Pambıqçılıq inkişafın yeni mərhələsində
Ötən əsrin 70-80-ji illərində Azərbayjanda yüksəkrentabelli və gəlirli sahə sayılan pambıqçılıq son onillikdə dərin iqtisadi böhran içində idi. Ekspertlər bunun səbəbini əkinçilərin "ağ qızıl" bejərilməsinə laqeyd münasibətində görürlər. Keçmiş SSRİ-dəki eks-tərəfdaşlarla istehsal və tijarət əlaqələrinin pozulması, satış bazarının itirilməsi, əkinçilərin ağır iqtisadi durumu və bir çox başqa səbəblər də öz "töhfəsini" verib.
Böhranın tərkib hissələri
Kənddə aparılan islahatlar zəhmətkeş kəndlini fərdi torpaq sahəsinə malik və orada bazarda satılması sərfəli olan məhsul yetişdirə bilən sahibkara çevirdi. İslahatın ilk illərində ölkədə çörəyə ehtiyaj çox böyük idi və bununla əlaqədar, fermerlər dənli bitkilərin, xüsusilə yumşaq buğdanın perspektivli növlərinin yetişdirilməsinə xüsusi diqqət yetirməyə başladılar. Bazarda təzə tərəvəz, kartof və meyvə satışı da sərfəli idi. Aqrar islahatlar dərinləşdikjə, səpinlərin strukturu da kəskin dəyişdi, ənənəvi səpin dövriyyəsi pozuldu. Əgər əvvəllər dənli bitkilər 700 min hektardan çox sahədə əkilirdisə, pambıq üçün 50-60 min hektar ayrılırdı. Daha tez gəlir gətirən məhsul yetişdirməyə üstünlük veriləndən sonra, ənənəvi pambıqbejərmə rayonu Bərdə birdən-birə "tərəvəz", daha doğrusu, "kartof" mərkəzinə çevrildi, pambıq istehsalının həjmi isə 6-7 min ton səviyyəsinə endi.
Səlahiyyətli şəxslərin fikrinjə, mövjud vəziyyətin başlıja səbəblərindən biri pambığın alış qiymətlərini tənzimləyən inhisarçıların bu sahəni ələ keçirməsi ilə bağlı idi. Yerli fermerlər emal müəssisələrinin çox ağır şərtləri əsasında müqavilə bağlamağa məjbur olurdular. Bir qayda olaraq, alış qiymətləri məhsulun maya dəyərindən xeyli aşağı idi. Zavodlarda birinji keyfiyyət kateqoriyalı pambığı ilk payız yağışlarına qədər qəbul edirdilər. Məhsulun qalan hissəsini isə fermerlər ikinji, üçünjü və hətta dördünjü növ kimi təhvil verməyə məjbur olurdular, bu da, təbii ki, onların təsərrüfat büdjəsinə mənfi təsir göstərirdi.
Bu sahədə tənəzzül bir neçə il davam etdi. Mütəxəssislər eyni adamların eyni torpaqdan əldə etdikləri məhsulun həjminin niyə hər hektardan 8-9 sentnerə düşməsinin səbəbini heç jür izah edə bilmirdilər. Lakin 2003-jü ildə fermerlər 66,2 min hektar sahədə artıq 99,5 min ton məhsul yetişdirib təhvil verdilər. Plantasiyaların hər hektarında məhsuldarlıq artaraq, orta hesabla, 13,2 sentnerə çatdı.
Bazar və məmurlar
Bu sahədə dönüş 2004-jü ildə başladı: vəziyyət kəskin dəyişdi və aqrar islahatların aparıldığı bütün illər ərzində ilk dəfə pambıq istehsalı artaraq, 136,7 min tona çatdı. Keçən il respublikada 102,7 min hektar sahədən 130 min tona yaxın yeni məhsul toplanaraq, emal müəssisələrinə göndərilib. Bu, 2005-ji ildəkindən 50 min ton az olsa da, bununla belə, sahənin inkişafı davam edir.
