MSTİSLAV ROSTROPOVİÇƏ İTHAF
Bakıda anadan olan və onu ürəkdən sevən dahi musiqiçi bu məqalənin bəzi sətirlərini ölümündən bir qədər əvvəl oxumuşdu
Bu dəhşətli xəbərə inanmaq olmur.  Nə üzücü xəstəlik, nə də  bu yaxında 80 illik yubileyindəki əzgin görkəmi bu fikirlə barışmağa haqq qazandırmır. Bilirdik ki, sağalmaz xəstəliyə tutulub, amma inanmırdıq. Görürdük ki...  Amma gözlərimizə inanmırdıq: axı Maestro təəccübləndirməyi bacarırdı. Yenidən qayıtmağı da ...  Axı o qayıdıb hər şeyi təzədən başlamağı da bacarırdı. 47 yaşında, acı mühacirətdə olduğu kimi...
O, dünyanın ən tanınmış teatrlarında tamaşalar səhnələşdirir, genişmiqyaslı  vaksinasiyalar keçirir, Şostakoviçin muzeyini yaradır, Azərbaycan bəstəkarlarının  əsərləri də daxil olmaqla,  festival və müsabiqələr təşkil edərək  onlara rəhbərlik  edirdi ...
O, hər şeyə və hamıya həmdərd olur, tarixin ən möhtəşəm olaylarında iştirak etməyi bacarırdı. Berlin divarının dağıntıları üstündə  Baxı ifa edir (xanımının təbirincə, "divarın dağıdıldığını gördü və yola düşüb getdi"), Rusiyada çevriliş zamanı həyatını təhlükəyə atıb, üç gün mühasirədə qalır, - sonralar qələbəni əbəs yerə "Rostropoviç simalı inqilab" adlandırmamışdılar ki... Vizasız, violonçelsiz, ölümüylə barışıb uçmuşdu. "Qalyaya vida məktubu yazıb, çarpayının üstünə qoydum : "Bağışla, bilirəm ki, məni daha görməyəcəksən"... Bir də o, dostluq edə bilirdi - "etibarlı olmayanlarla", bu gün qiymətləndirilməyənlərlə; təqib olunan Soljenitsinə ilk qapı açan məhz o olmuşdu. Soljenitsin və Rostropoviçin dostluğunu "yüksək əyarlı dostluq" adlandırmışdılar.
O, öz violonçeli ilə Arktikaya və Sibir kəndlərinə səfər edir, xam torpaqda ağlasığmaz konsertlər verirdi... Nəyisə çatdırmamaqdan qorxurdu. Dayanmağa ehtiyat edirdi. "Motorlu adam" deyirdilər onun haqqında. Mübaliğə yox idi bu sözlərdə: mövsüm ərzində 200-ə yaxın konsert vermək başqa heç kimə müyəssər olmayıb! Və əgər tamaşaçılar ürəyinə yatsaydı, "Gəlin sizinçün bir az da çalım" - deyib, daha bir konsert çala bilərdi! Rostropoviçlə ünsiyyətdən sonra  xaricdə çoxları SSRİ-yə münasibətlərini dəyişmişdi...
İstedadlı musiqiçi heç də həmişə qeyri-adi insan olmur. Şostakoviç festivalını keçirmək üçün Bakıda olan Maestro ilə görüşümüzü heç vaxt unutmaram. Elə onda da görkəmi yaxşı deyildi,  yadımdadır, gözlədiyimi görməyəndə ürəyim sıxılmışdı. Rəngi çox solğun idi və  dalbadal  kiçik armududa  lap rəngsiz  acı çay içir, vaxtaşırı onu isitməyi xahiş edirdi. Günahkar təbəssümlə "Hələlik mənə başqa heç nə icazə vermirlər", - dedi və yaman sevindi: "Bəxtim nə yaxşı gətirib, həm jurnalistsiniz, həm musiqiçi.  Həmişə belə olmur. Yaxşı söhbətimiz alınacaq!" Bu heç müsahibə də deyil, iki bakılının söhbəti idi. Özümüzünkü, doğma, yüz ilin tanışı kimi... Sanki ona əl vursan, qərinələr üzərinə səpələnəcək, yox, gələcəkdi - Çaplin və Heminquey, Prokofyev və Pikasso...  Bir də onun portretlərini çəkmiş Salvador Dali və Mark Şaqal... Və bununla birlikdə - korifeylikdən əsər-əlamət yox idi. Onun statusuna uyğun keçilməz arakəsməni görmədim aramızda!
