"İRAN BÖHRANI" ADLI BÖYÜK ŞOU
İranın nüvə proqramı ətrafında yaranmış böhran bütün lazımi şou keyfiyyətlərinə malik serialı xatırladır: gizli intriqalar, söz atışması, casusluq ittihamları, səs-küylü ifşa faktları, hədələr, nəhayət, ən başlıcası, dünyanın hər an aviabomba səsi eşidə biləcəyinə edilən işarələr. Tamaşanın əsas qəhrəmanları isə əlbəttə ki, Corc Buş və Mahmud Əhmədinejatdır. Rejissorluğa görə də məsuliyyəti onlar daşıyırlar. Amerika və İran prezidentləri missiyalarının öhdəsindən məharətlə gəlirlər - onların iştirak etdikləri hər epizodda təbiilik və saxta olmayan həyəcan var.
Lakin bu beynəlxalq layihədə digər personajlar və məsələyə aidiyyəti olan insanlar da var. Sadəcə, onların missiyaları heç də həmişə nəzərə çarpmır və heç də hamı həmin personajların mövcudluğunu etiraf etmək istəmir. Məsələn, bəzi britaniyalı, rusiyalı və israilli siyasətçilərin burada iştiraklarını qeyd etmək yerinə düşər, çünki şounun daha maraqlı olmasında onların da rolu az deyil.
Buraya digər Avropa ölkələrindən, həmçinin, Yaxın Şərqdən olan "siyasi aktyorları" da əlavə etmək mümkündür.
Süjetə gəlincə, onun İranın nüvə dosyesi ilə əlaqəli olduğu yalnız ilk baxışda hiss edilir. Tamaşanı diqqətlə izləyən və onun bir epizodunu belə nəzərdən qaçırmamağa çalışan tamaşaçılar serialda bir neçə xəttin olduğunu və onların bir nöqtədə birləşdiyini, həmçinin, filmi məhz bu amilin belə cəlbedici etdiyini çoxdan anlayır. Söhbət Yaxın Şərq karbohidrogenlərindən, sünni-şiə qarşıdurmasından, nəhayət, regional və dünyəvi liderlik uğrunda mübarizədən gedir.
Bununla yanaşı, serialın uğuru ondadır ki, tamaşaçının hər biri orada özünə yaxın tərəfi tapa bilir. Yəni, müxtəlif səbəblərdən amerikalıları, iranlıları, yəhudiləri, müsəlmanları, xristianları, mollaları, şiələri, sünniləri, varlıları, kasıbları və s. sevməyən hər bir şəxs bu süjetdən razı qalır. Ən başlıcası isə şounun nə ilə nəticələnəcəyi heç kəsə məlum deyil.
Odur ki hələlik ən incə fantaziyalara belə yer tapılır. Çox güman ki, bütün yaxşı seriallarda olduğu kimi, burada da sonluq işin gedişinə əsasən düşünüləcək və oynanılacaq. Hər şey şounun prodüserlərinin hansı məqsədlər güdməsi və layihəyə nə qədər pul xərcləməyə hazır olmasından asılıdır. Bu isə Böyük Sirrdir.
