Artıq vaşinqton türkiyənin iraqın şimalında hərbi əməliyyatlar keçirməsinə o qədər də sərt şəkildə etiraz etmir
Aprelin əvvəli Türkiyə ilə İraq arasında münasibətlərin qəflətən pisləşməsi ilə yadda qaldı. Ankaranın İraq siyasətinin dəyişməz qaldığı və "status-kvo"nun Türkiyədə mayda keçiriləcək prezident seçkisinin nəticələri məlum olanadək dəyişməyəcəyi haqda proqnozlar doğrulmadı. Münasibətlərin gərginləşməsinə isə Şimali İraqın kürd icmasının lideri, Kürdüstan Demokratik Partiyasının (KDP) rəhbəri Məsud Bərzaninin bəyanatı səbəb oldu.
Söhbət onun "Türkiyə Ordusunun Şimali İraqa girərək Kərkük şəhərini tutacağı halda, İraq kürdlərinin cavab olaraq Türkiyənin Diyarbəkir şəhərini ələ keçirəcəkləri" ilə bağlı bəyanatından gedir. Kürd liderinin bu açıqlamasına ilk və sərt reaksiya Türkiyənin baş naziri Rəcəb Teyyub Ərdoğandan gəldi: "Ankara Məsud Bərzaninin Şimali İraqda öz nüfuzunu yüksəltmək məqsədilə ortaya atdığı "şou"ya uymayacaq. Yalnız onu deyə bilərəm ki, Bərzani səsləndirdiyi hədənin cüzi bir hissəsini də reallaşdıra bilməz. Amma qoy o əmin olsun ki, Ankara səsləndirdiyi fikirlərə görə onu peşman edəcək".
Türkiyənin xarici işlər naziri Abdulla Gül daha konkret danışıb: "Cavab uzaqda deyil və o, İraqda da yaxşı eşidiləcək".
Qeyd edək ki, Bərzaninin səsləndirdiyi "hədələr" Abdulla Gül ilə ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Rays arasında təcili telefon danışığına səbəb olub və müzakirələrdə rəsmi Ankaranın İraqdakı situasiyadan narahat olduğu vurğulanıb.
Bütün bunlara baxmayaraq, bəlkə də Ankara ənənəvi "diplomatik addımlar"la kifayətlənəcəkdi, lakin Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) yaraqlılarının türk əsgərlərə hücumu və nəticədə, 10 türkiyəli hərbçinin qətlə yetirilməsi vəziyyəti gərginləşdirib. Nəticədə, yaraqlıların ələ keçirilməsi üçün İraqla sərhəd əyalətlərdə genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlanılıb. Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahı isə PKK terrorçularının ölkə ərazisinə Şimali İraqla sərhəddən keçdiyini bəyan edib. Bununla da Baş Qərargah rəsmi Ankara qarşısında PKK-nın "köməkçi"lərinə təcili "cavab" verilməsi tələbini qoyub.
Ankaranın üç şərti
İndiyədək ABŞ-ın neqativ reaksiyası üzündən İraqa qarşı sərt bəyanatlar səsləndirməkdən çəkinən Türkiyə XİN bu dəfə Bağdada nota göndərib və bunu hətta ultimatum kimi qəbul etmək də mümkündür. Belə ki, notanın mətnində üç konkret tələb qoyulub və Türkiyə-İraq münasibətlərinin bundan sonra necə inkişaf edəcəyinin məhz bu tələblərə əməl olunub-olunmamasından asılılığı qeyd edilib. Tələblər isə bunlardır:
birincisi, Bağdad ölkənin şimal hissəsində terrorçu bazalarının zərərsizləşdirilməsi üçün təcili tədbirlər görməlidir. Əks təqdirdə, Ankara beynəlxalq hüquqa əsaslanaraq öz milli maraqları üçün təhlükə yaradan halların aradan qaldırılması məqsədilə lazımi tədbirlər görəcək. Bu kontekstdə o da vurğulanır ki, indiyədək qeyd olunan istiqamətdə Bağdad tərəfindən atılan addımların heç biri Türkiyəni qane etməyib.
ikincisi, Ankara İraqdan Türkiyə ərazisində törədilən partlayışlar və digər terror aksiyalarında günahkar bilinən şəxslərin onlara təhvil verilməsini tələb edib. Qeyd edək ki, hələ bir il əvvəl Türkiyə terrorçuların dəyişdirilməsi ilə bağlı sənədi İraq hökumətinə təqdim etsə də, qarşı tərəf onu hələ də ratifikasiya etməyib ki, notada bundan Ankaranın narazılığı da əksini tapıb;
nəhayət, üçüncüsü, Türkiyə İraqın təcili şəkildə PKK ilə mübarizəyə başlamasını tələb edib.
