Çərşənbə axşamı, 11:45
Mayın ortalarında MAQATE-nin rəhbəri Məhəmməd əl-Baradeyi bəyan edib ki, İran artıq texniki problemləri həll edib və "uranın zənginləşdirilməsinin yollarını yaxşı bilir". O, dünya ictimaiyyətinin bu prosesin qarşısını almaqda gecikdiyini də etiraf edib. "Bundan sonra söhbət sadəcə texnologiyanın təkmilləşdirilməsindən gedir. Bu faktdır", - deyə Baradeyi "New York Times" qəzetinə müsahibəsində bildirib. Onun fikrincə, artıq əsas məqsəd Tehranın nüvə silahının istehsalını sənaye miqyasına çatdırmasının qarşısını almaqdır. MAQATE rəhbəri hesab edir ki, bu baş verməzsə, kütləvi qırğın silahlarının yayılmasına nəzarət mümkün olmayacaq və atom bombasının isthesalı artıq sadəcə zaman məsələsinə çevirələcək.
Qeyd edək ki, Əl-Baradeyi MAQATE müfəttişlərinin İranın ən böyük nüvə mərkəzində, Kaşan şəhərinin 80 kilometrliyində yerləşən Natanzada apardıqları araşdırmaların nəticələrinə dair hazırladığı hesabata əsasən bu fikrə gəlib. 2004-cü ildə həmin ərazidə atom enerjisinin istehsalında istifadə olunan bütün avadanlıqlar yerin altına köçürülüb və ciddi şəkildə mühafizə olunur. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, artıq bu il İran 3 min sentrafuqa əldə edə bilər. Bu isə ildə bir ədəd nüvə başlığının istehsalı üçün kifayətdir. Eyni zamanda, bu ilin sonunda İranın daha 5 min sentrafuqa əldə etmək imkanında olduğu bildirilir.
Hazırda Tehran reaktor yanacağı cəmi 5 % zənginləşdirilib. Lakin uranı toplaya və dörd-beş ay ərzində onu sentrafuqadan keçirə bilərsə, bu rəqəm 90%-ə çatacaq ki, bu da nüvə silahının istehsal edilməsi üçün kifayətdir (The New York Times).
Məlum olduğu kimi, İran rəhbərliyi indiyədək dəfələrlə bəyan edib ki, sentrafuqaların sayının 50 minə çatdırılması qarşıya məqsəd kimi qoyulub. Məhz bundan sonra ölkənin xaricdən nüvə yanacağı alınmasına ehtiyacı olmayacaq.
Tehranın nüvə ölkəsi olmaq məqsədini qarşıya qoyduğunu açıqlamasından sonra bu ölkə haqda səsləndirilən çoxsaylı bəyanatlar və proqnozları, yəqin ki, xatırlatmağa ehtiyac yoxdur. Hələ aprelin 9-da şəxsən İran prezidenti Mahmud Əhmədinejat Natanzada keçirilən təntənəli mərasimdə bəyan etmişdi ki, onun ölkəsi uranın zənginləşdirilməsi prosesini sənaye miqyasına çatdırıb. O zaman bir çox Qərb analitikləri hesab edirdi ki, bu açıqlama yalnız Əhmədinejatın ölkə daxilində mövqelərini möhkəmləndirmək məqsədi ilə atılmış təbliğat xarakterli addımdır. Lakin MAQATE rəhbərinin son açıqlamaları vəziyyətin kökündən dəyişməsinə səbəb olub. Əl-Baradeyi faktiki olaraq etiraf edib ki, Tehranın uranın zənginləşdirilməsinin dayandırılmasının vacibliyinə inandırılması istiqamətində Qərbin apardığı siyasət iflasa uğrayıb.
