MAHNI "AZLIQDA" QALDI
Artıq 52-ci dəfə keçirilən növbəti beynəlxalq Avrovijn müsabiqəsi başa çatsa da, onunla bağlı təlatümlər hələ də davam etməkdədir. Bəziləri ölkələrinin təmsilçilərinin layiqli yer tutmamasından narazıdır, bəzilərini isə xoşlamadıqları qonşularının uğurları hiddətləndirib... Üçüncülərə isə sadəcə bütün bunlara kənardan şərh vermək qalır.
Fəxri kürsüdə sürprizlər
Dünyanın hər yerindən 150 milyona yaxın insan artıq çoxdan vokal istedadlara baxışdan (şübhəsiz, bu funk-siyanı da itirmədən), siyasi maraqların nümayişinə çevrilən bu möhtəşəm şounun iştirakçılarına səs verdi. Bu və ya digər ölkənin digər ölkəyə verdiyi ballardan, demək olar ki, həmişə "kimin kimə qarşı kiminlə dostluq etdiyini" müəyyənləşdirmək mümkündür. Burada ənənəvi, onilliklər ərzində dəyişməyən "qardaş məhəbbətinə" örnəklər də var. Bəzən bu, həqiqi, ciddi dostluğa dəlalət edir, əksər hallarda isə milli azlıqların diasporlarının fəallığının nəticəsidir. Hərçənd, bu və ya digər siyasi durum fonunda bəzən məhz Avrovijndə elə şeylər görürsən ki, lap məəttəl qalırsan...
Bu sahədə sürprizlərə ən son nümunə Rusiyanın "Serebro" qrupuna... Estoniyanın ən yüksək bal verməsidir. Yoxsa, "Tunc əsgər"ə görə "mənəvi kontribusiya" ödəmək qərarına gəliblər? Doğrudur, sonda yenə də "Gümüş" "gümüşə" yetişə bilmədi...
Amma kollektivin tələm-tələsik məhz Avrovijndə iştirak üçün yaradıldığını nəzərə alsaq, bu qədər rəqib arasında "bürünc" də böyük nailiyyətdir.
Avrovijn-2007 tamaşaçılara bir neçə başqa "bomba" da təqdim etdi. Söhbət fəxri kürsüdəki iki digər yerdən gedir. Serbiyalı Mariya Şerifoviç Avrovijnin, şükürlər olsun, hələ tamamilə siyasi tədbirə çevrilmədiyini, ifaçının xarici görünüşünün estradadan daha çox, operaya müvafiq olmasına baxmayaraq, burada yaxşı səsin hələ də rol oynadığını göstərdi. Yeri gəlmişkən, Avrovijni "gözlərilə sevənlər"i belə bir fakt da sevindirdi ki, səhnədə "qızıl səsli" (tutduğu yerə əsaslansaq) "tompuşu" müstəsna olaraq 90x60x90 ölçülərinə malik nazəninlər müşayiət edirdi. Bəlkə, bu müsabiqədə uğur qazanmağın resepti də elə budur: həm əsl musiqisevərlərin, həm də estradanı, ilk növbədə, əyləncə, yəni hər şeydən əvvəl, baxışlara zövq verən bir şey sayanların zövqlərinə uyğun olmaq məharəti...
Lakin Verka Serdyuçko nümunəsi bu reseptin də ideal olmadığını göstərir. Bu il Avrovijndə ikinci yer real insana yox, uydurma personaja verildi. Bu, ona bərabərdir ki, məsələn, 1965-ci ildə ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatı Mixail Şoloxova deyil, məsələn, Qriqori Melexova veriləydi. Amma obrazın yumoristik yönümünü nəzərə alaraq, burada Şukar baba ilə analogiya daha yerinə düşərdi... (nümunələr Azərbaycanla bağlı verilsə, daha yaxşı olar). Buna baxmayaraq - gümüş mükafat! Avrovijnə qarşı Rusiya-Ukrayna münasibətləri qoyularsa, Ukraynanın təqdim etdiyi mahnı kifayət qədər maraqlı görünər. Məlum olduğu kimi, mahnıda "Qud bay, Raşa" - "Əlvida, Rusiya" sözləri vardı. Müsabiqə başlamazdan əvvəl Rusiya tərəfi Verka Serdyuçka ilə bu sözlərin Avropa səhnəsindən səsləndirməməsi barədə razılığa gəlmişdi. Lakin bu personaj verdiyi vədə əməl etmədi. Deməli, Verka Serdyuçkanın onu ərsəyə gətirən Rusiya estradasına yolu qapandı.