...Sonra isə yerli mətbuatda elə həmin gün çap  edilmiş  müsahibə oldu, - Rostropoviçlə yarımsaatlıq söhbət ürəyəyatan nəşrə çevrildi.
Və həyatımın ən xoşbəxt günlərindən biri - böyük, birsəhifəlik məqaləni yellədərək, filarmoniya direktorunun kabinetinə, Maestronun yanına qaçıram. Səhnəyə çıxmasına yeddi dəqiqə qalıb. Bilirəm ki, haqqım yoxdur,  konsert ərəfəsində onu narahat etmək olmaz, bu, ən ali konsentrasiya  məqamıdır və  ustadın rahatlığını pozmaq  günaha bərabərdir! Katibənin gözləri  girdələnir: "Siz axı bunu etməzsiniz?!". Günahkaram...
O, mülayim işıqlı zalın uzaq küncündə stol arxasında oturub qarşısındakı partiturada nəsə cızır.  Adət etmədiyim ağ geyim, mum rəngli sima, həyatıboyu hamını bağışlamış həlim baxış...
Halə...  Ay Allah, o kimi xatırladırdı mənə?  Bənzəyiş o dərəcədə idi ki, kabinetin astanasından keçməyə cəsarət etməyib, geri çəkildim. Sonralar anladım ki, yanılmamışam: Roma  papası İohann Pavelə bənzəyirdi. Məni gördü.  Daha Roma papası yox idi.  Əvəzində balaca oğlan sevinci var idi - hər ikimizin yerinə. Elə bil mən onu daha çox sevindirmişdim, nəinki o məqalə...
On dəqiqədən sonra o, bütün dəbdəbəsi ilə səhnəyə çıxdı. Qarşıda Şostakoviçin Doqquzuncu simfoniyasının fəthi dururdu. "Rəssama  təqdir   skripka yayına sürtkü kimi  vacibdir".  Bəlkə də, bu aforizmi yaratmış almanlar haqlıdırlar. Hərçənd "təqdir"  kəlməsi  bu halda...  Gülməlidir. Və təəssüf doğurur. Onun  tərcümeyi-halında, heç olmasa, kiçik bir vergül olmağı elə istərdim ki...
Deyirlər, Maestro təyyarədə mənim hələ çap olunmamış "İthaf"ımı oxuyub ağlayırmış. Cəmi bir neçə vərəqi...  Firəngiz Əlizadə danışırdı, məqaləni də o çatdırıbmış.
Təzəcə əməliyyatdan çıxıb, D.D.Şostakoviçə həsr olunmuş yubiley şənliklərini keçirmək üçün Bakıya  gəlmişdi. "Festivalı,  Şostakoviçə söz verdiyim kimi, burada, Bakıda keçirmək mənim üçün çox vacib idi.  Sonra bütün dünyada. Amma o, buradan başlamalı  idi... Bu mənim  borcumdur..." Tələsirdi, elə bil borclarını qaytarırdı... Və borcsuz getdi.  Bizi qoyub getdi - müddətsiz borcla. Və müddətsiz peşmançılıqla.
O, Beslan uşaqları ilə görüşə gedirdi, qaçqınlarımızın çadır şəhərciklərinə baş çəkirdi - gördüyü mənzərə qarşısında göz yaşlarını saxlaya bilməyən Maestronu   lentə almış  dəhşətli kadrları hamımız xatırlayırıq... Kədər və ədalətsizlik uçurumu!  Firavan və dünyanın əzizlədiyi Maestronu  ən təsirli həyat dramında cəlb edən nə idi, görəsən?
