MƏKTƏB DƏRSLİKLƏRİNDƏ QADIN OLACAQ
Vəkil edilmiş təhsil mərkəzinin işçi qrupu ölkənin təhsil nazirliyi tərəfindən buraxılan nəşrlərdə qadınlara həssas gender münasibətinin olmadığını aşkarlayıb
İspaniya yollarında qadınlarla kişilərin hüquqları bərabərləşdi. Madridin şəhərətrafı qəsəbələrinin birində hakimiyyət orqanları eksperimentə əl atıblar: mütəxəssislər piyada keçidlərinin yanındakı svetoforlarda linzaları dəyişdiriblər və indi onlarda növbə ilə gah kişi, gah da qadın şəkli işıqlanır.
Əvvəllər, dünyanın əksər şəhərlərində olduğu kimi, Madriddə də svetoforların pənjərələrində yalnız bir - kişi jinsinə məxsus piyadanın təsviri görünürdü. Bunlar hamının adət etdiyi ijazə verən və qadağan edən nişanlar idi. İndi isə ispan hakimiyyət orqanları yollardakı ayrı-seçkiliklə mübarizə aparmaq qərarına gəliblər. Mütəxəssislər adi lövhələrdəki fiqurlara da "əl gəzdiriblər" - onlara bant vurulmuş hörük əlavə ediblər.
Şəhər bələdiyyəsinin belə fəaliyyəti İspaniya hökumətinin son illər yürütdüyü siyasətə tamamilə uyğundur. Nazirlər Kabinetində kresloların yarısı qadınlara verilib, özəl şirkətlər isə öz ştatlarında zəif jinsin təmsilçiliyini artırmalıdır.
Şübhəsiz, Azərbayjanda Nazirlər Kabinetində vəzifələrin yarısının qadınlara verilməsi bir yana qalsın, heç belə eksperimentlər keçirilməsi barədə, hələlik, düşünmürlər. Çətin ki, hətta Bakının özündə də bu yaxınlarda svetoforların "qadınlaşdırılması" praktikasına rəvaj verilsin. Lakin jinslərin hüquq bərabərliyi məsələsində ölkəmizdə yaxşılığa doğru dəyişikliklərin baş verdiyinə ümid etmək istərdik.  Hər halda, buna Azərbayjanda, məsələn, 5-6 il bundan əvvəl hətta ən yaxın perspektivdə də keçirilməsi mümkünsüz olan bir araşdırmanın aparılması da dəlalət edir. Söhbət Azərbayjan Təhsil Nazirliyi tərəfindən çap olunan dərsliklərin - I siniflər üçün "Dünyanın dərki", VIII siniflər üçün "İnsan və jəmiyyət" və X siniflər üçün "Azərbayjan tarixi" dərsliklərinin gender ekspertizasından gedir.
Araşdırmanın unikallığı elə onun ölkəmizdə ilk belə araşdırma olmasındadır. Ekspertlər "şəxsiyyət üçün gizli təhlükələr"in tədrisin müxtəlif mərhələlərində dərsliklərin gender stereotipləşdirilməsinin müəyyənləşdirilməsi vasitəsilə aşkarlanması üzərində işləyirdilər. Ekspertizanı qeyri-dövlət təşkilatının - Müvəkkil Edilmiş Təhsil Mərkəzinin (METM)  işçi qrupu keçirirdi. Bu gün artıq bu araşdırmanın aparılmasının aktuallığı heç bir şübhə doğurmur. Müasir jəmiyyətimizdə jinslə bağlı xurafat çoxdur. Həm Azərbayjanda, həm də bütün postsovet məkanında 8 Mart Beynəlxalq qadınlar günü bayramının belə populyar olmasının səbəbi də, güman ki, elə budur.  Kişilərlə qadınların səjiyyəvi və ənənəvi xarakteristikaları, temperamentləri, bajarıq və qabiliyyətləri, istək və dəyərləri haqqında təsəvvürlərdə sabit və sarsılmaz stereotiplər bərqərar olub. Onlar haradan yaranır? Gender stereotiplərinin formalaşması üçün insanın inkişafı və həyatında hansı mərhələnin sosiallaşması ən önəmlidir?