Bundan başqa, Ankarada prezident Əhməd Nejdət Sezərin sədrliyi ilə Milli Təhlükəsizlik Şurasının növbədənkənar toplantısı keçirilib və iclasın sonunda Türkiyə Ordusunun İraqla sərhəddə antiterror əməliyyatlarını genişləndirməsi haqda qərar qəbul olunub. Təhlükəsizlik Şurasının üzvləri İraqın ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsi mövqeyinə sadiq qaldıqlarını və bu ərazidə kürd dövlətinin yaradılmasının yolverilməz olduğunu bəyan ediblər.
Bundan sonra Türkiyənin daxili işlər naziri Abdulkadir Aksu əməliyyatlarda 14 terrorçunun qətlə yetirildiyini açıqlayıb. "Ötən illərdən fərqli olaraq, Ankara əldə edilən nəticə ilə kifayətlənməyi düşünmür və terrorçuların bazasını məhv etməkdə qərarlıdır", - deyə Aksu bildirib.
Eyni zamanda, mətbuatda ölkənin İraqla sərhəd ərazilərində, xüsusilə Şirnak əyalətində türk ordusunun tank manevrlərinə başlaması haqda məlumatlar dərc olunub. Təhlükəsizlik Şurasının toplantısından dərhal sonra yerli KİV-ə baş nazir Ərdoğanla İraq kürdlərinin lideri Bərzani arasındakı telefon danışığının mətni də çıxıb. Mətbuatın bildirdiyinə görə, Türkiyə hökumətinin başçısı qarşı tərəfdən nəzarətində olan ərazilərdəki PKK bazalarının məhv edilməsini sərt şəkildə tələb edərək, əks halda Ankaranın "lazımi addımlar" atacağını bildirib. KİV Bərzaninin Ərdoğana cavabını dərc etməmək qərarına gəlsə də, İraq mətbuatı bu haqda xəbər verməkdə xəsislik etməyib. "Məsud Bərzani Ankaranı İraqın daxili işlərinə qarışmamağa çağırıb", - deyə İraq mətbuatı bildirir. KİV-də yer alan məlumatlara görə, kürdlərin lideri bildirib ki, Şimali İraqda paytaxtı Kərkük olan kürd dövləti, hətta öz rəmzləri ilə birlikdə mövcud olmalıdır: "Biz heç İraq bayrağını da qəbul etmirik. Çünki o bizə Səddam Hüseyn rejimini xatırladır".
ABŞ-ın mövqeyində yumşalma
Hər halda, Ankaranın son bəyanatları göstərir ki, Türkiyə, hətta Vaşinqtonla münasibətlərinin "sərinləşməsi" hesabına olsa belə, PKK bazalarının kökünü kəsmək üçün əlindən gələni etməkdə israrlıdır. Xatırladaq ki, Ağ ev indiyədək dəfələrlə bəyan edib ki, Türkiyənin Şimali İraqda hərbi əməliyyatlara başlaması regionda "yeni münaqişə ocağı"nın yaranmasına səbəb olacaq. ABŞ-ın Ankaranı terrorizmlə mübarizədə dəstəkləməsi isə ritorikadan başqa bir şey olmayıb.
Amma son vaxtlar məsələ ilə bağlı Vaşinqtonun mövqeyində bir qədər yumşalmanın olduğu danılmazdır. ABŞ dövlət katibinin İraq üzrə köməkçisi Barbara Stefensonun bəyanatı da deyilənləri sübut edir. O, ilk dəfə olaraq Türkiyənin Şimali İraqda keçirə biləcəyi hərbi əməliyyatlara neqativ münasibət bildirməkdən çəkinib: "Terrorçuların İraqdan Türkiyə ərazisinə keçməsi və bu ölkəyə hücumlar təşkil etməsi yolverilməzdir. Ankaranın adekvat addımlar atmaq üçün tam haqqı var". Bundan başqa, Dövlət Departamentinin nümayəndəsi də "axır ki" Şimali İraq əhalisinin əksər hissəsinin Kərkükün statusu ilə bağlı referendumun təxirə salınmasını istədiyini görüb. Xatırladaq ki, artıq xeyli vaxtdır, Ankara məhz bu məsələdə israr edir.
ABŞ-ın Ankaradakı səfiri Ross Uilson öz növbəsində Türkiyənin İraqla bağlı son addımlarını dəstəkləyərək, XİN-in Bağdada nota verməsini "tamamilə başa düşülən" addım adlandırıb. "Türkiyə PKK-nın kökünün kəsilməsi üçün addımlar atmaqda tam haqlıdır. Hər bir dövlətin öz milli maraqlarına təhlükənin qarşısını almaq üçün həyata keçirdiyi tədbirlərə hörmətlə yanaşılmalıdır", - deyə səfir bildirib. Bununla da Vaşinqton Ankaranın "əllərini açaraq" ona terrorçulara qarşılıq vermək imkanı yaradıb.
