Azərbaycanı çirkli pulların yuyulması ilə mübarizədə böyük işlər gözləyir
Məlum olduğu kimi, jinayətlərin əksəriyyətinin məqsədi puldur. Doğrudur, bu yolla "qazanılan" pulları "çirkli" adlandırırlar, lakin bu, həmin pulların sahiblərini o qədər də ilgiləndirmir. Bütün dünyada jinayətkarlar hüquq-mühafizə orqanlarını qıjıqlandırmamaq məqsədilə öz "gəlirlərini" artıq çoxdan "yumağı" öyrəniblər. Bunun çeşidli yolları da ijad edildiyindən, bu bəla ilə mübarizəni təşkil etmək getdikjə çətinləşir. Bütün dünyada terrorçu təşkilatlar daha da fəallaşmağa başlayandan sonra isə onların maliyyələşdirilməsinin qarşısını almaq üçün tədbirlərin görülməsi məsələsi xüsusilə kəskinləşdi. Pulun onlara böyük çantalarda nağd şəklində çatdırıldığını təsəvvür eimək mümkünsüzdür. Həmin pullar banklar vasitəsilə ötürülürsə, deməli, bu axını aşkar etmək və qarşısını almaq üçün hansısa üsullar olmalıdır.
Təki istək olsun, imkan həmişə tapılar. Dünyanın əksər ölkələrinin, o jümlədən, bizim ölkəmizin hakimiyyətinin də belə bir istəyi var. Hətta bu mübarizəni daha səmərəli etmək üçün xüsusi təşkilatlar da yaradılıb ki, onlarla əməkdaşlıq inkişaf etmiş istənilən dövlət üçün "şərəf işi" sayılır. Hazırda Avropa Şurasının bu bəla ilə mübarizə təşəbbüsünə dünyanın iyirmidən artıq dövləti qoşulub və onun başında pulların yuyulması və terrorizmin maliyyələşdirilməsi ilə mübarizə üzrə xüsusi komitə - MONEYVAL durur. 1997-ji ildə pulların yuyulması ilə mübarizə üçün beynəlxalq qurum qismində yaradılan MONEYVAL 2001-ji ildə öz mandatını genişləndirərək, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi məsələsini də hədəfə götürdü.
Standartlar qəbul edilir, tövsiyələrə əməl olunur
Beynəlxalq strukturlar bu təşəbbüsə qoşulan dövlətlərin əməl etməli olduqları əsas tövsiyələri artıq müəyyənləşdiriblər.  Bunların sırasında anonim və özgə adı altında açılan hesablara qadağa qoyulması, müştərilərin dürüst yoxlanması, pul köçürmələrinə dair sənədlərin 5 il saxlanılması, əməliyyatların sövdələşmənin iqtisadi aə digər jəhətdən əsaslandırılmış olması baxımından yoxlanması və s. var. Komitənin növbəti toplantısını jari il fevralın axırlarında Strasburqda keçirmək planlaşdırılır. Azərbayjan Milli Bankının baş direktoru, qanunsuz gəlirlərin leqallaşdırılması ilə mübarizə məsələləri üzrə ekspert qrupunun rəhbəri  Rüfət Aslanlının sözlərinə görə, bu ijlas ilk dəfə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OEJD) çirkli pulların yuyulmasına qarşı maliyyə tədbirləri qrupunun (FATF) iştirakı ilə keçiriləjək. FATF-a 25-dən artıq ölkənin daxil olduğu nəzərə alınarsa, belə bir praktika sıx təmaslar və ikitərəfli münasibətlərin yaradılması üçün səmərəli olajaq. Onu da demək lazımdır ki, MONEYVAL təşklatı ilə əməkdaşlıq etdiyi qısa müddət ərzində Azərbayjan özünü pulların yuyulması ilə fəal mübarizə aparan ölkə kimi tanıdıb və bu istiqamətdə atdığı addımlara görə dəstəklənib. "Terrorizmin maliyyələşdirilməsi ilə mübarizə məsələsində Azərbayjanı kifayət qədər irəli getmiş ölkə saymaq olar. Ölkə Avropa Şurasının pulların yuyulması ilə mübarizəyə dair qətnamələrinə qoşulub. Azərbayjan parlamenti həmin qətnamələri ratifikasiya edib və beynəlxalq təşkilatların tövsiyələri artıq praktikada tətbiq edilir. Məsələn, anonim hesablar açılmasını və anonim qiymətli kağızlar buraxılmasını qadağan edən qanun qəbul edilib. Çirkli pulların yuyulması ilə mübarizə Azərbayjanda korrupsiya ilə mübarizə üzrə Dövlət Proqramının da komponentlərindən biridir", - deyə R.Aslanlı bildirdi.
