Çərşənbə axşamı, 11:45
Mayın ortalarında MAQATE-nin rəhbəri Məhəmməd əl-Baradeyi bəyan edib ki, İran artıq texniki problemləri həll edib və "uranın zənginləşdirilməsinin yollarını yaxşı bilir". O, dünya ictimaiyyətinin bu prosesin qarşısını almaqda gecikdiyini də etiraf edib. "Bundan sonra söhbət sadəcə texnologiyanın təkmilləşdirilməsindən gedir. Bu faktdır", - deyə Baradeyi "New York Times" qəzetinə müsahibəsində bildirib. Onun fikrincə, artıq əsas məqsəd Tehranın nüvə silahının istehsalını sənaye miqyasına çatdırmasının qarşısını almaqdır. MAQATE rəhbəri hesab edir ki, bu baş verməzsə, kütləvi qırğın silahlarının yayılmasına nəzarət mümkün olmayacaq və atom bombasının isthesalı artıq sadəcə zaman məsələsinə çevirələcək.
Qeyd edək ki, Əl-Baradeyi MAQATE müfəttişlərinin İranın ən böyük nüvə mərkəzində, Kaşan şəhərinin 80 kilometrliyində yerləşən Natanzada apardıqları araşdırmaların nəticələrinə dair hazırladığı hesabata əsasən bu fikrə gəlib. 2004-cü ildə həmin ərazidə atom enerjisinin istehsalında istifadə olunan bütün avadanlıqlar yerin altına köçürülüb və ciddi şəkildə mühafizə olunur. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, artıq bu il İran 3 min sentrafuqa əldə edə bilər. Bu isə ildə bir ədəd nüvə başlığının istehsalı üçün kifayətdir. Eyni zamanda, bu ilin sonunda İranın daha 5 min sentrafuqa əldə etmək imkanında olduğu bildirilir.
Hazırda Tehran reaktor yanacağı cəmi 5 % zənginləşdirilib. Lakin uranı toplaya və dörd-beş ay ərzində onu sentrafuqadan keçirə bilərsə, bu rəqəm 90%-ə çatacaq ki, bu da nüvə silahının istehsal edilməsi üçün kifayətdir (The New York Times).
Məlum olduğu kimi, İran rəhbərliyi indiyədək dəfələrlə bəyan edib ki, sentrafuqaların sayının 50 minə çatdırılması qarşıya məqsəd kimi qoyulub. Məhz bundan sonra ölkənin xaricdən nüvə yanacağı alınmasına ehtiyacı olmayacaq.
Tehranın nüvə ölkəsi olmaq məqsədini qarşıya qoyduğunu açıqlamasından sonra bu ölkə haqda səsləndirilən çoxsaylı bəyanatlar və proqnozları, yəqin ki, xatırlatmağa ehtiyac yoxdur. Hələ aprelin 9-da şəxsən İran prezidenti Mahmud Əhmədinejat Natanzada keçirilən təntənəli mərasimdə bəyan etmişdi ki, onun ölkəsi uranın zənginləşdirilməsi prosesini sənaye miqyasına çatdırıb. O zaman bir çox Qərb analitikləri hesab edirdi ki, bu açıqlama yalnız Əhmədinejatın ölkə daxilində mövqelərini möhkəmləndirmək məqsədi ilə atılmış təbliğat xarakterli addımdır. Lakin MAQATE rəhbərinin son açıqlamaları vəziyyətin kökündən dəyişməsinə səbəb olub. Əl-Baradeyi faktiki olaraq etiraf edib ki, Tehranın uranın zənginləşdirilməsinin dayandırılmasının vacibliyinə inandırılması istiqamətində Qərbin apardığı siyasət iflasa uğrayıb.
