Azərbaycan qeyri-neft sənayesinin inkişafında keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyur
Beləliklə, artıq bu gün Azərbaycan ÜDM-in inkişaf sürətinə görə MDB ölkələri arasında liderlik edir. Şübhəsiz, bu fakt həm hökuməti, həm də ən geniş ictimaiyyəti sevindirməyə bilməz. Bu da aydındır: ölkənin inkişaf etmiş iqtisadiyyatı gec-tez bizə, sıravi vətəndaşlara yeni iş yerlərinin açılması, dövlət büdcəsinin gəlirliliyi, əməkhaqlarının, təqaüdlərin, yardımların və s. artırılması şəklində fayda gətirəcək. Bununla yanaşı, ölkə rəhbərliyi qarşısında hələ strateji səciyyəli xeyli vəzifə durur.
Sahibkarlar "lehinə"dir
İlk növbədə, "holland sindromu" deyilən vəziyyətin yaranmasının qarşısının alınması üzrə təxirəsalınmaz tədbirlər görülməlidir, çünki neft strategiyasının uğurla həyata keçirilməsi, şübhəsiz, Azərbaycan iqtisadiyyatının birtərəfli inkişafına gətirib çıxarıb və bu gün ölkənin ixracının 90%-i neft və neft məhsullarının payına düşür. Bu rəqəm arta da bilər və bunu Azərbaycan qazının dünya bazarına ixracının başlanması sübut edir. Deməli, bu gün Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafı ən önəmli məsələ kimi qarşıda durur. Həm də bu, təkcə dövlətə çoxmilyonluq gəlirlər gətirmək imkanına malik informasiya-rabitə texnologiyaları sektorunun yox, aqrar-sənaye kompleksinin inkişafıdır.
Söhbət sənayenin inkişafından gedəndə, ağla gələn ilk sual bu olur: dövlətin bu sahənin inkişafı ilə əlaqədar dəqiq proqramı varmı? İslahatlar bütün sənaye seqmentlərini, o cümlədən, hələ SSRİ dövründə Azərbaycanı məşhurlaşdıranları əhatə edəcəkmi? Nəhayət, hökumət bölgələrdə sənayenin inkişafına təminat verə biləcəkmi?
Qeyd etmək lazımdır ki, bu gün dövlət tərəfindən Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının stimullaşdırılması sahəsində az iş görülmür və iş heç də işgüzar dairələrin birləşdirilməsi üçün sırf təşkilati məsələlərin həllində deyil. Əvvəla, son vaxtlar nəzarət orqanlarının sahibkarların işinə müdaxiləsini azaltmaq mümkün olub. İkincisi, sahibkarlara güzəştli kreditlər verilməsinə başlanılıb. Son illər Azərbaycan hökumətinin məhz sənaye sektorunda fərdi sahibkarlığın inkişafı üçün xeyli səy göstərməsi də mühüm məsələdir. Qeyri-neft sektorunda istehsalın artırılması ideyası bir neçə ildən bəri qəbul edilən və həyata keçirilən regionların sosial-iqtisadi inkişafı, yoxsulluqla mübarizə, informasiya-rabitə sektorunun inkişafı və s. üzrə dövlət proqramlarından qırmızı xətlə keçir. Aqrar-sənaye komplekslərinə və inşaat materiallarının istehsalına sərmayə qoyulmasını dəstəkləyən bir sıra qanunvericilik aktları qəbul edilib, maliyyə lizinqinin inkişafı və bankların sənayeyə kredit verməsində iştirakı üçün şərait yaradılıb, sənayenin strateji istiqamətləri üzrə vergi və gömrük ödənişlərinə dair rejim müəyyənləşdirilib. Belə ki, bu gün sahibkarlar iş qurmaqda əvvəllər heç vaxt olmadığı qədər maraqlıdırlar. Bəs bütün sadalananlar sənayeni - həqiqətən, nəhəng olan bu sahəni bərpa etməyə qadirdirmi?
Əlbəttə, söhbət qeyri-neft sektorunun inkişafından getdikdə, iş Milli Sahibkarlığın Müdafiəsi Fondunun kreditləri ilə bitmir. İri müəssisələrin bərpası üçün əhəmiyyətli vasitələrə ehtiyac var və burada söhbət yeni istehsalın bərpası, yaxud yaradılması üçün tələb olunan onlarca milyon dollardan gedir ki, bunları, bir qayda olaraq, nə Milli Fond, nə də Azərbaycanın kommersiya bankları ayıra bilir.
