ÖZƏLLƏŞMƏYƏ -- İKİQAT KAPİTALLA
Bazarda dövlət banklarının payının çox olması və bunun özəl bankların rəqabət imkanlarını azaltması Azərbayjanın maliyyə sektorunun köhnə xəstəliyidir. Amma dövlət statusu bəzən həmin bankların özlərinin də əl-qolunu bağlayır, onları bazarda manevr etmək imkanından məhrum edir. Bu problemlərin həlli dəfələrlə hökumətlə beynəlxalq maliyyə təşkilatları arasında kəskin diskussiyalar mövzusu olub. İndi artıq mübahisələrə son qoyuldu. Azərbayjan prezidenti İlham Əliyevin bu yaxınlarda imzaladığı "Kapitalbank Açıq Səhmdar Jəmiyyətinin dövlətsizləşdirilməsi üzrə tədbirlər haqqında" sərənjamla ölkədə böyüklüyünə görə ikinji bankın dövlət himayəsindən çıxarılmasına start verildi.
Proses başladı
Dövlət başçısının imzaladığı sərənjam bankın jari emissiyasının dövlətin iştirakı olmadan yerləşdirilməsi sxemini nəzərdə tutur. Başqa sözlə, birinji mərhələdə bankın aktivlərinin 50%-i beş bərabər hissə şəklində beş hərrajda sərmayədarlara satılajaq, əldə olunan vəsait isə ASJ-nin nizamnamə kapitalına daxil ediləjək. "Dövlət qarşısına bankı modernləşdirmək, onun səmərəliliyini artırmaq, həmçinin, kapitallaşmasını yüksəltmək məqsədi qoyub: dövlətsizləşdirmənin birinji mərhələsi həyata keçirildikdən sonra, bankın nizamnamə kapitalı iki və daha artıq dəfə böyüyə bilər". "Kapitalbank"ın İdarə Heyətinin sədri Rauf Rzayev belə hesab edir.
Hazırda Dövlət Əmlakını İdarəetmə Dövlət Komitəsi, Maliyyə Nazirliyi və Milli Bankdan ibarət xüsusi komissiya yaradılıb. Komissiya bankın aktivlərinin dəyərini qiymətləndirməli, yüksək işgüzar şöhrətə malik, Azərbayjanın iqtisadi maraqları və təhlükəsizliyinə javab verən sərmayədarları seçməlidir. Bu meyarların müəyyənləşdirilməsi prosesi yaxın vaxtlarda başa çata bilər və bu işdə bütün dünyada məşhur olan Ernst & Young auditor şirkəti yardımçı olajaq. Bu işə yekun vurulduqdan sonra, hərrajların keçirilmə müddətləri açıqlanajaq. "Kapitalbank"ın dövlətsizləşdirilməsinin ikinji mərhələsi isə onun tam özəlləşdirilməsini nəzərdə tutur və bu məsələ artıq 2008-ji ilin axırı üçün başa çatdırıla bilər.
Bəs ölkənin ikinji böyük bankını özəlləşdirməklə dövlət hansı məqsədlər güdür? Bu tədbirlər bankın özünə nə dərəjədə yardımçı olajaq?
Sirr deyil ki, bütün bu illər "Kapitalbank", əsasən, dövlət tərəfindən ona verilən bir sıra üstünlüklər hesabına duruş gətirə bilib: pensiya hesabları ilə əməliyyatlar aparıb, qaçqın və məjburi köçkünlər yardımlarını onun vasitəsilə alıblar, Dövlət Xəzinədarlığı və bir sıra digər dövlət strukturlarının hesablarına xidmət göstərib. Məsələn, bu yaxınlarda Nazirlər Kabinetində qərara alındı ki, büdjədə kənd təsərrüfatı üçün subsidiyalar kimi nəzərdə tutularaq ehtiyatda saxlanan 80 mln manatın bölüşdürülməsi üzrə bütün tranzaksiyalar da "Kapitalbank" vasitəsilə həyata keçirilməlidir. Aydındır ki, belə bir yanaşma normal bazar münasibətlərindən uzaqdır və indiki yaxşı vəziyyətinə görə bank menejmentinin səmərəliliyinə və ya bazara bələd olmasına deyil, dövlət statusuna minnətdardır.
