BORU KƏMƏRİ -- HƏM MƏQSƏD, HƏM VASİTƏ...
Son zamanlar dünyada enerci təhlükəsizliyinin təminatı və nəqliyyat marşrutlarının diversifikasiyası ilə bağlı proseslər xüsusi aktuallıq alıb. "Region Plus" curnalı dünyada gedən "boru kəməri müharibəsi"nin hərtərəfli təhlilini özündə əks etdirən bir neçə məqaləni oxujuların mühakiməsinə verir.
Martın 15-də Afinada Rusiya-Bolqarıstan-Yunanıstan sammitinin gedişində tərəflər arasında Burqas-Aleksandrupolis neft kəmərinin inşası haqda razılaşma imzalanıb. Razılığa əsasən, borunun uzunluğu 258 km, nəqletmə imkanı isə 35-50 milyon ton olajaq. Layihənin dəyəri 800 milyon - 1 milyard dollar arasındadır.
Bu layihənin köməyi ilə Yunanıstan və Bolqarıstan neftlə təminatını yaxşılaşdırmaq, tranzit ödəmələri əldə etmək, yeni iş yerləri açmaq, Balkan regionunda geosiyasi nüfuzunu artırmaq kimi məqsədlər güdür. Güman edilir ki, həm Yunanıstan, həm də Bolqarıstan öz paylarını (onların hər birinin layihədəki payı 24,5%-dir) bu boru ilə uzun müddət "qara qızıl" nəql ediləjə-yinə zəmanət verən iri neft şirkətlərinə satajaq. Layihədə 51% paya sahib olan Rusiya isə öz neftinin bazarlara çıxan yollarını diversifikasiya etmək, türk boğazları və son zamanlar problemə çevrilən Belarus marşrutundan asılılığı aradan qaldırmağa çalışır.
İqtisadçıların hesablamalarına görə, bu neft borusundan istifadə Rusiya neft şirkətlərinin nəqliyyat xərjlərini üçdəbir qədər, hətta ola bilər, iki dəfə azaldajaq. Qeyd edək ki, Novorossiyskdən neft Bolqarıstanın Burqas limanına (bu limanların yerləşdiyi ərazidə su dərin deyil) kiçik tankerlərlə gətirəjək. Amma Aleksandrupolis oraya daha böyük tankerlərin yan alması üçün də əlverişlidir. Bu da Rusiya neftini yalnız Avropa İttifaqı ölkələrinə deyil, həmçinin, ABŞ-a rentabelli şəkildə nəql etməyə imkan yaradır.
Amma bütün bunlar üçün hökumətlərarası razılaşma azdır. Hələ boru kəmərinin layihələşdirilməsi, onun keçəjəyi ərazilərin konkretləşdirilməsi, tarif ödənişlərinin razılaşdırılması, torpaq sahələrinin ayrılması, yarana biləjək digər ziddiyyətlərin və fikir ayrılıqlarının həll edilməsi lazımdır. Odur ki ən nikbin proqnozlara görə, bu neft kəmərinin inşası və istifadəyə verilməsi 2009-ju ildən tez baş tutmayajaq.
Mütəxəssislərin fikrinjə, texniki baxımdan bu, o qədər də çətin layihə deyil və iştirakçılar onu maliyyələşdirmək iqtidarındadır. Qeyd edək ki, Burqas-Aleksandrupolis neft kəməri hələ çoxdan tikilə bilərdi. Lakin tərəflər, ilk növbədə isə Rusiya, indiyədək müxtəlif bəyanatlarla layihəni ləngidirdi. Nəhayət, indi üç ölkə sözdən əmələ keçmək qərarına gəlib.
Xariji müşahidəçilər baş verənlərlə bağlı bir sıra həllediji məqamı önə çəkir. Onların fikrinjə, bu məqamlardan ən vajibi Xəzər hövzəsindən hasil olunan neftin miqdarının nəzərəçarpajaq dərəjədə artmasıdır. Digər amil kimi isə, əlavə karbohidrogen daşıyıjılarının ənənəvi marşrutlar və mövjud neft kəmərləri ilə nəqlinin mümkün olmamasıdır.