Əsas səhnə № 1: "Qətnamə qəbulu"
Xalq məsəlində deyildiyi kimi, "Hər bir zarafatda, müəyyən həqiqət var". Bu deyim qeyd olunan vəziyyətlə bağlı da tamamilə yerinə düşür. Həqiqətən də BMT Təhlükəsizlik Şurasında keçirilən növbəti səsvermə yaxşı oynanılan səhnəciyi xatırlatmırmı? Ötən ay Təhlükəsizlik Şurasının, Rusiya və Çin də daxil olmaqla, 15 üzvünün hər biri İranla bağlı 1747 saylı yeni qətnamənin qəbuluna səs verib. Sənəd ötən ilin sonunda qəbul olunan və Tehran tərəfindən birmənalı şəkildə rədd edilən 1737 saylı qətnaməni əvəz edib. Maraqlıdır ki, son qətnamə özündən əvvəlkindən ciddi şəkildə fərqlənmir: İrana yenə də dinc xarakter daşımayan nüvə proqramını dayandırmaq üçün 60 gün vaxt verilir. Sənəddə yenilik, sadəcə, islam respublikasının uranın zənginləşdirilməsi və raket istehsalı layihələrinə aidiyyəti olan 13 şirkətinin və 15 fiziki şəxsin hesablarının dondurulmasıdır. İri dövlətlər, eyni zamanda, hamını İrana silah satışından və kredit verilməsindən yayınmağa çağırıb. Müəyyən viza məhdudiyyətləri də yeni qətnamədə əksini tapıb. Bununla yanaşı, qadağalar humanitar proqramlar və əvvəllər imzalanmış iqtisadi sazişlərə aid edilməyib. Təbii ki, yeni qətnamə Tehranı güzəştlərə məcbur etmədi və hər şey olduğu kimi qalır. Amma Mahmud Əhmədinejat həmişəki kimi "tamaşaçıları" darıxmağa qoymadı. Əvvəlcə - qətnamənin səsə qoyulduğu gün - BMT Təhlükəsizlik Şurasında şəxsən çıxış etmək üçün Nyu-Yorka uçacağını bəyan edən Əhmədinejatın bu səfəri baş tutmayıb. Bunun dəqiq səbəbi isə naməlum olaraq qalır: ya İran lideri fikrini dəyişib, ya da Tehranın iddia etdiyi kimi, ABŞ rəhbərliyi Əhmədinejatın Nyu-York səfərini əngəlləmək üçün əlindən gələni edib. İstənilən halda, prezidentin qətnaməyə elə "evindən" verdiyi reaksiya da kifayət qədər sərt olub. Xüsusilə, Əhmədinejatın İran xalqının qətnaməyə səs verənləri unutmayacağı haqda bəyanatı daha yaddaqalan idi.
Əsas səhnə № 2: "Buşəhr AES"
Aydındır ki, Əhmədinejatın bu vədi əsasən son zamanlar Tehranı əvvəlkitək müdafiə etməyən Rusiyaya ünvanlanıb. Buna səbəb, yəqin ki, İranın Moskvaya istədiyi qarşılığı verməməsidir ki, nəticədə, Rusiya çəkdiyi əziyyətə dəymədiyini anlayıb. Bu üzdən də serialın növbəti epizodunun Buşəhr Atom-Elektrik Stansiyası ətrafında oynanılması təəccüb doğurmur.
Məlum olduğu kimi, bu stansiyanın tikintisi ilə məhz rusiyalı mütəxəssislər məşğul olurlar. Xatırladaq ki, ötən ilin payızında "Rosatom"un rəhbəri Sergey Kiriyenko sözügedən AES-in inşasının başa çatmasından, təxminən, yarım il əvvəl, 2007-ci ilin martında İranda nüvə yanacağı ilə təchizatın həyata keçiriləcəyini bildirmişdi. Lakin fevralda Moskva qeyd olunan müddəti uzadaraq bildirib ki, İran bunun üçün lazımi məbləği ödəmir. Bu fikirlər İranın Atom Enerjisi Təşkilatının rəhbəri Qulamrza Ağazadənin belə bir açıqlama ilə çıxış etməsinə səbəb olub: "Ruslar bizə enerji nəql etmək istəmirlərsə, bizim özümüzün uranı zənginləşdirmək ehtiyacımız yaranır". İranın versiyasına görə, bu addımla Moskva Tehranı nüvə proqramını sürətləndirməyə təhrik edib. Qarşı tərəf isə Buşəhr AES-də işləri dayandırmaqla beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən ünvanına səsləndirilən tənqidlərdən yaxa qurtarmaq qərarına gəlib. Belə ki, Moskva sözügedən stansiyada gördüyü işlərlə bağlı dəfələrlə dünya ictimaiyyəti tərəfindən tənqidlərə məruz qalıb. Hər halda məlumdur ki, Rusiya ilə İran arasında ödənişlə bağlı problem heç də birinci dəfə meydana çıxmayıb. Sadəcə olaraq, artıq Moskvanın bu amildən istifadə etməsinin vaxtı yetişib. Bu kontekstdə bir müddət əvvəl Rusiyada nəşr olunan "Nezavisimaya qazeta"da yer alan məqaləni xatırlatmaq yerinə düşər. Müəllifin fikrincə, Fars körfəzində hərbi əməliyyatların başlanması Rusiya üçün iqtisadi cəhətdən səmərəli ola bilər. Söhbət bu halda neftin qiymətinin sürətlə artacağından gedir. Məlum olduğu kimi, İran dəfələrlə bəyan edib ki, ABŞ tərəfindən hücuma məruz qalacağı halda, dərhal Hörmüz boğazı və Fars körfəzini bağlayacaq. Dünyaya neft ixracının 20%-dən artığının isə məhz bu boğaz və körfəzdən keçdiyi məlumdur.
