TÜRKİYƏNİN İRAQDA 17-Cİ HƏRBİ ƏMƏLİYYATI
2007-ji il müasir Türkiyənin tarixində müəyyən qədər çətin il kimi başlayıb. Belə ki, bu il Ankara xeyli sayda kənar təhlükələrlə üz-üzə qalıb. İraqda bitmək bilməyən müharibə, İrana qarşı tətbiq olunan beynəlxalq sanksiyalar, ABŞ ilə Suriya arasında yaşanan ziddiyyətlər, beynəlxalq səviyyədə ermənilərin "soyqırım" haqda yaydığı yalanlarla mübarizə, Avropa İttifaqına qəbul sahəsində meydana çıxan jiddi çətinliklər və digər problemlər Ankaranın qonşularını "qeyri-sabitlik zonası"na çevirib. Buraya ərazi sularının bölüşdürülməsi ilə bağlı Yunanıstanla hələ də davam edən böhranı, həmçinin, Jənubi Qafqazda həll edilməmiş münaqişələri, Vaşinqtonla qarşılıqlı münasibətlərdəki anlaşılmazlıqları da əlavə etsək, Türkiyənin üzləşdiyi mənzərəyə yalnız ajımaq qalır.
Üstəlik, qarşıdan "seçki dalğası" da gəlir. Bu ilin mayına təyin olunan prezident seçkisindən dərhal sonra, Türkiyədə noyabra planlaşdırılan parlament seçkisi kampaniyasına start veriləjək.
Həm yerli, həm də xariji analitiklər Rəjəb Teyyub Ərdoğan hökumətinin xariji siyasət kursunun fiaskoya uğramaqda olduğunu düşünür. Ölkənin vəziyyətini daha da çətinləşdirən isə İraqdakı, daha dəqiq, onun şimalında kürdlərin sıx məskunlaşdığı rayonlardakı durumdur. Məsələ bundadır ki, 2007-ji ilin payızında Kərkük şəhərinin statusunun müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı referendumun keçirilməsi nəzərdə tutulub. İraq kürdlərinin Kərkükü özlərinin gələjək dövlətlərinin mərkəzinə çevirmək istəyi isə heç kəs üçün sirr deyil. Belə bir vəziyyətdə Ankara əlində olan bütün siyasi rıçaqlardan və imkanlardan istifadə edərək, bunun qarşısını almağa çalışsa da, regiondakı situasiya Türkiyənin lehinə jərəyan etmir. Çünki ABŞ və onun dəstəklədiyi Bağdad hökuməti Kərkükdə keçirilməsi nəzərdə tutulan referenduma açıq dəstək verməklə yanaşı, Türkiyə Ordusunun Şimali İraqda hər hansı əməliyyata başlamasının yolverilməz olduğunu bəyan edib.
Bütün bunlar Türkiyə daxilində jiddi ziddiyyətlərə yol açıb və nətijədə, Baş Qərargahla Nazirlər Kabineti arasında fikir ayrılıqları meydana çıxıb. Ərdoğan hökumətinin İraq kürdlərinin liderləri ilə danışıqlar aparmasının tərəfdarı kimi çıxış etdiyi halda, Türkiyə Quru Qoşunlarının komandanı Hüseyn Kıvrıkoğlunun timsalında hərbçilər terrorçuları, daha dəqiqi, PKK-nı dəstəkləyən şəxslərlə dialoqun yolverilməz olduğunu bəyan edib.
Getdikjə ağırlaşan situasiyanı analiz edərkən jəmi bir il ərzində Türkiyənin Şimali İraqla bağlı planlarına dair mövqeyini tamamilə dəyişmiş Vaşinqtonun siyasətinə diqqət yetirmək lazım gəlir. Müqayisə üçün xatırladaq ki, jəmi bir neçə il əvvəl Birləşmiş Ştatlar Türkiyənin Şimali İraqda terrorçuların kökünü kəsmək istəyinə açıq dəstək verirdi. Dövlət Departamentinin nümayəndələri açıq şəkildə bəyan edirdilər ki, "Şimali İraqdan Türkiyə ərazisinə keçən terrorçular hər gün bu ölkədə günahsız insanları qətlə yetirir və ABŞ-la NATO-nun tərəfdaşı olan Ankaranın bu məsələ ilə bağlı mövqeyi tamamilə təbiidir". Lakin Türkiyə Baş Qərargah rəisinin fevralda Vaşinqtona etdiyi səfərdən sonra Birləşmiş Ştatların bu məsələdə mövqeyi tamamilə dəyişib. Başqa sözlə, türk ordusunun Şimali İraqda əməliyyatlar keçirməsinə "yandırılan" "yaşıl işıq" "qırmızı" ilə əvəzlənib.
