ƏRAZİ SÖVDƏLƏŞMƏSİ HAQDA DANIŞMAQ YERSİZDİR
Ermənistanla Azərbaycan arasında yaşanan münaqişənin "nə hərb, nə sülh" formasına keçməsindən 15 il ötür. Bu müddət ərzində Ermənistanın aqressiyası, Dağlıq Qarabağ və ona bitişik yeddi rayonun işğalından Azərbaycanın nə qədər zərər çəkməsinə dair çox yazılıb və deyilib.
Amma bu müddətdə kifayət qədər müsbət dəyişikliklər də baş verib ki, onlar Azərbaycan tərəfinin nikbin əhval-ruhiyyədə olması üçün ciddi əsaslar yaradır. Bu haqda çox danışmaq olar. Amma vəziyyəti iki formulla aydınlaşdırmaq mümkündür: Azərbaycan iqtisadi və hərbi balansı öz xeyrinə dəyişib, həmçinin Qərbin Qarabağın işğalına münasibətini xeyli müsbət məcraya yönəldə bilib. Bunu ciddi diplomatik uğur adlandırmaq mümkündür.
Ötən sayımızda biz Azərbaycanın son üç-dörd ildə dünya siyasətinin əsas oyunçusu olan ABŞ-ın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı mövqeyini öz xeyrinə dəyişə bildiyini qeyd etmişik. Xatırladaq ki, Bakı rəsmi Vaşinqtonun Ermənistanın Azərbaycana qarşı aqressiyasını, onun Dağlıq Qarabağ və daha yeddi rayonu işğal etməsi faktını tanımasına nail olub. Bununla yanaşı, Avropa ölkələri də birmənalı olaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir, Qarabağı işğal altında olan Azərbaycan ərazisi sayır.
Bakının xarici siyasətdəki bu böyük nailiyyətində həyata keçirilmiş uğurlu diplomatik fəaliyyətlə yanaşı, Ermənistanın və rəsmi Yerevanın "xidmətlərini" də unutmaq olmaz. Belə ki, "siyasi küləyin" onlar üçün arzuolunmaz istiqamətdə əsməyə başladığını vaxtında dərk etməyən Yerevan əsas işin artıq görüldüyünü və bundan sonra sadəcə baş verənlərin rəsmiləşdirilməsinin vacibliyini düşünərək əvvəlki siyasətini davam etdirib.
Ermənistanın öz mövqelərini nəzərəçarpacaq dərəcədə itirməyə başladığı artıq 2006-cı il fevralın 10-da İlham Əliyevlə Robert Köçəryan arasında Rambuyedə keçirilən danışıqlar zamanı aydın oldu. Xatırladaq ki, həmin vaxt erməni lideri heç bir səbəb olmadan, bayağı əsas gətirməklə (etik baxımdan həmin "bəhanəni" xatırlatmırıq), qəflətən danışıqlar masasını tərk etmişdi. Daha sonra isə dialoqu davam etdirmək niyyətində olmadığını ortaya qoyaraq, bu "uşaq hərəkəti" ilə vasitəçilərin də ciddi təəccübünə səbəb olmuşdu.
Çox güman ki, o zaman İlham Əliyev qarşısındakının hərəkətindən qətiyyən təəccüblənməyib...
Ən başlıcası isə odur ki, prezidentlərin Rambuye görüşü Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ ətrafındakı bir neçə rayonun boşaldılması (ilk növbədə, Kəlbəcərin) və bölgənin gələcək statusu ilə bağlı referendumun keçirilməsinə hazırlıq məsələsində "ilişib qalıb". Qeyd edək ki, bu, Yerevanın arzuladığı həmin "paket həll variantı"dır. Lakin Azərbaycan prezidenti bu variantla razılaşmayaraq münaqişənin mərhələli həllinə israr edib və bu israrında davam edir. Söhbət mərhələli şəkildə ilk olaraq Ermənistanın heç bir şərt irəli sürmədən Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarından çıxmasından, daha sonra qaçqınların öz torpaqlarına qayıtmasından və nəhayət, sonda Dağlıq Qarabağın statusuna dair müzakirələrin başlanmasından gedir.