Gender hissiyyatsızlığı
Bəli, AR Konstitusiyasında kişilərlə qadınların bərabər hüquqlara malik olmaları, müxtəlif jinslərin nümayəndələrinin bir-birinə qarşı gender baxımından həssas münasibətinin təmin edilməsindən danışılır. Lakin Azərbayjan jəmiyyətinin şüuruna hakim kəsilən stereotiplər ölkə Konstitusiyasının həmin bölməsinin ijrasını təmin edə bilməz. Artıq bu gün ekspertlər başa düşürlər ki, gender probleminin həllinə yalnız nəsil dəyişməsi yardımçı ola bilər və onu təhsil institutlarında, həm də şəxsiyyətin sosiallaşmasının ilkin mərhələlərində ortaya qoymaq daha məqsədəuyğun olardı. Məsələn, nağarada çalmaq arzusunda olan azərbayjanlı qıza onun ailəsinin, xüsusən də atasının, gələjək nişanlısının bunu biləjəyi halda, həmin qızla evlənmək istəməyəjəyi fikrini aşılamağa jan atmasını izah etmək çətindir. Azərbayjan jəmiyyətinin sabit stereotiplərindən biri nağaranın yalnız kişilərin çalmalı olduqları musiqi alətləri sırasına aid edilməsidir. Azərbayjanda bal rəqslərinin yalnız qadınlarla eyniləşdirildiyini, rəqqas kişilərin isə jəmiyyət tərəfindən qeyri-ənənəvi oriyentasiyaya malik insanlar kimi qəbul edilməsi də anlaşılmazdır. Niyə qızları çəhrayı, oğlanları isə mavi rəngdə geyindirirlər; niyə oğlanlara aşılayırlar ki, onlara ağlamaq olmaz, qızlara isə olar; niyə məktəblərdə xarratlığı yalnız oğlanlara, tikişi isə yalnız qızlara öyrədirlər, halbuki ev işlərilə məşğul olan qadınlar çox vaxt çəkijə də " əl atmalı" olurlar… Bir sözlə,  Azərbayjan jəmiyyətindəki stereotiplərə dair nümunələri sadalamaq üçün bir məqalə çətin ki, bəs etsin. Bir şey aydındır: jəmiyyətdə kişi ilə qadının rolu barədə bu oturuşmuş təsəvvürlərin kökləri erkən uşaq dövrlərinə gedib çıxır.
MTM ijraçı-direktoru Gülər Əfəndiyevanın "R+" müxbirinə dediklərindən: "Məhz bu səbəbdən, biz gender ekspertizası üçün məktəb dərsliklərini seçdik. Məsələn, "Dünyanın dərki" dərsliyini götürək. Bu dərslik ibtidai sinif şagirdlərində onları əhatə edən aləm və yaşadıqları jəmiyyət barədə ilkin informasiya verir. Biliklərin və həyati vərdişlərin əsası məhz ibtidai məktəbdə qoyulur, uşağın bir şəxsiyyət və ölkənin vətəndaşı qismində dünyagörüşünün təməli qoyulur. Biz, ilk növbədə, kişi və qadın obrazlarına mürajiətin tezliyini müəyyənləşdirməyə çalışırdıq. Bununla yanaşı, həm ümumi, həm də özəl məkanda davranışın nümunə və normalarının qeydiyyatı üsulları, şagirdlərin şüurunda kişi və qadın rollarının sosial və "tarixi" baxımdan qabaqjadan irəli sürülən seterotiplərinin təsbit edilməsi üsulları, həmçinin aşkarlanan stereotiplərin özlərinin təsviri müəyyənləşdirilirdi".
