Fransada prezidentliyə namizədlərin dairəsi daraldı, həlledici seçim isə mayın 6-da ediləcək
Mayın 22-də Fransada keçirilmiş prezident seçkilərinin ilk turu yalnız bu ölkədə yox, bütün dünyada, o cümlədən Azərbayanda da kütləvi informasiya vasitələrinin, siyasətçilərin, analitiklərin və ictimaiyyətin əsas diqqət mərkəzində oldu. Və bu, qətiyyən, təəccüblü deyil. Fransa Avropanın nəhəng dövləti olmaqla yanaşı, BMT Təhlükəsizlik Şurasının nüvə-raket potensialına malik daimi üzvüdür. Fransada prezident üsul-idarəsinin olduğunu nəzərə alsaq, Yelisey Sarayına kimin rəhbərlik etməsinin Avropa və bütünlükdə dünya siyasəti üçün böyük əhəmiyyət daşımasının səbəbi aydın olar.
Seçkidən əvvəl sosioloqların proqnozlaşdırdığı kimi, səsverməyə qatılan seçicilərin sayı (87%-dən artıq) rekord həddə olub. Buna baxmayaraq, prezidentlik uğrunda mübarizə aparan 12 namizəddən heç biri ilk turda qələbənin təmin edilməsi üçün vacib olan səsi - seçicilərin yarısından artığının dəstəyini qazana bilməyib. Hakim Xalq Hərəkatı Birliyinin namizədi Nikolya Sarkozi 31% səslə birinci yeri tutub, müxalifətçi Sosialist Partiyasının lideri Seqolen Ruayal 26%-ə yaxın seçicinin dəstəyini qazanaraq ikinci olub. Üçüncü yerdə mərkəzçi-demokratların namizədi Fransua Bayru gəlir - 18,5%. İfrat sağçı - Milli Cəbhənin lideri Le Pen isə 10,5% səs toplayaraq seçkini dördüncü yerdə başa vurub. Yerdə qalan səkkiz namizəd ciddi dəstək ala bilməyib. Beləliklə, mayın 6-da fransalı seçicilər yenidən seçki məntəqələrinə gələrək həlledici seçim etməli olacaqlar.
Müşahidəçilərin fikrincə, seçkidə seçici fəallığının bu dərəcə yüksək olması yalnız namizədlərin rəqabətinin kəs-kinliyi ilə yox, həm də Fransanın siyasi elitasında nəsil dəyişikliyi ilə bağlıdır. Belə ki, indiyədək ölkə prezidentlərinin hamısı 60 yaşdan yuxarı şəxslər olub. İndi isə əsas mübarizə 51 yaşlı Sarkozi və 53 yaşlı Ruayal arasında gedir. Üstəlik, Ruayal Fransa tarixində prezident seçkisinin ikinci turuna keçən ilk qadın namizəd kimi də yadda qalıb. Onun uğuru eyni zamanda sosialistlərin uğurudur. Xatırladaq ki, bundanəvvəlki prezident seçkisində bu partiyadan olan namizəd biabırçı məğlubiyyətə uğrayaraq, ultrasağçıların lideri Le Pennin ikinci tura keçməsinə imkan vermişdi.
Yeri gəlmişkən, Seqolen Ruayal Seneqalın paytaxtı Dakarda katolik general ailəsində dünyaya göz açıb. Yüksək səviyyəli təhsil almış Ruayal əvvəlcə Nansi Universitetini, daha sonra isə faktik olaraq Fransanın isteblişmentində təmsil olunan bütün şəxslər kimi, Parisdəki Administrasiya Milli Məktəbini bitirib. O, 6 il prezident Mitteranın köməkçisi kimi çalışıb. Sonradan Mitteranın əli ilə əvvəlcə məktəb təhsili naziri, daha sonra ailə və uşaq məsələləri üzrə nazir olan Ruayal parlamentin deputatı da seçilib. 2004-cü ildə o, Fransanın Puatu-Şarant regionuna rəhbərlik etməklə, ölkənin 26 regionundan birinə başçılıq edən yeganə qadın kimi yadda qalıb.
Rəsmi olaraq Ruayal ailə həyatı qurmayıb. Amma onun dörd uşağının atası və vətəndaş nikahında yaşadığı həyat yoldaşı var (o, Sosialist Partiyasının katibidir).