Azərbayjanın MONEYVAL tərəfindən qiymətləndirilməsinin birinji raundu 2003-jü ilin may ayında keçirilib. Onun əsasında respublika FATF-ın yeniləşdirilmiş standartlarına, əsasən, javab verən ölkələr kateqoriyasına aid edilib. Bu andan etibarən, standartlara biri də əlavə olundu - terrorçuluğun maliyyələşdirilməsilə mübarizə.
MONEYVAL-ın ildə üç dəfə keçirilən hər toplantısında iştirakçılar pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsilə mübarizə sahəsində gördükləri işlər barədə məlumat verirlər. R.Aslanlının sözlərinə görə, Azərbayjanın işçi qrupu artıq komitəyə ölkədə FATF-ın 40, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinin qarşısının alınmasına dair isə 9 tələb üzrə görülən işlər barədə hesabat təqdim edib. Digər ölkələrlə yanaşı, Azərbayjanın məruzəsinə də burada plenar toplantı çərçivəsində baxılajaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbayjan hökuməti "Pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi ilə mübarizə haqqında" qanunun ratifikasiyası da daxil olmaqla, bütün zəruri tədbirləri yerinə yetirməyə çalışır. Qanun layihəsinin işlənilib-hazırlanması, növbəti mərhələdə isə maliyyə kəşfiyyatı orqanının yaradılması MONEYVAL-ın əsas tələblərindən biridir. Hökumət artıq bu qanun layihəsinə Dünya Bankından, Beynəlxalq Valyuta Fondundan, ABŞ Ədliyyə Departamentindən, BMT narkotiklərlə mübarizə şöbəsindən müsbət rəy alıb.
Hazırlanan qanun layihəsində başqa ölkələrin təjrübəsi və beynəlxalq prinsiplər nəzərdə tutulub.  O, maliyyə nəzarətini və təəhhüdlərini həyata keçirən orqana veriləjək zəruri tələbləri, maliyyə kəşfiyyatı orqanının yaradılmasını, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə dair məlumatların toplanmasını və bu jinayətlə mübarizə üçün müvafiq orqanlara yardım göstərilməsini müəyyənləşdirir. Parlamentarlar qanun layihəsinə Milli Məjlisin yaz sessiyasında baxılajağını güman edirlər.
Azərbayjana maliyyə kəşfiyyatı lazımdır
Son zamanlar Azərbayjana "çirkli pullar"ın yuyulması ilə mübarizə üzrə ekspertlər ayaq açıblar. Artıq bu il ölkəmizi Avropa İttifaqından mütəxəssis Klaudio Stroliq və ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin təmsilçisi ziyarət ediblər. Ekspertlərin səfərləri donor təşkilatların bu sahədə Azərbayjana texniki yardım göstərilməsi üzrə fəaliyyətlərini koordinasiya etmək qərarına gəlmələri ilə əlaqədardır. Beynəlxalq Valyuta Fondundan da bu istiqamətdə yardım göstərilməsi və texniki yardımın təkrarlanmasına yol verilməməsi üçün fəaliyyətin koordinasiyası barədə prinsipial razılıq alınıb.
R.Aslanlının fikrinjə, Azərbayjanın qanunverijiliyin inkişafı sahəsində işi hələ çoxdur, çünki "Pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi ilə ilə mübarizə haqqında" qanun qəbul edildikdən sonra, digər qanunverijilik və hətta normativ-qanun qüvvəli aktlara (sahə, tənzimləyiji) da çoxlu dəyişikliklər etmək lazım gələjək. Artıq Jinayət Məjəlləsinə bununla əlaqədar dəyişiklilər qüvvəyə minib və bu dəyişikliklərə görə, Azərbayjanın təmsil olunduğu və jinayət məsuliyyəti nəzərdə tutulan (əmlak müsadirə olunmaqla və olunmamaqla 5-8 illik azadlıqdan məhrumedilmə) beynəlxalq konvensiyalara müvafiq olaraq, pulların yuyulması ilə əlaqədar hərəkətlər, yaxud hərəkətsizlik kriminallaşdırılıb.
