ƏRDOĞAN HANSI YOLU SEÇƏCƏK?
Türkiyənin Avropa İttifaqına üzv olmaq istiqamətindəki jəhdlərinin uğursuzluğu, Kipr probleminin hələ də çözülməmiş qalması, həmçinin, Şimali İraqda situasiyanın gərginləşməsi, ABŞ siyasi dairələrinin Ankaraya dəstəyinin azalması kimi faktlar Türkiyə hökumətini yenidən ölkənin xariji doktrinası haqda düşünməyə vadar edir. Rəjəb Teyyub Ərdoğan hökumətinin böhrandan çıxmaq səyləri nətijə vermir və ölkə əhalisi arasında keçirilən son sosioloci sorğular da göstərir ki, bütün baş verənlər Ədalət və İnkişaf Partiyasının reytinqinə mənfi təsir göstərir. Bu isə bu ilin sonuna planlaşdırılan parlament seçkiləri ərəfəsində jiddi problemdir. Üstəlik, bu ilin may ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan prezident seçkisini də xatırlasaq, aydın olar ki, hakim partiyanın indiyədək əldə etdiyi uğurlar təhlükə altındadır.
Bununla yanaşı, ABŞ Konqresinə keçirilən seçkidə demokratların qalib gəlməsi də nəinki Ağ evin hazırkı İraq doktrinasını sual altına qoyub, həm də Ankaranın bu məsələdə mövqelərini zəiflədib.
Gözlənilən nətijə
Yaranmış vəziyyəti aydınlaşdırmaq üçün Türkiyə rəsmiləri bir-birinin ardınja Vaşinqtona səfər edirlər. İlk olaraq ABŞ-a baş çəkən Türkiyənin xariji işlər naziri Abdulla Gül həmkarı Kondoliza Rays ilə görüşdə Şimali İraqda terrorçulara qarşı mübarizədə dəstək, həmçinin, "erməni soyqırımı" haqda qətnamənin qəbuluna yol verilməyəjəyinə zəmanət istəyib. Daha sonra Türkiyənin baş naziri Rəjəb Teyyub Ərdoğan və Baş Qərargah rəisi Yaşar Böyükanıt da Birləşmiş Ştatlara səfər ediblər. Onların Vaşinqtonda apardıqları danışıqların detalları açıqlanmasa da, ABŞ rəsmilərinin bəyanatları, həmçinin, Türkiyə hökuməti ilə ordu rəhbərliyi arasında fikir ayrılıqlarının dərinləşməsi göstərir ki, səfərlər heç də uğurlu alınmayıb.
Xüsusilə ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin generalı Maykl Mosleyin "NATO-nun Türkiyənin jənubunda yerləşən "İnjirlik"dəki bazasının fəaliyyətsizliyi" ilə bağlı bəyanatı iki ölkə arasında fikir ayrılıqlarının mövjudluğunu bir daha sübut edir. İraqda hərbi əməliyyatların çox mürəkkəb və çətin şəraitdə həyata keçirildiyini deyən amerikalı generalın sözlərinə görə, NATO-nun Türkiyədəki bazasından istifadə olunsaydı, bu daha asan başa gələrdi. M.Mosley eyni zamanda Ağ evin Türkiyənin İraqda keçirə biləjəyi hərbi əməliyyatlarla bağlı mövqeyinin dəyişmədiyini bəyan edib. "Bu, regionda yeni münaqişə ojağının yaranmasına səbəb olar", - deyə o qeyd edib.
Bütün bunlar bir daha sübut edir ki, nə baş nazir Ərdoğan, nə də xariji siyasət idarəsinin rəhbəri Gül Vaşinqtonda apardıqları danışıqlar zamanı İraq məsələsi ilə bağlı gözlədikləri dəstəyi ala biliblər.
