CİBLƏRİNİ AÇIQ SAXLA
Azərbaycanın dövlət büdcəsinin ilin ortasında artırılması prezident, parlament və hökumət tərəfindən fəal dəstəklənən ənənə şəklini alıb. Artıq neçənci ildir ki, Milli Məclis cari büdcənin gəlir və xərclərinin artırılması barədə qanun qəbul edir. Bu il də istisna olmadı. Yanvar-aprel aylarında ölkədə hökm sürən əlverişli makroiqtisadi proseslər nəticəsində büdcə daxilolmaları təsdiq olunan planı aşmağa başladı. Bunu əsas götürən hökumət 2007-ci il üçün büdcə gəlirlərini 435,2 mln manat, xərclərini isə 600,2 mln manat artırmağı qərara aldı. Büdcə kəsiri üzrə proqnoz 544 mln manat və ya Ümumi Daxili Məhsulun (ÜDM) 2,4%-i qədər oldu. Beləliklə, edilən dürüstləşmə də nəzərə alınmaqla, Azərbaycanın 2007-ci il üçün dövlət büdcəsinin gəlirləri 5 mlrd 770,9 mln manat, xərcləri isə 6 mlrd 314,9 mln manata çatdırılacaq.
Neft bütün sərvətlərin başıdır
Belə bir tərəqqinin başıbəlalı neft faktorunun hesabına nail olunduğunu hökumət nümayəndələri də gizlətmir. Hətta maliyyə naziri Samir Şərifov yaxın perspektivdə neft gəlirlərinin büdcə daxilolmalarındakı payının bir qədər də artacağını proqnozlaşdırır. "Azərbaycan iqtisadiyyatı neft faktoruna sıx bağlıdır və hökumət bunu inkar etmir. Mən bütün məsuliyyəti ilə bəyan edirəm ki, 2008-2009-cu illərdə bu asılılıq artacaq", - deyə nazir bildirib. Onun sözlərinə görə, neftin dünya bazarındakı qiymətlərindən asılı olaraq 2009-cu ildə Azərbaycanın mənfəət neftinin satışından Dövlət Neft Fonduna daxil olan vəsaitlər $4 mlrd-a çata bilər.
Hazırda büdcə gəlirlərinin 42%-nin neft sektorunun hesabına formalaşdığını deyən nazir yaxın illərdə hasilatın bir az da artacağını vurğulayıb: "Dövlət Neft Şirkəti stabil olaraq sutkada 200 min barel, Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkəti isə 600 min barel neft hasil edir. Biz gözləyirik ki, "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlarının işlənməsi layihəsi çərçivəsində sutkalıq hasilat həcmi 1,2 mln barelə çatacaq. Buna görə də qısamüddətli perspektivdə büdcənin neftdən asılılığı əhəmiyyətli səviyyədə qalacaq".
Lakin bu asılılığın azaldılması ilə bağlı planlar da qüvvədə qalır. Hərçənd ölkənin baş maliyyə idarəsinin rəhbəri bunun o qədər də asan olmadığını deyir: "Buna qısa müddət ərzində nail olmaq çətindir. Bu məqsədlə hökumət qeyri-neft sektorunu inkişaf etdirmək, infrastrukturu yaxşılaşdırmaq fikrindədir".
Parlamentin iqtisadi siyasət komissiyasının sədri Ziyad Səmədzadə isə qeyri-neft sektorunda nəzərəçarpacaq inkişafın olduğunu bildirir. "Neft gəlirlərinin artması fonunda büdcənin bu faktordan asılılığı obyektiv xarakter daşıyır. Bununla belə, Maliyyə və İqtisadi İnkişaf nazirliklərinin hesablamalarına görə, artıq 2011-ci il üçün Azərbaycanda ÜDM-in 1,2 mlrd manat ümumi artımı gözlənildiyi halda, qeyri- neft sektorunda artım 2,5 mlrd manat təşkil edəcək", - deyə millət vəkili bildirib. Bununla bağlı, o, bəzi mallara idxal rüsumlarının artırılmasını tamamilə ədalətli sayır: "Ölkə özünün ərzaq təhlükəsizliyini təmin etməlidir. Bunun üçün isə aqrar sənaye kompleksini inkişaf etdirmək lazımdır. Razıyam ki, bu sahədə kifayət qədər problem var. Lakin fikrimcə, radikal islahatlardan sonra bu problemləri də həll etmək mümkün olacaq".