Beləliklə, Rambuye görüşü ilə vasitəçilərin münaqişə tərəfləri üçün 2006-cı ildə hazırladığı "pəncərə" (razılığın əldə edilməsi üçün əlverişli olduğu bildirilən) faktiki olaraq bağlanıb. Bununla da, Rambuye görüşündən düz 10 il əvvəl, Lissabon sammitindən sonra olduğu kimi, yenə də "pat vəziyyətindən", "dalana dirənməkdən" danışmağa başlanıb. Xatırladaq ki, məhz həmin vaxt mərhum prezident Heydər Əliyev ilk dəfə olaraq, yekun bəyannamədə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tanınması və Qarabağa, maksimum, Azərbaycan tərkibində yüksək muxtariyyətin verilməsinin mümkünlüyü haqda müddəaların salınmasına nail olmuşdu.
Amma 90-cı ilin ortalarındakı vəziyyəti hazırkı durumla və yuxarıda qeyd olunan situasiya ilə müqayisə etsək, vəziyyətin Azərbaycanın xeyrinə nə qədər dəyişdiyini görmək mümkündür.
Ümumiyyətlə, münaqişənin həllilə bağlı danışıqların aparıldığı bütün dövrdə ictimaiyyət yalnız təsadüfi hallarda müəyyən məlumatlar əldə edib. Belə ki ya vasitəçilər, ya da tərəflərdən biri jurnalistlərə müəyyən qədər konkret informasiya verib ki, bunun da iki səbəbi var: ya həmsədrlərin danışıqlar masası üzərinə ictimaiyyəti ciddi şəkildə həyəcanlandıra biləcək təkliflər qoyduğu zaman əhalinin ona ilkin reaksiyasını yoxlamaq istəyiblər, ya da məsələn, seçkilər ərəfəsində məsələdən daxili təbliğat vasitəsi kimi istifadə edilməsinə ehtiyac yaranıb.
Zaman-zaman belə açıqlamalar daha çox ATƏT-in Minsk Qrupunun amerikalı həmsədri, ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə müavini Metyu Brayza tərəfindən səsləndirilib. Onun həmsədr kimi mətbuata verdiyi ilk müsahibədəcə danışıqlar prosesinin detallarını açıqlaması yaddan çıxmayıb. Bundan sonra da Brayza elə eyni ahənglə açıqlamalar verməkdə davam edir. Ən maraqlısı isə odur ki, onun səsləndirdiyi fikirlər heç də həmişə prosesin mahiyyətinə uyğun gəlmir və bu səbəbdən də münaqişə tərəfləri indiyədək bir neçə dəfə həmsədrin açıqlamalarına düzəliş etməli olublar.
ABŞ dövlət katibinin son açıqlaması daha böyük marağa səbəb olub: bu dəfə onun fikirləri bilavasitə Dövlət Departamentinin özünün mövqeyilə üst-üstə düşməyib. Söhbət M.Brayzanın Dövlət Departamentinin insan haqları ilə bağlı illik hesabatında Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri haqda bəndə edilən dəyişikliyə münasibətindən gedir. Xatırladaq ki, sənəddə Dağlıq Qarabağ Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazisi kimi göstərilsə də, sonradan məruzəyə dəyişiklik edilərək, Qarabağın "işğal altında olmadığı" əksini tapıb və bu zaman Brayza bu qərara haqq qazandırıb. Amma rəsmi Vaşinqton M.Brayzanın fikirlərinin "sadəcə söz olduğunu" göstərərək, məruzənin ilkin variantını bərpa edib.