Əsas səhnə № 3: "300 spartalı və 15 britaniyalı"
Martın 23-də İran sərhədçilərinin 15 britaniyalı dəniz piyadasını əsir götürməsindən sonra həm BMT Təhlükəsizlik Şurasının yeni qətnaməsinə Tehranın reaksiyası, həm də Buşəhr AES ətrafında yaşananlar arxa plana keçdi. Qeyd edək ki, saxlanılan britaniyalı hərbçilər İranın su sərhədlərini pozmaqda və casusluqda ittiham olunurdu. Tehran qanunvericiliyi belə şəxslər barəsində ömürlük həbs cəzasını nəzərdə tutur. London isə öz növbəsində İranın ittihamlarını birmənalı olaraq rədd edərək, hərbçilərin İraq sularından kənara çıxmadıqlarını bildirirdi. Hər halda, bu məsələ düz 13 gün davam etdi və bu müddət ərzində saxlanılan dənizçilər İranın dövlət sərhədlərini pozduqlarını etiraf edərək, ölkə rəhbərliyindən üzr istədilər, hətta Toni Bler və Corc Buş siyasətinin qurbanına çevrilmələrinə dair məktub da yazdılar.
Yeri gəlmişkən, ABŞ prezidenti sözügedən hərbçiləri "girov" adlandırıb. İran Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Məhəmməd Əli Hüseyn keçirdiyi mətbuat konfransında Ağ ev sahibinin açıqlamasını cavabsız qoymayaraq, Buşa "qeyri-rasional, düşünülməmiş və savadsız iradlardan çəkinməyi" və "vəziyyəti ağırlaşdırmamağı" məsləhət görüb.
Qeyd etmək lazımdır ki, ABŞ hökuməti 15 hərbçinin yanvarda amerikalı hərbçilərin İraqın Ərbil şəhərində keçirdiyi əməliyyat nəticəsində saxlanılan beş iranlı ilə dəyişdirilməsi versiyasını birmənalı olaraq rədd edib. Xatırladaq ki, həmin iranlılara qarşı da casusluq və İraq yaraqlıları ilə əlaqə ittihamı irəli sürülüb. Maraqlı cəhətlərdən biri də ondan ibarətdir ki, bəzi xarici mətbuat vasitələri ABŞ-ın əvvəlcə İranın Milli Təhlükəsizlik Şurası rəhbərinin müavini Məhəmməd Cəfərini və İslam Respublikasının İnqilab Qvardiyası Kəşfiyyatının rəhbəri, general Məniçöhr Fruzandunu həbs etməyi planlaşdırmasına dair məlumatlar yayıb. Üstəlik, Ərdəbilin yerləşdiyi Kürdüstan regional hökuməti administrasiyasının rəhbəri də təsdiqləyib ki, amerikalıların əməliyyatı zamanı həm Cəfəri, həm də Fruzandu İraqda olub. Bu dərəcədə yüksəkrütbəli şəxslərin həbs edilməsi planının olması isə bir daha ABŞ ilə İran arasında gərginliyin nə dərəcədə yüksək olduğunu göstərir. Bundan başqa, britaniyalı hərbçilərin İran sərhədçiləri tərəfindən saxlanıldığı vaxt ABŞ-ın Dövlət Departamenti İranın cənubunda Amerika vətəndaşının yoxa çıxması haqda məlumat yayıb.