Sərmayələrin İxracı və Həvəsləndirilməsi Fondunun səylərinə də tamamilə bel bağlamaq, yəqin ki, düzgün olmaz. Bu da aydındır: xarici sərmayədarlar ölkəmizin iqtisadiyyatına qoyulması nəzərdə tutulan sərmayələrlə bağlı risqi minimuma endirmək arzusundadırlar. Həm də söhbət minlərdən yox, hətta ən aşağı hesablamalara görə milyonlarla ABŞ dollarından gedir. Məsələn, kimya sənayesi sahəsində irimiqyaslı layihələr bir yana, təkcə H.Z.Tağıyev adına Bakı Toxuculuq Fabrikinin bərpası, təxminən, 20 milyon dollar tələb edir.
Çoxdan gözlənilən sənəd
Yuxarıda sadalanan problemlərlə əlaqədar, 2007-ci il mart ayının 6-da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin "Xüsusi iqtisadi zonaların yaradılması haqqında" fərmanı dərc edildi. Bu, ölkə sənayesinin inkişafında növbəti addımdır, çünki sənəd həm regional inkişafın, qeyri-neft sektorunun aparıcı sahələrinə qoyulan sərmayələrin müdafiəsini, həm də yeni iş yerləri yaradılmasını təmin etməli, idxala istiqamətlənən sənayenin inkişafına yardım göstərməlidir. Bu gün Nazirlər Kabineti və İqtisadi İnkişaf Nazirliyi XİZ (xüsusi iqtisadi zonalar) haqqında qanun layihəsini və əsasnaməni işləyir, onlar üçün inkişafın aparıcı istiqamətlərini müəyyənləşdirir, vergi və gömrük ödəmələrində güzəştlər, gömrük məntəqələrinin fəaliyyəti, əmtəələrin buraxılması rejimi, nəqliyyat vasitələri və zonalarda fiziki şəxslər üzrə təkliflər hazırlayır.
Ölkədə XİZ-lərin yaradılması məsələsi çoxdan müzakirə olunur. Belə ki, 90-cı illərin ortalarında Sumqayıtda belə bir zonanın yaradılmasına cəhd göstərildi, buna xarici investorlar tərəfindən 3 milyon dollara yaxın vəsait də xərcləndi. Lakin bir sıra səbəblərə görə həmin layihənin həyata keçirilməsi dayandırıldı ki, bu da xarici tərəfdaşlar tərəfindən narazılıqla qarşılandı. Elə alındı ki, bu layihələr yalnız 2006-cı ilin sonundan etibarən konkret cizgilər kəsb etməyə başladı. İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsində XİZ yaratmağı nəzərdə tutan layihəsini nümunə göstərmək kifayətdir. Orada bütün zəruri infrastruktur yaradılacaq, hətta dəniz limanının tikilməsi də nəzərdə tutulur. Artıq Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə TİƏ-nin (texniki-iqtisadi əsaslandırma) ilkin variantı da işlənilib. Həm də yeni yaradılacaq XİZ bu zonaların bir növ müştərək (simbioz) sənaye, maliyyə və xidmət kimi müxtəlif variantlarını təmsil edəcək. Əlbəttə, XİZ-lərə sərmayə qoyan bütün şirkətlər vergi və rüsum ödənişlərindən azad ediləcəklər.
Bəs qeyri-neft sektorunun xüsusi sənaye müəssisələrinə, onların nizamnamə kapitalında iştirak payı əldə etməklə investisiya qoyulması əsas vəzifələrindən biri olan Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin (AİK) yaradılmasını xatırlatsaq necə? Bu, ölkənin qeyri-neft sektorundakı durumu, əlbəttə, əsaslı surətdə dəyişdirə bilər. Həm də artıq bu gün AİK onlarca perspektivli layihə hazırlayır ki, onların arasında ölkədə təbii qazın emalı əsasında fəaliyyət göstərən yeni neft-kimya kompleksinin yaradılması da var. Digər tərəfdən, dövlətin xarici sərmayədarlarla birgə layihələrdə iştirakı onlara bütün lazımi təminatları təmin edir və onlar təklif edilən əmtəələri böyük diqqət və həvəslə nəzərdən keçirəcəklər.
İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin xarici sərmayədarların iqtisadiyyatın strateji cəhətdən mühüm istiqamətlərinə cəlb edilməsi üzrə işini də qeyd etməyə dəyər. Artıq bu gün biz metallurgiya sənayesinin tam zəncirinin yenidən yaradılmasını müşahidə edirik: bu layihə Daşkəsən Filizzənginləşdirmə Kombinatının modernləşdirilməsinə və metal prokatı istehsalına 235 milyon dollar sərmayə qoymağa hazırlaşan Det Al.Limited tərəfindən həyata keçirilir. Gəncə gil-torpaq və Sumqayıt alüminium zavodlarının modernləşdirilməsinə, həmçinin, yerli xammalın - Daşkəsənin Zəylik alunit yataqlarından əldə edilən alunitin çıxarılması və emalına, təxminən, 250-300 milyon dollar həcmində sərmayə qoyulacaq. Bəs Azərbaycanda ikinci böyük sement zavodunun inşası?
Hər şey yaxşı olacaq
Qeyd etmək lazımdır ki, iqtisadçı-ekspertlər ölkə rəhbərliyinin yurdda XİZ formalaşdırılması üzrə qərarını müsbət qiymətləndirirlər. Bununla yanaşı, onlar xəbərdarlıq edirlər: bu, kompleks layihədir, demək, onunla əlaqədar bu və ya digər problemlərin, həm sırf təşkilati, həm iqtisadi, həm də makroiqtisadi məsələlərin həllinə də kompleks yanaşmaq lazımdır. "R+"un respondentlərinin fikrincə, XİZ sahibkarlarına həm sərmayə qoyulması üçün, həm də lap sıfırdan başlayan ƏDV-yə qədər, vergi ödəmələri üçün güzəştli şərait yaradılmalıdır. Bu, eynilə, gömrük ödəmələrinə də aiddir. Həm də bu və ya digər layihəyə sərmayə qoyulduqda, Azərbaycan iqtisadiyyatının ən yüksək perspektivə malik sahələrinə daha çox diqqət yetirilməlidir. Regional uyğunsuzluq da böyük diqqət tələb edir. Ölkə üzrə vergi ödəmələrinin 93%-i paytaxtın payına düşür, işgüzar fəaliyyətin, təxminən, 75%-ə qədəri burada təmərküzləşmişdir.
Bütün bunlar, şübhəsiz, Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafında generator rolu oynayacaq, ölkənin sərmayə qoyuluşu baxımından cazibədarlığını artıracaq. Lakin sərmayələrin stimullaşdırılması üçün hökumət həm potensial sahibkarlara, həm də sərmayədarlara şəxsi mülkiyyətlərinin və maliyyə aktivlərinin mühafizəsi üzrə konkret təminatlar təqdim etməlidir.
Yeri gəlmişkən, ekspertlərin fikrincə, XİZ-lərin yaradılması üçün ən əlverişli yerlər Sumqayıt, Naxçıvan MR və Lənkərandır.
Yuxarıda qeyd olunanlardan görünür ki, XİZ Azərbaycan iqtisadiyyatının və qeyri-neft sektorunun, bütövlükdə respublikanın gələcək inkişafı işində mühüm rol oynayacaq, ölkənin ixrac potensialının, dünyanın digər ölkələri ilə iqtisadi əlaqələrinin genişlənməsi üçün təkan olacaq. Üstəlik, Azərbaycan nəqliyyat əlaqələri baxımından çox gözəl mövqeyə malikdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşər ki, Azərbaycan hökuməti son illər ərzində ölkədə ilk sənaye şəhərciyinin yaradılması üzrə də layihə hazırlayır. Lap bu yaxınlarda Azərbaycan İqtisadi İnkişaf Nazirliyi ilə Türkiyənin Beynəlxalq Əməkdaşlıq və İnkişaf Agentliyi (TİKA) arasında Bakı yaxınlığında sənaye şəhərciyinin salınması məsələsində razılaşma əldə olunmuşdur. İİN-in sahibkarlığın inkişafı şöbəsinin müdiri Samir Nuriyevin sözlərinə görə, TİKA hazırda layihənin işlənib-hazırlanması prosesində fəal iştirak edir. Samir Nuriyev dedi: "Biz həmin agentliklə əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlıyıq, çünki o, belə şəhərlərin yaradılmasında böyük təcrübəyə malikdir. Bəzi məsələlər üzrə biz artıq Türkiyə tərəfinin prinsipial razılığını almışıq. TİKA sənaye şəhərcikləri üzrə qanunvericilik bazasının işlənməsində iştirak edəcək, şəhərciyin tikilməsi üzrə tenderin keçirilməsi üçün sənədlərin hazırlanmasını həyata keçirəcək".