O, Bakıya gəlməyi çox sevirdi. Səbəbli və səbəbsiz. "Mən Bakıya, öz sevimli vətənimə gəlmişəm. Yenidən bu torpaqda olduğum üçün xoşbəxtəm" - Rostropoviç səfərini bu sözlərlə başlayardı. 18 sentyabr Musiqi günündə iştirak edərdi. Azərbaycanlı uşaqlar üçün vaksin gətirərdi. Və sevincini bölüşərdi: "Səfərimin budəfəki səbəbi - 750 min uşağın vaksinasiyasını keçirmişik, xoşbəxtəm ki, gözəl diyara - Azərbaycana sevgi və minnətdarlığımı bu cür ifadə edə bildim". Bəli, səbəb həmişə tapılırdı, necə ki "Yorulmaz Slavanın" dillər əzbəri olan qastrol qrafikində vaxt ayırmaq da mümkün olurdu.
Qəmli səfərlər də olurdu. Baxın 2 №-li süitasından  Maestronun çaldığı "Sarabanda" hamının yadındadır. Onun sadiq dostu, mənə etiraf etdiyi  kimi, "mənə vətənimi qaytarmış adam"ın - Heydər Əliyevin xatirəsinə ithaf etdiyi ifa...
Keçmiş Kolodeznı küçəsindəki Rostropoviçlər muzeyinə getməyi çox sevirəm. Otaqların sərinliyində  xüsusi - görünən - xatirə  dolaşır. Elə bil diqqətli  gözlərlə baxan oğlanı "görür", bərkiməmiş əllərin çaldığı violonçelin  bir az qarışıq səsini "eşidirəm"...
"Çikaqo tribun" onun haqqında yazırdı: "Rostropoviçin əllərində musiqi mənəvi gücə, hər konsert isə transsendent hadisəyə çevrilir". Və müvəffəqiyyətlərə baxmayaraq, özü ilə bağlı heç bir pafosu yoxdur. Dahilik - istedadın faciəvi tərəfidir. O bunu artıqlaması ilə dərk etmişdi. Bir də onda təqibolunma və əzabkeşlik yox idi. Zarafatı çox sevirdi, özü mənə deyirdi ki, musiqiçilər haqqında bu lətifələri, lətifə bloklarını, gülməcələri  qoşmağı yaman xoşlayır - onları danışan ifaçının tükənməz şuxluğu ilə birləşmiş bu rəvayətləri unutmaq artıq mümkün olmayacaq. Zarafatcıl və  məzəli. Ölümünü də Maestronun növbəti zarafatı kimi qavrayırsan.
Bizim o görüşümüzdə də zarafat edir, təbəssüm üçün səbəb axtarır və tapırdı, amma görkəmində nəsə faciəvi qığılcım vardı. Və tədricən mənə tamam başqa süjetin detalları əyan olurdu...
"O hər şeyi görürdü" - çox az adam haqqında əminliklə belə demək olar. Arzuları çin oldumu, görəsən?  Sözsüz  təsdiq etmək istəyirsən, amma... Dahilərin meyarları tamam fərqlidir.  Arzuları da bizim meşşan anlamımızda yuva salmış istəklərdən çox seçilir.  O nəyə isə  nail olmadı. Məsələn, pərəstiş etdiyi Raxmaninovun royalını göldən çıxara bilmədi... Raxmaninov əslən ivanovkalı imiş, rəvayətə görə, inqilabın coşdurduğu əyalət kəndliləri  onun royalını göldə batırmışdılar. Rostropoviç bir dəfə demişdi ki, "Onu göldən çıxarmaq üçün həyatımı verərdim".
Həqiqətən, təəccübləndirməyi bacaran adamlara çox az rast gələrsən. Bu, insan-kataklizmdir, onun incəsənəti qeyri-adi, katarsis güclü potensiala malikdir, mən onun insanlara emosional təsir gücündən  danışıram. Belə adamlarla görüşəndən sonra, qeyri-iradi onların dünyaduyumları və prinsiplərinin, yaratdıqları durum və qanunların  qəfil -  nizamlı sisteminə cəlb olunursan. Və onları uzun müddət, yəqin ki, ömürlük rəhbər tutacaqsan. Özümdən bilirəm...