Təzyiqin ilk mərhələsi
Bunu baxmayaraq, Ankaranın Şimali İraq kürdləri ilə bağlı konkret addımları hələ ki görünmür. Türkiyə hələ ki Bağdada verdiyi notanın cavabını gözləyir və İraqda başlaya biləcəyi hərbi əməliyyatların nəticələrinin nədən ibarət olacağını hesablayır. Ankara yaxşı anlayır ki, Şimali İraqa daxil olan Türkiyə ordusu yalnız PKK terrorçularının deyil, həm də Məsud Bərzaninin rəhbərlik etdiyi "peşmerq"lərin müqaviməti ilə üzləşəcək. Bu isə az qanla başa çatdırılması mümkün olan əməliyyat deyil.
Bundan başqa, əməliyyatın uğursuzluqla nəticələnməsi Ərdoğanın imicinə ciddi zərbə vuracaq. Unutmaq olmaz ki, mayda keçiriləcək prezident seçkisindən sonra Türkiyədə dərhal noyabrda baş tutması planlaşdırılan parlament seçkisinə hazırlıq başlanacaq. Həddindən artıq gözləmə, yaxud payızda keçiriləcək referendum nəticəsində Kərkükün mümkün olan itirilməsi, bununla da onun faktiki Kürdüstanın paytaxtına çevrilməsi Ərdoğanın siyasi karyerasının sonu olacaq. Odur ki baş nazirin İraqla bağlı sərt addım atması qaçınılmazdır.

"Военная операция на севере Ирака необходима", - заявил глава генштаба Турции, подтвердив прогнозы R+
15.04.2007
Начало апреля ознаменовалось резкой эскалацией напряженности в отношениях Турции с Ираком. Утверждения о неизменности иракского курса Анкары и сохранении "статус-кво" вплоть до оглашения результатов майских президентских выборов в Турции не оправдались.
Детонатором кризиса послужило заявление лидера курдской общины Северного Ирака, председателя Демократической партия Курдистана  (ДПК) Масуда Барзани о том, что если "турецкие войска войдут в Северный Ирак и займут город Киркук, иракские курды сделают ответный шаг, заняв турецкий город Диярбакыр". Официальная Анкара устами премьер-министра Реджепа Тайиба Эрдогана дала незамедлительный ответ: "Анкара не поддастся на "шоу" Масуда Барзани, направленное лишь на повышение его личного рейтинга в Северном Ираке. Могу лишь заверить, что сам Барзани не в состоянии исполнить даже толику данных угроз, но пусть не сомневается, что Анкара заставит его пожалеть о сказанном". Глава турецкого МИД Абдулла Гюль был более лаконичным: "Ответ последует, и в Ираке его будет хорошо слышно". "Угрозы" М.Барзани послужили также поводом для срочного телефонного разговора Абдуллы Гюля с госсекретарем США Кондолизой Райс, в ходе которого была выказана озабоченность официальной Анкары в связи с ситуацией в Ираке.
Возможно, Турция ограничилась бы традиционными "дипломатическими шагами", если бы не нападение боевиков террористической Рабочей партии Курдистана (РПК) на турецких военнослужащих, в результате чего погибли 10 солдат. Для поимки террористов была организована крупномасштабная операция в приграничных с Ираком провинциях, а Генштаб турецких ВС объявил, что члены террористической РПК просочились в страну с территории Северного Ирака, поставив тем самым перед правительством Анкары вопрос о незамедлительном "ответе" пособникам РПК.
Три условия Анкары
МИД Турции, сторонившийся ранее резких заявлений по Ираку ввиду негативной позиции США, направил в Багдад ноту, тон которой походил больше на "ультиматум". Текст ноты содержит три очень конкретных требования, от выполнения которых, как подчеркивает Анкара, зависит дальнейшее развитие турецко-иракских отношений. Во-первых, Багдад должен предпринять активные меры по ликвидации баз террористов в северных областях страны. В противном случае Турция, основываясь на международном праве, обязалась использовать все имеющиеся ресурсы для уничтожения угрозы своим национальным интересам. Особо отмечается, что ни один из шагов Багдада в данном направлении до сих пор Турцию не удовлетворил. Во-вторых, Анкара потребовала от Ирака выдачи террористов, замешанных в организации нападений и взрывов на своей территории. В этой связи официальная Анкара выразила озабоченность нежеланием Багдада ратифицировать соглашение об обмене террористами, хотя документ еще год назад был предоставлен правительству Ирака. В-третьих, Турция потребовала, чтобы Ираком были незамедлительно предприняты  шаги по борьбе с РПК.