Ən maraqlısı isə odur ki, bu il Avrovijn mükafatçılarının çoxu seksual azlıqarın nümayəndələridir - insan hüquqlarına əsl avropasayağı "riayət etmənin" gerçək nümunəsi. Bu gün üçün kifayət qədər aktual məsələ və özünəməxsus uğur resepti.
"Özününküləri" dəstəkləmək üçün Finlandiya paytaxtına seksual azlıqların minlərlə təmsilçisi toplaşmışdı. Helsinkidə onlar üçün xüsusi olaraq rəsmi fan-klub açılmışdı. Heç də təəccüblü deyil ki, kluba gələnlər Dima Koldun, Verka Serdyuçka, danimarkalı transvestit Piter Andersen, İsveçdən The Ark biseksual rok qrupuna (onun solistini "yeni Freddi Merküri" adlandırırlar) üstünlük verirdilər. Müsabiqədə qalib gələn mahnını - serb "Dua"sını isə hətta qeyri-ənənəvi oriyentasiyalıların himni də adlandırırdılar.
Qonşulara nəzər saldıqda
Müsabiqədə ilk üç yeri tutanların ən yüksək bal mənbələrini təhlil etdikdə aydın olur ki, müvəffəqiyyət qazanmağın daha bir ən gerçək resepti (həm də təkcə Avrovijndə yox) bölgədə sağlam mühit, qonşularla yaxşı qarşılıqlı münasibətlərdir. Əlamətdardır ki, həm Serbiya, həm də Ukraynaya maksimum ballarla, ilk növbədə, qonşu ölkələrin təmsilçiləri səs veriblər. Bu qayda elə Rusiyaya münasibətdə də özünü doğrultdu: ona ən yüksək bal verən hər üç ölkə - Estoniya, Belarus və Ermənistan "bir addımlıqda" yerləşir.
Əlbəttə, "cari məqam" da önəmlidir. Hətta bu il Avrovijn fəxri kürsüsünə "slavyan həmləsi"ni nəzərə alsaq da, başqa bir məsələ də düşündürücüdür. Niyə fəxri kürsüyə epataj "lirikası" yalnız postsovet məkanı sakinləri üçün anlaşıqlı olan Verka Serdyuçko çıxa bildi, səsi və xarici görünüşü təkcə 15 yaşlı gənc qızların deyil, istənilən yaşda və istənilən ölkədən olan xanımların da ağlını başından ala bilən Dmitri Kolduna isə bu nəsib olmadı? Bəlkə ona görə ki, Ukraynadan fərqli olaraq, Belarus hazırda bir çox maraqların kəsişdiyi nöqtə deyil?
Digər tərəfdən, həmişə olduğu kimi, Avrovijn-2007 müəyyən bağlılıqların daimiliyinə dair tam bir sıra örnəklər də nümayiş etdirdi. Bunlardan biri də bu müsabiqədə erməni müğənnisi Aykoya ən yüksək bal verən ölkələrin siyahısıdır. Bu, bir çox cəhətdən ənənəvi siyahıdır... Türkiyə və Gürcüstan maksimum səviyyədə (12 bal) iştirak etdilər... Burada elə qəribə bir şey yoxdur. Qəribəsi bu baxımdan Fransa ilə Rusiyanın onlardan bir qədər geri qalmalarıdır (10 bal). Yeri gəlmişkən, daha bir ənənəvi faktı qeyd edək - şimal qonşusuna növbəti dəfə ehtiramını bildirən Ermənistan "Serebro" qrupuna 12 bal verməyi unutmadı. Kiprin Aykoya 8, Yunanıstanın isə 6 bal verməsi də təəccüblü deyil. Bu sıraya həmin "tarixi qarşılıqlı yardım" nümunəsinə uyğun gəlməyən ölkələr tərəfindən verilən yüksək ballar daxil deyil. Nəticə - Ayko birinci onluğa daxil oldu. Ermənistanda Aykonu necə qarşıladıqlarını deyə bilmərik, amma onun kimi, birinci onluğa daxil olan (həm də daha yüksək göstərici ilə - 6-cı yer) Dmitri Koldunun bircə rəsmən milli qəhrəman elan edilməsi çatmırdı: təyyarə meydanında düz trapa qədər xalça döşəndi, prezident onu şəxsən təbrik etdi.