Nazirlik TİKA-nın şəhərciyin idarə edilməsini qismən öz üzərinə götürməsində maraqlıdır. Şöbə müdiri "Yaxın zamanlarda şəhərciyin inşası məsələsində önəmli irəliləyişlər gözləmək olar", - deyə bizə ümid verdi.
İlkin hesablamalara görə, belə şəhərciyin inşasının dəyəri 30 milyon dollardan çox olacaq. İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin planına müvafiq olaraq, sənaye şəhərciyi 90 sahəyə bölünəcək. Onlardan ən kiçiyinin sahəsi 1,2 hektar, ən böyüyü isə 8 hektara yaxın olacaq.
Bu şəhərciyin Bakıdan 49 km aralıda yaradılacağı planlaşdırılır. Onun salınmasında əsas məqsəd müəssisələrin fəaliyyəti üçün əlverişli şəraitin yaradılmasıdır.
P.S.: XİZ yaradılması ölkənin sənaye müəssisələrinin həyata qaytarılması sahəsində atılan addımlardan yalnız biridir. Milli sənayemizin modernləşdirilməsi üzrə bütün layihə və planların məntiqi yekunu Sənaye və Energetika Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış 2007-2012-ci illər üçün sənayenin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı və investisiya planı olmalıdır. Bu sənəd sənayenin bütün pers-pektiv istiqamətlərini əhatə edəcək. Bu həm neft kimyası, həm metallurgiya, həm inşaat materialları istehsalı, qida və emal... sahələridir. Dövlət Proqramının əsas istiqamətlərindən biri də tam gücü ilə işləməyən, yaxud işi dayandırılmış müəssisələrin bərpası və inkişaf etməkdə olan Azərbaycan iqtisadiyyatının böyük ehtiyac duyduğu məhsulları istehsal edəcək yeni istehsal sahələrinin yaradılması üzrə təkliflər olacaq.

Азербайджан вступает в качественно новый этап развития ненефтяной промышленности
Итак, уже сегодня Азербайджан лидирует по темпам роста ВВП, и не только среди стран СНГ. Несомненно, этот факт не может не радовать как правительство, так и самую широкую общественность. Оно и понятно: развитая экономика страны рано или поздно принесет еще больше дивидендов нам, рядовым гражданам, в виде открытия новых рабочих мест, доходности госказны, повышения заработной платы, пенсий, пособий и пр. Между тем перед руководством страны стоит еще немало задач стратегического характера.
Предприниматели "за"
В первую очередь нужно принять незамедлительные меры по предотвращению возможности проявления так называемого "голландского синдрома", поскольку, несомненно, успешная реализация нефтяной стратегии привела к тому, что азербайджанская экономика стала развиваться однобоко, и сегодня львиная доля экспорта страны (90%) приходится на нефть и нефтепродукты. И эта цифра может увеличиться, о чем свидетельствует начало экспорта азербайджанского газа на мировой рынок. Так что сегодня на повестке дня стоит развитие ненефтяного сектора экономики Азербайджана. Причем это не только развитие сектора информационно-коммуникационных технологий, способного принести многомиллионные доходы государству, но и агропромышленного комплекса, промышленности.
Первое, что приходит на ум, когда речь касается развития промышленности: а существует ли у государства четкая программа развития отрасли? Коснется ли реформирование всех промышленных сегментов, в том числе и тех, что прославили Азербайджан во времена существования СССР? Наконец, сможет ли правительство дать гарантию четкого развития промышленности регионов?
