Artıq vaşinqton türkiyənin iraqın şimalında hərbi əməliyyatlar keçirməsinə o qədər də sərt şəkildə etiraz etmir
Aprelin əvvəli Türkiyə ilə İraq arasında münasibətlərin qəflətən pisləşməsi ilə yadda qaldı. Ankaranın İraq siyasətinin dəyişməz qaldığı və "status-kvo"nun Türkiyədə mayda keçiriləcək prezident seçkisinin nəticələri məlum olanadək dəyişməyəcəyi haqda proqnozlar doğrulmadı. Münasibətlərin gərginləşməsinə isə Şimali İraqın kürd icmasının lideri, Kürdüstan Demokratik Partiyasının (KDP) rəhbəri Məsud Bərzaninin bəyanatı səbəb oldu.
Söhbət onun "Türkiyə Ordusunun Şimali İraqa girərək Kərkük şəhərini tutacağı halda, İraq kürdlərinin cavab olaraq Türkiyənin Diyarbəkir şəhərini ələ keçirəcəkləri" ilə bağlı bəyanatından gedir. Kürd liderinin bu açıqlamasına ilk və sərt reaksiya Türkiyənin baş naziri Rəcəb Teyyub Ərdoğandan gəldi: "Ankara Məsud Bərzaninin Şimali İraqda öz nüfuzunu yüksəltmək məqsədilə ortaya atdığı "şou"ya uymayacaq. Yalnız onu deyə bilərəm ki, Bərzani səsləndirdiyi hədənin cüzi bir hissəsini də reallaşdıra bilməz. Amma qoy o əmin olsun ki, Ankara səsləndirdiyi fikirlərə görə onu peşman edəcək".
Türkiyənin xarici işlər naziri Abdulla Gül daha konkret danışıb: "Cavab uzaqda deyil və o, İraqda da yaxşı eşidiləcək".
Qeyd edək ki, Bərzaninin səsləndirdiyi "hədələr" Abdulla Gül ilə ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Rays arasında təcili telefon danışığına səbəb olub və müzakirələrdə rəsmi Ankaranın İraqdakı situasiyadan narahat olduğu vurğulanıb.
Bütün bunlara baxmayaraq, bəlkə də Ankara ənənəvi "diplomatik addımlar"la kifayətlənəcəkdi, lakin Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) yaraqlılarının türk əsgərlərə hücumu və nəticədə, 10 türkiyəli hərbçinin qətlə yetirilməsi vəziyyəti gərginləşdirib. Nəticədə, yaraqlıların ələ keçirilməsi üçün İraqla sərhəd əyalətlərdə genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlanılıb. Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahı isə PKK terrorçularının ölkə ərazisinə Şimali İraqla sərhəddən keçdiyini bəyan edib. Bununla da Baş Qərargah rəsmi Ankara qarşısında PKK-nın "köməkçi"lərinə təcili "cavab" verilməsi tələbini qoyub.
Ankaranın üç şərti
İndiyədək ABŞ-ın neqativ reaksiyası üzündən İraqa qarşı sərt bəyanatlar səsləndirməkdən çəkinən Türkiyə XİN bu dəfə Bağdada nota göndərib və bunu hətta ultimatum kimi qəbul etmək də mümkündür. Belə ki, notanın mətnində üç konkret tələb qoyulub və Türkiyə-İraq münasibətlərinin bundan sonra necə inkişaf edəcəyinin məhz bu tələblərə əməl olunub-olunmamasından asılılığı qeyd edilib. Tələblər isə bunlardır:
birincisi, Bağdad ölkənin şimal hissəsində terrorçu bazalarının zərərsizləşdirilməsi üçün təcili tədbirlər görməlidir. Əks təqdirdə, Ankara beynəlxalq hüquqa əsaslanaraq öz milli maraqları üçün təhlükə yaradan halların aradan qaldırılması məqsədilə lazımi tədbirlər görəcək. Bu kontekstdə o da vurğulanır ki, indiyədək qeyd olunan istiqamətdə Bağdad tərəfindən atılan addımların heç biri Türkiyəni qane etməyib.
ikincisi, Ankara İraqdan Türkiyə ərazisində törədilən partlayışlar və digər terror aksiyalarında günahkar bilinən şəxslərin onlara təhvil verilməsini tələb edib. Qeyd edək ki, hələ bir il əvvəl Türkiyə terrorçuların dəyişdirilməsi ilə bağlı sənədi İraq hökumətinə təqdim etsə də, qarşı tərəf onu hələ də ratifikasiya etməyib ki, notada bundan Ankaranın narazılığı da əksini tapıb;
nəhayət, üçüncüsü, Türkiyə İraqın təcili şəkildə PKK ilə mübarizəyə başlamasını tələb edib.
