STRES - BÖYÜK ŞƏHƏRLƏRİN XƏSTƏLİYİ
Aramsız qaçhaqaç və vurnuxmanın xas olduğu meqapolislər öz sakinlərinə, bircə an da olsun, dinclik vermirlər
Heç kim sivilizasiyanın bəşəriyyətə indiyədək  fəal şəkildə faydalanmaqda olduğumuz çoxlu nemətləri bəxş etdiyini inkar etməz. Lakin "ağıllı" maşınlar müasir insanların həyatını əhəmiyyətli dərəcədə yüngülləşdirsə də, elmi nailiyyətlərə və həyatın bütün sahələrində tərəqqiyə əlavə kimi, yeni xəstəliklər də qazanmışıq. Sivil dünyanın xəstəliklərinə əminliklə stresi, xroniki yorğunluq sindromunu və belə durumda olmağın nəticəsi kimi - depressiyanı da aid edə bilərik.
Axı aramsız qaçhaqaç, vurnuxmanın səciyyəvi olduğu meqapolislər,  yaxud bu "titula" iddialı olan böyük  şəhərlər öz sakinlərinə, bircə an da olsun, dinclik vermirlər.
Əyalət sakinləri, yaxud kənd əhalisi müəyyən qədər əlverişli ekoloji şəraitdə yaşadıqları, sakitlikdən həzz aldıqları halda (əslində, onların da öz problemləri var), tüstünün bürüdüyü şəhərdə oksigen çatışmazlığı şəraitində yaşayan şəhər sakini hər tərəfdən onu bürüyən informasiya axınında başını itirir.
Nəqliyyatın ara verməyən uğultusu, çoxsaylı əyləncə müəssisələri, bərq vuran reklamlar - bütün bunlar sensor yüklənməsi adlananı doğurur və şəhərlilər bir an da olsun "informasiya dincliyi" yaşamaqdan məhrum olur. Nəticədə, beyin və bütün orqanizm həddən artıq yüklənir. Bura işdəki problemlər, layiqli ömür sürmək üçün vəsait çatışmazlığını, o qədər də möhkəm olmayan sağlamlıq kimi permanent çətinlikləri də əlavə etsək, stres durumunun meydana çıxması formulunu əldə etmək olar.
"Müsbət" və "mənfi" işarəli stres
Sosial statusu və yaş qrupundan asılı olmayaraq, bütün insanlar streslə tanışdır. Biz müasir həyat tərzilə əlaqədar meydana çıxan onlarca problemlə üzləşirik və bizə daim elə gəlir ki, daim vaxtımız çatışmır. İşdə, evdə, televizora baxarkən, səyahət zamanı minlərlə stres durumuna düşürük. Yatırsan və sabah başına nə gələcəyini bilmirsən - həyatımızın sərt gerçəkliyi belədir. Biz yaşamırıq, əsəb savaşında mövcud olmaq hüququnu zor gücünə əldə edirik. Kimsə bu dəhşətli həmlələrə duruş gətirir, başqaları isə bunu bacarmır və həyatın axarından kənara çıxır. Məhz bu zaman psixoloqların qısa, lakin sərt ad verdikləri durum - stres meydana çıxır.
Tibb işçiləri stresi (ingiliscə  stress - gərginlik sözündəndir) orqanizmin istər fiziki, istər psixoloji olsun, çox güclü təsirə səciyyəvi olmayan, ümumi reaksiyası, həmçinin, əsəb sisteminin müvafiq durumu kimi müəyyənləşdirirlər.
"Stres" terminini ilk dəfə məşhur psixoloq Hans Selye özünün "Distresiz stres" kitabında işlədib. İlkin mənada, Selye stresi müstəsna olaraq dağıdıcı, neqativ hadisə kimi nəzərdən keçirirdi. Lakin sonradan psixoloq "müsbət stres" - eustres və "mənfi stres" - distres kimi anlayışları da dövriyyəyə daxil etdi.
Selyeyə görə, "eustres" anlayışının iki mənası var: birincisi, bu, müsbət emosiyaların doğurduğu stresdir və ikincisi, orqanizmi səfərbər edən o qədər də güclü olmayan stresdir.