Pentaqon nümayəndəsinin bəyanatından dərhal sonra ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Tom Keysi də məsələyə münasibət bildirərək vurğulayıb ki, Şimali İraqda terrorçulara qarşı mübarizə Bağdadın səlahiyyətlərinə aid olmaqla yanaşı, həm də "Türkiyə ilə sərhəd olan kürd regionlarının ixtiyarındakı" məsələdir. Nətijədə, Vaşinqton Ankaranı Kürd Fəhlə Partiyasını (PKK) de-fakto silah-sursatla təjhiz edən qüvvələrlə danışıqlar aparmaq kimi çətin bir sınaq qarşısında qoyub. Amma Kərkükün statusu ilə bağlı referendumun keçirilməsi məsələsində Vaşinqtonun antitürkiyə mövqeyini nəzərə alsaq, vəziyyətin çıxılmaz olduğu anlaşılar. Dövlət Departamenti rəsmisinin açıqlaması belə deməyə əsas verir ki, Ankara Ağ ev rəhbərliyini İraq-Türkiyə sərhədinin mühafizə edilməyən ərazisinin təhlükəsizliyinin təmin olunmasına jəlb edə bilməyib.
Məsələ ilə bağlı son nöqtə Keysinin ABŞ-ın Kərkükün statusu ilə bağlı referendumun keçirilməsini dəstəkləməsi haqda bəyanatı olub. O, bunun "İraq konstitusiyasının tələblərinə uyğun olduğunu" iddia edib.
Maraqlı məqamlardan biri də ondan ibarətdir ki, Ərdoğan və Gülün Vaşinqtona səfərinə heç bir diqqət göstərməyən ABŞ mətbuatı bunun əvəzində, Baş Qərargah rəisi Yaşar Böyükanıtın Pentaqonda apardığı danışıqlar haqda gen-bol məlumatlara yer ayırıb. Türkiyə Baş Qərargahının rəhbərinin səfərinə geniş yer verən "Washington Times" qəzeti yazır ki, Böyükanıtın apardığı danışıqlar Vaşinqtonun PKK-nın fəaliyyətinə barmaqarası baxmağa son qoyması haqda "ABŞ-a son xəbərdarlıq olub". Qəzet hesab edir ki, bu məsələdə növbəti addım "bütün tərəflərin maraqlarına ziyan gətirən qərar" olajaq. Bu konteksdə qəzet Böyükanıtın bu fikirlərinə yer ayırır: "İraq sərhədlərin təhlükəsizliyini təmin etmək güjündə deyilsə və bunun nətijəsində Türkiyənin günahsız vətəndaşları həlak olursa, rəsmi Ankara təhlükənin qarşısını almaq üçün lazımi addımlar atajaq".
"Washington Times" Ağ evi "müttəfiqlərinin etibarı ilə oynamamağa" çağıraraq, İraq kampaniyasının başlanmasından sonra Türkiyə Baş Qərargah rəisinin ABŞ-a ilk dəfə səfər etdiyini xatırladır və bunun nəzərə alınmasının vajibliyini qeyd edir.
Hərbçilər diplomatlara qarşı
Türkiyə rəsmilərinin səfərlərinin son ştrixi onların "Şimali İraqın kürd qruplarının liderləri ilə ümumi dil tapmaq jəhdləri" olub. Türkmənistanın yeni prezidentinin inauqurasiya mərasimində iştirak edərkən Ərdoğan bildirib ki, kürd qrupları ilə danışıqların aparılması mümkündür. Onun bu açıqlamasına ölkənin hərbi rəhbərliyinin reaksiyası özünü çox gözlətməyib. ABŞ-a səfərini başa vuran Böyükanıt bəyan edib ki, "Terrorçuları açıq şəkildə dəstəkləyən şəxslərlə görüşlərin keçirilməsinin nə dərəjədə düzgün olduğunu anlamır".
Türkiyədə yaxın vaxtlarda prezident seçkisinin keçiriləjəyini nəzərə alsaq, bu hadisənin dərhal ölkə müxalifəti tərəfindən qabardılması heç də təəjjüblü deyil. Baş nazirin açıqlamasını Türkiyənin milli maraqlarına qarşı satqınlıq adlandıran müxalifət, yaranmış situasiyadan yararlanmağa çalışır. Nətijədə, ölkədə jiddi böhran yaranıb.