Lakin dərsliklərin gender həssaslığı baxımından ekspertizasının nətijələri o qədər də qənaətbəxş olmadı. Məsələn, "Dünyanın dərki" dərsliyinin təhlili gender disbalansına dair çoxsaylı faktları üzə çıxardı. Dərslikdəki peşəkar paylaşdırma ibtidai sinif şagirdlərinin düzgün gender istiqamətlənməsinə kömək etmir. İqtisadiyyatın sahələri üzrə təqdim olunan kişi və qadın peşələrinin strukturunun təhlili göstərdi ki, materialın açıqlanması zamanı əvvəldən-sonadək həm mətndə, həm də şəkillərdə qadının peşə sferasından sıxışdırılıb çıxarılması, onun fəaliyyətinin müəyyən ixtisaslarla məhdudlaşdırılması müşahidə edilir ki, bu da jəmiyyətdə hakim olan patriarxal təfəkkürü əks etdirir. Mətnlərdə və şəkillərdə zehni kişi peşələrinə mürajiət eyni qəbildən olan qadın peşələrinə mürajiətdən çoxdur - 36:26 (müvafiq olaraq 45% və 32%).
Dərsliyin müəllif kollektivinin kəmiyyət və keyfiyyət baxımından təhlili də diqqətəlayiqdir. 4 müəllif, redaktor (pedaqoci elmlər doktoru, professor) və rəyçilərdən dördü (elmlər doktorları, professorlar) kişilər, yalnız orta məktəb müəllimi olan ki rəyçi qadındır. Müəlliflərin arasında kişilərin üstünlük təşkil etmələri ekspertizadan keçən digər dərsliklərdə də müşahidə edilir.
Qadınları müdafiə edin…
X sinif üçün Azərbayjan jəmiyyətində XIX əsr - XX əsrin əvvəllərində baş verən tarixi hadisələri ehtiva edən "Azərbayjan tarixi" dərsliyinə gəldikdə, bu nəşr də mərkəzində, bir qayda olaraq, yalnız kişilərin durduğu ənənəvi "kişi" tarixinə dair bir örnəkdir. Azsaylı qadın obrazlarının meydana çıxdığı yerlərdə isə, müəlliflərin fikrinə görə, onlar jəmiyyətin qadınlar üçün nəzərdə tutduğu  hüdudları aşmış olurlar - jəngavər qadın obrazı həm də belə bir rolun qadın üçün səjiyyəvi olmadığını nümayiş etdirir. Tarixdə kişinin dominant rolu haqqında stereotip təsəvvür bütün ijtimai, siyasi, mədəni və digər ijtimai sahələri onun adı ilə bağlayır. Qadının payına isə yalnız ev təsərrüfatı sahəsi düşür ki, müəlliflər onun təsviri üçün nə vaxt, nə də yer tapa bilmirlər. Oxujuya Azərbayjan qadını üçün nəzərdə tutulan rol barədə təkjə fərziyyələr yürütmək qalır. Dərsliyin "Elm və mədəniyyət" bölməsindəki kişi və qadın obrazlarını müqayisə etsək, aşağıdakı görüntü yaranır:  kişi obrazları mətndə 486, şəkillərdə 38 dəfə, qadın obrazları isə mətndə 11, şəkillərdə 4 dəfə təqdim edilib. Faiz nisbətində bu, mətndə 90%-2%, şəkillərdə 90% və 10% təşkil edir.
MTM-in gender və uşaq hüquqları üzrə eksperti Olqa Rzayeva müxbirimizə aşağıdakıları bildirib: "Təhlilimiz tövsiyə səjiyyəlidir. Bu qəbildən olan araşdırmalar Rusiya, Gürjüstan, Moldova, Qazaxıstanda da aparılıb. Bu gün tam əsasla iddia etmək olar ki, hazırda həyatımızın, demək olar ki, bütün sahələrində üzləşdiyimiz gender qeyri-həssaslığı sovet keçmişimizin qalığıdır. Onun Rusiyadakı domostroyda Azərbayjandakından daha yüksək dərəjədə təzahür etdiyini demək də mümkündür. Lakin bu gün nədənsə başlamağımız çox vajibdir. Sadə bir nümunə gətirmək kifayətdir: Azərbayjanda hüquqi savadsızlığın ləğvinə 1998-ji ildən başlanıb. Mövjud pozuntulara baxmayaraq, bu gün biz artıq bu sahədə böyük uğurlar qazanmışıq. Odur ki gender savadsızlığının ləğvi barədə də artıq indidən danışmalıyıq. Bu araşdırmanı, müəyyən mənada, təhsildə innovasiya kimi qəbul etmək lazımdır və biz onun dərsliklərin yeni nəşrində tətbiq olunajağına ümid edirik. Axı məsələ təkjə dərsliklərimizin gender baxımından həssas olmamasında deyil. Məsələ ondadır ki, onlarda təqdim olunan material, daha çox, ehkam səjiyyəlidir və yaradıjı təfəkkürün tətbiqinə imkan yaratmır. Müəllimlər, əksər hallarda, məktəb proqramları və tədris planlarından kənara çıxa bilmirlər, halbuki dərslik müəllimin şagirdlərə açıqladığı materiala harmonik əlavə olmalıdır. Daha bir önəmli qayda da var - biz böyüklərə məhz uşaqlar vasitəsilə təsir göstəririk. Bu, gizli tədris planı adlandırılır. Bütün bunlar ona gətirib çıxarajaq ki, gələjək nəsillər gender baxımından sağlam jəmiyyətdə yaşayajaqlar".
