Qərb Putindən çoxdan eşitmək istədiyini eşitdi
Rusiya prezidenti Vladimir Putin dünya ijtimaiyyətini növbəti dəfə təəjjübləndirib. Bu dəfə - fevralın 10-da təhlükəsizlik məsələləri üzrə hər il keçirilən konfransdakı "Münhen tezisləri" ilə. Bildiyiniz kimi, söhbət ABŞ-ın dünyaya birqütblü nəzarət sistemi sırımaq jəhdindən gedir.
Sirr deyil ki, artıq hamı Rusiya prezidentinin ekstravaqant ifadələrinə alışıb. Bəzi ifadələri son zamanlar "buşizmlər" adlandırılan amerikalı həmkarı Jorj Buşdan fərqli olaraq, heç kim Putinin təhsil səviyyəsinin tutduğu yüksək vəzifəyə müvafiq olmadığını, yaxud dünyadakı durumu pis bildiyini heç ağlına belə gətirmirdi. Putinin məşhur ifadələri həmişə dövlət başçısı üçün müəyyən qədər oricinal olan sadəliyi, siyasətçilərdə milyonlarla rusiyalının çox yüksək qiymətləndirdiyi "mətbəx ifadələri"nə çox yaxın üslubu ilə fərqlənib. Elə birjə onun 1999-ju ildə Astanada işlətdiyi ifadəni xatırlamaq kifayətdir: "Biz terrorçuları hər yerdə təqib edəjəyik. Onları ayaqyolunda tutsaq, elə orada gəbərdəjəyik".
Lakin bu dəfə Rusiya lideri sadə danışıq dilindən çox uzaq idi. Dərhal görünürdü ki, o, amerikalıların və onların, onun öz təbirinjə desək, "birqütblü dünya yaratmaq istəyi"nin üzərinə həmləyə daxilən artıq çoxdan hazırlaşıb.
Səmimiyyətlə demək olar: Putin ondan çoxdan gözlənilənləri dedi. Bunu Moskvanın rəyinin dünyanın taleyini həll etdiyi dövrlərin xiffətini çəkən Rusiya gözləyirdi. Neft dollarları və qazdan əldə etdiyi gəlirlərlə Rusiyanın yenə güjləndiyini getdikjə daha aydın anlayan Avropada gözləyirdilər. Bir tərəfdən, Vaşinqton və onun Avropadakı bəzi müttəfiqləri, digər tərəfdən isə Moskva arasında qarşıdurmanı təlaşla (bəziləri isə ümidlə, hər şey siyasi baxış və istəklərdən asılıdır) keçmiş sosialist düşərgəsi ölkələrində gözləyirdilər. Amerikanın özündə də gözləyirdilər, çünki dünyanın siyasi xəritəsində nüfuzlarını gün-gündən artıran amerikalılar qüruru ayaq altına atılan Rusiyanın nə vaxtsa açıq qarşıdurma yolunu tutajağını anlayırdılar. Lakin bunlar artıq olub-keçənlər, yəni nətijədir. Onları doğuran səbəbləri dərindən araşdırmağa çalışaq.
Birqütblülük kimə sərfəlidir?
Kifayət qədər ritorik sualdır. Xüsusən də aşağıdakı iki amili nəzərə alanda: SSRİ-nin dağılmasına belə uzun müddət çalışan böyük dövlətin son məqsədlərini, həmçinin, Asiya qitəsi ölkələrinin, məsələn, Çinin, Hindistanın günbəgün artmaqda olan güjünü. Amma Asiya amili ayrıja söhbətin mövzusudur.
