TƏŞƏBBÜS "CƏZALANIR"
Bu gün Azərbaycan hökuməti ölkənin neft gəlirlərinin artmaqda olan həcminin iqtisadiyyatın bir amildən asılı olmasına gətirib çıxarmaması üçün ölkənin qeyri-neft sektorunun daha da inkişaf etdirilməsi yollarını fəal şəkildə axtarmaqdadır. Bununla əlaqədar müxtəlif proqramlar qəbul edilir, sərmayə yatırılır, infrastruktur inkişaf etdirilir və i. a. Həm də bu zaman hakimiyyət bu istiqamətdə planlaşdırılan işlərin bütün həcminin öhdəsindən neftdən əldə edilən dollarlar olmadan gəlməyin mümkünsüzlüyünü açıq etiraf edir.
Məlumdur ki, yaxın 15 ildə Neft Fondu $150 mlrd əldə edəcək. Bununla yanaşı, kifayət qədər tez-tez belə fikirlər də səsləndirilir ki, guya Azərbaycanın neftdən əldə etdiyi gəlirlərin heç də hamısı ölkənin hazırkı və gələcək inkişafına sərf edilmir - bir hissəsi mənimsənilir, bir hissəsi ictimaiyyətdən gizlədilir... Məhz bu qəbildən olan söz-söhbətlərə və şübhələrə son qoymaq üçün Azərbaycan hökuməti 2002-ci ilin sentyabrında Yohannesburqda Böyük Britaniyanın baş naziri Toni Bler tərəfindən irəli sürülən Hasilat Sahələrinin Fəaliyyət Şəffaflığının Yüksəldilməsi Təşəbbüsünə (EITI) 2003-cü ildə birinci qoşuldu. Bu təşəbbüsün məqsədi şirkətlərin ölkə hökumətinə və hökumətlə bağlı strukturlara ödənişlərinin, həmçinin belə şirkətlərin fəaliyyət göstərdiyi ölkələrin hökumətlərinin gəlirlərinin şəffaflığını artırmaqdır.
BMT-dən mükafat
2004-cü ildə Azərbaycan hökuməti yerli və xarici şirkətlər, həmçinin, Vətəndaş Cəmiyyətləri Koalisiyası ilə hasilat sənayesindən neft və qaz şirkətlərinin əldə etdiyi vəsaitlərin və hökumətin gəlirlərinin şəffaflığı haqqında memorandum imzaladı. İndiyədək bu sənəd çərçivəsində artıq beş hesabat çap edilib, altıncı isə hazırlanmaq üzrədir.
Ölkəmizdə EITI çərçivəsindəki hadisələr və həyata keçirilən tədbirlərin xronologiyası üzərində ətraflı şəkildə dayanmadan yalnız onu qeyd edək ki, bu yaxınlarda Azərbaycan, Böyük Britaniya və Norveç hökumətləri 2007-ci ildə "Dövlət xidmətində şəffaflıq, hesabat və təəhhüdlərin artırılması" kateqoriyasında Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fonduna "Xalq qarşısında xidmətlərə görə mükafat"ın (UN Public Service Award) verilməsi ilə əlaqədar birgə bəyanat imzalayıblar.
Bundan əlavə, Azərbaycan EITI-nin tətbiq edildiyi ölkələr arasında yenə öncül olmağa da hazırdır. ARDNŞ icraçı direktoru, EITI üzrə dövlət komissiyasının sədri Şahmar Mövsümovun sözlərinə görə, təşəbbüsə iyirmidən artıq ölkənin qoşulmasına baxmayaraq, onun bütün prinsiplərinə real şəkildə Azərbaycandan başqa, yalnız daha bir neçə ölkə əməl edir.
Onun sözlərinə görə, cari ilin payızında BMT Baş Assambleyasında Azərbaycan tərəfindən təklif olunan və EITI-ni dəstəkləyən qətnamənin qəbul ediləcəyi gözlənilir.
Bu təşəbbüs artıq dünya miqyasında da yayılmaqdadır. Bu gün EITI-nin tərkibində səkkiz ölkənin təmsilçilərinin daxil olduğu idarə heyəti fəaliyyət göstərir. Onlardan artıq beşi - Azərbaycan, Qvineya, Qabon, Qırğızıstan və Nigeriya EITİ-ni tətbiq edir; daha üçü - ABŞ, Böyük Britaniya və Almaniya isə təşəbbüsü dəstəkləyir. Bundan başqa, idarə heyətinə beynəlxalq QHT-lərin, hasilat sənayesi şirkətlərinin və bir investisiya şirkətinin təmsilçiləri də daxildir.