O, tarixin yaddaşında təkcə fenomenal ifaçı ustalığı ilə yox, nadir  comərdliyi ilə də yaşayacaq - şöhrətin zirvəsində səhnədən getmək çox az adama xas xüsusiyyətdir. Solist-violonçelçi kimi getmək... O, son konsertini Vyanada - karyerasının zirvəsində olanda verdi. "Vyanadan sonra  öz-özümə dedim: "Slavka, violonçeli bağla, bəsdir. Başa düşdüm ki, daha heç vaxt bundan yaxşı çalmayacağam". Bu onun sonuncu solo-konserti idi...
O çox şeyi dəyişdirdi. Məsələn, dahilərin qapalı həyat tərzi haqqında postulatı. Axı o, həmişə insanlar arasında idi - sənətkarların həmişə ehtiyac duyduqları  tənhalıqsız... Və yenə - təəccüb...
Düzdür, tamam başqa  çeşidli təəccüblər də üzə çıxır. Məsələn, necə olub ki, qürbətdə "Amerikanın şöhrəti - Rostropoviç" şüarı irəli sürüləndə, hətta yenidənqurmanın ən qızğın çağında belə Mixail Qorbaçov onu 60 illiyi münasibətilə  təbrik etməyib...
Onu "gəlmə", "özünə qəsd edən", "kosmik siklon" adlandırırdılar... Deyirlər, epitetlər süni olmasın deyə, ölmək lazımdır.  Nə qədər ki dahi aramızda yaşayır, onun dühasına inanmaq çətindir. Rostropoviç bu həqiqəti də yalanladı. Düşmənlərini cılğınlıq və bədxahlıq quyusunda boğulmağa məcbur etməklə. O vaxt  mənə dedi ki, "Onların hamısını bağışladım. Və həqiqətən, xoşbəxt oldum!".
Bir də yadımdadır,  mənə atasının dostu və məsləkdaşı Üzeyir bəylə görüşündən  danışanda gözləri necə parıldayırdı.  Uzaq uşaqlıq illərindən...
Onun  lirik haşiyələrlə süslənmiş, fəlsəfi düşüncələr və sakral axtarışlarla, çoxhədli sətiraltı mənalarla zəngin monoloqlarını dinləmək sonsuz dərəcədə maraqlı idi. Hələ ciddi simasını  nurlandıran zarafatlar - şarjdan qüssəyə, hətta faciəvi  əhvala doğru ani  gəzişmələr. Və əksinə... Yəqin yaşının ucalığından həyata başqa nəzərlərlə baxırdı: uzaqdan hər şey məzəli görünür, amma o vaxt bu,  əsl faciə idi...  Hamı kimi olmamağın mənfilikləri - onlar öldürücüdür...
Bəli, o çox az adamın gördüyü  tale burulğanlarından və hücumlardan keçmişdi. Dəhşətli  zaman boşluğunda vətəni tərk edəndə... Onu qovdular, o da çıxıb getdi. Dünyanın qoynuna atıldı. Onun "Vətəndaşı" oldu! Amma bu, məşhurluğun fərqli səviyyəsi idi - fanatların qollarından yapışıb düymələrini qoparmağa çalışandakı kimi  yox. O, sübut etdi ki,  dünyanı epataj və bahalı geyimsiz də fəth etmək olar. Onun əllərində musiqi bütün incəsənətlərin Panteonuna çevrilirdi. Dünyaya belə geniş baxışı,  bəşər mədəniyyətini, həqiqətən, "intibahi"  əhatələməsi Rostropoviçi violonçel ifaçılığından daha yüksəyə - musiqi müəllimliyinə ucaltdı. Bu o zaman baş verir ki, konsert, sözün normal anlamında, konsert olmaqdan çox,  ilahi qüvvəyə  ibadət ayininə çevrilir. London "Tayms"ı onu əbəs yerə  "həyatdakı musiqiçilərin ən nəhəngi" adlandırmamışdı ki.