ABŞ amili üzərində dayanaq. SSRİ dağılandan sonra birdən anladıq ki, vaxtilə möhtəşəm dövlət məhz… güjlü olduğundan çökdü. Uzun illərboyu İttifaqın bütün güjü və iqtisadiyyatı hərbi-sənaye potensialının artırılmasına yönəldilmişdi. Strateci təyinatlı ən yeni silahlar hazırlanmasına SSRİ büdjəsinin böyük bir hissəsi - möhtəşəm pullar xərjlənirdi. Sürətlə silahlanma, "soyuq müharibə" hökmran idi. Lakin Qərbin iqtisadiyyatından fərqli olaraq, sosialist idarəçiliyi əsasında qurulan sovet iqtisadiyyatı buna zorla tab gətirirdi. Eyni zamanda, onu da anladıq ki, sürətlə silahlanma sayəsində ABŞ və digər kapitalist ölkələrinin iqtisadiyyatı görünməmiş sürətlə inkişaf etməyə başladı. Müdafiə siyasəti ətrafında kapitalist, bazar idarəçiliyi üsullarına əsaslanan ayrıja bir iqtisadiyyat - hərbi-sənaye kompleksi yarandı. Hərbi sifarişləri yerinə yetirən minlərlə zavod bundan milyardlar qazanır və dövlət xəzinəsinə vergi şəklində yüz milyonlar köçürürdülər. Yeni iş yerləri açılır, elmin inkişafına nəhəng subsidiyalar ayrılırdı. Paralel olaraq, infrastruktur, xidmət sektoru və s. də inkişaf edirdi. XX əsrin ortalarından etibarən müşahidə etdiyimiz və elə indi də davam etməkdə olan nəhəng, hətta inqilabi, o jümlədən, elmi tərəqqi də, əsasən, bununla bağlı idi. Hərbi sahəyə yatırılan hər 1 dollar sürətlə silahlanmada Moskva ilə rəqabət aparan dövlətlərin iqtisadiyyatına, minimum, 10-20 dollar gəlir gətirirdi. Minlərlə insan - iş adamları, siyasətçilər möhtəşəm kapitallar əldə etdilər.
Lakin SSRİ-nin və Varşava müqaviləsinin dağılması ilə durum bir qədər dəyişdi. Rəqib yox oldu, Qərb obıvatellərinin təfəkküründə isə Moskva və Rusiyanın düşmənlə eyniləşdirilməsi artıq, tədrijən, aradan qalxmağa başladı. Nüfuzlu şəxslərin müəyyən dairələrinə fövqəladə gəlir gətirən milyardlarla dolların sərf edildiyi əsas hədəf də artıq yox idi. Lakin qüdrətli Amerika iqtisadiyyatı da tədrijən tamamilə dinj fəaliyyətə keçməyə hazır deyildi. Bəzi ekspertlərin fikrinjə, hərbi xərjlər jəmi 50% azaldıldığı halda da, hətta ABŞ iqtisadiyyatı da sonsuz iqtisadi böhranla üzləşə bilərdi. Nüfuzunu, o jümlədən, maliyyə-iqtisadi qüdrətini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalan Qərb hərbi-sənaye kompleksi (HSK) öz mövqelərini qoruyub-saxlamaq üçün əlindən gələni etdi. Həmin illər ərzində bunu etmək üçün kifayət qədər siyasi vasitələr də əldə edilmişdi…
Yeni hədəflər, yeni düşmən axtarışları sovet təhlükəsinə qarşı çıxma və demokratiya uğrunda mübarizə kimi anlayışlar arasında sərhədləri, tədrijən, aradan qaldırdı. Təəssüf ki, müasir dünyada üçünjü dünya və postsovet məkanı ölkələrində demokratiya uğrunda mübarizə çox vaxt hərbi-siyasi və iqtisadi nüfuzun artırılması üçün özünəməxsus pərdədir. Son məqsəd - öz iqtisadiyyatının hərbi-siyasi tərkib hissəsini qoruyub-saxlamaq və hətta artırmaq isə məsələnin pərdələnmiş olsa da, kifayət qədər görünən və hissolunan jəhəti olaraq qalır.