Digər tərəfdən, müvafiq nəzarət orqanlarının potensialının artırılması üçün də ölkədə çox iş görülməlidir. Belə ki, dünyanın bir çox ölkəsində pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi üzrə işlərə ixtisaslaşmış hakimlərin baxması praktikası mövjuddur, çünki bu işlər məhkəmə ijraatı üçün mürəkkəb predmet sayılır. Bununla əlaqədar, hakimlər üçün xüsusi treninqlər keçirilir. "Odur ki biz hələ 2003-jü ildə qiymətləndirmə keçirdik və xüsusi proqram işləyib-hazırladıq ki, onun aspektlərindən biri də bu məsələdə istifadə olunan bütün istiqamətlər üzrə donor texniki yardımının yayılmasıdır. Bura maliyyə ortaqlarının fəaliyyətini tənzimləyən orqan qismində Milli Bank da daxildir", - deyə baş direktor qeyd etdi.
Buna paralel olaraq, maliyyə kəşfiyyatı orqanının yaradılması üzrə iş də aparılmaqdadır. "Dünyada belə bir strukturun 4 modeli mövjuddur - polis, inzibati, hibrid və prokuror nəzarətləri. Əsas vəzifə Azərbayjan üçün optimal olan modelin seçilməsidir. Bunun üçün ən yaxşı praktikadan yararlanmaq lazımdır ki, bu, terrorçuluqla və pulların yuyulması ilə mübarizəyə təkan verər". Prezidentin İjra Aparatının hüquq-mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Fuad Ələsgərov belə düşünür.
Azərbayjan hökumətinin ölkədə maliyyə kəşfiyyatı yaradılması üzrə səyləri ABŞ-ın dəstəyini qazanır. Birləşmiş Ştatların ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Enn Dors hesab edir ki, maliyyə jinayətləri ilə mübarizəyə yönəlmiş tədbirlər həm daxili və milli təhlükəsizlik, həm də qanunun aliliyi üçün zəruridir. Onun sözlərinə görə, hər il bu jinayətlərdən bank sisteminə 100 mln dollar daxil olur. "Bu problem qlobal olduğundan, dünyanın bütün demokratik ölkələri maliyyə kəşfiyyatı orqanları, güjlü hüquqi sistem yaradır", - deyə diplomat qeyd edir.
Ekspertlərin rəyinə görə, səmərəlilik baxımından, belə struktur müstəqil, lakin hesabat verən bir struktur olmalı və mütləq başqa ölkələrin analoci təşkilatları ilə əməkdaşlıq etməlidir. Əks halda, ölkə daxilində jinayətkar fəaliyyətdən və terrorçuluqdan əldə edilən gəlirlər ölkə hüdudlarından kənara da paylaşdırıla bilər.

Азербайджану предстоит большая работа по борьбе с отмыванием денег
Как известно, цель подавляющего большинства преступлений - деньги. Правда, "заработанные" таким образом финансы называют "грязными", но их владельцев это смущает мало. Преступники во всем мире уже давно научились "отмывать" свою "прибыль", дабы лишний раз не раздражать служителей правосудия. Способов для этого придумано множество, а посему все труднее становится организовывать борьбу с подобным злом. А с некоторых пор, когда в мире все больше стали активизироваться террористические организации, особо остро встал вопрос о необходимости принятия мер по предотвращению их финансирования. Представить себе, что деньги им передаются исключительно наличностью в больших чемоданах, невозможно, а если они проходят через банки - значит, должны быть какие-то варианты, чтобы обнаружить и перекрыть этот поток.
Было бы желание, а возможности всегда найдутся. Так вот желание у правительств большинства стран мира, в том числе и нашей, есть.  Более того, чтобы сделать эту борьбу эффективной, созданы специальные организации, сотрудничество с которыми считается "делом чести" любого развитого государства. На сегодня более 20 стран мира присоединились к инициативе Совета Европы по борьбе с этим злом, которую возглавил специальный комитет по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма - Moneyval. Созданная в 1997 году как международная структура по борьбе с отмыванием денег, Moneyval в 2001 году расширила свой мандат и сфокусировалась также на деятельности по борьбе с финансированием терроризма.