Təhsil Nazirliyinin bu araşdırmanın aparılmasına "yaşıl işıq" yandırmasının özü artıq müsbət haldır. Bunun da əsas səbəblərindən biri nazirliyin dərslikləri 2007/2008-ji tədris ilində təhsilə yeni yanaşmanı nəzərdə tutan və üzərində iş aparılan kurrikulum çərçivəsində yenidən nəşrinə hazırlaşmasıdır. Dərsliklərin gender ekspertizasının keçirilməsi isə lap yerinə düşdü. Qeyd edək ki, kurrikulum fənlərin bloklar üzrə differensasiyasını nəzərdə tutur: dəqiq elmlər, humanitar və təbiət elmləri. Bütün təhsil sisteminin yenidən qurulması, o jümlədən dərsliklərin yeni nəşri də bunun əsasında olajaq. Kurrikulum məktəbəqədər təhsil sistemində də beynəlxalq standartlar üzrə islahatlar aparılmasını nəzərdə tutur.
Beləliklə, dərsliklərin ekspertizasının nətijələrinin ümumiləşdirilməsi əsasında ekspertlər belə bir nətijəyə gəldilər ki, yeni dərsliklərin və metodiki vəsaitlərin hazırlanması və nəşri zamanı onların səlahiyyətli ekspert komissiyası tərəfindən gender espertizasının keçirilməsi məqsədəuyğundur. Dərsliklər üzərində işləmək üçün mütəxəssislər jəlb edərkən gender balansının gözlənilməsi arzuediləndir, dərslik hazırlanan zaman isə gender bərabərliyi ideyasını aşılayan əlavə ədəbiyyat, tarixi sənədlər və faktlardan istifadə edilməsi yaxşı olardı. Məsələn, tarix dərsliklərini elə tənzimləmək məqsədəuyğundur ki, siyasi tarix özəl həyat, məişət tarixilə tamamlanmış olsun. Bu halda, qadın obrazlarının payı artar və onların jəmiyyətdəki rolu açıqlanmış olar. Qərbi Avropa və ABŞ-da qadın tədqiqatçılar belə bir ideya təklif edirlər. Onların fikrinjə, qadınların rolunun əhəmiyyətinin artırılması üçün keçmiş yeni şəkildə təqdim edilməli, təkjə  his story - kişilərin tarixi deyil, həm də her story - qadınların tarixi də öyrənilməlidir.
Yaxın vaxtlarda dərsliklərin gender həssaslığının təhlilinin nətijələri Azərbayjan Respublikası Təhsil Nazirliyinə təqdim olunajaq. Kim bilir, bəlkə nə vaxtsa Azərbayjanda da belə bir qənaətə gələjəklər ki, svetoforlarda və yol nişanlarında insan fiqurlarının "libasını dəyişdirməyin" və  onlara üstünə bant vurulmuş hörük əlavə etməyin zamanı yetişib. Axı hər şey dərsliklərdən başlanır…

A WOMAN IN SCHOOL TEXTBOOKS
A working group of the Centre for Empowerment in Education has found a lack of gender awareness about women in material published by the country's Education Ministry
On Spanish roads men and women have the same rights. The authorities have conducted an experiment in a Madrid suburb. Specialists changed the lights at pedestrian crossings so that now a man's image alternates a woman's.
