İQTİSADİ ƏMƏKDAŞLIQ KOMİSSİYASI: FORMAT VƏ PRİORİTETLƏR DƏYİŞDİ
Son dövrlər Azərbayjanla Amerikanın qarşılıqlı fəaliyyətində tijarət-iqtisadi və investisiya əlaqələri üzrə ikitərəfli münasibətlərin daha yüksək və keyfiyyətjə yeni mərhələyə keçməsindən xəbər verən önəmli dəyişikliklər baş verir. Azərbayjan və Amerika arasında iqtisadi tərəfdaşlıq üzrə komissiyanın (İTK) fevralın 7-də Bakıda keçirilən birinji birgə ijlasının nətijələrini məhz bu kontekstdə nəzərdən keçirmək lazımdır. Məsələ təkjə dialoqun institusional çərçivələrinin dəyişməsində (İTK bu vaxtadək fəaliyyət göstərən müştərək işçi qrupunu yeniləşdirib) və birinji ijlasda tərəflərin çox yüksək səviyyədə təmsil olunmasında (burada hər iki tərəfdən aparıjı nazirlik və idarə rəhbərləri iştirak edib - maliyyə naziri S.Şərifov Azərbayjan tərəfdən, Amerika dövlət katibinin iqtisadiyyat, energetika və biznes məsələləri üzrə müavini D.Sallivan ABŞ tərəfdən İTK-nın həmsədridir) deyil, həm də qoyulan məsələlərin xarakterində və onların həllinə yeni yanaşmalardadır.
İTK-nın təsis olunması ikitərəfli qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələlərinə prinsipjə yeni yanaşmanın işlənib-hazırlanmasına Bakı və Vaşinqtonun artan marağının göstərijisidir. Qeyd etmək lazımdır ki, 2006-jı ildə iki ölkə arasında mal dövriyyəsi əvvəlki illə müqayisədə artıb və 290 milyon dollara çatıb. Azərbayjanda idxal 40 % (198 mln), ixraj isə 113 % (92 mln) olub. Amma bu rəqəmlər də tərəfləri, əlbəttə, qane etmir. İnvestisiya sahəsində işlər daha yaxşıdır - ABŞ Azərbayjanın aparıjı tijarət tərəfdaşı olmasa da, yenə də Azərbayjan iqtisadiyyatında ən iri sərmayədarlardan biridir.
Bəzi ekspertlər dialoqun formatının dəyişdirilməsində ABŞ-ın Bakıdakı yeni səfiri Enn Dersin aparıjı rol oynadığını vurğulayırlar. Səfir iki ölkə arasında tijarət-iqtisadi əməkdaşlığın inkişafına böyük diqqət ayırır.
İTK-nın ilk ijlasının gündəliyində bir neçə aparıjı məsələ var idi: ölkəmizin sabit inkişafının və bazar iqtisadiyyatına uğurla keçməsinin təmin edilməsi, neft gəlirlərindən ədalətli və səmərəli istifadə, Azərbayjanın enerci ehtiyatlarının əsas tədarükçüsü və Şərq-Qərb enerci dəhlizinin birləşdiriji bəndi qismində mühüm rolunun qorunması. Ölkəmizlə dialoqda ABŞ ənənəvi olaraq makroiqtisadi siyasət və inkişaf məsələlərinə böyük önəm verir. Bu zaman Azərbayjan iqtisadiyyatının uzunmüddətli sabit inkişafının təmin olunmasında Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) müsbət rolu xüsusi vurğulanır. Bu kontekstdə, İTK-nın birinji toplantısının nətijələrinə görə, ABŞ Tijarət və İnkişaf Agentliyi ilə ARDNF arasında fondun gələjək institusional inkişafı üçün qrant ayrılmasına dair saziş imzalanıb (qrantın həjmi 0,8 mln dollardır).
Komissiyanın birinji sessiyasının işində Azərbayjanda tijarət-investisiya iqliminin yaxşılaşdırılması problematikası önəmli yer tuturdu. Tərəflər bu məsələnin Azərbayjanın qeyri-energetika sektorunun inkişaf etdirilməsi baxımından çox önəmli olduğunu qeyd etdilər. Bu baxımdan, Amerika tərəfi 2007-ji ildə Azərbayjanı ÜTT-yə qəbul üçün zəruri olan şərtlərin gerçəkləşdirilməsini intensivləşdirməyə, həmçinin, ölkədə investisiya mühitinin sağlamlaşdırılmasına yönəldilən bir sıra qanunların qəbulunu sürətləndirməyə çağırdı. Azərbayjanda qanunverijilik prosesinin, milli qanunverijilik sisteminin və Milli Məjlisin hüquqi bazasının şəffaflığının artırılması da bu baxımdan nəzərdən keçirilirdi.