Baradeyinin açıqladığı məlumatlar ,yəqin ki, Qərbin İrana qarşı daha sərt mövqe tutmasına səbəb olacaq. Məsələn, ABŞ-ın BMT-dəki sabiq daimi nümayəndəsi, vitse-prezident Dik Çeyninin yaxın dostu Con Boltonun fikrincə, bundan sonra İran "daha ağrılı" iqtisadi sanksiyalarla üzləşməyə hazır olmalıdır. Diplomat bunun nəticə verməyəcəyi halda Tehrana hərbi müdaxilənin qaçılmaz olduğunu da düşünür. "The Daily Telegraph"a müsahibəsində o deyib: "İranın nüvə proqramından imtina etməyə hazırlaşmadığı dəfələrlə sübut olunub. Bu səbəbdən də Tehranın bu istiqamətdəki fəaliyyətinin qarşısını almaq üçün biz təzyiqləri son dərəcə gücləndirməliyik. Əgər kifayət qədər ölkənin bu məsələdə bizi dəstəkləməsinə nail ola bilməsək, İranda rejimin dəyişdirilməsinə çalışmalı, ölkə müxalifətini və buna bənzər qrupları dəstəkləməliyik. İrana nüvə silahı əldə etmək imkanının verilməsi və ya hərbi müdaxilə arasında seçim edilməli olarsa, ikinciyə üstünlük verməliyik. Tehranın nüvə silahı əldə edəcəyi təqdirdə nələrin baş verəcəyini təsəvvür edin. Bu halda onun regionda hansı təsirə malik olacağını düşünmək çətin deyil. Unutmaq olmaz ki, Tehran artıq indi HƏMAS və "Hizbullah" kimi terrorçu qruplaşmalara dəstək verməklə İraqdakı situasiyaya təsir edir".
Analitiklərin fikrincə, Boltonun bu mövqeyi ilə Ağ evdəki bir sıra yüksək rütbəli şəxslər də razıdır və bu səbəbdən də onun söylədikləri ciddi qəbul edilməlidir. Həqiqətən, İran nüvə silahı əldə etməklə köhnə arzusu olan regionun liderinə çevrilmək istəyini reallaşdırmaq üçün şanslarını kifayət qədər artıracaq. Kütləvi qırğın silahından başqa, Tehranın zəngin karbohidrogen ehtiyatlarına, güclü orduya və lazımi insan resurslarına malik olduğunu da unutmaq olmaz. Nə qədər paradoksal səslənsə də, ABŞ-ın Tehranın əsas rəqibi olan Səddam Hüseyn rejimini devirməsi də İranın regionun liderinə çevrilmək şanslarını xeyli artırıb. Yəni, hazırda İraqda mövcud olan xaos müəyyən dərəcədə İrana dünya ictimaiyyətinə qarşı mübarizədə kömək edir. Bu azmış kimi, Qərb Yaxın Şərqin digər ölkələrinin İranla "nüvə yarışına" girə biləcəyindən ehtiyatlanır. Aydındır ki, ən azı üç ölkənin terrorçu təşkilatlara "himayədarlıq" etdiyi bir regionda hadisələrin bu cür inkişafı qətiyyən yolverilməzdir.
Beləliklə, yayda İran ətrafında gərginliyin yeni burulğanı başlayır. ABŞ dövlət katibinin müavini Nikolsa Börns "New York Times" qəzetinə müsahibəsində bildirib ki, Tehran "Böyük səkkizlik" ölkələrinin iyun sammitinədək nüvə proqramı ətrafında işləri dayandırmağa razılıq verməsə, Birləşmiş Ştatlar bu ölkəyə qarşı yeni sanksiyaların qəbuluna israr edəcək.
Yeri gəlmişkən, xatırladaq ki, BMT TŞ-nin Tehrana uranın zənginləşdirilməsini dayandırması üçün verdiyi 60 günlük müddət mayın 23-də sona çatıb. Bu tələb qurumun 1747 saylı qətnaməsinin əsasını təşkil edir. Tehran isə hələ mayın 23-dən bir neçə gün əvvəl hökumətin rəsmisi Qulamhüseyn Elhamın dililə bildirib ki, Təhlükəsizlik Şurasının İrana qarşı yeni sanksiya tətbiq edə bilmə ehtimalı onu "narahat etmir". Xatırladaq ki, martda qəbul olunan sanksiyada İrandan silah alışına qadağa qoyulub, eyni zamanda Tehrana ağır tipli silahların satılmamasına çağırış edilib. Bundan başqa, sənədə əsasən, İranın nüvə proqramı və raket istehsalına aidiyyəti olan 13 şirkətin və 15 fiziki şəxsin hesablarına həbs qoyulub. Amma bu sanksiya həmin müddətədək əldə olunan razılaşmalara şamil edilmir.