Məsələ ondadır ki, Qazaxıstan, həmçinin, Rusiyanın özü Xəzərin şimalında neft hasilatını getdikjə artırır. Analitiklərin proqnozlarına görə, yaxın onillikdə burada neft və qaz kondensatı üçqat arta bilər. Lakin artmaqda olan bu həjmin onsuz da kifayət qədər yüklənmiş və dar Bosfor boğazı vasitəsilə daşınması getdikjə daha çətin olur. Türkiyə isə dünyanın ən iri meqapolislərindən olan İstanbulun ekoloci təhlükə ilə üz-üzə qalmasından ehtiyatlandığını gizlətmir. Bu da öz növbəsində, tankerlərin daşınması şərtlərini daha da çətinləşdirir. Hava şəraiti pisləşdikdə, neft və neft məhsulları daşıyan gəmilərin Bosfor boğazına daxil olması məhdudlaşdırılır və nətijədə, həm neft sahibləri, həm də onu daşıyanlar külli miqdarda ziyana düşür.
Belə olduqda Qara dənizin dar boğazları vasitəsilə Şimali Xəzər şelfindən əlavə həjmdə neftin daşınması çox çətin olajaq. Xüsusilə də nəzərə alınsa ki artıq buna alternativ marşrut olan Bakı-Tbilisi-Jeyhan (BTJ) neft kəməri də işə düşüb.
Bəd proqnozların əksinə olaraq, inşa olunan və istifadəyə verilən bu kəmər bir ildən də az müddət ərzində dünya bazarlarına neftin çıxarılması sahəsində özünü etibarlı və iqtisadi jəhətdən sərfəli marşrut kimi təsdiq edib. Məhz bu səbəbdən kəmərə rəhbərlik edən BTJ Jo. şirkətinin Direktorlar Şurası bir müddət əvvəl BTJ-nin nəql həjmini artırmaq qərarına gəlib. Onların qərarına əsasən, boru kəmərinin sutka ərzində nəql etdiyi 620 min barrellik həjm layihədə nəzərdə tutulduğu kimi, 1 milyon barrelə yüksəldiləjək.
Bununla yanaşı, gələjəkdə həmin rəqəmin bir qədər də artırılaraq, 1,7 milyon barrelə çatdırılmasının mümkünlüyü nəzərdən keçirilir.
Onu da qeyd edək ki, Azərbayjan, Türkiyə və bp şirkətinin BTJ-nin Xəzər enerci resurslarını nəql edən əsas marşruta çevirmək istiqamətindəki səyləri rəsmi Vaşinqton tərəfindən də tam dəstəklənir.
Məqsəd aydındır - Rusiya büdjəsinə ayırmaların məbləğini artırmaq. Lakin Bakı-Tbilisi-Jeyhan kəmərinin simasında alternativ marşrutun meydana çıxması Moskvanın bu məsələdə də mövqelərini zəiflədir.
Beləliklə, Burqas-Aleksandrupolis layihəsi Rusiyanın aparılan "boru kəməri oyunu"na javabıdır və burada məqsəd Xəzər neftinin dünya bazarlarına çıxarılması uğrunda mübarizədə özünün rəqabətədavamlılığını artırmaqdır. Yeri gəlmişkən, Moskva bu məqsədini heç gizlətmir də. Prezident Vladimir Putin mətbuat konfransında bunu açıq şəkildə bəyan edib: "Layihə (Burqas-Aleksandrupolis) Xəzər regionundan enercidaşıyıjılarının nəqlinin Rusiya ərazisindən tranzitini genişləndirməyə imkan verə bilər". Rusiyanın "Transneft" şirkətinin rəhbəri Semyon Vaynştok isə bildirib ki, Burqas-Aleksandropulos layihəsi XBKK-nin güjünün artırılmasına imkan verəjək.