Distresə gəldikdə, bu, stres durumunun mənfi tipidir ki, orqanizm onun öhdəsindən öz gücü ilə gəlməyə, sadəcə, qadir deyil. O, insanın mənəvi sağlamlığını dağıdır və ciddi psixi xəstəliklərə, hətta şizofreniyaya da gətirib çıxara bilir.
Psixoloqlar qeyd edirlər ki, stresin təsiri altında qanda adrenalinin miqdarı artır, tənəffüs və ürək döyüntüləri sürətlənir, maddələr mübadiləsi daha sürətlə gedir. Xoşagəlməz hadisələr bir-birinin ardınca baş verdikdə, insan öz üzərində nəzarəti itirir və əksər hallarda, "qara zolağı" adlamaq üçün heç nə etmir. Belə məqamlarda stres daxilimizdə yuva qurur, bizi səhvlərə yol verməyə, əsəbi və daim yorğun, mənfi enerjisi aşıb-daşan adamlara çevrilməyə məcbur edir.
Çətin ki, stres haqqında nəzəriyyənin banisi bu problemin üçüncü minillikdə belə aktual olacağını təxmin edirdi. Təəssüf ki, həyatda bizi uzun müddətə "kələfin ucunu itirməyə" məcbur edən çoxlu sarsıntı və yaşamlar yer alır. Elə bircə gündəlik yorucu həyatımız nəyə desən, dəyər!
Son araşdırmaların nəticələri göstərir ki, hazırda rəhbər işçilərin, orta hesabla, yarısı işdə bir neçə il bundan əvvəlkindən daha böyük stres yaşayır. Yeri gəlmişkən, dünyanın 30 ölkəsindən 7 mindən artıq aparıcı iş adamının iştirakı ilə keçirdiyi araşdırmasının nəticələrini açıqlayan Grant Thornton konsaltinq şirkətinin ekspertləri də analoji nəticələrə gəliblər. Ən yüksək stres səviyyəli ölkələr siyahısında birinci yeri tutan Tayvanda biznes-liderlərin 89%-i bildirib ki, keçən illə müqayisədə, keçirdikləri stresin səviyyəsi yüksəlib. İkinci, üçüncü yerləri 87% və 76% göstəricilərlə Çin və Filippin tutur. 5-7-ci yerlər Honkonq, Sinqapur və Malayziyaya nəsib olub. Bu siyahıda ilk yeddi yeri tutanlar arasında Asiyadan olmayan yeganə ölkə - Botsvana 4-cü yerdədir. 12-ci sırada duran Rusiya (60%) Yaponiya (60%) və Meksika ilə qonşudur (58%). İş adamları üçün ən "sakit" ölkə isə İsveçdir.
Ən yaxşı mübarizə vasitəsi - profilaktika
Həkim, stres durumları sahəsində mütəxəssis Təhminə Nəcəfovanın sözlərinə görə, indi tibbi yardım üçün müraciət edən insanların əksəriyyətinin problemləri məhz stresdən başlayır. Statistika göstərir ki, bütün xəstəliklərin 90%-i bu və ya digər dərəcədə, əsəbiliklə, həmçinin, streslərlə bağlıdır. Müsahibimizin qeyd etdiyi kimi, hər il Avropada 1,5 milyon adam streslərin doğurduğu xəstəliklərdən dünyasını dəyişir. Belə xəstəliklərə beyin iflici, miokard infarktı aiddir.
Müsahibimiz aşağıdakıları da vurğuladı: "Ürək-damar, həzm və cinsiyyət sistemləri xəstəlikləri çox vaxt əsəbilikdən və tez-tez yaşanan streslərdən doğur. Artıq çoxdan müəyyənləşdirilib ki, xoranın meydana çıxması, əsasən, əsəb sistemi xəstəliklərilə bağlıdır. Odur ki xəstələrinin həzm sistemini müalicə etməzdən əvvə, qastroenteroloqlar onlara sakitləşdirici dərmanlar yazırlar, çünki antidepressantlarsız müalicə müsbət nəticələr verməyəcək.
