Bu problemin həlli yolları hələ də tapılmayıb
Vaşinqtonla Ankara arasında növbəti "diplomatik atışma" gedir. İraqdakı situasiya haqda danışan ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Raysın Türkiyə ilə sərhəddə və "İraq Kürdüstanı"ndakı antiterror tədbirlərindən söz açması Ankaranın hiddətinə səbəb olub və onların javabı özünü çox gözlətməyib. Türkiyə rəsmiləri onların ölkəsinin hansısa "İraq Kürdüstanı" ilə deyil, İraqla sərhəd olduğunu və ərazidə hər hansı digər sərhəddən danışılmasının yersiz olduğunu bəyan ediblər.
Bir çox analitiklərin fikrinjə, kifayət qədər jiddi siyasi gərginliyə rəvaj verən "joğrafiyaya səyahət" İraqın, daha dəqiqi, əhalisinin böyük əksəriyyətini kürdlərin təşkil etdiyi Şimali İraqın gələjəyi ilə bağlı Vaşinqtonla Ankara arasında jiddi fikir ayrılıqlarının olduğunu bir daha üzə çıxarıb. Formal olaraq, Raysın açıqlamasında Türkiyənin ərazi bütövlüyü nə birbaşa, nə də dolayısı ilə qətiyyən şübhə altına alınmayıb. Lakin Ankara təbii olaraq, İraqın parçalanmasından və ölkənin şimalında kürd dövlətinin yarana biləjəyindən ehtiyatlanır. Belə olan halda, bölgədəki əsas neft ehtiyatları kürdlərin əlinə keçəjək və nətijədə ABŞ kürd liderlərilə əlaqələr qurmağa başlayajaq.
Yeri gəlmişkən, İraqın şimalında kürdlərin təsir imkanlarının genişlənməsi artıq öz nətijəsini verir: Türkiyə ərazisindəki terrorçular yalnız Şərqi Anadoluda deyil, İstanbul və kurort Riverada fəallaşıblar.
İraq: parçalanma faktoru
ABŞ-ın isə öz arqumentləri var. Səddam Hüseynin Bəəs reciminin əsas dayağı olan sünnilərin radikal müxalifət mövqeyində olması, şiələrin isə İranın təsiri altına düşməsi fonunda kürdlər Vaşinqtonun ən qiymətli müttəfiqi sayılır. Bundan başqa, İraq daxilindəki sabitsizlik və ölkənin parçalanma təhlükəsinin real olması da müsbət hal deyil.
Avropa və ələlxüsus da ABŞ-la müqayisədə, daha qədim tarix və mədəniyyətə malik olan  Yaxın Şərq ölkələrində bu dövlətçilik tarixini siyasi ənənə kimi təqdim etmək hallarına tez-tez rast gəlinir. Amma məsələyə diqqətlə yanaşıldıqda məlum olur ki, qədim mədəniyyəti və tarixilə fəxr edən bu ölkələrin əksəriyyətində dövlətçilik lazımi qədər möhkəm və sabit deyil. Bu baxımdan, ərəb liderləri fəxarətlə "qədim Dəjlə-Fərat sivilizasiyası"ndan danışmağı sevsələr də, əslində yuxarıda qeyd etdiyimiz vəziyyət İraq üçün də xasdır.
İraq dünya xəritəsində İkinji Dünya müharibəsindən sonra peyda olub və o, üç regiondan qurulub: tarixən İrana tərəf olan şiələrin məskunlaşdığı jənub, ərəb ölkələri və əsasən də Fars körfəzi regionuna yaxın olan sünni mərkəz və əhalisinin əksəriyyəti kürd və türkmənlər olan qeyri-ərəb şimal. Bundan başqa, 1923-jü ildəLozanna danışıqlarında "Mosul məsələsi" müzakirə obyekti olsa da, bu məsələ öz həllini tapmayıb. Türkiyənin sabiq prezidenti Süleyman Dəmirəlin İraqın şimalı, daha dəqiq desək, Baba-Qurqur yatağı haqda dediyi məşhur kəlam da xatirələrdədir: "Türkiyənin sərhədləri neftin başladığı yerdə sona çatır".