Uzun müddət itmiş vətəndaşın şəxsiyyəti haqda açıqlama verilməsə də, sonradan onun adının Robert Levinson, özünün isə Federal Təhqiqatlar Bürosunun sabiq əməkdaşı olduğu üzə çıxıb.
Hadisələrin bundan sonrası daha da maraqlıdır. "Ey-Bi-Si nyus" informasiya agentliyinin ABŞ və Pakistanın xüsusi xidmət orqanlarına istinadən yaydığı məlumatda bildirilir ki, 2004-cü ildən Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi Pakistanın "Cundallah" ("Allahın əsgərləri") terrorçu qruplaşmasının fəaliyyətini koordinasiya edir. Qruplaşmanın üzvləri və başçısı Əbdülmalik Riqinin əsas fəaliyyəti İran hərbçilərinin, həmçinin, hökumət nümayəndələrinin oğurlanması və qətlə yetirilməsidir. Yeri gəlmişkən, sözügedən qruplaşma İranın Hazidan şəhərində İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun zabitinin də içərisində olduğu avtobusa edilən hücuma görə məsuliyyəti öz üzərinə götürüb. Bu heç də yeganə hadisə deyil.
Onu da qeyd edək ki, İranın Pakistan və Əfqanıstanla sərhəddə yerləşən, sünnilərin üstünlük təşkil etdiyi Bəlucistan və Sistan əyalətləri digərlərindən xeyli geri qalır. Bu ərazi eyni zamanda narkotik qaçaqmalı üçün əsas dəhliz sayılır. Mahmud Əhmədinejat hakimiyyətə gəldikdən sonra bu əyalətə özünün köhnə dostunu (təbii ki, şiə) rəhbər təyin edib və əraziyə geniş hərbi birləşmələrin göndərilməsinə qərar verib. Beləliklə, "Ey-Bi-Si"nin yaydığı məlumat həqiqətdirsə, ABŞ-ın İranın kifayət qədər zəif cəhətindən lazımınca yararlandığı məlum olur. Xatırladaq ki, ABŞ öz əməllərini xüsusi xidmət orqanlarının İraq yaraqlılarına partlayıcı maddələrin məhz İrandan keçirilməsi haqda məlumatlara malik olması ilə əsaslandırır.
Britaniyalı dəniz piyadaları ilə bağlı məsələyə qayıdaraq, qeyd edək ki, bu proses Mahmud Əhmədinejat tərəfindən hazırlanmış parlaq finalla yekunlaşıb. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, İran prezidenti həmin hərbçilərin ona minnətdarlıq etməsinə nail olub və kifayət qədər xoş olmayan bu hadisədən xeyirxah insan imici ilə çıxmağı bacarıb.
Baş verənlərin əvvəlcədən diqqətlə planlaşdırıldığı da istisna olunmur. Çox güman ki, burada Əhmədinejatın əsas məqsədi dünyaya heç də kütləvi qırğın silahını "əzizləyən" kütbeyin tiran və fanatik olmadığını nümayiş etdirmək olub.
Yeri gəlmişkən, bu, həqiqətən belədirsə, britaniyalı hərbçilərin saxlanılması ABŞ-ın bütün sivil dünyaya "Fars körfəzindəki təhlükədən danışan" mübahisəli "300 spartalı" filminə layiqli cavab olub. Görünür, əlində Hollivud studiyaları olmayan Əhmədinejat təbii çəkilişlərə üstünlük verib.