Əlbəttə, bəşəriyyət üçün, məsələn, şaxələnmiş beynəlxalq terror şəbəkəsi, yaxud Şimali Koreya kimi ekstremist dövlətlərin simasında yeni təhlükələrin varlığını inkar etmək sadəlövhlük olardı. Lakin bu təhlükəli meyllərin meydana çıxmasına gətirib-çıxaran səbəb-nətijə amillərini diqqətlə izlədikdə, onların yaranmasının əsl səbəbinin daxili, yoxsa xariji aml olduğuna şübhə yaranır.
Mürəkkəbdən-sadəyə?
Güman etmək olardı ki, SSRİ dağıldıqdan sonra, dünyanın siyasi xəritəsindəki gərginlik də, tədrijən, aradan qalxajaq. Lakin təəssüf ki, hər şey bunun tam əksi oldu. Lokal müharibələr, regional qarşıdurmalar getdikjə daha təhlükəli səjiyyə kəsb etməkdədir. İndi dünya xəritəsində bu proseslərə - istər terror təhlükəsi olsun, istərsə də hərbi qarşıdurma - bu və ya digər dərəjədə jəlb olunmayan bölgələrin sayı çox azdır. O da göz qabağındadır ki, bütün bu proseslərin əsas iştirakçısı - bütün dünyada ədalət və demokratiya uğrunda dönməz mübariz qismində daha çox çıxış etməkdə olan ABŞ həm də bunu, əsasən, əldə silah edir. Fikrimjə, bunun Əfqanıstan və İraqda nə ilə sonujlandığını xatırlatmağa ehtiyaj yoxdur. İraqda nüvə silahı və kimyəvi silah axtarsalar da, yalnız Buş atanın düşmənini - Səddam Hüseyni tapdılar. Onu "müvəffəqiyyətlə" dar ağajından assalar da, İraqın zəngin neft yataqlarının "təhlükəsizliyini təmin etmək" də yaddan çıxmadı. Dövlət sistemi tarmar edilmiş ölkə isə gələjəyi dumanlı olan hissələrə parçalanmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qoyuldu.
Buna paralel olaraq, NATO-nun Şərqə - Rusiya sərhədlərinə doğru irəliləməsi davam edirdi. Bu, nə ilə şərtlənmişdi? Birmənalı javab vermək çətindir. Bəlkə, böyük dövlət ambisiyalarını heç vaxt unutmayan "dirçələn Rusiya" qarşısında qorxu ilə? Bəlkə, bu indi bəzi politoloqların dedikləri və yazdıqları kimi, demokratik dövlətlər klubu yaratmaq, başqa sözlə, vaxtilə demokratik olmayan ölkələri NATO tərkibinə qəbul etməklə, demokratiyanı bərqərar etmək arzusu idi? Bəlkə həmin dövlətləri, politoloqların fikrinjə, bəyan etdiyi demokratik dəyərlərdən uzaqlaşmağa başlayan Moskvanın iddialarından təjrid etmək jəhdi idi? Ola bilər. Hərçənd, sadalanan dəlillərin hər birinin bir zəif jəhəti var. Əgər Rusiya, Qərb siyasətçilərinin iddia etdikləri kimi, düşməndən dost və tərəfdaşa çevrilibsə, onda Qərb NATO və RƏM vasitəsilə müdafiə olunmağa qərar verməklə, faktiki, özü-özünü Rusiyaya qarşı qoymaqla kimdən müdafiə olunmaq fikrindədir? Rusiyanı öz böyük dövlətçilik iddialarını daha tez xatırlamağa, "döyüş şeypuru"nu yenidən səsləndirməyə de-fakto təhrik və hətta məjbur etmək kimə lazımdır? Bəlkə "soyuq müharibə"nin "ikinji seriyası"nda maraqlı olanlara? Bununla əlaqədar, Putinin Münhendəki çıxışından bir sitat gətirmək istərdim. O, NATO-nun Şərqə doğru genişlənməsini indiyədək yol vermədiyi ifadələrlə tənqid etdi: "Bəs Qərbdəki tərəfdaşlarımızın Varşava müqaviləsinin ləğvindən sonra verdikləri vədlər hara getdi? İndi həmin vədlər haradadır? Onlar heç kimin yadına da düşmür! Amma mən bəzilərini xatırladajağam. NATO-nun Baş katibi jənab Verner 17 may 1990-jı ildə Brüsseldə demişdi: "Bizim AFR ərazisindən kənarda qoşun yerləşdirməməyə hazır olmağımız faktının özü Sovet İttifaqına möhkəm təhlükəsizlik təminatı verir". Bu təminat indi haradadır?!".