Bizim üçün daha bir fakt önəmlidir: bölgəmizin ölkələrindən birinin təmsilçisi (Ayko) 138 bal toplayaraq 8-ci, digərinin nümayəndəsi isə (Gürcüstandan olan Sofo Xalvaşi) 97 balla 12-ci yeri tutdular. Qonşulara nəzər salmaqda davam etsək, qanqaralığımız bir az da artar: Rusiya, "bürüncə" sahib çıxsa da, fəxri kürsüyə yüksəlib, Türkiyə isə onun bir addımlığında dayanıb - 163 bal toplayan Kənan Doğulu 4-cü yeri tutub. Bəs biz? Biz isə yalnız şərh verməklə məşğuluq...
Nə etməli və kimdir müqəssir?
Zəngin musiqi mədəniyyətinə malik Azərbaycanın bu beynəlxalq tədbirdən hələ də kənarda qalmasının səbəbləri barədə yalnız kədərli mülahizələr yürütmək olar. Axı bizdə artıq 2 ildir ki, bu tədbiri işıqlandıran İctimai Televiziya var (ölkənin ərizəsinin qəbulu üçün belə bir televiziyanın olması və müsabiqəni işıqlandırması şərtlərdən biridir). İştirakçı ölkələr üçün ödəniş payı isə yüksək olsa da, çətin ki, Azərbaycan kimi imkanlı bir ölkəni qorxuda bilsin.
Bəs onda səbəb nədir? Mahnılardan danışsaq, ölkəmizdə gözəl estrada bəstəkarları və mahnı yazan şair kifayət qədərdir! Görünür, məsələ ifaçılarla bağlıdır... axı vaxtilə Azərbaycan dünyaya, estrada da daxil olmaqla, çoxlu gözəl müğənnilər bəxş edib. Lakin klassik musiqi sahəsində ənənələr indi də davam etdiyi halda, Avrovijnə Azərbaycanın təmsilçisini göndərmək fikrinə düşən (əgər bu, nə vaxtsa baş tutarsa) potensial təşkilatçılar estradaya diogenvari - əldə çıraq və "Adam axtarıram!" çağırışı ilə çıxmalı olacaqlar.
Deməli, klassik sənət müsabiqələrində qalib gəlməyə qadirik. Estradadan söz düşəndə isə sanki bizdə heç belə bir şey yerli-dibli yoxdur. Toylarda oxumaq lazım gələndə, nə qədər istəsən, cürbəcür "ulduz" peyda olur, Avrovijnə yollanmaq tələb olunduqda isə heç kim tapılmır. Halbuki bir az dərindən fikirləşsək, bir neçə layiqli ifaçının adlarını çəkmək olar. Amma biz bunu etməyəcəyik, çünki dərhal adları çəkilməyənlər peyda olacaqlar və yenə növbəti belə müsabiqəyə lap az qalana qədər növbəti qırğın düşəcək, müsabiqə ərəfəsində isə hamısı pişik görmüş siçan kimi cınqırını da çıxarmayacaq... Burada Avrovijnə münasibətdə estradamız qarşısında, onun qədər əzizlənib, toylarda çiçəklənməsə, caz-klublar və barlarda qapanıb qalsa da, görünməmiş templərlə inkişaf etməkdə olan rok musiqimizin timsalında alternativ təklif etmək istərdik! Bəlkə, belə bir variantı da nəzərdən keçirməyə dəyər?
