İNQİLAB "KABUSU" MƏRKƏZİ ASİYAYA QAYIDIR
İnqilaba başlamaq çətin, onu yarıyolda qoymaq isə daha da çətindir. Qırğızıstanda bu gün yaşananlar bu deyimi bir daha təsdiqləyir. "Zanbaq inqilabı"nın ciddi problemsiz başa çatmasından sonra, ölkədə növbəti prezident seçkisi ərəfəsində yenidən mütəmadi olaraq böhranlı anlar yaşanmaqdadır. Və ya əksinə, vaxtilə "zanbaq inqilabı"na aparan "əsas böhran" yenə də zaman-zaman üzə çıxmaqdadır.
Hələ inqilabdan sonra "centlmen razılaşması" əsasında prezident kürsüsünü rusiyapərəst Kurmanbek Bakiyevin, baş nazir vəzifəsini isə qərbyönümlü Feliks Kulovun tutduğu vaxt çoxları Qırğızıstanda lazım olan balansın əldə edildiyi haqda fikirlər yürütməyə tələsdilər. Lakin təəssüf ki, "ali vəzifələrin bölüşdürülməsi" bununla başa çatmadı və Bişkekin mərkəzi meydanında yenidən etiraz aksiyasının rəmzi olan çadırlar quraşdırıldı.
Qırğızıstan qərbpərəstlərinin lideri olan Feliks Kulovun bir müddət əvvəl baş nazir postundan istefa verməsi zamanı müşahidəçilərin əksəriyyəti belə bir fikir səsləndirirdi ki, rusiyapərəst Kurmanbek Bakiyev və onun tərəfdarları situasiyanı tamamilə özlərinin istədiyi istiqamətə yönəldərək, Rusiya ilə daha sıx əməkdaşlığa doğru addım atıblar. Lakin artıq prezidentin də geri çəkilməli olduğu zaman yetişib. Hələ martın ortalarında Bakiyev ölkənin Təhlükəsizlik Şurasının katibi vəzifəsində heç üç ay işləməmiş Osmonali Quronovu, bir qədər sonra isə özünün əsas silahdaşlarından sayılan baş prokuror Kambaralı Konqantiyevi istefaya göndərib. Daha sonra isə artıq sabiq baş nazir Əzim İsabekov hökumətin beş üzvünü vəzifəsindən kənarlaşdırıb. Söhbət baş nazirin birinci müavini Daniyar Useynov, hökumət aparatının rəhbəri Tınıçbek Tabıldiyev, fövqəladə hallar naziri Canış Rüstəmbekov, səhiyyə naziri Şayloobek Niyazov, həmçinin, İqtisadi İnkişaf və Ticarət Nazirliyinin rəhbəri Sabırbek Moldokulovdan gedir.
Adıçəkilən şəxslərlə yanaşı, iki dövlət agentliyinin rəhbəri də vəzifələrindən kənarlaşdırılıb. Hökumət başçısı bu addımını ölkənin idarəolunmasına gənc kadrların cəlb edilməsi niyyəti ilə əsaslandırıb. Lakin bir qədər sonra Əzim İsabekovun özü dövlət başçısından onun istefasının qəbul olunmasını xahiş edərək vəzifəsindən gedib. İsabekovun sözlərinə görə, o bu addımı Qırğızıstanda yaranmış gərgin vəziyyətin aradan qaldırılması üçün atıb. Bundan dərhal sonra "Vahid Qırğızıstan uğrunda" müxalifət hərəkatının lideri Almazbek Atambayevə baş nazirin səlahiyyətlərinin icrası həvalə olunub ki, bununla da ölkə müxalifətinin əsas tələblərindən biri olan koalision hökumətin formalaşdırılmasına start verilib. Lakin bu heç də prezidentin getdiyi ilk güzəşt olmayıb.
