Cənubi Qafqazdakı geosiyasi situasiya Yerevanı öz mövqeyinə yenidən baxmağa məcbur edir
Azərbayjan və Ermənistanın xariji işlər nazirləri 2007-ji ildə daha bir dəfə görüşmək haqda razılığa gəliblər. Mayın sonlarında onlar iki ölkə prezidentlərinin görüşü üçün zəmin hazırlamağa çalışajaqlar. Bu haqda Elmar Məmmədyarovla Vardan Oskanyan martın 14-də Jenevrədə razılıq əldə ediblər. Həmin görüşün yekunları ilə bağlı ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin birgə bəyanatında bildirilir ki, nazirlər arasında səmimi və konstruktiv müzakirələr baş tutub və onlar prezidentlərin 2006-jı il noyabrın 29-da Minskdə keçirilən görüşündən sonra qaldırılan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. "XİN başçılarının görüşü zamanı onlar narahatlıq yaradan məsələlərə dair ölkələrinin mövqelərini bir-birlərinə çatdıraraq, həmin mövqeyi əsaslandırıblar. Bu, tərəflərə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair həmsədrlər tərəfindən təqdim olunan və prosesin özəyini təşkil edən prinsiplər ətrafında müzakirələri davam etdirməyə imkan verəjək", - deyə vasitəçilərin bəyanatında qeyd olunub.
Beləliklə, Məmmədyarovla Oskanyanın görüşündə Minsk qrupunun həmsədrləri tərəfindən hazırlanan və nizamlanmanın əsas prinsiplərini nəzərdə tutan sənəd müzakirə edilib. Minsk qrupunun rusiyalı həmsədri Yuri Merzlyakovun bildirdiyinə görə, sözügedən baza prinsipləri iki əsas məsələnin həllini nəzərdə tutur: Dağlıq Qarabağ ətrafındakı rayonlardan Ermənistan silahlı qüvvələrinin çıxarılması və tanınmamış respublikada referendumun keçirilməsinədək onun müvəqqəti statusunun müəyyənləşdirilməsi. "Biz elə bir müvəqqəti statusun tapılması üzərində çalışırıq ki, o, vəziyyətin de-fakto saxlanmasına imkan versin, Dağlıq Qarabağa beynəlxalq təşkilatlarla, subyektivlik tələb olunmayan əlaqələr qurmağa şərait yaratsın", - deyə Merzlyakov qeyd edib.
Bununla yanaşı, Yerevanla Xankəndi arasında münaqişəylə bağlı jiddi fikir ayrılıqları mövjuddur. Tanınmamış respublikanın rəhbəri Arkadi Qukasyan Minsk qrupunun fransalı həmsədri Bernar Fasiye ilə görüşündən sonra keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, separatçıların münaqişənin həllinə dair aparılan danışıqlarda iştirak etməməsi, sülh prosesinə problem yaradır: "Məsələ ondadır ki, biz danışıqlarda tərəf olmadığımızdan, prosesin bütün injə nüanslarından xəbər tuta bilmirik".
Qukasyan bildirib ki, "Ermənistanla Dağlıq Qarabağ arasında jüzi fikir ayrılıqları ilə yanaşı, jiddi ziddiyyətlər" də var: "Yəqin ki, mənim tərəfimdən bu fikir ayrılıqlarının nədən ibarət olduğunun açıqlanması düzgün olmazdı. Çünki bu bizim daxili mətbəximizdir. Amma eyni zamanda biz ümidimizi itirmirik və inanırıq ki, qane olmadığımız məqamları Ermənistana anlada və qəbul etdirə biləjəyik".
Çox güman, Yerevanla Xankəndi arasında ziddiyyət, əsasən, məhz rusiyalı həmsədrin qeyd etdiyi baza prinsipləri, konkret olaraq, işğal olunmuş ərazilərdən erməni qoşunlarının çıxarılması məsələsi ilə bağlıdır. Həqiqətən də, Ermənistan silahlılarının Azərbayjan torpaqlarından çıxarılmasından sonra, separatçılar təhlükəsizlik zolağından məhrum olajaqlar. Bu isə o deməkdir ki, onların ərazi sərhədləri daralajaq, Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyənləşdirilməsi isə qeyri-müəyyən vaxtadək uzana bilər.