Hər hansı bir halda, Azərbaycanın da yaxın gələcəkdə Avrovijn iştirakçısı olacağına ümid etmək istərdik. İndiki mərhələdə bizim üçün fəxri kürsüyə yol tapmaq o qədər də önəmli deyil (birinci dəfədən bu, çətin ki, mümkün olsun!). Əsas məsələ belə önəmli tədbirdə özümüzü tanıtmaqdır. Hələ ki gec deyil, hər il keçirilən və səsləri mükafatlandırılan, paralel olaraq, iştirakçı ölkələrin, ilk növbədə, gənclərin (ən önəmlisi!) gözündə imicini də formalaşdıran bu möhtəşəm toplantıya qoşulmaq lazımdır. Tezliklə çox şeyi məhz həmin nəslin zövqləri və dünyagörüşü formalaşdıracaq. Gecikməsək, yaxşıdır... Ən əsası, qonşularımızın bizə münasibətini Avrovijn prizmasından öyrənmək pis olmazdı.

THE SONG ENDED UP IN THE "MINORITY"
The 52nd Eurovision song contest is already over, but emotions are still running high. Some people are unhappy that their country's representative did not get the place he deserved and others are outraged by the success of their unlovable neighbours… And we can only comment on all this from the sidelines.
Surprises on the podium
About 150m people, in all parts of the world, voted for the participants in a great show which long ago moved from being a review of vocal talent (although it has not lost this function) into a demonstration of political affiliations. Judging by the number of points that a singer gets from this or that country, you can always clearly identify "who is friendly with whom". There are also traditional examples of "fraternal love" that have not changed for decades. Sometimes it is even serious friendship without the inverted commas, but more often it is a result of the activities of national minorities. Although against the background of one or another political situation, Eurovision sometimes gives you a real surprise…
One refreshing surprise was the maximum number of points that the Russian group Serebro got from Estonia. Is it that they decided to sugar the pill - to pay a kind of "moral compensation" for the Bronze Soldier? In any case, Serebro did not get even the "silver"… Although, with such a large number of contestants, even a "bronze" is a great achievement if you take into account the fact that the group had been knocked together especially for Eurovision.
A couple of other bombshells dropped at Eurovision-2007 as well. We are talking about the two other placings. Serbian singer Maria Serifovic showed that, thank God, Eurovision has not turned into a totally political event, and votes still play the main role here, even if the singer looks more like an "opera diva" than a "pop star". In any case, to keep those who love to watch Eurovision happy, the "fritter-looking" star had only the standard 90-60-90 chicks around her. Maybe this is the recipe for success in this contest: skilful pandering to the tastes of real music-lovers and to those who look on pop music as a kind of show, something that looks nice…
However, if we look at Verka Serdyuchka, this recipe is far from perfect. The second place at Eurovision went not to a real person, but to a fictitious character. It is rather like awarding the 1965 Nobel Prize in literature not to Mikhail Sholokhov, but to Grigoriy Melekhov. Although in this case, since he was more of a humorous character, comparison with Granddad Shchukar would be more accurate… Nonetheless, he took the silver. If we consider Eurovision within the context of Russian-Ukrainian relations, the Ukrainian song is quite interesting. As we know, it contained words like "Goodbye Russia". Before the contest, the Russians persuaded Verka Serdyuchka not to sing these words from the European stage. But it turned out that the character did not keep his promise. This means that Russian pop music, which actually nurtured Verka Serdyuchka, is now closed to him.
But the most interesting thing is that most of the Eurovision "prize-winners" this year are representatives of sexual minorities - true European "observance" of human rights. It is quite an important recipe for success nowadays.
Thousands of representatives of the sexual minorities came to the Finnish capital to support them. An official fan club was opened for them in Helsinki. It is no surprise that visitors to the club placed their bets on Dima Koldun, Verka Serdyuchka, the transvestite from Denmark, Peter Andersen, and the Swedish bisexual group, The Ark, whose soloist is being hailed as the new Freddie Mercury. The song that won the contest - the Serbian "Molitva" - is now seen as the new anthem of sexual minorities.