Cazibədar görünüşü olan sosialist lider teleekranlarda və plakatlarda çox gözəl görünür. Mitinqlərdə o, kifayət qədər rabitəsiz, amma qadın kimi ehtiraslı çıxışlar edir. Bu isə seçiciləri ələ almağa kifayət edir. Qeyd edək ki, Ruayal prezident seçkisində qələbə qazanacağı halda müəllimlərin əməkhaqqının, işsizlərə verilən maddi yardımların, həmçinin, yoxsullar üçün nəzərdə tutulan dotasiyaların məbləğini yüksəldəcəyinə söz verib. Ruayal, həmçinin, 25 yaşınadək qızlara hamiləliyin qarşısını alan vasitələrin pulsuz paylanmasını nəzərdə tutan proqramın maliyyələşdiriləcəyini də vəd edib.
Ekspertlərin hesablamalarına görə, sosialist namizədin seçkiöncəsi vədlərinin reallaşdırılması üçün əlavə 30 milyard avro vəsait tələb olunur ki, hazırda Fransanın nəhəng dövlət borclarının olduğu bir şəraitdə, bu vəsaitin tapılacağı inandırıcı görünmür.
Seqolen Ruayalın ərazi bütövlüyü və xarici siyasət kimi həssas məsələlərlə bağlı ehtiyatsız açıqlamaları isə əksər fransızlar arasında, həmçinin bir çox ölkələrdə təəccüb və narazılıq yaradıb.  Məsələn, Kvebek Partiyasının lideri Andre Buakler ilə (bu fransız-kanadalı əhalinin məskunlaşdığı əyalətdə dəfələrlə Fransadan ayrılmaq məsələsi qaldırılıb) Ruayal bəyan edib ki, o, "Kvebekin müstəqilliyi və suverenliyi kimi prinsiplərə tərəfdardır". Məşhur fransız təqlidçisi Cerald Daan bundan sonra sosialist xanımın mobil telefonuna zəng vurub və özünü Kanadanın Kvebek əyalətinin baş naziri Jan Şar kimi təqdim edərək bildirib ki, namizədin əyalətin müstəqilliyi haqda dediyi fikirlər Korsikanın Fransadan ayrılmasına bərabər məsələdir. Ruayal isə zəngə aldanaraq istehza ilə deyib: "Əksər fransızlar buna etiraz etmir. Amma bu haqda heç kimə heç nə deməyin. Əks halda daha bir qalmaqal yaranacaq".
Həmin telefon danışığının televiziya kanallarında nümayişi zamanı həqiqətən qalmaqal yaşanıb ki, bu, sosialist namizədin imicinə kifayət qədər zərbə vurub.
İkinci tura keçmiş digər namizəd, hakim partiyanın təmsilçisi Nikolya Sarkoziyə gəlincə, o, Parisdə anadan olub. Macar mühacir və fransalı xanımın övladı olan Nikolyanın valideynləri tezliklə boşandıqları üçün onu ana tərəfdən babası (katolikliyi qəbul etmiş yəhudi) böyüdüb. Hüquqi təhsil alan Sarkozi tezliklə özünə siyasi karyera qura bilib. Cəmi 22 yaşında o, bələdiyyə şurasının üzvü olub. Tezliklə Parisin 50 mindən artıq əhalisi olan varlı və nüfuzlu Noeli-na-Sena şəhərciyinin gənc meri kimi fəaliyyətə başlayıb. 1988-ci ildə Fransa mətbuatının tez-tez "Sarko" adlandırdığı Nikolya parlamentə üzv seçilib. Bundan sonra müxtəlif vaxtlarda o, daxili işlər və maliyyə nazirliklərinə rəhbərlik edib. Siyasi karyerasının ilk illərində Jak Şirakın himayəsi altında olan Sarkozinin sonradan prezidentlə münasibətləri korlanıb. Belə ki, Şirak onun "ikiqat xəyanət"ini bağışlamayıb: 12 il əvvəlki prezident seçkisində Sarkozi Şirakdan üz döndərərək, Eduar Balladyürü dəstəkləyib. Amma Şirakın onu bağışlamaması üçün daha ciddi səbəb var. Söhbət Nikolyanın prezidentin kiçik qızı Klodla görüşməsindən, sonradan isə onu ataraq başqa qadınla ailə qurmasından gedir.
Amma bütün bunlara baxmayaraq, Jak Şirak böyük siya-sətçi kimi, şəxsi hisslərini boğaraq, prezidentliyi dövründə Sarkozinin vacib postlar tutmasına imkan yaradıb.