Bakiyevin bu addımı atmaqla vəziyyətdən "az itki" ilə çıxmaq niyyətində olduğu aydındır. Lakin artıq müxalifətə keçdiyini bəyan edən sabiq baş nazir Feliks Kulovun dövlət başçısına ünvanladığı sərt tələblər özünü çox gözlətməyib. Belə ki, Kulovun rəhbərlik etdiyi "Qırğızıstanın layiqli gələcəyi uğrunda" vahid cəbhə ölkədə növbədənkənar prezident seçkisinin keçirilməsi tələbi ilə aprelin 11-dən etibarən etiraz aksiyalarına başlayacaqlarını bəyan edib. Bakiyev qarşı tərəfin tələbinə dərhal reaksiya verərək bildirib ki, ayrı-ayrı siyasətçilərin bu cür tələbləri "tamamilə qeyri-ciddi" məsələdir.
"Heç kəs şübhə etməsin ki, mən ölkədə prezidentə etimad məsələsi ilə bağlı referendum elan etməyə hazıram. Lakin bu yalnız ŞƏT-in (Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı) sammitindən sonra baş tuta bilər. Qırğızıstan üçün tarixi əhəmiyyət kəsb edən sammit ərəfəsində siyasi aksiyalara qərar vermək məsuliyyətsizlikdən başqa bir şey deyil", - deyə prezident bildirib.
Qeyd edək ki, ŞƏT-in sammiti bu il avqustun 16-da Bişkekdə keçiriləcək və Bakiyevin o vaxtadək situasiyanı xeyrinə dəyişməyi düşündüyünə şübhə yoxdur.
Bundan başqa, Almazbek Atambayevin baş nazir təyin olunması ilə Bakiyevin müxalifəti parçalamaq məqsədi güdməsi versiyası da inandırıcıdır. Həqiqətən də bir müddət əvvələdək Qırğızıstanın aparıcı müxalifət qüvvəsi "İslahatlar uğrunda" hesab olunurdusa, artıq Roza Otunbayeva, Azimbek Beknazarov, Almaz Atambayev, Edil Baysalov və Dooronbek Sadırbayev kimi tanınmış siyasətçilər digərlərindən ayrılaraq, "Vahid Qırğızıstan" partiyasını təsis ediblər. "İslahatlar uğrunda" hərəkatın daha bir neçə üzvü isə Kulovun rəhbərlik etdiyi "Qırğızıstanın layiqli gələcəyi uğrunda" cəbhəsinə qoşulublar. Müxalifət qruplarının nümayəndələri bildirirlər ki, mövcud fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, həlledici məsələlərdə əməkdaşlıq etməyə hazırdırlar. Amma reallıqda müxalifət liderləri arasındakı fikir ayrılıqlarını nəzərə almamaq mümkün deyil.
Avropa siyasətində kompromisə getmək bacarığı həmişə siyasi comərdlik siyahısında ilk yerləri tutub. Yəni, hakim koalisiya və seçkiqabağı blokun formalaşdırılması zamanı razılığa gələ bilmək bacarığı və təmas nöqtəsini tapmaq tələb olunan əsas bacarıqlardandır. Demokratiyanın və müvafiq olaraq "əxlaq kodeksi"nin yeni yaranmağa başladığı ölkələrdə isə güzəştlərin zəiflik əlaməti kimi qəbul olunması reallıqdır. Bundan başqa, Qırğızıstan prezidenti Bakiyev indiyədək bir dəfə də olsun opponentləri ilə razılığa gəlməyə hazır olduğunu nümayiş etdirməmişdir.
Bütün bunlarla yanaşı, Qırğızıstanın yeni hökumətinin tərkibinə hələ bir nəfər də olsun müxalifət nüma-yəndəsi daxil olmayıb. Fövqəladə Hallar Nazirliyinə əvvəl iqtisadi inkişaf və ticarət nazirinin müavini olmuş Turatbek Cunuşaliyev, Səhiyyə Nazirliyinə isə 2005-ci ilin iyulundan 2006-cı ilin dekabrınadək Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri işləmiş Tuyqunaalı Abdraimov rəhbər təyin olunub. O, MSK-ya rəhbərlik edənədək Səhiyyə Nazirliyində yüksək vəzifə də tutub. Bundan başqa, Vergi və Yığım Üzrə Dövlət Komitəsinə rəhbərlik Bişkekin Vergi Komitəsinin sabiq rəhbəri Temirbek Kurmanbekova həvalə edilib. Beləliklə, hökumətin yeni üzvləri arasında bir nəfər də müxalifət təmsilçisi yoxdur.