Bundan başqa, Burqas-Aleksandrupolis kəməri ilə daşınsa belə, Rusiya nefti Aralıq dənizi bazarlarında Azərbayjan nefti ilə rəqabət apara bilməyəjək. Azərbayjanın AZERI LIGHT markalı nefti yüngül və az sulfidlidir. Sərt ekoloci standartların qüvvədə olduğu Avropa ölkələrinin əksəriyyəti keyfiyyətli Azərbayjan və ya Liviya neftinə üstünlük verir və daha ujuz qiymətə olsa da, Rusiyanın Urals markalı neftinə o qədər də maraq göstərmir.
Yeri gəlmişkən, Azərbayjanın mövjud Bakı-Novorossiysk neft kəmərindən istifadədən imtinasının əsas səbəblərindən biri də həmin kəmərdə bizim neftimizin Rusiya və Qazaxıstan məhsulu ilə qarışması və nətijədə, onun keyfiyyəti və qiymətinin aşağı düşməsidir. Hər tonda 6-8 dollar itirmək isə ixrajatçı olan Azərbayjana sərfəli deyil.
Odur ki Burqas-Aleksandrupolis neft kəməri layihəsi daha çox Türkiyə və Ukraynanın maraqlarına toxunur. Burada söhbət yalnız Qara dəniz boğazlarından tankerlərin keçməsinə görə ödənişlərin azalmasından getmir. Çünki bu, çoxmilyonlu İstanbulun ekoloci təhlükəsinin azalması ilə tamamilə kompensasiya olunur.
Daha pis olanı başqa məsələdir:  Burqas-Aleksandrupolis marşrutu ilə paralel olaraq, Qara dəniz limanı olan Samsundan Jeyhana boru xəttinin çəkilməsi nəzərdən keçirilir. Xatırladaq ki, buraya artıq Azərbayjan və İraqın boru kəmərləri də aiddir. Odur ki Samsundan gələn boru kəmərinin əlavəsi Jeyhanı dünyamiqyaslı neft bircasına çevirə bilər.
Burqas-Aleksandrupolis neft kəmərinin inşası, həmçinin, Ukraynanın Odessa-Brodı neft borusunun fəaliyyət şanslarını azaldır ki, onun işləməsi də Kiyevin marağındadır. Ukrayna Odessa-Brodının şimal istiqamətində işləyərək, daha sonra Polşanın Qdansk limanınadək çatdırılmasını istəyir. Amma eyni zamanda o da istisna edilmir ki, Xəzər hövzəsindən hasil olunan neftin miqdarı son dərəjə artajaq və onun qarşılıqlı səmərəli şərtlər daxilində bütün qeyd olunan marşrutlarla nəqlinə ehtiyaj yaranajaq.
Bütün bunlarla yanaşı, boru kəmərləri ilə bağlı yaşanan intriqalar heç də neft nəqli ilə bağlı marşrutların seçilməsi məsələsi ilə məhdudlaşmır. Tərəflər arasında daha sərt rəqabət Mərkəzi Asiya qazının Avropa istehlakçılarına çatdırılmasında meydana çıxır. Burada, həmçinin, marşrutların diversifikasiyası və Rusiyanın monopolist mövqeyinin məhdudlaşdırılması uğrunda mübarizə gedir. Bu baxımdan, martın 22-də Azərbayjanın xariji işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Rays arasında imzalanan "Energetika sahəsində qarşılıqlı anlaşma memorandumu" diqqəti jəlb edir. ABŞ dövlət katibinin müavininin köməkçisi Metü Brayzanın bildirdiyinə görə, həmin görüşdə tərəflər "regionun enerci daşıyıjılarının, konkret olaraq, təbii qazın Avropa bazarlarına çıxarılması üçün boru kəmərləri şəbəkəsinin çəkilişinə dəstək ifadə ediblər". Sənəddə söhbət Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin Yunanıstan və İtaliya istiqamətində əlavə qollarının inşasından gedir. Orada, həmçinin, Rusiya "Qazprom"unu razı salmayajaq bir məqam - Transxəzər qaz kəmərinin tikintisinə dəstək də əksini tapıb. Avropa istehlakçıları üçün Transxəzər boru xəttinin tikintisi ilə qaz nəqlinin diversifikasiyasının məqsədəuyğunluğunu Azərbayjanın xariji işlər nazirinin müavini Araz Əzimov Brüsseldə də bəyan edib. Qeyd edək ki, o, Belçika paytaxtına Bakının Aİ və NATO ilə qarşılıqlı fəaliyyət məsələlərini müzakirə etmək məqsədilə yollanıb.
