Aprelin 15-də Çeçenistanın 30 yaşlı prezidenti Ramzan Kadırovun inauqurasiya mərasimi keçiriləjək. Xatırladaq ki, onun bu posta namizədliyi Rusiya prezidenti Vladimir Putin tərəfindən irəli sürülüb və Çeçenistan parlamenti tərəfindən, demək olar ki, yekdilliklə təsdiqlənib. Bu məlumat dünya ölkələrinin diqqətini özünə kifayət qədər jəlb edə bilib. Səbəbsə, əvvəla, Rusiya Federasiyasının bu subyektinin kifayət qədər problemli olması, ikinjisi isə, yeni çeçen liderinin, yumşaq desək, mübahisəli imijidir.
İstənilən halda, Kreml öz seçimini edib və indi respublikanın gələjəyi məhz Kadırovun seçimindən asılı olajaq. Bu isə o deməkdir ki, ümumilikdə Şimali Qafqazın gələjəyi də gənj liderdən asılı vəziyyətdədir. Maraqlıdır ki, həm Rusiyadan, həm də xarijdən olan əksər analitiklər dinj və çiçəklənən Çeçenistanın yaranajağına inanmır və yeni prezidentin mərkəzdən asılı statusda qalıb-qalmayajağına dair proqnozlar səsləndirir. Onları maraqlandıran əsas sual odur ki,  "Ramzan Moskvaya qarşı nə vaxtadək loyal münasibətdə ola biləjək?".
Hələlik Kadırov özünü daha çox siyasətçi yox, sahibkar kimi göstərməyə çalışır. Bir müddət əvvəl respublika və federal mərkəzlərin səlahiyyətlərinin bölüşdürülməsi haqda sənədi imzalamaqdan imtina edən prezident, bununla onu gizli separatçı məqsədlər güdməkdə ittiham edən tənqidçiləri xeyli təəjjübləndirib. "Mən belə sənədin imzalanmasının vajibliyinə şübhə ilə yanaşıram və hesab edirəm, hazırda Çeçenistan Respublikası üçün bu məsələ aktual deyil", - deyən Kadırov, öz səylərini nümayişkaranə şəkildə iqtisadi layihələrə yönəldib. Söhbət "Çeçenistanın yeni iqtisadi strategiyası"ndan  - 2007-2015-ji illər üçün nəzərdə tutulan sənaye siyasətinin konsepsiyasından gedir. Qroznı ilə Çeçenistanın bərpasını isə Kadırov artıq 2008-ji ilin sonunadək yekunlaşdırmağı düşünür.
Hələ ki onun sözləri ilə əməlləri üst-üstə düşür. 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar günündə Qroznı aeroportuna ilk dəfə olaraq Moskvadan gələn sərnişin təyyarəsi enib və bundan sonra həmin reys həftədə üç dəfə həyata keçiriləjək. Kadırov isə yalnız bu istiqamətlə kifayətlənməyi düşünmür. O, Çeçenistan paytaxtının Şimali Qafqazın "hava qapısı"na çevriləjəyinə söz verib. 400 ha ərazidə yerləşən yeni aeroport rayonunda ofis və biznes mərkəzləri yaradılajaq, mehmanxanalar tikiləjək və oradan dəmir yolu keçəjək. Bundan başqa, artıq Qroznıda prezidentin sərənjamı ilə "Hər bir yoxsul sakin üçün mənzil" proqramının ijrasına başlanılıb və bu proqram çərçivəsində indiyədək yoxsul ailələrə 100-dək mənzil hazırlanıb.
Kadırovun digər bir təşəbbüsü Vedeno rayon administrasiyasına biznesmen Əli Simbariqovun rəhbər təyin edilməsidir. Prezidentin hesablamalarına görə, bu qərar jəmi iki ildən sonra terrorçu Şamil Basayevin vətəni və vəhabilərin sevimli məskəni olan bu rayonun "jənnət kurort"a çevrilməsinə gətirib çıxarajaq. "Vedensk rayonunun təbiəti, dağları, gölü və çoxsaylı bulaqları burada turist bazalarının inşasına, dağ kurortunun yaradılmasına imkan verir", - deyə Çeçenistanın yeni lideri bildirib.
Kadırovu ən çox maraqlandıran isə Çeçenistanın neft təsərrüfatıdır. Qeyd edək ki, hazırda respublikada neft hasilatını "Rosneft" şirkəti həyata keçirir. Lakin prezidentin hesablamalarına görə, şirkətin əldə etdiyi gəlir, respublika büdjəsinə daxil olan vəsaitdən daha çoxdur. Kadırov Çeçenistanın yalnız xam neft ixraj etməsindən narazılığını ifadə edib. Onun fikrinjə, respublika özünün neft emalı sənayesini yarada bilər.
