UŞAQLARIN QEYRİ-UŞAQ PROBLEMLƏRİ
Unicef-in Bakı ofisinin başçısı Hana Singer hesab edir ki, uşaqların hüquqlarının müdafiəsi məsələsində Azərbaycan hökuməti və ictimaiyyəti qətiyyətli mövqe tutmalıdır
Məlum olduğu kimi, Azərbaycanda uşaqlarla bağlı çoxsaylı problemlər var. Onlarla qarşılaşan uşaqlar, təəssüf ki, yaşlıların istədiyindən tez böyüyürlər. "Uşaqlar həyatın çiçəkləridir" ifadəsi artıq özünü ona görə doğrultmur ki, bu gün ölkəmizdə müvafiq strukturlar öz vəzifələrinə kifayət qədər etinasız yanaşırlar. Ölkə başçısı uşaqların həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması üçün müxtəlif proqramlar qəbul edir, amma onlar nədənsə ancaq kağız üzərində qalır. Bir müddət öncə Qadın, Ailə və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin uşaqlarla iş şöbəsinin müdiri Sənubər Əlizadə də bu faktı etiraf edib.
Belə ki, uşaq hüquqlarına həsr olunmuş tədbirlərin birində S.Əlizadə məlumat verdi ki, Azərbaycanda uşaqların institutsuzlaşdırılması proqramı (uşaqların alternativ dəstəklənməsi, uşaq evləri və internatlardan ailələrə qayıtması - müəllif) çox ləng həyata keçirilir. Bundan əlavə, adı çəkilən dövlət komitəsinin yaradılmasından bir ilə yaxın vaxt keçsə də, bu qurum sahibsiz, məhdud imkanlı yetim uşaqların problemlərinin az da olsa, ciddi tədqiqatını aparmayıb. Həm də Azərbaycan uşaq əməyinin geniş istifadə olunduğu ölkədir. Lakin S.Əlizadənin məlumatına görə, dövlət komitəsi göstərilən problemlərin həlli üzrə təsirli tədbirlərin həyata keçirilməsinə prezidentin müvafiq dövlət proqramlarını qəbul etməsindən sonra başlamaq niyyətindədir. Sual yaranır: bu halda da uşaqların institutsuzlaşdırılması proqramı ilə eyni nəticə alınmayacaq ki? Yaxşı təşəbbüsdür, amma onun həyata keçməsinə hələ çox var.
UNICEF-in Bakı ofisinin rəhbəri Hana Singer "R+"a verdiyi müsahibədə qeyd edib ki, uşaq problemlərinin həlli məsələsində Azərbaycanın dövlət strukturları arasında dəqiq əlaqələndirmə yoxdur.
"Beş ildir ki, biz Azərbaycan hökuməti ilə valideyn himayəsindən məhrum məhdud imkanlı uşaqların problemləri üzərində ciddi iş aparırıq. Sözsüz, Azərbaycan gənc dövlətdir və bəzi məsələlərə yanaşmada mən məhz bu mövqedən çıxış edirəm. Amma Azərbaycan da daxil olmaqla, bütün hökumətlərin uşaqlarla əlaqədar təəhhüdləri var. Və onları yerinə yetirmək lazımdır".
İkiillik lobbiçiliyin nəticəsi
Hana Singer məlumat verib ki, UNİCEF-in Bakı ofisi bu gün institutsuzlaşdırma barədə prezident fərmanı ilə əlaqədar Azərbaycan hökumətinin uşaqlarla aparmağa başladığı işin nəticəsi ilə fəxr edir. "Məsələ ondadır ki, uşaqların uşaq evləri və internatlardan ailələrə qaytarılması geniş miqyaslı islahatdır. Bu məsələ ilə, əməli olaraq, ölkənin bütün hökuməti məşğul olmalıdır. İndiki halda, ölkədə Təhsil, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi və digər nazirliklərin həyata keçirməli olduğu uşaqları müdafiə sisteminin islahatından danışmaq daha düzgün olardı".