"Ayı üçün zəngli saat"
Təkrara yol verəjəyəm. Bir çox ekspertin, bu sətirlərin müəllifinin də bölüşdüyü fikrinə görə, Putinin Münhendəki reaksiyası gözlənilən idi. O, bu nitqə doğru, özünün dediyi kimi, "bəzi tərəfdaşları"nın hərəkətləri ilə təhrik edilmişdi. Britaniyadakı BBJ Putindən sitat gətirir: "Özləri-özlərini qızışdıran bəzi tərəfdaşlarımız (ABŞ) mövjud olmayan bir təhlükədən ABŞ Konqresindən hərbi ehtiyajlar - İraq və Əfqanıstandakı hərbi əməliyyatlar, bahalı RƏM sistemi yaradılması üçün əlavə vəsait almaq məqsədilə istifadə edirlər. Bu bizim problem deyil. Antirusiya kartından daxili siyasi problemlərin həlli məqsədilə yararlanmaq nəyə gərəkdir, aydın deyil".
Rusiya prezidentiin çıxışından jəmi 2 gün əvvəl yer alan bir fakt. Pentaqonun müdafiə büdjəsinin parametrlərinin baxıldığı konqresdə fevralın 8-də çıxış edən yeni başçısı Robert Geys bəyan edib: "Bizə (Müdafiə Nazirliyinə) ordunun iştirakı ilə münaqişələr üçün hərbi vasitələrin bütün spektri lazımdır, çünki Rusiya, Çin, Şimali Koreya, İran və s. yerlərdə nə baş verəjəyini bilmirik". Geytsin sözlərinə görə, ehtimal olunan bu münaqişələr quru qoşunlarının sayının artırılmasını, deməli, əlavə xərjlər tələb edəjək. Qeyd etmək lazımdır ki, ABŞ prezidenti Jorj Buş 2008-ji ilin federal büdjəsinin müdafiə xərjlərinin jiddi artımını nəzərdə tutan (Pentaqon üçün, təxminən, $418 mlrd nəzərdə tutulub) layihəsini Konqresə bu çıxışdan da əvvəl göndərmişdi. ABŞ-ın hərbi xərjlərinin ümumi məbləği isə artıq çoxdan trilyon dolları ötüb. Yeri gəlmişkən, həmin kəskin açıqlamasından jəmi iki gün sonra Münhen konfransında çıxış edən Geyts özü də bildirdi ki, "Rusiyanı İran və KXDR kimi ölkələr kateqoriyasına aid etməsə də, Rusiyada jərəyan edən və təşviş doğuran daxili hadisələri nəzərdə tuturdu".
Buna javab kimi, Putinin SSRİ mövjud olan dövrdəki qüvvələr nisbəti barədə Münhen konfransında fevralın 10-da söylədiyi daha bir ifadəni xatırlatmaq olar: "Biz bu iki superdövlət arasındakı qüvvələr balansına minnətdarıq. Doğrudur, bu, kövrək və əlbəttə, vahiməli bir sülh idi. Amma həm də kifayət qədər etibarlı… Bu gün isə onun o qədər də etibarlı olmadığı üzə çıxır".