Bundan başqa, Ankarada prezident Əhməd Nejdət Sezərin sədrliyi ilə Milli Təhlükəsizlik Şurasının növbədənkənar toplantısı keçirilib və iclasın sonunda Türkiyə Ordusunun İraqla sərhəddə antiterror əməliyyatlarını genişləndirməsi haqda qərar qəbul olunub. Təhlükəsizlik Şurasının üzvləri İraqın ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsi mövqeyinə sadiq qaldıqlarını və bu ərazidə kürd dövlətinin yaradılmasının yolverilməz olduğunu bəyan ediblər.
Bundan sonra Türkiyənin daxili işlər naziri Abdulkadir Aksu əməliyyatlarda 14 terrorçunun qətlə yetirildiyini açıqlayıb. "Ötən illərdən fərqli olaraq, Ankara əldə edilən nəticə ilə kifayətlənməyi düşünmür və terrorçuların bazasını məhv etməkdə qərarlıdır", - deyə Aksu bildirib.
Eyni zamanda, mətbuatda ölkənin İraqla sərhəd ərazilərində, xüsusilə Şirnak əyalətində türk ordusunun tank manevrlərinə başlaması haqda məlumatlar dərc olunub. Təhlükəsizlik Şurasının toplantısından dərhal sonra yerli KİV-ə baş nazir Ərdoğanla İraq kürdlərinin lideri Bərzani arasındakı telefon danışığının mətni də çıxıb. Mətbuatın bildirdiyinə görə, Türkiyə hökumətinin başçısı qarşı tərəfdən nəzarətində olan ərazilərdəki PKK bazalarının məhv edilməsini sərt şəkildə tələb edərək, əks halda Ankaranın "lazımi addımlar" atacağını bildirib. KİV Bərzaninin Ərdoğana cavabını dərc etməmək qərarına gəlsə də, İraq mətbuatı bu haqda xəbər verməkdə xəsislik etməyib. "Məsud Bərzani Ankaranı İraqın daxili işlərinə qarışmamağa çağırıb", - deyə İraq mətbuatı bildirir. KİV-də yer alan məlumatlara görə, kürdlərin lideri bildirib ki, Şimali İraqda paytaxtı Kərkük olan kürd dövləti, hətta öz rəmzləri ilə birlikdə mövcud olmalıdır: "Biz heç İraq bayrağını da qəbul etmirik. Çünki o bizə Səddam Hüseyn rejimini xatırladır".
ABŞ-ın mövqeyində yumşalma
Hər halda, Ankaranın son bəyanatları göstərir ki, Türkiyə, hətta Vaşinqtonla münasibətlərinin "sərinləşməsi" hesabına olsa belə, PKK bazalarının kökünü kəsmək üçün əlindən gələni etməkdə israrlıdır. Xatırladaq ki, Ağ ev indiyədək dəfələrlə bəyan edib ki, Türkiyənin Şimali İraqda hərbi əməliyyatlara başlaması regionda "yeni münaqişə ocağı"nın yaranmasına səbəb olacaq. ABŞ-ın Ankaranı terrorizmlə mübarizədə dəstəkləməsi isə ritorikadan başqa bir şey olmayıb.
Amma son vaxtlar məsələ ilə bağlı Vaşinqtonun mövqeyində bir qədər yumşalmanın olduğu danılmazdır. ABŞ dövlət katibinin İraq üzrə köməkçisi Barbara Stefensonun bəyanatı da deyilənləri sübut edir. O, ilk dəfə olaraq Türkiyənin Şimali İraqda keçirə biləcəyi hərbi əməliyyatlara neqativ münasibət bildirməkdən çəkinib: "Terrorçuların İraqdan Türkiyə ərazisinə keçməsi və bu ölkəyə hücumlar təşkil etməsi yolverilməzdir. Ankaranın adekvat addımlar atmaq üçün tam haqqı var". Bundan başqa, Dövlət Departamentinin nümayəndəsi də "axır ki" Şimali İraq əhalisinin əksər hissəsinin Kərkükün statusu ilə bağlı referendumun təxirə salınmasını istədiyini görüb. Xatırladaq ki, artıq xeyli vaxtdır, Ankara məhz bu məsələdə israr edir.