İran prezidenti Mahmud Əhmədinejat isə MAQATE-nin BMT TŞ-yə hesabat təqdim etməsindən bir neçə gün əvvəl Belarusa səfər edib. Qeyd etmək lazımdır ki, o, səfər üçün ölkəni kifayət qədər uğurla seçib. Belə ki, beynəlxalq ictimaiyyətin Minskə də münasibəti məlumdur və Belarus da iqtisadi sanksiyaların nə demək olduğunu yaxşı bilir. İki liderin danışıqları zamanı "ziddiyyətli dünya" anlayışı haqda fikirlər kifayət qədər çox səsləndirilib. "Mən əminəm ki, İran özünün zəngin mədəniyyəti və tarixi ilə, güclü iqtisadi potensialı ilə dünya ictimaiyyətinin mərkəzində duran ölkələrdən birinə çevrilməyə qadirdir", - deyə Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko qeyd edib.
Bütün bunlar ,əlbəttə ki, pis deyil. Amma burada bir "əmma" var: dünya ictimaiyyəti İranın "nüfuzlu mərkəzə" məhz nüvə silahı əldə etmək yolu çevrilməyə çalışmasından narahatdır.
Bunun fonunda "The New York Times" qəzetində İrandakı situasiyanın analiz edildiyi məqalə kifayət qədər intriqalı təsir bağışlayır. Qəzet hesab edir ki, hesablamalarda yol verilə biləcək səhvlər, avadanlıqlarda yaşana biləcək nasazlıq və ya diversiya nüvə texnologiyası sahəsində Tehranın əldə etdiyi irəliləyişə mane ola bilər... Odur ki hərbi müdaxiləyə ehtiyac qalmaya da bilər.
Bir məqamı da qeyd etmək lazımdır ki, İranda heç də hamı hazırki hökumətin baxışları ilə razı deyil. Bir müddət əvvəl bu sətirlərin müəllifi əcnəbilərin "İçəri Şəhər"ə münasibətinin öyrənilməsi ilə məşğul olan sorğu təşkilatı ilə əlaqə yaratmışdı. Çoxsaylı həmsöhbətlərimiz arasında İrandan olan turist təşkilatı da var idi. Ölkəsini ilk dəfə tərk edən iranlı azadlıqda olmasından əməlli-başlı məst idi. İngilis dilində danışmağı bacaran yoldaşının köməyi ilə o, məhdudiyyətsiz, həyatın bütün sahələrində azad yaşamağın nə qədər gözəl olduğunu etiraf edirdi. Həmsöhbətimin sözlərinə görə, hazırda İran əhalisinin, uzağı, 10 faizi hakimiyyəti dəstəkləyir. "Yerdə qalanları isə ikili həyat tərzi keçirir və  sadəcə dəyişikliklər istəyir. Onlar Tehranın nüvə enerjisi və silahlanma sahəsində əldə etdiyi uğurlarla az maraqlanırlar", - deyə ölkəsində göz həkimi işləyən Masud bildirib.
Əlbəttə ki, məsələni analiz edərkən, Masudun fikrinə əsaslanmaq və Bakıya gəlmiş dörd turistin sözlərini bütünlükdə İran ictimaiyyətinin mövqeyi kimi qəbul etmək çətindir. Amma hər halda, səslənən fikirlər göstərir ki, İranda Əhmədinejatın "qələbələrinə" məhz bu cür yanaşanlar da az deyil. Odur ki, İranda "beşinci kalon" haqda söhbətlərin müəyyən qədər əsası var.