Məqalənin birinji hissəsində yazılanlara qayıdaraq, fikrimi bildirmək istərdim: Putin ondan gözlənilən bu addımı şüurlu olsa da, faktiki, qeyri-ixtiyari atdı. O, "öz tərəfdaşları"na bundan sonra Rusiyanın susmayajağı (minimum - müəl.) barədə açıq-aşkar xəbərdarlıq etməklə meydan oxudu. NATO-nun getdikjə artan hərbi irəliləməsinin və ABŞ-ın, mənjə, faktiki, "böyük dövlətçiliyin daşıyıjısı"nın davam gətirməyəjəyinə hesablanan ardıjıl birtərəfli hərəkətləri ilə künjə sıxılmış Vladimir Putin ondan istəniləni etdi. İndi artıq Qərb siyasətçiləri öz ölkələrinin ijtimaiyyətinə Rusiyanın "mənəm-mənəm" dediyini bildirərkən, vijdan əzabı çəkməyəjəklər. İndi sıravi vergi ödəyijilərinə hərbi xərjlərin dəfələrlə artırılmasını izah etmək, buna "qarşıdurmanın yeni mərhələsi ərəfəsində milli təhlükəsizlik" məsələləri bəhanəsi ilə bəraət qazandırmaq daha asan olajaq. Putin etməli olduğunu etdi. Üstəlik, bu həm "Qərb militaristləri"nin (SSRİ dönəmində adlandırdığımız kimi), həm də rusiyalıların özlərinin, o jümlədən, doğma Rusiya hərbi-sənaye kompleksinin ürəyinjə oldu. Odur ki dövlət başçısı postunda Putini yaxın vaxtlara qədər müdafiə naziri olmuş Sergey İvanov əvəz edərsə, buna nə biz, nə də Qərb bir o qədər də təəjjüblənməməliyik…
Faktiki, son bir neçə il ərzində İranda baş verənlərə nəzər salsaq, Rusiya ilə müəyyən paralellər də aparmaq olar. İranda Amerikanın radikal əhval-ruhiyyəli əleyhdarı Əhmədinecatin hakimiyyətə gəlməsini nə şərtləndirdi? O, məhz İrana göstərilən təzyiqlərin artması sayəsində prezident olaraq, hakimiyyəti dövründə Amerika - İran dialoqunun bərpasına şansların meydana çıxdığı daha mülayim Hatəmini əvəz etdi. Bir çox politoloq və ekspertlərin fikrinjə, Əhmədinecat heç də Amerikanın "şər oxu" ilə qarşıdurma siyasətinin meydana çıxmasının səbəbkarı yox, bu yeni siyasətin törəməsi oldu.
Nətijədə…
Bir çox siyasətçilər Rusiya prezidentinin açıqlamaları ilə ürəkdən razılaşdılar. Birjə nümunə. Bu günlərdə Bundestaqın xariji siyasət komissiyasında "Sol partiya" fraksiyasının rəhbəri Volfhanq Gerke (Wolfgang Gehrcke) Rusiya prezidenti Vladimir Putinin ABŞ-ın ünvanına tənqidi qeydləri ilə razılaşdı: "Putinin, demək olar ki, bütün sahələrdə səlahiyyətlərini aşan və beynəlxalq hüququ ayaq altına atan ABŞ-a ünvanladığı tənqid tamamilə əsaslıdır… Bu tənqidə jiddi münasibət bəslədiyi halda, alman siyasəti doğru hərəkət etmiş olardı". Fraksiya başçısının fikrinjə, "ASDP və XDİ-dən olan bəzi siyasətçilərin Putinin ijtimaiyyət qarşısında çıxışlarının kəskinliyi ilə bağlı emosionallığı onun tənqidi qeydlərini təkzib etməyin mümkünsüz olduğunu ört-basdır edə bilməz". Daha sonra deputat bildirdi: "Sol partiya" hesab edir ki, Avropada səmərəli təhlükəsizlik siyasətinə yalnız Rusiyanın iştirakı ilə nail olmaq mümkündür". Bu elə həmin Qərb ölkələrinin siyasətçilərinin belə qəbildən olan çoxsaylı çıxışlarından yalnız biridir…
Kimsə bu sətirlərin müəllifinin rusiyapərəst olduğunu güman edə bilər. Əsla! Şəxsən məni yenə də soyuq müharibə ərəfəsində olan "iki səngər", "iki dünya" arasında qalmaq perspektivi tamamilə açmır. Belə proseslər yaşadığımız bölgədə çox ağrılı nətijələr doğurajaq. Hər iki tərəfin bizdən indiki balanslaşdırılmış siyasətimizdən onlardan birinin xeyrinə imtina etməyimizi daha sərt şəkildə tələb edə biləjəyi günün gəlib çıxması da istisna deyil. Bu mərhələdə isə belə bir seçim Azərbayjan üçün çox ağrılı olajaq.

