ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı növbəti səs-küylü fəallığı yenə də nəticə vermədi
Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair 10 ildən artıq aparılan danışıqlar prosesinə dair Azərbaycandakı nikbinlik, çox güman ki, heç zaman indiki qədər məyusluqla əvəzlənməmişdi. ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri Yuri Merzlyakov və Bernar Fasiyenin Bakıda həmsədrlərin Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi saymaları, həmçinin ilk olaraq işğal altında olan 7 rayonun boşaldılmasının vacibliyi haqda bəyanatları gözlənildiyi kimi, vasitəçilərin "pişik Leopoldun diplomatiyası"ndan imtana etmələri haqda rəy yaratdı. Sanki onlar bununla, nəhayət, dəqiq və aydın mövqe nümayiş etdirməyə başladılar. Məhz bu səbəbdən Azərbaycanda belə bir ümid yarandı ki, həmsədrlər təmsil etdiyi ölkələrin münaqişənin həllinə dair konkret planını açıqlayır və yaxın zamanlarda yeddi rayonun boşaldılması və qaçqınların öz torpaqlarına qayıtmaları reallığa çevriləcək.
Lakin bundan sonra Yerevana gələn həmsədrlər orada başqa bəyanatlar səsləndirməyə üstünlük verdilər. Ermənistanda keçirdikləri mətbuat konfransıda Minsk qrupunun rusiyalı həmsədri Yuri Merzlyakov ölkəsinin Dağlıq Qarabağı müstəqil dövlət kimi tanımadığını desə də, bildirdi ki, bu, Moskvanın həmin ərazini Azərbaycanın tərkib hissəsi hesab etməsi anlamına gəlmir. Daha sonra o, Qarabağın de-yure statusunun müəyyən olmadığını, münaqişəyədək isə onun Azərbaycan SSR-in muxtar vilayəti kimi yadda qaldığını söylədi. O, Qarabağ münaqişəsinin əvvəlcə dövlətdaxili problem olduğunu, sonradan isə beynəlxalq münaqişəyə çevrildiyini, Qarabağın münaqişə subyektindən obyektinə çevrildiyini bəyan etdi. "Bu gün beynəlxalq ictimaiyyət Dağlıq Qarabağı müstəqil qurum kimi tanımır. Bizim ölkəmiz də onu müstəqil qurum kimi qəbul etmir və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır. Lakin bu, Rusiyanın Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi qəbul etməsi demək deyil. Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın bir hissəsi idi, ona qədər isə Rusiya imperiyasının tərkibində olub", - deyə KİV-in məlumatına görə, rusiyalı diplomat qeyd edib.
Bakı dərhal məsələyə reaksiya verərək, Ermənistan mətbuatında yer alan bu fikirlərin həqiqətən Merzlyakovun dilindən səslənib-səslənmədiyinin araşdırılacağını bildirib. "Biz hələ ki bunun erməni mətbuatının yazdığı kimi olub-olmadığını bilmirik. Vəziyyəti araşdırırıq. Əgər Merzlyakov belə bəyanat səsləndiribsə, bu, beynəlxalq hüquq və normalara tam ziddir. Belə fikir həmçinin Rusiyanın və Minsk qrupunun mövqeyi ilə də ziddiyyət təşkil edir. Bir sözlə, bu gün açıqlama vasitəçi funksiyası ilə bir araya sığmır", - deyə Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimov bildirib. Bununla yanaşı, Əzimov bir daha qeyd edib ki, "Cənab Merzlyakovun belə fikir işlətməsinə inanmaq çətindir...  Əgər bu açıqlama verilibsə, biz onun cavab verməsi və məsuliyyətsizliyi məsələsini qoyacağıq. Çünki bu, vasitəçi funksiyası və normalarının tam şəkildə pozulmasıdır. Bundan başqa, biz bu açıqlamaya Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin görüşü öncəsi atılan məsuliyyətsiz və provakasion addım kimi baxırıq".
Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Vasili İstratov isə sanki vəziyyəti düzəltməyə çalışıb: "Rusiyalı həmsədrin belə fikirlər səsləndirmədiyini təsdiqləyə bilərəm. Moskvanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyü ilə bağlı mövqeyi aydındır və o, Rusiya-Azərbaycan ikitərəfli sənədləri də daxil olmaqla, bir çox sənədlərdə öz əksini tapıb. Bu dəqiq mövqe dəyişməz olaraq qalır".
