Azərbaycan qeyri-neft sənayesinin inkişafında keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyur
Beləliklə, artıq bu gün Azərbaycan ÜDM-in inkişaf sürətinə görə MDB ölkələri arasında liderlik edir. Şübhəsiz, bu fakt həm hökuməti, həm də ən geniş ictimaiyyəti sevindirməyə bilməz. Bu da aydındır: ölkənin inkişaf etmiş iqtisadiyyatı gec-tez bizə, sıravi vətəndaşlara yeni iş yerlərinin açılması, dövlət büdcəsinin gəlirliliyi, əməkhaqlarının, təqaüdlərin, yardımların və s. artırılması şəklində fayda gətirəcək. Bununla yanaşı, ölkə rəhbərliyi qarşısında hələ strateji səciyyəli xeyli vəzifə durur.
Sahibkarlar "lehinə"dir
İlk növbədə, "holland sindromu" deyilən vəziyyətin yaranmasının qarşısının alınması üzrə təxirəsalınmaz tədbirlər görülməlidir, çünki neft strategiyasının uğurla həyata keçirilməsi, şübhəsiz, Azərbaycan iqtisadiyyatının birtərəfli inkişafına gətirib çıxarıb və bu gün ölkənin ixracının 90%-i neft və neft məhsullarının payına düşür. Bu rəqəm arta da bilər və bunu Azərbaycan qazının dünya bazarına ixracının başlanması sübut edir. Deməli, bu gün Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafı ən önəmli məsələ kimi qarşıda durur. Həm də bu, təkcə dövlətə çoxmilyonluq gəlirlər gətirmək imkanına malik informasiya-rabitə texnologiyaları sektorunun yox, aqrar-sənaye kompleksinin inkişafıdır.
Söhbət sənayenin inkişafından gedəndə, ağla gələn ilk sual bu olur: dövlətin bu sahənin inkişafı ilə əlaqədar dəqiq proqramı varmı? İslahatlar bütün sənaye seqmentlərini, o cümlədən, hələ SSRİ dövründə Azərbaycanı məşhurlaşdıranları əhatə edəcəkmi? Nəhayət, hökumət bölgələrdə sənayenin inkişafına təminat verə biləcəkmi?
Qeyd etmək lazımdır ki, bu gün dövlət tərəfindən Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının stimullaşdırılması sahəsində az iş görülmür və iş heç də işgüzar dairələrin birləşdirilməsi üçün sırf təşkilati məsələlərin həllində deyil. Əvvəla, son vaxtlar nəzarət orqanlarının sahibkarların işinə müdaxiləsini azaltmaq mümkün olub. İkincisi, sahibkarlara güzəştli kreditlər verilməsinə başlanılıb. Son illər Azərbaycan hökumətinin məhz sənaye sektorunda fərdi sahibkarlığın inkişafı üçün xeyli səy göstərməsi də mühüm məsələdir. Qeyri-neft sektorunda istehsalın artırılması ideyası bir neçə ildən bəri qəbul edilən və həyata keçirilən regionların sosial-iqtisadi inkişafı, yoxsulluqla mübarizə, informasiya-rabitə sektorunun inkişafı və s. üzrə dövlət proqramlarından qırmızı xətlə keçir. Aqrar-sənaye komplekslərinə və inşaat materiallarının istehsalına sərmayə qoyulmasını dəstəkləyən bir sıra qanunvericilik aktları qəbul edilib, maliyyə lizinqinin inkişafı və bankların sənayeyə kredit verməsində iştirakı üçün şərait yaradılıb, sənayenin strateji istiqamətləri üzrə vergi və gömrük ödənişlərinə dair rejim müəyyənləşdirilib. Belə ki, bu gün sahibkarlar iş qurmaqda əvvəllər heç vaxt olmadığı qədər maraqlıdırlar. Bəs bütün sadalananlar sənayeni - həqiqətən, nəhəng olan bu sahəni bərpa etməyə qadirdirmi?