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistanda yaxınlaşan parlament və prezident seçkiləri ilə əlaqədar, beynəlxalq birliyin Yerevana təzyiqləri artır. Qərb ABŞ-ın və müəyyən mənada, Avropa İttifaqının timsalında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tez bir zamanda həllini istəyir. Jənubi Qafqaz onları Mərkəzi Asiya, Əfqanıstan və Pakistana çıxış əldə edilməsi üçün tranzit dəhliz kimi çox maraqlandırır. Bundan başqa, region Qərb üçün alternativ enerci təjhizatı və nəqliyyat kommunikasiyası baxımından da önəmlidir. Geosiyasi mövqeyi baxımından ABŞ və Qərb üçün vajib əhəmiyyət daşıyan Azərbayjanın maraqları da onlar tərəfindən nəzərə alınmaya bilməz. ABŞ Dövlət Departamentinin son illik məruzəsində Dağlıq Qarabağ və separatçıların nəzarətində olan ərazilərin işğal olunmuş torpaqlar kimi əks edilməsini diqqətdən qaçırmaq olmaz. Baxmayaraq ki rəsmi Yerevan bunu "anlaşılmazlıq" kimi qələmə vermək istəyir. Bu ölkənin xariji işlər naziri məruzənin açıqlanmasından dərhal sonra, ABŞ-ın ölkəsindəki müvəqqəti işlər vəkili ilə görüşərək bu ifadə ilə razılaşmadıqlarını bildirib. V.Oskanyan növbəti məruzədə "bu səhvin düzəldiləjəyinə" ümid etdiyini diplomatın nəzərinə çatdırıb.
ABŞ-ın Ermənistandakı səfirliyi isə Yerevanın Dövlət Departamentinin məruzəsindəki ifadə ilə razılaşmamasına dair xüsusi açıqlama ilə çıxış edib. Sənəddə Vaşinqtonun Dağlıq Qarabağla bağlı mövqeyində dəyişikliyin olmadığı əks olunub: ABŞ Azərbayjanın ərazi bütövlüyünü tanıyır və Dağlıq Qarabağın statusunun danışıqlar yolu ilə müəyyənləşdirilməsini vajib sayır. "Birləşmiş Ştatlar ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri olan ölkə kimi, münaqişənin həllinə dair əsas prinsiplər üzrə razılaşmanın əldə edilməsi istiqamətində çalışır", - deyə səfirliyin açıqlamasında bildirilir.
Qeyd edək ki, Dövlət Departamentinin məruzəsində Dağlıq Qarabağ, demək olar ki, Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazi kimi göstərilib və sənəddə qeyd olunub ki, Dağlıq Qarabağ problemi Vaşinqton üçün Ermənistanın Azərbayjana ərazi iddiasını özündə əks etdirən münaqişədir.
Digər məqam isə ondan ibarətdir ki, münaqişənin həlli ilə bağlı ortada ərazi bütövlüyü və xalqların öz müqəddəratını həll etməsi kimi iki prinsip qoyulsa da, Dövlət Departamentinin məruzəsində yalnız birinji prinsip xatırlanır.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, Vardan Oskanyan bu formulu "anlaşılmazlıq" adlandırıb. Amma bir məsələ aydındır ki, Dövlət Departamentinin məruzəsində belə vajib məsələlərlə bağlı səhvə yol verilməsi mümkün deyil. Xatırladaq ki, 2005-ji ildə açıqlanan analoci məruzədə Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyənləşdirilməsi sülh razılaşmasının əldə edilməsi vasitəsi kimi göstərilmişdisə, bu dəfə açıq şəkildə bildirilir ki, Qarabağ Ermənistan tərəfindən işğal olunub və Vaşinqton problemin dinj yolla həllinə nail olunması üçün həmin ərazilərin Azərbayjana qaytarılmasını vajib sayır. Bu isə ABŞ-ın siyasətində çox jiddi dəyişiklikdir.
Qloballaşma və Regional İnkişaf Analitik Mərkəzinin rəhbəri Stepan Qriqoryan hesab edir ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı imzalanajaq istənilən sənəd normal qarşılanmayajaq, çünki hər iki ölkənin ijtimaiyyəti buna hazır deyil. Qriqoryanın sözlərinə görə, Dağlıq Qarabağın və Laçın dəhlizinin statusu kimi məsələlər Qarabağla Ermənistanın sıx və təhlükəsiz əlaqəsinə zəmanəti müəyyənləşdirən məsələlərdir və onlar nazirlər yox, prezidentlər səviyyəsində həll edilməlidir: "Daha dəqiqi, belə məsələlər ümumxalq referendumu və parlamentdə səsvermələrlə müəyyən olunmalıdır".