Köhnə iqtisadi sistemdən fərqli olaraq, bu gün sahəyə rəhbərlik vahid mərkəzdən həyata keçirilmir. Pambıqtəmizləmə zavodlarının özəlləşdirilməsindən sonra vəziyyət kəskin dəyişib.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, hər il respublikanın müəssisələrində 40 min tondan çox pambıq lifi, həmçinin, prosesin gedişində alınan ulyuk, lint və tiftik istehsal olunur. Zavodlarda emalçılar 35-38% lif, 55-58% çiyid, 1% ulyuk, 3% lint və 0,6% tiftik əldə edirlər. Pambıq çiyidi 17-20% rafinə olunmuş yağ, 41% şrot, 39-40% qabıq və digər məhsullar verir. Həm də 1998-ji ildən Azərbayjanda pambıq lifinin Beynəlxalq Pambıq Assosiasiyası tərəfindən təsdiq olunmuş yeni etalonları tətbiq edilir. Ölkənin pambıqtəmizləmə zavodlarında istifadə olunan məhsul ortaliflidir və onu Amerika sortundan fərqləndirən sarıçalarlı səjiyyəvi rəngə malikdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, emal zavodlarının əksəriyyəti məhsulunu xarijə ixraj edən MKT istehsalat kommersiya şirkətinin nəzarətindədir. Şirkət pambıq lifini, bir qayda olaraq, İsveçrə, ABŞ, Lixtenşteyn, Rusiya və d. ölkələrə daşıyır.
İki il əvvəl Azərbayjan bazarına daha bir "pambıq" şirkəti - "Aqro" daxil oldu və Əli Bayramlı pambıqtəmizləmə zavodu, Sabirabad, Saatlı, Ağjabədi, Biləsuvar, Bərdə, İmişli, Beyləqan və pambıq əkilən başqa rayonlarda tədarük məntəqələri, onlarja qəbul məntəqəsi, eləjə də pambıq emal edən üç müəssisə tikib istismara verdi. Perspektivdə pambıq çiyidinin emalı zavodu və toxujuluq fabrikinin tikintisi də nəzərdə tutulub. 2006-jı ildə şirkət 60 min ton məhsul yığıb və tədarük edib.
Asılılığı nejə aradan qaldırmalı
Pambıqçılığın bugünkü əsas problemlərindən biri pambıq lifinin dünya bazar qiymətlərindən asılılığının aradan qaldırılması sayılır. Azərbayjan pambığının payı jüzi olsa da, formalaşmış qiymətlər məhsulun xammal istehsalçılarından alış qiymətlərinə mənfi təsir göstərir.
Hələlik, vəziyyətdən yeganə çıxış yolu respublikada hazır məhsul istehsalının təşkilidir. Konkret desək, "Sumqayıt xovlu iplik" müəssisəsinin bərpasına başlamaq qərara alınıb. Yeni investisiyalar sayəsində, bu müəssisə sutkada 7-10 ton həjmində yun, yarıyun və akril məmulat istehsal etməyə başlayıb. Və əgər MKT İstehsal Kommersiya 2008-ji ilə qədər bu müəssisənin inkişafına söz verdiyi 80 mln dollar investisiyanı qoysa, burada daha iki istehsalat xətti qurulajaq.
Bundan başqa, artıq Azərbayjanda pambıq çiyidindən yağ almağı öyrəniblər. "Əli Bayramlı yağ-piy" ASJ və "Gənjə yağ-piy" ASJ-də hər min ton texniki çiyiddən 100-110 kq qara yağ "əldə edilir". Texnoloci emal problemləri başa çatdıqdan sonra, preslənmiş qara yağın hər min tonundan 880 kq təmiz (rafinə olunmuş) yağ və 103 kq soapstok alınır. Yerdə qalan jmıx, qabıq, başqa növ məhsullar kənd təsərrüfatlarına ünvanlanır və heyvandarlıq fermalarında qaramal yeminə əlavə kimi istifadə olunur.
Bir sözlə, vaxtilə kənd təsərrüfatının aparıjı sahələrindən olan pambıqçılıq, tədrijən, böhrandan çıxır. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Bitkiçilik və Aqrokimya Şöbəsinin sektor eksperti Saday Ağababayevin dediyi kimi: "Pambıqçılarımızın uğuruna pambığın alış qiymətlərinin artırılması, fermer kollektivlərinin formalaşması, səhmdar jəmiyyətlərin məhsulun yetişdirilməsi və yığımında pambıqçılara kömək göstərmələri səbəb olub". Odur ki 2007-ji ildə bu sahədə daha böyük sıçrayış gözlənilir.

OVERCOMING THE CRISIS
Cotton growing, considered a very profitable sector in Azerbaijan in the 1970s and 80s, has been in a deep economic crisis for the past decade. Experts think this is because farmers have lost interest in cultivating the snow-white fibre. The destruction of production and trade links with ex-partners in the former USSR also played a part, as did the loss of markets, the tough economic position of arable farmers and much else besides.