Təəssüf ki, stresdən qorxmaması ilə öyünə bilən adam yoxdur, çünki onu doğuran səbəblər həm xarici mühitdə, həm də bizim daxilimizdədir. Hər gün üzləşdiyimiz problemlər - yollardakı tıxaclar, bizi qane etməyən əmək haqqı, işdə və ya evdəki münaqişələr, bütün bunlar xarici amillərdir. Stres durumlarının daxili katalizatorları yüksək özünütənqid, özünə qarşı tələbkarlıq, həddən artıq şişirdilmiş məsuliyyət hissidir ki, müəyyən məqamlarda bunlar əsəb sisteminə mənfi təsir göstərməyə başlayır. Kişilər streslərdən qadınlardan daha çox əziyyət çəkdiklərindən, infarkt və beyinə qan sızmadan da elə kişilər daha çox ölürlər. Bu, kişilərin emosiyalara qapılmamaları, problemlərini daxildə saxlayaraq, üzə vurmamaqlarından irəli gəlir. Qadınlar isə əksinə, mənfi emosiyaları xaric edirlər və bu çox kömək edir.
Qərbdə bu problemə artıq çoxdan daha yüksək diqqət yetirirlər, bəzi Avropa ölkələrində isə streslərin profilaktikası üçün ofislərdə "stres-menecment"dən - fiziki hərəkətlərdən, ofisdə müəyyən dizayndan, sakitləşdirici musiqidən istifadə edilir. Stresin öhdəsindən gəlmək üçün daha çox hərəkət etmək, idmanla məşğul olmaq, bitkiəsaslı antidepressantlar qəbul etmək lazımdır. Ölkəmizdə stres probleminə hələlik lazımi diqqət yetirilmir, çünki biz bu problemin nə dərəcədə təhlükəli olduğunu hələ dərk etməmişik. Lakin artıq bunun vaxtı çatıb".
Heç kimin sığortalanmadığı vəziyyət
Biz stresdən tez-tez danışır, lakin onun insanda ən zəif müqavimət gücünə malik yeri taparaq, məhz ora zərbə endirmək kimi qeyri-adi "bacarığını" unuduruq. Psixiatr, tibb elmləri namizədi Svetlana Əsgərovanın sözlərinə görə, nə qədər qəribə olsa da, stres durumları sənaye baxımdan inkişaf etmiş ölkələrin əhalisi üçün xasdır. Azərbaycan da bu sıradadır. Ölkəmizdə stresə məruz qalan insanların sayı durmadan artmaqdadır. Həm də bir qayda olaraq, ona məhz paytaxt sakinləri meyllidir.
"Həkimlik təcrübəm göstərir ki, stres uşaqdan başlayaraq, ən yaşlı adamlara qədər hər bir insanı əhatə edə bilsə də, risk qrupuna, adətən, 30-50 yaş arasında olanları aid edirlər. Təəssüf ki, ölkəmizin əhalisinin neçə faizinin stresə məruz qalması barədə statistik məlumat yoxdur, çünki bu istiqamətdə ciddi sosioloji araşdırmalar aparılmayıb. Kimsə sadəlövhcəsinə güman edə bilər ki, stres müstəsna olaraq, yalnız bir tikə çörəkpulunu necə qazanmağı düşünənlərin nəsibidir. Lakin bu heç də həmişə belə deyil.
Mənə dəfələrlə kifayət qədər imkanlı insanlar müraciət edib və onlarla iş təcrübəmdən əminliklə deyə bilərəm ki, belələri streslərə ölkəmizin ortastatistik vətəndaşlarından az yox, hətta çox məruz qalırlar. Axı çoxlu pul səylərin təmərküzləşdirilməsi və olanı itirmək qorxusundan doğan stres deməkdir. Belə adamlar üçün var-dövlətin itirilməsi böyük bir psixoloji stresə çevrilə, həmin stres isə müxtəlif, o cümlədən çətin sağaldılan xəstəliklər doğura bilər. Streslərə mövsümiliyin xas olduğunu demək olmaz, onlar həyati durumlar, insanın üzləşdiyi problemlərdən asılı olaraq meydana çıxır", - deyə ekspert fikrini yekunlaşdırdı.
