"CİDDİ TƏRƏFDAŞLIĞA BAŞLAYIRIQ"
Mayın əvvəlində Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko rəsmi səfərlə Azərbaycana gəldi və artıq  bəzi analitiklər bunu tarixi səfər adlandırırlar. Özü də belə qiymətləndirmə yalnız səfər çərçivəsində imzalanan sənədlərin çoxluğu ilə deyil (onların sayı 10-dur), həm də ikitərəfli münasibətlərdə maksimum xoş atmosferin hökm sürməsilə əlaqədardır. Beləliklə, bu səfərə hansı qiymətin verilməsindən asılı olmayaraq, bir məqam şübhəsizdir: Son zamanlar Azərbaycan-Belarus münasibətlərində ciddi müsbət irəliləyiş yaşanır. Bakı ilə Minsk arasında intensiv şəkildə çoxtərəfli əlaqələr qurulur, ticarət dövriyyəsinin həcmi artır, nəhəng layihələr reallaşdırılır, siyasi dialoq inkişaf edir, mühüm beynəlxalq və regional problemlərlə əlaqədar mövqelər yaxınlaşır.
İki ölkə arasında əlaqələrin belə inkişafına səbəb olan amillərdən danışarkən, öncə, Minskin xarici siyasi və xarici iqtisadi prioritetlərində dəyişiklik etməsini göstərmək olar. Moskvanın iqtisadi millətçilik siyasəti ilə üzləşən Belarusun lideri təcrübəli təsərrüfatçı və siyasətçi olaraq anlayıb ki, onun qeyd-şərtsiz Moskvaya üstünlük verməsi ölkəsinin iqtisadi və siyasi təhlükəsizliyinə tam zəmanət vermir. Moskvanın "qardaş ağuşu" o qədər möhkəm olub ki, Belarus iqtisadiyyatı boğulmağa başlayıb, ölkənin siyasi elitası isə müstəqil fəaliyyətin ciddi təhlükə qarşısında qaldığını görüb. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycana səfəri zamanı Lukaşenko  Minsk ilə Bakı arasındakı münasibətlərin "vicdansız siyasət" elementlərindən uzaq olduğunu dönə-dönə  vurğulamaqla, əslində, Belarusa təzyiqləri artıran "qonşu"ya işarə edirdi.
Beləliklə, Minsk çoxistiqamətli xarici siyasət kursuna start verib. Bu isə Bakının maraqları ilə də üst-üstə düşür. Çünki Azərbaycan bu ölkə ilə həm siyasi, həm  də  iqtisadi sahələrdə çoxtərəfli əməkdaşlıq qurmaqda maraqlıdır.
Məlum olduğu kimi, Lukaşenkonun bu səfəri Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin 2006-cı ilin payızında Belarusa etdiyi səfərə cavab xarakteri daşıyırdı. Məhz həmin səfər zamanı iki ölkə arasında əməkdaşlığın əsas istiqamətləri və prinsipləri müəyyənləşdirilmişdi. Lukaşenkonun Bakı səfərilə isə energetika, maşınqayırma və digər sahələrdə nəzərdə tutulan əməkdaşlığın konkret təcrübədə reallaşması mərhələsi başlayıb.
Qeyd edək ki, diplomatik təcrübədə belə cavab xarakterli səfərlərə yalnız o zaman rast gəlinir ki, ya iki ölkə arasında son dərəcə sıx münasibətlər olsun, ya da həmin dövlətlərin rəhbərləri yüksək səviyyədə əlaqələr qurmağa ciddi cəhd göstərsin. May səfərinin nəticələri də bu yanaşmanı bir daha təsdiqləyib: Lukaşenkonun Bakıya səfəri nəticəsində iki ölkə arasında 10 sənəd imzalanıb və onların sırasında  hər iki tərəf üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən, qarşılıqlı münasibətlərin yeni keyfiyyətini özündə əks etdirən Dostluq və Əməkdaşlıq Müqaviləsi də var.
