Gürcüstan postsovet məkanında Rusiya ilə Qərbin maraqlarının toqquşduğu əsas meydandır
Moskva-Tbilisi münasibətlərində yeni "ağrılı nöqtə" əmələ gəlib: Gürcüstan Rusiyaya qarşı iddia ilə Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinə müraciət edib. Gürcüstanın Ədliyyə Nazirliyi məsələ ilə bağlı açıqlamasında bildirir ki, ötən ilin sonunda Rusiyada həyata keçirilən deportasiya prosesində gürcü immiqrantların azadlıqları və hüquqları kobud şəkildə pozulub. Rəsmi Tbilisinin fikrincə, ötən ilin sonlarından başlanan gürcülərin Rusiyadan kütləvi şəkildə deportasiyası milli zəmində köçürülmədən başqa bir şey deyil. "Avropa məhkəməsinə ərizənin təqdim olunmasına əsas Rusiyadan deportasiya prosesində ( 2006-cı il) yüzlərlə Gürcüstan vətəndaşı və gürcü millətindən olan şəxslərin hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasıdır", - deyə Gürcüstanın Ədliyyə Nazirliyinin açıqlamasında bildirilir.
Beləliklə, Strasburqdakı məhkəmədə hakimlər kifayət qədər geniş materialı öyrənməlidirlər - Tbilisinin iddiası 200 səhifədən və 30 saatlıq videogörüntülərdən ibarətdir.
Gürcüstan tərəfi iddia edir ki, iki ölkə arasında 2006-cı ilin payızında münasibətlərin korlanmasından sonra, Rusiyadan miqrasiya haqda qanunun tələblərinə zidd olaraq, 5 minə yaxın gürcü deportasiya edilib. Bu proses zamanı deportasiya olunanlardan 7 nəfəri dünyasını dəyişib. Gürcüstan hökumətinin parlament katibi Georgi Xuroşvili jurnalistlərə bildirib ki, "Gürcüstan tərəfi uzun müddət ərzində lazımi sübutları toplayıb". Nəticədə, Strasburqa Rusiyadan deportasiya olunan şəxslərin işləri ilə dolu olan 5 qutu göndərilib. Gürcüstan hökumətinin nümayəndəsi onu da bildirib ki, "İddia siyasi xarakter daşımır və insan haqlarının pozulmasına dair konkret fakt-lara əsaslanır". "Tbilisidə əmindirlər ki, məhkəmə bu sübutlara özünün əsas prinsipləri əsasında, insan haqlarının qorunması sahəsində mövcud olan əsas sənədlərə əsaslanaraq baxacaq", - deyə Xuroşvili bildirib.
Moskva Tbilisinin iddiasına dərhal reaksiya verib. "Belə fəaliyyət Rusiya ilə Gürcüstan arasında münasibətlərin normallaşmasına xidmət etmir. Biz Tbilisi ilə bağlı fəaliyyətimizdə məhz münasibətlərin düzəlməsinə çalışırıq", - deyə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mixail Kamınin bildirib.
Rusiyanın Federal Miqrasiya Xidməti (FMX) isə ölkə ərazisində qanunsuz şəkildə yaşayan və işləməyə icazəsi olmayan şəxslərin Rusiyadan çıxarıldığını və onların yalnız gürcülərdən ibarət olmadığını bildiriblər.
Müşahidəçilər məhkəmənin necə qərar çıxaracağını proqnozlaşdırmağa tələsmir. Bir tərəfdən "qeyri-leqal miqrasiya", "vaxtı keçmiş viza" və "icazəsiz əmək fəaliyyəti" kimi ifadələr avropalılar üçün kifayət qədər normal arqument kimi səslənir. Amma digər yandan, elə Rusiya telekanallarının məlumatlarında bildirilirdiyi kimi, bu ölkədə orta məktəb müəllimlərindən, hətta gürcü uşaqların siyahısının tələb olunması da Avropada geniş rezonans doğurub.