Böyükanıtın reaksiyasına ilk münasibət isə xariji işlər naziri Abdulla Güldən gəlib. Onun sözlərinə görə, İraq prezidenti Jəlal Təlabani və Kürdüstan Demokratink Partiyasının lideri Məsud Bərzani ilə danışıqların aparılması "İraq Kürdüstanı"nın müstəqilliyinin tanınması demək deyil. "Baş nazir sadəjə bildirib ki, regionda situasiyanı normallaşdırmaq imkanında olan qüvvələrlə danışıqlara hazırdır. Bərzani və Təlabani isə onsuz da dəfələrlə Türkiyəyə səfər ediblər. Bu zaman biz onların səhvlərini açıq şəkildə üzlərinə demişik. Vaxtilə onların hər ikisi Türkiyənin maraqlarından çıxış edib və biz bu gün də həmin şəxslərdən eyni yanaşmanı gözləyirik. Şübhəsizi onlarla müzakirə olunajaq məsələlər var", - deyə Gül "Kanal-7" telekanalının efirindən bildirib.
Baş Qərargah rəisinin fikirlərini şərh edən nazir onu da deyib ki, Böyükanıt "diplomat yox, hərbçi kimi danışıb": "Elə məsələlər var ki, onlar barəsində hərbçilər deyil, siyasətçilər danışmalıdılarr. Biz heç kəslə danışıq aparmayajağıqsa, onda situasiyadan çıxış yolunu nejə tapa bilərik?".
Gül bildirib ki, diplomatlar hətta düşmənlə də danışıqlar aparır, İraqda isə söhbət heç düşməndən də getmir. O, xüsusilə, qeyd edib ki, İraqın bir neçə dövlətə parçalanması yeni müharibənin başlanmasına səbəb olajaq. "Şimali İraqda müstəqil kürd dövlətinin yaradılması isə utopiyadır", - deyə nazir qeyd edib.
Heç bir danışıq aparılmayajaq
Türkiyə mətbuatının məlumatına görə, rəsmi Ankara fevralın əvvəllərində İstanbulda İraq kürdlərinin nüma-yəndələri ilə görüş təyin etsə də, ordu rəhbərliyinin buna sərt və neqativ reaksiyası görüşün təxirə salınmasına səbəb olub. Bununla əlaqədar Türkiyə prezidenti Əhməd Necdət Sezərin münasibəti isə maraqlıdır. O, açıq şəkildə hökumətə dəstəkdən imtina edərək bildirib ki, İraq prezidentini Ankaraya dəvət etməyib və belə bir fikri yoxdur. Sezər Kürd Demokratik Partiyasının lideri Bərhanini isə ümumiyyətlə həmsöhbət hesab etmədiyini söyləyib. Türkiyə prezidenti administrasiyasının nümayəndələrinin bildirdiyinə görə, Sezər Təlabani və Bərzaninin PKK-ya münasibətlərini dəyişməyəjəyi təqdirdə, onlarla görüşmək niyyətində deyil. Prezident də Böyükanıt kimi, İraq kürdlərinin PKK-ya açıq dəstək verdiyini düşünür və kəşfiyyat materialları bu mövqenin əsassız olmadığını göstərir. Belə ki, şəxsən Bərzani dəfələrlə bəyan edib ki, "PKK Türkiyənin siyasi problemidir və Ankara ümumi amnistiya elan etməlidir". O, həmçinin, indiyədək bir dəfə də olsun PKK-nı terrorçu təşkilat adlandırmayıb.