Meqa-hisslər, meqa-intellekt, meqa-istedad. Biz tədricən yox olan abidələr diyarında yaşayırıq. Bunu ağrı və daxili müqavimətlə tələffüz edirəm. Təəssüf ki, Rostropoviç müasirliyin sonuncu mogikanlarından idi...
İnsanların  yol göstərən mayaklara ehtiyacı var. Nəyəsə ruhən can atmaq üçün.  Ulduzlu səmamızı dar etmiş kumirlər və allahcıqları nəzərdə tutmuram. Bu gün oxuyan da, bəstələyən də, yazan da çoxdur, amma istedadlarını ölkə sərhədlərindən kənarda tanıtmağa nail ola bilmirlər. Sadəcə miqyas o miqyas deyil...
Rostropoviç XX əsrin monumental  fiquru, zəmanəsinin azsaylı mənəvi liderlərindən biri idi.  Bununla belə, onda mədəni təbiiliyin  bitib, imicin başladığı sərhəd yox idi, çünki birinci heç bitmir, ikinci isə heç başlamırdı da. O həmişə özü olaraq, anturaja laqeyd  yanaşırdı. Özünəvurğunluqdan uzaq olan Maestro ağılsızlıq və müştəbehliyə,  təkəbbür və təşəxxüsə, qorxaqlıq və xəyanətkarlığa gülür, özünün əvəzolunmazlığını dünyaya sübut etməyə çalışanları anlamırdı. Tanınmaqdan çox, məşhur olanları da. Onun  incəsənəti  - özü ilə və dünyayla  mükalimələr idi, burada isə, aydındır ki, xaric ifa qəbulolunmazdır.
Dahinin dünyaya gəlməsi  nə şəraitlə, nə zamanla, nə də mühitlə şərtlənir. Bu, ayrı strukturların, ayrı sferaların işidir - sadəcə, Tanrı nuru hansısa  ruhu işıqlandırır...

DEDICATION TO MSTISLAV ROSTROPOVICH
The great musician who was born in Baku and loved it dearly read some of this article shortly before his death
Author: Natavan Faiq qizi Baku
This terrible news is unbelievable. No-one could bear this thought, despite his wasting disease or how he looked at his recent 80th birthday celebrations. Everyone knew that his illness was incurable, but did not believe it. They saw it, but could not believe their eyes because the maestro knew how to surprise people, and to revive himself. He could revive and start everything again, as he did, for example, at 47 in bitter exile. He staged performances in the best opera theatres of the world, carried out large-scale vaccination campaigns, set up a Shostakovich museum and organized and headed festivals and competitions, including of the works of Azerbaijani composers.
He empathized with everything and everyone and knew how to be at the key moments of history. He played Bach on the ruins of the Berlin Wall ("he saw them knocking down the wall and rushed to get there," his wife said) and literally risked his life during the coup attempt in Russia, spending all three days under siege - not for nothing was the victory over the coup later called "a revolution with Rostropovich's face". He flew without a visa and with his cello, preparing to be killed. "I have written a farewell letter to Galya: 'Sorry, I know that you will not see me any more,' and have left it on the bed." He was also very friendly with "the unreliable" and with those who are not honoured today: it was Rostropovich who opened the door to Solzhenitsyn when he was in disgrace. The friendship between Solzhenitsyn and Rostropovich was called a "high grade friendship".
He landed in the Arctic and a Siberian village with his cello, performed crazy concerts on virgin soil. He always acted as though he thought he would not have time. He was afraid to take a break. "A man with an engine inside," people said of him. And it was no exaggeration: up to 200 concerts in one season - no-one had managed to do it before! And if he liked the audience, he could say "Let me play for you again," and would play another concert! After talking to Rostropovich, many people abroad changed their attitude to the USSR.