Bu, məsələnin həm Azərbaycan, həm də Ermənistan üçün, yumşaq desək, qeyri-müəyyən qalan bir tərəfidir. Hər halda Bakı üçün ABŞ-ın xarici siyasət idarəsinin yüksək rütbəli nümayəndələrinin hansı səbəbdən qeyri-ciddi açıqlamalarla çıxış etməsi qaranlıq qalır. Yerevan üçün isə Ermənistan diplomatiyası və erməni lobbisinin ciddi səylərinə baxmayaraq, Vaşinqtonun ona "arxadan zərbə" vurmasının səbəblərini anlamaq daha ağrılıdır. Xüsusilə də bunun Ermənistan üçün vacib məqam - parlament seçkisi öncəsi baş verməsi Yerevanı daha çox narahat edib.
Bu məsələ ilə əlaqədar bir məqamı qeyd etmək vacibdir ki, məhz rəsmi Yerevan hazırki məqamda ölkədaxili faktora əsaslanaraq, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair danışıqlar prosesinin davam etdirilməsindən boyun qaçırıb. Azərbaycan isə bunu anlaşıqla qarşılayıb. Hər halda həm birincinin, həm də ikincinin bu addımı atmasına xeyli səbəb var.
Bu məqamda ortaya sual çıxır: əgər danışıqlar prosesi, həqiqətən, Ermənistana sərf edən istiqamətdə inkişaf edirsə, seçki öncəsi hakimiyyət bundan kozır kimi istifadə etmək əvəzinə, hansı səbəbdən bu məsələni kənarda saxlamağa çalışır? Məntiqsizlikdir...
Amma eyni zamanda, təbii ki, Ermənistan rəhbərliyi seçicilər qarşısında "ümumxalq məsələsi" haqqında, ümumiyyətlə, susa da bilməzdi. Bu səbəbdən də erməni rəsmiləri guya Qarabağın müstəqilliyinin artıq zaman məsələsi olduğunu bəyan ediblər. Dağlıq Qarabağ ətrafındakı işğal olunmuş rayonlara gəlincə, Ermənistan rəsmiləri iddia edib ki, söhbət sadəcə beş rayonun geri qaytarılmasından gedir və burada Laçınla Kəlbəcərin azad edilməsi nəzərdə tutulmur. Maraqlıdır ki, bu məsələdə Metyu Brayza da onlara qoşulmağa çalışıb və bunu Dövlət Departamentinin məruzəsi ilə bağlı verdiyi uğursuz müsahibədə etməyə çalışıb. Lakin sonradan Departamentin özünün fəaliyyəti həmin sözlərin mahiyyətinin nədən ibarət olduğunu göstərib.
Nəhayət, açıq ifratçılıq və Ermənistanın növbəti dəfə oyun qaydalarını pozduğunu görən Azərbaycan prezidentinin səbir kasası daşdı. İ.Əliyevin Ramana qəsəbəsində qaçqınlar üçün tikilən şəhərciyin açılışında səsləndirdiyi bəyanatlar söz-söhbətlərə nöqtə qoydu: "Danışıqlar prosesi konfidensial xarakter daşıyırdı və biz Minsk qrupunun həmsədrlərinin təklifi ilə razılaşaraq onun gedişi haqda açıqlama vermirdik. Çünki məsələyə ümumi yanaşma belə idi. Amma son zamanlar ümumi razılaşmaya baxmayaraq, son aylarda danışıqlar prosesinin gedişi haqda həqiqətə uyğun olmayan açıqlamalar verilir, iddialar səsləndirilir, guya tərəflərin hansısa prinsiplər əsasında razılığa gəldiyi bildirilir. Bu tamamilə yalan və uydurma məlumatlardır və onun mənbəyi məlumdur. Ermənistanda daxili siyasi vəziyyətin gər-ginləşməsi ilə əlaqədar olaraq, bu ölkə rəhbərliyində təmsil olunan şəxslər xalqı sakitləşdirmək üçün, yaxud parlament seçkisində qarşıya qoyulan məqsədə nail olunması məqsədi ilə həqiqətəuyğun olmayan versiyalar irəli sürürlər. Ermənilər danışıqlar prosesində müzakirə olunan məsələləri təhrif edərək, onu özlərinə sərf edən şəkildə açıqlayırlar", - deyə