H.Singerin fikrincə, bu islahatda Maliyyə Nazirliyi boyük rol oynayır. O, uşaqlarını internatlara göndərməyə məcbur olan aztəminatlı ailələrə sosial yardımı artırmalıdır. Xüsusi müəssisələrə göndərilmələri zəruri olan, müxtəlif əlillik formalarından əziyyət çəkən uşaqların ailələri də bura daxildir. Səhiyyə Nazirliyi ilə Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyi birlikdə əlil, yetim, müxtəlif xəstəliklərdən əziyyət çəkən uşaqların alternativ himayəsini dəstəkləməlidir.
Həbsxanaya düşmüş azyaşlı cinayətkarlarla işdə Ədliyyə Nazirliyi və DİN-in rolu çox önəmlidir. Bura da qanunu pozmuş uşaqların hüquqlarının pozula biləcəyi dövlət idarələrindəndir. Bu iki müəssisə həm də beynəlxalq övladlığa götürmə məsələlərinə nəzarət etməli və onları tənzimləməlidir. Fəaliyyətdə olan qanunvericiliyin Azərbaycan hökumətinin qoşulduğu bütün beynəlxalq konversiyalara cavab verməsi üçün parlament ona yenidən baxmalıdır.
Azərbaycanda uşaq hüquqları üzrə konvensiyanın yerinə yetirilməsinin monitorinqinə cavabdeh olan Qadın, Uşaq və Ailə Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsi yuxarıda qeyd olunan məsələlərin həllində xüsusi rol oynayır. Komitə bütün dövlət strukturlarının bu istiqamətdəki işini əlaqələndirməlidir. Öz növbəsində, Dövlət Statistika Komitəsi uşaqlara aid bütün məlumatları yeniləşdirməlidir ki, bu da həm beynəlxalq təşkilatlara, həm də hökumətə öz işini əlaqələndirməkdə və uşaqlara yardım göstərməkdə dəstək olar.
H.Singer, həmçinin, ölkədə yoxsulluğun azaldılması proqramına rəhbərlik edən İqtisadi İnkişaf Nazirliyini də qeyd edib. Bu qurumun uşaqlarla bağlı bütün məsələləri proqramın planına daxil etməsi vacibdir.
"Gənclər və İdman Nazirliyi 18 yaşa qədər uşaqları əhatə edən layihələri həyata keçirir. Fəaliyyət növlərinə görə bu strukturlar müxtəlifdir, amma onlar uşaq problemlərinin həllinə cəlb olunmalıdır. Təəssüf ki, hələlik bu qurumlar əlbir fəaliyyət göstərə bilmirlər. Bizim üçün bu böyük çətinlik törədir".
Hərəkət etmək lazım olan yerdə
Beynəlxalq ekspert qeyd edir ki, Azərbaycanda uşaqlara olan sevgi ilə yanaşı, onlara hüquqlarının qorunması mövqeyindən yox, bir növ, xeyriyyəçilik nöqteyi-nəzərindən yanaşırlar.
Azərbaycanda uşaq problemləri bütün postsovet ölkələrindəki uşaqların problemləri ilə oxşardır. Çox aşağı səviyyədə olan uşaq səhiyyəsi sahəsində böyük çətinliklər var. Əlil uşaqların müdafiəsi sistemi də xeyli aşağı səviyyədədir. Azərbaycanda belə uşaqlara xəstə kimi baxırlar, bu isə düzgün yanaşma deyil. Təhsilin keyfiyyəti və son zamanlar, xüsusilə Azərbaycanın cənub bölgələrində məktəblərdə təhsil alan qızların sayının azalmasına dair UNİCEF-in ofisinə daxil olan siqnallar ciddi narahatlıq doğurur.
H. Singer vurğulayır ki, "Azərbaycanda uşaqların əhalinin ən yoxsul təbəqəsini təşkil etdiklərini müəyyənləşdirmiş tədqiqatları önə cəkmək istərdik".