The talented musician was not always eccentric. I will never forget my meeting with him when the maestro came to Baku to hold a Shostakovich festival. He did not look very well then, and I remember that when I saw what I did not expect to see, my heart ached. He was very pale and drank tea from a small pear-shaped glass - quite light tea, and asked for hotter tea from time to time. "I am not allowed to take anything else yet," he told me with a guilty smile, happily saying: "See how lucky I am - you are both a journalist and musician. This does not always happen. Let's talk as long as we can!" This was not really an interview, but a conversation between two Bakuvians. As if he was one of my best friends whom I had known for a hundred years. It seemed that if you touched him, you would be immersed in the epoch of Chaplin and Hemingway, Prokofiev and Picasso, as well as Salvador Dali and Mark Chagall who painted his portraits. Despite all this, there was no arrogance. Between us there was no impenetrable fence of status.
Then there was an interview which was published in the local press on the same day - a 30-minute conversation with Rostropovich turned into a well-written publication. And then, there was one of the happiest days of my life. When I ran into the office of the director of the Philharmonic Hall with a big one-page article in my hand to see the maestro, seven minutes were left to his performance. I knew that I was committing sacrilege and that you cannot disturb him just before a concert: this is a moment of the highest concentration and it is almost a sin to disturb him now! The secretary even said with round eyes: "You won't do it, will you?!" I repent.
He was sitting at a table at the far end of a softly-lit hall, scribbling something in the music in front of him. An unusually white outfit, a wax-like face and a gentle look that seemed to have forgiven everyone.
A glow. God, who did he remind me of? The similarity was so great that I recoiled and did not dare to enter the room. Later I realized that I was not wrong - Pope John Paul II. He saw me. The Pope was not there any more. But there was boyish happiness for both. And it seemed he was happier to see me than the article.
Ten minutes later, he went on to the stage in his dress suit. He was to storm Shostakovich's ninth symphony. "A painter needs encouragement like the bow needs rosin." Maybe the Germans who invented this aphorism are right, although the word "encouragement" sounds funny and offensive in this case. I wish I was at least a comma in his biography.
They say that the maestro was crying on the plane, reading my "Dedication" that had not yet been published. Only a few pages. Firangiz Alizada said that she gave him this article.
He had had surgery before his unforgettable trip to Baku for the Shostakovich celebrations. "I desperately need to hold the festival here in Baku, as I promised Shostakovich. And then I can do it in the rest of the world. But it should start here. I have to." He was in a hurry - as if he was paying off his debts. And he left without debts. He left us with an endless debt and endless repentance.
He went to see the children of Beslan and visited refugee camps - we all remember that terrible report which showed the maestro crying on seeing that sight. An abyss of sorrow and injustice! What attracted the well-to-do and famous maestro to living drama in its harshest form?
He loved to visit Baku for no reason. "I have come to Baku, my beloved homeland. I am happy to be in this land again," this is how Rostropovich started his visit here. He participated in Music Day on 18 September. He brought vaccines for Azerbaijani children. He was happy: "The reason for this visit is that we vaccinated 750,000 children, and I am happy that, in this way, I have expressed my love and thanks to the wonderful country - Azerbaijan." Yes, there was always a reason, just like there was time in the schedule of the much discussed tours of "Unstoppable Slava".
There was a sad farewell ceremony. We all remember the Sarabande from Bach's Suite No 2 which he played. This was a performance dedicated to the memory of his true friend, unforgettable Heydar Aliyev, a man who, as he told me, "returned his homeland to him".
I love to visit the Rostropovich museum in what used to be Kolodeznaya Street. There is a special visible memory in these cool rooms. I "see" a boy with inquisitive eyes, I "hear" the not entirely harmonious sounds of a cello in hands that lack confidence.
"In the hands of Rostropovich, music becomes a moral force, and every concert a transcendental event," The Chicago Tribune wrote about him. Despite his success, he had no pathos about himself. Genius is a tragic side of talent. He really knew what it was like. But he was not badgered or tired at all. He really liked jokes and told me that he loves making up jokes, blocs of jokes and tales about musicians that would be difficult to forget coupled with the inexhaustible mischief of their story-teller and actor. Playful and joking. Even his death is perceived as another joke by the maestro.
He kept joking during our meeting and sought (and found!) a reason to smile, but there was some tragic element in his looks. I gradually discovered details of quite a different plot.