Bir sözlə, ya Merzlyakovun dili "dolaşıb", ya bütün jurnalistlər "səhv başa düşüb", ya da vasitəçilər hər ölkədə orada eşitmək istənilən fikirləri səsləndirirlər.
Fransalı həmsədr Berna Fasiye isə bildirib ki, Dağlıq Qarabağın müstəqilliyi nəinki Minsk qrupunun həmsədri olan ölkələr, həmçinin Ermənistanın özü tərəfindən də tanınmayıb. "Hesab edirəm ki, bu, beynəlxalq hüquq məsələsidir", - deyə fransalı diplomat qeyd edib.
Minsk qrupunun Amerikadan olan həmsədri Metyu Brayza isə daha da irəli gedərək, KİV-də ona istinadən Qarabağ ermənilərinin nəzarətində olan 7 rayonun Azərbaycanın nəzarətinə verilməsi və həmin ərazilərdən köçkün düşmüş insanların geri qaytarılması məsələsinin həll olunduğuna dair məlumatları təkzib edib. "Biz ərazilərin qaytarılmasının ümumi prinsiplərini müzakirə etmişik və bu zaman həmin torpaqların nə vaxt qaytarılacağı haqda söhbət olmayıb", - deyən diplomat danışıqlar prosesində ümumi fundamental prinsiplərin müzakirə edildiyini və onun təfərrüatlarını açıqlamaq istəmədiyini söyləyib.
Beləliklə, iki ölkə prezidenti İlham Əliyev və Robert Köçəryanın iyunun 9-da Sankt-Peterburqda MDB dövlət başçılarının qeyri-formal sammiti çərçivəsində görüşü ərəfəsində hər iki tərəfdə vasitəçilərin müxtəlif paytaxtlarda səsləndirdiyi bəyanatlar və təkziblər bol idi. Bu isə özü-özlüyündə artıq görüşdə hansısa uğurun əldə edilməsi ehtimalını azaldırdı və belə də oldu.
Əvvəlcə Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri Konstantinovsk Sarayında təkbətək, daha sonra isə iki ölkənin xarici işlər nazirləri və Minsk qrupunun həmsədrlərinin iştirakı ilə görüşdülər. Ümumilikdə üç saat davam edən müzakirələrin yekununda prezidentlər mətbuat üçün heç bir açıqlama vermədilər. Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov isə jurnalistlərə bildirdi ki, tərəflər "regionda uzunmüddətli sülhün əldə edilməsinə hesablanan əsas prinsipləri" müzakirə ediblər. Onun sözlərinə görə, danışıqlar davam edəcək.
E.Məmmədyarov Ermənistan rəsmilərinin danışıqlar prosesində ilk olaraq Dağlıq Qarabağın statusunu müəyyənləşdirilməli olması haqda bəyanatlarına da toxunaraq, bunu qeyri-konstruktiv mövqe adlandırdı: "Əgər erməni tərəfi yenə köhnə mövqelərinə qayıdaraq ilk olaraq Dağlıq Qarabağın statusu məsələsini qoyurlarsa, bu nə Praqa prosesinə, nə də münaqişənin mərhələli həlli prinsipinə uyğundur". Nazir xatırlatdı ki, indiyədək həm Azərbaycan, həm Ermənistan, həm də Minsk qrupunun həmsədrləri ilk olaraq erməni qoşunlarının işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmalı olduğunu bildiriblər. "Daha sonra orada sülhməramlı kontingent yerləşdirilməli, ərazi (Dağlıq Qarabağ) bərpa olunmalı, infrastruktur yenidən qurulmalı, həmin torpaqlardan çıxarılmış azərbaycanlı qaçqınlar öz yurdlarına qayıtmalı və yalnız bundan sonra Dağlıq Qarabağın statusu məsələsinə baxılmalıdır. Əgər Ermənistan yenidən ilk olaraq status məsələsinin, daha sonra digərlərinin həlli haqda danışırsa, bu, qeyri-konstruktiv mövqenin nümayişindən başqa bir şey deyil. Bu, uzun müddətdir aparılan danışıqlar prosesinin ləğvi deməkdir", - deyə Azərbaycanın xarici siyasət idarəsinin rəhbəri bildirdi.