ABŞ-ın Ankaradakı səfiri Ross Uilson öz növbəsində Türkiyənin İraqla bağlı son addımlarını dəstəkləyərək, XİN-in Bağdada nota verməsini "tamamilə başa düşülən" addım adlandırıb. "Türkiyə PKK-nın kökünün kəsilməsi üçün addımlar atmaqda tam haqlıdır. Hər bir dövlətin öz milli maraqlarına təhlükənin qarşısını almaq üçün həyata keçirdiyi tədbirlərə hörmətlə yanaşılmalıdır", - deyə səfir bildirib. Bununla da Vaşinqton Ankaranın "əllərini açaraq" ona terrorçulara qarşılıq vermək imkanı yaradıb.
Təzyiqin ilk mərhələsi
Bunu baxmayaraq, Ankaranın Şimali İraq kürdləri ilə bağlı konkret addımları hələ ki görünmür. Türkiyə hələ ki Bağdada verdiyi notanın cavabını gözləyir və İraqda başlaya biləcəyi hərbi əməliyyatların nəticələrinin nədən ibarət olacağını hesablayır. Ankara yaxşı anlayır ki, Şimali İraqa daxil olan Türkiyə ordusu yalnız PKK terrorçularının deyil, həm də Məsud Bərzaninin rəhbərlik etdiyi "peşmerq"lərin müqaviməti ilə üzləşəcək. Bu isə az qanla başa çatdırılması mümkün olan əməliyyat deyil.
Bundan başqa, əməliyyatın uğursuzluqla nəticələnməsi Ərdoğanın imicinə ciddi zərbə vuracaq. Unutmaq olmaz ki, mayda keçiriləcək prezident seçkisindən sonra Türkiyədə dərhal noyabrda baş tutması planlaşdırılan parlament seçkisinə hazırlıq başlanacaq. Həddindən artıq gözləmə, yaxud payızda keçiriləcək referendum nəticəsində Kərkükün mümkün olan itirilməsi, bununla da onun faktiki Kürdüstanın paytaxtına çevrilməsi Ərdoğanın siyasi karyerasının sonu olacaq. Odur ki baş nazirin İraqla bağlı sərt addım atması qaçınılmazdır.

ULTIMATUM TO BAGHDAD
The beginning of April was marked by a sharp escalation in tension in Turkey's relations with Iraq. Claims about Ankara's unchanged Iraqi policy and maintaining the status quo until the results of the May presidential elections in Turkey turned out to be wrong. The crisis was triggered by a statement by the leader of the Kurdish community of Northern Iraq and chairman of the Democratic Party of Kurdistan (DPK), Massoud Barzani, that "if Turkish troops enter Northern Iraq and take the city of Kirkuk, Iraqi Kurds will respond by taking the Turkish city of Diyarbakir".
Official Ankara gave an immediate response through Prime Minister Recep Tayyip Erdogan: "Ankara will not give in to Massoud Barzani's 'show' which is only aimed at increasing his popularity in Northern Iraq. I can only give assurances that Barzani himself is not capable of carrying out one iota of his threats, but may he have no doubt that Ankara will make him eat his words." Turkish Foreign Minister Abdullah Gul was more laconic: "There will be a response and it will be heard clearly in Iraq." Massoud Barzani's "threats" also prompted an urgent telephone conversation between Abdullah Gul and US Secretary of State Condoleezza Rice during which official Ankara expressed its concern at the situation in Iraq.
Turkey might have kept to the traditional diplomatic steps, had it not been for the attack by militants from the terrorist Kurdistan Workers' Party (the PKK) on Turkish servicemen that killed 10 soldiers. A major operation was organized in the Iraqi border provinces to capture the terrorists and the Turkish General Staff declared that the PKK terrorists had entered the country from Northern Iraq, thereby raising with the Ankara government the issue of a rapid "response" to the PKK's accomplices.