Kim daha çox yığacaq?
Əlbəttə ki, büdcəni artırarkən hökumət ilk növbədə vergi gəlirlərinə güvənir. Bu dəfə də belə oldu. Ölkənin vergi orqanları əlavə daxilolmaların 260 mln manatını, gömrükçülər isə 140 mln manatını təmin etməli olacaqlar. Daha 12 mln manat sərbəst xəzinə vəsaitlərinin idarə olunmasından, 15,9 mln manat büdcə təşkilatlarının büdcədənkənar fəaliyyətindən, 7,3 mln manat isə sair mənbələrdən əldə ediləcək ("İnterfaks-Azərbaycan").
Maliyyə naziri Samir Şərifovun sözlərinə görə, dürüstləşmə nəticəsində Vergilər Nazirliyinin planı 4,34 mlrd manata, Dövlət Gömrük Komitəsinin büdcə qarşısında öhdəliyi isə 770 mln manata çatdırılıb. "Vergi və gömrük orqanlarının xətti ilə əlavə gəlirlər vergiyə cəlb olunan bazanın və birbaşa ver-gilər üzrə daxilolmaların artırılması, aksiz postlarının fəaliyyətinin gücləndirilməsi, neft gəlirlərnin artması hesabına təmin olunacaq", - deyə nazir bildirib. Artım da nəzərə alınmaqla bu il büdcə gəlirlərinin ÜDM-in 25,5%-i qədər olacağı gözlənilir.
O ki qaldı artan gəlirlərin haraya xərclənəcəyinə, onun 409,5 mln manatı əsaslı xərclərə, 190,7 mln manatı isə büdcənin cari xərclərinə sərf olunacaq. Əlavə gəlirlərin 129,5 mln manatı sosial tədbirlərin maliyyələşdirilməsinə, 137,5 mln manat aqrar sənayenin, nəqliyyat və rabitənin inkişafına, 44,7 mln manat müdafiə və hüquq-mühafizə orqanlarına, 11,3 mln manat ümumi dövlət xərclərinə, 369 mln manat isə əsaslı xərclərə yönəldiləcək. Əlavə maliyyələşmə də nəzərə alınmaqla dövlətin əsaslı xərcləri 1,915 mlrd manata və ya büdcə xərclərinin 30,3%-nə çatdırılacaq. Bu zaman əsaslı xərclərin 34,5%-i energetika və infrastruktur layihələrinə, 17,6%-i nazirlik və qurumların maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsinə, 5,5%-i təhsil, səhiyyə və mədəniyyət sahələrinə, 27,1%-i sosial obyektlərin tikintisinə və dövlət orqanları üçün avadanlıqların alınmasına, 6,6%-i isə bir sıra dövlət müəssisələrində, o cümlədən Azərbaycan Beynəlxalq Bankının nizamnamə kapitalının artırılmasına sərf olunacaq. Bu vəsaitlərin daha 2,7%-i Bakı şəhərinin abadlaşdırılmasına xərclənəcək.
Göründüyü kimi, büdcə xərclərini artıran hökumət bunun inflyasiyaya təsirini də unutmayıb. Xəzinənin əlavə xərcləri elə bölüşdürülüb ki, onlar iqtisadiyyata sosial ödənişlər və ya digər birbaşa pul axını şəklində deyil, özünəməxsus bufer mexanizmləri, yəni əsaslı xərclər, xaricdən avadanlıq alınması, dövlət şirkətlərinin nizamnamə kapitalının artırılması yolu ilə daxil olsun. Bu isə pul kütləsinin iqtisadiyyata təzyiqini azaldır.

MAKE THE STATE'S POCKET BIGGER
Increasing Azerbaijan's budget mid-year has become a welcome tradition in recent years, actively supported by the president, government and parliament. For the second year running at the end of May, the Milli Maclis confirmed an increase in both the revenue and expenditure sections of the budget. The macro-economic situation in January to April was favourable and, consequently, the volume of contributions to the state treasury exceeded the official forecast. As a result, 2007 revenue forecasts have been increased by an additional 435.2m manats and expenditure forecasts by 600.2m manats, while the overall budget deficit has reached 544m manats or 2.4 per cent of GDP. Including the spring amendments, the Azerbaijan state budget's revenue in 2007 will be 5,770,900,000 manats and expenditure 6,314,900,000 manats.