Noyabr seçkisinə hazırlaşan Türkiyə müxalifəti isə, təbii ki, yaranmış vəziyyətdən yararlanmağa çalışır. Aparıjı müxalifət partiyası olan Jümhuriyyət Xalq Partiyasının (JHP) lideri Dəniz Baykal Baş Qərargah rəisi Yaşar Böyükanıta dəstək verərək bəyan edib ki, "ABŞ, Təlabani və Bərzani öz siyasətlərini dəyişməlidirlər". Onun sözlərinə görə, əks halda, danışıqların heç bir xeyri olmayajaq. Kürdlərlə danışıqlar tərəfdarlarını 800 minlik Türkiyə ordusuna inamsızlığı təbliğ etməkdə günahlandıran Baykal hesab edir ki, İraq kürdlərinin nümayəndələri ilə danışıqlara gedilməsi sözügedən ərazidə yeni dövlətin yaradılmasının de-fakto tanınması anlamına gələjək.
Qeyd edək ki, Türkiyə NATO üzvləri arasında ordusunun sayına görə, ikinji yeri tutur və bu konteksdə, İraq prezidentinin köməkçisi, şiələrin təmsilçisi Adil Abdulməjidin Ankaraya səfəri xüsusi diqqətəlayiqdir. Maraqlıdır ki, o, Ankaraya Türkiyənin baş naziri Ərdoğanın təyyarəsində gəlib və hökumət başçısı onun ardınja Bağdada təyyarə göndərilməsinə şəxsən qərar verib. İki gün davam edən görüşlərdə Türkiyə rəsmiləri Bağdadı Kərkükün statusu ilə bağlı referendumun keçirilməsinə mane olmağa çağırıblar. Onların fikrinjə, İraqın şimal əyalətlərində situasiya gərgindir və bu, normal səsvermənin təşkilinə imkan verməyəjək. Bu məsələ ilə bağlı xariji işlər naziri Gülün bəyanatı xüsusilə yadda qalıb: "İraq rəhbərliyi terrorçu PKK-nın fəaliyyətinin qarşısını ala bilmirsə, Ankara özü öz sərhədlərində qayda-qanun yaratmaq iqtidarındadır".
Müşahidəçilər bildirirlər ki, Türkiyə rəsmiləri A.Abdulməjiddən də gözlədikləri javabı ala bilməyiblər. Belə ki, Bağdad gözlənildiyi kimi, problemli məsələlərin heç birində güzəştə getməyib. Buraya Türkiyə ordusunun Şimali İraqda hərbi əməliyyatlara başlaması məsələsi də aiddir.
Nətijədə, Ərdoğanın kürdlərlə birbaşa danışıqlara başlamaqdan başqa yolu qalmır. Məsələ ondadır ki, İraqın mərkəzi hakimiyyəti PKK-ya diqqət ayırmaq güjündə deyil. Qeyd edək ki, prezident Sezər İraq lideri Jəlal Təlabaninin Türkiyə əleyhinə yönələn mövqeyinə etiraz olaraq, A.Abdulməjidi də qəbul etməkdən boyun qaçırıb.
Ankaranın siyasi dairələri eyni zamanda hesab edir ki, Abdulməjidin Türkiyəyə səfərə dəvət olunması İraqın müxtəlif konfessiyalarına qarşı siyasətin balanslaşdırılması istəyi kimi qəbul edilməlidir. Bu fikri irəli sürən dairələr xatırladırlar ki, son aylar ərzində İraq prezidentinin digər köməkçisi, sünni Tarık Haşimi bir neçə dəfə İstanbula dəvət alıb ki, bu da İraq şiələrinin jiddi narazılığına səbəb olub.
Şimali İraq kürdlərinin lideri Məsud Bərzaninin mövqeyinə gəlinjə, gözlənildiyi kimi, o, PKK-ya dəstək verməsi haqda fikirləri rədd edərək, danışıqlara hazır olduğunu bildirib. Bərzaninin sözlərinə görə, hətta Səddam Hüseyn hakimiyyəti dövründə də İraq rəhbərliyi ölkənin Türkiyə ilə sərhədindəki çətin keçilən rayonlara, demək olar ki, nəzarət etməyib.