Tam məsuliyyətlə söyləmək olar ki, İosip Broz Titonun diktaturası Yuqoslaviyanı parçalanmadan qoruduğu kimi, İraqın parçalanmaması da şəxsən Səddam Hüseyn diktaturası sayəsində  mümkün olub. Burada zaman-zaman üsyanlar olsa da, yalnız Səddam reciminin çökməsindən sonra İraqla həmsərhəd olan bir çox ölkələr bu dövlətin parçalanma təhlükəsi haqda bəyanatlar səsləndirməyə başlayıb. Yerli liderlərin ön səhnəyə çıxmaları isə ABŞ üçün əlavə başağrısına çevrilib. Əvvəljə Vaşinqton keçirdiyi hərbi əməliyyatların nətijəsindən İraq müxalifətinə güjlü təsir imkanları olan İranın istifadə edə biləjəyindən ehtiyatlanırdı. İndi isə kürdlər də amerikalıları çətin vəziyyətə salıb: məlum olub ki, onlar hətta, terrorçu PKK təşkilatını da maliyyələşdirməyə hazırdırlar.
Hər halda, Ankara Vaşinqtondan daim Şimali İraqda terrorla mübarizə sahəsində daha jiddi işlərin görülməsini tələb edir və bu sahədə Amerikanın fəaliyyətindən narazılığını gizlətmir.
Vaşinqtonun Kərkükdə keçirilməsi nəzərdə tutulan referenduma münasibəti isə situasiyanı daha da qarışdırıb: Ankara türkmənlərin maraqlarının da nəzərə alınajağına ümid etdiyi halda, ABŞ kürdlərlə və Səddam Hüseynin dövründə Kərkükə köçürülmüş sünnilərlə münasibətləri korlamaqdan çəkinir. Öz növbəsində, kürdlərlə sünnilər şəhərin taleyini elə indi - türkmənlərin Kərkükə qayıtmasını gözləmədən həll etmək istəyir.
Ona görə də Türkiyə rəsmiləri mütəmadi olaraq amerikalıların nəzərinə çatdırırlar ki, Kərkükdə məskunlaşan PKK yaraqlılarının bazalarının məhv edilməsi üçün türk ordusunun Şimali İraqa yeridilməsi məsələsi hələ də gündəmdədir.
Üstəlik, Türkiyə iqtidarı ijtimai rəyin güjlü təzyiqini də hiss edir. Yanvarda İraqda işləyən türkləri vətəninə gətirən An-26 təyyarəsinin qəzaya uğraması nətijəsində onlarja türk fəhlənin həlak olması Türkiyə ijtimaiyyətində şok effekti yaratmışdı. Xatırladaq ki, təyyarə yerdən raket vasitəsilə vurulmuşdu. Bu isə Türkiyənin jənub-şərqində kürd terrorçularının nə dərəjədə fəallaşmasının göstərijisi sayıla bilər.
Bunun fonunda müxalifətiçi deputat Süleyman Sarıbaşı Türkiyə parlamentinə xariji işlər naziri Abdulla Gülün istefa verməsi tələbi ilə çıxış etdi. Onun fikrinjə, faktiki olaraq İraqın şimalında yaradılmış kürd dövləti, həmçinin, Ankaranın Avropa İttifaqına qəbulu məsələsində meydana çıxan problemlər məhz Türkiyə rəhbərliyinin xariji siyasi kursundakı səhvlərin nətijəsidir və Gülün vəzifəsinin öhdəsindən gələ bilmədiyini göstərir. Müxalifət xariji işlər nazirinin istefasına nail ola bilməsə də, bu tələb xeyli səs-küyə səbəb oldu.