Qeyd edək ki, Azərbaycanla bu sənədə imza atmış ölkələrin sayı o qədər də çox deyil. Onun fundamental fərqi (digər ölkələrlə imzalanan analoji sənədlə müqayisədə) burada  daha geniş sahələrin əhatə edilməsidir. Sözügedən müqavilədə hər iki ölkənin qarşılıqlı şəkildə bir-birinin ərazi bütövlüyünə, suverenliyinə və sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət etməsilə yanaşı, daha bir məqam əks olunub: "Hər iki dövlət BMT Nizamnaməsi və ATƏT-in sənədləri əsasında bir-birinin ərazisində mövcud olan münaqişələrin həmin dövlətin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipi əsasında sülh yolu ilə həllinə çalışacaq". Beləliklə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair yekun sülh sazişinin imzalanacağı məkan olan Minsklə (ATƏT-in Minsk qrupunun adı da məhz buradan götürülüb) münasibətlərdə nəinki ümumi şəkildə qəbul edilmiş dövlətlərarası münasibətlərin prinsipləri razılaşdırılıb, həmçinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə əlaqədar Bakının maraqlarına cavab verən hüquqi platforma yaradılıb.
Bakıda imzalanan sənədlərlə birlikdə (iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə) iki ölkə arasında mövcud olan razılaşmaların ümumi sayı 60-a çatdı. Bu rəqəm dövlətlərarası əməkdaşlığın hüquqi-normativ bazasının kifayət qədər inkişaf etdiyini göstərir.
Azərbaycan paytaxtında yalnız sənədlər imzalanmayıb, həm də kifayət qədər konkret siyasi və iqtisadi məsələlər öz həllini tapıb. Xatırladaq ki, hələ Bakıya səfəri ərəfəsində Belarus xalqına müraciətində Aleksandr Lukaşenko Azərbaycana xüsusi diqqət ayırmışdı. Azərbaycanın regionda lider mövqeyini inamla qoruduğunu vurğulayan prezident Bakı ilə Minsk arasında sıx münasibətlərin qurulmasının vacibliyini bəyan etmişdi. O bildirmişdi ki, iki ölkə arasında yalnız energetika deyil, həmçinin sənaye, kənd təsərrüfatı, xidmət, yüsək texnologiyalar və digər sahələrdə də qarşılıqlı səmərəli müasir layihələrin həyata keçirilməsi vacibdir.
Lukaşenko Azərbaycanın idxal etdiyi bir çox məhsulların Belarusda istehsal edildiyini vurğulayaraq bildirib ki, iki ölkənin qarşılıqlı fəaliyyəti Belarus iqtisadiyyatının möhkəmlənməsinə gətirib çıxara bilər.
Həqiqətən də, iqtisadi əməkdaşlıq artıq Azərbaycan-Belarus münasibətlərinin möhkəm özülünü təşkil edir. Bakıda sənədlərin imzalanmasından sonra keçirilən mətbuat konfransında Lukaşenko iki ölkə arasında əməkdaşlıq tempinin tarixi səviyyəyə yüksəldiyini heç də təsadüfən qeyd etməyib. Ticarət dövriyyəsinin artım səviyyəsi göz qabağındadır: 5 il ərzində (2002-2006-cı illər) bu göstərici beş dəfə yüksələrək 25 milyon dollara çatıb. İkitərəfli əməkdaşlığın lekomotivi rolunu Minsk Traktor Zavodu və "BelavtoMAZ"ın oynadığını nəzərə alsaq, növbəti illərdə bu göstəricinin bir neçə dəfə yüksələcəyini söyləmək olar.
Xatırladaq ki, 2006-cı il noyabrın 24-də Minskdə imzalanmış müqaviləyə əsasən, bu il Gəncə Avtomobil Zavodunda 390 traktor və yük maşını, 2008-ci ildə 600-dən artıq, növbəti illərdə isə hər il 1000 maşın yığılacaq. Bu sahədə əməkdaşlıq Azərbaycanda təxminən 4 min iş yerinin açılması deməkdir.
İki ölkə arasında yanacaq-energetika sahəsində əməkdaşlıq da az əhəmiyyət kəsb etmir. Aydındır ki, enerji daşıyıcılarının nəqlinin diversifikasiyasında maraqlı olan Minsk məhz bu sahədə konkret uğurlar əldə etmək, Azərbaycanın dəstəyi ilə real layihələrdə iştirak etmək fikrindədir. Onu yalnız xam neftin nəqli deyil, həmçinin bununun Belarusdan keçməklə Avropaya (Odessa-Brodı layihəsi) tranziti, Minskin Azərbaycan ərazisindəki neft layihələrində iştirakı maraqlandırır. Azərbaycanın Odessa-Brodı layihəsi ilə bağlı mövqeyinə gəlincə, İlham Əliyev mayın 2-də sənədlərin imzalanmasından sonra keçirilən mətbuat konfransında bu haqda fikrini dəqiq şəkildə açıqlayıb: "Biz bu layihəyə lazımi siyasi dəstəyi vermişik və hazırda onun kommersiya tərəflərini öyrənirik. Əgər bu bizim iqtisadiyyatımız üçün sərfəli olarsa, Azərbaycan layihənin reallaşdırılması üzərində işləyəcək".