Lakin digər bir versiya da var: Böyük Britaniyanın sərt inadı və ABŞ tərəfindən hücuma məruz qalacağı ilə bağlı məlumatlar qarşısında qalan Tehran simasını itirmədən geri çəkilmək qərarına gəlib. Bir sıra analitiklər, hətta belə bir fikir irəli sürür ki, britaniyalıların saxlanılması, Rusiya hərbçilərinin Pentaqonun İrana hücuma hazırlaşması haqda açıqlamaları və Corc Buşun "girovlar" haqda bəyanatı eyni zəncirin bəndləridir.
Ümumiyyətlə, britaniyalı hərbçilərin məsələsində xeyli anlaşılmaz məqam qalmaqdadır - xırdalıqlardan tutmuş (məsələn, əsir götürülmüş qadın hərbçi nəyə görə hicabı gah çıxarırdı, gah geyinirdi?), əsas məsələlərədək (Tehranın hərbçiləri buraxmaq qərarına nə səbəb oldu?). Hər halda, versiyalar həddindən artıq çoxdur.
Əsas səhnə № 4: "Baş tutmayan sancma"
Amma bütün qeyd olunan intriqalar müxtəlif KİV-də ABŞ-ın İrana hava zərbələri endirəcəyilə bağlı məlumatların yaratdığı ajiotajın yanında zəif təsir bağışlayır. Guya aprelin 6-sı saat 04:00-a təyin olunan, şərti olaraq "Sancma" (Bite) adlandırılan əməliyyat haqda məlumat Rusiyanın "Arqumentı nedeli" qəzetində yer alıb. Bundan sonra isə "Rusiyanın güc strukturlarındakı mənbəyə" və İsrail xüsusi xidmət orqanlarına istinadən İnternetdə bu haqda geniş məlumatlar yayılmağa başlayıb. Geosiyasi Elmlər İnstitutunun vitse-prezidenti Leonid İvaşovun Vaşinqtonun yaxın günlərdə İranın müxtəlif nüvə obyektlərinə zərbə endirməyə hazırlaşması haqda açıqlaması isə "odun üstünə yağ töküb".
ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin İrana hücuma hazırlaşması haqda məlumatlar digər rusiyalı rəsmilərin dilindən də səslənib ki, burada Rusiya Baş Qərargahının rəisi Yuri Baluevski və xarici işlər nazirinin müavini Andrey Denisovun adlarını çəkmək olar.
Daha sonra 15 britaniyalı hərbçinin İran sərhədçiləri tərəfindən saxlanılması aprelin 6-na təyin olunmuş hücumla bağlı ehtimalları daha da artırmışdı.
Qeyd etmək lazımdır ki, bütün bu məlumatlar Azərbaycanda da təbii olaraq böyük həyəcan yaratdı. ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərindən olan Metü Brayzanın açıqlaması prosesi daha da qızışdırdı. Xatırladaq ki, Gürcüstanda səfərdə olan Brayza bildirmişdi ki, ABŞ İrana hücum edəcəyi halda, Azərbaycanın hərbi aerodromlarından da istifadə oluna bilər. Lakin deyilənlər dərhal Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi tərəfindən təkzib olundu. Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın ərazisinin İrana qarşı hər hansı hərbi əməliyyatların reallaşdırılmasında istifadə edilməyəcəyi haqda dəfələrlə səsləndirdiyi bəyanatları da unutmaq olmaz. Lakin bununla yanaşı, həm Azərbaycanda, həm də digər ökələrdə bir sıra mətbuat orqanları aprelin 6-dək mövzunun müzakirəsini davam etdirdi.
