ÖZƏLLƏŞMƏYƏ -- İKİQAT KAPİTALLA
Bazarda dövlət banklarının payının çox olması və bunun özəl bankların rəqabət imkanlarını azaltması Azərbayjanın maliyyə sektorunun köhnə xəstəliyidir. Amma dövlət statusu bəzən həmin bankların özlərinin də əl-qolunu bağlayır, onları bazarda manevr etmək imkanından məhrum edir. Bu problemlərin həlli dəfələrlə hökumətlə beynəlxalq maliyyə təşkilatları arasında kəskin diskussiyalar mövzusu olub. İndi artıq mübahisələrə son qoyuldu. Azərbayjan prezidenti İlham Əliyevin bu yaxınlarda imzaladığı "Kapitalbank Açıq Səhmdar Jəmiyyətinin dövlətsizləşdirilməsi üzrə tədbirlər haqqında" sərənjamla ölkədə böyüklüyünə görə ikinji bankın dövlət himayəsindən çıxarılmasına start verildi.
Proses başladı
Dövlət başçısının imzaladığı sərənjam bankın jari emissiyasının dövlətin iştirakı olmadan yerləşdirilməsi sxemini nəzərdə tutur. Başqa sözlə, birinji mərhələdə bankın aktivlərinin 50%-i beş bərabər hissə şəklində beş hərrajda sərmayədarlara satılajaq, əldə olunan vəsait isə ASJ-nin nizamnamə kapitalına daxil ediləjək. "Dövlət qarşısına bankı modernləşdirmək, onun səmərəliliyini artırmaq, həmçinin, kapitallaşmasını yüksəltmək məqsədi qoyub: dövlətsizləşdirmənin birinji mərhələsi həyata keçirildikdən sonra, bankın nizamnamə kapitalı iki və daha artıq dəfə böyüyə bilər". "Kapitalbank"ın İdarə Heyətinin sədri Rauf Rzayev belə hesab edir.
Hazırda Dövlət Əmlakını İdarəetmə Dövlət Komitəsi, Maliyyə Nazirliyi və Milli Bankdan ibarət xüsusi komissiya yaradılıb. Komissiya bankın aktivlərinin dəyərini qiymətləndirməli, yüksək işgüzar şöhrətə malik, Azərbayjanın iqtisadi maraqları və təhlükəsizliyinə javab verən sərmayədarları seçməlidir. Bu meyarların müəyyənləşdirilməsi prosesi yaxın vaxtlarda başa çata bilər və bu işdə bütün dünyada məşhur olan Ernst & Young auditor şirkəti yardımçı olajaq. Bu işə yekun vurulduqdan sonra, hərrajların keçirilmə müddətləri açıqlanajaq. "Kapitalbank"ın dövlətsizləşdirilməsinin ikinji mərhələsi isə onun tam özəlləşdirilməsini nəzərdə tutur və bu məsələ artıq 2008-ji ilin axırı üçün başa çatdırıla bilər.
Bəs ölkənin ikinji böyük bankını özəlləşdirməklə dövlət hansı məqsədlər güdür? Bu tədbirlər bankın özünə nə dərəjədə yardımçı olajaq?
Sirr deyil ki, bütün bu illər "Kapitalbank", əsasən, dövlət tərəfindən ona verilən bir sıra üstünlüklər hesabına duruş gətirə bilib: pensiya hesabları ilə əməliyyatlar aparıb, qaçqın və məjburi köçkünlər yardımlarını onun vasitəsilə alıblar, Dövlət Xəzinədarlığı və bir sıra digər dövlət strukturlarının hesablarına xidmət göstərib. Məsələn, bu yaxınlarda Nazirlər Kabinetində qərara alındı ki, büdjədə kənd təsərrüfatı üçün subsidiyalar kimi nəzərdə tutularaq ehtiyatda saxlanan 80 mln manatın bölüşdürülməsi üzrə bütün tranzaksiyalar da "Kapitalbank" vasitəsilə həyata keçirilməlidir. Aydındır ki, belə bir yanaşma normal bazar münasibətlərindən uzaqdır və indiki yaxşı vəziyyətinə görə bank menejmentinin səmərəliliyinə və ya bazara bələd olmasına deyil, dövlət statusuna minnətdardır.