Beynəlxalq ekspertin fikrincə, uşaq problemləri ən yüksək siyasi səviyyədə həll olunmalıdır və bunun üçün Azərbaycanda hər cür imkan və kadr potensialı var. "Azərbaycan hökumətində peşəkarlar var. Təcrübəm müddətində belə adamlarla çox rastlaşmışam. Məncə, ölkənizdə müşahidə olunan iqtisadi yüksəliş fonunda, uşaqlara münasibətdə Azərbaycanın üzərinə bölgə ölkələrindən daha böyük məsuliyyət düşür. Avropa Birliyi ilə bilavasitə qonşuluq sistemin sürətli inkişafı, onun Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması istiqamətində hərəkət etmək zərurətini şərtləndirir. Odur ki biz təxirəsalınmaz fəaliyyətə çağırırıq. Bu yeniləşmədə hamı - KİV də, hökumət də, parlament də lider ola bilər. Axı biz uşaqlardan danışırıq. Bu gün Azərbaycanda onların 25 mini xüsusi müəssisələrdədir, 45 mini isə məhdud imkanlı uşaqlardır. Bu böyük rəqəmlərdir. Konkret olaraq institutsuzlaşdırmaya gəldikdə, son tədqiqatlara əsasən, övladlığa uşaq götürmüş aztəminatlı ailələri təmin etmək dövlət üçün xüsusi müəssisədə yaşayan uşağı saxlamaqdan daha rentabellidir. Xüsusi müəssisədə uşağın saxlanmasına ayda 30-35 manat lazımdır. Bu pulları ailələrə ödəmək daha yaxşı olmazmı? Beləliklə, alternativ himayə sisteminin yaradılması çoxsaylı uşaq müəssisələrinin saxlanmasından ucuz başa gələr. Amma burada mənəvi aspekt daha önəmlidir".
Yuvenal ədliyyəyə dair öhdəliklər
H.Singer həbs yerlərində olan uşaqların problemlərinə, yəni yuvenal islahat məsələsinə də toxundu. Belə ki, keçən il Azərbaycanda yuvenal ədliyyənin inkişafına dair birinci milli konfrans çərçivəsində bəyan edilmişdi ki, bu tədbir məsələnin irəliləməsində təkan olmalıdır. Bəs həmin sahədə hansı uğurlar var? Ölkə hökuməti bu məsələdə öz üzərinə hansı öhdəlikləri götürüb? Beynəlxalq ekspertin sözlərinə görə, Azərbaycan hökuməti, ilk növbədə, bu sahədə işlərin hazırkı durumunun monitorinqini keçirməyi öhdəsinə götürüb. H.Singerin dediklərindən: "Bütövlükdə başlanğıc ümidvericidir. Artıq Açıq Cəmiyyət İnstitutu, bəzi QHT və Ombudsman Aparatının araşdırmalarını almışıq. Qənaətimiz qətidir: uşaqları azadlıqdan məhrum etmək olmaz. Bu, yalnız istisna hallarda, xüsusilə ağır cinayətlər törədildikdə (ardıcıl, yaxud kütləvi qətllər və i. a.) mümkündür. Azyaşlı cinayətkarlar üçün onlara psixoloji yardım göstəriləcək bərpa mərkəzləri, orada olarkən həmişə evə qayıda biləcəkləri qapalı məktəblərə bənzər müəssisələr yaradılmalıdır. Bizdə Azərbaycanda saxlama mərkəzlərinə düşən uşaqların hüquqlarının ciddi şəkildə pozulması barədə informasiya var. Məhz bu səbəbdən də həmin araşdırmaları DİN və Ədliyyə Nazirliyinə təqdim edərək, belə mərkəzlər yaradılmasını müzakirə etmək istəyirik".
UNICEF artıq uşaqlarla işləyən, demək olar ki, bütün polis işçilərinə tədris kursları keçib. QHT BMT QİAKİ (Qaçqınlarla İş Üzrə Ali Komissarın İdarəsi) ilə birlikdə hakimlər üçün treninqlər təşkil edib. Hazırda UNICEF-in Bakı ofisi uşaq məhkəmə zalına düşdüyü halda, onunla humanist davranma siyasətinin lobbiçiliyi ilə məşğul olmağa çalışır. Uşağın qollarına qandal taxılmamalıdır, o, dəmir qəfəsdə oturdulmamalıdır. "Təəssüf ki, hökumətdə bir çoxları üçün bu uşaqların problemləri heç də 1№-li problemlər deyil, çünki onlar durumun heç də faciəvi olmadığını düşünürlər", - deyə ekspert qeyd etdi.
