ƏGƏR MENECMENT DÜZGÜNDÜRSƏ
Bu gün Azərbayjanın sığorta  bazarı inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyub. Vaxtilə bank sektorunda olduğu kimi, etibarsız və əhəmiyyətsiz oyunçular bazarı tərk edir və  meydanda yüksək keyfiyyət standartlarına javab verməyə qadir daha dözümlü və jiddi  şirkətlər qalır.
Bu gün bazarın şəksiz lideri nizamnamə kapitalına görə (8 mln 800 min AZN), Azərbayjanın ən böyük şirkəti - Beynəlxalq Sıgorta Şirkəti (BSŞ) Azərbayjanda fəaliyyət göstərən və 29 lisenziya almış şirkətlərin nizamnamə kapitalları jəminin 21,25 %-nə sahibdir.
Nümunəvi statistika
BSŞ Azərbayjan Beynəlxalq Bankı tərəfindən təsis olunub, 5 fevral 2005-ji ildə qeydiyyatdan keçib,  2002-ji il aprelin  1-dən isə lisenziyalı sığorta şirkəti kimi fəaliyyət göstərir. Hazırda müştərilərinə 29 sığorta növü üzrə yüksəksəviyyəli xidmət göstərir.
BSŞ bütün fəaliyyəti  müddətində Azərbayjanın sığorta bazarında aparıjı şirkətlərdən birinə çevrilib, müştərilərinin kommersiya və fərdi sığorta üzrə ehtiyajlarını ödəyərək onların arasında nüfuz qazanıb. Buna nail olmaq üçün şirkət müştərilərə fərdi yanaşmanı  öz işinin  əsas prinsipinə çevirib, onların tələbatına javab verən  sığorta məhsulu yaratmağa  jan atır.
Bütün bunlar şirkətin statistik göstərijilərində də öz əksini tapıb. Belə ki, keçən il  şirkətin sığorta mükafatlarının həjmi 6,67 mln manat, sığorta ödənişlərinin həjmi isə 1,61 mln manat təşkil edib ki, bu da  ötən dörd il ərzində, təqribən, üç dəfə artıma  bərabərdir.
Bu şirkətin sığorta mükafatlarının ümumi yığım portfelinin tərkibi də maraqlıdır. Belə ki, keçən il  burada avtomobil sığortası üstünlük təşkil edirdi - 42%. Ardınja BSŞ  müştəriləri bədbəxt  hadisələrdən (13 %), əmlak (12 %),  tibbi (10 %),  məsuliyyət (8%), daşınan yüklərin sığortasına üstünlük veriblər. Portfeldə 4%  məjburi sığorta növləri üzrə mükafatlar və 5% digərləri təşkil edir.
Qeyd etmək lazımdır ki, 2005-ji və əvvəlki illərlə müqayisədə portfeldəki bölgü bir qədər dəyişib. Məsələn, 2003-2004-jü illərdə məsuliyyətin sığortalanmasına üstünlük verilirdi ( müvafiq olaraq, portfelin 50%-i və 51%-i), yalnız 2005-ji ildə  bu növ sığortanın payı 18%-ə və 2006-sı ildə 8%-ə endi. Əvəzində, avtosığortadan mükafat yığımlarının xüsusi çəkisi əhəmiyyətli dərəjədə - 2003-04 illərdəki 38%-dən  2005-06-jı illərdəki 42%-ə qədər artıb. Bu gün məşhurlaşmağa başlayan tibbi sığortada da artım dinamikası müşahidə olunur - 2003-jü ildəki 4%-dən  2006-jı  ildəki 10%-ə qədər.
Güj peşəkarlıqdadır
Göründüyü kimi, azərbayjanlı müştərilərin sığorta xidməti növlərinə olan tələbatları dəyişir və anjaq bazarın peşəkar oyunçuları bu dəyişikliklərə vaxtında reaksiya verməyə qadirdirlər. Bu mənada Beynəlxalq  Sığorta Şirkətinin üstünlükləri sırasına  keyfiyyətli   qulluq və  geniş xidmət spektri ilə  yanaşı, qiymət siyasəti də daxildir - onun təklif etdiyi tariflər optimal və müyəssərdir. Bununla yanaşı, şirkət bazarda öz payını genişləndirmək üçün müştərilərinə yeni sığorta məhsulu və xidmətlər təklif edir.
Beynəlxalq Sığorta Şirkətinin aldığı ISO 9001-2000 keyfiyyət sertifikatı şirkətin idarəetmə sistemi və işinin beynəlxalq normalara uyğunluğunu təsdiq edən daha bir mühüm amildir.