"Kürdlərin falstartı"
ABŞ həqiqətənmi İraqın parçalanmasına razılıq verərək, onun şimalında kürd dövlətinin yaradılmasına göz yumajaq? Bu, başqa söhbətin mövzusudur. Amma etiraf etmək lazımdır ki, kürdlər ABŞ üçün nə qədər qiymətli müttəfiq olsa da, Vaşinqton Bosfor və Dardanel boğazlarına nəzarət edən Türkiyə ilə münasibətləri zərbə altında qoymağa, üstəlik, regionun, ən azı üç ölkəsində vəziyyəti gərginləşdirməyə imkan verə bilməz. Amma istənilən halda, Vaşinqtonla Ankara arasındakı diplomatik sərinlik bir çox kürd və hətta, nə qədər qəribə səslənsə də, erməni siyasətçiləri də ruhlandırıb. Görünür, artıq Şimali İraqda kürd dövlətinin yaradıldığına inanan (və ya inanmaq istəyən) həmin siyasətçilər, "pay bölgüsü"ndən kənarda qalmaqdan qorxurlar. Və indi onların hər biri özü-özünü təbliğ etməyə girişib. Yerevanın "Aravot" qəzetinin yazdığına görə, "Dağlıq Qarabağ Respublikası"nın sabiq "müdafiə naziri", "daşink" partiyasının sədri Samvel Babayan "Dünya yezidlərinin milli birliyi"nin Rəyasət Heyəti tərəfindən bu qurumun fəxri üzvü seçilib. Yeni "birlik"in prezidenti Əziz Tamoyan qeyd edib ki, Ermənistanda keçiriləjək parlament seçkisində yezidlər məhz "daşink" partiyasını dəstəkləyəjəklər. Yerevanın "Azq" qəzeti isə Şimali İraqın Kürdüstan Demokratik Partiyasının sədri Məsud Bərzaninin "Bərzani və kürd milli hərəkatı" adlı ikijildli əsərinə mürajiət edib. Əsərdə Bərzani atası Molla Mustafa Bərzaninin tərjümeyi-halına yer ayırıb, amma "yaranmış reallıq"ı nəzərə almaqla. Deməli, Bərzani əsərində bildirir ki, onun ulu babası Şeyx Məhəmməd Bərzani bərzanilər klanının dini lideri olub və onun ölümündən sonra oğullarından biri - Şeyx Abdulsalam nəslin rəhbəri və dini lideri kimi tanınıb. Lakin onun Osmanlı İmperiyasının rəhbərliyinin qərarı ilə asılmasından sonra onun oğullarından biri Şeyx Əhməd dini nümayəndə, Molla Mustafa isə hərbi-siyasi lider olub.
Daha sonra Məsud Bərzani əsərinin ən intriqalı hissəsinə keçir. Onun yazdığına görə, məhz bu andan "erməni soyqırımı" başlayır və Andranik Şeyx Əhmədə məktubla mürajiət edərək kömək istəyir. Sonunju isə öz növbəsində yaraqlılarını ermənilərə köməyə göndərir. "Azq"ın iddiasına görə, Molla Mustafa Bərzani həmin hadisələrlə bağlı bunları nəql edib: "Şeyx Əhməd kömək üçün Andranikə Vəli Bəyin rəhbərlik etdiyi 200 nəfərdən ibarət dəstə göndərdi və mən də həmin dəstənin tərkibində idim. Lakin yolboyu əhali bizdən hara getdiyimizi soruşanda,  məjbur idik javab verək ki, guya "erməniləri qırmağa gedirik". Təəssüf ki, o vaxt Türkiyə rəhbərliyi əhalini inandımışdı ki, həmin hadisələr (1915-ji il) müsəlmanlarla xristianların müharibəsidir və guya Osmanlı İmperiyası islam uğrunda savaşır. Biz ermənilərə kömək edərək onları Suriyaya qədər ötürdük. Bu zaman türk ordusu ilə döyüşdə 14 üzvümüzü itirdik".