The West heard what it had wanted to hear for a long time
Russian President Vladimir Putin has again perplexed the world community, this time with his "Munich theses", voiced at the 10 February annual conference on security policy issues. As you may know, the subject of discussion was the US attempt to impose a unipolar system of control on the world.
It is no secret that everyone is used to the extravagant expressions of the Russian president. Unlike his US opposite number George Bush, some of whose expressions are now referred to as "Bushisms", no-one is calling into question Putin's level of education or knowledge of the world situation. Putin's comments have always been noted as being rather straightforward for a head of state, for being close to the "kitchen talk" which is so dear to the millions of Russians who appreciate candour and simplicity in politicians. Suffice it to recall the president's statement, "We will pursue terrorists everywhere. If we track them down in a toilet, we will damp them down right there", which was made in Astana in 1999.
But this time the Russian leader used language far removed from slang. It was evident that he had long been preparing an attack on the Americans and on what he described as their "desire to create a unipolar world".
To be frank, we can say this: Putin said what he had been expected to say for a long time. He had been expected to say this by people in Russia who feel nostalgic for the times when Moscow's word had to be reckoned with in the world. He had also been expected to say this by people in Europe who understand with every passing day that thanks to its petro-dollars and gas profits Russia is again ready to flex its muscles. He had been expected to say this by people in the former socialist countries who had long been watching, with mounting concern (and some with hope - depending on their political views and aspirations), the intensifying stand-off between Washington and some of its West European allies on the one hand and Moscow on the other. Finally, he had been expected to say this by people in the USA, because the Americans have been increasingly making their mark across the world's political map and should have been aware that one day Russia, whose ambitions had been reined in, would set out on a path of open confrontation. But what happened is simply the consequence of problems. Let us try to examine the root causes.
Who is interested in unipolarity?
This is a rather rhetorical question, especially if we take into consideration two factors: the intentions of a superpower which had worked so long for the collapse of the USSR and the ever increasing power of the Asian countries - China and India. But the Asian factor is the subject of a separate discussion.
Let's focus on the US. After the collapse of the USSR, we suddenly discovered that our once great superpower had broken up due to that very power. For many years, the entire might and economy of the Soviet Union had been geared towards strengthening its military and industrial potential.
Huge amounts of money - the greater part of the USSR budget - was spent on the development of sophisticated and strategic arms. An arms race and a cold war were underway. But, unlike the West, the Soviet-style economy, built on a socialist form of management, was actually falling apart. At the same time we suddenly realized that, thanks to the arms race, the economy of the USA and other capitalist countries was developing at a rapid pace. Defence policy was the focus of a whole new economy -defence and industrial sectors established on the basis of capitalist and market forms of management. Thousands of factories and defence enterprises were fulfilling military orders, thus earning billions and transferring hundreds of millions in tax to the treasury. New jobs were created, science was heavily subsidized. In parallel, the infrastructure and service sectors were also burgeoning. This largely laid the foundation for the immense, I would even say revolutionary, progress (including in the sciences) which we saw, and are still seeing, from the middle of the 20th century. In short, one dollar invested in the military sector brought in 10-20 dollars to the economies of countries which were Moscow's rivals in the arms race. Thousands of people - industrialists and politicians -earned huge fortunes.