Bununla yanaşı, qeyd edək ki, iqtisadi və yanacaq-energetika sahəsində əməkdaşlıq iki ölkə arasında münasibətlərlə bağlı gündəmdə olan yeganə məsələlər deyil. İntensiv şəkildə formalaşan münasibətlərin əsasında iqtisadi maraqlar dayansa da, bu gün tərəflər humanitar sahədə əməkdaşlığın gücləndirilməsi, iki ölkənin regionlarının qarşılıqlı fəaliyyətinin qurulması, müxtəlif səviyyələrdə və beynəlxalq qurumlarda diplomatiyaların fəaliyyətinin koordinasiya edilməsi, həmçinin əməkdaşlığın hüquqi-normativ bazasının daha da gücləndirilməsinin təmin edilməsi istiqamətlərində çalışırlar.
Bakıda çıxış edərkən A.Lukaşenko üzünü İ.Əliyevə tutaraq bildirib ki, "Siz Avropanın mərkəzində, biz isə Qafqazda özümüzə dost və tərəfdaş tapmışıq". Bu ifadədə Lukaşenko ölkəsini Mərkəzi Avropa dövləti saydığını, bununla da Belarusun dünya xəritəsində yeni - daha çox qərbpərəst mövqeyini açıqlayır.
Amma onun səsləndirdiyi fikirlərdə daha bir vacib məqam ondan ibarətdir ki, Azərbaycan Belarusun simasında, həqiqətən də, son dərəcə vacib geosiyasi regionda yeni tərəfdaş qazanıb. Rusiya və Ukrayna, Baltikyanı və Şərqi Avropa ölkələri ilə sərhəd olan Belarusun strateji vəziyyətini, həmçinin onun tranzit imkanlarını nəzərə alaraq söyləmək olar ki, belə tərəfdaşla dostluq və əməkdaşlıq Azərbaycanın regionda və dünyadakı mövqeyini daha da möhkəmləndirməyə imkan yaradacaq. Azərbaycan artıq Gürcüstan, Moldova, Polşa və Baltikyanı dövlətlərlə dostluq münasibətləri qurub. Bu siyahıya Belarusu da qatmaqla, Bakının Qara dənizlə Baltik dənizi arasında Azərbaycanın təhlükəsizliyi və firavanlığında maraqlı olan dost ölkələr qurşağını yaratmaq kimi vəzifənin öhdəsindən gəldiyini söyləmək olar.

"WE ARE ESTABLISHING A SERIOUS PARTNERSHIP"
In early May, Belarusian President Alexandr Lukashenka paid an official visit to our country; analysts have already described it as historical, not so much for the number of agreements signed during the visit (10 agreements were signed) as for the totally positive atmosphere of bilateral relations. However, no matter how we choose to evaluate this visit, one thing is clear: serious and deeply positive changes have occurred in Azerbaijani-Belarusian relations in the recent period. Bilateral cooperation is actively being established between Baku and Minsk, trade turnover is growing, large-scale projects are being implemented, political dialogue is developing and the parties' positions on important international and regional problems are becoming closer.
So what was the catalyst for these developments? One of the most important and obvious reasons is that Minsk has reviewed its foreign policy and foreign economic priorities. Having encountered Moscow's policy of economic nationalism, the Belarusian leader, as an experienced economist and skilled politician, realized that unconditional reliance on Moscow no longer guarantees economic and political security. The "fraternal embrace" of Moscow turned out to be so strong that the Belarusian economy started choking, while the political elite sensed a real threat to its independence. It is no accident that, during his visit to Baku, the Belarusian leader stressed several times that relations between Minsk and Baku are free from "unscrupulous politics", probably hinting at the well-known attempts of the neighbouring country to put energy supply and economic pressure on Belarus.
Thus Minsk has launched a multifaceted foreign policy. This process coincided with Baku's interest in comprehensive cooperation with Minsk in both the political and economic spheres and is based on the compatibility and complementary nature of our economies and national markets, as well as the mutual aspiration of business circles to speed up cooperation in various sectors of the economy.
