RUS TÜTƏYİ ALTINDA ERMƏNİ RƏQSLƏRİ
MDB-də Rusiyanın əsas müttəfiqi sayılan Ermənistan bir müddət əvvələdək Moskvadan təbii qazın min kubmetrini 56 dollara alırdı. Lakin zaman keçdikjə, bu rəqəm artıq 110 dollara qalxdı. Robert Köçəryan hakimiyyəti bu qiymət artımından kifayət qədər məyus oldu və 2005-ji ilin sonunda, hətta bir sıra erməni siyasətçilər "digər sahələr"də də bazar münasibətlərinə keçilməsi zərurətindən danışmağa başladılar. Burada, ilk olaraq, Gümrüdəki 102-ji hərbi bazanın ijarəsi məsələsi nəzərdə tutulurdu. Ermənistan parlamentinin spikeri Artur Baqdasaryan həmin vaxt açıq şəkildə bəyan etdi ki, iki ölkə arasında təbii qazın ixrajı ilə bağlı sərfəli razılaşma əldə olunmasa, Ermənistan öz ərazisində hərbi bazanın yerləşdirilməsinə görə, qarşı tərəfdən ödəniş tələb etməlidir.
Xariji işlər naziri Vardan Oskanyan isə Moskvanın Ermənistana satdığı qazın qiymətinin qaldırılması ilə bağlı qərarın "iqtisadi məqsədlər güdməsini" şübhə altına aldı. Onun sözlərinə görə, "Moskvanın bu addımının həm Ermənistanda, həm Rusiyada, həm də bütünlükdə regionda mənfi siyasi nətijələrə yol açmasına imkan verilməməlidir".
XİN başçısı həmin vaxt danışıqların Ermənistan-Rusiya münasibətlərinə zərər vurmayajaq optimal razılaşma ilə nətijələnəjəyinə ümid etdiyini də vurğulamışdı.
"Qazprom" üçün böyük dividendlər
Ermənistanın narazılığına javab olaraq, Moskva köhnə və yeni qiymət arasındakı fərqin qapadılması üçün müttəfiqinə analoqu olmayan məbləğdə - 88 milyon dollar kredit təklif etsə də bu, Yerevanı qane etmədi. Belə olan halda, Kreml Yerevandan ya qazın yeni qiymətlərlə alınmasını (min kubmetrə 110 dollar), ya da ölkənin qaz nəqli infrastrukturunun tamamilə Rusiyaya verilməsini tələb etdi. Buraya Razdansk YES-in beşinji enerci bloku da aiddir.
Əvvəljə Yerevan bu tələbləri "qəbuledilməz" adlandırsa da, 2006-jı ilin aprelində "Qazprom" Ermənistan hökuməti ilə 25 illiyə "respublika ərazisində qaz-enerci layihələrində əməkdaşlığa dair strateci əməkdaşlıq prinsipləri" haqda razılaşmanın imzalandığını bəyan etdi. Maraqlıdır ki, həmin sənəddə Ermənistana satılan qazın qiyməti 2009-ju ilədək hər min kubmetrə görə, 110 dollar göstərilsə də, Ermənistanın energetika naziri Armen Movsisyan bunu "yaxşı razılaşma" adlandırdı.
Bundan sonra belə fikir yarandı ki, qaz məsələsi Yerevan üçün artıq problem deyil. "Qazprom" isə situasiyanı belə izah etdi: "Biz Avropa formulu ilə hesablamadan imtina etdik (qazın qiymətinin neftin dünya bazarındakı qiymətinə əsasən müəyyənləşdirilməsi). Bu, hər şeydən əvvəl Ermənistan bazarının lokallaşdırılması nəzərə alınaraq edilib". Bununla yanaşı, Ermənistan üçün bu qiymət kifayət qədər yüksək idi. Yerevan Razdan YES-in hələ inşası başa çatmayan beşinji enerci blokunu "Qazprom"a 248,8 milyon dollara satmağa razılıq verdi. Dövlət bununla əldə olunan məbləğin böyük bir hissəsini - 188 milyon dolları istehlakçılar üçün verilən qazın qiymətinin yüksəlməsinin kompensasiyasına yönəltməklə, guya bu sahədəki problemi aradan qaldırmağı düşünürdü. Halbuki 2006-jı ilin əvvəllərində Ermənistan sözügedən beşinji enerci blokunu özündə saxlayajağını bildirərək, onun tikintisinə iranlı mütəxəssisləri jəlb etmişdi. Amma sonradan Yerevan oyun oynamaq qərarına gələrək, iranlılara "Razdan-5"in inşasından imtina edərək, Meqri HES-lə məşğul olmağı məsləhət gördü.