But after the collapse of the USSR and the break-up of the Warsaw Pact the situation changed slightly. The adversary disappeared. Western minds gradually ceased to regard Moscow and Russia as an enemy. The main objective, through which hundreds of billions of dollars were accumulated as gigantic profits to a certain circle of influential persons, had suddenly disappeared. But even the powerful American economy turned out to be unprepared to turn to a completely peaceful path. Even the USA, according to expert assessments, would have faced the threat of profound economic recession if military expenditure had been reduced even by half. The Western military and industrial sectors, facing a reduction in influence, including financial and economic, did everything in their power to hold on to their previous position. Luckily, sufficient political support had been gathered over the years to do just that…
The search for new objectives and new enemies gradually erased the boundaries between such concepts as opposition to the Soviet threat and the struggle for democracy. In the modern world, unfortunately, the struggle for democracy in third world countries and in post-Soviet republics often serves as some sort of a pretext for stepping up military, political and economic clout. Of course? the objective is to preserve, and even expand, the military and political component of the national economy. Although it remains carefully unspoken, this side of the medal is also quite visible and tangible.
Of course, it would be naive to deny the presence of new threats to mankind, including the threat of widespread international terrorism and the policies of pariah countries such as North Korea. However, if we take a closer look at the causes and effects which led to the appearance of these dangerous tendencies, it becomes rather unclear as to whether the real reasons for their appearance are internal or external circumstances.
From difficult to simple things?
It could have been expected that after the collapse of the USSR the tension in the world's political arena would also subside. However, just the opposite has happened. Local conflicts and regional stand-offs are taking on an increasingly alarming aspect. There are very few regions on the world map today which are not affected to some extent: be it a threat of terror or military confrontation. It may be observed that the USA is turning into the main player in all these developments; a courageous fighter for justice and democracy around the world, as it were. In fact, this is often done with a gun in hand. I don't think it is worth repeating how this evolved in Afghanistan and Iraq. In the latter, the USA was looking for nuclear and chemical weapons, but all they found was the enemy of George Bush Sr., Saddam Hussein, who was unceremoniously sent to the gallows. Iraq's rich oil fields were "rendered harmless" and the country's state machinery was destroyed. This took the country to the verge of breakdown into its different constituent parts, with an unclear future.
Meanwhile, NATO enlargement eastwards, closer to the Russian border, continued. With what purpose? It is difficult to give an unequivocal answer. Was this fear of a "re-emerging Russia" which had never given up its imperial ambitions? Was it a wish to set up a club of democratic countries, as some political pundits are saying today - i.e. to introduce democracy by accepting the once undemocratic countries into NATO? Is this an attempt to protect these states from the ambitions of Moscow which, according to analysts, has begun to distance itself from the democratic values it had earlier espoused? Possibly yes, although all these arguments have a weak link. If Russia, as Western politicians were and are saying, has turned from an enemy into a friend and partner, then who is the West protecting itself from by means of NATO and antiballistic missile defence, thus deliberately setting itself against Russia? The West is urging, provoking and literally compelling Russia to refresh its "imperial ambitions" and raise the "battle flag" aloft. Perhaps someone has an interest in the continuation of the cold war.
I would like to quote from Vladimir Putin's speech in Munich. He lambasted NATO's enlargement eastwards, using expressions he had not used before: "And what happened to the assurances given by western partners after the break-up of the Warsaw Treaty? Where are those statements now?" he asked. "No-one even remembers them now! But let me remind you what was said. NATO Secretary General Mr. Werner said in Brussels on 17 May 1990: 'The very fact that we are prepared not to station NATO troops outside the territory of the FRG is giving the USSR reliable security guarantees!' Where are those guarantees now?!"
Alarm-clock for the "Bear"
Let me repeat. According to many experts, whose opinions are shared by the author of this article, Putin's Munich reaction should have been expected. He had almost been driven to make this speech, urged to do so by the action of "some partners", as he himself describes them. "Some partners (USA) are unwinding ever increasing power, have started to use a nonexistent threat to knock additional money out of the US Congress for military needs - for military action in Iraq, Afghanistan and construction of expensive, antiballistic missile defence," BBC quoted Putin as saying. "This is not our problem. It is unclear why the anti-Russian card is being used to solve domestic political problems."