Baradeyinin açıqladığı məlumatlar ,yəqin ki, Qərbin İrana qarşı daha sərt mövqe tutmasına səbəb olacaq. Məsələn, ABŞ-ın BMT-dəki sabiq daimi nümayəndəsi, vitse-prezident Dik Çeyninin yaxın dostu Con Boltonun fikrincə, bundan sonra İran "daha ağrılı" iqtisadi sanksiyalarla üzləşməyə hazır olmalıdır. Diplomat bunun nəticə verməyəcəyi halda Tehrana hərbi müdaxilənin qaçılmaz olduğunu da düşünür. "The Daily Telegraph"a müsahibəsində o deyib: "İranın nüvə proqramından imtina etməyə hazırlaşmadığı dəfələrlə sübut olunub. Bu səbəbdən də Tehranın bu istiqamətdəki fəaliyyətinin qarşısını almaq üçün biz təzyiqləri son dərəcə gücləndirməliyik. Əgər kifayət qədər ölkənin bu məsələdə bizi dəstəkləməsinə nail ola bilməsək, İranda rejimin dəyişdirilməsinə çalışmalı, ölkə müxalifətini və buna bənzər qrupları dəstəkləməliyik. İrana nüvə silahı əldə etmək imkanının verilməsi və ya hərbi müdaxilə arasında seçim edilməli olarsa, ikinciyə üstünlük verməliyik. Tehranın nüvə silahı əldə edəcəyi təqdirdə nələrin baş verəcəyini təsəvvür edin. Bu halda onun regionda hansı təsirə malik olacağını düşünmək çətin deyil. Unutmaq olmaz ki, Tehran artıq indi HƏMAS və "Hizbullah" kimi terrorçu qruplaşmalara dəstək verməklə İraqdakı situasiyaya təsir edir".
Analitiklərin fikrincə, Boltonun bu mövqeyi ilə Ağ evdəki bir sıra yüksək rütbəli şəxslər də razıdır və bu səbəbdən də onun söylədikləri ciddi qəbul edilməlidir. Həqiqətən, İran nüvə silahı əldə etməklə köhnə arzusu olan regionun liderinə çevrilmək istəyini reallaşdırmaq üçün şanslarını kifayət qədər artıracaq. Kütləvi qırğın silahından başqa, Tehranın zəngin karbohidrogen ehtiyatlarına, güclü orduya və lazımi insan resurslarına malik olduğunu da unutmaq olmaz. Nə qədər paradoksal səslənsə də, ABŞ-ın Tehranın əsas rəqibi olan Səddam Hüseyn rejimini devirməsi də İranın regionun liderinə çevrilmək şanslarını xeyli artırıb. Yəni, hazırda İraqda mövcud olan xaos müəyyən dərəcədə İrana dünya ictimaiyyətinə qarşı mübarizədə kömək edir. Bu azmış kimi, Qərb Yaxın Şərqin digər ölkələrinin İranla "nüvə yarışına" girə biləcəyindən ehtiyatlanır. Aydındır ki, ən azı üç ölkənin terrorçu təşkilatlara "himayədarlıq" etdiyi bir regionda hadisələrin bu cür inkişafı qətiyyən yolverilməzdir.
Beləliklə, yayda İran ətrafında gərginliyin yeni burulğanı başlayır. ABŞ dövlət katibinin müavini Nikolsa Börns "New York Times" qəzetinə müsahibəsində bildirib ki, Tehran "Böyük səkkizlik" ölkələrinin iyun sammitinədək nüvə proqramı ətrafında işləri dayandırmağa razılıq verməsə, Birləşmiş Ştatlar bu ölkəyə qarşı yeni sanksiyaların qəbuluna israr edəcək.
Yeri gəlmişkən, xatırladaq ki, BMT TŞ-nin Tehrana uranın zənginləşdirilməsini dayandırması üçün verdiyi 60 günlük müddət mayın 23-də sona çatıb. Bu tələb qurumun 1747 saylı qətnaməsinin əsasını təşkil edir. Tehran isə hələ mayın 23-dən bir neçə gün əvvəl hökumətin rəsmisi Qulamhüseyn Elhamın dililə bildirib ki, Təhlükəsizlik Şurasının İrana qarşı yeni sanksiya tətbiq edə bilmə ehtimalı onu "narahat etmir". Xatırladaq ki, martda qəbul olunan sanksiyada İrandan silah alışına qadağa qoyulub, eyni zamanda Tehrana ağır tipli silahların satılmamasına çağırış edilib. Bundan başqa, sənədə əsasən, İranın nüvə proqramı və raket istehsalına aidiyyəti olan 13 şirkətin və 15 fiziki şəxsin hesablarına həbs qoyulub. Amma bu sanksiya həmin müddətədək əldə olunan razılaşmalara şamil edilmir.