Contributory factors to the crisis
Land reform turned a working peasant into the owner of a plot of land on which he could produce what could be sold at a profit at the market. In the first years of reform the country badly needed bread, so farmers began to pay more attention to growing cereals, especially promising varieties of soft wheat. It was also profitable to sell fresh vegetables, potatoes and fruit. As agricultural reform deepened, the sowing pattern changed dramatically and the traditional crop rotation was broken. While over 700,000 hectares were given over to cereals, no more than 50-60,000 hectares were sown to cotton. It became more profitable to grow produce that gave a quick return. So the traditionally cotton-growing Barda district suddenly became a "vegetable", or to be more exact "potato", district, and production of cotton here fell to 6-7,000 tonnes.
Those in the know say that one of the main reasons is that the sector was in the hands of monopolists who regulated the purchase price of raw cotton. Local farmers were forced to conclude agreements with cotton gins on slave terms. As a rule, the purchase prices were much lower than the production cost. Moreover, the gins would take first-grade cotton only before the first autumn rains. The farmers were forced to sell the rest of the harvest as second, third and even fourth grade, which, of course, had a negative effect on their farm budgets.
The decline in the sector lasted several years. Specialists could not understand how the same people on the same land could be producing such low harvests, the volume of which fell to eight to nine centners (800-900 kg) per hectare. However, in 2003 farmers cultivated and sent for processing 99,500 tonnes on an area of 66,200 hectares. The average return on one hectare had grown to 13.2 centners (1,320 kg).
Officials and the market
The sector reached a turning point in 2004 when the situation changed dramatically and for the first time in all the years of agricultural reform cotton production increased and reached 136,700 tonnes. Last year in the republic 130,000 tonnes were harvested from 102,700 hectares and sent for processing. This is over 50,000 tonnes less than in 2005. Nevertheless, the sector has continued to develop.
Unlike in the previous economic system the sector is not managed from a single centre any more. The situation changed considerably after the privatization of the cotton gins.
According to figures from the State Statistics Committee, more than 40,000 tonnes of cotton fibre are produced in the republic's enterprises, as well as gin motes, lint and cotton down, and by-products of the ginning process. The gins obtain 35-38 per cent fibre, 55-58 per cent seeds, 1 per cent motes, 3 per cent lint and 0.6 per cent cotton down. Processed cottonseed produces 17-20 per cent refined oil, 41 per cent cottonseed meal, 39-40 per cent cottonseed hulls and other products. Since 1998 Azerbaijan has been applying new standards for cotton fibre, confirmed by the International Cotton Association. The produce sent to the country's cotton gins is of average fibre content and has a particular yellowish hue that distinguishes it from American cotton.
Many gins have gone over to the commercial production firm MKT which exports its products, mainly to Switzerland, the USA, Liechtenstein, Russia and other countries.
Two years ago a new cotton company appeared on the Azerbaijani market, Agro, which built and put into operation the Ali-Bayramli cotton gin and preparatory points in Sabirabad, Saatli, Agjabedi, Bilasuvar, Barda, Imishli, Beylagan and other cotton-growing districts, dozens of reception points and three enterprises to process the raw material. Future plans include construction of a mill to process cottonseed and also a textile mill. The company harvested and processed around 60,000 tonnes of output in 2006.
How to overcome dependence
One of the main problems today in cotton growing is the need to overcome dependence on world prices for cotton fibre. Although the proportion of Azerbaijani fibre on the world market is tiny, prices have a negative effect on the purchase price from producers of the raw material.
The only solution at present is to develop production of the finished product in the republic. To be more specific, it has been decided to revive the Sumgayit Kovlu Iplik enterprise (Sumgayit Cotton Fleece) which, thanks to new investments, has already begun to produce wool, wool-mix and acrylic products, manufacturing 7-10 tonnes in 24 hours. If MTK Istehsalat Kommersiya (MTK Commercial Production) invests the promised $70m dollars in the development of the enterprise by 2008, another two production lines will be put into operation.
Azerbaijan has already learnt to produce oil from cottonseed. The Ali-Bayramli Yag-Piy (Fats) and Ganja Yag-Piy concerns produce 100-110 kg of black oil from 1,000 tonnes of technical cottonseed. When the technical processes are completed, 1,000 tonnes of black pressed oil produces 880 kg of pure (refined) oil and 103 kg of soap stock. The cake, hulls and other by products are used as food supplements for cattle.
Cotton growing, which was once one of the leading sectors in agriculture, is gradually emerging from the crisis. "The success of our cotton growers has been helped by the increase in the purchase price of raw cotton, the creation of farmers' collectives and assistance to joint-stock companies of cotton-growers in cultivation and harvesting," Saday Agababayev said, an expert at the department for crop-growing and agro-chemistry at the Agriculture Ministry. Even further progress is expected in this sector in 2007.