Beləliklə, Çeçenistanda yaxın zamanlarda ildə 5 milyon ton neft emal etmək güjündə olan neft emalı zavodunun tikilməsi nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, Çeçenistan prezidentinin təsərrüfat planları bir çox ekspert və siyasətçilərdə müəyyən şübhələr yaradır. Onların fikrinjə, keçmiş yaraqlıların birdən-birə çoxsaylı mehmanxanalar və dağ bazalarının xidmətçi personala çevriləjəkləri inandırıjı deyil. Odur ki onlar düşünürlər, respublikadakı real durum ilə Kadırovun başladığı işlər arasında böyük uçurum var və yalnız bir aeroportun tikilməsilə həmin uçurumun aradan qaldırılması mümkün deyil.
Eyni zamanda, Kadırovu xəyalpərəst adlandırmaq da çətindir. Bəlkə, onun həqiqətən də Çeçenistanla bağlı xüsusi planı var? Bəs zaman keçdikjə Qroznı Kremldən daha çox azadlıq tələb etsə nejə olajaq? Respublika ilə federal mərkəzin səlahiyyətlərinin bölüşdürülməsinə dair sənədin imzalanmasından imtina olunması, sadəjə, hadisələrin sürətlənməsinə imkan verməmək üçün düşünülmüş taktika deyil ki?
Hər halda, Kadırov artıq indidən Moskvanın ünvanına kifayət qədər sərt tənqidlər səsləndirir. Onun belə ittihamlarından biri Çeçenistanın bərpası üçün ayrılmış bütün vəsaitlərin ünvanına çatmaması ilə bağlıdır. Çeçenistanın neft biznesini özünə tərəf yönləndirmək istəyi də çox şeydən xəbər verir. Söhbət belə demək mümkünsə, sistemli separatçılıqdan, yəni "hakimiyyət yorğanı"nın tədrijən öz tərəfinə çəkilməsindən gedir.
Amma Kremlin də növbəti dəfə Çeçenistanın yolundan sapmasına imkan verəjəyini düşünmək, ən azı, sadəlövhlük olardı. Hazırda Rusiya hakimiyyətinin yuxarı eşalonundakı vəziyyət,
Gövhər Dudayevin dövründəki ab-havadan çox fərqlidir. Bununla yanaşı, görünür, Çeçenistana həqiqətən də daxili işlərdə geniş müstəqillik, hətta Şimali Qafqazın lideri rolu vəd olunub. Amma bunlar yalnız Moskvanın jiddi nəzarəti altında baş verə bilər.
Hadisələrin inkişafı ilə bağlı digər bir variant ondan ibarətdir ki, hətta Kadırovun bir müddətdən sonra mərkəzə münasibətini dəyişməsə belə, Çeçenistanda onun kursuna qarşı çıxajaq qüvvələr tapıla bilər. Bununla bağlı əlavə şərhə ehtiyajı olmayan bir faktı qeyd etmək yerinə düşər. Martın 3-də Əljəzairdə Rusiyanın "Stroytransqaz" şirkətinə məxsus, içərisində rusiyalı mütəxəssislərin olduğu avtobus partladılıb. Terror aksiyasına görə məsuliyyəti isə Çeçenistandakı son hadisələrdən narazı qaldığını bəyan edən "Əl-Qaidə"nin Şimali Afrika "qanadı" öz üzərinə götürüb.
Qeyd edək ki, Qərb analitikləri və siyasətçilərinin əksəriyyəti Kadırovun Çeçenistan prezidenti postuna gətirilməsindən şoka düşdüklərini etiraf edirlər. Məsələn, Amerikanın nüfuzlu "Vaşinqton post" qəzeti hesab edir ki, Vladimir Putin Çeçenistan prezidentliyinə "sözlə ifadə oluna bilməyəjək dərəjədə vəhşi və jinayətkarların başçısı olan bir şəxsin" namizədliyini irəli sürüb.
Hüquq müdafiəçiləri də Kadırov və onun hakimiyyətinə tabe olan güj strukturlarını (yeri gəlmişkən, onlar, əsasən, keçmiş yaraqlılardan təşkil olunub) insan haqlarının bütün mümkün variantlarla - girovgötürmədən tutmuş, işgənjələrədək - kobud şəkildə pozulmasında günahlandırır. Yeni çeçen lideri ilə bağlı istənilən şərh FTX-nin keçmiş zabiti Movladi Baysarov və "Novaya qazeta"nın əməkdaşı Anna Politkovskayanın adlarının çəkilməsi ilə müşayiət olunur. Məlum olduğu kimi, özünü Kadırovun siyasi rəqibi kimi təqdim edən Baysarov Moskvanın mərkəzində yaxalanan zaman qətlə yetirilib. Curnalist Politkovskaya da öldürülüb. Xatırladaq ki, mərhum curnalistin qələmə aldığı sonunju məqalə Çeçenistanın güj strukturlarının separatçılıqda günahlandırılan məhbuslara daim işgənjələr verməsi haqda olub.
