannot make themselves with the money. And although there exists a distinction between "archaeology" and, say, the "history of middle ages", it is obvious that a millionaire's wish to put up real Monet or Rembrandt in his parlor and his wife's desire to wear a necklace once worn by an Aztec queen have the same roots and have nothing in common with the wish to have a "retro style" summer house in the country. And, of course, the current "antiquity fever" could not but lead to the appearance of a monstrous number of fakes and forgeries in the world. In Turkish Antalia you are likely to be offered a shell-covered Greek amphora. It may well be genuine, but quite often resourceful merchants take the new amphora to the sea-bed and when the earthen body is besieged by sea-bed shells, the buyer will no longer doubt the "authenticity" of the object.
Nepal tourists can buy "ancient writings" on rice paper. Every bit of it is portrayed as something ancient and valuable. Of course, the tourist paying a tidy sum for it is highly unlikely to stop by a shop next door where the same paper is used to wrap meat and cheese…
Once newspapers published a absolutely amazing story. A gang of fraudsters in Italy seemed to have found the "golden vein". Homemade "archaeological antiquities" were buried with full imitation of the "ancient Necropolis", and then an oligarch was offered to attend the excavation for a sizable fee and take away whatever is found. Everything went well until competition shoved a Napoleon bust into the "ancient burial"… This story was extensively discussed in the papers but no-one asked the simple question: don't such "methods" eventually move from criminal archaeology to scientific one, especially when this archaeology is intended to "serve" political interests, most notably territorial claims to neighboring states? The question is quite appropriate for the South Caucasus where Armenian "historians", using archaeological falsifications, can prove absolutely anything.
Archaeological experts are sure that it is almost impossible to impress the academic community with fakes. Moreover, it would be a major understatement to say that the research of Armenian archaeologists is raising serious doubts in the academic circles of the world. And it doesn't really matter what Natalya Ovsepyan told Novoye Vremya [New Times] magazine: "There is not s single person in the Echmiadzin regional museum. No visitors, no employees. But there is crockery aged from the 4th millennium B.C. to the 19th century A.D. By the way, I could never find out why the pre-historic jugs looked a lot newer than their fellow objects only 200 years old." A letter by the director of the Hermitage in St. Petersburg, Mr. Piotrovskiy, is much more serious. He is deeply outraged by Armenian "specialist" Suren Ayvazyan's attempts to portray as "ancient Armenian coins of the 2nd millennium B.C." the coins of the medieval Azerbaijani dynasty of Atabays with instructions made with a rat-file. Academician Piotrovskiy has openly described the role of the rat-file in Armenian archaeology and even succeeded in having his letter published in the magazine of the Academy of Science of the Armenian SSR in Russian, so that there are no accidental translation "errors".
In modern times "fakes" are meant for the public at large, in which archaeologists capable of distinguishing between the original and a fake, "ancient Armenian coins" and rat-file elaborated Azerbaijani ones, and "ancient Armenian petroglyph" and the Azerbaijani gravestones constitute less than one per cent. And even the few archaeologists at least have to hold the "sensational find" in their hands to make their judgment. As far as laymen are concerned, authors of the fake count on the immortal "the plebs lap it up all the same" motto and the Goebbels principle that "Lies must be so huge that no-one could suspect that it is possible to lie like that."
Anyhow, Armenia seems to have launched another attempt to falsify history. Azg newspaper suggests that on the initiative and with sponsorship of the Yerkir Union of public organizations on repatriation and development, the archaeological expedition of the Institute of archaeology and ethnography of the Armenian National Academy of Sciences has resumed excavations of the newly-discovered "Artsakh Tigranakert" allegedly founded in the 1st century B.C. by Armenian Czar Tigran the Great. It says that in the early stages of excavations remains of a fort were found on the left bank of the Khachinchay River, quickly renamed into Khachenaget, on a hill near the village of Nor Maraga. Preliminary excavation unearthed a part of the fort wall 3.5 meters wide, as well as the entryway and remnants of a watchtower located between the entry and the rock. The unearthed wall is 20 meters long. Armenian archaeologists immediately issued a conclusion: the discovered archaeological material shows that the fort was built before the city of Tigran the Great - during the state of Urartu or the Armenian kingdom of Yervandids. The newspaper mentions that the excavations of the mythical Tigranakert would continue until mid-August and adds patronizingly that the program of the Yerkir Union to study the historical and archaeological heritage of Artsakh Tigranakert had commenced in 2005. The first year of work helped establish the exact whereabouts of the city, while in 2006 the digging in different parts of the city and its surroundings revealed a part of the citadel, a support wall of a terrace in the fortified part of the city, an early Christian basilica in central quarters.