A pedestrian of one sex, male, used to appear on the lights at pedestrian crossings in the Spanish capital, as in most cities of the world. These are common signs of permission and prohibition. The Spanish authorities have now decided to combat discrimination on the roads. Specialists have changed the clothes of the figures on public signs and given them a plait and ribbon.
Such behaviour by the city municipality is in line with Spanish policy over recent years. Women are given half the seats in the Cabinet of Ministers while private companies are obliged to employ more representatives of the weaker sex.
Of course, it has not yet occurred to the Azerbaijani authorities to carry out similar experiments, not to mention to give half the seats in the Cabinet of Ministers to women. And the "femininization" of traffic lights and road signs is unlikely to affect Baku in the near future. But one would like to hope that there are, nevertheless, changes for the better in the equality of the sexes in our country. One positive sign is the conduct of research in Azerbaijan recently that could not have been dreamt of six years ago. I am talking about the gender analysis of some textbooks published by the Azerbaijani Education Ministry, "Know the World" for first-year pupils, "Man and Society" for eighth-year pupils and "The History of Azerbaijan" for 10th-year pupils.
The research is unique in that it was conducted in our country for the first time. The experts worked to reveal hidden threats to personal development through gender stereotyping in textbooks for different levels of study. The analysis was carried out by a working group of the nongovernmental organisation, the Centre for Empowerment in Education (CEE). There is no doubt at all that this research is very topical today. There are very many prejudices related to gender in our contemporary society. This is probably why the 8 March holiday, International Women's Day, is so popular in Azerbaijan and in all the post-Soviet countries. Well-established, unshakeable prejudices can be found in the understanding of the typical, traditional characteristics of men and women, their temperament, abilities, motives and values. Where do they come from? What stage of socialisation in a person's life is the most significant for the formation of gender stereotypes?
Gender insensitivity
The Constitution of the Azerbaijani Republic refers to the equal rights of men and women who (who are they?) must ensure the gender awareness of the representatives of the sexes towards one another. But the stereotypes predominating in the minds of Azerbaijani society cannot meet the requirements of this clause of the Constitution. Experts already understand that only a change in generations can solve the problem of gender and that it would be more effective to raise the issue in educational institutions at the early stages of the socialisation of personality.
For example, it is difficult to explain why an Azerbaijani girl who dreams of playing the nagara (a traditional drum) will be told by her family, and especially her father, that a potential husband would simply not want to marry her when he found out that she played the nagara. One of the strongest stereotypes in Azerbaijani society is that the nagara is a musical instrument that it is only right for men to play. It is difficult to explain why ballroom dancing in Azerbaijan has a feminine image, while male dancers are perceived by society as having an unconventional sexual orientation, why baby girls are dressed in pink and boys in blue, why boys are told that they must not cry but girls can, why only boys are taught carpentry in schools and only girls sewing, although women often have to use a hammer when they're busy at home. There wouldn't be enough room in one publication to list all the examples of stereotyping in Azerbaijani society. It is clear that the roots of this understanding of male and female roles in society go far back into childhood.
"This is why we chose to analyse school textbooks," the CEE's executive director, Gulara Afandiyeva told R+. "Let's take 'Know the World' as an example. It gives the youngest pupils their first information about the world around them and the society in which they live. It is in the early years at school that the foundations of knowledge and life skills are laid, that the child's perception of the world is formed as an individual and a future citizen of the country. First of all we tried to determine the frequency with which men and women were represented. At the same time, we found out the ways that images and norms of behaviour were established both in the public and private space, the ways that social and historically assigned stereotypes of male and female roles are reinforced in the consciousness of pupils and we also established a description of the stereotypes most often encountered."
The analysis of the textbooks provided little comfort from the point of view of gender awareness. The results of the analysis of the "Know the World" textbook showed many instances of gender imbalance. Professions are allocated along strictly male and female lines (I think this is superfluous) which does not promote the correct gender orientation of pupils in the youngest classes. Analysis of the structure of male and female professions represented in the economy revealed that throughout the material, both in the text and illustrations, women are excluded from the professional sphere and are limited in their activity to certain specialisms, reflecting the patriarchal attitude dominant in society. There are more references in the texts and illustrations to male white-collar professions than to female ones with a ratio of 36:26 (45 per cent to 32 per cent).