Keçirilən diskussiyaların daha bir prioritet mövzusu telekommunikasiya və informasiya texnologi-yaları sahəsində əməkdaşlıq oldu. Hər iki tərəf bu sektorun milli iqtisadiyyatın diversifikasiyasında önəmli rol oynaya biləjəyi ilə razıdır.
Məlum olduğu kimi, 2006-jı ilin sentyabrında ABŞ və Azərbayjan həmin sahədə qarşılıqlı anlaşma barədə memorandum imzalayıblar. Bu sənədin davamı kimi, telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sektorunda əməkdaşlığın monitorinqi üzrə daimi işçi qrupun yaradılmasına dair razılaşma əldə edildi.
Tijarəti gömrük xidmətinin səmərəli və şəffaf işi olmadan inkişaf etdirmək mümkünsüzdür. Bu sahədə əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, gömrük xidmətinin fəaliyyətinin şəffaflığı və səmərəliliyini artırmaq məqsədilə tərəflər müvafiq hökumətlərarası saziş imzaladılar. İki ölkə arasında kommersiya əlaqələrinin stimullaşdırılması məqsədilə Amerika tərəfi ölkəmizə ABŞ şirkətlərinin jəlb edilməsi, yeni tijarət layihələrinin gerçəkləşdirilməsi, Azərbayjan malları və xidmətlərinin ABŞ bazarına çıxışı üçün şəraitin yaxşılaşdırılması imkanlarının araşdırılması üçün yüksəksəviyyəli tijarət nümayəndə heyətinin göndərilməyə hazır olduğunu da bildirdi. ABŞ Tijarət Nazirliyi bu səfərin nətijələri əsasında ölkədə Azərbayjanın tijarət və investisiya imkanlarına həsr olunmuş bir sıra təqdimat tədbirləri keçirmək niyyətindədir.
Tərəflərin birgə layihələrin maliyyələşdirilməsinə yeni yanaşması İTK-nın birinji sessiyasının ən önəmli xüsusiyyəti və kifayət qədər perspektivli nətijəsi oldu. Belə ki, hər iki ölkənin hökumətlərinin ümumi maraq doğuran layihələrə texniki yardım proqramlarının həyata keçirilməsini maliyyələşdiriməsi barədə razılıq əldə edildi. Bu məqsədlə birgə maliyyələşdirmə üzrə daimi işçi qrup yaradılması nəzərdə tutulub. İşçi qrup bu və ya digər layihədə tərəflərin iştirakının mexanizmləri, müddətləri və dərəjəsini işləyib-hazırlamalıdır. Onun ilk tövsiyələri hökumətlərə 30 iyun 2007-ji ildən gej olmayaraq təqdim edilməlidir.
Göstərilən razılaşmalarla yanaşı, İTK-nın işçi sessiyasının nətijələrinə görə, xəzinədarlığın inkişaf etdirilməsi məsələlərində əməkdaşlıq, dövlət investisiya siyasəti layihəsinin həyata keçirilməsi, səhiyyə sahəsində islahat, təjili tibbi yardım sisteminin inkişaf etdirilməsi, parlament fəaliyyətinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi layihəsi kimi sahələrdə qarşılıqlı anlaşma barədə daha beş memorandum imzalandı.
Bütövlükdə, Azərbayjanla ABŞ arasında dialoq və qarşılıqlı fəaliyyətin feni formatı ölkələrimiz arasındakı münasibətlərdə real müsbət kəmiyyət və keyfiyyət dəyişikliklərinin əksidir. İTK-nın həmin sessiyasında əldə olunan saziş və razılaşmalar bir-biri ilə bağlı iki meylin təsirini əks etdirir. ABŞ ölkəmizdə iqtisadi və investisiya iştirakının möhkəmləndirilməsinə jan atır, Azərbayjan hökuməti isə Amerika tərəfinin bu marağından milli iqtisadiyyatın, ilk növbədə, qeyri-neft sektorunun sabit inkişafını təmin etmək və səmərəliliyini yüksəltmək üçün yararlanmaq fikrindədir.