İran prezidenti Mahmud Əhmədinejat isə MAQATE-nin BMT TŞ-yə hesabat təqdim etməsindən bir neçə gün əvvəl Belarusa səfər edib. Qeyd etmək lazımdır ki, o, səfər üçün ölkəni kifayət qədər uğurla seçib. Belə ki, beynəlxalq ictimaiyyətin Minskə də münasibəti məlumdur və Belarus da iqtisadi sanksiyaların nə demək olduğunu yaxşı bilir. İki liderin danışıqları zamanı "ziddiyyətli dünya" anlayışı haqda fikirlər kifayət qədər çox səsləndirilib. "Mən əminəm ki, İran özünün zəngin mədəniyyəti və tarixi ilə, güclü iqtisadi potensialı ilə dünya ictimaiyyətinin mərkəzində duran ölkələrdən birinə çevrilməyə qadirdir", - deyə Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko qeyd edib.
Bütün bunlar ,əlbəttə ki, pis deyil. Amma burada bir "əmma" var: dünya ictimaiyyəti İranın "nüfuzlu mərkəzə" məhz nüvə silahı əldə etmək yolu çevrilməyə çalışmasından narahatdır.
Bunun fonunda "The New York Times" qəzetində İrandakı situasiyanın analiz edildiyi məqalə kifayət qədər intriqalı təsir bağışlayır. Qəzet hesab edir ki, hesablamalarda yol verilə biləcək səhvlər, avadanlıqlarda yaşana biləcək nasazlıq və ya diversiya nüvə texnologiyası sahəsində Tehranın əldə etdiyi irəliləyişə mane ola bilər... Odur ki hərbi müdaxiləyə ehtiyac qalmaya da bilər.
Bir məqamı da qeyd etmək lazımdır ki, İranda heç də hamı hazırki hökumətin baxışları ilə razı deyil. Bir müddət əvvəl bu sətirlərin müəllifi əcnəbilərin "İçəri Şəhər"ə münasibətinin öyrənilməsi ilə məşğul olan sorğu təşkilatı ilə əlaqə yaratmışdı. Çoxsaylı həmsöhbətlərimiz arasında İrandan olan turist təşkilatı da var idi. Ölkəsini ilk dəfə tərk edən iranlı azadlıqda olmasından əməlli-başlı məst idi. İngilis dilində danışmağı bacaran yoldaşının köməyi ilə o, məhdudiyyətsiz, həyatın bütün sahələrində azad yaşamağın nə qədər gözəl olduğunu etiraf edirdi. Həmsöhbətimin sözlərinə görə, hazırda İran əhalisinin, uzağı, 10 faizi hakimiyyəti dəstəkləyir. "Yerdə qalanları isə ikili həyat tərzi keçirir və  sadəcə dəyişikliklər istəyir. Onlar Tehranın nüvə enerjisi və silahlanma sahəsində əldə etdiyi uğurlarla az maraqlanırlar", - deyə ölkəsində göz həkimi işləyən Masud bildirib.
Əlbəttə ki, məsələni analiz edərkən, Masudun fikrinə əsaslanmaq və Bakıya gəlmiş dörd turistin sözlərini bütünlükdə İran ictimaiyyətinin mövqeyi kimi qəbul etmək çətindir. Amma hər halda, səslənən fikirlər göstərir ki, İranda Əhmədinejatın "qələbələrinə" məhz bu cür yanaşanlar da az deyil. Odur ki, İranda "beşinci kalon" haqda söhbətlərin müəyyən qədər əsası var.
Beləliklə, regionda yayın "qızğın" keçəcəyini söyləmək olar. İranın nüvə proqramı ətrafında qalmaqal hər gün daha da böyüyür. Hazırkı situasiyanı ötənilki  ilə müqayisə etsək, onun daha ciddi olduğunu görərik.
Bir məsələyə də diqqət yetirin ki, İran haqda danışarkən bir sıra Yaxın Şərq ölkələrində, ilk növbədə isə İraqdakı mövcud vəziyyəti yaddan çıxartmaq olmaz. Məsələn, Britaniyanın "The Guardian" qəzeti ABŞ-ın adını açıqlamayan yüksək rütbəli nümayəndəsinə istinadən yazır ki, İran da İraqla bağlı xüsusi plan üzərində işləyir və yayda reallaşdırılması nəzərdə tutulan planın əsas məqsədi bu ölkədəki koalisiya qüvvələrinin oradan çıxarılmasına nail olmaqdır. Qəzetin məlumatına görə, planda İraqdakı ABŞ və Britaniya qoşunlarının bazalarına hücumlar nəzərdə tutulub və onların icrasında İranpərəst şiə qruplaşmaları ilə yanaşı "Əl-Qaidə" terrorçuları, sünnilərdən ibarət ərəb bölükləri, hətta kürd qruplaşmaları da iştirak edə bilər. Hazırlanan planda Suriyanın da adı çəkilir.