Bir neçə il əvvəl məhz Şirakın təşəbbüsü ilə Fransada prezidentlik müddəti 7 ildən 5 ilədək azaldılıb. Kənardan bu, demokratik addım kimi görünsə də, qərarın arxasında Şirakın hiyləgər planı dayanırdı. Belə ki, digər ölkələrdən fərqli olaraq, Fransada bir nəfərin dəfələrlə prezident seçilməsinə heç bir məhdudiyyət qoyulmur. Odur ki səlahiyyət müddətinin azaldılmayacağı təqdirdə ölkədə növbəti prezident seçkisi 2009-cu ildə keçirilməli olacaqdı ki, bu halda 77 yaşlı Şirakın daha bir müddətə Yelisey Sarayına rəhbərlik etmək üçün mübarizə aparması mümkünsüz olardı. 2007-ci ildə Şirak ürəyindən daha 5 il müddətinə prezident olmağı keçirirdi. Amma ölkədə əvvəlcə miqrantların törətdiyi iğtişaşlar, daha sonra isə yaşanan tələbə etirazları bu planı pozdu. Eyni zamanda, Şirakın səhhəti də tam qaydasında deyil. Nəticədə, bir müddət düşündükdən sonra o, daha bir müddətə prezidentlik uğrunda yarışa qatılmaqdan imtina edərək, Nikolya Sarkozinin namizədliyini dəstəkləmək qərarına gəldi.
Kiçikboylu Sarkozi (cəmi 165 sm) enerjisi və xarizması ilə çoxlarında müsbət təəssürat yaradır. O, sərt və praqmatik siyasətçi, effektli inzibatçı imicinə malikdir. Sarkozi mülayim sağçı elektoratın irəli sürdüyü respublika dəyərlərinin qorunması, konstitusiya, qanunvericilik və sair sahələri əhatə edən suallara adekvat cavab verməyə çalışır. O, "nizam-intizamın və respublikanın" qoruyucusu imicini saxlayaraq, eyni zamanda ənənəvi "sağ-mərkəzçilərə", həmçinin sağçıların Le Pen və onun Milli Cəbhəsini dəstəkləyən hissəsinə üz tutur. Sarkozi Fransanın ən amerikameylli siyasətçisidir və o, Birləşmiş Ştatların dinamik siyasi, iqtisadi və mədəni həyatına valeh olduğunu gizlətmir. Vaşinqtonla daha sıx tərəfdaşlıq münasibətləri qurmaq fikrində olan Nikolyanın bu niyyəti Fransanın ənənəvi avropameylli adətləri ilə o qədər də üst-üstə düşmür.
Seçkinin ilk turunun nəticələri sağçıların solçular üzərində cüzi üstünlüyünün olduğunu üzə çıxarıb. Əgər adi hesablama ilə sağçı və ultrasağçıların səslərini üst-üstə gəlsək, eyni zamanda buraya mərkəzçilərin yarısının səsini əlavə etsək, ikinci turda Sarkozinin qalib olacağı sanki şübhə doğurmur. Ölkədə keçirilən sosioloji sorğularda da eyni nəticə alınır. Belə ki, son sorğular ikinci turda Sarkozinin 54, Ruayalın isə 46 % səs toplayacağını göstərir.
Amma siyasətin adi hesablamaya yox, cəbrə bənzədilməsi təsadüfi deyil. Odur ki hələ Sarkozinin Ruayalı üstələməsi onun mayın 6-da prezident seçiləcəyini birmənalı söyləməyə əsas vermir.
Belə ki, ikinci turda ilk turda yarışan digər namizədlərin seçimindən çox şey asılı olacaq. Artıq solçu namizədlər sanki qərarını verib. Başda kommunistlərin lideri Mari-Jorj Byuffe olmaqla onların hamısı, eyni zamanda digər qadın namizədlər -Arlett Laqiye, "yaşıllar"ın lideri Dominik Vuane tərəfdarlarını ikinci turda Ruayala səs verərək "Sarko"nun qalibiyyətinin qarşısını almağa çağırıb. Amma bunun da sosialist namizədin qələbə şansını ciddi şəkildə yüksəltməyəcəyi güman edilir.
Sağ cəbhədə hələ ki dəqiq bir qərar yoxdur. Fransalı seçicilərin 10%-dən artığının dəstəyini alan Le Pen bəyan edib ki, qərarını ikinci tura lap az qalmış açıqlayacaq.
