Gürcüstan postsovet məkanında Rusiya ilə Qərbin maraqlarının toqquşduğu əsas meydandır
Moskva-Tbilisi münasibətlərində yeni "ağrılı nöqtə" əmələ gəlib: Gürcüstan Rusiyaya qarşı iddia ilə Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinə müraciət edib. Gürcüstanın Ədliyyə Nazirliyi məsələ ilə bağlı açıqlamasında bildirir ki, ötən ilin sonunda Rusiyada həyata keçirilən deportasiya prosesində gürcü immiqrantların azadlıqları və hüquqları kobud şəkildə pozulub. Rəsmi Tbilisinin fikrincə, ötən ilin sonlarından başlanan gürcülərin Rusiyadan kütləvi şəkildə deportasiyası milli zəmində köçürülmədən başqa bir şey deyil. "Avropa məhkəməsinə ərizənin təqdim olunmasına əsas Rusiyadan deportasiya prosesində ( 2006-cı il) yüzlərlə Gürcüstan vətəndaşı və gürcü millətindən olan şəxslərin hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasıdır", - deyə Gürcüstanın Ədliyyə Nazirliyinin açıqlamasında bildirilir.
Beləliklə, Strasburqdakı məhkəmədə hakimlər kifayət qədər geniş materialı öyrənməlidirlər - Tbilisinin iddiası 200 səhifədən və 30 saatlıq videogörüntülərdən ibarətdir.
Gürcüstan tərəfi iddia edir ki, iki ölkə arasında 2006-cı ilin payızında münasibətlərin korlanmasından sonra, Rusiyadan miqrasiya haqda qanunun tələblərinə zidd olaraq, 5 minə yaxın gürcü deportasiya edilib. Bu proses zamanı deportasiya olunanlardan 7 nəfəri dünyasını dəyişib. Gürcüstan hökumətinin parlament katibi Georgi Xuroşvili jurnalistlərə bildirib ki, "Gürcüstan tərəfi uzun müddət ərzində lazımi sübutları toplayıb". Nəticədə, Strasburqa Rusiyadan deportasiya olunan şəxslərin işləri ilə dolu olan 5 qutu göndərilib. Gürcüstan hökumətinin nümayəndəsi onu da bildirib ki, "İddia siyasi xarakter daşımır və insan haqlarının pozulmasına dair konkret fakt-lara əsaslanır". "Tbilisidə əmindirlər ki, məhkəmə bu sübutlara özünün əsas prinsipləri əsasında, insan haqlarının qorunması sahəsində mövcud olan əsas sənədlərə əsaslanaraq baxacaq", - deyə Xuroşvili bildirib.
Moskva Tbilisinin iddiasına dərhal reaksiya verib. "Belə fəaliyyət Rusiya ilə Gürcüstan arasında münasibətlərin normallaşmasına xidmət etmir. Biz Tbilisi ilə bağlı fəaliyyətimizdə məhz münasibətlərin düzəlməsinə çalışırıq", - deyə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mixail Kamınin bildirib.
Rusiyanın Federal Miqrasiya Xidməti (FMX) isə ölkə ərazisində qanunsuz şəkildə yaşayan və işləməyə icazəsi olmayan şəxslərin Rusiyadan çıxarıldığını və onların yalnız gürcülərdən ibarət olmadığını bildiriblər.
Müşahidəçilər məhkəmənin necə qərar çıxaracağını proqnozlaşdırmağa tələsmir. Bir tərəfdən "qeyri-leqal miqrasiya", "vaxtı keçmiş viza" və "icazəsiz əmək fəaliyyəti" kimi ifadələr avropalılar üçün kifayət qədər normal arqument kimi səslənir. Amma digər yandan, elə Rusiya telekanallarının məlumatlarında bildirilirdiyi kimi, bu ölkədə orta məktəb müəllimlərindən, hətta gürcü uşaqların siyahısının tələb olunması da Avropada geniş rezonans doğurub.