Əlbəttə, söhbət qeyri-neft sektorunun inkişafından getdikdə, iş Milli Sahibkarlığın Müdafiəsi Fondunun kreditləri ilə bitmir. İri müəssisələrin bərpası üçün əhəmiyyətli vasitələrə ehtiyac var və burada söhbət yeni istehsalın bərpası, yaxud yaradılması üçün tələb olunan onlarca milyon dollardan gedir ki, bunları, bir qayda olaraq, nə Milli Fond, nə də Azərbaycanın kommersiya bankları ayıra bilir.
Sərmayələrin İxracı və Həvəsləndirilməsi Fondunun səylərinə də tamamilə bel bağlamaq, yəqin ki, düzgün olmaz. Bu da aydındır: xarici sərmayədarlar ölkəmizin iqtisadiyyatına qoyulması nəzərdə tutulan sərmayələrlə bağlı risqi minimuma endirmək arzusundadırlar. Həm də söhbət minlərdən yox, hətta ən aşağı hesablamalara görə milyonlarla ABŞ dollarından gedir. Məsələn, kimya sənayesi sahəsində irimiqyaslı layihələr bir yana, təkcə H.Z.Tağıyev adına Bakı Toxuculuq Fabrikinin bərpası, təxminən, 20 milyon dollar tələb edir.
Çoxdan gözlənilən sənəd
Yuxarıda sadalanan problemlərlə əlaqədar, 2007-ci il mart ayının 6-da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin "Xüsusi iqtisadi zonaların yaradılması haqqında" fərmanı dərc edildi. Bu, ölkə sənayesinin inkişafında növbəti addımdır, çünki sənəd həm regional inkişafın, qeyri-neft sektorunun aparıcı sahələrinə qoyulan sərmayələrin müdafiəsini, həm də yeni iş yerləri yaradılmasını təmin etməli, idxala istiqamətlənən sənayenin inkişafına yardım göstərməlidir. Bu gün Nazirlər Kabineti və İqtisadi İnkişaf Nazirliyi XİZ (xüsusi iqtisadi zonalar) haqqında qanun layihəsini və əsasnaməni işləyir, onlar üçün inkişafın aparıcı istiqamətlərini müəyyənləşdirir, vergi və gömrük ödəmələrində güzəştlər, gömrük məntəqələrinin fəaliyyəti, əmtəələrin buraxılması rejimi, nəqliyyat vasitələri və zonalarda fiziki şəxslər üzrə təkliflər hazırlayır.
Ölkədə XİZ-lərin yaradılması məsələsi çoxdan müzakirə olunur. Belə ki, 90-cı illərin ortalarında Sumqayıtda belə bir zonanın yaradılmasına cəhd göstərildi, buna xarici investorlar tərəfindən 3 milyon dollara yaxın vəsait də xərcləndi. Lakin bir sıra səbəblərə görə həmin layihənin həyata keçirilməsi dayandırıldı ki, bu da xarici tərəfdaşlar tərəfindən narazılıqla qarşılandı. Elə alındı ki, bu layihələr yalnız 2006-cı ilin sonundan etibarən konkret cizgilər kəsb etməyə başladı. İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsində XİZ yaratmağı nəzərdə tutan layihəsini nümunə göstərmək kifayətdir. Orada bütün zəruri infrastruktur yaradılacaq, hətta dəniz limanının tikilməsi də nəzərdə tutulur. Artıq Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə TİƏ-nin (texniki-iqtisadi əsaslandırma) ilkin variantı da işlənilib. Həm də yeni yaradılacaq XİZ bu zonaların bir növ müştərək (simbioz) sənaye, maliyyə və xidmət kimi müxtəlif variantlarını təmsil edəcək. Əlbəttə, XİZ-lərə sərmayə qoyan bütün şirkətlər vergi və rüsum ödənişlərindən azad ediləcəklər.