To understand that this is just another fake, in fact an overt and primitive one, one doesn't have to be a skilled specialist in the history of the Caucasus. Everyone familiar with history, not the Armenian interpretation of it, would know that there has never been a Tigranakert in Karabakh, though Armenian "archaeologists" are trying to present the numerous Albanian and other monuments of Karabakh as being "ancient Armenian". However, this is not enough to cool the ardor of Armenian "archaeologists" because Armenia's archaeological science has for decades been brought to the level of Orwell's "Ministry of Truth", i.e. the factory of fakes to substantiate territorial claims to neighboring countries. First, historical "research" or, to be more exact, falsification, the lands of the Erivan khanate on which Armenia was built were declared "indigenous Armenian". Armenian monuments were looked for on the entire territory of Turkey, Georgian churches in Javakhetia were declared "Armenian monuments".
In fact, attempts to present the Azerbaijani and Albanian monuments of Karabakh as Armenian were made in the past as well. However, they had never gone as far as linking Karabakh with the name of Tigran the Great. All this resembles a well-known children's movie about a king who, after putting on a magic cap and becoming invisible, go to the city and puts royal stamps on everything he likes. Then his warders appear and declare: we will return to the treasury whatever legitimately belongs to the king and has his stamp on it. However, life is not always like a fairy tale and the reference to Tigran the Great is unlikely to impress the world community so much that it would have to forget the principle of territorial integrity and present occupied Azerbaijani lands to Armenia. Nevertheless, it is not ruled out that the "archaeological findings" are meant for the Armenian audience because the number of those starting to ask questions what war with Azerbaijan has given Armenia and wouldn't it be better to find a compromise with the neighbors is on the increase. It would be enough to remember a well-known Armenian dissident and rights champion, Vardan Arutyunyan, who spent eight years in prison in the Urals and near Magadan for anti-Soviet propaganda, in February this year gave a ruthlessly open assessment of his countrymen's mentality on the web site "South Caucasus integration - alternative start". "We are a people stuck in the past. We are still in the past, couldn't master the values of the 20th century and move on to the 21st. At best, we are in the 19th century. We are still solving the problems of the past, are still fighting with Sultan Hamid, singing the songs composed in those days and repeating the same ideas. Patriotism for us still means Chaush, Dro, Andranik, Sose and Serob. Our patriotism consists of the natural predatory-socialist-terrorist-nationalist mixture," he said. "From those days, we have brought to the 21st century our hatred and claims to neighbors. Our patriotism, our anti-Turkism are directly-proportional to each other. While displaying patriotism, we proudly put out educational maps of the raids by Tigran the Great and, according to the same map, announce our borders stretching from sea to sea. We ourselves believe in what we have made up and create an illusion of the possible return," he went on to say. "After losing war, we begin glorifying our small and temporary victories on the battlefield. We do not make a distinction between wars and battles, and in memory of these battles, erect monuments and mausoleums appurtenant for final and complete victories. We pompously celebrate in the presence of those who have actually won and tasted the sweetness of victory. We fail to understand that we look funny in their eyes. We celebrate the 2000th anniversary of our theater only because 2000 years ago one Armenian Czar composed theatrical plays and no-one else did that for 2000 years thereafter. However, we compare the "2000 years ago" to "the 2000th anniversary" and, contrary to all logic, declare the 2000th anniversary of a theater, write books and articles because we need to. We are proud of our centuries-long history, but could not preserve and may have actually failed to create anything but churches. Our most ancient city is not even 200 years old. When we had a state, our Czars disrespected it so much that moved the capital from one place to another on a whim or for self-affirmation purposes. As a result, we do not have a decent capital city for such an ancient people," Arutyunyan says. In conclusion, he adds: "We explain all our failures by the presence of bad neighbors, as if we are an exception and all the other peoples have better neighbors and have never lived under someone else's command. Our present repeats the past. The neighbors are again declared enemies, we have again become someone else's outpost and are looking for salvation abroad. We still do not have any respect for our state and are tolerant to someone who does not deserve it and run the country."
"There is another defeat in store for us," Vardan Arutyunyan cautions. Today, against the backdrop of the growing influence of Azerbaijan in the world, the GUAM summit, agreements on the Qabala radar station, etc., the number of "those in doubt" in Armenia has clearly increased. Now, as Armenian "political technologists" believe, the talk of "Artsakh Tigrankert" is intended to convince Armenia's own citizens to "fight to the end". But if such technologies are resorted to, this is already a "distress signal".