İraq türkmənləri faktoru
Bütün qeyd olunanlarla yanaşı, bu məsələlərdə İraq türkmənləri faktoru da var. Lakin 2005-ji ilin dekabr seçkiləri göstərdi ki, Ankaranın dəstəklədiyi İraq türkmənləri Jəbhəsi (İTJ) gözlənilən dəstəyi almayıb. Belə ki, ölkədəki etnik azlıqlar arasında sayına görə, üçünjü yeri tutan türkmənlər qüvvələrini bir yerə toplaya bilmədilər və nətijədə, İraq parlamentində jəmi beş mandat qazandılar.
Bir məqamı da qeyd etmək lazımdır ki, kürdlərin referendum keçirərək, İraq Kürdüstanının paytaxtı elan etmək istədikləri Kərkük əhalisinin son anlaradək böyük əksəriyyətini təşkil edən türkmənlərə Türkiyə rəhbərliyi heç zaman stavka etməyib. Yeri gəlmişkən, xatırladaq ki, türkmənlər Kərkükün statusuna dair referendumun 2010-ju ildə keçirilməsini istəyir.
Bütün qeyd olunanları yekunlaşdıraraq, qeyd etmək lazımdır ki, rəsmi Ankara Şimali İraq problemini dinj yolla həll etmək strategiyasını seçərsə, qarşı tərəflə danışıqlara getməli olajaq. Bu yalnız ABŞ belə istədiyi üçün yox, həm də İraq Konstitusiyasının tələbinə uyğun olduğu üçün baş verəjək. Belə ki, İraqın əsas qanunu ölkənin şimal ərazilərində kürdlərin özünüidarəetməsinin yaradılmasını nəzərdə tutur. Odur ki İraqdakı situasiyanın Türkiyənin xeyrinə dəyişməyəjəyi aydındır.
Kərkükün statusuna gəlinjə, Azərbayjan ijtimaiyyətinə yaxşı tanış olan Beynəlxalq Böhran Qrupu (İJG) bu haqda bir sıra təkliflər hazırlayıb. Orada bu şəhərin 10 il müddətinə BMT-nin nəzarətinə verilməsi təklif olunur. İJG hesab edir ki, bu müddət ərzində situasiya normallaşajaq və yalnız bundan sonra obyektiv referendumun keçirilməsi mümkün olajaq.
Amma qrupun ekspertləri türkmənləri federativ Kürdüstanın əsas hissəsi kimi görür ki, bu da Ankara tərəfindən rədd edilir.
Onu da qeyd edək ki, Kərkük və ona bitişik ərazilər böyük neft ehtiyatları ilə zəngindir və bu da kürd dövləti üçün jiddi iqtisadi baza yaradır.
Ankara əks yolu seçərək, Şimali İraq problemini hərbi yolla çözməyə qərar verərsə, birbaşa ABŞ-ın maraqları ilə toqquşmalı olajaq.  Ankaranın seçkiönjəsi belə situasiya ilə qarşılaşmaq istəmədiyinə isə şübhə yoxdur.
Türkiyə Baş Qərargah rəisi və xariji işlər nazirinin bəyanatlarının analizi göstərir ki, ölkədə faktik olaraq ordu ilə hökumət arasındakı münasibətlərdə böhran yoxdur. Faktik olaraq, hər iki bəyanat Ankaranın gedə biləjəyi iki yolu özündə əks etdirir.
Qərar vermək üçün isə vaxt get-gedə azalır. Kərkükün statusu ilə bağlı qərar payıza təyin edilib. Ərdoğan vaxtilə Bülənt Ejevitin verdiyi qərarı təklarlaya biləjəkmi?

WHAT WILL ERDOGAN DO?