The authors of the textbook also deserve attention. All four authors are men. The pedagogical science editor is a man, the readers are four male doctors of science, the professor is a man and the two school teachers are women. Other text books that were analysed also had primarily male authors.
A word about women
The "History of Azerbaijan" 10th-year textbook that covers historical events in Azerbaijani society from the 19th to the 20th centuries is also an example of traditional "male" history, at the centre of which there are as a rule only men. Where there are a few representations of women, the authors think that they were outside the norms and representations ascribed to women by society - the positive representation of the female warrior at the same time shows that this role is not typical for women. The stereotype of the dominant role of men in history encompasses practically all social, political, cultural and other public spheres. Only the domestic sphere is left for women, which the authors of the textbook do not find time or space to describe. The reader simply has to guess the role predetermined for Azerbaijani woman. If the representation of men and women in the "Science and Culture" textbook is compared, then it emerges that men are represented 486 times in the text and 38 in the illustrations, while women get 11 mentions in the text and four in the illustrations. This makes 98 per cent male and 2 per cent female representation in the text and 90 per cent male and 10 per cent female in the illustrations.
"Our analysis can be considered a recommendation," Olga Rzayeva, a CEE expert on gender and children's rights, said. "Similar research has been conducted in Russia, Uzbekistan, Georgia, Moldova and Kazakhstan. We can say with complete certainty that the lack of gender awareness that we find today in practically every walk of life is an inheritance from the Soviet past. It is possible to say that gender imbalance occurs to a greater degree in Russian domestic life than Azerbaijani. However, it's very important that we make a start today. A simple example will suffice: eliminating legal ignorance began in Azerbaijan in 1998. And despite some problems we have achieved major success today in this area. Therefore, we should be talking today about eliminating ignorance in gender awareness. In a certain sense this research should be accepted as an innovation in education, which, we hope, will be applied when Azerbaijani textbooks are republished. It is not just that Azerbaijani textbooks are not gender aware, it is that the material in our textbooks is quite dogmatic and does not allow for creative thought. More often than not teachers cannot depart from the school syllabus and academic plan, while the textbook should harmoniously supplement the material presented by the teacher. And there is one more important rule - it is through children that we can influence adults. This is called the hidden syllabus. All this will lead to future generations living in a healthy society in terms of gender."
It is good that the Education Ministry gave the green light for the research to go ahead. This is largely thanks to the fact that the Education Ministry is planning to reissue school textbooks as part of a new curriculum envisaging a fresh approach to education in the 2007-08 academic year. Gender analysis of textbooks is, therefore, very timely. The curriculum proposes differentiating subjects by block: the exact sciences, the arts and natural sciences, as a result of which the whole education system will be reorganised and textbooks revised. The curriculum also proposes reforming the system of pre-school education in line with international standards.
"Our centre will hold training sessions and seminars on the subject of gender for the authors of future textbooks in cooperation with the Education Ministry. What matters most is that all our recommendations should be taken into account and not left on paper," Olga Rzayeva said.
Having summed up the results of the analysis of textbooks, the experts concluded that it would be effective if a competent expert commission analysed new textbooks and teaching aids for gender at the preparatory stage. It is desirable to maintain a gender balance when appointing specialists to work on the textbooks and it wouldn't be a bad idea to use additional literature and historical documents and events that give an idea of gender balance. For example, it would be effective to correct history books in such a way that political history is supplemented by the history of private, everyday life. This would increase the representation of women and show their role in society. Female researchers in Western Europe and the USA are proposing something similar. They think that the past should be rewritten to increase the significance of the role of women and that not only his-story should be studied but her-story too.
The results of the analysis of gender awareness in textbooks will soon be submitted to the Azerbaijani Education Ministry. Who knows, maybe one day Azerbaijan will decide to change the clothes of the figures on traffic lights and road signs and give them a plait and ribbon. Everything begins with textbooks.