Tərəfdaşlar və müştərilər qarşısında  öhdəliklərin  yerinə yetirilməsi şirkətin sığorta xidmətlərinin geniş profilindən, əhəmiyyətli sığorta ehtiyatlarından, faktik iş təjrübəsindən və  peşəkar işçi personalından asılıdır. Yarandığı gündən Beynəlxalq Sığorta Şirkətində təjrübəli sığortaçılar çalışırlar. Şirkətin güjü xidmətləri bilavasitə hazırlayan və təqdim edən  işçilərin peşəkarlığında və təjrübəsindədir. Bir neçə xariji dil bilən, yüksək peşəkarlığa malik sığorta mütəxəssislərindən və idarəçilərdən ibarət işçi personalın səmərəli fəaliyyəti nətijəsində, Beynəlxalq Sığorta Şirkəti dünyanın qabaqjıl sığorta və broker şirkətləri tərəfindən dəstəklənir və hazırda xariji sığorta bazarına çıxış əldə edib.
Bu gün BSŞ qarşısına qoyulmuş vəzifələrdən biri  yerli bazarın reallıqları  nəzərə alınmaqla  beynəlxalq standartlara uyğun sığorta təminatının təklif olunmasıdır. Şirkət vətəndaşların sığorta haqqında bilik səviyyələrinin yüksəldilməsinə xüsusi diqqət yetirir. Bu məqsədlə  şirkət  populyar İnternet səhifələrində və  digər kütləvi informasiya vasitələrində vaxtaşırı məqalələr dərj etdirir.

IF MANAGEMENT IS COMPETENT
Azerbaijan's insurance market has entered into a new phase in its development. As was once the case with the bank sector, unreliable and small companies are gradually leaving the market, giving way to more serious and stable companies capable of meeting quality requirements.
One of the unquestionable market leaders at the present time is the International Insurance Company (IIC), the biggest in the country for the size of its charter capital (AZN 8,800,000) which accounts for 21.25 per cent of the combined charter capital of a total of 29 licensed insurance companies operating in Azerbaijan.
Demonstrative statistics
The IIC has been established by the International Bank of Azerbaijan. It was registered on 5 February 2002 and has been operating as a licensed insurance company since 1 April 2002. It is currently providing its clients with high-quality services on 29 types of insurance.
Throughout its activity, the IIC, having developed into one of the leading companies on Azerbaijan's insurance market, has earned a reputation for meeting customer requirements in commercial and individual insurance. To achieve this, the company has declared individual approach to clients as its key principle. It aspires to create an insurance product meeting stringent customer requirements.
All this has affected the company's statistical indicators. For instance, the volume of the company's insurance bonuses last year reached AZN 6.67 million and insurance compensations AZN 1.61 million, which represents an almost threefold increase over a four-year period.
The make-up of the company's insurance portfolio is also interesting. Thus, last year it was dominated by car insurance - 42 per cent. The next preference of IIC customers was accident insurance (13 per cent), property insurance (12 per cent), medical insurance (10 per cent), liability insurance (8 per cent) and freight insurance (6 per cent). Four per cent of the portfolio was made up of bonuses on mandatory types of insurance, and 5 per cent others.
It is worth mentioning that in comparison with 2005 and previous years, the portfolio breakdown has slightly changed. For instance, in 2003-2004 preference was given to liability insurance (50 and 51 per cent of the portfolio respectively). Only in 2005 did the share of this type of insurance reduce to 18 per cent and in 2006 to a further 8 per cent. However, the share of fees under car insurance considerably increased - from 15 per cent in 2003-2004 to 38 and 42 per cent in 2005-2006. Growth dynamics is also observed with regard to medical insurance, which is gaining popularity these days - from 4 per cent in 2003 to 10 per cent in 2006.
Professionalism means power
As is evident, the needs of Azerbaijani customers for types of insurance services are changeable and only professional players on the market are capable of accommodating these changes. In this context, the advantages of the International Insurance Company include not only high-quality services and a broad range of services, but also the pricing - the tariffs being offered are optimal and affordable. In addition to that, in order to expand market share, the company regularly provides customers with new insurance products and services.
The ISO 9001-2000 certificate, awarded to the International Insurance Company, is yet another important factor confirming its compliance with international management system requirements.
The fulfillment of obligations before partners and customers is facilitated by a wide range of insurance services provided by the company, significant insurance reserves, extensive work experience and professional personnel. From the day of its establishment, the IIC managerial and operational personnel have included experienced insurance specialists. The strength of the company is based on the professionalism and experience of its staff which develops and provides insurance services. As a result of effective operation, the company, staffed with qualified specialists and professional managers fluent in several foreign languages and supported by leading insurance and broker companies of the world, currently has access to foreign insurance markets.
Today, one of the company's objectives is to provide insurance support meeting international standards and requirements of the local market. The company is paying special importance to improving public awareness about insurance. With this in mind, the company regularly publishes articles on popular web pages and in other media.