Görəsən, həqiqəti kim söyləyib? Digər kürd tayfalarının nəzarətində olan ərazilərdən keçərkən "erməniləri qırmağa gedirik" deyən Vəli Bəy, yoxsa indi bunun əksini iddia edən Məsud Bərzani? Bunu anlamaq o qədər də çətin deyil. Andranikin dəstələri Şərqi Anadoluda bütün müsəlman məntəqələrini darmadağın edib və bu zaman onların kürd və ya türk olmalarının fərqinə belə varmayıb. Həmin hadisələr zamanı onlar kürdlərin tayfa və nəsil mənsubiyyətlərinə ümumiyyətlə fikir verməyiblər. O zaman nifrətin dərəjəsi o səviyyədə olub ki, Osmanlı İmperiyasının rəhbərliyi ermənilərin Suriyaya köçürülməsi zamanı onların məhz kürdlərin hüjumlarından qorunmasına dair xüsusi göstəriş verib. Odur ki Vəli Bəyin dəstəsinin, sözün əsl mənasında, "erməniləri qırmağa getdiyinə" heç bir şübhə yoxdur. Bu gün isə vahid antitürk jəbhəsinin yaradılması səylərinin ortada olduğu geosiyasi situasiyada, kürd liderləri, görünür, onların "qədim kürd şəhəri Amada" adlandırdıqları Diyarbəkri, ermənilərin "qədim erməni şəhəri olan Tiqranakert" adlandırmasına belə göz yummağa hazırdırlar. Bundan başqa, "erməni-PKK işbirliyi" fonunda "tarixin redaktə edilməsinə" jəhdlər daim olur. Məsələn, ötən il dekabrın sonunda Amsterdamda Kürd-Holland Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü ilə kürdlərin 1915-ji il hadisələrindəki rolu müzakirə olunub. Amsterdamdakı "Abovyan" erməni mədəniyyət mərkəzindən verilən məlumata görə, diskussiyalarda Almaniyadan olan kürd yazıçı Heydər İşıq da iştirak edib və o, "soyqırım"la bağlı erməni versiyasında olan növbəti "əsər"i türk dilinə tərjümə etməsi ilə öyünüb.
Toplantıda erməni tərəfini Niderlandın erməni təşkilatları federasiyasının (FAON) üzvü olan "24 aprel" komitəsinin rəhbəri Nubar Sipyan təmsil edib. Diskussiyalarda məqsədin nədən ibarət olduğu isə ilk andaja məlum idi: 1915-ji il hadisələrinin elə bir versiyasını "düzüb-qoşmaq" lazımdır ki, orada kürdlərin məsələyə aidiyyəti olmadığı əksini tapsın.
Göründüyü kimi, artıq prosesə İraqda Jəlal Təlabaninin prezident kürsüsünə gəlməsindən sonra "işçiz" qalmış Məsud Bərzani kimi "ağır fiqurlar" da qoşulub.
Məsələ ondadır ki, Bərzani belə "əsər" quraşdırmaq istəyən ilk kürd lideri deyil. Hazırda İmralı adasındakı həbsxanada ömürlük məhbus kimi saxlanılan, lakin o zaman elə də məşhur olmayan PKK lideri Abdulla Öjalan hələ 25 il əvvəl ermənilərin ASALA terror təşkilatı ilə əməkdaşlığa dair razılaşmaya imza atmışdı. Yeri gəlmişkən, bir müddət əvvəl Öjalanın vəkilləri onun "zəhərləndirildiyi" haqda bəyanatlar səsləndiriblər. Hətta fransalı həkimlər bu iddiaları sübut edən faktları da ortaya çıxarıb. Vəkillərin bildirdiyinə görə, onlarda Öjalanın saçından götürülən analizin nətijələri var. Tədqiqatın aparılması da saçda xrom və stronsiumun yüksək miqdarını aşkar etmiş fransalı toksikoloq Paskal Kintsə həvalə olunub.
Öjalanın türk vəkili Mahmud Sakar isə keçirdiyi mətbuat konfransında BMT və ya Avropa İttifaqının PKK liderinin tam tibbi müayinədən keçirilməsi üçün müstəqil tibbi komissiya göndərməsini istəyib. İtalyan vəkil Me Qilyano Pisapia isə bildirib ki, Öjalan "proqressiv zəhərlənmə"dən əziyyət çəkir. O, ətraf mühitin PKK liderinin səhhətinə təsirini istisna edərək deyib: "İki variant qalır: zəhər ya ona verilən yeməyə, ya da suya qatılıb".
Məhbusa baş çəkdikdən sonra açıqlama verən digər türk vəkil İrfar Dundarının sözlərinə görə, Öjalan nəfəs alarkən əziyyət çəkir, həmçinin, onun dərisində problemlər var: "Ağrılar ona yatmağa da imkan vermir".