Bəs qeyri-neft sektorunun xüsusi sənaye müəssisələrinə, onların nizamnamə kapitalında iştirak payı əldə etməklə investisiya qoyulması əsas vəzifələrindən biri olan Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin (AİK) yaradılmasını xatırlatsaq necə? Bu, ölkənin qeyri-neft sektorundakı durumu, əlbəttə, əsaslı surətdə dəyişdirə bilər. Həm də artıq bu gün AİK onlarca perspektivli layihə hazırlayır ki, onların arasında ölkədə təbii qazın emalı əsasında fəaliyyət göstərən yeni neft-kimya kompleksinin yaradılması da var. Digər tərəfdən, dövlətin xarici sərmayədarlarla birgə layihələrdə iştirakı onlara bütün lazımi təminatları təmin edir və onlar təklif edilən əmtəələri böyük diqqət və həvəslə nəzərdən keçirəcəklər.
İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin xarici sərmayədarların iqtisadiyyatın strateji cəhətdən mühüm istiqamətlərinə cəlb edilməsi üzrə işini də qeyd etməyə dəyər. Artıq bu gün biz metallurgiya sənayesinin tam zəncirinin yenidən yaradılmasını müşahidə edirik: bu layihə Daşkəsən Filizzənginləşdirmə Kombinatının modernləşdirilməsinə və metal prokatı istehsalına 235 milyon dollar sərmayə qoymağa hazırlaşan Det Al.Limited tərəfindən həyata keçirilir. Gəncə gil-torpaq və Sumqayıt alüminium zavodlarının modernləşdirilməsinə, həmçinin, yerli xammalın - Daşkəsənin Zəylik alunit yataqlarından əldə edilən alunitin çıxarılması və emalına, təxminən, 250-300 milyon dollar həcmində sərmayə qoyulacaq. Bəs Azərbaycanda ikinci böyük sement zavodunun inşası?
Hər şey yaxşı olacaq
Qeyd etmək lazımdır ki, iqtisadçı-ekspertlər ölkə rəhbərliyinin yurdda XİZ formalaşdırılması üzrə qərarını müsbət qiymətləndirirlər. Bununla yanaşı, onlar xəbərdarlıq edirlər: bu, kompleks layihədir, demək, onunla əlaqədar bu və ya digər problemlərin, həm sırf təşkilati, həm iqtisadi, həm də makroiqtisadi məsələlərin həllinə də kompleks yanaşmaq lazımdır. "R+"un respondentlərinin fikrincə, XİZ sahibkarlarına həm sərmayə qoyulması üçün, həm də lap sıfırdan başlayan ƏDV-yə qədər, vergi ödəmələri üçün güzəştli şərait yaradılmalıdır. Bu, eynilə, gömrük ödəmələrinə də aiddir. Həm də bu və ya digər layihəyə sərmayə qoyulduqda, Azərbaycan iqtisadiyyatının ən yüksək perspektivə malik sahələrinə daha çox diqqət yetirilməlidir. Regional uyğunsuzluq da böyük diqqət tələb edir. Ölkə üzrə vergi ödəmələrinin 93%-i paytaxtın payına düşür, işgüzar fəaliyyətin, təxminən, 75%-ə qədəri burada təmərküzləşmişdir.
Bütün bunlar, şübhəsiz, Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafında generator rolu oynayacaq, ölkənin sərmayə qoyuluşu baxımından cazibədarlığını artıracaq. Lakin sərmayələrin stimullaşdırılması üçün hökumət həm potensial sahibkarlara, həm də sərmayədarlara şəxsi mülkiyyətlərinin və maliyyə aktivlərinin mühafizəsi üzrə konkret təminatlar təqdim etməlidir.
Yeri gəlmişkən, ekspertlərin fikrincə, XİZ-lərin yaradılması üçün ən əlverişli yerlər Sumqayıt, Naxçıvan MR və Lənkərandır.