Bu problemin başqa bir tərəfi ondan ibarətdir ki, Tbilisinin iddiası məhkəməyə Rusiyada əcnəbilərin pərakəndə satışla məşğul olmasına qadağanın qüvvəyə minməsi ilə eyni vaxtda təqdim olunub. Rusiya bazarlarında yoxlamaların başlanacağı və "günahkarlar"ın deportasiya olunacağı isə heç kəsdə şübhə yaratmır. Məhz bu vaxt iddianın ortaya çıxması və Strasburq məhkəməsinin prosesə diqqəti FMX-nin "ehtiyatlı" davranacağını proqnozlaşdırmağa əsas verir.
Bundan başqa, Tbilisidə günün əsas xəbərinin Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinə müraicət olduğu bir vaxtda, ABŞ Konqresi Gürcüstan və Ukraynanın NATO-ya qəbuluna dair palatanın katibliyi və Senatda təsdiqlənmiş qanun layihəsini qəbul edib. Sənəddə həm Tbilisinin, həm də Kiyevin alyansın meyarlarına cavab verməyə çalışdıqları qeyd olunub. Məhz bu səbəbdən ABŞ NATO-dakı müttəfiqlərini "layiqli dövlətlər"in birliyə qəbulunu dəstəkləməyə çağırıb. Konqres NATO-ya yeni üzvlərin qəbuluna hazırlıq çərçivəsində seçilmiş ölkələrin Amerikanın "təhlükəsizlik sahəsində birgə fəaliyyət" proqramına daxil edilməsini qərara alıb. Bu məqsədlə ABŞ-ın 2008-ci il üçün nəzərdə tutulan federal büdcəsindən müəyyən məbləğ ayrılaraq "Albaniya, Xorvatiya, Gürcüstan, Makedoniya və Ukraynaya yardım üçün bölünəcək". 2008-2012-ci illər aralığında bu məqsədlə 30 milyon dolların xərclənəcəyi proqnozlaşdırılır.
Amerikanın qanunverici proseduruna əsasən, "NATO-da azadlıqların möhkəmlənməsi üzrə 2007-ci il Aktı" adlanan bu sənəd imzalanmaq üçün ölkə prezidenti Corc Buşa göndərilib.
Xatırladaq ki, Gürcüstan parlamenti, öz növbəsində, hələ martın 13-də ölkənin NATO-ya tam və təcili üzvlüyü haqda bəyannaməni yekdilliklə - 160 səs lehinə olmaqla qəbul edib. Bəyannaməyə parlamentdəki bütün siyasi qüvvələr və fraksiya liderlərinin imzasının olduğu memorandum da əlavə edilib. Bundan bir ay əvvəl isə Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvili bildirib ki, onun ölkəsi 2009-cu ildə Şimali Atlantika Alyansının üzvü olacaq. "Bizim üçün bu o deməkdir ki, Gürcüstan bəşəriyyətin tarixində mövcüd olmuş ən güclü hərbi blokun üzvü olacaq. Gürcüstan bunu əsrlərboyu arzulayıb", - deyə prezident qeyd edib.
Əksər müşahidəçilər hesab edir ki, "NATO sıçrayışı" və Strasburq məhkəməsinə təqdim olunan iddia eyni strategiyanın tərkib hissələridir. Belə ki, onların fikrincə, Gürcüstan hakimiyyəti, sadəcə, Avropa strukturlarını, həmçinin NATO və ABŞ-ı Moskva ilə arasında yaşanan "sakit qarşıdurma"ya cəlb etmək istəyir. Bu gün Rusiyanın Qərb ölkələri, xüsusilə Birləşmiş Ştatlarla münasibətlərinin "sərinləşməsi" fonunda Tbilisi ciddi "mənəvi dəstək" əldə edə bilir. Bu yerdə ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Raysın bəyanatını xatırlatmaq yerinə düşər: "Corc Buş administrasiyası Rusiyanın qonşuları, keçmiş SSRİ ölkələri ilə münasibətlərin inkişafını fəal şəkildə davam etdirəcək, baxmayaraq ki bu bəzən Rusiya tərəfindən çətin qəbul olunur. Mən başa düşürəm ki, Rusiya üçün çoxlu onilliklər, hətta əsrlərdən sonra həmin dövlətləri tamamilə başqa münasibətlərdə görmək, onların öz xarici siyasətlərini istədikləri kimi müəyyənləşdirdiyini müşahidə etmək çətindir. Amma Moskva başa düşməlidir ki, ABŞ bu ölkələrə Rusiyanın vassalları kimi yox, bərabərhüquqlu dövlətlər kimi yanaşacaq", - deyə dövlət katibi bildirib.