Bu problemin başqa bir tərəfi ondan ibarətdir ki, Tbilisinin iddiası məhkəməyə Rusiyada əcnəbilərin pərakəndə satışla məşğul olmasına qadağanın qüvvəyə minməsi ilə eyni vaxtda təqdim olunub. Rusiya bazarlarında yoxlamaların başlanacağı və "günahkarlar"ın deportasiya olunacağı isə heç kəsdə şübhə yaratmır. Məhz bu vaxt iddianın ortaya çıxması və Strasburq məhkəməsinin prosesə diqqəti FMX-nin "ehtiyatlı" davranacağını proqnozlaşdırmağa əsas verir.
Bundan başqa, Tbilisidə günün əsas xəbərinin Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinə müraicət olduğu bir vaxtda, ABŞ Konqresi Gürcüstan və Ukraynanın NATO-ya qəbuluna dair palatanın katibliyi və Senatda təsdiqlənmiş qanun layihəsini qəbul edib. Sənəddə həm Tbilisinin, həm də Kiyevin alyansın meyarlarına cavab verməyə çalışdıqları qeyd olunub. Məhz bu səbəbdən ABŞ NATO-dakı müttəfiqlərini "layiqli dövlətlər"in birliyə qəbulunu dəstəkləməyə çağırıb. Konqres NATO-ya yeni üzvlərin qəbuluna hazırlıq çərçivəsində seçilmiş ölkələrin Amerikanın "təhlükəsizlik sahəsində birgə fəaliyyət" proqramına daxil edilməsini qərara alıb. Bu məqsədlə ABŞ-ın 2008-ci il üçün nəzərdə tutulan federal büdcəsindən müəyyən məbləğ ayrılaraq "Albaniya, Xorvatiya, Gürcüstan, Makedoniya və Ukraynaya yardım üçün bölünəcək". 2008-2012-ci illər aralığında bu məqsədlə 30 milyon dolların xərclənəcəyi proqnozlaşdırılır.
Amerikanın qanunverici proseduruna əsasən, "NATO-da azadlıqların möhkəmlənməsi üzrə 2007-ci il Aktı" adlanan bu sənəd imzalanmaq üçün ölkə prezidenti Corc Buşa göndərilib.
Xatırladaq ki, Gürcüstan parlamenti, öz növbəsində, hələ martın 13-də ölkənin NATO-ya tam və təcili üzvlüyü haqda bəyannaməni yekdilliklə - 160 səs lehinə olmaqla qəbul edib. Bəyannaməyə parlamentdəki bütün siyasi qüvvələr və fraksiya liderlərinin imzasının olduğu memorandum da əlavə edilib. Bundan bir ay əvvəl isə Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvili bildirib ki, onun ölkəsi 2009-cu ildə Şimali Atlantika Alyansının üzvü olacaq. "Bizim üçün bu o deməkdir ki, Gürcüstan bəşəriyyətin tarixində mövcüd olmuş ən güclü hərbi blokun üzvü olacaq. Gürcüstan bunu əsrlərboyu arzulayıb", - deyə prezident qeyd edib.
Əksər müşahidəçilər hesab edir ki, "NATO sıçrayışı" və Strasburq məhkəməsinə təqdim olunan iddia eyni strategiyanın tərkib hissələridir. Belə ki, onların fikrincə, Gürcüstan hakimiyyəti, sadəcə, Avropa strukturlarını, həmçinin NATO və ABŞ-ı Moskva ilə arasında yaşanan "sakit qarşıdurma"ya cəlb etmək istəyir. Bu gün Rusiyanın Qərb ölkələri, xüsusilə Birləşmiş Ştatlarla münasibətlərinin "sərinləşməsi" fonunda Tbilisi ciddi "mənəvi dəstək" əldə edə bilir. Bu yerdə ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Raysın bəyanatını xatırlatmaq yerinə düşər: "Corc Buş administrasiyası Rusiyanın qonşuları, keçmiş SSRİ ölkələri ilə münasibətlərin inkişafını fəal şəkildə davam etdirəcək, baxmayaraq ki bu bəzən Rusiya tərəfindən çətin qəbul olunur. Mən başa düşürəm ki, Rusiya üçün çoxlu onilliklər, hətta əsrlərdən sonra həmin dövlətləri tamamilə başqa münasibətlərdə görmək, onların öz xarici siyasətlərini istədikləri kimi müəyyənləşdirdiyini müşahidə etmək çətindir. Amma Moskva başa düşməlidir ki, ABŞ bu ölkələrə Rusiyanın vassalları kimi yox, bərabərhüquqlu dövlətlər kimi yanaşacaq", - deyə dövlət katibi bildirib.