Qeyd edək ki, 1983-jü ilin yazından başlayaraq 2003-jü ilədək (İraqın işğalına qədər), Türkiyə Şimali İraqda ümumilikdə 16 hərbi əməliyyat keçirib. Bu müddət ərzində Vaşinqton heç vaxt Ankaranın sözügedən siyasətini belə sərtliklə tənqid etməyib. Bunun səbəbi isə çox sadədir.
Vaşinqton hədəfləri müəyyənləşdirə bilmir
Türkiyənin qeyd olunan 16 əməliyyatında hədəf konkret olub - terrorçular, Kürd Fəhlə Partiyasının üzvləri. İraq kürdləri və "peşmerqlər" (kürdlərin silahlı birləşmələri) Ankaranın planlarına qarışmayaraq, tam neytral mövqe tutublar. Bəzi hallarda isə, məsələn, 1991-ji ildə olduğu kimi, İraq kürdləri de-fakto müxtariyyət əldə edərək türk ordusuna dəstək verib (bunun səbəbi həmin vaxt kürdlərin iki nüfuzlu liderindən biri olan Məsud Bərzaninin regiona nəzarət uğrunda mübarizədə PKK-dan jiddi zərbə alması idi).
İndi isə situasiya kökündən dəyişib. Artıq İraqın şimalında kürdlərə məxsus üç muxtar vilayət var.
Türkiyə daxilində bu məsələlərlə bağlı yaranan fikir ayrılığı isə Baş Qərargah rəisi Kıvrıkoğlunun M.Bərzanini və İraqın hazırkı prezidenti Jəlal Təlabaninin PKK-ya dəstək verməkdə və "terrorçuların dostu" olmaqda günahlandırması ilə bağlıdır. Yəni rəis məhz bu səbəblərdən qeyd olunan dairələrlə danışıqlara gedilməsini mümkünsüz sayır.
Maraqlıdır ki, Kıvrıkoğlunun mövqeyi prezident Əhməd Necdət Sezər tərəfindən də dəstəklənib. Dövlət başçısı bildirib ki, iraqlı həmkarını PKK ilə bağlı mövqeyini dəyişməyənədək o, Ankaraya dəvət edilməyəjək. Xatırladaq ki, Təlabani dəfələrlə çıxışlarında PKK-nı terrorçu təşkilat adlandırmaqdan imtina edib və "PKK-nın Türkiyənin daxili işi olduğunu" bəyan edib. Bundan başqa, Ankara ABŞ-ın bölgədə sabitliyin təmin edilməsi məqsədilə "peşmerqlər"ə verdiyi silah-sursatın bir hissəsinin PKK terrorçularının əlinə keçə biləjəyindən də ehtiyat edir.
Bütün bunların nətijəsində ortaya Vaşinqtonun mövqeyinə jiddi təsir göstərən sual çıxıb. Şimali İraqda Türkiyə Ordusunun hədəfi kim olajaq? PKK, yoxsa onların "əlaltısı" elan edilmiş kürd terrorçuları? Terrorçuların dinj sakinlərdən fərqləndirilməsi üçün hansı meyarlardan istifadə olunajaq? Məsələ ondadır ki, İraq kürdləri əvvəllər ən azı "neytral" qüvvə kimi təqdim olunurdularsa, hazırda onlar da düşmənə çevrilib.
Şübhəsiz, ABŞ və NATO-nun tərəfdaşı olan Türkiyə istənilən halda Şimali İraqda hansısa formada dəstək alajaq. Amma unutmaq olmaz ki, İraqın şimalı müharibə başlanandan indiyədək Amerikanın ən az itki verdiyi ərazidir və burada situasiya məhz "peşmerqlər"in hesabına bir qədər stabildir. Odur ki burada keçiriləjək istənilən hərbi əməliyyat kövrək qüvvələr nisbətini dağıda bilər ki, bu da ABŞ üçün ən azı, arzuolunmazdır. ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Tom Keysi bu haqda danışarkən açıq şəkildə bəyan edib ki, Vaşinqton İraqın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir və Türkiyənin bu ölkənin şimalında hərbi əməliyyatlar keçirmək istəyini bəyənmir.
Bir məqamı da unutmaq olmaz ki, Vaşinqton İraqla bağlı yeni strategiyanın konkret müddətdə reallaşdırılmasına çalışır. Əsasən, Bağdad və onun ətrafındakı ərazilərdə təhlükəsizliyin təmin edilməsini nəzərdə tutan bu strategi-ya isə hələlik gözlənilən nətijələri vermir. Bununla yanaşı, Vaşinqtonun İraqa qonşu olan İran, Suriya və Livanla bağlı da yeni strategiyası hazırlanır.