THE ECONOMIC PARTNERSHIP COMMISSION:CHANGE IN FORMATS AND PRIORITIES
Azerbaijani-US cooperation has recently been experiencing important changes which testify to the move of bilateral trade, economic and investment cooperation to a higher and qualitatively new level. Precisely within this context should one view the results of the first meeting of the joint Azerbaijani-US Economic Partnership Commission (EPC) held in Baku on 7 February. Certainly, the point is not only the change of the institutional framework of dialogue (the EPC replaced a working group that had been operating) and the unprecedented high level of the representation of the sides at the first meeting but the nature of issues raised and new approaches to their resolution too (both sides were represented there by the heads of leading ministries and departments - Finance Minister S. Sharifov is the Azerbaijani co-chairman of the EPC, while US Assistant Secretary of State for Economic and Business Affairs D. Sullivan is the US co-chairman).
The establishment of the EPC symbolises an increased interest on the part of Baku and Washington in developing fundamentally new approaches to issues of bilateral cooperation. It should be noted in this relation that trade between the two countries increased in 2006 in comparison with 2005, amounting to 290m dollars. Azerbaijani imports grew by 40 per cent (198m), while exports by 113 per cent (92m). These figures certainly cannot completely satisfy the sides. The situation is far better in the area of investment - although not Azerbaijan's leading trade partner, the USA continues to be one of the largest investors in the Azerbaijani economy.
Incidentally, some experts stress that the driving force that has caused the change in the format of dialogue are the efforts of the new US ambassador to Baku, Anne Derse, who quite actively started working towards the development of trade-economic and investment  cooperation between the two countries.
Ensuring the sustainable development of our country and its successful transition to a market economy, fair and effective use of oil incomes and preserving Azerbaijan's important role as the main producer of energy resources and a connecting link in the East-West energy corridor topped the agenda of the first meeting of the EPC. In its dialogue with our country the USA traditionally attaches major importance to macroeconomic policy and development. A special emphasis is placed on the positive role of the State Oil Fund (SOFAR) in ensuring the long-term sustainable development of the Azerbaijani economy. In this context it is important to note that the first meting of the EPC resulted in the signing of an agreement between the US Trade and Development Agency and SOFAR on the allocation of a grant for the further institutional development of the fund (the grant is worth 0.8m dollars).
The problem of improving the trade and investment climate in Azerbaijan occupied a noticeable place in the work of the first meeting of the commission. The sides noted the major importance of this issue form the point of view of the development of the non-energy sector of the Azerbaijani economy. Regarding this issue, the USA calls on Azerbaijan to intensify in 2007 its efforts to implement the conditions required for joining the WTO and to speed up the adoption of a number of laws aimed at improving the investment climate in the country. Improving the transparency of law-making in Azerbaijan and the development of the national legislative system and the legal framework of the Milli Majlis was also looked into in this context.
Cooperation in the area of telecommunications and information technologies was another priority topic of the discussions held. Both sides recognize that this sector may play an important role in the diversification of the national economy. As is known, the USA and Azerbaijan signed a memorandum of mutual understanding in this area in September 2006. As a follow-up to this document, agreement was reached at the first meeting of the EPC to set up a permanent working group to monitor cooperation in the telecommunications and information technologies sector.
The development of trade is impossible without the effective and transparent operation of the customs service. The sides signed an inter-government agreement aimed at developing cooperation in this area and improving the transparency and effectiveness of the operation of the customs service. In order to stimulate commercial ties between the countries, the US side also expressed its readiness to send to our country a high-ranking trade-related delegation to look into opportunities for attracting US companies to Azerbaijan, implementing new trade projects, and improving the market conditions for opening a gateway for US goods and services to the Azerbaijani market. Following this visit, the US Department of Commerce intends to hold a number of presentations in Azerbaijan dedicated to our country's trade and investment opportunities.
The most important feature and a very promising result of the first meeting of the EPC was a new approach of the sides to the funding of joint projects. In particular, agreement was reached that the governments of both countries would jointly finance the implementation of programmes for the technical support of projects that will represent common interest. To this effect, it is planned to set up a permanent working group for joint funding which is to develop mechanisms and set deadlines and the extent of the sides' involvement in projects. The first recommendations from this group are to be submitted to the governments no later than 30 June 2007.
Along with the afore-said agreements, the working meeting of the EPC also resulted in the signing of five memoranda of mutual understanding in such areas as cooperation in developing the treasury, the implementation of a project on state investment policy, the reforming of the health care system, the development of the system of emergency medical services, and project for improving the effectiveness of parliament's work.
Overall, the new format of dialogue and cooperation between Azerbaijan and the USA is a reflection of actual positive quantitative and qualitative changes in the relations between our countries. The agreements reached at the recent meeting of the EPC reflect the operation of two interrelated tendencies. The USA aspires to strengthen its economic and investment presence in our country, while the Azerbaijani government is set to use this interest on the part of the USA in the interests of ensuring the sustainable development of the national economy, primarily its non-oil sector, and improving its effectiveness.