Nəqliyyat və kommunikasiya naziri Nurlan Sulaymanov, iqtisadi inkişaf və ticarət naziri Sabırbek Moldokulov, həmçinin, Miqrasiya və Məşğulluq Üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbəri Ayqul Rıskulov da vəzifələrində saxlanılıblar. Bununla əlaqədar olaraq mətbuat xatırladır ki, prezident Bakiyev martın 30-da baş nazir postuna Sosial-Demokrat Partiyasının lideri və tanınmış müxalifətçi Almazbek Atambayevin təyin edən zaman ona yeni hökumətin tərkibinə radikallar da daxil olmaqla, müxalifət təmsilçilərini təyin etməyi tapşırıb. Lakin Qırğızıstanın "İslahatlar uğrunda" və "Qırğızıstanın layiqli gələcəyi uğrunda" cəbhəsi kimi radikal müxalifət hərəkatlarının liderləri Nazirlər Kabinetinin formalaşmasında iştirakdan imtina edərək bildiriblər ki, "hökumətdə fərdi dəyişikliklər respublikada siyasi situasiyanın dəyişməsinə gətirib çıxarmayacaq". Onlar növbədənkənar prezident seçkisinin keçirilməsi tələbindən imtina etməyəcəklərini də açıqlayıblar. Müxalifətçilərin fikrincə, Qırğızıstanda ilk olaraq siyasi sistemin, həmçinin, hakimiyyətin müxtəlif qurumlarının səlahiyyətlərinin bölüşdürülməsinin dəyişilməsi vacibdir. Belə ki, ölkə konstitusiyasına əsasən, hökumət prezidentdən asılı vəziyyətdədir və özbaşına hər hansı qərar qəbul edə bilməz.
Yeni baş nazir Almazbek Atambayev isə bildirib ki, adıçəkilən hərəkatların liderləri ilə görüşərək onların nümayəndələrinin kabinetin tərkibinə daxil edilməsinə dair danışıqlar aparacaq. Lakin Bişkekdə yaşanan son hadisələr göstərir ki, müxalifət hakimiyyətin güzəştə getdiyini görərək, Bakiyevi "tam sıxışdırmaq" qərarına gəlib.
Qırğızıstan parlamentinin deputatı, "İslahatlar uğrunda" hərəkatın və "Qırğızıstanın layiqli gələcəyi uğrunda" cəbhənin üzvü Omurbek Tekebayev jurnalistlərə bildirib ki, Atambayevin müxalifətin köməyi olmadan nəyisə dəyişməsi mümkün deyil. "Biz məqsədimizdən imtina edərək aprelin 9-u və 11-nə təyin olunmuş mitinqləri təxirə salsaq, "Ağ ev" yeni baş nazirlə, ümumiyyətlə, hesablaşmayacaq", - deyə parlamentar qeyd edib. Bununla yanaşı, Bişkekin mərkəzindəki Qədim Meydanda radikal müxalifətçilərin birləşdiyi "Qırğızıstanın layiqli gələcəyi uğrunda" hərəkatının 117 fəalı aclıq aksiyasına başlayıb. Onlar ölkədə növbədənkənar prezident seçkisinin və konstitusiya islahatlarının keçirilməsini tələb edib. Cəbhənin lideri Kulov isə keçirdiyi mətbuat konfransında Bakiyevi növbədənkənar prezident seçkisinin keçirilməsinə, konstitusiya islahatlarına başlanmasına, həmçinin, prezident seçkisində inzibati resurslardan istifadə olunmayacağına zəmanət verən koalision hökumətin qurulmasına qərar verməyə çağırıb. Sabiq hökumət başçısının sözlərinə görə, müxalifət yalnız bu halda prezidentlə danışıqlara getməyə hazırdır.
Qeyd edək ki, müxalifətin planına əsasən, aprelin 9-da regionlarda, 11-də isə Bişkekdə fasiləsiz kütləi aksiyalara başlanılacaq. Kulov "aprelin 11-də ölkədə dinc hakimiyyət dəyişikliyinin baş verəcəyini" də bəyan edib.