Bütün bunların fonunda həm Azərbaycan, həm də Ermənistan siyasətçiləri bir məqamda yekdil fikrə malikdirlər: vasitəçilər istənilən işlə məşğuldurlar, yalnız real nizamlamadan başqa. "Çətinləşən situasiya bir daha göstərdi ki, vasitəçilər, xüsusilə də Qərbi təmsil edən həmsədrlər regiondakı real vəziyyəti düzgün təsəvvür etmirlər və Yerevanla Bakının mövqeyi də onlara tam aydın deyil", - deyə Qloballaşma və Regional Əməkdaşlıq Analitik Mərkəzinin rəhbəri Stepan Qriqoryan bildirib.
Azərbaycan Vətəndaş Cəmiyyəti İnkişafına Yardım Assosiasiyası  Analitik Mərkəzinin rəhbəri, politoloq Fikrət Sadıqov isə deyir: "Minsk Qrupunun həmsədrlərinin regiona səfərləri tamaşaya, protokol mərasiminə çevrilib. Son zamanlar bu səfərlər böyük vədlər verilməsi, münaqişənin, demək olar ki, həll edildiyi, bir-iki mərhələ qaldığı haqda bəyanatların səsləndirilməsi ilə keçmişdəkilərdən fərqlənir. Amma realist olmaq lazımdır və mən onların görüşləri haqda o qədər də nikbin deyiləm" ("Exo").
Baş verənlərin fonunda daha təhlükəli görünən məqam var ki, bu da mütəmadi olaraq Dağlıq Qarabağ separatçılarının liderlərinin kifayət qədər sərt bəyanatlarla çıxış etməsidir. Xüsusilə vasitəçilərlə görüşdən sonra "Dağlıq Qarabağ Respublikası"nın "prezidenti" Arkadi Qukasyan "Qarabağın səbrinin ümidləri doğrultmadığını", Ermənistandan, ümumiyyətlə, danışıqlar prosesindən kənara çəkilməsinin istənilə biləcəyini və s. iddia edib. Üstəlik, həmsədrlərin işğal olunmuş torpaqların boşaldılmasına dair açıqlamasından sonra separatçılar hətta hədələyici bəyanatlar səsləndirməkdən belə çəkinməyiblər. Əvvəlcə "Qarabağ parlamenti"nin "Xarici Əlaqələr Komitəsi"nin rəhbəri Vaqram Atanesyan bəyan edib ki, "Dağlıq Qarabağ Respublikasının statusu və keçmiş DQMV ətrafındakı ərazilərin taleyini yalnız Dağlıq Qarabağ xalqı həll etməlidir və yalnız onların buna səlahiyyətləri çatır".
Daha sonra separatçı rejimin "xarici işlər nazirinin müavini" Masis Mailyan da fikrini bildirmək qərarına gəlib. O, daha da irəli gedərək iddia edib ki, "Bu gün "DQR"in 15 faiz ərazisi hələ də Azərbaycanın işğalı altında qalmaqdadır". "Rəsmi Bakı daim əsassız olaraq özünün interpetasiya etdiyi sərhədlərin beynəlxalq aləm tərəfindən tanınmasından danışır. Bu, həqiqətə uyğun deyil", - deyə Mailyan qeyd edib.
Sən demə, Qarabağ "diplomat"larının fikrincə, dövlətin dünya ictimaiyyəti tərəfindən tanınması avtomatik olaraq onun sərhədlərinin tanınması anlamına gəlmirmiş. Mailyan deyib: "Təbii ki, bizim ölkəmiz hazırda keçmiş DQMV-nin əzəli qeyri-legitim sərhədləri çərçivəsində özbaşına hərbi və ərzaq təhlükəsizliyini təmin etmək gücündə deyil. Ərazi və sərhəd məsələlərini müzakirə edərkən biz daim bir məqamı xatırlamalıyıq ki, Dağlıq Qarabağ Respublikasının elan edildiyi ərazilərin 15 faizi hələ də Azərbaycanın işğalı altındadır". "Nazir müavini" onu da deyib ki, "Azərbaycanla Dağlıq Qarabağ arasında əldə edilmiş atəşkəs yalnız tərəflər arasında mövcud olan hərbi-siyasi balans hesabına saxlanılır. Müharibə zamanı azad edilmiş ərazilər isə strateji funksiya daşıyır".
Artıq bir çox analitiklər əmindirlər ki, Yerevan sadəcə Qarabağdakı əlaltılarının arxasında gizlənmək üçün zəmin hazırlayır: yəni "qarabağlıları" ya qonşuları ərazilərdən çıxarmaqdan nümayişkarcasına imtina edəcək, ya da hərbi əməliyyatları bərpa edərək, nizamlanma məsələsinin Yerevanla deyil, Xankəndi ilə həll edilməli olduğunu önə çəkəcəklər.