Turkey's failed attempts to join the European Union, the lack of a solution to the Cyprus problem, the worsening of the situation in northern Iraq and the weakening of  support for Ankara by US political circles are forcing the government of Turkey to rethink the country's foreign policy doctrine. Attempts by the government of Recep Tayyip Erdogan to find a way out of the crisis situation have not been crowned with success. The latest polls show that hat the situation is having an effect on the popularity ratings of the Justice and Development Party (AK Party) which is to face a tough test at the end of the year - elections to the Grand National Assembly (the parliament). If you add to this the presidential elections which are planned for May then it becomes clear that the ruling party's most substantial success, high economic growth rates, will be placed in jeopardy. No matter what Erdogan says about the elections not having any effect on the markets, the situation bears witness to the contrary. It is an open secret that the government which he heads is the first non-coalition Cabinet of Ministers in decades.
The victory of the democrats in the US congress elections have not only called into question the continuation of the White House's current Iraq doctrine but have also weakened Ankara's position in the issue of support for counteracting propaganda about the alleged genocide inflicted upon Armenians under the Ottoman Empire.
Predictable outcome
High-ranking officials from Ankara went to Washington one after another in order to clarify the situation. Foreign Minister Abdullah Gul was the first to go. During his meeting with Secretary of State Condoleezza Rice, he demanded support in opposing terrorists' activities in northern Iraq and also guarantees that a resolution in support of the so-called "Armenian genocide" would not be adopted. Then Prime Minister R.T. Erdogan himself paid a visit. And finally came talks with Gen Yasar Buyukanit, Turkey's chief of General Staff. Although no details of the talks were announced, one can say that the visits were not successful judging by the statements made by US spokesmen and the subsequent split between the government and army leadership in Turkey.
In particular, the position of the US army's top brass, who through Gen Michael Moseley, chief of staff of the US Air Force, expressed regret over the fact that "NATO'S military base of Incirlik in the south of Turkey was standing idle" confirmed that the differences between the two countries remained. The US general said that aerial operations in Iraq were being carried out in more difficult conditions than if the NATO base in Turkey were being used in them. M. Moseley also confirmed that the White House's position with regard to Turkey carrying out military operations in Iraq remained the same and he said that "such a step would create a new seat of destabilisation in the region".
All of this is confirmed once again by the fact that during the talks in Washington neither Prime Minister Erdogan nor Foreign Minister Abdullah Gul obtained the support they wanted on the Iraq issue. It goes without saying that the results of the recent elections to the US Congress also affected that for the democrats favour the adoption of a resolution on the alleged genocide of the Armenians. Debates on this issue are planned for April this year and this will further exacerbate relations between Ankara and Washington. A similar situation arose in September 2000 when over 10,000 Turkish citizens held a protest at Incirlik base in response to discussion of the question of alleged genocide. This protest led to the base not operating for three days. In view of the worsening of the situation in Iraq and Afghanistan, the USA will hardly want to run such a risk.
The US Department of State's reaction followed immediately after the statement by the Pentagon spokesman. Department of State spokesman Tom Casey said that the question of opposing terrorists in Northern Iraq was not just the prerogative of official Baghdad but was also the prerogative of "representatives of Kurdish regions bordering on Turkey". Consequently, Washington presented Ankara with a difficult choice - to hold talks with forces which de facto supply the terrorist Kurdistan Workers' Party (PKK) with weapons. However, in view of Washington's anti-Turkish stance on holding a referendum on the future status of the city of Kirkuk, the situation is at an impasse. Ankara "simply has no-one left to talk to" and the statements by the Department of State spokesman were seen as a kind of failure of the attempts by the Turkish leadership to force the White House to ensure the security of the Iraqi sector of the Turkish-Iraqi border which is simply not being guarded today. Casey's statements about the USA supporting the idea of holding a referendum on the future status of the city of Kirkuk which he said "proceeds from the demands of the Iraqi constitution" were the last straw.
Curiously, the American press passed over the visits by Gul and Erdogan to Washington but attached particular importance to Buyukanit's talks in the Pentagon. About the results of the visit by Turkeys chief of General Staff, The Washington Times says that Buyukanit's talks were "the last warning to Washington" to get the USA to stop turning a blind eye to the activities of the PKK. The article said that actions which "will harm the interests of both parties" would be the next step. In this context, the newspaper cites the following words by Buyukanit: "If the Iraqi side is unable to guarantee border security, and if innocent Turkish citizens die as a result of this, official Ankara will take steps to avert a threat." The Washington Times called upon the White House "not to trifle with the trust of allies" and recalled that this was the first visit in person by the head of the Turkish General Staff since the start of the Iraq campaign and particular account should be taken of this fact.