Yekunda bir məqama da toxunmaq istərdik. 2007-ji il martın 19-da əvvəljədən planlaşdırılan ssenariyə əsasən, "Şahdəniz" yatağından çıxan Azərbayjan qazı Bakı-Ərzurum qaz borusu vasitəsilə şərqdən Gürjüstan sərhədini keçib. Elə həmin gün İran qazı jənubdan Ermənistana daxil olub.
Bu həm qlobal, həm də regional miqyasda gedən boru kəməri duelinin gözlə görünməyən ifadəsi deyilmi?

PIPELINE -- BOTH THE OBJECTIVE AND THE MEANS TO REACH IT
Initiatives to ensure energy security and diversify transit routes for energy resources have recently acquired special prominence. In this and subsequent issues Region Plus presents its readers with a comprehensive analysis of the course of the "pipeline war" from various standpoints.
An intergovernmental agreement on the construction of the Burgas-Alexandroupolis oil pipeline was signed during the Russian-Bulgarian-Greek summit in Athens on 15 March. The pipeline is expected to be 285-km long and its throughput capacity will range between 35 and 50 million t of oil. The approximate cost of the project fluctuates between 800 million and 1 billion dollars.
With the aid of this project, Greece and Bulgaria hope to improve their oil supplies, receive transit payments, create new jobs and bolster their geopolitical clout in the Balkans. It is believed that Greece and Bulgaria (they each have a 24.5 per cent stake) will concede their shares to major oil companies which will provide guarantees of the long-term transit of significant volumes of oil through the pipeline. Russia, which holds a 51 per cent stake in the project, is interested in diversifying its oil supplies to the market and reducing dependence on the Turkish straits and the Belarusian route, which has become problematic of late. According to expert assessments, the use of this pipeline will enable Russian oil companies to reduce transport costs by at least a third, if not by half. Oil from Novorossiysk will be delivered to Bulgarian Burgas (these are shallow ports) by small tankers. However, mooring jetties in Alexandroupolis are capable of receiving tankers of high displacement, which makes viable the delivery of Russian oil not only to EU countries but also to the USA.
But the intergovernmental agreement, by itself, is not enough. The pipeline needs to be designed, its corridor engineered, transit fees agreed, land allocated and many other inevitable problems and disputes resolved. In the best-case scenario, the pipeline will be built and brought into service in mid-2009 at the earliest. Specialists think the pipeline is not too difficult from the technical standpoint and its participants can easily afford to finance it. The construction of the Burgas-Alexandroupolis oil pipeline could have taken place long ago. Until recently, however, the parties, Russia in particular, were making general statements and only now appear to be interested in getting down to business.
Foreign analysts point to several important incentives in this regard. Firstly, there has been a considerable increase in oil production in the Caspian basin and, secondly, it is impossible to ensure the delivery of additional hydrocarbon volumes using traditional routes and existing pipelines. Kazakhstan and Russia proper are consistently ramping up production in the northern Caspian. Analysts predict that the volume of oil and gas condensate produced here may triple over the next decade. However, it is becoming increasingly difficult to transport these growing hydrocarbons volumes through the narrow bottleneck of the Bosporus. Turkey, understandably concerned over the potential environmental threat to one of the world's biggest cities, Istanbul, is tightening tanker traffic rules. If weather conditions deteriorate, tankers loaded with oil and oil products have to stand by at the entrance to the Bosporus, which leads to significant losses for both forwarders and owners. It is obvious that it will be extremely difficult to push additional volumes of oil from the northern Caspian through the bottlenecked Black Sea straits, especially at a time when the alternative Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) pipeline has emerged.