Azərbaycan prezidenti bildirib - "Mən artıq bir dəfə bu haqda demişəm və bir daha təkrar edirəm: əgər vəziyyət həqiqətən də belədirsə, nəyə görə Ermənistan rəhbərliyi ölkədə keçiriləcək parlament seçkisi ərəfəsində danışıqlar prosesinin dayandırılmasını istəyir? Niyə? Əgər danışıqların gedişi onlara sərf edirsə, əksinə, erməni rəhbərlər prosesin daha da sürətləndirilməsinə çalışardılar. Yəni, onların prosesin seçkidən sonrayadək dayandırılması haqda təklifi sübut edir ki, danışıqlar Azərbaycanın mövqeyinə uyğun şəkildə gedir. Bizim mövqeyimiz belədir və mən prinsipcə mövqeyimizi dəfələrlə açıqlamışam. Amma həm münaqişənin həlli ilə məşğul olan Minsk qrupunun nümayəndələrinin, həm də Ermənistan tərəfinin müxtəlif versiyalar səsləndirdiyini nəzərə alaraq, mən bizim mövqeyimizi, həmçinin danışıqların hansı prinsiplər əsasında aparıldığını bir daha sizin nəzərinizə çatdırmaq istəyirəm. Düşünürəm ki, bu fikirləri məhz burada, bu qəsəbənin açılışında səsləndirmək daha məqsədəuyğundur".
İ.Əliyev bildirib ki, Azərbaycan tərəfinin ilkin tələbi bütün işğal olunmuş torpaqların qeyd-şərtsiz azad edilməsidən ibarətdir. Bununla yanaşı, əvvəllər ilk olaraq beş rayonun  azad olunması, Kəlbəcər və Laçının geri qaytarılması məsələsinin isə sonradan həll olunması ətrafında müzakirələr aparıldığını etiraf edən prezident sözünə belə davam edib: "Biz bununla heç vaxt razılaşa bilmərik və Kəlbəcərlə Laçının Azərbaycana hansısa şərtlərlə qaytarılmasını mümkünsüz sayırıq. Bu səbəbdən də danışıqlar prosesinin hazırkı mərhələsində yeddi rayonun Ermənistanın işğalından azad olunaraq Azərbaycana qaytarılması haqqında ümumi razılıq əldə olunub. Əlbəttə, biz bu prosesin mərhələlərlə həyata keçirilməli olduğunu bilirik. Lakin bu mərhələlər arasında fasilənin uzun olmasını da mümkünsüz hesab edirik".
İ.Əliyevin sözlərinə görə, Bakının tələbi sülh razılaşmasının imzalanmasından sonra bir neçə il ərzində yeddi rayonun tamamilə azad olunmasını tələb edir. Bundan sonra isə Dağlıq Qarabağda yaşamış azərbaycanlılar öz doğma torpaqlarına qayıtmalıdırlar. Prezident sonuncunun da Azərbaycan tərəfinin qəti tələbi olduğunu nəzərə çatdırıb: "Bu məsələdə bizim mövqeyimiz kifayət qədər ciddi dəstək qazanıb. Belə ki, həm vasitəçilər, həm də erməni tərəfi danışıqlar prosesində bu tələblərlə razılaşdıqlarını açıqlayıblar. Onların öz xalqlarına nə dedikləri, hansı yalanları uydurduqları məni maraqlandırmır. Mən sizə danışıqlar prosesinin prinsipial məqamlarını açıqlayıram. Buna səbəb isə qarşı tərəfin konfidensiallığı pozmasıdır. Bizim xalqımızdan gizlədiləcək hər hansı bir işimiz olmayıb və gizli heç bir planımız yoxdur. Mən həmişə söylədiyim sözlərin üstündə dayanmışam və dayanıram".
"Bir sözlə, bir tərəfdən, yeddi rayon heç bir şərt olmadan geri qaytarılmalı, digər tərəfdən isə, qaçqınlar Dağlıq Qarabağa, həmçinin Şuşaya qayıtmalıdırlar. Yalnız bundan sonra Dağlıq Qarabağın statusu müəyyənləşə bilər. Lakin hansı formada? Bizim razılığımız olmadan heç kim Dağlıq Qarabağa hər hansı status verə bilməz", - deyə İ.Əliyev bildirib.