Beləliklə, regionda yayın "qızğın" keçəcəyini söyləmək olar. İranın nüvə proqramı ətrafında qalmaqal hər gün daha da böyüyür. Hazırkı situasiyanı ötənilki  ilə müqayisə etsək, onun daha ciddi olduğunu görərik.
Bir məsələyə də diqqət yetirin ki, İran haqda danışarkən bir sıra Yaxın Şərq ölkələrində, ilk növbədə isə İraqdakı mövcud vəziyyəti yaddan çıxartmaq olmaz. Məsələn, Britaniyanın "The Guardian" qəzeti ABŞ-ın adını açıqlamayan yüksək rütbəli nümayəndəsinə istinadən yazır ki, İran da İraqla bağlı xüsusi plan üzərində işləyir və yayda reallaşdırılması nəzərdə tutulan planın əsas məqsədi bu ölkədəki koalisiya qüvvələrinin oradan çıxarılmasına nail olmaqdır. Qəzetin məlumatına görə, planda İraqdakı ABŞ və Britaniya qoşunlarının bazalarına hücumlar nəzərdə tutulub və onların icrasında İranpərəst şiə qruplaşmaları ilə yanaşı "Əl-Qaidə" terrorçuları, sünnilərdən ibarət ərəb bölükləri, hətta kürd qruplaşmaları da iştirak edə bilər. Hazırlanan planda Suriyanın da adı çəkilir.
Bununla yanaşı, Tehranın Əfqanıstanda "Taliban" hərəkatına dəstək verdiyi də bildirilir.
"ABC News"un Amerikanın xüsusi xdmət orqanlarındakı mənbəyə istinadən yaydığı məlumatda isə bildirilir ki, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (MKİ) İran rejimi daxilində stabilliyi pozmaqla bağlı planı ölkə prezidenti Corc Buş tərəfindən gizli şəkildə imzalanıb. Məlumata görə, plan əhali arasında dezinformasiya yayılması ilə təbliğatın aparılmasını, İran valyutası və beynəlxalq maliyyə tranzaksiyaları ilə manipulyasiyanı nəzərdə tutur. Agentliyin mənbəsinin bildirdiyinə görə, MKİ əməkdaşları planı bir il ərzində işləyib hazırlayıb və o, Ağ ev rəhbərliyi ilə yanaşı, kəşfiyyat ictimaiyyətinin yüksək rütbəli nümayəndələri tərəfindən də bəyənilib.
Əgər Qərb KİV-nin bu məlumatları dəqiqdirsə, yaxın zamanlarda Yaxın Şərqin genişmiqyaslı hərbi toqquşmalara səhnə olacağını guman etmək çətin deyil. Regionda müxtəlif qüvvələrin və maraqların fəaliyyəti daha da güclənir və onun "partlayacağı" vaxtın gələcəyinə şübhə yoxdur. Bu "zərbə"nin gücü münaqişə zonasının bilavasitə qonşuluğunda yerləşən Azərbaycan üçün də əhəmiyyətsiz deyil. Son zamanlar həyəcanverici məlumatlar da ortaya çıxmaqdadır. "Turan" informasiya agentliyinin mayın son dekadasında yaydığı məlumata görə, yarımhərbi qruplaşma olan "İran fidainləri"nin rəhbəri Məhəmməd Abdxudai rəsmi Tehranı İranın Xəzərdəki maraqlarını qorumağa çağırıb. Cənubi Azərbaycan Milli Oyanış Hərəkatının Bakı bürosunun məlumatına görə, Abdxudai, ümumiyyətlə ,Xəzər adlı dənizin mövcud olmadığını bildirib. O, iddia edib ki, söhbət Mazandaran gölündən gedir və bu göl güclü orduya malik, Bakını və Naxçıvanı işğal etmək gücündə olan İrana məxsusdur.

IF IRAN STOCKPILES URANIUM...