Qeyd edək ki, vəkillərin açıqlaması Türkiyə rəsmiləri tərəfindən dərhal təkzib olunub. "Türkiyə belə ölkə olsaydı, biz bunu çoxdan edərdik. Amma biz qanunlara əsaslanan ölkəyik", - deyə ədliyyə naziri Jəmil Çiçək bildirib.
Bununla yanaşı, aydındır ki, Öjalanın "zəhərləndirilməsi" ilə bağlı məsələ Turkiyəyə qarşı planlaşdırılmış növbəti addımdır. Amma indi bu planın sifarişçilərin özlərinə qarşı təhlükə yarada biləjəyi mümkün görünür. Yalnız ona görə yox ki, Öjalanın vəkillərinin bu açıqlamaları "Litvinenko ssenarisi"nin uğursuz təkrarını xatırladır. Məsələ bundadır ki, fransızlar da kifayət qədər məzəli durumla üzləşib. Bu yerdə onu xatırlatmaq lazımdır ki, Fransada keçiriləjək prezident seçkisinin əsas favoritlərindən biri, hazırkı dövlət başçısı Cak Şirakın varisi hesab olunan Nikola Sarkozi Türkiyənin Avropa İttifaqına qəbuluna qarşı olduğu halda, yarışın digər favoriti, sosialist Seqolen Ruayal daha da "irəli gedib". Belə ki, "erməni soyqırımı"nı inkar edən şəxsin jinayət məsuliyyətinə jəlb edilməsinə dair qalmaqallı qanun layihəsinin müəlliflərindən biri məhz odur. Bundan başqa, fransalı tibb əməkdaşlarının tibbi etika baxımından kifayət qədər şübhəli aksiyalarda iştirak etmək təjrübəsi var. Məsələn, hələ 1974-jü ildə İran şahında leykemiya xəstəliyi aşkar edilmişdi və ona bu diaqnoz məhz fransalı həkim qoymuşdu. Məlum səbəblərdən həmin vaxt şah bu məlumatı sirr kimi saxladı. Bir müddət son-ra İranda qeyri-sabitlik başlayanda isə Paris ayətulla Xomeyniyə sığınajaq verdi və ona siyasi fəaliyyət üçün bütün imkanları yaratdı. Yalnız İslam İnqilabından sonra şahın leykemiya xəstəliyindən əziyyət çəkdiyi və bu diaqnozun fransalı həkimlər tərəfindən qoyulduğu məlum olduqda, hər şey aydınlaşdı: İran şahının səhhətindəki problem haqda məlumat alan rəsmi Paris gələjək üçün özünü sığortalamaq üçün "inqilabçı ayatolla"ya sığınajaq veribmiş.
İndi isə yenə fransız həkimləri önə çıxır. Özü də Öjalanın "zəhərləndirilmə piarı"nın məhz kürd dairələrinin "öldürülməmiş ayının dərisini bölüşdürməyə başladığı" məqamda, yəni, hələ yaradılmamış dövlətin rəhbərliyi uğrunda mübarizənin qızışdığı bir vaxtda meydana çıxması maraq doğurmaya bilməz.
Amma Abdulla Öjalan üçün bu kifayət etmir. Çünki hakimiyyət uğrunda mübarizəyə başlamaq üçün, əvvəljə o, İmralıdakı "türk Alkatrası"ndan xilas olmağı düşünməldir. Odur ki yaxın vaxtlarda biz "saçların zəhərlənməsi"ndən daha maraqlı uydurmaların şahidi ola bilərik.
Sonda vurğulamaq lazımdır ki, kürd liderlərinin həddindən artıq radikallığı gözlənilməz nətijələr verə bilər. İstənilən halda, ABŞ Ankaranı kürd liderlərilə fəal şəkildə maraqların qarşılıqlı balansının tapılmasına tərəf "itələyir". Bu mümkün olmayajağı halda isə, İraq kürdlərinin arasında belə danışıqların aparıla biləjəyi yeni liderlərin üzə çıxajağı istisna edilmir.