Bundan başqa, Rays deyib ki, ABŞ ilə Rusiya arasında gərginlik, əsasən, söhbət "soyuq müharibənin nəticələrindən", yaxud "Sovet İttifaqının aqibətindən" getdiyi zaman yaranır. Dövlət katibi ümumilikdə Moskva-Vaşinqton münasibətlərini yüksək qiymətləndirməyi də unutmayıb.
Beləliklə, Kondoliza Raysın sözlərini Kremlin ünvanına aşkar xəbərdarlıqdan başqa heç cür qiymətləndirmək mümkün deyil. Budan başqa, son vaxtlaradək Vaşinqton postsovet məkanında Rusiya ilə münasibətləri düşünürdüsə, artıq açıq şəkildə deyir ki, o, Moskvanın narazılığını nəzərə almadan fəaliyyət göstərmək fikrindədir.
Bir məqamı da nəzərdən qaçırmaq olmaz ki, ABŞ-ın münasibətləri inkişaf etdirmək istədiyi postsovet ölkələrindən danışarkən, Rays yalnız Vaşinqtonla Moskvanın maraqlarının daha sərt şəkildə toqquşduğu Gürcüstanın adını konkret olaraq çəkib.
Ola bilər ki, bu, ayrıca götürülmüş bir regionda "soyuq müharibə"nin başlanması haqda danışmağa əsas vermir. Amma o da aydındır ki, artıq Moskvanın Tbilisiyə təzyiqləri yalnız Rusiya ilə Gürcüstanın qarşılıqlı münasibətlərinə aid məsələ deyil.

Тбилиси является главной ареной столкновения интересов России и запада на постсоветском пространстве
Автор: Асия ОСМАНОВА Баку
В отношениях Москвы и Тбилиси появилась новая "болевая точка". В Европейский суд по правам человека поступил иск Грузии против России. Как пояснило Министерство юстиции Грузии, Россия обвиняется в систематическом нарушении прав и свобод грузинских мигрантов при депортации, которую российские власти активно проводили в конце прошлого года. По мнению Тбилиси, это было не чем иным, как выселением по национальному признаку. "Основой для подготовки и представления данной заявки стало грубое нарушение прав человека в ходе процесса депортации из России (2006 год) тысяч граждан Грузии и лиц грузинской национальности", - отмечается в распространенном в Тбилиси сообщении Минюста.
Судьям в Страсбурге предстоит изучить обширный материал. Иск Тбилиси включает 200 страниц печатного текста и 30 часов видеопленки. Грузинская сторона настаивает, что в период обострения отношений между Москвой и Тбилиси осенью 2006 года из России в Грузию за нарушение миграционного законодательства РФ "было депортировано около 5 тысяч граждан Грузии". При этом семь человек скончались. Парламентский секретарь правительства Грузии Георгий Хурошвили заявил журналистам, что "грузинская сторона в течение долгого времени собирала доказательства". В результате в Страсбург "направлено 5 ящиков с материалами по делам депортированных из России". Представитель правительства Грузии также подчеркнул, что иск не политизирован и основан на конкретных фактах и доказательствах нарушения прав человека.
"В Тбилиси уверены, что эти факты суд рассмотрит в соответствии со своими главными принципами, сформированными в основных документах в сфере защиты прав человека", - подчеркнул Хурошвили.
В Москве на грузинский иск отреагировали незамедлительно. "Такого рода действия не способствуют нормализации отношений между Россией и Грузией, на что мы ориентируемся в нашей работе на грузинском направлении", - заявил официальный представитель МИД РФ Михаил Камынин. В Федеральной миграционной службе (ФМС) России, в свою очередь, привели главный аргумент: задерживались и выдворялись с российской территории только те граждане Грузии, которые находились в РФ нелегально, с просроченными визами и без разрешения на трудовую деятельность.