Qeyd edək ki, Razdan YES-in qalan enerci blokları hələ 2003-jü ildən Rusiyaya məxsusdur və onlar Moskvaya Yerevanın borjlarının əvəzinə verilib.
"Qazprom", həmçinin, İran-Ermənistan qaz kəmərinin 40 kilometrlik hissəsini də əldə edib. Qeyd edək ki, borunun Ermənistan ərazisindəki bu hissəsinin (sərhəd Meqri şəhərindən Kajaranadək) inşasının podratçısı İranın Sanir şirkəti, subpodratçısı isə "Armrosqazprom"dur.
Bundan başqa, sözügedən boru kəmərinin, təxminən, 197 kilometr uzunluğunda olan ikinji hissəsinin tikintisinin sifarişçisi funksiyası da "Qazprom"a verilib. Gəzən söhbətlərə görə, Yerevanın İran-Ermənistan qaz borusunun səhmlərinin 45%-ni Rusiyaya satması, perspektivdə isə onu tamamilə "şimal qonşusuna" verməsi də mümkündür. Bu məlumatlar 2006-jı ildə Ermənistan rəsmiləri tərəfindən təkzib edilsə də, artıq "Qazprom"un arzularının reallığa çevrilməkdə olduğu məlumdur. Birinjisi, "Qazprom"un Ermənistanla sərhəddə Rusiya qazını alan "Armrosqazprom"dakı payının 75-80%-ə yüksələjəyi ehtimalı var (hazırda "Armrosqazprom"un kapitalında səhmlərin 57,6%-i "Qazprom"a, 32,4%-i Ermənistan hökumətinə, 10%-i isə "İtera"ya məxsusdur). Digər tərəfdən, İran-Ermənistan qaz borusunun Meqridən Kajaranadək olan ilk 40 kilometrinin artıq inşa olunması Rusiyanın üstünlüyünü daha da artırır. Xatırladaq ki, martın 19-dan etibarən bu magistralla Ermənistana İran qazının nəqlinə başlanılıb. Bu münasibətlə keçirilən təntənəli mərasimdə hər iki ölkənin prezidenti və hökumət üzvləri iştirak ediblər.
Beləliklə, 2008-ji ilədək Ermənistan borunun bu hissəsi ilə ildə 450 milyon kubmetr "mavi yanajaq" əldə edə bilər. Gələjəkdə isə borunun Karajandan Araratadək olan hissəsinin də istifadəyə verilməsi ilə nəql olunan qazın həj-mi ildə 2,3 milyard kubmetrə çatdırılması mümkündür.
Hər şey mümkündür
Qaz kəmərinin istismarının "Armrosqazprom"a nə vaxt həvalə ediləjəyi hələ ki məlum deyil. Amma borunun Rusiya tərəfindən idarə olunajağı şübhə doğurmur. "Demokratik yol" partiyasının lideri Manuk Qasparyanın martın 20-də Yerevanda səsləndirdiyi bəyanat isə bu perspektivin həqiqətən də şübhə doğurmadığını üzə çıxarıb. "Hələ 2006-jı ilin 6 aprelində Regnum informasiya agentliyi bu boru kəmərinin Rusiyaya verilməsinə dair Yerevanla Moskva arasında razılığın əldə edilməsi haqda məlumat yaymışdı. Lakin sonradan Ermənistan rəhbərləri qaz kəmərinin hələ inşa edilmədiyini və bu üzdən onun satılmasının mümkünsüzlüyünü bəyan etməklə, deyilənləri təkzib etdi. Dünən isə İran-Ermənistan qaz kəmərinin rəsmi açılış mərasimi keçirildi və bu prosesin tələm-tələsik həyata keçirilməsinə səbəb Rusiya tərəfinin təzyiqləridir", - deyə deputat bildirib, - "Mən qaz kəmərinin hansısa şəxsi şirkətə satılmasına qarşı deyiləm. Amma onun başqa bir dövlətə verilməsi əleyhinəyəm".