GHOST OF "IRAQI KURDISTAN"
Washington and Ankara are embroiled in yet another "diplomatic skirmish". When commenting on the situation in Iraq, US Secretary of State Condoleezza Rice touched upon anti-terror activities on the border between Turkey and "Iraqi Kurdistan". Ankara quickly responded that Turkey bordered on Iraq and that there was no "Iraqi Kurdistan" on the other side of the border.
However, many observers believe that this insight into geography, which has developed into a rather sharp political dispute, has again exposed "a deep divide between Ankara and Washington on the problem of a future Iraq", as Soviet journalists of the 1970s would put it. To be more exact, the disagreement concerns the fate of the country's northern region, which is mostly populated by Kurds. Officially, Condoleezza Rice's statement did not in any way call into question the territorial integrity of Turkey, not even indirectly. However, Ankara is understandably worried about the risk of an actual dismemberment of Iraq and formation of a Kurdish state in the north, which could take control of large oil deposits. There is also concern about US attempts "to build bridges" with Kurdish leaders. The growing influence of Kurdish groups in the north of Iraq has already brought about a surge in terrorist activity on the territory of Turkey proper - in fact, not only in Eastern Anatolia but also in Istanbul and the Turkish resort Riviera.
Split factor
The USA, however, has its own arguments. The Kurds are a very valuable ally for Washington, especially considering the fact that the Sunnis, a traditional pillar of Saddam Hussein's Ba'ath regime, are in opposition, while Shiite society is traditionally influenced by Iran. Besides, Iraq's domestic instability and, alas, the weakness of its integrity are also undeniable.
References to a history and culture more ancient than those of European countries, especially the USA, are a long-standing political tradition in countries of the Middle East. However, as repeatedly indicated in the media, not all countries of the region can be considered stable and integral. This holds true for Iraq, no matter what Arab leaders may trumpet as the great, ancient civilization of the fluvial plane and the heritage of Babylon. Iraq appeared on the world map after World War II. The country largely consisted of three regions: the Shiite south which had historically been inclined towards Iran, the Sunni centre, oriented towards Arab countries, especially the Gulf region, and the effectively non-Arab north where the population is largely made up of Kurds and Turkmen. Furthermore, "the Mosul issue" was also discussed in the Lozano negotiations of 1923 but was postponed without decision. However, Demirel's famous statement that "Turkish borders end wherever oil starts" was made about the north of Iraq, namely about the Baba-Gurgur field which laid the foundation for Arab oil. Just as Yugoslavia was held together by the dictatorship of Josip Broz Tito, Iraq stayed afloat due to the dictatorship of Saddam Hussein. Nevertheless, riots flared up on a regular basis here, while after the toppling of the Hussein rule, many countries bordering Iraq started talking alarmingly about the possible break-up of a country which had largely held out due to the manacles of repression. The emergence of local leaders frequently placed the USA in a very delicate situation. Washington initially said, with some anxiety, that the US military operation could be capitalized on by Iran. This proved that Iran could exert serious influence with the Iraqi opposition. Thus it was time to get their hands dirty with the Kurds who are ready to sponsor terror groups similar to PKK.
In any case, Ankara always demands that Washington take a more rigorous approach to the anti-terror fight in the north of Iraq, and openly vents its fury over what is being done to that end. The US position on the referendum in Kirkuk whipped up tensions even further. Ankara justifiably hopes that the interests of the Turkmen will be taken into consideration as well, while the USA is clearly afraid of undermining relations with the Kurds and Sunnis who were resettled to Kirkuk by Saddam. The Sunnis do not want to wait for the return of the Turkmen, and intend to determine the fate of the city right now.
Representatives of the Turkish authorities are sending the message that the introduction of Turkish troops to the north of Iraq to destroy PKK leaders based there is still high on the agenda. In addition, Turkish authorities are under strong pressure from public opinion. The January crash of an Antonov-26 plane in Iraq, which killed dozens of Turkish workers coming home from Iraq, was more than just a shock: the plane was shot down by a rocket from the ground. A surge in Kurdish terror activity in the south-east of Turkey has also been noted. Against this backdrop, opposition MP Suleyman Saribasi proposed a motion to the Turkish parliament demanding the resignation of foreign minister Abdulla Gul. In his opinion, the actual establishment of a Kurdish state in the north of Iraq and the problems impeding Turkey's application to the EU are the result of political blunders by the Turkish administration and the fact that Turkish Foreign Minister Abdulla Gul is not up to his job. The opposition failed to see the matter through to its logical conclusion - resignation. However, the signal was too obvious to be ignored.