İstənilən halda, Qarabağ separatçılarının yalnız regional mentalitetləri baxımından belə sərt bəyanatlar səsləndirməsi inandırıcı görünmür.

ALL NOISE AND NO SUBSTANCE
The latest burst of activity by the co-chairmen of the OSCE Minsk Group on a Karabakh settlement has ended without result
In all the 15 years of talks on Karabakh this may have been the quickest shift in Azerbaijan from apparently well-founded hope to painful disappointment. The statements made in Baku by Minsk Group co-chairmen Yuriy Merzlyakov and Bernard Fassier that the OSCE Minsk Group recognizes Nagornyy Karabakh as a constituent part of Azerbaijan and that the seven occupied districts should first be liberated before discussion can begin on issues directly concerning Nagornyy Karabakh, as was to be expected, was perceived as a long-awaited shift by the Minsk Group from "let's be friends" diplomacy to a clear-cut position. That is why Azerbaijan had reason to expect that the co-chairmen would set out a clear-cut settlement plan on behalf of their countries and that in the near future the liberation of seven districts and return of refugees would become a reality.
However, the co-chairmen then went to Armenia and made quite different statements. The Russian OSCE Minsk Group co-chairman, Yuriy Merzlyakov, told a press conference in Yerevan that Russia does not recognize Karabakh as an independent state, but that that does not mean that it recognizes it as part of Azerbaijan. Then he mused that the de jure status of Karabakh is not yet determined, adding that at the start of the negotiating process Nagornyy Karabakh was seen as an autonomous part of the Azerbaijani SSR. Merzlyakov also said that in time the Karabakh conflict grew from an internal state conflict to an international one and Karabakh turned from the subject of the conflict into its object. "Nagornyy Karabakh is not recognized as an independent state on the international level today. Our country has also not recognized the independence of Karabakh and recognizes the territorial integrity of Azerbaijan. However, this does not mean that we recognize Karabakh as part of Azerbaijan. Nagornyy Karabakh was part of Azerbaijan and before that part of the Russian Empire," the Russian diplomat was quoted as saying by the media.
Baku made it plain that they would find out the accuracy of the Armenian media reports on the remarks by the Russian Minsk Group co-chairman. "We don't know yet whether this statement is genuinely as reported by the press and media," Azerbaijani Deputy Foreign Minister Araz Azimov said. "We will find out the circumstances. If Merzlyakov did make the statement, then it completely contradicts the norms and principles of international law and the officially stated position of the Russian Federation; it contradicts the positions of the Minsk Group and the understanding of the functions of the mediators which should not be violated." The diplomat also stressed that he found it "difficult to believe that Mr Merzlyakov made such a statement. If this statement was made, then we will question the activity of Mr Merzlyakov and his responsibility for these remarks, as this is a violation of all the accepted norms and functions of a mediator. Besides, we consider this a most irresponsible provocation before Azerbaijani President Ilham Aliyev's meeting with Armenian President Robert Kocharyan, scheduled in St Petersburg."
Russia's ambassador to Azerbaijan, Vasiliy Istratov, tried to save the day. "I can give assurances that the Russian co-chairman did not make these remarks. Russia's position on Azerbaijan's territorial integrity is well-known; it is set down in a number of documents, beginning with bilateral Russian-Azerbaijani documents. This clear-cut position remains unchanged."
To sum up, either Merzlyakov made a slip of the tongue, or all the journalists had a collective hallucination or the co-chairmen decided to say in all the capitals what people most wanted to hear from them.
The OSCE Minsk Group's French co-chairman, Bernard Fassier, pointed out that not only is Karabakh not recognized by the OSCE Minsk Group's member countries, it is not recognized by Armenia itself. "I think that this is a question of international law," Fassier said.
Meanwhile, the OSCE Minsk Group's US co-chairman, Matthew Bryza, denied media reports that he allegedly said that seven territories under the control of Karabakh forces would be returned and that Azerbaijani refugees would go back home. "We discussed the general principle of the return of territories, but did not talk about when these territories would be returned," the diplomat explained. He stressed that the fundamental principles were discussed during the talks and preferred not to go into detail.
By the time of the 9 June meeting between Ilham Aliyev and Robert Kocharyan during the informal CIS summit in St Petersburg, both sides had a collection of statements by the co-chairmen and denials of these statements made in the opposite capital. This in itself deprived the meeting of any chance of success from the outset. And this is what happened.