Qaz kəmərinin satışını milli xəyanət adlandıran deputat hesab edir ki, İran-Ermənistan boru kəməri "ölkənin enerci təjhizatını güjləndirə və Ermənistanın Rusiyadan asılılığını azalda bilər" (Regnum). Qasparyanın fikrinjə, qaz kəmərinin satılması məsələsi parlamentlə razılaşdırılmalı və deputatlar tərəfindən təsdiqlənməlidir. Amma Razdan YES-in 5-ji blokunun, Sevan-Razdan SES-in, həmçinin, bir sıra erməni şirkətlərinin "Qazprom"a satılması təjrübəsini nəzərə alsaq, məsələnin bu jür həll olunajağı inandırıjı görünmür.
Hazırda "Armrosqazprom" yeni qaz magistralının daşıma qabiliyyətinin artırılması istiqamətində iş aparır. Onu da qeyd edək ki, Ermənistana verilən qaz regionun ən iri yatağı olan Jənubi Parsdan nəql olunur ki, o da "Qazprom"un istifadəsindədir.
Beləliklə, obyektiv səbəblərdən Gürjüstan ərazisindən keçən Azərbayjan-Türkiyə infrastruktur alyansından kənarda qalan Ermənistan alternativ istiqamət axtarmalı olub və İrana üz tutub. Amma sirr deyil ki, Yerevan bu boru kəmərinə daim Rusiya qazının alternativi kimi baxıb. Xüsusilə də nəzərə almaq lazımdır ki, Ermənistana Gürjüstan ərazisindən keçməklə Rusiya qazını nəql edən boru kəməri hazırda texniki baxımdan pis vəziyyətdədir və onun bərpasına jiddi ehtiyaj var. Ən başlıjası isə odur ki, Yerevanın heç vaxt bu istiqamətdə gələn yanajağın fasiləsiz nəqlinə zəmanəti olmayıb və yoxdur. Hələ 90-jı ilin əvvəllərində Gürjüstan "qaynayan" zaman və Qarabağda müharibə gedərkən bu boru kəməri, təxminən, 30 dəfə sıradan çıxmışdı.
Daha bir məqam ondan ibarətdir ki, yeni boru kəmərinin köməyi iilə Ermənistan Rusiyanın strateci müttəfiqi kimi qaz idxalının diversifikasiyası imkanı qazanır. Bununla da Ermənistan Gürjüstan ərazisindən keçməklə respublikaya nəql olunan Rusiya qazından asılılığını azaldır ki, nətijədə, Moskvanın tranzit məsələsində problemlərinin yaranması mümkündür.
Bütün bunları nəzərə alsaq, belə qənaətə gəlmək olar ki, Ermənistanla İranın əməkdaşlığı de-fakto məhz Rusiya-nın və onun "Qazprom" şirkətinin hamiliyi ilə baş tutur.
Yerevanın "Qazprom"la xammal diversifikasiyası baxımından açıq-aşkar səmərəsiz razılaşmaya nə səbəbdən getdiyini anlamaq çətin deyil. Burada söhbət, hətta siyasətdən də getmir. Ermənistanın buna getməsi həm sözü-gedən boru kəmərinin inşası, həm də bahalaşmış Rusiya qazının haqqının ödənilməsi üçün büdjədə lazımi vəsaitin çatışmazlığı ilə bağlıdır. Daha bir faktor isə, regionda istənilən fors-macor situasiyanı istisna etməyən İran ətrafındakı qeyri-sabitlikdir.