Bununla yanaşı, Tehranın Əfqanıstanda "Taliban" hərəkatına dəstək verdiyi də bildirilir.
"ABC News"un Amerikanın xüsusi xdmət orqanlarındakı mənbəyə istinadən yaydığı məlumatda isə bildirilir ki, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (MKİ) İran rejimi daxilində stabilliyi pozmaqla bağlı planı ölkə prezidenti Corc Buş tərəfindən gizli şəkildə imzalanıb. Məlumata görə, plan əhali arasında dezinformasiya yayılması ilə təbliğatın aparılmasını, İran valyutası və beynəlxalq maliyyə tranzaksiyaları ilə manipulyasiyanı nəzərdə tutur. Agentliyin mənbəsinin bildirdiyinə görə, MKİ əməkdaşları planı bir il ərzində işləyib hazırlayıb və o, Ağ ev rəhbərliyi ilə yanaşı, kəşfiyyat ictimaiyyətinin yüksək rütbəli nümayəndələri tərəfindən də bəyənilib.
Əgər Qərb KİV-nin bu məlumatları dəqiqdirsə, yaxın zamanlarda Yaxın Şərqin genişmiqyaslı hərbi toqquşmalara səhnə olacağını guman etmək çətin deyil. Regionda müxtəlif qüvvələrin və maraqların fəaliyyəti daha da güclənir və onun "partlayacağı" vaxtın gələcəyinə şübhə yoxdur. Bu "zərbə"nin gücü münaqişə zonasının bilavasitə qonşuluğunda yerləşən Azərbaycan üçün də əhəmiyyətsiz deyil. Son zamanlar həyəcanverici məlumatlar da ortaya çıxmaqdadır. "Turan" informasiya agentliyinin mayın son dekadasında yaydığı məlumata görə, yarımhərbi qruplaşma olan "İran fidainləri"nin rəhbəri Məhəmməd Abdxudai rəsmi Tehranı İranın Xəzərdəki maraqlarını qorumağa çağırıb. Cənubi Azərbaycan Milli Oyanış Hərəkatının Bakı bürosunun məlumatına görə, Abdxudai, ümumiyyətlə ,Xəzər adlı dənizin mövcud olmadığını bildirib. O, iddia edib ki, söhbət Mazandaran gölündən gedir və bu göl güclü orduya malik, Bakını və Naxçıvanı işğal etmək gücündə olan İrana məxsusdur.

ЕСЛИ ИРАН НАКОПИТ УРАН…
В середине мая глава Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Мохаммед аль-Барадеи заявил, что мировое сообщество "опоздало", - оказывается, Иран справился со всеми техническими проблемами и уже "располагает знаниями о том, как производить обогащение урана". "Отныне это просто вопрос усовершенствования технологии. Как бы нелицеприятна ни была эта информация, но это - факт", - констатировал глава атомного агентства в интервью газете New York Times. Также он добавил, что теперь самая главная задача заключается в том, чтобы не позволить Тегерану проводить работы по производству топлива в промышленных масштабах. Если же это все-таки случится, контролировать режим нераспространения будет практически невозможно и вопрос создания атомной бомбы станет лишь вопросом времени.
К такому выводу аль-Барадеи пришел после того, как эксперты агентства предоставили отчет инспекции главного ядерного центра ИРИ в Натанзе, который находится в 80 километрах от города Кашан. В 2004 году все тамошние объекты, имеющие отношение к выработке атомной энергии, были перенесены глубоко под землю и покрыты особо прочным цементом. По оценкам экспертов, в Иране уже в этом месяце может быть 3 тысячи центрифуг, что достаточно для производства ядерного материала для одной боеголовки в год. В то же время к концу текущего года в стране может появиться еще 5 тысяч центрифуг. В данный момент реакторное топливо Ирана обогащено менее чем на 5%. Однако если Иран накопит уран и впоследствии пропустит его через центрифуги в течение четырех-пяти месяцев, он может обогатить его до 90% - уровня, необходимого для ядерного оружия (New York Times). Как известно, иранское руководство не раз заявляло о том, что собирается довести количество центрифуг до 50 тысяч, - именно тогда страна станет действительно независимой от поставок ядерного топлива из-за рубежа.