Artıq hərbi-siyasi balansın da Azərbaycanın xeyrinə olduğunu deyən dövlət başçısının sözlərinə görə, sürətli iqtisadi inkişaf nəticəsində Azərbaycanın bu dominantlığı daha da güclənəcək. Prezident Azərbaycanda iqtisadi artımın artıq Ermənistanın iqtisadi artımından yeddi dəfə üstün olduğunu bəyan edib. Bakının münaqişənin dinc yolla həllinə sadiq olduğunu deyən İlham Əliyev bununla yanaşı, bir daha xatırladıb ki, xalqın səbri tükənməz deyil. "Münaqişənin həlli üzrə bizim müxtəlif istiqamətlərdə apardığımız siyasət, diplomatik səylərimiz, ikitərəfli danışıqlarda fəal mövqeyimiz, beynəlxalq təşkilatlarla effektli əməkdaşlığımız, həmçinin iqtisadi və hərbi üstünlüyümüz, hərbi potensialın ən yüksək səviyyəyə qaldırılması hər an başqa bir dövlətə qarşı aqressiya həyata keçirmədən öz torpaqlarımızda istənilən əməliyyatın keçirməsini mümkün edir", - deyə prezident qeyd edib.
Həmişə olduğu kimi, bu dəfə də Ermənistan tərəfinin bu açıqlamaya reaksiyası anlaşılmaz olub. Bundan başqa, Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyi danışıqların yeddi rayonun  azad edilməsi ətrafında aparıldığını təkzib etməyərək, onu "törəmə" adlandırıb.
Dağlıq Qarabağın statusuna gəlincə, prezident bu haqda da konkret və açıq danışıb: "Sovet İttifaqı dönəmində Dağlıq Qarabağın muxtar vilayət olduğunu nəzərə alsaq, indi ona daha yüksək status verilə bilər. Biz artıq bəyan etmişik ki, dünyada mövcud olan istənilən muxtariyyət statusunu Dağlıq Qarabağa verməyə hazırıq və bu mövqedən bir addım da geri çəkilmirik. Sevindiricidir ki, beynəlxalq ictimaiyyət və bilavasitə münaqişənin həlli ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk Qrupu da bizim mövqeyimizi  bölüşür". İ.Əliyev bir müddət əvvəl ABŞ Dövlət Departamentinin illik hesabatında Dağlıq Qarabağa dair hissəyə də münasibət bildirib. "Bu gün biz erməni lobbisi ilə mübarizə aparırıq və onu kifayət qədər uğurla həyata keçiririk. Bu günlərdə biz erməni lobbisinin bütün səylərini heçə endirdik və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tanındığı bir daha təsdiqləndi. Ermənistanın ölkəmizə qarşı apardığı işğalçı siyasəti növbəti dəfə məzəmmət olundu. Bir daha bəyan edildi ki, Ermənistan Azərbayanın yalnız yeddi rayonunu deyil, həm də Dağlıq Qarabağı işğal edib. Bu bizim böyük siyasi qələbəmizdir. Çünki bundan əvvəlki illərdə bu məsələ ilə bilavasitə məşğul olan çox vacib təşkilatlar və strukturlar belə açıq fikir ortaya qoymurdu. İlk illərdə hətta belə fikir açıqlanırdı ki, guya Azərbaycan torpaqlarını hansısa müəmmalı erməni silahlı qruplaşmaları işğal edib. Lakin sonradan biz beynəlxalq sənədlərdə Azərbaycanın ərazilərinin məhz Ermənistan tərəfindən etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində işğal olunmasına dair fikirlərin salınmasına nail olduq". Artıq həqiqətin tam bərpa olunduğunu deyən İ.Əliyev hər kəsin Dağlıq Qarabağın Ermənistan tərəfindən işğal olunduğunu qəbul etdiyini bildirib. "Bütün bunlar mümkün razılaşmanın çərçivəsini müəyyənləşdirir və bu baxımdan bizim üçün çox vacibdir. Yəni, bu çərçivədən kənar heç bir razılaşma mümkün deyil və olmayacaq. Azərbaycanın birmənalı siyasəti də bundan ibarətdir", - deyə dövlət başçısı bildirib.