Vəzifə mümkün qədər baha satmaqdır
"Dövlət banklarının belə imtiyazlı mövqeyi bütövlükdə maliyyə bazarına mənfi təsir göstərir", - deyə daim şikayətlənən Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu və Ümumdünya Bankı təmsilçiləri dövlət banklarının tezliklə özəlləşdirilməsi zəruriliyini dəfələrlə hökumətə xatırladıblar. Həm də hansı səbəblərdənsə, beynəlxalq maliyyə təşkilatları birinji "qurban" qismində həmişə bazardakı payı ölkənin məjmu bank aktivlərinin, demək olar, yarısını təşkil edən Azərbayjan Beynəlxalq Bankını (ABB) görürdülər. Lakin kiçik "qardaşından" fərqli olaraq, ABB kifayət qədər səmərəli və dövlətin himayəsinə o qədər də ehtiyajı olmayan bankdır. O, əhalinin pullarının jəlb edilməsi, xariji donorlardan məqsədli kredit xətləri alınması, həmçinin, beynəlxalq filiallar şəbəkəsinin yaradılması və iri maliyyə tutumlu istehsal layihələrinin maliyyələşdirilməsində iştirak sahələrində fəal olub. Odur ki jari ilin əvvəli üçün ABB-nin kapitalı 1,78 mlrd manata çatıb, halbuki "Kapitalbank"da bu rəqəm jəmi 149 mln manat təşkil edir. Beləliklə, hökumətin "Kapitalbank"ı birinji özəlləşdirmək qərarı tamamilə anlaşılandır - dövlət səmərəliliyi xeyli aşağı, lakin kifayət qədər dəyərli aktivi şəxsi əllərə verməyə jan atır.
Həm də hökumət "Kapitalbank"ı mümkün qədər baha satmaq fikrindədir: bu məqsədlə son illər burada menejment və idarəetmə sistemində islahatlar aparılıb, 88 filial kompüterləşdirilib, bütün informasiya-hesablaşma sistemini dəyişməyə imkan verəjək FlexJube proqram təminatı tətbiq edilir. Bank SWIFT, Master Card Europe, VISA International beynəlxalq ödəniş sistemlərinin, həmçinin, ölkə daxilində fəaliyyət göstərən "Xəzri" sisteminin həqiqi üzvüdür, 199 bankomatı və 370-dən çox POS-terminalı var və yaxın vaxtlarda daha 100 terminalı olajaq. Bütün bunlar, həmçinin, bankın nizamnamə kapitalının səhmlərin əlavə emissiyası vasitəsilə ikiqat artırılması onu daha da jazibədar etməli və səhmlərinin satış qiymətini qaldırmalıdır.
Şübhəsiz, 50% özəlləşəndən və Azərbayjanın maliyyə sisteminin tam dəyərli elementinə çevriləndən sonra, "Kapitalbank" gələjəkdə bütün bank funksiyalarını işə sala biləjək. O həm ölkə daxilində, həm də xarijdən borj vəsaitləri jəlb etmək, böyük sərmayə qoyuluşlu layihələrdə iştirak etmək və bununla da dövlət dəstəyindən asılılığını xeyli azaltmaq imkanı əldə edəjək.

НА ПРИВАТИЗАЦИЮ - С УДВОЕННЫМ КАПИТАЛОМ
Высокая доля государственных банков на рынке, уменьшающая конкурентные возможности их коммерческих собратьев, - застарелая болезнь финансового сектора Азербайджана. Впрочем, государственный статус нередко связывает руки самих банков, лишая их возможности гибкого маневрирования на рынке. Варианты решения этих проблем неоднократно становились предметом острых дискуссий между правительством и международными финансовыми организациями. Отныне спорам пришел конец. Недавним распоряжением президента Азербайджана Ильхама Алиева "О мероприятиях по разгосударствлению открытого акционерного общества Kapital Bank" положено начало разгосударствлению второго по величине банка в стране.