Məlum olduğu kimi, proqnozlar doğrulmadı və artıq ABŞ-İran müharibəsinin başlanacağı ilə bağlı yeni tarixlər səsləndirilməyə başlanıb. Bir çox ekspertlərin fikrincə, tərəflər arasında ehtirasların yenidən qızışması mayın sonlarında gözlənilir. Xatırladaq ki, İrana nüvə proqramının icrasını dayandırması üçün verilən müddət də məhz mayın sonunda başa çatacaq. Elə həmin vaxt Fars körfəzinə ABŞ-a məxsus üçüncü təyyarədaşıyan gəmi gələcək.

THE SHOW CALLED "IRAN CRISIS" IS CONTINUING
Mahmoud Ahmadinejad deserves to be called the most outstanding "political actor" of the modern period
The events surrounding Iran's nuclear programme resemble a well-promoted serial which has all the main elements of a quality show: intrigues behind the scenes, a slanging match, accusations of spying, sensational statements and sensational disclosures, threats and finally, the most important thing, constant hints that the world might hear the explosions of heavy aviation bombs at any moment. The main characters of the action are, of course, George Bush and Mahmoud Ahmadinejad. They also bear responsibility for directing this action.
The American and Iranian presidents are very good at their mission - every episode with their participation shows sincerity and genuine enthusiasm. In any case, there are other main characters, as well as people involved in issues of direction, in this international project. But their mission is not always so noticeable and not everyone wants to recognize it. For example, it is worth mentioning the brilliant performance of a number of Russian, British and Israeli politicians whose contribution to the show has already been valued by many. We can also mention other Middle Eastern and European "political actors". As for the plot, of course, it seems be to linked only to Iran's nuclear dossier at first sight. Viewers who are trying not to miss a single episode have known for a long time that the serial has several main plots knotted tightly together, which makes the film so attractive. We are talking about Middle Eastern hydrocarbon resources, the Shi'i-Sunni confrontation and finally, about the fight for regional and world dominance. However, the success of the serial is still based on the fact that every viewer can find in it something that is close to his soul. All those who, for some reason, do not like the Americans, Iranians, Jews, Muslims, Christians, mullahs, the military, Shi'is, Sunnis, the rich, the poor and so on are happy with the plot. But the most important thing is that no-one knows for sure how the show will end. So for the time being, even the most perverted fantasies are welcome. But most likely, just like in any decent serial, the end will be made up and played as the situation develops. Everything depends on the goals of the producers of the show and on how long they are going to allocate money for the project. But this is a Great Secret.
Key scene No 1: "Adoption of the resolution"
There is a saying that every joke has a grain of truth. This principle is totally suitable in this case. Indeed, doesn't another vote at the UN Security Council resemble a well-performed show? Last month all 15 members of the Security Council, including Russia and China, approved a new resolution on Iran. The number of the resolution is No 1747. It replaced Resolution No 1737 which was adopted at the end of the last year and was rejected by Tehran. The latest document is not that different from the previous one: The Islamic Republic of Iran is given 60 days to suspend all nuclear work unrelated to peaceful purposes. A new point in the resolution is the decision to freeze the bank accounts of 13 Iranian companies and 15 private individuals involved in projects to enrich uranium and develop missiles. Great powers also thought it necessary to recommend that all countries refrain from exporting weapons and allocating credits to Iran. Some visa restrictions were imposed as well. But at the same time, the bans do not affect humanitarian programmes and contracts concluded earlier. Of course, Tehran did not get more compliant after the text of the resolution was made public and everything remains as it is. That's to say the viewers would have been bored if Mahmud Ahmadinezhad had not salvaged the scene. First he threatened to fly to New York in order to address personally the UN Security Council session on voting day. But in any case, the visit did not take place - either the Iranian leader thought better of it, or as the Iranians claim, the US authorities did everything possible not to let him in. Nevertheless, the reaction of the Iranian president to the new Security Council resolution was quite convincing even from Tehran. He promised that the Iranian people will not forget those who voted for the document.