İyunun əvvəlində "böyük səkkizlik" (G8) ölkələrinin Almaniyada keçirilən sammitində isə EITI barədə açıqlamanın olduğu "Dünya iqtisadiyyatının inkişafı və məsuliyyət" adlı sənəd qəbul edilib. Bu sənədə görə, "səkkizlik" ölkələri təşəbbüsü dəstəkləməkdə davam edəcəklərini, ona maliyyə, texniki və siyasi yardım göstərəcəklərini vəd edirlər.
Dünyanın aparıcı neft şirkətləri EITI-ni gələcəkdə də dəstəkləməyə hazırdırlar. Belə ki, bp-Azərbaycan şirkətinin vitse-prezidenti Kler Bebbinqton qeyd edir ki, bp zəruri göstəricilərin açıqlanmasını davam etdirəcək, lakin bununla yanaşı, "Təbii ki, kommersiya informasiyasının məxfiliyilə bağlı, yaxud personala aid olan müəyyən məhdudiyyətlər də mövcuddur. Məsələn, biz fiziki şəxslərin əmək haqları barədə informasiyanı açmayacağıq".
Qeydlər və əlavələr
Amma Azərbaycanın özündə "üçüncü hakimiyyət"in - qeyri-dövlət təşkilatlarının EITI üzrə külli miqdarda qeydləri var. Onların fikrincə, təşəbbüsün mandatı ictimaiyyəti ilgiləndirən bir çox sualları cavablandırmır. Belə ki, EITI üzrə Qeyri-Hökumət Təşkilatları Koalisiyasının başçısı Sabit Bağırovun sözlərinə görə, enerji ehtiyatlarının hasilatı və satışından əldə olunan gəlir növlərinin bir hissəsi EITI-nin nəzarətindən kənarda qalır. "Təşəbbüs çərçivəsində gəlirin cəmi 6 növünün (subpodratçılar tərəfindən ödənilən vergilər, icarə haqqı, sosial vergilər, işçilərdən tutulan gəlir vergisi və i. a.) açıqlanması tələb olunur, halbuki hasilatın pay bölgüsü haqqında sazişlərdə daha çox növ var", - deyə o qeyd edir. Bununla yanaşı, S.Bağırov etiraf edir ki, EITI siyahısına düşməyən gəlirin xüsusi çəkisi gəlirlərin ümumi həcminin çox cüzi bir hissəsini (təxminən 1%) təşkil edir. Lakin tam şəffaflığı təmin etmək üçün onun da göstərilməsi zəruridir.
Bundan başqa, S.Bağırov Azərbaycanın il ərzində neftdən əldə etdiyi gəlirlərin məcmu həcminin göstərilməsinin zəruriliyini də vurğulayıb: "Biz ictimaiyyətlə keçirdiyimiz çoxsaylı görüşlərdə daim bir sualla üzləşirik: Azərbaycan neftdən nə qədər qazanır? Bu suala dəqiq cavab verə bilmirik, çünki sərəncamımızda belə bir rəqəm yoxdur. Məsələ ondadır ki, növündən asılı olaraq, neftdən əldə edilən gəlir həm manat, həm də dollarla, həm neftin barreli, həm də qazın kubmetrləri ilə göstərilir. Lakin pul ekvivalenti şəklində ifadə olunan məcmu rəqəm yoxdur". S.Bağırovun sözlərinə görə, bu göstəricini EITI mandatına əlavə etmək texniki baxımdan o qədər də çətin iş deyil və bunu etmək zəruridir.
O qeyd edib ki, bu gün bp və Statoil-dən başqa, Azərbaycanda işləyən heç bir digər şirkət EITI çərçivəsində təqdim olnan hesabatlarını açıqlamır. "Bu, könüllülük prinsipinə əsaslanır, lakin həmin hesabatlarda heç bir məxfi informasiya olmadığını nəzərə alsaq, onların çap edilməsi pis olmazdı". Həmçinin, QHT Koalisiyasının fikrincə, EITI çərçivəsində aşağıdakı sualların cavablandırılması da yaxşı olardı: neftdən əldə olunan gəlirlər nə dərəcədə məqsədəuyğun şəkildə sərf edilir, enerji ehtiyatlarının hasilatı ekologiyaya nə dərəcədə zərər vurur, Azərbaycan ayrı-ayrı neft kontraktları çərçivəsində nə qədər gəlir əldə edir?..
Qeyd etmək lazımdır ki, bu gün hökumət və şirkətlər göstərilən məlumatları könüllü şəkildə açıqladıqları halda, EITI üzrə Dövlət Komissiyasında QHT-lərin qeydləri də heç də mənfi qarşılanmır. Əksinə, komissiyanın sədri Ş.Mövsümov onları nəzərdən keçirməyi və lazım gələrsə, istifadə etməyi vəd edir.

"PUNISHABLE" INITIATIVE
The government of Azerbaijan is currently actively seeking ways of continuing the development of the country's oil sector so that the growing volume of oil revenues does not lead to the economy becoming dependent on one factor. Various programmes are approved, investments are made, the infrastructure is developed, etc. But at the same time the authorities openly acknowledge that it would be impossible to carry out all the planned work in this area without the oil dollars.