Bütün bunlarla yanaşı, fakt faktlığında qalır: Ermənistan özü üçün dövlətçilik baxımından prinsipial məsələləri həll etmək istəyir. Söhbət strateci infrastrukturların təhlükəsizliyi və enerci təhlükəsizliyinin təminatından gedir. Lakin burada Yerevan özünü, demək olar ki, tamamilə Rusiyanın maraqlarından asılı vəziyyətə salıb. Erməni siyasətçilərinin özləri də bunu açıq şəkildə bəyan edir. "Qnçak" ("zəng") sosial-demokrat partiyasının lideri Lüdmila Sarqsyan hesab edir ki, İran-Ermənistan qaz kəmərinin tikintisi daha çox Moskva ilə Tehran arasında qarşılıqlı razılaşmanın nətijəsi oldu, nəinki Ermənistanın regiondakı rolunun artmasına təsir etdi. Onun fikrinjə, Ermənistanın Rusiyadan enerci asılılığını azaltması üçün Yerevanın jəsarətli addımlar atması vajibdir.
Yeri gəlmişkən, məhz martın 19-da, İran qazı jənubdan Ermənistan ərazisinə daxil olan zaman, Xəzər qazı şərqdən Gürjüstan sərhədini keçdi. Bir çox erməni ekspertlər bu iki hadisəni güj mərkəzləri və onların enerci və nəqliyyat-kommunikasiya sahələrindəki regional müttəfiqləri arasında "perpendikulyar rəqabət fenomeni" kimi şərh edir. Amma burada rəqabətdən danışmaq yersizdir. Bundan başqa, analitiklər qeyd edirlər ki, İrandan Ermənistana qaz nəqlinin taleyi, daha çox, Tehran-Vaşinqton münasibətlərindən asılıdır.
Artıq aydındır ki, "harada aş, orada baş" olan "Qazprom"un rəhbərliyi İran-Ermənistan qaz borusunun Gürjüstana, oradan isə Avropayadək uzanması planı üzərindən xətt çəkir və burada məqsəd İran qazının Rusiya "mavi yanajaq"ına rəqib kimi ortaya çıxmasının qarşısını almaqdır. Hələ layihənin hazırlandığı vaxt bildirilirdi ki, Ermənistanın il ərzində jəmi 2 mlrd kubmetr qaza ehtiyajı var və belə layihələrdə əsas məqsəd "mavi yanajaq"ın digər ölkələrə çıxarılmasıdır. Həqiqətən də borunun Qara dənizin dibi ilə Gürjüstanın Supsa limanından Feodosiyayadək (Krım) çəkilməsi, daha sonra isə quru ərazi ilə Ukraynadan keçməsi nəzərdə tutulmuşdu. İran qazının Ukraynaya çıxarılması uzun müddət müzakirə obyekti olsa da, ortada hələlik konkret razılaşma və plan yoxdur. İran-Ermənistan qaz borusunun Ermənistan ərazisindəki kiçik diametrli (720 mm) hissəsi isə tranzit üçün lazım olan həjmin nəqlinə imkan vermir. Qeyd edək ki, İran qazı istənilən halda Avropaya çıxır. Lakin bu, Ermənistan yox, Türkiyə ərazisindən keçməklə baş verir.
Odur ki bu layihədə Ermənistan tranzit ölkəyə və regionun enerci xəritəsində aparıjı oyunçuya çevrilə bilmədi.

ARMENIAN DANCES TO RUSSIA'S TUNE
Until recently, Armenia, one of Russia's closest allies in the CIS, was receiving Russian gas at 56 dollars per 1,000 cubic meters. Time introduced its corrections and the price shot up to 110 dollars. Robert Kocharyan's government was understandably upset by the price hike and in late 2005 many Armenian politicians started talking about a shift to market relations in "other spheres" as well. The implication was the lease of the 102nd Russian military unit in Gyumri. Armenian Parliament Speaker Artur Bagdasaryan immediately suggested that if Yerevan fails to agree an acceptable gas price with Moscow, it should demand payment for the deployment of the Russian military base in Armenia. Foreign Minister Vardan Oskanyan even expressed doubt that "the decision to raise gas tariffs was guided by economic interests". According to him, "we cannot allow this course of action by Russia to have political implications for Armenia, Russia and the region at large". The Armenian foreign minister expressed the hope that talks would end in the best decision possible, which would not harm Armenian-Russian relations.