The military versus diplomats
The final aspect of the visits was an attempt by the government of Ankara "to find a common language with the leaders of the Kurdish formations in northern Iraq". In particular, when taking part in the inauguration ceremony of the new president of Turkmenistan, Prime Minister Recep Tayyip Erdogan confirmed the possibility of holding free talks. The reaction of the army leadership swiftly followed. Ending his visit to the USA, the chief of the Turkish General Staff stated that "he did not see how appropriate it would be to meet people who openly support terrorists".  In view of the imminent presidential elections, it is not surprising that the opposition immediately took up this argument, accusing Erdogan of betraying Turkey's national interests. A serious crisis erupted.
The first reaction to Buyukanit's statement came from Foreign Minister Abdullah Gul who said that talks with the president of Iraq, Jalal Talabani, and with Masoud Barzani, the leader of the Kurdistan Democratic Party (KDP), did not mean recognising the independence of "Iraqi Kurdistan". "The prime minister merely stated a readiness for talks with forces making it possible to normalise the situation in the region, and Barzani and Talabani have already visited Ankara many times even before that statement was made. We have pointed out their errors openly. In their time, both of them spoke from Turkey's positions and we expect similar tactics from them today. There is no doubt that there are matters to discuss with them, "A. Gul said on Kanal-7 TV channel.
Commenting on the words by the chief of the General Staff, to the effect that "it would be wrong to meet people who openly support terrorists", the minister also said that Buyukanit was speaking "not as a diplomat but as a military man". "There are certain subjects which diplomats, not military men should talk about," Gul stressed.  In this connection, the foreign minister asked himself: "If we don't hold talks with anyone, how will we find a way out of the situation?" He said that diplomats hold talks even with enemies and that in the case of the Iraqis there could be no talk whatsoever of them being enemies. The Turkish foreign minister stressed in particular that the disintegration of Iraq into several states would lead to new wars, and "the creation on the territory of northern Iraq of an independent Kurdish state is utopia."
There will be no talks
According to reports in the Turkish media, official Ankara planned to organise a meeting with representatives of Iraqi Kurds in Istanbul in February but the meeting was postponed in view of the sharply negative reaction by the army leadership. The position adopted by President Ahmet Necdet Sezer is curious in this connection. He openly disassociated himself from supporting the government and said that "he did not invite and did not intend to invite the head of Iraq to Ankara, and he did not consider Masoud Barzani, the leader of the Kurdistan Democratic Party, to be someone he could hold talks with". Turkish presidential administration spokesmen have said that Sezer will not meet Talabani and Barzani until they change their stance towards the PKK. Sezer and Buyukanit are both of the opinion that the leaders of the Iraqi Kurds openly support the activities of the terrorist PKK. Intelligence shows that these statements are not unfounded. In particular, Barzani has often stated that "the PKK is the political problem of Turkey itself, and official Ankara should declare a general amnesty". Barzani has never called the PKK a terrorist organisation either.
Everything is clear in this regard for the Turkish opposition which is preparing for the general elections in November. Deniz Baykal, the leader of the Republican People's Party (CHP), spoke out immediately in support of the chief of the General Staff, Yasar Buyukanit, saying that "the USA, Talabani and Barzani should change their policy. Otherwise talks won't be of any use". Baykal accused those who supported holding talks with the Kurds of promulgating a lack of confidence in the strength of the 800,000-strong Turkish army, and he said that meetings with the representatives of the Iraqi Kurds would signify de facto "recognition of the creation of a state formation on those territories". And after all, Turkey has the second largest army among NATO member countries. The working visit to Ankara by an Iraqi deputy president, Adel Abdul Mahdi, a representative of the Shi'ite bloc, merits particular attention in this context. It is curious that Abdul Mahdi arrived in Ankara on the airplane of Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan who personally issued instructions to send the aircraft to Baghdad. During the two-day talks, Turkish officials called on Baghdad to prevent the holding of the referendum on the status of Kirkuk arguing that "the absence of stability in the northern provinces of Iraq will prevent voting from proceeding normally". Particularly memorable is the statement by the Turkish foreign minister to the effect that "if the leadership of Iraq is not able to prevent the activities of the terrorist PKK, Ankara may itself establish order on its borders".