Vəzifə mümkün qədər baha satmaqdır
"Dövlət banklarının belə imtiyazlı mövqeyi bütövlükdə maliyyə bazarına mənfi təsir göstərir", - deyə daim şikayətlənən Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu və Ümumdünya Bankı təmsilçiləri dövlət banklarının tezliklə özəlləşdirilməsi zəruriliyini dəfələrlə hökumətə xatırladıblar. Həm də hansı səbəblərdənsə, beynəlxalq maliyyə təşkilatları birinji "qurban" qismində həmişə bazardakı payı ölkənin məjmu bank aktivlərinin, demək olar, yarısını təşkil edən Azərbayjan Beynəlxalq Bankını (ABB) görürdülər. Lakin kiçik "qardaşından" fərqli olaraq, ABB kifayət qədər səmərəli və dövlətin himayəsinə o qədər də ehtiyajı olmayan bankdır. O, əhalinin pullarının jəlb edilməsi, xariji donorlardan məqsədli kredit xətləri alınması, həmçinin, beynəlxalq filiallar şəbəkəsinin yaradılması və iri maliyyə tutumlu istehsal layihələrinin maliyyələşdirilməsində iştirak sahələrində fəal olub. Odur ki jari ilin əvvəli üçün ABB-nin kapitalı 1,78 mlrd manata çatıb, halbuki "Kapitalbank"da bu rəqəm jəmi 149 mln manat təşkil edir. Beləliklə, hökumətin "Kapitalbank"ı birinji özəlləşdirmək qərarı tamamilə anlaşılandır - dövlət səmərəliliyi xeyli aşağı, lakin kifayət qədər dəyərli aktivi şəxsi əllərə verməyə jan atır.
Həm də hökumət "Kapitalbank"ı mümkün qədər baha satmaq fikrindədir: bu məqsədlə son illər burada menejment və idarəetmə sistemində islahatlar aparılıb, 88 filial kompüterləşdirilib, bütün informasiya-hesablaşma sistemini dəyişməyə imkan verəjək FlexJube proqram təminatı tətbiq edilir. Bank SWIFT, Master Card Europe, VISA International beynəlxalq ödəniş sistemlərinin, həmçinin, ölkə daxilində fəaliyyət göstərən "Xəzri" sisteminin həqiqi üzvüdür, 199 bankomatı və 370-dən çox POS-terminalı var və yaxın vaxtlarda daha 100 terminalı olajaq. Bütün bunlar, həmçinin, bankın nizamnamə kapitalının səhmlərin əlavə emissiyası vasitəsilə ikiqat artırılması onu daha da jazibədar etməli və səhmlərinin satış qiymətini qaldırmalıdır.
Şübhəsiz, 50% özəlləşəndən və Azərbayjanın maliyyə sisteminin tam dəyərli elementinə çevriləndən sonra, "Kapitalbank" gələjəkdə bütün bank funksiyalarını işə sala biləjək. O həm ölkə daxilində, həm də xarijdən borj vəsaitləri jəlb etmək, böyük sərmayə qoyuluşlu layihələrdə iştirak etmək və bununla da dövlət dəstəyindən asılılığını xeyli azaltmaq imkanı əldə edəjək.

TO PRIVATIZATION –– WITH DOUBLE THE CAPITAL
The high proportion of state banks in the market, which diminishes the ability of their commercial colleagues to compete, is a chronic disease of Azerbaijan's financial sector. But their status as state institutions often constrains the banks themselves, depriving them of the possibility of flexible manoeuvring in the market. Various options for resolving these problems have frequently been the subject of heated discussions between the government and international financial organizations. But the disputes have now come to an end. A recent instruction issued by Azerbaijani President Ilham Aliyev, entitled "Measures for the privatization of the open joint-stock company Kapital Bank", has set in motion the privatization of the second largest bank in the country.