Mərkəzçilərin lideri Fransua Bayru da hələ  "kartları açmağı" düşünmür. Fransa mətbuatının məlumatına görə, o, daha çox Seqolen Ruayalı dəstəkləməyə meylli olsa da, seçicilərinin onunla razılaşıb-razılaşmayacağı məlum deyil. Sorğular göstərir ki, məhz Bayrunun elektoratı qərarsızdır və onların çox az qismi mərkəzçi-demokratların partiya strukturları tərəfindən idarə olunur.
Odur ki Fransada prezident seçkisinin ikinci turunun kifayət qədər gərgin və maraqlı keçəcəyini söyləmək olar. Namizədlər arasında birbaşa debatların da seçici səsi uğrunda kompromissiz keçəcəyi gözlənilir. Belə ki, bir namizədin ciddi səhvi və ya digərinin uğurlu gedişi seçicilərin qərarında həlledici dəyişikliyə səbəb ola bilər. Hər halda, risk edərək, ikinci turda Sarkozinin qalib gələcəyini söyləyə bilərəm. Bununla yanaşı, düşünürəm ki, Ruayalın toplayacağı səs faizi rəqibindən heç də sorğularda əks olunduğu qədər çox olmayacaq və sosialist namizəd çox kiçik fərqlə məğlubiyyətlə barışacaq.
Fransada hakimiyyət dəyişikliyinin və namizədlərdən hər hansının prezident seçilməsinin Paris-Bakı münasibətlərinə necə təsir göstərəcəyi də ayrıca mövzudur. Məlum olduğu kimi, prezident Jak Şirak həm Heydər Əliyevlə, həm də daha sonra İlham Əliyevlə sıx münasibətlər qura bilmişdi. O, həmçinin, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də diqqətlə yanaşırdı.
İndisə hansı namizədin qalib gələcəyindən asılı olmaya-raq, Azərbaycanın Parisin prioritetləri sırasına düşəcəyi inandırıcı deyil. Hər halda, ilk dövrlərdə bu belə olacaq.
Məsələ ondadır ki, ikinci tura yüksələn namizədlərdən heç biri türklərə yaxşı münasibət göstərməyib və onların ətrafında nüfuzlu erməni diasporunun nümayəndələri var. Bundan başqa, düşünürəm ki, Sarkozi Yelisey Sarayının yeni sahibi qismində Azərbaycan üçün daha məqsədəuyğundur. Çünki özünün amerikapərəst mövqeyini gizlətməyən sərt və sağçı siyasətçi olan Sarkozi çətin ki Moskva ilə xüsusi münasibətlər qurmağa meylli olsun və onun postsovet məkanında ağalıq etmək niyyətinə göz yumsun. Azərbaycanda bizneslərini inkişaf etdirməyə çalışan iri şirkətlərin, xüsusilə də neft qurumlarının maraqları Sarkoziyə yaxındır və aydındır ki, bu, ölkələrimiz arasında yaxşı qarşılıqlı münasibətlərin qorunması üçün əsas sayıla bilər.
Seqolen Ruayala gəlincə, o, demək olar ki, bütün sosialistlər kimi (məsələn, Almaniyanın sabiq kansleri Herhard Şröder), Atlantika həmrəyliyinə zərbə vurmaq hesabına olsa belə, Rusiya ilə xüsusi münasibətlərin qurulmasında maraqlıdır. Ruayalın seçkiqabağı təbliğatında Ermənistanın "daşnaksütun" partiyasının ona kömək etməsi, Fransa parlamentində isə "erməni soyqırımı"nın inkarı ilə bağlı qalmaqallı qanun layihəsinin təşəbbüskarlarının məhz sosialistlər olması da çox şeydən xəbər verir. Ruayalın separatçı meylləri həvəsləndirən açıqlamaları da narahatlığa əsas verir. Yəni Fransanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə vasitəçilik missiyasını üzərinə götürmüş ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri olduğunu nəzərə alsaq, bu bizim üçün qəti arzuolunan deyil.
Amma eyni zamanda, bu amillərin dramatikləşdirilməsinə də ehtiyac yoxdur. Fransa çox-əsrlik dövlətçilik ənənələrinə malik ölkədir. Odur ki onun başında dayanan insanlar üçün şəxsi amillərin  və simaların vacibliyinə baxmayaraq, ölkələrimiz arasında qarşılıqlı, həmçinin, Aİ çərçivəsində çoxtərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi daha yuxarıda dayanacaq.

The circle of candidates has narrowed, but the final choice will be made on 6 May
The presidential elections took place in France on 22 April. They attracted the attention of the media and of politicians, analysts and the public in many countries, including here in Azerbaijan. That is no surprise. France is a major European power which has nuclear missile capability and is a permanent member of the UN Security Council. Taking account of the fact that the country has a presidential form of rule, whoever will occupy the Elysee Palace undoubtedly has great significance for both European and world politics.