Bundan başqa, Rays deyib ki, ABŞ ilə Rusiya arasında gərginlik, əsasən, söhbət "soyuq müharibənin nəticələrindən", yaxud "Sovet İttifaqının aqibətindən" getdiyi zaman yaranır. Dövlət katibi ümumilikdə Moskva-Vaşinqton münasibətlərini yüksək qiymətləndirməyi də unutmayıb.
Beləliklə, Kondoliza Raysın sözlərini Kremlin ünvanına aşkar xəbərdarlıqdan başqa heç cür qiymətləndirmək mümkün deyil. Budan başqa, son vaxtlaradək Vaşinqton postsovet məkanında Rusiya ilə münasibətləri düşünürdüsə, artıq açıq şəkildə deyir ki, o, Moskvanın narazılığını nəzərə almadan fəaliyyət göstərmək fikrindədir.
Bir məqamı da nəzərdən qaçırmaq olmaz ki, ABŞ-ın münasibətləri inkişaf etdirmək istədiyi postsovet ölkələrindən danışarkən, Rays yalnız Vaşinqtonla Moskvanın maraqlarının daha sərt şəkildə toqquşduğu Gürcüstanın adını konkret olaraq çəkib.
Ola bilər ki, bu, ayrıca götürülmüş bir regionda "soyuq müharibə"nin başlanması haqda danışmağa əsas vermir. Amma o da aydındır ki, artıq Moskvanın Tbilisiyə təzyiqləri yalnız Rusiya ilə Gürcüstanın qarşılıqlı münasibətlərinə aid məsələ deyil.

CENTRE OF CONVERGENCE
A new "painful point" has appeared in relations between Moscow and Tbilisi. The European Court of Human Rights has received a suit from Georgia against Russia. The Georgian Ministry of Justice said that Russia is being accused of systematically violating the rights and freedoms of Georgian migrants during the deportation actively carried out by the Russian authorities at the end of the last year. In Tbilisi's opinion, this was nothing other than eviction because on the basis of national affiliation. "The basis for preparing and filing this suit was a gross violation of human rights during the deportation of thousands of Georgian citizens and people of Georgian origin from Russia (2006)," the Ministry of Justice said in a report issued in Tbilisi.
Judges in Strasbourg will have to study a lot of materials. Tbilisi's suit includes 200 pages of printed text and 30 hours of video tapes. The Georgian side insists that when relations between Moscow and Tbilisi worsened in the autumn of 2006, "about 5,000 Georgian citizens" were deported from Russia to Georgia for breaking the Russian migration law. Seven people died during deportation. The parliamentary secretary of the Georgian government, Giorgi Khuroshvili, told journalists that "the Georgian side had spent a long time gathering evidence". As a result, "five boxes containing materials on the cases of those deported from Russia" were sent to Strasbourg. The representative of the Georgian government also stressed that "the suit was not politicized and was based on specific facts and evidence of human rights violations". "Tbilisi is sure that the court will examine these facts in line with its main principles contained in the main human rights documents," Khuroshvili stressed.
Moscow reacted to the Georgian suit immediately. "Such actions do not promote the normalization of relations between Russia and Georgia, which we take as a basis in our work on the Georgian direction," an official spokesman for the Russian Foreign Ministry, Mikhail Kamynin, said. In turn, the Federal Migration Service (FMS) of Russia cited its main argument: we detained and deported from Russian territory only those Georgian citizens who were visiting the Russian Federation illegally, had overdue visas and did not have work permits.