Yuxarıda qeyd olunanlardan görünür ki, XİZ Azərbaycan iqtisadiyyatının və qeyri-neft sektorunun, bütövlükdə respublikanın gələcək inkişafı işində mühüm rol oynayacaq, ölkənin ixrac potensialının, dünyanın digər ölkələri ilə iqtisadi əlaqələrinin genişlənməsi üçün təkan olacaq. Üstəlik, Azərbaycan nəqliyyat əlaqələri baxımından çox gözəl mövqeyə malikdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşər ki, Azərbaycan hökuməti son illər ərzində ölkədə ilk sənaye şəhərciyinin yaradılması üzrə də layihə hazırlayır. Lap bu yaxınlarda Azərbaycan İqtisadi İnkişaf Nazirliyi ilə Türkiyənin Beynəlxalq Əməkdaşlıq və İnkişaf Agentliyi (TİKA) arasında Bakı yaxınlığında sənaye şəhərciyinin salınması məsələsində razılaşma əldə olunmuşdur. İİN-in sahibkarlığın inkişafı şöbəsinin müdiri Samir Nuriyevin sözlərinə görə, TİKA hazırda layihənin işlənib-hazırlanması prosesində fəal iştirak edir. Samir Nuriyev dedi: "Biz həmin agentliklə əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlıyıq, çünki o, belə şəhərlərin yaradılmasında böyük təcrübəyə malikdir. Bəzi məsələlər üzrə biz artıq Türkiyə tərəfinin prinsipial razılığını almışıq. TİKA sənaye şəhərcikləri üzrə qanunvericilik bazasının işlənməsində iştirak edəcək, şəhərciyin tikilməsi üzrə tenderin keçirilməsi üçün sənədlərin hazırlanmasını həyata keçirəcək".
Nazirlik TİKA-nın şəhərciyin idarə edilməsini qismən öz üzərinə götürməsində maraqlıdır. Şöbə müdiri "Yaxın zamanlarda şəhərciyin inşası məsələsində önəmli irəliləyişlər gözləmək olar", - deyə bizə ümid verdi.
İlkin hesablamalara görə, belə şəhərciyin inşasının dəyəri 30 milyon dollardan çox olacaq. İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin planına müvafiq olaraq, sənaye şəhərciyi 90 sahəyə bölünəcək. Onlardan ən kiçiyinin sahəsi 1,2 hektar, ən böyüyü isə 8 hektara yaxın olacaq.
Bu şəhərciyin Bakıdan 49 km aralıda yaradılacağı planlaşdırılır. Onun salınmasında əsas məqsəd müəssisələrin fəaliyyəti üçün əlverişli şəraitin yaradılmasıdır.
P.S.: XİZ yaradılması ölkənin sənaye müəssisələrinin həyata qaytarılması sahəsində atılan addımlardan yalnız biridir. Milli sənayemizin modernləşdirilməsi üzrə bütün layihə və planların məntiqi yekunu Sənaye və Energetika Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış 2007-2012-ci illər üçün sənayenin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı və investisiya planı olmalıdır. Bu sənəd sənayenin bütün pers-pektiv istiqamətlərini əhatə edəcək. Bu həm neft kimyası, həm metallurgiya, həm inşaat materialları istehsalı, qida və emal... sahələridir. Dövlət Proqramının əsas istiqamətlərindən biri də tam gücü ilə işləməyən, yaxud işi dayandırılmış müəssisələrin bərpası və inkişaf etməkdə olan Azərbaycan iqtisadiyyatının böyük ehtiyac duyduğu məhsulları istehsal edəcək yeni istehsal sahələrinin yaradılması üzrə təkliflər olacaq.

Azerbaijan is entering a qualitatively new stage in the development of its non-oil sector
So, Azerbaijan is already a leader for GDP growth rate, and not only among CIS countries. It is beyond doubt that this fact cannot but please both the government and the broad public. And this is clear: a developed economy will sooner or later bring even more dividends to us, ordinary citizens, in the form of creation of new jobs, revenues to the state, higher wages, pensions, allowances, etc. In the meantime, the government is still facing a number of strategic tasks.