As pollsters predicted, there was a record turnout (85 per cent), but none of the 12 candidates managed to win more than half of the votes required to win in the first round. The candidate for the ruling Union for a Popular Movement party, Nicolas Sarkozy, received a little over 31 per cent of the votes, and the representative of the opposition Socialist Party, Segolene Royal, gained around 26 per cent. The leader of the centrist democrats, Francois Bayrou, finished third with 18.5 per cent. The head of the extreme right National Front, Jean-Marie Le Pen, came in fourth with 10.5 per cent. The other eight candidates received quite insignificant support. On 6 May French voters will have to go back to the polls to make their final choice.
This unheard level of voter activity is being linked by observers not only to the intense competition between the candidates but to a change of generation in the French political elite. Previously people aged over 60 stood for president. Now, the struggle is between two main candidates, 51-year-old Nicolas Sarkozy and 53-year-old Segolene Royal. The latter is the first woman to get through to the second round of a presidential race in French history. Royal's success is at the same time a success for the Socialists, if we recall that at the last elections the candidate from this party failed shamefully, allowing the ultra-right leader Le Pen into the second round.
Segolene Royal was born in the capital of Senegal, Dakar, into the family of a general, a fervent Catholic. She received an outstanding education, graduating from the University of Nancy and then the Ecole Nationale d'Administration in Paris, from whose walls almost the whole of the country's establishment has emerged. Royal worked as adviser to President Francois Mitterrand for six years. Thanks to him, she became minister of education, then minister for family and childhood, and an MP. In 2004 Segolene Royal became the only female head of one of France's 26 regions - Poitou-Charantes. Royal did not officially get married. Her common-law husband and the father of her four children, Francois Hollande, is secretary of the Socialist Party.
Charming and with the appearance of a model, Segolene Royal looks wonderful on TV screens and posters. At rallies she does not speak very smoothly, but she speaks passionately, like a woman. This wins over voters. She has promised if she wins to increase the salaries of teachers, unemployment benefits and subsidies for the poor. She has also pledged to finance a programme to provide free contraception for women up to the age of 25. Experts think it will require an extra 30bn euros to carry out the Socialist candidate's election programme, which - considering the huge state debt - cannot be found.
Segolene Royal's unguarded statements on sensitive issues involving territorial integrity and foreign policy have aroused amazement and dissatisfaction among many French, and in many countries. Meeting the leader of the Parti Quebecois, Andre Boisclair, (in this province populated by French Canadians the question of secession has been raised several times) she said that she was "committed to such principles as the freedom and sovereignty of Quebec". The famous French parodist Gerald Dahan called Royal on her mobile phone posing as the premier of the Canadian province of Quebec, Jean Charest, and tried in the name of the supposed Canadian to explain to her that statements about the freedom of Quebec were tantamount to agreeing to the independence of Corsica from France. Royal giggled ingenuously and replied: "Well many French are not against that. Just don't tell anyone, or there will be another scandal." When this recording was played on air, a scandal erupted, damaging the image of the Socialist candidate.
The leader of the right, Nicolas Sarkozy, was born in Paris. The son of a Hungarian immigrant and a French woman, he was basically brought up by his grandfather on his mother's side (a Jew who had converted to Catholicism), since his parents soon split up. After training as a lawyer, Sarkozy made a dazzling political career. At the age of 22, he became a member of a municipal council, and soon the young mayor of Neuilly-sur-Seine, a rich and prestigious suburb of Paris with a population of more than 50,000. In 1988 "Sarko", as he is often called in the French media, was elected to parliament. Then at different times he headed the Interior Ministry and the Finance Ministry. Although in the early years of his political career Sarkozy was the protege of Jacques Chirac, they later fell out. Chirac did not forgive Sarkozy his "double betrayal". Twelve years later he rejected Chirac and supported Edouard Balladur at the presidential elections. There was, however, a more prosaic reason behind their enmity. Sarkozy dated Chirac's youngest daughter, Claude, but left her and married someone else. Nevertheless, Jacques Chirac, as a great politician, rose above his personal feelings and - giving Sarkozy's qualities their due - agreed to his appointment to important posts in his government.