Надо сказать, что на сегодняшний день со стороны государства сделано немало в деле стимулирования развития малого и среднего предпринимательства Азербайджана. И дело не столько в решении чисто организационных вопросов для объединения деловых кругов. Во-первых, в последнее время удалось сократить вмешательство контролирующих органов в деятельность бизнесменов. Во-вторых, предпринимателям стали предоставлять льготные кредиты. Что немаловажно, в последние годы азербайджанское правительство приложило немало усилий по созданию благоприятного климата для развития частного предпринимательства именно в промышленном секторе. Идея расширения производства в ненефтяном секторе проходит красной нитью через принятые и реализуемые уже несколько лет госпрограммы по социально-экономическому развитию регионов, борьбы с бедностью, развития информационно-коммуникационного сектора и т.д. Был принят ряд законодательных актов, поощряющих инвестиции в агропромышленный комплекс и производство строительных материалов, созданы условия для развития финансового лизинга и участия банков в кредитовании промышленности, установлен режим налоговых и таможенных преференций стратегическим производственным направлениям. Так что сегодня предприниматели как никогда заинтересованы в создании собственного дела. Другое дело, способно ли все вышеперечисленное реанимировать промышленность - отрасль по-настоящему гигантскую?
Конечно же, когда речь идет о развитии ненефтяного сектора, кредитами Национального фонда поддержки предпринимательства дело не ограничивается. Нужны весомые средства, необходимые для восстановления производства крупных предприятий. И речь здесь о сумме для восстановления или организации нового производства в размере нескольких десятков миллионов долларов, которые ни Нацфонд, ни азербайджанские коммерческие банки, как правило, выделить не могут.
Вряд ли можно полностью положиться и на усилия Фонда поощрения и экспорта инвестиций (AZPROMO), хотя эта структура активно старается привлечь иностранных инвесторов. Оно и понятно: иностранные инвесторы желают свести до минимума риск предполагаемых инвестиций в экономику нашей страны. Тем более что речь идет не о тысячах, а, по самым скромным подсчетам, миллионах долларов США. К примеру, одно только реанимирование Бакинской текстильной фабрики им. Тагиева требует порядка $20 млн., не говоря уже о крупномасштабных проектах в сфере химического производства.
Долгожданный документ
В связи с вышеперечисленными проблемами 6 марта 2007 года был издан указ президента Азербайджана Ильхама Алиева "О создании специальных экономических зон". Это - очередной шаг в развитии промышленности страны, поскольку документ призван обеспечить как региональное развитие, поощрять инвестиции в приоритетные области ненефтяного сектора, так и создавать новые рабочие места, способствовать развитию промышленности, ориентированной на экспорт. Сегодня Кабинет министров и Минэкономразвития разрабатывают законопроект и положение о СЭЗ (специальные экономические зоны), определяют для них приоритетные направления развития, подготавливают предложения по налоговым и таможенным льготам, деятельности таможенных пунктов, режиму допуска товаров, транспортных средств и физических лиц в зонах.
Создание в стране СЭЗ обсуждается давно. Так, в середине 90-х годов в Сумгайыте уже пытались создать СЭЗ, на что иностранными инвесторами было потрачено порядка $3 млн. Но по ряду причин реализация проекта была приостановлена, что вызвало отрицательную реакцию иностранных партнеров. И так уж вышло, что лишь в конце 2006-го эти проекты пробрели осязаемые формы. Достаточно лишь привести в пример проект Минэкономразвития, предполагающий создание СЭЗ в поселке Алят Гарадагского района, где будет развернута вся необходимая инфраструктура и даже запланировано строительство морского порта. Первичный вариант ТЭО (технико-экономическое обоснование) уже разработан - при содействии Европейского банка реконструкции и развития. Причем новоиспеченная СЭЗ будет представлять собой некий симбиоз различных вариантов зон - индустриальной, финансовой, сервисной. Конечно же, все инвестирующие в СЭЗ компании будут освобождены от уплаты налогов и пошлин.
А если упомянуть создание Азербайджанской инвестиционной компании (АИК), в задачу которой входит вложение инвестиций в частные промышленные предприятия ненефтяного сектора посредством приобретения доли участия в их уставных капиталах? Несомненно, уже одно это способно кардинально изменить ситуацию в ненефтяном секторе страны. Тем более что сегодня АИК разрабатывает полтора десятка перспективных проектов, среди которых создание в стране нового нефтехимического комплекса, действующего на основе переработки природного газа. С другой стороны, участие государства в совместных с иностранными инвесторами проектах обеспечит последним все нужные гарантии, и те с большей охотой и вниманием будут рассматривать предлагаемые проекты.