H.Singer haqlı olaraq hesab edir ki, uşaq cəmi bircə dəfə həbs yerinə düşdükdə də ömrüboyu onun üzərində ləkə qalır və heç vaxt cəmiyyətə inteqrasiya edə bilmir.
"Konkret nəticələrə gəlincə, biz artıq 6-7 aydır hökumətlə istiqamətin dəyişdirilməsi proqramının yaradılmasından danışsaq da, heç bir nəticə yoxdur. Halbuki ədliyyə, əmək və sosial müdafiə, daxili işlər nazirlikləri bu model üzrə pilot layihəsinin yaradılması üçün məsuldur. Hazırda cəzaçəkmə yerlərində 60 uşaq var və adları çəkilən strukturlar bu rəqəmi problem saymır. Tutalım, bu gün 60 nəfər həbsxanaları tərk etdi, bəs neçə nəfər yenə ora düşə bilər?", - deyə H.Singer sual edir.
Beləliklə, Azərbaycanda uşaq sahəsində problemlərin həlli üçün hər cür şərait var. Bircə ölkənin müvafiq hakimiyyət strukturlarının bu məsələyə nə vaxt əlaqələndirilmiş və ciddi şəkildə yanaşmağa başlayacaqlarını gözləmək qalır.

ADULT PROBLEMS OF CHILDREN
The head of the Baku office of UNICEF, Hanaa Singer, thinks that the government and public of Azerbaijan must take a decisive position on the protection of children's rights
It is well known that there are many problems affecting children in Azerbaijan. In overcoming them, children unfortunately grow up more quickly than adults would like. The expression "Children are flowers of life" is no longer justified because, in our country, the relevant agencies have quite a cold approach to their duties. The head of state adopts various programmes to improve the quality of children's life but, for some reason, they remain on paper. This was admitted quite recently by Sanubar Alizada, head of department for children's affairs at the State Committee for Women, Family and Children.
At an event dedicated to children's rights, Alizada said that the children's de-institutionalization programme (alternative support and the return of children from children's homes and boarding schools to their families - author) in Azerbaijan is being implemented at a very slow pace. Moreover, although almost a year has passed since the establishment of this committee, the organization has not carried out any serious research into the problems of homeless children and orphans with limited abilities. What is more, child labour is quite common in Azerbaijan. The state committee is planning to take effective measures on these problems after the president has adopted a suitable state programme, said Alizada. This raises the question: will we have the same problem in this case as was the case with the children's de-institutionalization programme? It is a fine initiative, but is a long way from being put into effect.
The head of UNICEF's Baku office, Hanaa Singer, said in an interview with R+ that there is no clear coordination between Azerbaijani government agencies on the tackling of children's problems.
"We have been working seriously with the Azerbaijani government for five years in order to solve the problems of children of limited ability who have no parents. Of course, Azerbaijan is a young state and I acknowledge this position in my approach to many issues. But all governments, including the Azerbaijani government, have serious obligations with regard to children. And they must be fulfilled."
The result of two years' lobbying
Hanaa Singer said that the UNICEF office in Baku is proud of the work that the Azerbaijani government has begun for children in connection with the presidential decree on de-institutionalization. "The thing is that the return of children from children's homes and boarding schools to their families is a large-scale reform. Almost the entire government of the country should be involved. In this case, it would be more correct to talk about reforming the system of child protection in the country, which should be implemented by such government agencies as the Ministry of Education, the Ministry of Labour and Social Security and so on."
According to Singer, the Ministry of Finance is playing a great role in this reform. It has to increase social aid to the needy families who are forced to send their children to boarding schools, or to families where children are suffering from some sort of disability, which also forces their families to send them to special institutions. The Ministry of Health, together with the Ministry of Labour and Social Security, must support alternative protection for disabled children, orphans and children suffering from various diseases.
The Ministry of Justice and the Interior Ministry play an important role in work with imprisoned young offenders. A prison is a state institution where the rights of children who have broken the law might be violated. What is more, these two ministries should control and regulate the issue of international adoption. Parliament must review the existing law and bring it into line with all international conventions signed by the Azerbaijani government.
In this light, the State Committee for Women, Family and Children plays a special role, as it is responsible for monitoring the observance of the Convention on the Rights of the Child in Azerbaijan. This committee should coordinate the work of all government agencies in this sphere. In turn, the State Statistics Committee should update its database regarding children; this will allow both international organizations and the government to correctly coordinate their work and aid to children.