A few years ago the French presidency was cut from seven to five years at Chirac's initiative. This looked totally democratic from the outside, but in fact Chirac was pursuing his own wily plans. In France, unlike in many other countries, there is no limit to re-election. If he had not cut the term, presidential elections should have taken place only in 2009, when the 77-year-old Chirac would not have been able to stand for another seven-year term. But Chirac was counting at heart on another five years as president in 2007. These plans, if they existed, were thwarted by the unrest caused by immigrants and then by mass demonstrations by students. Furthermore, Chirac's health is not all it should be. After procrastinating for a while, he officially announced that he would not be standing again and, bracing himself, supported Nicolas Sarkozy's bid.
Sarkozy is not very tall (only 165 cm), but he makes a strong impression thanks to his energy and charisma. He has the image of a tough and pragmatic politician and an effective administrator. Sarkozy tries to respond suitably to the demands put forward by the moderate rightwing electorate, which include defending republican values, the constitution and the rule of law and French political and cultural identity against anti-system elements and radicals attacking them. Using the image of a "defender of order and the republic", he appeals at the same time to traditional centre-right supporters and to that part of the rightwing electorate which supports Le Pen and his National Front party. Sarkozy is the most pro-American politician in France and does not conceal his admiration for the dynamic political, economic and cultural life of the USA. He declares his intention to establish a closer partnership with Washington, which is not quite in line with France's Eurocentric tradition.
The results of the first round have given the right a slight edge over the left. If votes given to rightwing and ultra-right candidates are combined and just half of centrist votes are added and counted as in Sarkozy's favour, his victory in the second round does not seem in doubt. The same result is predicted by opinion polls, which show that 54 per cent of voters are ready to support Sarkozy, while only 46 per cent are prepared to support Segolene Royal. But it is no accident that a politician is not identified by pure arithmetic but by algebra, where the sums are not so unambiguous. The fact that Sarkozy is ahead of Royal in no way guarantees him victory.
Much depends on the support of the candidates who have been knocked out of the race. All seems clear with the leftwing candidates. All of them - from Communist leader Marie-George Buffet to the other female candidates Arlette Laguiller and the leader of the Greens, Dominique Voynet - have cordially called on their supporters to support Royal and stop Sarko. However, that does not greatly increase Royal's electoral support. On the right, there is no certainty. Le Pen, who was supported by more than a tenth of French voters, has said he will announce his decision right on the eve of the vote. Neither is centrist leader Francois Bayrou rushing to show his cards. The French media says he is more inclined to support Royal. However, whether voters who cast their ballots for him in the first round will listen to him is a big question. According to polls, his share of the electorate is the one that is wavering the most and is least controlled by the party structures of the democratic centrists.
So the fight in the second round is set to be very intense and absorbing. The direct debates expected between Sarkozy and Royal will be an uncompromising battle for the votes of wavering voters. A serious failure or a successful move by one or another candidate could tip the wavering scales of political preferences. However, I will risk predicting a Sarkozy victory, though I think that the gap between him and Royal will not be as great as polls predict but will be cut to a minimum.
The question of how a change of president and the victory of one candidate or another will affect Azerbaijani-French relations is a separate one. President Jacques Chirac established close relations with Heydar Aliyev and then with Ilham Aliyev. He paid the utmost attention to the question of resolving Karabakh. In all likelihood, irrespective of who wins the elections, Azerbaijan is unlikely to be among the priorities of the new president, at least at first. Neither of the main candidates has shown a positive inclination towards the Turks, and their entourages contain influential members of the Armenian diaspora. Nevertheless, I consider that Sarkozy would be preferable for Azerbaijan as the new master of the Elysee Palace. As a tough rightwing politician who does not conceal his pro-American sympathies, he is hardly likely to be inclined towards any special relations with Moscow or close his eyes to its attempts to establish its supremacy in the post-Soviet space. The interests of large companies, especially oil companies, interested in developing business in Azerbaijan are close and comprehensible to him, and this is a basis for supporting good bilateral relations between our countries.
Royal, like almost all Socialists (such as Germany's Gerhard Schroder) is inclined to build relations with Russia at the expense of trans-Atlantic solidarity. The facts that Royal was helped in her election campaign by the Armenian party Dashnaktsutyun and the Socialists initiated the scandalous law punishing the denial of the supposed "Armenian genocide" speak for themselves. Royal's risky views which basically encourage separatism are also grounds for caution. This is unacceptable to us, since France is co-chair of the Minsk group mediating in a settlement to the Karabakh conflict. However, all these factors should not be dramatised. France is a country with many centuries of state tradition, and however significant the personal factors and people in power, an objective interest in boosting and developing our bilateral and multilateral relations in the context of the EU will prevail.