As we know, this visit was a return visit - in autumn 2006, the president of our country paid his first official visit to Belarus. The main directions and principles of cooperation were outlined during that visit. Now these directions lead to specific activity in such spheres as energy, mechanical industries and so on. We have to say that in diplomacy such a quick return visit testifies to either very close bilateral relations or to the parties' strong aspiration to achieve them. The results of the May visit totally confirm this evaluation. Ten documents were signed in Baku, including an agreement on friendship and cooperation, which is of fundamental importance to both countries and underlines the new quality of bilateral relations. Needless to say, Azerbaijan has not signed such agreements with every country. The great significance (and difference from similar agreements signed with other countries) is that it not only affirms the parties' commitment to ensuring the implementation of the "principles of respect for state sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders", but also contains a provision that "in compliance with UN regulations and OSCE documents, the parties will carry out work aimed at the peaceful settlement of conflicts on the basis of respect for sovereignty, territorial integrity and inviolability of state borders". Thus, in our relations with Minsk, where the final conference on the settlement of the Nagorny Karabakh conflict will be held (hence the name of the OSCE Minsk Group), we managed to agree not only on the generally-recognized principles of international relations, but also on a legal platform for the settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict which meets Baku's interests.
In all, there were documents signed in Baku (in the economic, humanitarian and other spheres). This figure shows that there is quite a developed legal basis for interstate cooperation. However, not only did they sign documents in the Azerbaijani capital, they also resolved quite specific political and economic issues. In this regard, we would like to draw your attention to the fact that in his address to the Belarusian people on the eve of his visit to Baku, Belarusian President Lukhashenka paid special attention to our country. Stressing that Azerbaijan confidently maintains its leading position in the region, he noted the importance of establishing close relations with our country. The Belarusian leader noted the need to initiate mutually beneficial joint projects not only in the energy sphere, but also in the spheres of industry, agriculture, services, high technology and so on. He emphasized that many goods imported by Azerbaijan are made in Belarus and that cooperation with our country could become a factor in strengthening the Belarusian economy.
Indeed, economic cooperation already provides a strong basis for Azerbaijani-Belarusian relations. In this regard, the Belarusian president made a fair point at his news conference on the signing of the joint agreements, saying that the pace of cooperation here is historical. The growth in commodity turnover is impressive - in five years (from 2002 to 2006) its volume increased fivefold and reached 25m dollars. Taking into account that the locomotive of bilateral cooperation is the Minsk Tractor Plant and the BelavtoMAZ company, we can confidently predict that this level will increase several times over in the next few years.
In connection with the agreement that was signed in Minsk on 24 November 2006, 390 tractors and lorries will be assembled at the Ganca Car Plant this year and more than 600 in 2008. Thereafter about 1,000 vehicles will be assembled every year. Cooperation in this sphere will create almost 4,000 jobs in our country.
Cooperation in the fuel and energy sector could also be important. It is clear that Minsk would like to achieve specific results in this sphere and participate in real projects with Azerbaijan's support, as it is interested in diversifying energy supplies. Minsk is interested not only in crude oil supplies, but in its transit to Europe through Belarusian territory (theOdessa-Brody project), as well as in participation in the implementation of oil projects in Azerbaijan. As for the position of our country on the Odessa-Brody project, President Ilham Aliyev clearly expressed it at the news conference on the results of the signing of bilateral documents on 2 May: "We gave it the necessary political support, and now the commercial aspect is being studied. If it is of benefit to our country, we will work on the implementation of this project," Ilham Aliyev stressed.
We must point out that economic and fuel and energy cooperation are not the only items on the bilateral agenda. Recognizing that serious economic interests form the basis of the newly active relationship, the parties are also in favour of speeding up cooperation in the humanitarian sphere and interaction between the two countries' regions, improving the coordination of our diplomats' work in various international organizations and ensuring the further development of the legal basis of cooperation.
Speaking in Baku and addressing President Aliyev, President Lukashenka pointed out that "you found friends and partners there in the centre of Europe, but we found friends in the Transcaucasus". The importance of this statement of the leader of friendly Belarus is not only that he presents his country as a central European one, thus reflecting the nature of the changes happening in that country and the understanding by its leadership of the new more pro-European role of Belarus on the political map of the world. What is also important is that Azerbaijan has really found a new partner in Minsk in an extremely important geopolitical region. Taking account of the strategic position of Belarus, which borders on Russia, Ukraine, the Baltic states and eastern Europe, its tremendous economic and scientific potential, as well as transit opportunities, friendship and cooperation with such a partner might become a strong factor in the strengthening of the regional and international positions of our country. Azerbaijan has already established friendly relations with Georgia, Ukraine, Moldova, Poland and the Baltic states. By adding Belarus to this list, Baku could regard as accomplished the important geopolitical task of forming between the Black and Baltic seas a complete arch of friendly states interested in the security and welfare of our country.