It is well known that the Oil Fund will receive 150bn dollars in the course of the next 15 years. At the same time you can hear quite often that not all of Azerbaijan's profits from oil are being spent for the benefit of the present and future development of the country - something is being appropriated, something is being hidden from the public… It was precisely in order to put an end to such gossip and doubts that in 2003 the government of Azerbaijan was the first to join the Extractive Industry Transparency Initiative (EITI), which was proposed by British Prime Minister Tony Blair in Johannesburg in September 2002. The aim of the initiative is to enhance the transparency of payments by companies to the government and structures linked to the government, and also the transparency of the revenues of governments in countries where such companies pursue their activities.
Prize from UN
In 2004 the government of Azerbaijan signed a memorandum of understanding with local and foreign companies, and also with the Coalition of civil society institutions, regarding the transparency of funds received by gas and oil companies and state revenues from the extractive industry. Five reports have already been published within the framework of this document and a sixth is being prepared.
Without dwelling in detail on the chronology of events and steps taken in our country under EITI, we would just note that the governments of Great Britain, Norway and Azerbaijan recently signed a joint statement regarding the presentation to the Azerbaijani state oil fund of a UN Public Service Award in the category of "improving transparency, accountability and responsiveness in the public service" for 2007.
Also, Azerbaijan is again ready to become a pioneer among countries in which an assessment of the application of EITI is to be carried out. In the words of the executive director of the State Oil Company of the Azerbaijani Republic and chairman of the government commission on EITI, Saxmar Movsumov, even though over 20 countries have joined the initiative, in reality apart from Azerbaijan only a few others adhere to all the principles of EITI.
He said that a resolution supporting EITI which has been proposed by Azerbaijan is expected to be approved by the UN General Assembly this autumn.
This initiative is already beginning to gain ground on a global scale. An EITI Board is currently in operation, which includes representatives of eight countries. Of these, five are already applying EITI - Azerbaijan, Guinea, Gabon, Kyrgyzstan and Nigeria, while three support the initiative - the USA, the UK and Germany. The board also includes representatives of international NGOs, companies from the extractive industry and one investment company.
And the international summit meeting of the G8 countries in Germany in early June approved a document entitled "Development of the world economy and responsibility", which contains a statement regarding EITI. The statement says the G8 countries promise to continue their support for the initiative and to provide financial, technical and political assistance.
The world's leading oil companies are also ready to provide further support for EITI. Thus, vice-president of BP-Azerbaijan Clare Bebbington notes that BP will continue to publish the necessary figures, but at the same time "there are, of course, limits connected with the confidentiality of commercial information or concerning personnel. For example, we will not be disclosing information on the salaries of individuals."
Additions and remarks
Meanwhile, in Azerbaijan itself the "third branch of power" - the non-governmental organizations - have a mass of complaints regarding EITI. In their view, the mandate of the initiative does not offer answers to many questions of concern to the public. Thus, in the words of head of the Coalition of civil society institutes on EITI Sabit Bagirov, certain categories of profit received from the extraction and sale of energy resources remain outside the supervision of EITI. "Under the initiative, there is a requirement to disclose only six varieties of profit (taxes paid by subcontractors, rental payments, social taxes, income tax of workers etc), although many more varieties can be found in profit-sharing agreements," he says. At the same time he acknowledged that in terms of total revenues the proportion of profit which is not included on the EITI list is very small (about 1 per cent), but it should also be disclosed in order to achieve full transparency.
Bagirov also raised the question of the need to disclose the aggregate profit Azerbaijan receives from oil per annum. "We hold many meetings with the public at which we are constantly asked: how much does Azerbaijan earn from oil? We cannot give a precise answer to this question as we do not have the figure. The point is that profits from the sale of oil, depending on the variety, are specified in both dollars and manats, and in barrels of oil and cubic metres of gas. But there is no aggregate figure expressed in money equivalent," he said. He added that in technical terms it would not be difficult to add this figure to the EITI mandate, and that this has to be done.
He said that apart from BP and Statoil, other companies operating in Azerbaijan do not currently disclose their reports submitted under EITI. "This stems from the principle of voluntary action, but considering that these reports do not contain any confidential information it would be a good thing if they were also published." Also, the Coalition of civil society institutions believes that it would be a good thing to receive answers under EITI to these questions: how effectively are profits from oil spent, are there cases of these revenues being misappropriated, to what extent is the extraction of energy resources damaging the environment, what income does Azerbaijan receive under individual oil contracts.
We should note: while the government and the companies voluntarily disclose the above-mentioned figures, the state commission for EITI is not at all offended by the NGOs' complaints. On the contrary, head of the commission Movsumov promises to look at them and, if need be, to use them.