Стоит отметить и работу Минэкономразвития по привлечению зарубежных инвесторов к стратегически важным направлениям экономики. Уже сегодня мы наблюдаем за воссозданием полной цепочки металлургического производства: этот проект реализуется компанией Det. Al Limited, готовящейся вложить $235 млн. в модернизацию Дашкесанского горнообогатительного комбината и производство сталепроката. Еще порядка $250-300 млн. будет вложено в модернизацию Гянджинского глиноземного комбината и Сумгайытского завода по выплавке алюминия, а также добычу и переработку местного сырья - алунита, добываемого на Зегликском месторождении Дашкесана. А строительство в Азербайджане второго крупного цементного завода?
Все будет хорошо
Надо сказать, эксперты-экономисты положительно оценивают решение руководства страны по формированию в стране СЭЗ. Вместе с тем они предостерегают: проект комплексный, значит, также комплексно нужно подходить к решению тех или иных проблем, с учетом как чисто организационных, так и  экономических и макроэкономических моментов. По мнению респондентов R+, предпринимателям СЭЗ должны быть предоставлены как льготные условия для инвестирования, так и льготное налогообложение - чуть ли не с нулевой ставкой НДС. То же самое касается и таможенных сборов. Причем при вложении инвестиций в тот или иной проект внимание должно уделяться максимально перспективным отраслям экономики Азербайджана. Пристального внимания заслуживает проблема региональной диспропорции, когда 93% налоговых сборов в стране приходится на долю столицы, где сконцентрировано порядка 75% деловой деятельности.
Все это, несомненно, сыграет генерирующую роль в развитии ненефтяного сектора Азербайджана, еще больше повысит инвестиционную привлекательность страны. Но для стимулирования инвестирования правительству еще необходимо предоставить конкретные гарантии - как потенциальным предпринимателям, так и инвесторам по сохранности собственности и финансовых активов.
Кстати, по мнению экспертов, наиболее приемлемыми для создания СЭЗ являются Сумгайыт, Нахчыванская АР и Лянкяран.
Из вышеприведенного видно, что создание СЭЗ сыграет важную роль в деле дальнейшего развития ненефтяного сектора экономики Азербайджана, а в целом и всей республики. Это станет также толчком для расширения экспортного потенциала страны, экономических связей с другими государствами мира. Тем более что Азербайджан обладает великолепным месторасположением с точки зрения транспортных коммуникаций.
Нелишне отметить, что правительство Азербайджана в течение последних нескольких лет готовит проект и по созданию в стране первого промышленного городка. Совсем недавно Минэкономразвития Азербайджана достигло договоренностей с Турецким агентством международного сотрудничества и развития (TIKA) о расширении сотрудничества в вопросе строительства промышленного городка близ Баку. По словам заведующего отделом развития предпринимательства МЭР Самира Нуриева, TIKA в настоящее время активно участвует в процессе разработки ТЭО проекта. "Мы заинтересованы в расширении сотрудничества с агентством, так как оно имеет большой опыт в создании таких городков. По некоторым моментам мы получили принципиальное согласие турецкой стороны. В частности, TIKA примет участие в разработке законодательной базы по промышленным городкам, будет осуществлять подготовку документации для проведения тендера на строительство городка", - сказал С.Нуриев.
Министерство заинтересовано, чтобы TIKA частично взяла на себе управление городком. "В ближайшее время можно ожидать существенного продвижения в вопросе строительства городка", - обнадежил глава отдела.
По первоначальной оценке, стоимость строительства такого городка составит более $30 млн. Согласно плану Минэкономразвития, промгородок будет разделен на 90 участков. Самый маленький из них будет площадью 1,2 га, а самый большой - около 8 га.
Планируется, что этот городок будет функционировать в 49 км от Баку. Основной целью создания его является предоставление благоприятных условий для развития деятельности предприятий.
P.S. Создание СЭЗ - всего лишь один из шагов по реанимации промышленных предприятий страны. Логическим завершением всех проектов и планов по модернизации отечественной промышленности должны стать подготавливаемая Министерством промышленности и энергетики Азербайджана Госпрограмма развития промышленности и инвестиционный план на 2007-2012 гг. Документ охватит все перспективные направления промышленности. Это и нефтехимия, и  металлургия, и производство стройматериалов, пищевая и перерабатывающая отрасли… Причем одним из основных направлений госпрограммы станут предложения по восстановлению неработающих на полную мощь или простаивающих предприятий, а также создание новых производств, в продукции которых остро нуждается развивающаяся экономика Азербайджана.