Bu məsələlərdə İran faktorunu da unutmaq olmaz. Ankara kimi, Tehran da kürd dövlətinin yaradılmasını istəmir və buna səbəb İranda çoxlu sayda kürdün yaşamasıdır. Tehranın dəfələrlə Türkiyə ilə sərhəddə yaraqlıların bazalarının məhvi məqsədilə əməliyyatlar keçirdiyini də xatırladaq.
Beləliklə, İranın nüvə proqramı ətrafında yaşanan böhran və Ankaranın Tehrana qarşı mümkün hərbi əməliyyatlarda iştirak etmək istəməməsi bu iki qonşu ölkənin mövqelərinin yaxınlaşmasına səbəb olub.
İyunadək möhlət
Bu günlərdə İraq mətbuatında Türkiyənin bu ölkənin ərazisində genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlaması haqda xəbərlər yer alıb. İnformasiya Türkiyə Baş Qərar-gahı tərəfindən dərhal təkzib edilsə də, situasiya gərginləşməkdədir. Bir qədər sonra məlum olub ki, söhbət İraqla sərhəddə məskunlaşan terrorçuların zərərsizləşdirilməsindən gedir. Ankara rəsmilərinin deyilənləri təkzib etməsinə baxmayaraq, Türkiyə KİV-i İraqın jənub sərhədlərinə, xüsusilə Batman, Sirt və Bingel əyalətlərinə böyük hərbi qüvvələrin toplandığını xəbər verir.
Bu məsələdə Ərdoğan hökumətinin İraq kürdlərinin liderləri ilə dialoq təşəbbüsü ilə çıxış etməsi isə nəinki Baş Qərargahın planlarına mane olmur, hətta türk əsgərləri ilə "peşmerqlər" arasında arzuolunmaz gərginliyin qarşısının alınmasına da şərait yaradıb.
Beləliklə, payızadək situasiyanın dəyişməyəjəyi və Kərkükün statusu ilə bağlı referenduma hazırlıqların davam etdiriləjəyi halda, Ankaranın mövqeyində jiddi dəyişikliklərin olajağı gözlənilir. Türkiyə dəfələrlə istənilən vasitə ilə öz sərhədlərində kürd dövlətinin yaradılmasının qarşısını alajağını bəyan edib və bu mövqeyindən, hətta Vaşinqtonla münasibətlərdə böhran bahasına olsa belə, geri çəkilməyəjəyi məlumdur.
Bir sözlə, qarşı tərəf geri çəkilməsə, hərbi əməliyyatlar qaçılmaz olajaq.
Amma istənilən halda, ekspertlər əmindirlər ki, iyunadək - Türkiyənin yeni prezidentinin adının müəyyənləşməsinə və onun İraqla bağlı siyasətinin açıqlanmasınadək Türkiyə Ordusu hər hansı hərbi əməliyyata başlamayajaq.

TURKEY'S 17TH MILITARY OPERATION IN IRAQ
The year 2007 has been a most difficult one in the history of modern Turkey for the country has been faced with an unprecedented number of external threats. The endless war in Iraq, international sanctions against Iran, the confrontation between the USA and Syria, combating a lie of international proportions - the fictitious Armenian "genocide", serious problems with joining the European Union and so on have all turned Ankara's neighbours into a ring of instability. If one adds to this the ongoing crisis with Greece over the division of territorial waters, also the outstanding conflicts in the South Caucasus and the problems in relations with Washington, we see a highly unenviable picture for Turkey which is being exacerbated by the election wave sweeping the country. Right after the presidential elections planned for May, the country will enter a new phase of election campaigns connected with the parliamentary elections in November.
Analysts both in Ankara itself and outside Turkey agree that the foreign policy course of the government of Recep Tayyip Erdogan will come to grief. The difficulties would not be so noticeable were it not for a big "BUT" - Iraq, or rather its northern regions densely populated by Kurds. A referendum on the status of the town of Kirkuk, which Iraqi Kurds are striving to turn into the capital of their future state, is planned for autumn 2007. Ankara is trying to hinder that using all possible political levers, but the situation in the region does not speak well for Turkey. The USA and the government in Baghdad which it supports have openly voiced their support for the referendum and against Turkish troops carrying out ground operations in northern Iraq.
All of this has led to serious debates inside Turkey itself, which peaked with the open confrontation between the General Staff and the Cabinet of Ministers. Erdogan's government spoke out in favour of holding talks with the leaders of the Iraqi Kurds while the army, in the person of Commander of Land Forces Huseyn Kyvrykoglu, said talks with those who supported terrorists, i.e. the PKK (Kurdish Workers' Party) were unacceptable.