Looking at neighbours
Analyzing the sources of the highest points gained by the singers who took the first three places in the contest, we can say that another real recipe for success (and not only at Eurovision) is to have a healthy situation in the region and good relations with neighbours. It is notable that Serbia and Ukraine received the highest number of points from their neighbours. This rule is true for Russia as well: all three countries that gave it the highest number of points are "close at hand" - Estonia, Armenia and Belarus.
Of course, "the current moment" is also important: even bearing in mind that "the Slavic attack" on the Eurovision stage was the trend this year, we still have something to think about - How could the same Verka Serdyuchka get onto the podium with his shocking "lyrics" (close and meaningful only to people of the post-Soviet area), while Dmitriy Koldun did not get anywhere, despite a sound and looks which could drive crazy not just teenaged girls, but ladies of any age, in any country? Maybe the reason is that, unlike Ukraine, Belarus is not a country where many interests converge.
On the other hand, Eurovision-2007, as always, demonstrated a whole number of examples of the permanency of certain feelings. One of them is the list of countries that awarded Armenian singer Ayko the highest number of points in this year's contest. In many respects, this list is quite traditional… Turkey and Georgia gave him the highest number of points (12). There is nothing strange about this - what is strange is that France and Russia were behind them (10 points). (We have to say here that Armenia itself did not omit to make a deep overture to its northern neighbour and gave Serebro 12 points). It is no surprise that Ayko got eight points from Cyprus and six points from Greece, not to mention the countries that do not fit into the category of "historical mutual aid". As a result, Ayko made his way into the top ten.
We do not know whether Ayko was welcomed on his return to Armenia, as was Koldun in Belarus (he also made his way into the top ten with an even better result - sixth place): with a red carpet from the plane, congratulations from the president and the title of official national hero. What is more important to us is that the representative of one of the countries of our region (this same Ayko) gained 138 points and took eighth place and the representative of another (Sofo Khalvashi) from Georgia gained 97 points and took 12th place. If we keep looking at our neighbours, we will be even more annoyed: Russia got onto the podium, though with just a "bronze", while Turkey came very close to it - Kenan Dogulu gained 163 points and took fourth place. As for us? We are only commenting…
What are we to do and who is to blame?
We can only sadly guess why Azerbaijan does not participate in this international event despite its rich music culture. We have Public TV, which has been covering Eurovision for two years already (the existence of such a TV station in a country and its coverage of the contest are one of the conditions for accepting its application). And the fee, though it is too high, will hardly frighten our well-to-do state.
So what is the problem? If we talk about the songs themselves - do we have so few wonderful composers and song-writers? Perhaps the problem is with the singers… Azerbaijan has given many wonderful voices to the world in the past, including pop music. If classical traditions in this sphere continue successfully, those who select and send a representative from Azerbaijan to Eurovision (if it ever happens) will have to act like Diogenes: carrying a torch and hopelessly shouting "I am looking for someone!"
Well, we can win classical art contests. But when it comes to pop music, it seems that we do not have it at all. When we need someone to sing at a wedding party, there are lots of various types of "stars" for this, but when it comes to Eurovision, there is no-one to send there. However, if we think more about this, we can name several worthy candidates. But we will not name them, because the ones we do not name will immediately come out and start another squabble up to the next contest before which everyone will become as quiet as a mouse again. In this regard, it would be good to choose a rock singer as an alternative candidate for Eurovision. Unlike our favourite pop music, rock has been cornered into jazz clubs and bars, but is progressing at an incredible pace! Maybe we should examine such an option?
Either way, we would like to hope that Azerbaijan will participate in Eurovision in the foreseeable future, because what is important for us at the moment is not to get on the podium (it is unlikely that we will be able to do it from the first time), but to be involved in such an important event. Before it is too late, it is important to participate in a gigantic annual event, which awards singers and at the same time, forms the image of every country. This is very important, first of all, in the eyes of young people - the generation whose tastes and world outlook will soon become dominant. So we should not miss this contest… and what is more, it would be good to know how our neighbours look at us through the prism of Eurovision.