Между тем вряд ли стоит напоминать о великом множестве прогнозов и заявлений в отношении Ирана, появившихся после того, как эта страна однозначно дала понять, что хочет быть ядерной державой. 9 апреля сам президент ИРИ Махмуд Ахмадинежад на торжественной церемонии в Натанзе объявил о том, что его страна вышла на "промышленный уровень" обогащения урана. Однако тогда же ряд западных экспертов и политиков заявили, что слова главы Ирана есть не что иное, как пропагандистский ход, целью которого является укрепление его положения внутри страны. И вот теперь последние заявления главы МАГАТЭ в корне меняют ситуацию. Ведь он фактически признал провал западной дипломатии - убедить Тегеран приостановить работы по обогащению урана так и не получилось.
В свою очередь выводы, представленные аль-Барадеи, наверняка придадут действиям Запада в отношении Ирана еще большую жесткость. Так, Джон Болтон, бывший американский посол в ООН и близкий друг Дика Чейни, в интервью The Daily Telegraph заявил, что теперь Ирану стоит ожидать "болезненных" экономических санкций, и если они не приведут к какому-либо результату, то и военного вторжения. "Неоднократно было доказано, что Иран не собирается отказываться от ядерной программы. Поэтому, чтобы помешать ее дальнейшему развитию, нам необходимо резко усилить нажим. Если мы не сможем убедить достаточное число других стран помочь нам в этом, то придется принимать меры по смене режима, поддерживать оппозиционные и подобные группы. В случае выбора - позволить Ирану получить ядерное оружие или применить силу - необходимо задуматься о применении силы. Представьте, что будет, если у Ирана появится ядерное оружие. Представьте, какое влияние Иран получит во всем регионе. Он уже влияет на ситуацию в Ираке, оказывая финансовую поддержку таким террористическим группам, как ХАМАС и "Хезболла", - уверен Болтон. Как отмечают аналитики, его мнение разделяют ряд высокопоставленных сотрудников Белого дома, и поэтому к нему стоит прислушаться.
Действительно, с ядерной бомбой в руках шансы Ирана на исполнение своей давнишней мечты о региональном лидерстве значительно повышаются. Ведь помимо оружия массового поражения Тегеран также обладает богатейшими запасами углеводородов, боеспособной армией и значительными людскими ресурсами. Причем, как это парадоксально ни звучит, иранские планы на Ближний Восток значительно повысились после того, как США свергли режим Саддама Хусейна - главного противника Тегерана. То есть в немалой степени теперешний хаос в Ираке помогает Ирану в его противостоянии всему мировому сообществу. Между тем Запад сейчас реально опасается возможности того, что амбиции ИРИ могут подстегнуть другие страны Ближнего Востока вступить с ним в ядерную гонку вооружений. Понятно, что подобный вариант развития событий совершенно недопустим в регионе, где как минимум в трех государствах "хозяйничают" террористические группировки.
Таким образом, именно на лето приходится новый виток напряженности вокруг ИРИ. Заместитель американского госсекретаря Николас Бернс в интервью газете New York Times заявил, что если Тегеран не согласится приостановить работы в ядерной сфере к июньскому саммиту "большой восьмерки", Соединенные Штаты будут настаивать на введении новых санкций.
Напомним, что 23 мая истек 60-дневный срок, данный Советом Безопасности ООН Тегерану на выполнение положений мартовской резолюции №1747, в том числе предусматривающих и введение моратория на работы по обогащению урана. Тегеран устами официального представителя иранского правительства Голямхоссейна Эльхама еще за несколько дней до этой даты уведомил мировое сообщество, что возможное принятие очередной резолюции Совбеза его нисколько "не волнует". Напомним, что введенные в марте санкции предусматривали эмбарго на поставки оружия из Ирана и призыв не поставлять тяжелые виды вооружения Тегерану. Также были заморожены счета 13 компаний и 15 физических лиц, причастных к разработке ядерных и ракетных программ. Эти санкции не распространялись на ранее заключенные контракты, не нарушающие режим нераспространения.
Сам же Ахмадинежад в преддверии доклада МАГАТЭ в Совбезе ООН отправился в Беларусь. Надо сказать, что страну для визита он выбрал более чем удачно, поскольку Минск также считается своеобразным изгоем международного сообщества и не понаслышке знает, что такое экономические санкции. Конечно, разговор между двумя лидерами не раз касался такого понятия, как многополярный мир. "Я уверен, что Иран с его богатейшей историей и культурой, мощнейшим экономическим потенциалом способен стать одним из влиятельнейших центров мирового сообщества", - заявил президент Беларуси Александр Лукашенко. Все это, конечно, неплохо, за исключением одного "но": это самое мировое сообщество довольно сильно беспокоит тот факт, что становиться "влиятельнейшим центром" Иран собирается при помощи создания оружия массового поражения.