Entrepreneurs are "in favor"
First of all, it is necessary to take urgent measures to prevent the so-called Dutch Disease because successful implementation of the oil strategy has undoubtedly led to a lop-sided development of the national economy and the fact that oil and oil products account for the lion's share of the country's exports (90%). This figure may further increase, which is evidenced by the beginning exports of Azerbaijani gas to world markets. Therefore, development of the non-oil sector of the Azerbaijan economy is next on the agenda. This holds true not only for the development of the sector of information technologies, which can fetch many millions in revenues to the state, but also agricultural and industrial development.
The first thing that comes to mind when industrial development is concerned is whether the state has a clear program of such development. Will reform affect all industrial segments, including those which glorified Azerbaijan in USSR times? Finally, can the government guarantee industrial development of rural districts as well?
It has to be acknowledged that the state has done a lot to encourage the development of small and medium-sized enterprise in Azerbaijan. As a matter of fact, this is not confined to the solution of organizational issues to bring business circles together. First, the interference of controlling bodies in business activity has been minimized of late. Second, businessmen are now able to receive low-interest loans. It is particularly important that the Azerbaijani government has been doing a lot to create a favorable environment for private enterprise development in the industrial sector. The idea of expanding non-oil production runs like a golden thread through state programs on socioeconomic development of the countryside, which were adopted and have been implemented for several years now, along with poverty reduction, development of the IT and communications sector, etc. A number of legislative acts have been adopted to encourage investment in the agricultural and industrial sectors and production of construction materials, conditions created for the development of financial leasing and participation of banks in industrial crediting, and preferential tax and customs regime created for strategic industrial sectors. In other words, businessmen are as interested as ever in starting their own businesses now. On the other hand, can all this revitalize the industry, which is a truly gigantic area?
Of course, when at issue is the development of the non-oil sector, things cannot be confined to the loans provided by the National fund of support for entrepreneurship. There is a need for major resources required for the restoration of production at large enterprises. These funds, reaching tens of millions of dollars, are to be channeled into the restoration of old or organization of new productions. As a rule, neither the National fund nor commercial banks can provide such money.
Neither would it be appropriate to rely on the efforts of the Azerbaijan investment and export promotion fund (Azpromo), although this organization is doing its utmost to attract foreign investors. This is understandable: foreign investors want to minimize the risk posed by potential investment in our economy, particularly as at stake are not thousands but millions of dollars, as even modest calculations suggest. For example, the revitalization of the Baku steel factory named after Tagiyev alone will require about $20 million, not to mention large-scale projects in the area of chemical production.
Long-awaited document
Due the above-mentioned problems, Decree of Azerbaijani President Ilham Aliyev "On the establishment of special economic zones" was issued on 6 March 2007. This is yet another step along the path of industrial development because the document is expected to ensure rural development, encourage investment in priority non-oil sectors, create new jobs and facilitate export-oriented industrial development. Today, the Cabinet of Ministers and the Ministry of Economic Development are developing a draft law and regulations on free economic zones, identifying priority development directions for them, preparing suggestions regarding tax and customs benefits, activities of customs checkpoints and the access of goods, transport vehicles and individual persons to the zones.
The establishment of special economic zones in the country has been discussed for a long time. For instance, in the mid-1990s, an attempt to establish a special economic zone was made in Sumqayit and foreign investors even channeled about $3 million into the idea. But for a number of reasons the project was suspended, which sparked off negative reaction from foreign partners. Only in late 2006 did these projects start becoming more discernible. Suffice it to point to the project of the Ministry of Economic Development which envisages the establishment of a special economic zone in the Alat settlement of Qaradag district. It is expected that the necessary infrastructure will be developed within the project framework, including the construction of a seaport. The initial version of the feasibility study has already been developed with the assistance of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). In fact, the new special economic zone will represent a symbiosis of different zones - industrial, financial and servicing. Of course, all investor companies will have an exemption from taxes and duties.