Observers in Ankara note at the same time that the government of Turkey was unable to obtain the "anticipated reply" from Abdul Mahdi. As was expected, official Baghdad did not agree to compromise on any of the thorny issues, including the question of proposed military operations by the Turkish army in northern Iraq which left Erdogan with just one way out - direct talks with the Iraqi Kurds. The central government of Iraq simply does not have he capacity to focus on the PKK question. Turkey's president, Ahmet Necdet Sezer, also refused to meet Abdul Mahdi, which was a kind of response to the anti-Turkish stance of Jalal Talabani, the head of Iraq. Sezer has frequently rejected proposals by Baghdad officials to organise a visit by Talabani to Ankara.
Political circles in Ankara say at the same time that Abdul Mahdi's invitation should be viewed as the desire to balance the country's policy with regard to representatives of the various confessions in Iraq.  In particular, it is noted that the other deputy president of Iraq, Tariq al-Hashemi, a Sunni, has been invited to Istanbul several times over the past few months and this gave rise to a lot of dissatisfaction among the Shi'is.
As for the position of the leader of the northern Iraqi Kurds, Masoud Barzani, as was to be expected, he rejected claims that he supported the terrorist PKK, and he stated his readiness for talks. He said that even under the rule of Saddam Hussein, the government of Iraq practically did not control the remote districts on the Turkish-Iraqi border.
The Iraqi Turkoman factor
There is still the Iraqi Turkoman factor but as the December 2005 elections showed, the Iraqi Turkoman Front (ITC), which enjoys Ankara's support, did not receive the expected support. The ITC proved unable to bring together the Turkoman who are the third largest ethnic group in Iraq and, as a result, it won just five seats in the Iraqi parliament. It should be noted that the Turkish leadership has never counted on the Iraqi Turkoman although up until recently they accounted for the majority of the population of Kirkuk which the Kurds want to turn into the capital of Iraqi Kurdistan after the referendum. The Turkomans themselves favour postponing the referendum on the status of Kirkuk until 2010.
To sum up, in choosing the strategy of a non-military solution to the problem of northern Iraq, official Ankara will be forced to hold talks with the Iraqi Kurds and not just because the USA wants it. It is also demanded by the new Iraqi constitution which prescribes the creation of Kurdish self-government in the northern territories of the country. It is clear that the situation in Iraq will not change to Turkey's liking.
As for the status of the city of Kirkuk, the International Crisis Group, which is well known to the public in Azerbaijan, has drawn up a number of proposals under which the city should be handed over to UN control for a ten-year period. The ICG thinks that the situation will normalise over this period and it will only be possible to hold an objective referendum after that. However, the experts of the group see the Turkoman as a component part of a federative Kurdistan which Ankara rejects. It should be noted that Kirkuk and adjacent territories possess large oil reserves which will create an economic base for the Kurdish state.
In choosing a military path to resolve the northern Iraq issue, Ankara will face the problem of clashing with US interests and it is obvious that it will not do that in the run-up to the elections.
An analysis of the statements by the chief of the Turkish General Staff and foreign minister shows that there is no actual crisis in relations between the army and the government. In fact, both statements reflect the two paths along which Ankara might go. The deadlines for taking decisions are fast approaching. The referendum on the status of Kirkuk is planned for the autumn. Will Erdogan be able to take the same step as his predecessor, the late Bulent Ecevit, took in his time? It was Ecevit who went down in history for sending the Turkish army to Cyprus.