Stres emosional yüksəlişdən sonra insanda yaşamaq həvəsinin itdiyi, onun ətrafa qarşı biganələşdiyi, yaxud kədər, çıxılmazlıq hissi yaşadığı bir durumdur. stres durumlarında özünüqiymətləndirmənin aşağı olması və özünə inamsızlıq, gələcəyə pessimist baxış, yuxunun pozulması, iştahanın pisləşməsi tez-tez rast gəlinən hallardır.
Psixoloqlar və psixiatrlar qeyd edirlər ki, indiyədək insan övladlarından heç biri stresdən yayına bilməsə də, əsas məsələ öz stresini idarə etməklə, böhran həddinə çatmadan yaşamağı öyrənməkdir. Gərginliyi vaxtında aradan götürmək bacarığı insana öz fiziki və psixi durumuna nəzarət etmək, ruhunu gənc saxlamaq imkanı verir. Stresdən qurtulmağın çoxlu yolları var. Onların hər birini sadalamağa və təsvir etməyə ehtiyac yoxdur. Mənfi emosiyalardan xilas olmaqda kiməsə boks əlcəkləri, kiməsə  qızıl balıqların üzdüyü akvariumu seyr etmək, bir başqa birisinə isə hovuzda üzmək yardımçı olur. Stres probleminin həlli yollarının sayı elə insanların sayı qədərdir. Təki həvəs olsun, onda dənizi də üzüb-keçmək, dağları da yerindən oynatmaq mümkündür...

STRESS-BIG CITY ILLNESS
No-one is going to argue that civilization has given mankind a lot of benefits which we are actively using today. However, although "smart" machines make the life of modern people much easier, we have got new diseases together with scientific achievements and progress in all spheres of life. These are the so-called diseases of the civilized world, i.e. stress, the chronic fatigue syndrome and as a result, depression.
These diseases are typical of big cities, because metropolises and cities that claim this "title" do not give their residents even a little break with all their hectic life. While provincials, or villagers, live in a more or less eco-friendly situation and enjoy the silence (in any case, they have their own problems as well), a townsman who chokes from the lack of oxygen in a smoggy city is lost in a flow of information he gets from all sides.
The endless noise of transport, a large number of entertainment establishments and glowing advertisements - all this provokes so-called sensory overloading and a townsman can never end up in "an information silence". As a result - the brain and the whole body are overloaded. If you add here permanent difficulties like problems at work, the lack of money and health problems, you can find the formula of stress.
"Negative" and "positive" stress
All people know about stress regardless of their social status and age group. We encounter dozens of problems that emerge in connection with the modern lifestyle, and it seems to us that there is always a shortage of time. We end up in thousands of stress situations at work, at home, while watching television and while traveling. When you go to bed, you don't know what will happen to you tomorrow. This is the tough reality of our life. We do not live and do not fight for the right to live in a war of nerves. Someone withstands these crazy attacks, while someone loses their temper, and then a person ends up in a condition that psychologists describe with one short but tough word - stress.
Doctors identify stress as a nonspecific general reaction from the human body to strong pressure, be it physical or psychological, as well as a relevant condition of the nervous system. The term "stress" was first used by the well-known psychologist Hans Selye in his book "Stress without distress". Initially, Selye looked on stress only as a destructive negative condition. However, later the psychologist introduced such ideas as "positive stress" - eustress, as well as "negative stress" - distress. According to Selye, "eustress" has two meanings - first, this is stress caused by positive emotions and second, this is weak stress that mobilizes the body. As for distress, this is the negative type of stress which the body cannot overcome independently. It destroys the moral health of a person and can even lead to serious psychiatric diseases up to schizophrenia.
Psychologists point out that under stress, the concentration of adrenaline in blood increases and breathing, heart beating and metabolism become more intensive. When unpleasant events happen one after another, a person loses control of himself and often does not do anything to step over the "black line". At such moments, stress settles inside us, making us make mistakes and turn into angry and constantly tired people full of negative energy.
The author of the stress theory could not probably imagine how topical this problem would become in the third millennium. Unfortunately, a lot of upheavals and experiences happen in life that are capable of "knocking us out of the saddle" for a long time. Daily routine itself causes a lot of problems!