Analysing the situation, I would like to draw attention to the position of the USA which in just a year has completely changed its position with regard to Turkey's plans in Northern Iraq. Comparatively recently, Washington supported Ankara's desire to eradicate terrorist bases in Northern Iraq. State Department spokesmen said openly "that every day innocent citizens are dying on the territory of Turkey at the hands of terrorists who have infiltrated the country from Northern Iraq, and the position of Ankara, as a partner of the USA through NATO is quite natural". But after the February visit by the chief of the Turkish General Staff to Washington, the US radically changed its opinion. The green light for Turkish army operations in Northern Iraq turned to red.
It should be noted that Turkey had carried out in total 16 ground military operations in Iraq from the spring of 1983 up until the occupation of Iraq in 2003. But the White House did not once express such serious criticism of Ankara's plans. And the answer to the question why is very simple.
Washington does not "recognise the targets"
In all 16 operations, the Turkish army had specific targets - terrorists, members of the Kurdish Workers' Party. Iraqi Kurds and the peshmurgas (armed Kurdish units) became at least neutral forces which did not interfere in Ankara's plans.  In some instances, as in 1991, having received de facto autonomy, the Iraqi Kurds directed the efforts of the peshmurgas towards supporting the Turkish army since Massoud Barzani, one of the two most influential Kurdish leaders, suffered substantial losses of men in the fight against the PKK for influence in the region. But now the situation has changed radically.  There are three autonomous Kurdish regions in the north of Iraq today. The Turkish General Staff, in the person of Gen Kyvrykoglu, openly accused M. Barzani and the other Iraqi Kurd leader - the incumbent president of Iraq, Jalal Talabani, of supporting the PKK and declared them "friends of terrorists". Turkey's president, Ahmet Necdet Sezer, also supported the General Staff's position, having said that he would not invite the president of Iraq to Ankara until the latter changed his stance towards the PKK. We will note that Talabani has never once referred to the Kurdish Workers' Party as a terrorist organisation in his speeches saying that the "PKK is Turkey's internal affair". Ankara is also afraid that some of the American weapons the USA gave the peshmurgas to ensure stability in the northern regions will end up in the hands of the PKK. Consequently, a specific question arose which among others substantially influenced Washington's position. Who will be the target of the Turkish army in Northern Iraq? The PKK or those who have been declared the myrmidon of Kurdish terrorists? What will be the criteria for distinguishing terrorists from peaceful citizens? For if Iraqi Kurds were seen earlier as a neutral force at least, they are becoming enemies now.
Of course, as a US ally through NATO, Turkey will receive some support in Northern Iraq, intelligence, in the first instance. But it should not be forgotten that the north of Iraq is the only place in the country where the Americans have suffered minimal losses since the start of the war and where the situation is stable thanks to the control of the peshmurgas. Any military operation in the north of the country will destroy the fragile balance of power and this is at the least undesirable for the USA. In this connection, Tom Casey, a US State Department spokesman, said openly that Washington, while supporting the territorial integrity of Iraq, does not approve of Turkey's plans to carry out military operations in Northern Iraq. It should not be forgotten that Washington is also being pressed by the deadlines of the new Iraq strategy which prescribes in the first instance the guarantee of stability in Baghdad and around it and the Americans have failed to achieve this so far. A new US strategy towards Iran, Syria and the Lebanon is being developed in parallel.
The Iranian factor has not been taken into account either. Tehran, just like Ankara, does not want a Kurdish state to be set up as there are a large number of Kurds living in Iran. Iran has carried out frequently operations to eradicate guerrilla bases from regions bordering on Turkey. The crisis surrounding Tehran's nuclear programme and Ankara's reluctance to take part in a possible military campaign against Iran have brought the positions of both countries closer.
Postponed until June
A number of Iraqi publications have recently carried information about the start of a large-scale military operation by Turkey on Iraqi territory. Although the Turkish General Staff immediately denied the information, the situation has become exacerbated nevertheless. It soon became known that what was at issue was an operation to destroy terrorists in the immediate vicinity of the border with Iraq. Against the background of official denials, reports about large military forces being drawn up to Turkey's southern borders with Iraq, in particular, in the provinces of Batman, Siirt and Bingol, began to filter through to the Turkish media.
In this connection, the initiative by the government of R.T. Erdogan to start a dialogue with the leaders of the Iraqi Kurds does not obstruct the General Staff's plans. On the contrary, it would make it possible to neutralise any undesirable actions by the peshmurga against Turkish soldiers. There will be substantial changes in Ankara's position if the situation does not change by autumn and if the preparations for the referendum on the status of Kirkuk continue. Turkey has stated frequently that it will prevent the creation of a Kurdish state at its borders using all possible levers and it will do that even at the cost of a crisis in its relations with the USA. Military operations will become an inevitability.
In one way or another, no military operations by the Turkish army are expected before June when the name of the new president of Turkey will become known and when his position with regard to Iraq is shown.