The head of the International Atomic Energy Agency, Mohamed ElBaradei, said in mid-May that the international community is too late; Iran has already tackled all the technical problems and "pretty much has the knowledge about how to enrich uranium". "From now, it's simply a question of perfecting that knowledge. People will not like to hear it, but that's a fact," the IAEA chief said in an interview with The New York Times. He added that the main objective now is to prevent Tehran from producing fuel in industrial quantities. If this happens, then it will be practically impossible to control the non-proliferation regime and the creation of an atomic bomb will be just a matter of time.
ElBaradei reached this conclusion after IAEA experts presented a report on their inspection of the Islamic Republic of Iran's main nuclear centre in Natanz, 80 km from the town of Kashan. In 2004 all the facilities to do with the production of nuclear energy there were moved deep underground and covered with especially hard cement. Experts think that Iran may already have 3,000 centrifuges this month, which is enough to produce nuclear material for one warhead a year. By the end of the year the country may have another 5,000 centrifuges. At present Iran's reactor fuel is enriched to only 5 per cent purity. However, if Iran acquires uranium and puts it through its centrifuges for four to five months, it could enrich it up to 90 per cent purity, the required level for nuclear weapons (The New York Times). The Iranian leadership has many times stated its intention to increase the number of centrifuges to 50,000 and then the country really would no longer depend on supplies of nuclear fuel from abroad.
Numerous predictions and statements were made about Iran after it clearly declared its ambition to become a nuclear power. On 9 April Iranian President Mahmud Ahmadinejad announced in a ceremony at Natanz that his country had reached the industrial level of uranium enrichment. A number of Western experts and politicians said at the time that the Iranian president's remarks were just a propaganda move to boost his standing inside the country. Now the latest statement by the IAEA chief radically changes the situation. He has practically acknowledged the failure of Western diplomacy. They have not managed to convince Tehran to give up uranium enrichment.
The conclusions presented by ElBaradei will probably make the West's actions towards Iran even harsher. John Bolton, the former US ambassador to the UN and a close friend of Dick Cheney, said in an interview with The Daily Telegraph that economic sanctions "with pain" should now be imposed on Iran and, if they produce no result, military action. "It's been conclusively proven Iran is not going to be talked out of its nuclear programme. So to stop them from doing it, we have to massively increase the pressure. If we can't get enough other countries to come along with us to do that, then we've got to go with regime change by bolstering opposition groups and the like, because that's the circumstance most likely for an Iranian government to decide that it's safer not to pursue nuclear weapons than to continue to do so. And if all else fails, if the choice is between a nuclear-capable Iran and the use of force, then I think we need to look at the use of force… Imagine what it would be like with a nuclear Iran. Imagine the influence Iran could have over the entire region. It's already pushing its influence in Iraq through the financing of terrorist groups like Hamas and Hizbollah."
Analysts say that his opinions are shared by a number of senior White House officials, so it is worth listening to him. Iran's chances of fulfilling its long-cherished dream to become a regional leader would be significantly improved if it had a nuclear bomb. As well as weapons of mass destruction, Iran also has very rich energy resources, a battle-ready army and significant population resources. Although this may sound paradoxical, Iran's plans for the Middle East increased significantly after the USA overthrew the regime of Saddam Hussein, Tehran's main opponent. The current chaos in Iraq is considerably helping Iran in its conflict with the international community. The West now has a realistic fear that Iran's ambitions could draw other Middle Eastern countries into a nuclear arms race. Understandably, this scenario is completely unacceptable in a region where terrorist groups throw their weight around in at least three states.
There will be a new spiral in tension around the Islamic Republic of Iran this summer. US Deputy Secretary of State Nicholas Burns said in an interview with The New York Times that if Iran does not agree to stop nuclear activity by the June G8 summit, the USA will insist on the imposition of new sanctions.