Bütün qeyd olunanlarla yanaşı, əsas ehtiyat edilən amil başqadır. Belə ki, əksər analitiklər bu gün Qırğızıstanda baş verənləri daha çox iki klan - "şimallılar" (Bakiyevin başçılığı ilə) və "cənublular" (Kulovun tərəfdarları) arasında mübarizə kimi şərh edir və bunun üçün onların kifayət qədər əsasları var. Məlum olduğu kimi, klan mübarizəsi siyasi mübarizədən bir neçə dəfə təhlükəlidir. Odur ki Qırğızıstanda situasiyanın tezliklə düzələcəyinə inam azdır.

Another whiff of tulips in Kyrgyzstan
It is dangerous to start revolutions, but it is even more dangerous to stop them halfway. The events in today's Kyrgyzstan remind us of this common truth again: As the Tulip Revolution ended relatively softly, a crisis has broken out in this country again in the run-up to extraordinary presidential elections, or on the contrary, the same "main" crisis, which led to the Tulip Revolution, is exacerbating from time to time.
When according to "gentlemen's agreements", the post of Kyrgyz president was occupied by the "pro-Russian candidate" Kurmanbek Bakiyev and the "pro-Western leader" Feliks Kulov became prime minister, many were ready to state that a balance of power has been found in Bishkek. But alas, "the division of supreme powers" did not end here, the pause turned out to be temporary and the tents on Bishkek's main square - the symbol of open-ended protest - appeared there more than once.
After the resignation of the leader of Kyrgyzstan's "pro-Western" forces, Feliks Kulov, from the post of prime minister, most observers thought that President Kurmanbek Bakiyev and his supporters, oriented mainly to alliance with Russia, had managed to turn the situation to their own advantage. But now it is the president who has to retreat. Back in the middle of March, Kurmanbek Bakiyev sacked the secretary of the Security Council, Osmonali Guronov, who did not work in this post even for three months. Prosecutor-General Kambaraly Kongantiyev, one of the closest allies of the president, was fired five days later.
Then, Prime Minister Azim Isabekov fired five ministers: First Deputy Prime Minister Daniyar Usenov, the head of the government administration, Tynychbek Tabyldiyev, Emergencies Minister Dzhanysh Rustembekov, Health Minister Shayloobek Niyazov, Minister of Economic Development and Trade Sabyrbek Moldokulov and two chairmen of government agencies.
The prime minister explained his decision by his intention to employ young staff members to work in the executive authorities. After that, Azim Isabekov himself submitted his resignation from the post of prime minister. He said that in this way, he wanted to stabilize the situation in the country. Almazbek Atanbayev, one of the leaders of the opposition movement For a United Kyrgyzstan, was immediately appointed acting prime minister. Thus, one of the key demands of the Kyrgyz opposition - the formation of a coalition government - was accepted. Besides that, what we are talking about here is not just one crucial decision, but a whole series of concessions.
In any case, there is likelihood that by appointing Atanbayev to the post of prime minister, Bakiyev tried to solve the situation "with little blood". At the time, the president also had to parry quite tough demands put forward by the United Front for a Decent Future for Kyrgyzstan, which was set up by the former prime minister of the republic, Feliks Kulov. This organization is demanding extraordinary presidential elections in the country. Kulov's supporters promised to start protests on 11 April. In turn, Bakiyev said that in his opinion, such demands by individual political forces are "absolutely not serious".
"If someone has doubts, I am ready to initiate a referendum on the people's confidence in the incumbent president, but only after the SCO (Shanghai Cooperation Organization) summit. Starting a political action on the eve of a summit that is of historic importance to our country is an irresponsible step," ITAR-TASS quoted Bakiyev as saying. The SCO summit the president spoke about will take place in Bishkek on 16 August 2007, and it is not difficult to guess that by that time, Bakiyev hopes to turn the situation to his own advantage.
Moreover, there is another version according to which by appointing Almazbek Atanbayev to the post of prime minister, Bakiyev tried to split the opposition camp.