Process gets under way
The instruction signed by the head of state envisages a plan for floating the current emission of bank shares, and without the participation of the state. To put it more simply, at the first stage 50 per cent of the bank's assets will be auctioned to private investors in five equal parts, and the funds raised will be incorporated into the company's authorised capital.
"The state is setting itself the objective of modernising the bank, making it more efficient and also enhancing its capitalisation: after completion of the first stage of privatization, the bank's authorised capital could increase twofold or more," chairman of the board of Kapital Bank Rauf Rzayev said.
A special commission has now been set up consisting of the State Committee for the Management of State Property, the Finance Ministry and the National Bank, which are to establish the value of the bank's assets and select potential investors having a good business reputation and meeting Azerbaijan's economic and security interests. The process of establishing these criteria could be completed in the very near future, and consultative assistance will be provided by the world famous auditing company Ernst & Young. After this work has been completed, a timescale will be announced for holding the auctions themselves. The second stage of privatization of Kapital Bank envisages the total privatization of the bank, and this could be implemented roughly by the end of 2008.
But what aims is the state pursuing in privatising the country's second largest bank? And to what extent will these measures help the bank itself?
Let's be frank: over all these years Kapital Bank has been kept afloat primarily by a number of preferential terms provided to it by the state. The bank handled pension accounts, refugees and forced migrants received benefits through it, and it serviced the accounts of the State Exchequer and of a number of other state departments. For example, just recently the Cabinet of Ministers took a decision to carry out all transactions for the distribution of 80m manats set aside in the budget for agricultural subsidies through Kapital Bank. Obviously, such an approach is a far cry from normal market relations, and the bank owes its prosperity to its status as a state institution rather than to the efficiency of its management or their knowledge of the market.
Objective - to sell as dear as possible
"Such a privileged position for the state banks is having a detrimental effect on the financial market in general," was the constant complaint of representatives of the European Bank for Reconstruction and Development, the International Monetary Fund and the World Bank, who frequently reminded the government of the need to privatise the state banks as soon as possible. And the international financial organizations for some reason always saw the International Bank of Azerbaijan (IBA), whose market share makes up nearly half of the country's total bank assets, as the first sacrificial lamb.
But unlike its junior colleague, the IBA is quite an effective bank which does not need any particular help from the state. It has always been active in attracting people's money, obtaining targeted credit lines from foreign donors, and also developing international branch networks and taking part in financing capital-intensive production projects. So by the beginning of this year IBA's capital reached 1.78bn manats, and you can't say that about the assets of Kapital Bank, which currently total 149m manats. So the government's decision to privatise Kapital Bank first is quite understandable - the government is seeking to transfer into private hands a much less efficient, but still very valuable, asset.
And the government intends to sell Kapital Bank as dearly as possible: in the last few years the management and system of administration have been reformed, 88 branches have been computerised, and FlexCube software is being installed, which will help transform the entire information and accounting system. The bank is a full member of the international payments systems SWIFT, Master Card Europe, VISA International, and of the "Hazri" system which operates within the country. The bank has 199 cash machines and more than 370 POS terminals, and the number of the latter will soon increase by a further thousand. All of these measures, plus the expected doubling of the bank's authorised capital from the additional emission of shares, should make it more attractive and increase the sale prices of its shares.
There is no doubt that after becoming a half private, full-fledged part of Azerbaijan's financial system, Kapital Bank could go on to open up the full range of banking functions. It will gain the opportunity of attracting substantial loan funds both inside the country and abroad, and of taking part in the provision of credit to capital-intensive projects, thereby considerably reducing its dependence on state support.