Одновременно в Анкаре под председательством президента Ахмета Недждета Сезера состоялось внеочередное заседание Совета национальной безопасности страны, по итогам которого было принято решении о расширении масштабов антитеррористических операций турецкой армии на границе с Ираком. Члены совета также заявили о приверженности позиции сохранения территориальной целостности Ирака и неприемлемости создания на данных территориях курдского государственного образования.
Далее последовало заявление главы МВД Турции Абдулькадира Аксу, сообщившего об уничтожении 14 террористов. "В отличие от прошлых лет, Анкара не собирается останавливаться на достигнутом и настроена решительно искоренить базы боевиков", - подчеркнул Аксу. Одновременно в прессу просочилась информация о начале танковых маневров турецкой армии в приграничных с Ираком районах, в частности в провинции Ширнак.
Сразу после заседания Совета национальной безопасности турецким СМИ был предоставлен текст телефонного разговора премьер-министра Р.Т.Эрдогана с лидером ДПК Масудом Барзани. Глава турецкого Кабмина в резкой форме потребовал от Барзани уничтожения баз РПК на подконтрольных тому территориях, подчеркнув, что в противном случае Анкара сама "предпримет все необходимые шаги". Ответ лидера ДПК Эрдогану в Анкаре предпочли не разглашать, однако его позиция все же стала известна, но уже со страниц иракской прессы. Масуд Барзани призвал Анкару не вмешиваться во внутренние дела Ирака. По его словам, курдское образование на территории Северного Ирака со столицей в городе Киркук должно существовать, причем со своими атрибутами. "Мы не приемлем даже иракского флага, так как он напоминает нам о режиме Саддама Хусейна", - сказал лидер североиракских курдов.
США смягчили позицию
Тем не менее последние заявления Анкары наглядно свидетельствуют о решимости Турции сделать все возможное для уничтожения баз РПК - даже ценой "охлаждения" отношений с Вашингтоном. Белый дом ранее не раз заявлял, что военные операции Турции в Ираке создадут "новый очаг дестабилизации в регионе", а поддержка Анкары в вопросе РПК дальше риторики о необходимости совместной борьбы с терроризмом не шла.
Все же можно утверждать, что в последние дни позиция Вашингтона несколько изменилась. Об этом свидетельствует заявление советника госсекретаря США по Ираку Барбары Стефенсон, которая впервые воздержалась от негативной оценки возможности проведения военных операций Турции в Ираке. "Атаки террористов, просачивающихся из Ирака в Турцию, не приемлемы. Анкара имеет полное право на адекватные шаги", - сказала Стефенсон. Одновременно представитель Госдепа впервые "заметила" и существование части населения Северного Ирака, выступающего за перенос даты проведения референдума по статусу города Киркук. А ведь именно об этом неоднократно заявляла Анкара.
В свою очередь посол США в Анкаре Росс Вильсон поддержал последние шаги Турции в отношении Ирака, назвав ноту турецкого МИД "вполне понятной". "Турция имеет полное право предпринимать шаги по искоренению РПК. Решения любого государства по предотвращению угрозы национальным интересам необходимо воспринимать с уважением", - сказал посол. Тем самым Вашингтон развязал руки Анкаре, предоставив возможность для "возмездия".
Первая стадия давления
Однако конкретные шаги Анкары в отношении североиракских курдов пока не известны. Турция заняла выжидательную позицию, ожидая ответ на ноту в адрес Багдада, а также просчитывая возможные результаты военной операции в Северном Ираке. В Анкаре понимают, что турецкие войска, вошедшие в Ирак, столкнутся не столько с членами террористической Рабочей партии Курдистана, сколько с организованными отрядами "пешмерге", возглавляемыми Масудом Барзани. А это  уже не молниеносная операция малой кровью. Провал возможной операции станет непоправимым ударом по имиджу Эрдогана, тем более что сразу за избранием нового главы государства в мае нынешнего года Турция вновь войдет в новую волну избирательной гонки - на этот раз в связи с ноябрьскими выборами в парламент. Чрезмерное выжидание или возможная потеря Киркука в результате осеннего референдума, что фактически превратит данный город в столицу так называемого Курдистана, будет означать "фиаско" политической карьеры Эрдогана. В результате глава турецкого Кабмина вынужден сделать резкий шаг в отношении Багдада. В Анкаре не исключают возможности введения на первых порах экономических санкций в отношении южного соседа.