Bununla yanaşı, Qriqoryan bildirib ki, Avropa İttifaqı və ABŞ Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı dərindən məlumatlı deyillər: "Onlara elə gəlir ki, artıq bütün qlobal məsələlər həllini tapıb və daha Ermənistanla Azərbayjanın razılığa gətirilmələri üçün heç bir jiddi maneə yoxdur".
Analitikin fikrinjə, Qərb və ABŞ faktik olaraq Robert Köçəryana parlament seçkisinin keçirilməsi üçün kart-blanş verib və onun qarşısına seçkidən dərhal sonra Dağlıq Qarabağ probleminin həllinə dair sənədin imzalanması şərti qoyulub: "Bəzi tendensiyalar, xüsusilə seçki məjəlləsində Venesiya komissiyası tərəfindən qəflətən təsdiqlənən qeyri-demokratik dəyişikliklər göstərir ki, Köçəryana müəyyən üstünlüklər verilib. Mən açıq şəkildə iddia edirəm ki, bizim hakimiyyət bu kart-blanşdan istifadə edir və seçkilər demokratik keçirilməyəjək. Amma eyni zamanda, hakimiyyət heç nəyə imza atmayajaq. Ona görə yox ki, ortadakı sənəd pis və ya yaxşıdır. Ona görə ki, hakimiyyətin bu addımı atması üçün heç bir əsas yoxdur. Nə Ermənistan, nə də Azərbayjan rəhbərliyi gələjəklərini sual altına qoyan qərar verməyəjək. Yəni, onlar qeyri-populyar qərar verməkdən çəkinəjəklər".
Əlbəttə ki, yaranmış situasiyanı analiz edib belə bir iddia irəli sürmək olardı ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair danışıqlar "ölü nöqtə"dən tərpənib, özü də məhz Azərbayjanın xeyrinə. Amma bu üstünlüyün nə dərəjədə kövrək olduğunu unutmaq olmaz. Aydındır ki, bu gün ABŞ Jənubi Qafqazda gedən nüfuz savaşında üstünlük əldə etmək üçün mövqelərini güjləndirir. Və heç kəsə sirr deyil ki, Vaşinqton artıq bu ərazinin böyük hissəsini Rusiyadan "qopara" bilib. ABŞ-ın Gürjüstan və Ukraynanın NATO-ya qəbulunu təsdiq edən qanunu qəbul etməsi də bunu bir daha göstərir. Bu gün bu jür mübarizə Azərbayjan uğrunda da davam edir. Və yaranmış vəziyyətdə Azərbayjan ABŞ və Qərbdən eşitdiyi ənənəvi strateci müttəfiqlik vədləri ilə kifayətlənməməli, həm də Qərbdən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində irəliləyişlərə nail olunması üçün konkret addımlar atılmasına nail olmalıdır.

Geopolitical situation in the South Caucasus forces Yerevan to revise its position
The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan have agreed to meet in April 2007 and in late May to pave the way for negotiations by the presidents of the two countries. Elmar Mammadyarov and Vardan Oskanyan reached this agreement in Geneva on 14 March.
In their joint statement, the co-chairmen of the OSCE Minsk Group said that the ministers had held sincere and constructive talks on the issues raised by the sides after the presidents' meeting in Minsk on 29 November 2006. "During the meeting the foreign ministers presented to each other their substantiated positions on issues that concern them. This will help the sides to continue the negotiations on the main principles of the Karabakh settlement that have been proposed by the co-chairmen and still remain the core of the negotiations."
Thus, in their meeting Mammadyarov and Oskanyan were actually discussing a document based upon the principles of the settlement prepared by the Minsk Group co-chairmen. Russian co-chair Merzlyakov said that these basic principles mean the solution of two main issues - the withdrawal of Armenian troops from districts around Karabakh and an interim status for the unrecognized republic until a referendum on its status is conducted. "We are working on an interim status that would preserve the situation as it actually is and at the same time make it possible for Nagornyy Karabakh to have contacts with international organizations where no legal standing is required," Merzlyakov said.
Meanwhile, there are serious disagreements between Yerevan and Khankandi over the Karabakh problem. At a news conference on the results of a meeting with French co-chairman Bernard Fassier, the president of the unrecognized republic, Arkadiy Gukasyan, said that "there is a problem because we are not a party to the negotiations and thus do not have the opportunity to grasp all the subtleties of the negotiating process". At the same time, he said that there are both minor and serious disagreements between Armenia and Nagornyy Karabakh over the settlement of the Karabakh conflict. "It is probably not right on my part to speak about these disagreements because that is our internal affair. But we still hope that we will manage to persuade Armenia on issues where our positions do not coincide," he said.