Indeed, if recently the movement For Reforms was the leading opposition force in Kyrgyzstan, now a number of prominent politicians - Roza Otunbayeva, Azimbek Beknazarov, Almaz Atanbayev, Edil Baysalov and Dooronbek Sadyrbayev - have set up their own United Kyrgyzstan. Several more members of the movement For Reforms joined the United Front for a Decent Future for Kyrgyzstan headed by Kulov. Representatives of opposition groups say that despite their disagreements, they intend to cooperate on key issues, but in reality, the disagreements between opposition leaders should not be underestimated.
In European politics, ability to make a compromise has always headed the list of political virtues. In the process of forming ruling coalitions and election blocs, ability to make a deal and find points of contact is quite an important skill.
In the countries where democratic traditions, and therefore, "the Code of Conduct" are only being established, there is always a risk that concessions will be assessed as a weakness. What is more, the same Bakiyev did not demonstrate any readiness to make a deal with his opponents before.
In any case, the new government in Kyrgyzstan does not include any representative of the opposition yet. The new emergencies minister is Turatbek Dzhunushaliyev who previously worked as a deputy minister of economic development and trade, while the health minister is Tuygunaaly Abdraimov who headed the Central Electoral Commission from June 2005 to December 2006 and held leading posts at the Kyrgyz Health Ministry before that. The State Committee for Taxes and Duties is headed by the former head of the Bishkek tax committee, Temirbek Kurmanbekov. There are no representatives of the opposition among the new members of the government, people in Bishkek stress.
The same decree allowed Minister of Transport and Communications Nurlan Sulaymanov, Minister of Economic Development and Trade Sabyrbek Moldokulov and the head of the state committee for migration and employment, Aygul Ryskulova, to retain their posts.
In this regard, the media immediately recalled that after the Kyrgyz parliament endorsed the leader of the Social Democratic Party and prominent opposition figure, Almaz Atanbayev, in the post of prime minister on 30 March, President Kurmanbek Bakiyev instructed him to form a coalition government that would include representatives of the opposition, including the radical opposition.
However, the leaders of Kyrgyzstan's radical opposition movement For Reforms and the United Front for a Decent Future for Kyrgyzstan refused to participate in the formation of the cabinet, saying that "the change of persons in the composition of the government will not change the political situation in the republic". They promised to continue demanding extraordinary presidential elections. According to the opposition, in Kyrgyzstan first of all, it is necessary to change the political system and approaches to the division of powers between various branches of power because according to the constitution, the government depends on the president and has no right to make decisions.
The new prime minister, Almazbek Atanbayev, said that he will meet the leaders of these movements and hold negotiations on joining the new cabinet of ministers. However, the latest reports from Bishkek show that the opposition, on seeing that the authorities are making concessions, is full of determination to "finish Bakiyev off". A member of the movement For Reforms and of the United Front for a Decent Future for Kyrgyzstan, MP Omurbek Tekebayev, has already told journalists that Atanbayev will not be able to change anything without the opposition's help. "If we give up our intentions and cancel the rallies on 9 and 11 April, the 'White House' will no longer respect the new prime minister," the MP explained. Meanwhile, 117 activists of the radical opposition - the United Front for a Decent Future for Kyrgyzstan - have already started a hunger strike on the Old Square in the centre of Bishkek. The protesters, as was expected, are demanding extraordinary presidential elections and constitutional reforms in the country.
Kulov said at his news conference that the opposition has suggested that Bakiyev agree to hold extraordinary presidential elections, carry out a constitutional reform and set up a coalition government which will rule out the use of administrative resources during the presidential elections. In this case, the opponents of the country's president are ready for talks with him.
According to the opposition's plan, the radical opposition will start mass open-ended protest rallies in regions of the country on 9 April and in Bishkek on 11 April. Kulov said earlier that "a peaceful handover of power will take place in the republic on 11 April".
However, the biggest danger is something different. In what is going on in Kyrgyzstan today, many analysts reasonably see first of all a confrontation between two clans: the "northerners" (led by Bakiyev) and the "southerners" (led by Kulov). A clan confrontation is always much tougher than a political one. For this reason, there is no hope that the situation in Kyrgyzstan will stabilize soon.