"Allies" in deception
However, whether Washington can indeed let Iraq break up and condone the establishment of a Kurdish state in its north is a subject for separate discussion. In any case, no matter how valuable the Kurds may seem in Iraq, Washington is hardly ready to jeopardize its relations with a Turkey which has control over the Bosporus and Dardanelles and to risk exacerbating the situation in at least three regional countries. At the same time, the diplomatic scuffle between Washington and Ankara has apparently inspired Kurdish and, what is particularly surprising, Armenian politicians who either believe or want to believe that the establishment of a Kurdish state in the north of Iraq has been resolved de facto and that it is now time to divide the "cake". And now everyone seems to be in the lobby. According to the Armenian Aravot newspaper, the presidium of the "National Union of World Iezids" has decided to elect the chairman of the Dashink Party, "former defence minister" of the so-called "Nagornyy Karabakh Republic", Samvel Babayan, as an honorary member of this organization. The president of the new "Union", Aziz Tamoyan, said that Iezids would support the Dashink Party in the forthcoming parliamentary election. The Yerevan-based Azg newspaper quotes a two-volume monograph of the chairman of the North Iraqi Democratic Party of Kurdistan, Masud Barzani, "Barzani and Kurdish National Movement", in which he dwells upon the biography of his father, Mullah Mustafa Barzani. Barzani describes the entire Kurdish movement as some kind of Barzani family business. The author alleges that his great grandfather, Sheikh Muhammad Barzani, was a spiritual leader of the Barzani clan. After his death one of his sons, Sheikh Abdulsalam, became both the head of the family and spiritual leader. After he was hanged by decision of the Ottoman Empire the holding of both spiritual and family power was prohibited. Then, one of Abdulsalam's sons, Sheikh Ahmad, became the spiritual leader, while Mullah Mustafa was chosen as military and political leader.
Then Masud Barzani moves to the most intriguing moment of his narration. It turns out that this is when "the Armenian genocide" began. Sheikh Ahmad received a letter in which Andranik asked for help and sent a detachment of his rebels to help him out. According to Azg, this is what Mullah Mustafa Barzani said about those developments: "Sheikh Ahmad sent a unit of 200 people to help Andranik. The unit was led by Velibey. I was part of that unit. However, when passing through the territories of "rayks" and "ashirats" who asked us where we were heading, we had to reply: 'We are going to crush the Armenians'. Unfortunately, the Turkish authorities have convinced the population that the developments of 1915 were a war of the Muslims against the Christians and that the Ottoman Empire was waging war in the name of Islam. We helped the Armenians by seeing them off to Syria. By helping the Armenians, we, in the fight against Turkish troops, lost 14 people."
So, who is speaking the truth: was it Velibey in the mountains when crossing the territories controlled by other Kurdish tribes, or is it Masud Barzani? Andranik's gangs in eastern Anatolia were eradicating the entire Muslim population without bothering too much about whether they were Kurds or Turks and, of course, without taking the trouble to go into the detail of tribal and ancestral affiliation of the Kurds. Hatred was so intense that when the decision to relocate the Armenians to Syria was being made, the authorities of the Ottoman Empire ordered that they be guarded from possible raids of the Kurds. Therefore, there is no doubt that Velibey's unit was indeed going to crush the Armenians. In today's geopolitical situation, and against the background of attempts to create a single anti-Turkish front, Kurdish leaders agree to turn a blind eye to the fact that some are ready to call their Turkish motherland as "ancient Armenian Tigranokert", while others as the "ancient Turkish city of Amada". People here are even ready to rewrite the history of their own participation in World War One. Furthermore, it is known that against the backdrop of "Armenian-PKK cooperation", attempts to "edit history" are being made all the time. Thus, in late December 2006, upon the initiative of a Kurdish-Dutch Culture Centre, the role of the Kurds in the developments of 1915 was discussed in Amsterdam. A source from the Armenian Culture Centre Abovyan in Amsterdam has said that a Kurdish writer from Germany, Geydar Isik, took part in the discussion. The writer is famous for having translated into Turkish yet another "masterpiece" of the Armenian version of "genocide".