Beləliklə, bu gün Ermənistanın beynəlxalq arenada məğlub olduğu tam aydın şəkildə görünür. Yerevanın dünya ictimaiyyətini Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə  münasibətdə keçmiş mövqeyinə yenidən qaytarmaq cəhdləri isə daha da əks reaksiya verir. Çünki Oskar Uayldın dediyi kimi, "İnsan mümkün olmayana inana bilər, yalana isə heç vaxt inanmaz"...

TERRITORIAL BARGAIN IS UNACCEPTABLE
Almost 15 years have passed from the moment when the conflict between Azerbaijan and Armenia went into a suspended state of "neither war, nor peace". Much has been written since about the damage, often irreparable, done to Azerbaijan as a result of the Armenian aggression and occupation of Nagornyy Karabakh and seven surrounding districts.
However, over the same period there have been many changes which can serve as grounds for real optimism of Azerbaijan. It would take long to list those aspects, but they can be expressed concisely in two main formulas: Azerbaijan has shifted the economic and military balance in its favour and has managed to change the attitude of the West which once was sceptical and biased on everything concerning the occupation of Karabakh. And this can be regarded as a major diplomatic success.
In the latest issue we already wrote that Baku had managed to change in a matter of just three to four years in its favour the position of one of the chief players in the world politics, the USA, by getting Washington to officially recognize Armenia's aggression against Azerbaijan and its occupation of Nagornyy Karabakh and seven surrounding districts. Now we can also state that European bodies unequivocally and without any "buts" acknowledge Azerbaijan's territorial integrity and recognize Karabakh as its territory which has been occupied.
Certainly, in addition to being the result of painstaking diplomatic efforts some "credit" for these foreign policy victories of Baku ought to be given to Armenians themselves and to the government in Yerevan. They failed to realize in time that the "political wind" is changing in the unfavorable direction and carried on with their policies. They had believed that it is all over and all that is left to do is to officially register the result.
The readers probably remember that the 10 February 2006 talks between presidents Ilham Aliyev and Robert Kocharyan in Rambouillet were the first signs of weakening of Armenia`s position. To recap, the Armenian leader failed to give any solid arguments and used a banal excuse (which we will not describe for ethical reasons) to suddenly leave the table. He later refused to come back to the dialogue. We can presume that unlike mediators, who were rather surprised by "childish conduct", Ilham Aliyev himself did not find the behavior of his opposite number unusual.
But the chief aspect is that the dialogue between the presidents in Rambouillet stalled when it came to issues related to the stage-by-stage liberation of the districts surrounding Nagornyy Karabakh which have been occupied by Armenia and to staging a referendum in Karabakh on the future status of the enclave. This is that very "package solution" supported by Yerevan. But Azerbaijani President Ilham Aliyev opposed this. Baku has so far and continues to champion the stage-by-stage resolution of the problem: first Armenia returns without any pre-conditions occupied Azerbaijani territories; refugees return, and only then is the status of Nagornyy Karabakh discussed.
Thus the "window" (purportedly suitable for reaching agreement) as defined for the parties in the conflict by mediators in 2006, has in effect closed. Again there is talk of a stalemate, another dead end in the talks, as it was after the Lisbon summit, exactly 10 years before Rambouillet, when Heydar Aliyev for the first time managed to secure the passing of a concluding statement which recognized Azerbaijan's territorial integrity and the possibility of granting wider autonomy to Karabakh but only within Azerbaijan.
However, when comparing the situation with the principles of settlement in the mid-1990s it becomes clear how much the situation has changed in favor of Azerbaijan.