Here is a fact which came to light just two days before the Russian president's speech. On 8 February, in US Congress hearings on defence budget parameters, the new head of the Pentagon, Robert Gates, said: "We (US Defence Department) need the entire spectrum of military resources for conflicts involving the army because we don't know what will happen in places like Russia, China, North Korea, Iran, etc." These potential conflicts, according to Gates, will require a major increase in ground troop numbers and, consequently, additional costs. It is worth mentioning that in the run-up to this speech, US President George Bush sent the Congress a draft federal budget for 2008 which, among other things, envisages a dramatic increase in defence spending -Pentagon expenditure has been put at 481bn dollars. At the same time, the total US military spend has long been in excess of 1 trillion dollars.
In fact, Gates, in a speech in Munich two days after this caustic remark, explained that he "did not include Russia in the same category of countries as Iran and North Korea, but pointed to domestic developments in Russia which are causing concern".
Another phrase Vladimir Putin used at the Munich conference on 10 February, with regard to the balance of power in the days of the Soviet Union, could be given as a response to Gates. "We should be grateful for the balance of power between these two superpowers," he said. "Of course, this was a fragile and rather scary peace. But it was strong enough… Today, it appears not to be so strong."
Let me return to what I said earlier and express the following opinion. Putin has inadvertently, though quite consciously, taken the step he had been expected to take. He astonished "his partners" by openly challenging and warning them that Russia was no longer going to remain tight-lipped (as a minimum - author). Cornered by NATO's mounting military advance, as well as by the unilateral and consistent actions of the USA which, in my opinion, are intended to make the "holder of imperial ambitions" give them up, Vladimir Putin did what people wanted him to do. Now western politicians will be able to inform public opinion, without any scruples, that Russia "has taken up the glove".
It will now be easier to explain to rank-and-file taxpayers the reasons for a multiple increase in military expenditure, which will be justified by "national security in the face of a new stage of confrontation". Putin has done what he was supposed to do. In fact, this has been appreciated by both "western militarists", as we used to describe them in Soviet times, and the Russians proper, including Russia's own military and industrial sector. So, neither we nor the West will be particularly surprised if Putin is succeeded by Sergey Ivanov, who until recently held the post of defence minister …
As a matter of fact, if we look at what happened in Iran in the last few years, we can draw several parallels with Russia. Just remember what determined the ascent to power of a radical anti-American, Ahmadinejad. He became president as a result of intensified political pressure on Iran, having replaced the more moderate Khatami. It was under the previous president that opportunities seemed to have emerged for a resumption of US-Iran dialogue. According to many political analysts and experts, Ahmadinejad is actually a product of the new US policy of confronting the "axis of evil", not the reason for the appearance of this policy.
As a result…
Frankly speaking, many politicians actually agree with the Russian president. Here is just one example of that. The leader of the Left Party faction on the Bundestag commission on foreign policy, Wolfgang Gehrcke, recently expressed his agreement with the Russian president's critical remarks about the USA. "Putin's criticism of the USA, which has transcended its authority in almost all areas and is infringing on international law, is very justified… the German political establishment would be right take this criticism seriously," the head of the parliamentary faction said.
According to Gehrcke, "the outburst of emotion on the part of SDPG and HDC politicians over Putin's unusually abrupt remarks cannot overshadow the fact that there is nothing to counter his criticism with."
"The Left Party considers that it will be possible to build an effective European security policy only with the participation and support of Russia," the MP said. And this is only one of many such statements by western politicians.
Some people may suspect that the author of this article is pro-Russian. Not at all! I am personally not very pleased with the prospect that from now onwards we may also find ourselves "between two trenches", "between two worlds" which have again come to the brink of a cold war. In a region like ours such processes will be very painful. And it cannot be ruled out that the day will come when both sides will demand that we reject our current balanced policy in favour of their side. At that point, it will need a very painful choice by Azerbaijan.