Bunun təsadüf olub-olmadığı isə məlum deyil. Odur ki çeçenlərin özləri də daxil olmaqla, əksəriyyət Kadırovu quldur gözündə görür və onları bunun əksinə inandırmaq mümkün deyil.
Amma istənilən halda, fakt faktlığında qalır. Bu şəxs Çeçenistanın yeni prezidentidir və hər şeyə rəğmən, yaxın illərdə bu vəzifəsindən ayrılmağı düşünmür.
Çeçenistanın gələjəyi isə yenə də sual altındadır. Əlbəttə ki, son zamanlaradək yeniyetmələrdən tutmuş, qojalaradək - hamının silahla gəzdiyi respublikada qısa vaxt ərzində sülhün bərqərar olması mümkün deyil. Üstəlik, o da şübhə doğurmur ki, Çeçenistanda situasiya hələ ki "inkişaf etmiş demokratiya" mərhələsinə çatmayıb.
Odur ki respublikaya sərt, həm Moskva, həm də silahlı dəstələrlə danışmağı bajaran lider lazımdır.
Amma görəsən, Ramzan Kadırovun hakimiyyət iddiaları nə dərəjədə güjlüdür və Moskva onu nə vaxtadək nəzarətdə saxlaya biləjək?

РАЗГАДАТЬ ПРЕЗИДЕНТА
Инаугурация нового президента Чечни, 30-летнего Рамзана Кадырова, состоится 15 апреля. Его кандидатуру на данный пост выдвинул президент России Владимир Путин, а чеченский парламент практически единогласно ее утвердил. Данное известие, во многом благодаря широкой известности самого проблемного субъекта Российской Федерации, а также, мягко говоря, спорной репутации нового чеченского лидера, естественно, привлекло к себе достаточно пристальное внимание во всем мире. Кремль свои ставки сделал.
Понятно, что теперь именно от решений Кадырова будет зависеть будущее республики, а значит, и всего Северного Кавказа. Примечательно, что многие российские и зарубежные аналитики в мирную и процветающую Чечню упорно не верят и посему напряженно гадают, до какой степени и как долго чеченский президент пожелает оставаться ведомым Центром. Впрочем, у них имеется и другой вопрос: "Как долго у Рамзана будет возможность оставаться лояльным Москве?".
Пока же Кадыров изо всех сил пытается позиционировать себя больше предпринимателем, нежели политиком. Недавно он отказался от подписания договора о разграничении полномочий между республикой и федеральным Центром, чем довольно сильно озадачил своих критиков, обвиняющих его в скрытных сепаратистских намерениях. "Я сомневаюсь в необходимости подписания такого документа и считаю, что сегодня для Чеченской Республики этот вопрос неактуален", - пояснил Кадыров и демонстративно сосредоточился на экономических проектах. Речь идет о так называемой "новой экономической стратегии Чечни" - Концепции промышленной политики, рассчитанной на 2007-2015 годы. Причем восстановить Грозный и Чечню президент собирается уже до конца 2008 года.
Пока что его слова на деле подтверждаются. В Международный женский день 8 марта в аэропорту Грозного совершил посадку пассажирский самолет, прибывший из Москвы. Теперь данный рейс будет осуществляться три раза в неделю, но на одном северном направлении Кадыров останавливаться явно не собирается. Он уже пообещал, что столица превратится в главные воздушные ворота Северного Кавказа. А в районе нового аэропорта на площади в 400 га должны появиться офисные и бизнес-центры, гостиница и будет проведена железнодорожная ветка. Также в Грозном по поручению президента уже началась реализация программы "Жилье каждой малоимущей семье", в рамках которой подготовлено около 100 квартир для малоимущих семей из отказного фонда. Другой инициативой Кадырова стало назначение на должность главы администрации Веденского района бизнесмена Али Симбаригова. По его расчетам, это решение поможет годика через два превратить Ведено, родину террориста Шамиля Басаева и любимое места ваххабитов, "в курортный рай". "Природа, горы, озера и родники, которых полно в Веденском районе, способствуют тому, чтобы здесь строили туристические базы, горные курорты", - уверен новоиспеченный чеченский лидер.