The public could only learn about the course of the negotiations process bit by bit and in very general terms. Periodically either co-chairs or one of the sides "fed" more specific information to journalists. There were two reasons for that: to sound out the public opinion if co-chairs had made new proposals aspects of which could stir the public, or to pursue propagandist objectives and influence domestic politics, for example in the run-up to elections.
Since the deputy state secretary for European and Eurasian Affairs became the US co-chair of the OSCE Minsk Group, the number of such statements shot up. They started with the first interview given to the mass media by Matthew Bryza in the capacity of the co-chairmen. From there things went from bad to worse. But the most interesting fact is that these remarks not always reflected the essence of the matter. The sides often had to clarify the remarks by the deputy state secretary. The latest incident is very interesting: what Bryza said was not quite the same as what the State Department did. This happened after Matthew Bryza confirmed that the pro-Armenian changes to the US State Department, which initially described Nagornyy Karabakh as Azerbaijan's territory occupied by Armenia, were "true" and "justified". However, Washington reckoned that Bryza's words are just words and restored the report in its original version.
But this is one aspect of the issue, which remains rather odd not only for Azerbaijan, but for Armenia as well. True, it is not quite clear for Baku why would a high-ranking official of the foreign policy body make blithely statements. And it hurts Armenia to realize that despite all the efforts of Yerevan diplomats and the Armenian lobby the USA dealt such a strong "blow to the back" at such an important moment for Armenia - in the run-up to the parliamentary elections.
It must be especially noted in this connection that it were the Armenian authorities who effectively gave up on the active stage of the negotiations at this period, citing the domestic political factor. Azerbaijan displayed that it understands the situation. It turned out that both sides had strong reasons for doing this.
In essence, this gives rise to a question: if the negotiations are proceedings in the direction which benefits Armenia, they why would its officials seek to distance themselves from Karabakh settlement issues while preparing for elections, when they might use this as an extra bonus in their election campaigns. This is not logical…
But naturally the Armenian leadership could not keep completely quiet before its voters on this crucial "pan-Armenian issue". Ambitious statements were made about the negotiations being at a stage which makes Karabakh's independence only a matter of time. As for the liberation of the occupied territories around Karabakh, the talks were about only five of those districts, leaving aside Lacin and Kalbacar. Most important, Matthew Bryza tried to play along. He made this in that very ill-fated interview regarding the report of the State Department. The further action of the State Department itself demonstrated the worth of this interview.
Finally, the Azerbaijani president's ran out of patience when he saw the obvious exaggeration and Armenia's repeated attempts to bend the rules of the game. The well-known saying about the lie being a dream caught in the act is the best description of Ilham Aliyev's response to the remarks of Armenian officials.
The plain-spoken statement which Ilham Aliyev made at the opening of a refugee settlement in the village of Ramani has in effect put the full stop.
"The negotiations were to be held confidentially and we agreed and complied with the proposal of the Minsk Group on maintaining the confidentiality, which is the secrecy, as this was the general approach. But despite this recently various incorrect versions and proposals related to the course of negotiations have been aired. There are claims that the sides have reached agreement on the basis of some principles.
This information is completely false and wide of the mark. The source of these reports is known. As the domestic situation in Armenia deteriorates officials put forward incorrect versions in order to calm down their people or to achieve their goal at the forthcoming parliamentary election. They distort the issues discussed at the talks and seek to present this in a favorable light for themselves.
I have already spoken about this: if this is so, then why would Armenia call for suspending the negotiations on the eve of the parliamentary elections in the country? Why? If the course of the talks is beneficial for them, then for the sake of improving the domestic political situation the authorities would on the contrary be interested in speeding them up. That is, this call in itself is proof that the negotiations are proceeding within the framework of Azerbaijan's positions. This is our position. But considering that both the Minsk Group officials who dealing with the issue and Armenians are putting forward various theories, I would like to once again tell you the stance of Azerbaijan and also the principles on the basis of which the negotiations are conducted. I believe that it makes sense to make this statement right now, at the opening of this settlement.