The results of the latest surveys show that on average, more than half of leaders experience at work even stronger stress than several years ago. Incidentally, experts of the Grant Thornton consultancy company have drawn similar conclusions. They have published a report on their research which involved more than 7,000 business leaders from 30 countries of the world. Taiwan heads the list of countries with the highest level of stress as 89 per cent of business leaders in Taiwan said that the level of the stress they experienced had increased in comparison with the previous year. It is followed by China and the Philippines which took second and third places, where his indicator is 87 and 76 per cent respectively. Hong Kong, Singapore and Malaysia took fifth, sixth and seventh places. The only non-Asian country among the seven leaders is Botswana which takes fourth place. Russia takes 12th place with an indicator of 60 per cent, neighbouring on Japan (60 per cent) and Mexico (58 per cent). Sweden was recognized as the quietest country for businessmen.
Prevention is the best means of combating it
According to a doctor who specializes in stress, Tahmina Nacafova, the problems of the overwhelming majority of people who seek medical assistance begin with stress. Statistical figures show that 90 per cent of all diseases are, to this or other extent, related to nervousness and stress. Our interviewee observed that every year more than 1.5m people die of diseased caused by stress in Europe. Strokes and heart attacks are among these diseases.
"Cardiovascular, gastrointestinal and sexual diseases are very common because of nervousness and frequent stress situations. It was established a long time that ulcer is often caused by nervous diseases, which is why gastroenterologists prescribe them anti-stress medicines as this treatment will not yield positive results without anti-depressants. Unfortunately, there is not a single person who could boast that he is not afraid of stress, because its causes are both in the environment and inside us. The problems that we encounter every day - traffic jams, low salaries and conflicts at work and at home are all external factors. The internal catalysts of stress situations are high self-criticism, the high requirements that people set to themselves and an exaggerate sense of responsibility which have a negative influence on the nervous system at some point.
"Men suffer from stress more than women, and for this reason, men die of heart attacks and strokes more often than women. The reason is that men hold back their emotions and prefer keeping their problems inside, while women, on the contrary, release all their negative emotions, which is very helpful.
"This problem has long been in the centre of attention in the West. Some European countries practice Stress Management training in order to prevent stress. This includes a number of physical exercises and offices have a certain layout with quiet music being played. In order to overcome stress, it is necessary to move about, practice sports and take anti-depressants based on vegetables. In our country, there is no proper attention to the problem of stress yet because we have not realized the whole danger of this problem, but it is about time we did it," our interviewee stressed.
A state that no-one is insured against
We often talk about stress without thinking about its astonishing ability to find a point of least resistance in a person and deal a blow. According to the psychiatrist and candidate of medical sciences, Svetlana Asgarova, strange as it may seem, the population of industrially developed countries is more inclined to stress. Azerbaijan is no exception. In our country, the number of people subjected to stress is steadily growing. As a rule, it is the residents of the capital that are inclined to it.
"My medical experience shows that stress can affect anyone from a child to a very old person, but the risk group usually includes people aged from 30 to 50. Unfortunately, there is no statistical information as to the percentage of our people subjected to stress because no serious sociological surveys have been carried out in this sphere. Someone can naively think that stress affects only people in a bad financial situation who are only thinking how to make their living, but this is not always true. Quite wealthy patients have repeatedly asked me for help. Based on my experience with them, I can firmly say that they are subjected to stress even more than average statistical citizens of our country. Big money is big stress which is caused by a concentration of efforts and the fear of losing what you have. For this people, the loss of their fortune can lead to a great psychological stress that will cause various diseases, including diseases that are difficult to cure. We cannot say that stress can be seasonal as it appears depending on situations that a person encounters," the expert concluded.
Stress is a condition that is characterized by the fact that after an emotional upsurge, a person loses interest in life and becomes indifferent to what surrounds him or feels sad and desperate. In stress situations, low self-rating, a lack of confidence, a pessimistic view of the future, sleep disorder and loss of appetite are very common.
Psychologists and psychiatrists point out that not a single person has been able to avoid stress yet, but the main thing is to learn to live and control your stress without approaching the critical line. Ability to "lay off his steam" allows a person to control his physical and mental state and extend the youth of his soul. There are many ways of overcoming stress. You do not have to list and describe each of them. Someone uses a punch-bag to overcome negative emotions while somebody else watches a fish tank with gold fish and someone else swims a long distance in a swimming pool. You can overcome any difficulties if you have the desire…