The 60-day deadline set by the UN Security Council for Tehran to meet the clauses of March Resolution No 1747, which included a moratorium on work to enrich uranium, expired on 23 May. Several days before this, in the person of the official representative of the Iranian government, Gholam-Hossein Elham, Tehran informed the international community that it was "not in the least concerned" at the possibility of the Security Council passing another resolution. The sanctions imposed in March envisaged an embargo on arms supplies from Iran and a call for heavy weapons not to be supplied to Tehran. The accounts were frozen of 13 companies and 15 individuals involved in nuclear and rocket programmes. The sanctions did not apply to earlier contracts that did not break the non-proliferation regime.
On the eve of the IAEA's report to the Security Council, Ahmadinejad himself went to Belarus. This was a successful choice of destination as Minsk is also a kind of international pariah and has experienced economic sanctions. Of course, the conversation between the two leaders often touched on the concept of a multi-polar world. "I am convinced that Iran, with its extremely rich history and culture and extremely powerful economic potential is capable of becoming a considerable centre of influence in the international community," Belarusian President Alyaksandr Lukashenka said. None of this is bad, of course, except for one "but": the international community is concerned that Iran intends to become a "considerable centre of influence" by creating weapons of mass destruction.
In the light of this it is all the more intriguing that a recent article in The New York Times analysing the situation in Iran said almost in passing that miscalculations, equipment failure or sabotage could seriously hamper Tehran in its success in nuclear technology. Military action would not even be needed. Far from everyone in the Islamic Republic shares the views of their government. Recently I was part of a group canvassing foreigners' opinions on Baku's Walled City. We spoke to a group of tourists from Iran who had left their country for the first time and were clearly intoxicated by the freedom around them. Through the one member of the group who spoke English they vied with one another to say how good it is when you are not surrounded by compulsory restrictions in practically all areas of life. "Maybe 10 per cent of the entire population of Iran actually support the actions of our government. Everyone else leads a double life and just wants change. They don't have much interest in Tehran's achievements in nuclear energy or weapons," we were assured by Masud, who works as an optician at home. Of course, the opinion of four tourists on the streets of Baku cannot be taken as representative of the opinion of the majority of residents of Iran. But it does show that citizens of this country do have this attitude towards Ahmadinejad. Therefore, talk of a fifth column in Iran is not without foundation.
So, summer is promising to be hot - the crisis around Iran's nuclear programme will probably continue to gather pace. Compared with last year, the situation has certainly become much more explosive. Talking about Iran, the tense situation in a number of other Middle East countries should not be forgotten, above all in Iraq. For example, the British newspaper The Guardian, citing unnamed senior US officials, reported that Iran is drawing up a secret plan for a major summer offensive in neighbouring Iraq, the aim of which is to force the withdrawal of American and British troops from the occupied country. According to the publication, as well as pro-Iranian Shia formations, units of the Iraqi branch of Al Qaeda, Sunni Arab detachments and even Kurdish groups could take part in the attacks on US and British troops stationed in Iraq. Syria is a co-conspirator. Information is also presented that Tehran is supporting the Taleban in Afghanistan.
According to ABC News, which quoted sources in the American special services, the CIA has received secret approval from George Bush to conduct a covert operation to destabilize the Iranian government. The plan is thought to include a disinformation campaign amongst the population and machinations with the Iranian currency and international financial transactions. The agency's sources said that the CIA has worked on the plan for a year and it has been approved both by White House officials and senior figures in the intelligence community. It is not hard to guess that if the reports by Western media are accurate, the Middle East could soon turn into a major theatre of war. The spring of different forces and interests in the region is getting tighter and tighter and the time must clearly come when it will snap back in the opposite direction. And the strength of this movement is of interest to Azerbaijan, which will be very close to the conflict zone.
Even more worrying reports are coming in - the Turan news agency reported in late May that the leader of the paramilitary Iranian Fedayeen, Mohammad Abdekhodaie, had called on official Tehran to defend Iran's interests in the Caspian. The Baku bureau of the National Revival Movement of Southern Azerbaijan reported Abdekhodaie's remarks that there is no sea called the Caspian, there is a lake called Mazandaran and this belongs to Iran, which has the most powerful army in the region and is fully capable of occupying Baku and Naxcivan.