Built despite the sceptics and ill-wishers, this pipeline has proved to be a reliable and economical oil transportation option after less than a year in operation. In this connection, the board of directors of BTC Co, which manages the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, has recently decided to increase its throughput capacity from the current 620,000 barrels of oil a day to the designed capacity of 1 million barrels. At the same time, the company is looking into the possibility of increasing the volume of oil transit to 1.7 million barrels in the future. It is also worth noting that the efforts of Azerbaijan, Turkey and BP towards turning the BTC into the main Caspian energy transportation route are fully supported by Washington.
Thus the Burgas-Alexandroupolis project appears to be Russia's response in this ongoing pipeline game. It is intended to boost the competitiveness of Russian supply in the struggle for the transit of Caspian oil to world markets. As a matter of fact, this is not a secret. Russian President Vladimir Putin openly said in a news conference: "The project (Burgas-Alexandroupolis) gives us the opportunity to consider the possibility of expanding Caspian energy transit through the territory of Russia." His remarks are supported by the head of Russian Transneft, Semen Vaynshtok: "The launch of Burgas-Alexandroupolis will help us make a decision on developing the capacity of the Caspian Pipeline Consortium (CPC)."
Russian oil, even if delivered by the Burgas-Alexandroupolis pipeline, is unlikely to be able to compete with Azerbaijani oil in Mediterranean markets. Our Azeri Light is lighter and lower in sulphur. Most European countries, where stringent environmental standards are applied, prefer to pay more for higher quality Azerbaijani or Libyan oil than to buy cheaper and heavier Russian oil from the Urals. As a matter of fact, one of the reasons behind Azerbaijan's refusal to use the already existing Baku-Novorossiysk oil pipeline is that our oil is mixed in it with Russian and Kazakh oil, affecting its quality and price. And it is unprofitable for us, as exporters, to lose 6-8 dollars, and at times even more, on every ton of oil.
In reality, the Burgas-Alexandroupolis project impacts on Turkish and Ukrainian interests even more. At issue is not only the reduction of payments for the transit of tankers through the Black Sea straits. This is easily made up for by the lower environmental threat posed to Istanbul with its multimillion population. There is a more significant impact. It is common knowledge that the construction of a pipeline from the Black Sea port of Samsun to Ceyhan terminals was considered in parallel with the Burgas-Alexandroupolis route. Let's recall that Ceyhan already accommodates Azerbaijani and Iraqi pipelines. An extra line from Samsun could turn Ceyhan into a petroleum stock exchange of international proportions.
The construction of the Burgas-Alexandroupolis pipeline is also likely to deal a blow to the chances of engaging the Ukrainian Odessa-Brody pipeline in a northerly direction, so keenly desired by Kiev, with the prospect of linking this route to the Polish port of Gdansk. At the same time, it can not be ruled out that the oil flow from the Caspian basin may be so immense that there will be enough for the effective operation of all the routes in a mutually beneficial manner and much to the delight of the competing countries, companies and consumers.
The pipeline intrigue is not confined to the selection of oil transit routes alone. The rivalry unfolding over the transportation of Central Asian gas to European consumers is no less acute or intense. There is also a continuing struggle to diversify routes and limit Russia's monopoly. In this context, the Memorandum of Understanding on energy cooperation signed by Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov and US Secretary of State Condoleezza Rice on 22 March is worth noting. According to US Assistant Under Secretary of State Matthew Bryza, the parties have expressed their support for the "construction of a network of pipelines for the transportation of regional energy resources, natural gas in particular, to European markets". The document dwells upon an additional tributary of the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline to Greece and Italy and, much to the frustration of the Russian monopoly GazProm, expresses support for the construction of the trans-Caspian gas pipeline. Deputy Foreign Minister Araz Azimov, in Brussels to discuss issues of interaction with the EU and NATO, has said it is advisable for European consumers to diversify gas supplies to their market through the construction of the trans-Caspian pipeline.
In conclusion, let me outline a curious scenario. On 19 March 2007, as if to a special plan, Azerbaijani gas from Sah Deniz crossed the Georgian border through the Baku-Erzurum pipeline. On the same day, Iranian gas from the south started flowing to Armenia. Isn't this the clearest manifestation of pipeline rivalry both in the global and regional arenas?