Процесс пошел
Подписанное главой государства распоряжение предусматривает схему размещения текущей эмиссии акций банка, причем без участия государства. Проще говоря, на первом этапе 50% активов банка будут проданы частным инвесторам пятью равными частями посредством аукционов, а вырученные средства будут внесены в уставный капитал ОАО.
"Государство ставит перед собой задачу модернизировать банк, повысить его эффективность, а также повысить его капитализацию: после реализации первого этапа разгосударствления уставный капитал банка может увеличиться в два и более раза", - считает председатель правления Kapital Bank Рауф Рзаев.
В настоящее время создана специальная комиссия в составе Госкомитета по управлению государственным имуществом, Минфина и Нацбанка, которым предстоит определить стоимость активов банка и отобрать потенциальных инвесторов с высокой деловой репутацией, отвечающих экономическим интересам и безопасности Азербайджана. Процесс определения этих критериев может быть завершен в ближайшее время, и консультационную помощь в этом будет оказывать всемирно известная аудиторская компания Ernst&Young. После подведения итогов этой работы будут объявлены сроки проведения самих аукционных торгов. Вторая же стадия разгосударствления Kapital Bank предусматривает полную приватизацию банка, и эта задача может быть реализована ориентировочно к концу 2008 года.
Какие же цели преследует государство, приватизируя второй по величине банк страны? В какой степени эти меры помогут самому банку?
Что греха таить, Kapital Bank все эти годы держался на плаву преимущественно за счет ряда преференций, оказываемых ему со стороны государства. Он оперировал пенсионными счетами, через него получали пособия беженцы и вынужденные переселенцы, обслуживались счета Госказначейства, а также ряда других госструктур. К примеру, недавно в Кабмине было принято решение все транзакции по распределению резервированных в бюджете 80 млн. манатов на сельхозсубсидии также осуществлять посредством Kapital Bank. Понятно, что такой подход далек от нормальных рыночных отношений, и своим благополучием этот госбанк обязан государственному статусу, а не эффективности менеджмента или знанию рынка.
Задача - продать как можно дороже
"Подобное привилегированное положение госбанков оказывает отрицательное воздействие на финансовый рынок в целом", - постоянно твердили представители Европейского банка реконструкции и развития, Международного валютного фонда и Всемирного банка, неоднократно напоминая правительству о необходимости скорейшей приватизации госбанков. Причем первым "агнцем на заклание" международные финансовые организации всегда почему-то считали Международный банк Азербайджана (МБА), рыночная доля которого составляет почти половину суммарных банковских активов страны.
Однако в отличие от своего младшего "собрата", МБА является достаточно эффективным банком, особенно и не нуждающимся в опеке государства. Он всегда был активен в области привлечения денег населения, получения целевых кредитных линий у зарубежных доноров, а также развития сетей международных филиалов и участия в финансировании капиталоемких производственных проектов. Поэтому капиталы МБА к началу этого года достигли 1,78 млрд. манатов, чего не скажешь об активах Kapital Bank, которые составляют ныне 149 млн. манатов. Таким образом, решение правительства приватизировать Kapital Bank первым вполне понятно - государство стремится передать в частные руки куда менее эффективный, но весьма ценный актив.
Причем правительство намерено продать Kapital Bank по возможности дороже: для этого в последние годы здесь были реформированы менеджмент и система управления, компьютеризированы 88 филиалов, внедряется программное обеспечение FlexCube, которое поможет преобразить всю информационно-расчетную систему. Банк является действительным членом международных платежных систем SWIFT, Master Card Europe, VISA International и функционирующей в пределах страны системы "Хазри". У банка имеются 199 банкоматов и более 370 POS-терминалов, число последних в скором времени увеличится еще на тысячу. Все эти меры, а также ожидаемое удвоение уставного капитала банка посредством дополнительной эмиссии акций должны сделать его более привлекательным и увеличить продажную цену акций.
Несомненно, что, став наполовину частным, полноценным элементом финансовой системы Азербайджана, Kapital Bank в дальнейшем сможет задействовать все банковские функции. Он получит возможность привлекать существенные заемные средства как внутри страны, так и за рубежом, участвовать в кредитовании капиталоемких проектов и тем самым значительно снизить свою зависимость от поддержки государства.