Singer also mentioned the Ministry of Economic Development which runs the poverty reduction programme in the country. It is important for this ministry to include all issues related to children in the programme.
"The Ministry of Youth and Sports is carrying out projects aimed at children under 18. All these organizations undertake various activities and they should be engaged in solving children's problems. However, at present they cannot unite their efforts. This causes great problems for us," she said.
Action is needed here
For all their love for children, people in Azerbaijan treat them in terms of charity, not in terms of protecting their rights, the international expert said.
The problems of children in Azerbaijan are similar to the problems of children in all post-Soviet countries. Great difficulties are observed in the sphere of children's health, which is at a very low level. The system for the protection of disabled children is also at quite a low level. In Azerbaijan such children are treated as being ill, which is the wrong approach. We are also seriously concerned about the quality of education and the reports that UNICEF is receiving about the decreasing number of schoolgirls, especially in the southern regions of Azerbaijan, in the recent period.
"Also, I would like to draw your attention to the latest surveys which show that children in Azerbaijan are the poorest stratum of the population," Singer said.
According to the international expert, children's problems should be solved at the highest political level, and Azerbaijan has all the means and human potential to achieve this.
"There are professionals in the Azerbaijani government. Throughout my career, I have often met such people. I think that in the light of the economic growth of your country, Azerbaijan has a much greater responsibility towards its children than other countries of the region. Since it borders on the European Union, it needs to develop a system as soon as possible and move forward in order to bring it in line with European standards. For this reason, we have called for immediate action. Everyone can take a lead in this work - media, government and parliament. We are talking about children - 25,000 of them are in Azerbaijan's special institutions and 45,000 have limited abilities. This is quite a high figure. As for de-institutionalization, according to the latest surveys, it is much more profitable for the state to support needy families which adopt children than have a child living in a children's home. A special institution needs about 30-35 manats to maintain a child. Isn't it better to pay this money to families? Thus, the establishment of an alternative system of guardianship is cheaper than maintaining a large number of children's homes. But the moral aspect is much more important in this issue.
Obligations of juvenile justice
Singer also touched on the problems of convicted children, i.e. the issue of juvenile reform. During the first national conference on the development of juvenile justice last year, Singer said that this event should give impetus to the development of this issue. What has been achieved so far? What obligations has the country's government undertaken on this issue?
According to the international expert, the Azerbaijani government first committed itself to monitoring the current state of affairs in this sphere. "It is a beginning that gives hope. We also have surveys by the Open Society Institute, some NGOs and the ombudsman's office. There is one conclusion: children should not be deprived of freedom. This can happen rarely when children commit especially serious crimes, such as serial or mass murders and so on. Rehabilitation centres should be set up for young criminals where they would be given psychological aid - something like a closed school from which they can always return home. We have information that the rights of children who go into remand centres in Azerbaijan are seriously violated. For this reason, submitting these surveys to the Interior Ministry and the Ministry of Justice, we want to discuss the establishment of such centres," Singer says.
UNICEF has already conducted a special course for all police officers working with children. NGOs and the UN High Commissioner for Refugees organized courses for judges. At present, the UNICEF office in Baku is lobbying for a policy of humane treatment for children if they appear before a court. They should not be handcuffed or put in a cage. "Unfortunately, for many people in the government, the problems faced by these children are not the main issue because they think that the situation is not disastrous," the expert stressed.
Singer actually thinks that if a child goes into prison just once, he is branded for life and will never be able to re-integrate into society.
"If we talk about specific results, we have spent six or seven months talking to the government about the establishment of a redirection system, but all in vain, whereas the Ministry of Justice, the Ministry of Labour and Social Security and the Interior Ministry are responsible for creating a pilot project based on this model," she pointed out. "At present, there are 60 children in prison, and the aforesaid government agencies do not regard this figure as a problem. Let's assume that today we have 60, but how many children have come out of prison and how many can go back to prison again?" Singer asked.
So, there are all the conditions necessary in Azerbaijan for solving problems in the children's sphere. We simply have to wait for the relevant government agencies to take a coordinated and serious approach to this issue.