To all appearances, the main disagreement between Yerevan and Khankandi is about the basic principles of the Karabakh settlement, particularly the withdrawal of Armenian troops. In fact, after the troops are withdrawn, the separatists will lose a so-called security zone. Their borders will narrow, whereas the determination of the status of Nagornyy Karabakh will be put off for an indefinite period of time.
In addition, the world community intensifies its pressure on Yerevan as parliamentary and presidential elections approach. The West, in the form of the USA and, to some extent, the European Union, is showing its interest in a speedy settlement of the conflict. The South Caucasus is of interest to them as a transit corridor to Central Asia, Afghanistan and Pakistan. Moreover, the region is important for the West from the point of view of alternative routes for fuel supplies and transport routes. And because Azerbaijan's geopolitical position makes it important for the West and the USA, the interests of the country cannot but be taken into account. It is worth noting that in its annual report on human rights, the US State Department described Nagornyy Karabkah and the territory under its control as occupied territory. However, official Yerevan tried to present this as a "misunderstanding". As soon as the report was made public, the Armenian foreign minister met the US charge d'affaires in Yerevan and voiced Armenia's disagreement with the wording. Oskanyan also voiced the hope that the mistake would be corrected in the next report.
In turn, the US embassy in Armenia made a statement to respond to Armenia's disagreement with the wording. The statement said that the US position on Nagornyy Karabakh has not changed: the USA supports the territorial integrity of Azerbaijan and believes that the status of Nagornyy Karabakh should be decided through talks. "As a country that co-chairs the OSCE Minsk Group, we are working hard to reach an agreement on the basic principles of the conflict settlement," the embassy said in the statement. Actually, in its annual report, the US State Department described Nagornyy Karabakh as a territory occupied by Armenia, thus showing that for the USA the issue of Nagornyy Karabakh is the issue of Armenia's territorial claims on Azerbaijan. As is known, the peaceful settlement of the conflict is based on two principles - territorial integrity and a nation's right to self-determination. However, in its report, Washington mentioned just one principle - territorial integrity.
It is strange that Oskanyan described the wording of the report as a mistake. It is clear that there cannot be mistakes in the US State Department's reports on such important issues. In the 2005 report, the US State Department mentioned the determination of the status of Nagornyy Karabakh as a means of reaching a peaceful solution. Now they clearly said in the report that Karabakh is occupied by Armenia and that the USA views its return to Azerbaijan as a means to reach peace. In fact, that was a very serious change in US policy.
The head of the analytical centre for globalization and regional development, Stepan Grigoryan, said that any peace agreement on Nagornyy Karabakh would be distressing because the people in the two counties are totally unprepared for it. He said that issues such as the status of Nagornyy Karabakh and the Lachin corridor, to guarantee Karabakh's close and secure link with Armenia, should be decided not by the ministers, but by the presidents, to be precise, through nation-wide referendums and voting in the parliaments. He added that the EU and the USA did not understand very well the situation around the Karabakh conflict. "They think that all the global issues have already been settled, and wonder what else can hinder the persuasion of Armenia and Azerbaijan?" he said.
In his opinion, the West and the USA have actually given Robert Kocharyan carte blanche in the parliamentary election on condition that he signs a peace deal immediately after the election. "Some tendencies, particularly amendments to the Election Code which, in my view, are not very democratic but were suddenly approved by the Venice Commission, show that Kocharyan has been given certain advantages. I can say that our authorities will use this carte blanche, i.e. the election will be far from democratic, but they will not sign anything. They will not do this, not because they are bad or good, but because they have no reason to do it. Neither the Armenian authorities nor the Azerbaijani authorities will dare take a move that may put in question their future, i.e. they will not dare to make unpopular moves," Grigoryan said.
Of course, one can say in this situation that the negotiations on Nagornyy Karabakh have been set in favour of Azerbaijan. We should not forget how fragile this superiority is. It is clear that the USA has intensified its activity in the South Caucasus to achieve superiority in the struggle for spheres of influence. It is no secret that Washington has seized a big part of this sphere from Russia. As evidence, there is the US law supporting Georgia's and Ukraine's admission to NATO. A similar struggle is now going on for Azerbaijan and the country should seek from the USA and the West not just routine statements about strategic partnership, but real assistance for a peaceful settlement.