The Armenian side was represented by the chairman of the "24 April" Committee, which is part of the Federation of Armenian Organizations of the Netherlands (FAON), Nubar Sipyan. The objective was clear from the very outset: to invent a version of the 1915 developments whereby the Kurds would remain uninvolved. Thus it was the turn of heavyweights such as Masud Barzani to take centre-stage. He was sidelined after Jalal Talabani was elected Iraqi President.
It should be noted, however, that Barzani is not the first Kurdish leader to try to conjure up something like this. A quarter of a century ago, an agreement on cooperation with the Armenian ASALA was signed by the head of the then little known PKK, Abdullah Ocalan, who is now serving a life sentence on Imrali island. The lawyers for the head of the PKK, one of the most dangerous terrorist groups in the Middle East, have recently stated that their defendant was "being poisoned by toxic metals". Some evidence was also submitted by French doctors. Lawyers claim that they have the results of the defendant's hair analysis. French toxicologist Pascal Kints was entrusted with the investigation. He discovered an increased concentration of chromium and strontium in the defendant's hair. Ojalan's Turkish lawyer, Mahmud Sakar, asked the UN or the Council of Europe to send an "independent medical commission" to conduct a complete medical examination. The Kurdish leader's Italian lawyer, Giuliano Pisapia, confirmed that Ojalan was suffering from "progressive poisoning" and ruled out the possibility of an external environmental influence on his condition. "There are only two possibilities remaining: food poisoning or water poisoning," he said. The Turkish lawyer, Irfar Dundar, who visited Ocalan in prison, said that his client was short of breath, had skin problems and pains which keep him awake all the time.
Turkish authorities quickly denied the statements by the terrorist's lawyers and dismissed them as "totally false". "If Turkey was a country like that (where such methods are practised), it would have done that long ago, but we are a law-abiding country," Justice Minister Camil Cicek said.
At the same time, it is clear that while the story of "poisoning" Ojalan was originally intended to serve as a pretext to blame Turkey, it may now backfire on its very masterminds: not least because it is now possible to say ironically that Ojalan's lawyers have carefully studied the Litvinenko case and decided to apply their knowledge. The French have found themselves in the hot seat, too. We may recall that the most likely winner in the French "presidential race" and the political successor of Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy, is vigorously opposed to Turkey's membership of the EU. Another front runner, Segolene Royal, is after all, co-author of a scandalous draft law on responsibility for "genocide". At the same time, French medics have experience of participating in what are seen as dubious medical activity. According to informed sources, in 1974, the Iranian Shah was diagnosed as having leukaemia. The diagnosis was pronounced by French doctors. For obvious reasons, the Shah preferred to keep this information secret. And then, against a backdrop of instability in Iran, Paris provided asylum to Ayatollah Khomeini, who now had the opportunity, not only to enjoy media attention, but also to be in telephone communication with his supporters in Iran. And when it transpired after the Islamic revolution that the Shah was suffering from leukaemia and the diagnosis had been established by French doctors, experts had no doubt whatsoever that the information about the Iranian monarch's health problem was leaked to the higher echelons of power in Paris. There the decision was made to "take extra precautions" and build a bridge with the "rebellious ayatollah". It is now anyone's guess as to whom else knew about the Iranian monarch's illness.
There is another, more important, factor. Ocalan launched his "poison campaign" at a time when Kurdish circles had started selling the bear's hide even before the bear was caught, i.e. dividing power in a state that did not exist. Also, for Abdullah Ocalan the question is much more acute: he still has to find a way out of the Turkish prison on Imrali Island. However, it would be reasonable to expect something more plausible than "poisoned hair".
Under such circumstances, the excessive radicalism of Kurdish leaders and their readiness for extravagant action may bring about rather unexpected "twists". In any case, the USA is pushing Kurdish leaders and Ankara to find a mutual balance of interests. If this proves to be beyond them, other leaders will emerge from among the Iraqi Kurds with whom such negotiations will be possible.