Our demands are that all the occupied territories have to be freed unconditionally. True, at the previous stages of negotiations the proposals envisaged liberating five districts and delaying the freeing of Lacin and Kalbacar districts, making them subject to future talks. We never agreed to this as we will never allow the return of Lacin and Kalbacar to Azerbaijan being linked with any conditions. Hence an agreement has been reached at the current phase of the negotiations that the occupying forces will withdraw and seven districts will return to Azerbaijan. We certainly realize that this can only be implemented stage by stage, but this stage should not be dragged out for too long.
We demand that following the signing of a peace agreement the seven districts be completely freed in the course of several years. After that Azerbaijanis who used to live in Nagornyy Karabakh must be returned to their native land. This is our principled stance. Our position on this issue has received significant support. Mediators tackling the issue and Armenians already accept this. I am not interested in what they are telling to their people, what lies they are making. I am disclosing to you the principal aspects of the negotiations exactly because the opposite side has breached the confidentiality. We had no affairs that were secret from our people, no plans which we were hiding from the people. I have stood by and will always stand by what I have said.
In a nutshell, on the one hand the seven districts have to be returned unconditionally, and on the other, Azerbaijanis must return to Nagornyy Karabakh, including in Susa. The future status of Nagornyy Karabakh may then be defined. How? Nagornyy Karabakh will not receive any status without our consent," Ilham Aliyev said.
The head of the Azerbaijani state also said that the military and political balance of forces completely favours Azerbaijan and this advantage will keep on increasing in line with the economic growth of Azerbaijan, the economy of which is seven times bigger than that of Armenia. The head of state again said that Azerbaijan is committed to peaceful methods of resolving the conflict, but again emphasized that the patience of the people is not limitless. "The policy which we are carrying out in several directions to tackle the issue, our diplomatic efforts, active position at bilateral negotiations, effective cooperation with international organizations, economic and military superiority and the build-up of our military potential to its highest level allow us to conduct a military operation on our territory at any moment, without committing an act of aggression against another country," the president said.
As always, the response of Armenia was, to put it mild, obscure. What is more, the Armenian Foreign Ministry did not even deny the fact that the talks are being held regarding the liberation of all seven districts surrounding Karabakh, and dubbed them "derivative".
As for Karabakh's status, the president himself provided a clear description of changes in this regard: "Considering that during the USSR Nagornyy Karabakh was an autonomous region, and that it had a status, it can now have a higher one now. We have stated that we are ready to give any kind of autonomy status which currently exists in the world and which will satisfy them, but as part of Azerbaijan. This is the foremost condition. We will not budge a single step from this stance. It is good to know that international organizations, and in particular the OSCE Minsk Group which directly deals with the issue, share our position." In this connection the president also pointed out the recent developments related to the State Department report. "Today we are waging a struggle against the Armenian lobby and this struggle has been successful so far. Recently we thwarted the efforts of the Armenian lobby and Azerbaijan's territorial integrity was confirmed once again and the occupation policy of Armenia against Azerbaijan has been condemned again. It was stated again that Armenia had occupied not only seven districts, but Nagornyy Karabakh as well. This is a big political victory for us because many important bodies and organizations directly dealing with the issue never used these expressions in the past years. In the first years one could even get the impression that some mysterious Armenian forces occupied Azerbaijani lands. After that our efforts led the international organizations to state in their documents that Armenia occupied Azerbaijani lands as a result of ethnic cleansing carried out against Azerbaijanis."
The truth has been completely restored today and it is shown that Armenia occupied Nagornyy Karabakh too. This is all necessary in terms of determining the framework of a possible agreement. That is, no accords or peace treaties are possible and will never materialize beyond these frameworks. This is the essence of Azerbaijan's unequivocal policy," Ilham Aliyev said
It is clear today that Armenia is obviously on the losing side at the international stage as well. And all attempts to revert the international opinion to its former state regarding settlement of the Karabakh war elicit aversion for as Oscar Wilde put it, "a man can believe in the impossible, but he will never believe in the unbelievable"…