We can also mention the establishment of the Azerbaijan Investment Company (AIC) which has been tasked with investing in private industrial enterprises of the non-oil sector by acquiring an interest share in their charter funds. This, beyond doubt, can dramatically improve the situation in the non-oil sector of the country, especially since the AIC is currently working on over a dozen promising projects, including the establishment of a new petrochemical facility operating on the basis of processing natural gas. On the other hand, the participation of the state in joint projects could be a guarantee for foreign investors, which will help them treat the projects being offered with more interest and attention.
It is also worth pointing to the efforts of the Ministry of Economic Development towards attracting foreign investors to strategically important directions of the economy. Even today we can observe the revitalization of the entire chain of metallurgic production: this project is being implemented by Det Al Limited, which intends to invest $235 million in upgrading the Daskasan ore-mining works and production of rolled steel products. About $250-300 million will be invested in the modernization of the Ganca aluminium and the Sumqayit aluminium smelting factory, as well as extraction and processing of local raw materials - alum stone which is extracted at Daskasan's Zeylik deposit. There are also plans to build the second major cement factory in Azerbaijan.
Everything will be okay
It has to be indicated that economic experts are welcoming the government's decision to form special economic zones in the country. At the same time they caution: the project is of large proportions, which means that it is necessary to approach certain problems accordingly, by taking into account organizational, economic and macroeconomic aspects. According to R+ respondents, entrepreneurs of special economic zones must enjoy favorable investment and tax conditions - perhaps even a zero VAT rate. The same holds true for customs duties. In fact, when investing in a certain project, attention must be paid to the most promising sectors of the Azerbaijan economy. The problem of rural disproportion is particularly noteworthy because 93% of customs levies are collected in the capital which is a concentration of 75% of business activity.
There is no denying that all this is likely to generate the development of Azerbaijan's non-oil sector and improve the country's investment environment. But in order to encourage investment, the government still needs to provide specific guarantees to both potential entrepreneurs and investors with regard to their property and financial assets.
Experts believe that the most favorable areas for the establishment of special economic zones are Sumqayit, the Naxcivan AR and Lankaran. It is evident from the above that the establishment of special economic zones will play an important role in the further development of the non-oil economy and of the country as a whole. This will also boost the country's export potential and expand its economic relations with other countries of the world, particularly as Azerbaijan is remarkably positioned from the standpoint of availability of transport communications.
It would also be appropriate to indicate that over the past several years the Azerbaijani government has been working on setting up the first industrial camp in the country. The Ministry of Economic Development has recently reached agreement with the Turkish International Cooperation and Development Agency (TIKA) on expanding cooperation in the construction of an industrial camp near Baku. According to the head of the entrepreneurship development department of the ministry, Samir Nuriyev, TIKA is actively engaged in the development of the project's feasibility study. "We are interested in expanding cooperation with the Agency because it possesses extensive experience in establishing such camps. On some issues we have already secured principal consent of the Turkish side. In particular, TIKA will contribute to the preparation of a legal framework on industrial camps. It will prepare documentation for a tender on the camp construction," S. Nuriyev said.
The ministry would like TIKA to assume partial management of the camp. "In the near future, we can expect a significant breakthrough in the construction of the industrial camp," the head of the department said.
According to preliminary assessments, the construction of such a camp will cost more than $30 million. The Ministry of Economic Development plans to divide the camp in 90 sections, the smallest of which will be 1.2 hectares, while the largest about 8 hectares. The camp is to be established 49 km away from Baku. The main objective in establishing it is to provide favorable conditions for private enterprise development.
P.S.: The establishment of special economic zones is only one of the steps being taken towards revitalizing the country's industrial enterprises. All projects and plans involving modernization of national industry are expected to conclude in the form of a State Program of Industrial Development and the Investment Plan for 2007-2012, which are being developed by the Ministry of Industry and Energy. The document will cover all promising industrial directions, including petrochemicals, metallurgy, production of construction materials, food and processing sectors, etc. In fact, one of the main directions of the state program will be proposals on revitalizing the enterprises not operating to full capacity or those at a complete standstill, as well as the establishment of new productions the Azerbaijani economy badly needs.