More dividends for GazProm
However, nothing extraordinary has happened. In response, Moscow suggested that Yerevan cover the difference between the old and the new gas price by an interest-free loan in the amount of 88 million dollars, but Armenia was not interested. Then the Kremlin demanded that Yerevan either buy gas at the new price (110 dollars per 1,000 cubic meters instead of the current 54 dollars) or transfer Armenia's entire gas transit infrastructure and the fifth energy block of the Razdan thermal power station to Russia. At first, the Armenian side thought the suggestions were "unacceptable", but in April 2006 GazProm announced that it had signed a 25-year agreement with the Armenian government which would define "strategic principles of cooperation in gas and energy projects on the territory of Armenia". Most importantly, the document established the price of natural gas for Armenia at 110 dollars until 2009. This was followed by Armenian Energy Minister Armen Movsisyan saying that the price of 110 dollars until 2009 was "a good transaction".
It would appear that the gas issue is no longer problematic for Yerevan, especially because of the following explanation by GazProm: "We have rejected the mechanism of calculating the price using the European formula (whereby the price of gas depends on oil prices in world markets) mainly due to the localized nature of the Armenian market". In the meantime, the deal proved rather costly for Armenia. It has agreed to sell the incomplete fifth energy block of the Razdan thermal power station to Russia for 248.8 million dollars. By doing this, Yerevan allegedly compensated for the price hike to consumers and channelled most of the amount, 188 million dollars, in this direction. In early 2006, the Armenian government promised to retain ownership of the energy block. In fact, Iranian specialists were hired in an effort to complete the construction. However, Yerevan changed its mind and suggested that the Iranians forget about Razdan-5 and, instead, focus on another project - the Megri hydro power station. The other energy blocks of the Razdan power station are already owned by Russia because they were handed over as part of a debt clearance transaction in 2003.
GazProm has also received a 40-km section of the Iran-Armenia gas pipeline which is under construction. This section of the pipeline (from the border town of Megri to Kadzharan) was being built by Iranian Sanir, while ArmRosGazprom acted as a subcontractor.
GazProm has also assumed ownership of a project for the construction of the 197-km second section of this pipeline. Moreover, it was rumoured that Armenia would sell Russia 45 per cent of shares in the Iran-Armenia gas pipeline and that in the future the pipeline would be conceded to the "northern neighbour" completely. And although Yerevan denied this possibility in 2006, it is now clear that GazProm's dreams are about to come true. First of all, the share of GazProm in the ArmRosGazprom JV, which buys Russian gas at the Armenian border, may rise to 75-80 per cent (at present, GazProm owns 57.6 per cent of ArmRosGazprom, the Armenian government 32.4 per cent and Itera 10 per cent). Secondly, Russian influence is also preconditioned by the fact that the first 40-km section of the Iran-Armenia gas pipeline from Megri to Kadzharan has already been built. On 19 March, natural gas from Iran started flowing into Armenia through this line. An official ceremony on this occasion was attended by the presidents and prime ministers of the two countries. Therefore, Armenia can receive 450 million cubic meters of gas a year through this section of the gas pipeline until 2008. In the future, as the throughput capacity of the gas pipeline from Kadzharan to Ararat increases, Iranian gas supplies may increase to 2.3 billion cubic metres a year.