Ankara's three conditions
The Turkish Foreign Ministry, which earlier avoided harsh statements on Iraq because of the USA's negative stance, sent a note to Baghdad which had more the tone of an ultimatum. The note contains three very specific demands on the fulfilment of which, Ankrara stresses, the future development of Turkish-Iraqi relations depend: first, Baghdad must take action to liquidate the terrorist bases in the country's northern regions. Otherwise, Turkey, on the basis of international law, pledges to use all the resources at its disposal to destroy the threats to its national interests. It is noted especially that none of Baghdad's steps to date in this regard has satisfied Turkey. Second, Ankara demanded that Iraq hand over the terrorists involved in the organization of attacks and explosions on its territory. In this regard official Ankara expressed its concern that Baghdad did not wish to ratify the agreement on the extradition of terrorists, although the document was submitted to the Iraqi government a year ago. Third, Turkey demanded that Iraq act immediately to combat the PKK.
At the same time President Ahmet Necdet Sezer chaired an extraordinary meeting of the country's National Security Council in Ankara which adopted a decision to expand the Turkish army's anti-terrorist operations on the border with Iraq. Members of the council also declared their commitment to maintaining the territorial integrity of Iraq and that the creation of a Kurdish state formation there was unacceptable.
Next the Turkish interior minister, Abdulkadir Aksu, said when he reported the killing of 14 terrorists: "Unlike in previous years Ankara will not stop here and firmly intends to eradicate the militants' bases." At the same time information filtered through to the press about the start of Turkish army tank manoeuvres in districts bordering Iraq, in particular in Sirnak province.
Straight after the National Security Council sitting, the text of Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's telephone conversation with DPK leader Massoud Barzani was given to the Turkish media. The Turkish premier harshly demanded that Barzani destroy the PKK bases on the territories under his control and stressed that otherwise, Ankara would itself "do everything necessary". Ankara preferred not to make public the DPK leader's response to Erdogan, but his position became known anyway from the Iraqi press. Massoud Barzani called on Ankara not to interfere in Iraq's internal affairs. He said that a Kurdish formation on the territory of Northern Iraq with Kirkuk as its capital had to exist with its own attributes. "We do not even accept the Iraqi flag, as it reminds us of the regime of Saddam Hussein," the leader of the Northern Iraqi Kurds said.
USA smoothes things over
Nevertheless, Ankara's latest statements are clear evidence of Turkey's resolve to do everything possible to destroy the PKK bases, even at the cost of a cooling in relations with Washington. The White House has said many times that military operations by Turkey in Iraq would create "a new source of destabilization in the region" but no support for Ankara on the PKK has been forthcoming other than rhetoric about the need for a joint fight against terrorism.
However, Washington's position can be said to have changed somewhat in the last few days. The statement by the US secretary of state's advisor on Iraq, Barbara Stephenson, is evidence of this. For the first time she refrained from a negative comment about the possibility of Turkey conducting military operations inside Iraq. "Attacks by terrorists infiltrating Turkey from Iraq are unacceptable. Ankara has the full right to appropriate steps," Stephenson said. At the same time the State Department representative for the first time "noticed" that a section of the population of Northern Iraq wanted a delay in the referendum on the status of Kirkuk. And this is something that Ankara has said many times.
For his part the US ambassador in Ankara, Ross Wilson, supported Turkey's latest steps regarding Iraq, describing the Turkish Foreign Ministry's note as "completely understandable". "Turkey is fully entitled to take steps to eradicate the PKK. The decisions of any state to avert threats to its national interests must be respected," the ambassador said. In so doing Washington untied Ankara's hands, giving them the opportunity for "revenge".
First stage of pressure
However, it is not yet known exactly what Ankara will do about the Northern Iraqi Kurds. Turkey has taken up a waiting position, expecting a response to its note to Baghdad and is also calculating the possible results of a military operation in Northern Iraq. Ankara understands that Turkish troops that went into Iraq would clash not so much with members of the terrorist Kurdistan Workers' Party, as with organized Peshmerge detachments led by Massoud Barzani. And this is no longer a lightning operation with minimal casualties. The failure of a potential operation would strike an irreparable blow to Erdogan's image, all the more so as Turkey will enter a new election race straight after the May presidential elections, this time for parliament in November. Excessive delay or the possible loss of Kirkuk as a result of the autumn referendum, which would practically turn the city into the capital of so-called Kurdistan, would be a disaster for Erdogan's political career. The Turkish prime minister is, therefore, forced to act decisively towards Baghdad. Ankara does not rule out the possibility of introducing economic sanctions against its southern neighbour at the first opportunity.