Key scene No 2: "Bushehr nuclear power plant"
It is likely that a good share of this promise applies to Russia which does not seem to be defending Iranian interests so zealously of late. Either Tehran does not agree to give Moscow what they want in return, or the game is no longer worth the candle for the Russians. For this reason, it is no surprise that another episode of the serial was played around the nuclear power plant in Bushehr, which is being built by Russian specialists. It should be recalled that last autumn, Rosatom boss Sergey Kiriyenko promised to supply nuclear fuel in March 2007 - six months before the planned commissioning of the nuclear power plant. But in February, Moscow postponed the deadline for supplies, saying that Iran is not paying its bills. All this prompted the head of the Atomic Energy Organization of Iran, Gholamreza Aghazadeh, to say the following: "If the Russians do not want to give us the fuel, we will have to start enriching uranium on our own." According to Iran, it turns out that Moscow is prompting Iran to speed up its own nuclear programme. But at the same time, after suspending work on the Bushehr project, Moscow does not have to face criticism from the international community. It is clear that the problem of payments was raised between Tehran and Moscow not only at the beginning of this year. It is high time to use it for the right purpose now. In this context, we should point out an article which was recently published in the Russian newspaper Nezavisimaya Gazeta. According to its authors, the start of hostilities in the Persian Gulf can bring economic benefits to the Russian Federation. The article is talking about an inevitable hike in oil prices. As is known, if the USA attacks Iran, Tehran is threatening to immediately block the Hormuz Straits in the Persian Gulf, through which more than 20 per cent of world oil is exported.
Key scene No 3: "The 300 Spartans and the 15 Britons"
However, an analysis of Tehran's reaction to the new UN Security Council resolution and the Russian-Iranian dispute about the nuclear plant in Bushehr were put on the back burner after Iranian border guards captured 15 British marines on 23 March. The British marines were accused of violating the maritime border of the Islamic Republic of Iran and of espionage, which means that under Iranian law, they could be sentenced to life imprisonment. In turn, London did not admit its guilt and maintained that the marines had not gone beyond Iraq's territorial waters. This story continued for 13 days. During this time, the British servicemen first publicly apologized to the Iranian government for violating the state border and then sent letters home, saying that they had fallen victim to the policy of Tony Blair and George Bush. The American president himself described the British marines as "hostages", but in response, the press secretary of the Iranian Foreign Ministry, Mohammad Ali Hoseyni, advised the head of the White House to "refrain from irrational, thoughtless and illiterate statements" and "not to exacerbate the situation". It is worth pointing out that the US government flatly denied the possibility of exchanging the 15 British marines for the five Iranians from the Iranian representative office in the Iraqi town of Erbil arrested during an American military operation in January. The Iranians were charged with espionage and links with Iraqi militants. It is interesting that according to some foreign publications, the USA initially planned to catch Mohammad Jafari, deputy head of the Iranian National Security Council, and General Minojahar Frouzanda, head of the intelligence service of the Iranian Revolutionary Guard. The administration of the head of the regional government of Kurdistan, where Erbil is located, confirmed that during the American attack, Jafari and Frouzanda were really in Iraq. The hunt for such high-ranking people confirms once again that emotions are running high between Iran and the USA. During the situation surrounding the capture of the British marines, the US State Department confirmed a report about an American citizen disappearing in southern Iran. The missing person was not identified for a long time, but it became known later that the name of the mysterious American is Robert Levinson and that he is a former FBI agent. Things then get even more interesting. ABC News quoted sources in the US and Pakistani special services as saying that the CIA has been coordinating the activities of the Pakistani terrorist group Jundullah (Soldiers of Allah) since 2004. The main purpose of its militants and their commander, Abdul Malik Rigi, was to kidnap and kill Iranian servicemen and government members. The group claimed responsibility for the explosions in the Iranian town of Zahedan where a bus carrying officers of the Islamic Revolution Guards