The impossible is possible
It is not known yet when the right to operate the gas pipeline will be handed over to ArmRosGazprom. But it is already beyond doubt that Russia will be in charge of the pipeline despite the statement by the leader of the Democratic Way party, Manuk Gasparyan, made in Yerevan on 20 March. "Back on 6 April 2006, Regnum News Agency circulated a report that the Armenian and Russian sides have reached agreement on the handover of the gas pipeline to Russia. The Armenian authorities subsequently hushed up the issue, saying that the pipeline could not be sold before it was built. Meanwhile, the official opening of the gas pipeline was held yesterday, and its hasty opening was speeded up due to pressure on the part of Russia," the MP said and added that he has "nothing against selling the gas pipeline to a private company, but was opposed to handing it over to a foreign state". He indicated that the sale of the gas pipeline represented a betrayal of national interests "because the Iran-Armenia gas pipeline could boost the country's energy security and reduce dependence on Russia" (Regum). The MP also believes that the sale of the gas pipeline should have been agreed and approved by parliament. But considering the previous experience when GazProm received the 5th block of Razdan thermal power station, the Sevan-Razdan cascade of the hydro power station and some other Armenian enterprises, this is highly unlikely to happen.
At present, the ArmRosGazprom Closed Joint Stock Company is engaged in operations to increase the throughput capacity of the new gas line. Iranian gas will be supplied to the republic from the largest gas field in the region, Southern Pars, which is also being developed with the participation of GazProm.
It is worth noting that Armenia, which is for objective reasons not part of the Azerbaijan-Turkey infrastructure alliance through the territory of Georgia, has had to develop alternative directions, such as Iran. In fact, Armenia has always seen the Iranian gas pipeline as an alternative to Russian supplies, especially since the transit gas pipeline through which Armenia is receiving Russian gas via Georgia is currently in a deplorable technical condition and requires major overhaul. Most importantly, Yerevan did not and does not have guaranteed and uninterrupted supplies from this direction. In the early 1990s, when Georgia was unstable and the war in Karabakh was in full swing, the gas pipeline was blown up more than 30 times. There is another important factor. With the new "pipe" Armenia, as Russia's strategic ally, has the opportunity to diversify gas imports by reducing its dependence on supplies through Georgia with which Russia may encounter problems over transit issues.
So what do we see as a conclusion? We see that, de facto, Armenia's cooperation with Iran will be patronized by Russia and Russian GazProm.
It is not too difficult to understand what made Armenia agree to the deal with GazProm which is clearly unprofitable in terms of the diversification of supplies. The issue goes far beyond politics. Armenia has taken this step because of the shortage of funds in its state budget for investment in the construction of the Iranian gas pipeline and payment for the appreciating Russian gas. Another factor is the uncertainty over Iran, which does not rule out force-majeure developments in the region.
One thing is obvious: in an effort to resolve crucial state issues, such as the security of strategic infrastructure and energy security, Armenia has positioned itself in almost complete dependence on Russian interests. This is confirmed by Armenian political analysts. The chairperson of the Social-Democratic Party Gnchak (Bell), Lyudmila Sarkisyan, has indicated that the implementation of the project has not led to a more active role of Armenia in the region, but has become the subject of an agreement between Russia and Iran. She believes that Armenia must take resolute steps to reduce the country's energy dependence on Russia.
In fact on 19 March, when Iranian gas from the south entered Armenia, Caspian gas from the east crossed the Georgian border. Many Armenian pundits have interpreted these developments as a "phenomenon of perpendicular competition" between centres of power and their regional allies in the energy and transport communication spheres. Let's put it this way: this has nothing to do with competition. Moreover, analysts emphasize that the future of gas supplies from Iran largely depends on US-Iranian relations.
It is obvious today that the power of the ubiquitous GazProm in Armenia has cancelled plans to extend the Iran-Armenia gas pipeline into Georgia and further into Europe where Iranian gas could compete with Russian. When the "pipe" was being designed, it was said that Armenia itself consumes around 2 billion cubic meters of gas a year and that such projects are meant for the transit of "blue fuel" to other countries. Namely, the option of building a sub-sea pipeline through the Black Sea from the Georgian port of Supsa to Crimean Feodosiya and then by land across Ukraine was considered quite seriously. True, Iranian gas supplies to Ukraine are still being discussed, but there are no agreements or plans yet, while the small diameter (720 mm) of the pipe on the Armenian section of the Iran-Armenia gas pipeline will not allow the transit of large volumes of gas.
Meanwhile, Iranian gas will end up in Europe, not through Armenia, but through the territory of Turkey. So, Armenia has failed to become a transit country and an important player on the region's energy map with this project.