Observers are not trying to guess the court verdict. On the one hand, such words as "illegal migration", "overdue visa" and "work without a work permit" have an immediate effect on the Europeans. But on the other hand, the anti-Georgian campaign when, according to Russian TV reports, even Moscow school teachers were required to make a list of Georgian pupils was not welcomed in Europe either.
However, this problem has other aspects as well. The reports about the suit appeared just before Russia imposed a ban on foreigners working in the sphere of retail sale when only a very lazy person would not predict mass inspections at markets and deportations of "the culprits". The attention of the Strasbourg court to the incidents that occurred during the Georgian deportation allows us to hope that now the same FMS will be more "careful".
Moreover, the day when the suit filed with the European Court of Human Rights was news number one in Tbilisi, the House of Representatives of the US Congress approved a bill backing Georgia's and Ukraine's entry into NATO, which was earlier approved by the secretariat of the House of Representatives and endorsed by the Senate. The document says that Tbilisi and Kiev are trying their best to meet the criteria of the organization. For this reason, the USA called on their NATO allies to support the admittance of "worthy states". Congress also decided, within the framework of preparations for membership of NATO, to include selected countries in the American programme "on security assistance", for which the US federal budget of 2008 is planning to allocate "funds that will be needed to help Albania, Croatia, Georgia, Macedonia and Ukraine". In the period 2008-12, it is planned to spend about 30m dollars on this purpose.
According to the well-established American legislative procedure, now the bill called "NATO Freedom Consolidation Act of 2007" has been submitted to US President George Bush for signing. In turn, journalists already recall that on 13 March, the Georgian parliament unanimously, with 160 votes, adopted the text of the declaration on Georgia's full and urgent membership of NATO. The declaration is supplemented with a memorandum of political forces which was signed by the leaders of all parliamentary factions and political parties. One month before, Georgian President Mikheil Saakashvili said that Georgia will join NATO in 2009. "For us, this means that we will become a member of the strongest military-political alliance in the history of mankind. Georgia has dreamt of this for centuries," Saakashvili said.
Meanwhile, most observers are sure that "the NATO breakthrough" and the suit filed with the Strasbourg court are manifestations of the same strategy - the Georgian authorities seriously hope to involve European organizations, NATO and the USA in their "silent standoff" with Moscow. Today, against the background of the "cooling" in Russia's relations with the West, first of all with the USA, Tbilisi is really managing to enlist solid "moral support". Specifically, US Secretary of State Condoleezza Rice made a demonstrative statement recently. "The Bush administration will continue actively developing its relations with former Soviet states bordering on Russia, although the Russian side has `difficulty` understanding this. I understand that after many decades and even many centuries of absolutely different mutual relations with these countries, Russia has difficulties at times when it sees them turning into free and independent states with their own international relations. But for Russia it is important to realize that the USA will take these countries equally, not as Russian vassals," Rice said.
At the same time, stressing that "tensions emerge" in American-Russian relations when it comes to the "consequences of the Cold War" or the consequences of the downfall of the Soviet Union", Rice highly rated relations between Russia and the USA on the whole.
Thus, the words of Condoleezza Rice cannot be assessed as anything other than a clear warning to the Kremlin. What is more, if until recently the United States preferred talking about interaction with Russia in the post-Soviet area, it has now made it absolutely clear that Washington is ready to act without heeding Moscow's grievances. It is not difficult to notice that among all the countries of the post-Soviet area with which the USA is ready to develop relations, Rice mentioned by "name" only Georgia where the interests of the West and Russia have clashed more heatedly.
Perhaps, it is not enough for talking about the beginning of a "cold war" in a separate region. Nevertheless, it is obvious that Moscow's pressure on Tbilisi is not just, or to be more precise, is not so much an issue of mutual relations between Russia and Georgia.