Наблюдатели не берутся пре-дугадывать вердикт суда. С одной стороны, такие слова, как "нелегальная миграция", "просроченная виза" и "трудовая деятельность без разрешения", на европейцев действуют безотказно. Но, с другой стороны, антигрузинская кампания, когда, согласно информации российского же ТВ, даже от педагогов московских школ требовали списки учеников-грузин, тоже получила в Европе, скажем так, не лучший резонанс.
Однако есть в этой проблеме и другие аспекты. Сообщения об иске появились как раз накануне вступления в силу в России запрета для иностранцев работать в сфере розничной торговли, что предполагает массовые проверки на рынках и депортацию "провинившихся". И внимание Страсбургского суда к инцидентам в ходе грузинской депортации позволяет, кроме всего прочего, надеяться, что теперь сотрудники той же ФМС будут действовать "осмотрительнее".
Кроме того, в те же дни, когда в Тбилиси новостью номер один был иск в Европейский суд по правам человека, Палата представителей Конгресса США утвердила ранее одобренный в секретариате палаты и утвержденный в Сенате законопроект о поддержке вступления Грузии и Украины в НАТО.
В документе констатируется, что Тбилиси и Киев всячески стремятся соответствовать критериям организации. Именно поэтому США призвали своих союзников по Альянсу поддержать прием "достойных государств". Конгресс также решил в рамках подготовки к вступлению в члены НАТО включить отобранные страны в американскую программу "содействия в сфере безопасности". Для этого из федерального бюджета США на 2008 год предусмотрено выделение "средств, которые будут необходимы для оказания содействия Албании, Хорватии, Грузии, Македонии и Украине". На период с 2008 по 2012 год на эти цели прогнозируются расходы в размере $30 млн.
По установленной американской законотворческой процедуре теперь законопроект под названием "Акт 2007 года о консолидации свободы в НАТО" направлен на подпись президенту США Джорджу Бушу.
Журналисты, в свою очередь, уже напомнили, что еще 13 марта грузинский парламент единогласно, 160 голосами, принял текст Декларации о полном и срочном членстве Грузии в НАТО. К декларации приложен меморандум политических сил, под которым поставили свои подписи лидеры всех парламентских фракций и политических партий. А месяцем ранее президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что Грузия вступит в НАТО в 2009 году. "Для нас это означает, что мы станем членами самого сильного в истории человечества военно-политического Альянса. Об этом Грузия мечтала в течение веков", - сказал Саакашвили.
Между тем большинство наблюдателей уверены, что "натовский рывок" и иск, поданный в Страсбургский суд, в конечном счете являются проявлениями одной и той же стратегии - власти Грузии сделали серьезную ставку на вовлечение и европейских структур, и НАТО, и США в свое "тихое противостояние" с Москвой. И сегодня, на фоне "общего охлаждения" отношений России со странами Запада, прежде всего с США, Тбилиси действительно удается, как правило, заручиться солидной "моральной поддержкой". В частности, недавно с показательным заявлением выступила госсекретарь США Кондолиза Райс. "Администрация Джорджа Буша будет продолжать активно развивать свои взаимоотношения с соседними с Россией государствами бывшего СССР, хотя это иногда "трудно" воспринимается российской стороной. Я понимаю, что после многих десятилетий и даже многих веков совершенно иных взаимоотношений с этими странами России порой приходится трудно, когда она видит их превращение в свободные и независимые государства с собственным набором международных отношений. Но для России важно осознать, что США будут относиться к этим странам как к равным, а не как к государствам - вассалам России", - заявила госсекретарь.
Таким образом, слова Кондолизы Райс можно расценить как весьма четкое предупреждение в адрес Кремля. Более того, если до последнего времени в США предпочитали рассуждать о взаимодействии с Россией на постсоветском пространстве, то теперь четко и недвусмысленно дали понять: Вашингтон готов действовать без оглядки на московские обиды. И нетрудно заметить, что из всех стран постсоветского пространства, с которыми США готовы развивать отношения, Кондолиза Райс назвала "по имени" только Грузию, где интересы Запада и России пересеклись наиболее остро.
Возможно, этого еще недостаточно, чтобы говорить о начале холодной войны в отдельно взятом регионе. Тем не менее очевидно, что давление Москвы на Тбилиси - это уже давно не только, а вернее, даже не столько вопрос взаимоотношений России и Грузии.