Corps was attacked. This is not the first case of the sort. The thing is that the Iranian province of Baluchistan and Sistan, which borders on Pakistan and Afghanistan, is an extremely backward region of the country populated mainly by Sunnis. Also, this territory is regarded as the main corridor for drug smuggling. After coming to power, Mahmud Ahmadinezhad appointed his old friend (of course, a Shi'i) to head the province and spoke out in favour of sending military units there. Thus, if the report filed by ABC is true, it turns out that the USA made successful use of Iran's weak point. As is known, the USA is justifying its actions by the fact that according to the US intelligence services, radical Shi'i elements in Iraq receive some materials to assemble explosive devices from Iran. Returning to the story with the British marines, we would like to point out again the attention it attracted and the final which was brilliantly played by Mahmud Ahmadinezhad. Suffice it to note at least the fact that the Iranian president made the Britons thank him and ended this unfavourable incident as a benefactor who gives his enemies a holiday present. Indeed, it is a move that deserves viewers' applause and it cannot be ruled out that this move was carefully planned in advance. Most likely, Ahmadinezhad's main goal was to demonstrate to the whole world that he is not a thick-headed tyrant and fanatic who dreams of weapons of mass destruction. Incidentally, if this is really true, the capture of the British marines was an excellent response to the Americans who have created a controversial action movie "the 300 Spartans" which tells of "the fight against the Persian threat to the whole civilized world". The only difference is that Ahmadinezhad preferred a real-life situation, probably because he does not have Hollywood studios at his disposal. However, there is another version: Tehran decided to let them go after encountering Britain's firm position and the rumours about an imminent attack. Some analysts even suppose that the capture of the Britons, the predictions made by the Russian military about the Pentagon's plans against Iran and George Bush's statements about "hostages" are all links of one chain. In general, a lot of things are unclear in the story with the British marines - beginning from details (why the only captured woman first put on the hijab and then took it off) to the main question (what prompted Tehran to release the marines). There are a lot of versions about this - the only thing we can do is to try not to drown in this flood of information.
Key scene No 4: "Failed bite"
Meanwhile, all the aforesaid intrigues are far behind the fuss about a number of media reports on the date for the US air attack on certain targets across Iran. The Russian newspaper "Argumenty i Fakty" was the first to report an operation codenamed "Bite" scheduled for 0400 on 6 April. And then, this news started its triumphal march on the Internet with reports quoting "a source in the Russian law-enforcement agencies" and information from the Israeli intelligence service. The president of the Academy of Geopolitical Sciences, Col-Gen Leonid Ivashov, added oil to the flames by saying that Washington is planning to attack a number of military and nuclear sites in Iran. Other Russian officials, including the chief of the Russian general staff, Yuriy Baluyevskiy, and the deputy foreign minister, Andrey Denisov, also spoke about imminent US air attacks on Iran. And it looked as though the news about Iranian border guards capturing 15 British marines only confirmed the prediction made for 6 April. Of course, all this caused concern in Azerbaijan, which was to a great extent prompted by a statement made by one of the co-chairmen of the OSCE Minsk Group, Matthew Bryza. During his visit to Georgia, he said that in the event of an attack on Iran, US air forces might use military airports in Azerbaijan. The Azerbaijani Defence Ministry immediately denied this possibility, which totally confirms the position of President Ilham Aliyev who has repeatedly stressed that Azerbaijani territory will not be used for any hostile actions against Iran. Nevertheless, various media, both in Azerbaijan and abroad, continued discussing a possible US attack on Iran till the early morning of 6 April.
Now new dates for the beginning of the US-Iran war are being named. According to many experts, emotions will probably run high again in late May when the deadline for Iran to suspend its nuclear programme expires, especially as a third American aircraft carrier is supposed to arrive at the Persian Gulf at this moment. Moreover, according to some reports, apart from Iran, Syria and Lebanon are also preparing for war with the USA. So to all appearances, viewers will be able to watch more episodes from the grandiose show called "Iran crisis".