"He saw everything" - there are few people about whom you can say this. Did his dreams come true? An affirmative answer suggests itself, however. Great people have different criteria and a different dream which does not match what we have in our minds as people-in-the-street. There is probably something he did not manage to do, for example, to get Rachmaninov's grand piano - and he worshipped Rachmaninov - out of the lake. Rachmaninov was from Ivanovka, and there is a legend that peasants on the estate seized Rachmaninov's grand piano and threw it in a lake in a fit of revolutionary anger. "I would give my life to get it out of there," Rostropovich once said.
You can seldom meet people who can really surprise you. He was cataclysmic, his art had an incredible power of catharsis - I am talking about his emotional power to influence people. After meeting such people, you are steadily drawn into their sphere of attitudes and principles, into a spontaneous and stringent system of traditions and laws that they have created and that you will use as a guide for a long time - maybe for all your life. I know it from my own experience. He remained in the memory of history not only for his phenomenal performing skills, but also for his rare courage - only very few people can leave at the height of their fame - to leave as a cello soloist. Yes, he gave his last concert in Vienna at the height of his fame. "After Vienna, I said to myself: 'Slava, close your cello case, it is enough. I realized that I will never play better." This was his last solo concert.
He disproved a lot of things, for example, the postulate about the private life of a genius. He lived publicly all the time - without the solitude that creative people so desperately need. More surprises too. For example, why did Mikhail Gorbachev, even at the very height of perestroika, not congratulate him on his 60th birthday, whereas a slogan like "Rostropovich is America's glory!" was heard in a foreign land? He was called "an alien", a "suicide", "a space cyclone". They say that you have to die so that epithets do not sound false. As long as the genius lives among us, it is difficult to believe that he is a genius. Rostropovich disproved this completely, making the enemies of the people choke in a pot of fury. "I forgave them all," he told me then. "And I became really happy!"
I also remember the glow in his eyes when he told me about his first meeting with Uzeyir-bay (Hacibayov) - a friend and companion of his father - and about his distant childhood. This was endlessly interesting - to listen to his monologues with a lot of breaks and lyrical deviations full of philosophical ideas, sacral searches and subtexts with many meanings. And there was also a joke that lit up his strict face - these momentary changes from fun to something sad and even tragic, and the other way round. Perhaps, he had a different view of life because of his age: everything seems funny at a distance, although it was a real tragedy in the past. As for the minuses of a situation, when you are not like everyone, they are fatal.
Yes, he knew, as nobody else, both the storms of fate and its pressure. When he left his homeland in those terrible years, he was exiled and went out into the world. He became its "Citizen"! But that was a different level of popularity - not the one when fans grab your sleeves and try to tear your buttons off. He proved that you can conquer the world without shocking anyone or using a fancy outfit. In his hands, music became a pantheon of all arts. This wide world outlook, a real "Renaissance" scope of human culture, made Rostropovich more than a cellist, it made him a teacher of music.
This is when a concert stops being a concert in the normal understanding of the word and turns into an act of ritual worship of God. Not for nothing does London's Times call him "the greatest of the modern-day musicians".
Mega-feelings, mega-intellect and a mega-gift. We live in a country of disappearing monuments. I say this with pain and inner resistance. Rostropovich was, alas, one of the last Mohicans of the modern period.
People need beacons to find their bearings - in order to reach for something in reality - not idols and little gods that have overpopulated our star-lit skies. There are many who sing, compose and write, but they cannot conquer the world with their talent. This requires a different scale.
Rostropovich was a cult figure of the 20th century, one of the few spiritual leaders of his time. With all this, he did not have that line behind which cultural nature ends and image starts, because he never ran out of the former and probably never had the latter. He was always himself, remaining indifferent to entourage. Without admiring himself, he ridiculed stupidity and arrogance, boastfulness and pride, cowardice and treason, and those who stood out too much trying to prove to the world that they are irreplaceable and those who were famous for their popularity. His art was to talk to himself and to the world and you cannot be insincere in this.
The appearance of a genius does not depend on conditions, time or environment. This is the business of other organizations and spheres - God's light simply falls on some soul.