Oil ahead on all counts
The government is not hiding the fact that this progress has been achieved largely on account of the famous oil factor. Moreover, Finance Minister Samir Sarifov has said that in the short term oil revenue's proportion in the Azerbaijani state budget will increase: "Azerbaijan's economy is at present closely linked to the oil factor. The government does not deny this. I state with full responsibility that in 2008-09 this dependence will increase." He said that, depending on the price for oil on the international market, income to the State Oil Fund from Azerbaijan's profit oil could reach $4bn.
At present 42 per cent of Azerbaijan's budget revenue comes from the oil sector. "The State Oil Company today regularly extracts 200,000 barrels of oil a day, while the Azerbaijan International Operating Company extracts 600,000 barrels a day. We plan that under the contract to exploit the Azari-Ciraq-Gunasli field the volume of daily extraction will reach 1.2m barrels. That is why the budget revenue will depend substantially on oil in the short term," the minister said.
No-one has revoked the government's plans to reduce the level of dependence, although the finance minister has admitted that, "It is not so simple to do this in the short term. With this aim in mind the government intends to develop the non-oil sector and improve infrastructure, including social infrastructure."
The head of the parliamentary commission on economic policy, Ziyad Samadzada, has said that the dynamic development of the non-oil sector can already be seen. "Against the backdrop of the increase in oil revenue, it is natural that the state budget's dependence on it should increase. Judging from the calculations of the Finance Ministry and Economic Development Ministry, by 2011 the growth in Azerbaijan's GDP will be 1.2bn manats, and the growth of the non-oil sector 2.5bn manats," he said.
The deputy, who is also an economist, thinks that the increase in customs duty on the import of certain types of goods is completely normal: "The country has to ensure its food security, and this requires the development of the agro-industrial complex. I agree that there are plenty of problems in this area, but think that they can be tackled after radical reform."
Who will give more?
Of course, the decision to increase the budget is counting first of all on the budget's tax revenues. The country's Tax Ministry must ensure additional revenue of 260m manats and the State Customs Committee 140m manats. Another 12m will be received as revenue from the management of free treasury funds, 15.9m will be the non-budget income of budget-funded organizations and 7.3m will be income from other sources. (Interfax Azerbaijan) Finance Minister Samir Sarifov said that as a result of the changes to the state budget the plan for the collection of taxes and duties for the Ministry of Finance will be increased to 4.34bn manats and for the State Customs Committee to 770m manats. Including the additional revenue in 2007 budget revenue will be 25.5 per cent of GDP. "Additional tax and customs contributions to the state budget will be provided by extending the taxation base, increasing budget income in direct taxation, stepping up the activity of customs posts and contributions from the oil sector," the finance minister said.
As for what the new income will be spent on, 409.5m manats will be capital expenditure and 190.7m manats will be allocated to the state budget's current expenditure. The finance minister said that out of the additional expenditure 129.5m manats will be spent on social measures, 137.5m on the agro-industrial complex, transport and communications, 44.7m on defence and the law-enforcement agencies, 11.3m on general state expenditure and 369m manats on state capital investment. "Including the additional financing, state capital expenditure is increasing to 1.915bn manats and will make up 30.3 per cent of all budget expenditure this year," he said.
Of the additional state capital investments, 34.5 per cent will be spent on energy and infrastructure projects, 17.6 per cent on improving the material and technical basis of ministries and departments, 5.5 per cent on education, culture and health, 27.1 per cent on the construction of social facilities and purchase of equipment for state bodies and 6.6 per cent on increasing the charter capital of a number of state enterprises, including the International Bank of Azerbaijan. Another 2.7 per cent of these funds will be spent on improving Baku's infrastructure and the rest on other aims.
In correcting the state budget the government has clearly also taken account of inflationary processes. The treasury's additional expenditure is divided in such a way that it enters the economy not in the form of social payments or other indirect monetary inflows, but through particular buffer mechanisms (capital investments, the purchase of equipment abroad, increasing the capital of state companies etc.), allowing the monetary pressure on the economy to be considerably reduced.