Но больше всего Кадырова интересует нефтяное хозяйство Чечни. Сейчас "черное золото" там добывает НК "Роснефть". Однако президент уже подсчитал, что в бюджет республики попадает гораздо меньше средств, нежели приходится на долю прямых доходов предприятия. Кроме того, недоволен он и тем, что Чечня является поставщиком только сырой нефти, в то время как могла бы развивать собственную нефтеперерабатывающую промышленность. Так, в скором времени в Чечне должно начаться строительство нефтеперерабатывающего завода, рассчитанного на переработку пяти миллионов тонн нефтепродуктов в год.
Между тем хозяйственные планы Кадырова у многих экспертов и политологов вызывают плохо скрываемый скептицизм. По их мнению, бывшие боевики вряд ли вдруг разом переквалифицируются в обслуживающий персонал многочисленных гостиниц и горных баз. И хотя бы только поэтому есть повод задуматься, что между реальным положением дел в республике, долгое время бывшей ареной кровавой бойни, и начинаниями Кадырова пока что лежит большая пропасть, которую строительством одного современного аэропорта, конечно, не сократишь. В то же время назвать Кадырова мечтателем трудно. Тогда, может, у него действительно есть какой-то особый план относительно Чечни? Что если со временем Грозный будет требовать для себя все больше и больше свободы от Кремля, а отказ подписывать договор о разграничении полномочий между республикой и федеральным Центром есть не что иное, как тактика, направленная на недопущение форсирования событий? Ведь уже сейчас Кадыров позволяет себе достаточно жесткую критику Москвы, которую он частично обвинил в том, что не все деньги, выделяемые на восстановление республики, находят своего адресата. Да и желание прогнуть под себя нефтяной бизнес Чечни тоже о многом говорит. Речь идет о так называемом системном сепаратизме, то есть постепенном перетягивании на себя "властного одеяла". Впрочем, думать о том, что Кремль вновь допустит "отклонения" в дальнейшем развитии Чечни, было бы, наверное, немного наивно. Сейчас в высших эшелонах российской власти далеко не та ситуация, которая царила во времена расцвета Джохара Дудаева. Чечне, видимо, действительно пообещана большая доля независимости во внутренних делах и даже роль так называемого северокавказского лидера, но под неусыпным оком Москвы.
Другой вариант развития событий заключается в том, что в проблемном регионе найдутся и со временем окрепнут силы, которые будут противодействовать курсу Кадырова, даже если тот и не изменит своего отношения к федеральному Центру. Вот один простой факт, который даже не требует комментариев. 3 марта в Алжире был взорван автобус российской компании "Стройтрансгаз", в котором находились русские специалисты. Ответственность за теракт на себя неожиданно взяло североафриканское отделение "Аль-Каиды", которой не понравились последние события в Чечне.
В свою очередь целый ряд западных политиков и политологов от президентства Кадырова пребывают в откровенном шоке. Например, влиятельное американское издание "Вашингтон пост" считает, что Владимир Путин в президенты Республики Чечня выдвинул кандидатуру "невыразимо дикого и преступного главаря бандитов". Правозащитники же обвиняют Кадырова и подвластные ему правоохранительные органы (кстати, во многом состоящие из бывших боевиков) во всевозможных нарушениях прав человека - от похищений до пыток. Также любые комментарии по поводу нового чеченского президента постоянно сопровождаются непременным упоминанием имен опального офицера ФСБ Мовлади Байсарова и журналистки "Новой газеты" Анны Политковской. Байсаров, который позиционировал себя в качестве политического соперника Кадырова, был убит в центре Москвы в ходе задержания. Журналистка Политковская также погибла насильственной смертью, и ее последняя, опубликованная уже посмертно статья, случайно или нет, рассказывала о том, что офицеры чеченских сил безопасности регулярно пытали заключенных, которых подозревали в сепаратизме. Так что неудивительно, что многие, в том числе и сами чеченцы, видят в Кадырове только бандита и их невозможно убедить в обратном.
Тем не менее факт остается фактом. Этот человек является новым президентом Чечни, и, судя по всему, со своей должностью, по крайней мере в ближайшие годы, расставаться не собирается. Ну а будущее Чечни снова под вопросом. Понятно, что республика, где совсем недавно ношение огнестрельного оружия у всех мужчин, начиная с подросткового возраста, было обычным делом, еще не скоро сможет называться мирной. Очевидно и то, что ситуация там пока явно не дозрела до стадии "развитой демократии". Да, республике нужен жесткий лидер, умеющий договариваться как с Москвой, так и с боевиками. Весь вопрос в том, насколько сильны в Рамзане Кадырове властные амбиции и насколько твердо Москва будет его контролировать.