В свете этого довольно интригующе выглядит недавняя статья в New York Times, которая, анализируя ситуацию в ИРИ, как бы мимоходом отмечает, что Тегерану в достигнутом прогрессе в сфере ядерных технологий могут существенно помешать ошибки в расчетах, сбои оборудования или диверсия… Так что военное вторжение даже и не понадобится. К слову сказать, далеко не все в Исламской Республике разделяют взгляды своего правительства. Не так давно автор данного материала входил в опросную группу, собирающую информацию об отношении иностранцев к Ичери шэхэр. Среди наших многочисленных собеседников оказалась и компания туристов из Ирана, которые в первый раз выбрались за пределы своей страны и явно были опьянены обрушившейся на них свободой. Через единственного своего товарища, владеющего английским языком, они наперебой рассказывали о том, как это хорошо, когда вокруг тебя нет обязательных ограничений практически во всех сферах жизни. "Действия нашего правительства на самом деле поддерживают, может быть, процентов десять от всего населения Ирана. Остальные же люди ведут двойную жизнь и просто хотят перемен. Они слабо интересуются достижениями Тегерана в области ядерной энергетики или вооружения", - заверил нас Масуд, который у себя на родине работает окулистом. Конечно, вряд ли стоит опираться на его слова и соотносить мнение четырех туристов на улицах Баку с мнением большинства жителей ИРИ. Но все же оно свидетельствует о том, что подобное отношение к победам Ахмадинежада точно присутствует среди граждан его страны. И поэтому разговоры о "пятой колонне" там также далеко не беспочвенны.
Таким образом, лето обещает быть жарким - кризис вокруг ядерной программы ИРИ продолжает уверенно набирать обороты. И если сравнивать ситуацию с прошлым годом, то она определенно стала намного взрывоопаснее. Ведь, говоря об Иране, также не стоит забывать и о напряженной ситуации в ряде других стран Ближнего Востока, но, прежде всего, конечно, в Иране. Например, британская газета The Guardian со ссылкой на анонимных высокопоставленных лиц США сообщила, что Иран разрабатывает секретный план крупного летнего наступления в соседнем Ираке, целью которого будет вынужденный вывод американских и британских войск из оккупированной страны. По сведениям издания, в наступлении на размещенные в Ираке войска США и Британии, помимо проиранских формирований шиитов, также могут принять участие подразделения иракской ветви "Аль-Каиды", суннитских арабских отрядов и даже курдских формирований. Соучастником заговора является и Сирия. Приводятся данные и о том, что Тегеран оказывает поддержку талибам в Афганистане.
В свою очередь, согласно информации ABC News со ссылкой на источники в американских спецслужбах, ЦРУ получило секретное одобрение Джорджа Буша на проведение тайной операции по дестабилизации правительства Ирана. Предполагается, что план включает в себя пропагандистскую кампанию по дезинформации населения, а также манипуляции с иранской валютой и международными финансовыми транзакциями. По словам источников агентства, сотрудники управления разрабатывали план в течение года, и он получил одобрение как чиновников в Белом доме, так и высокопоставленных членов разведывательного сообщества.
Нетрудно догадаться, что если сообщения западных СМИ достоверные, Ближний Восток в ближайшее время может превратиться в арену крупномасштабных боевых действий. Пружина различных сил и интересов в регионе закручивается все сильнее, и понятно, что когда-нибудь должен наступить такой момент, когда она со всей силой "выстрелит" в обратном направлении. И сила этого "удара" вовсе небезразлична для Азербайджана, который будет находиться в непосредственной близости от зоны конфликта. Впрочем, поступают сообщения и гораздо более тревожные - в последней декаде мая информагентство "Туран" сообщило, что руководитель полувоенизированного формирования "Иранские фидаины" Мухаммед Абдхудаи призвал официальный Тегеран защитить интересы Ирана на Каспии. В частности, Бакинское бюро Движения национального пробуждения Южного Азербайджана передало слова Абдхудаи о том, что нет моря под названием Каспий, а есть озеро Мазандаран и оно принадлежит Ирану, который, обладая самой мощной армией в регионе, вполне может оккупировать Баку и Нахчыван.