The two leaders first had a tete-a-tete meeting in the Konstantin Palace, then the talks were continued with the inclusion of the Azerbaijani and Armenian foreign ministers and the OSCE Minsk Group co-chairmen. There were no statements for the press from the presidents after the three hours of talks. Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov told journalists that the sides had discussed "the main principles that will be the foundation for a lasting peace in the region". The talks will be continued.
However, Elmar Mammadyarov also described as unconstructive the statements by Armenian officials that the status of Nagornyy Karabakh must be decided first during the talks on a Karabakh conflict settlement. "If the Armenian side again starts to take as a basis its previous position that the status of Nagornyy Karabakh must be resolved first, this does not correspond at all to the sides' discussions in the negotiations, neither to the Prague process, nor to a phased settlement of the conflict," the minister said. Mammadyarov also drew attention to the fact that both the Armenian and Azerbaijani sides and the OSCE Minsk Group co-chairmen had said many times that the withdrawal of Armenian troops must come first. "Then a peace-keeping contingent must be based there, the territory (Nagornyy Karabakh) must be rehabilitated, infrastructure restored, Azerbaijani forced migrants must return to their places of permanent residence and only after this should the status of Nagornyy Karabakh be considered. If the Armenian side is again raising the issue of determining status first and then the resolution of other problems, this is an unconstructive position. This means annulling the entire negotiating process that has gone before," the Azerbaijani foreign minister said.
It is significant that against this backdrop both Azerbaijani and Armenian political scientists display a surprising unanimity: the mediators are dealing with anything but a real settlement. "The prevailing situation shows once more that the mediators, especially the Western ones, have quite a bad grasp of the real situation in the region and of the positions of official Yerevan and Baku," said Stepan Grigoryan, head of the Analytical Centre for Globalization and Regional Cooperation.
"The visits of the Minsk Group co-chairmen have turned into a protocol ritual. Recently these visits have differed from the past in that far-reaching promises are made, opinions are voiced that the issue is practically decided, just one or two points remain outstanding. But I would not be so optimistic in my assessment of the results of their meetings, as we have to be realists," the head of the Association to Promote the Development of Civil Society in Azerbaijan, political scientist Fikrat Sadixov (Ekho newspaper), said.
Something else seems much more dangerous, however. The leaders of the Nagornyy Karabakh separatists periodically make very tough statements. After talks with the co-chairmen, the "president" of Nagornyy Karabakh, Arkadiy Gukasyan, reflected at great length that "Karabakh's patience does not justify hopes", that they could ask Armenia to leave the talks process, etc. Moreover, immediately after the co-chairmen had been talking about the withdrawal of troops, threatening statements could be heard from Karabakh.
First the local "chairman of the parliamentary commission on foreign relations", Vagram Atanesyan, said that he personally thinks that the status of the "NKR" (these and subsequent inverted commas are ours - Ed) and the fate of the territories around the former Nagornyy Karabakh Autonomous Region should be decided by the people of the "NKR", as only they have the authority to do this.
Then "deputy foreign minister" Masis Mailyan took up the mantle of newsmaker-in-chief. He decided not to beat about the bush and said right out that 15 per cent of the territory of the so-called "NKR" remains to this day under Azerbaijani occupation. "Official Baku often quotes the international recognition of the Azerbaijani Republic within 'its internationally recognized borders' which it has arbitrarily interpreted for its own benefit and this does not reflect the true situation," Masis Mailyan said. According to Karabakhi "diplomats" under international law the recognition of a state does not mean the automatic recognition of the borders that it declares to be its own. Mailyan continued, "It is obvious that our country cannot develop independently and ensure its military or food security in the enclave borders of the former Nagornyy Karabakh Autonomous Region, which were illegitimate from the outset. When discussing territories and borders, we must constantly remind people that 15 per cent of the territory, on which the 'Nagornyy Karabakh Republic' was declared, remains to this day under Azerbaijani occupation." Mailyan went on to say that "the cease-fire between Azerbaijan and the 'NKR' is holding exclusively thanks to the system of a military-political balance of forces between the sides in which the territories liberated during the war that was forced upon us play a strategic function." Many analysts do not rule out the possibility that Yerevan is simply preparing the ground to hide behind its Karabakhi puppets; they will demonstratively refuse to withdraw troops or will resume military operations, demanding that the issue be resolved with them.
It is in any case hard to believe that the Karabakh separatists make such tough statements just because of the peculiarities of their regional mindset.