Стандарты принимаются, рекомендации выполняются
Международными структурами уже приняты основные рекомендации, которым должны следовать страны, присоединившиеся к этой инициативе. Среди них запрет на открытие анонимных счетов и счетов под чужими именами, тщательная проверка клиентов, пятилетнее хранение документов по переводу денежных средств, проверка операций на предмет экономического и иного законного обоснования сделки и другие. Очередное заседание комитета запланировано на конец февраля этого года в Страсбурге. По словам генерального  директора Национального банка Азербайджана, руководителя экспертной группы по вопросам борьбы с легализацией незаконных доходов Руфата Асланлы, впервые оно пройдет при участии Группы финансовых мер противодействия отмыванию грязных денег (FATF) Организации экономического сотрудничества и развития (OECD). С учетом того, что в FATF входит свыше 25 стран, подобная практика будет полезной для тесных контактов и налаживания двусторонних отношений.
Надо сказать, что за короткий период сотрудничества с Moneyval  Азербайджан зарекомендовал себя как страна, принимающая активное участие в борьбе с отмыванием денег, и получил положительную оценку за шаги, сделанные в этом направлении. "В вопросе борьбы с финансированием терроризма Азербайджан можно считать довольно продвинутым государством, - считает Руфат Асланлы. - Страна присоединилась к резолюциям Совета Европы по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма, которые азербайджанский парламент ратифицировал и уже применяет на практике рекомендации международных организаций. В частности, принят закон, запрещающий открытие анонимных счетов и выпуск анонимных ценных бумаг. Борьба с отмыванием грязных денег - также один из компонентов Государственной программы по борьбе с коррупцией в Азербайджане".
Первый раунд оценки Азербайджана со стороны Moneyval был проведен в мае 2003 года. На ее основе республика была отнесена к категории стран‚ в основном соответствующих обновленным стандартам FATF. С того момента стандарты были дополнены еще одним - о противодействии финансированию терроризма.
На каждом заседании Moneyval, которые проходят три раза в год, участники информируют о своей работе по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма. По словам Р.Асланлы, рабочая группа Азербайджана уже представила в комитет отчет о проделанной работе в стране согласно 40 требованиям FATF и 9 - по предотвращению финансирования терроризма. Доклад Азербайджана, как и других стран, будет рассмотрен на бюро в рамках пленарного заседания.
Нужно отметить, что правительство Азербайджана старается выполнять все необходимые мероприятия, в том числе и по ратификации законопроекта "О борьбе с отмыванием "грязных денег" и финансированием терроризма". Разработка законопроекта, а на следующем этапе - создание органа финансовой разведки является одним из основных требований Moneyval. Правительство уже получило положительный отзыв по этому законопроекту от Всемирного банка, Международного валютного фонда, Департамента юстиции США, отдела по борьбе с наркотиками ООН.
В подготовленном законопроекте предусмотрены опыт других стран и международные принципы. Он определяет необходимые требования к органу, осуществляющему финансовый надзор, и обязательства, создание органа финансовой разведки, сбор сведений по финансированию терроризма и оказание помощи соответствующим органам для борьбы с этим преступлением. Парламентарии полагают, что рассмотрение законопроекта состоится на весенней сессии Милли меджлиса.
Азербайджану нужна финансовая разведка
В последнее время в Азербайджан зачастили эксперты по борьбе с отмыванием "грязных денег" - в этом году здесь уже побывали специалист из Совета Европы Клаудио Стролиг и представитель министерства юстиции США. Визиты экспертов связаны с тем, что донорские организации приняли решение координировать свою деятельность в области оказания Азербайджану технической помощи в указанной сфере. Принципиальное согласие в предоставлении содействия в этом направлении и координации действий во избежание дублирования технической помощи получено и от Международного валютного фонда.
По мнению Р.Асланлы, Азербайджану еще предстоит немалая работа в сфере законодательного развития, так как после принятия закона "О борьбе с отмыванием "грязных денег" и финансированием терроризма" нужно будет внести множество поправок в другие законодательные и даже нормативно-подзаконные акты (отраслевые, регулирующие). В этой связи уже вступили в силу изменения в Уголовный кодекс, в соответствии с которыми действие и бездеятельность по отмыванию денег криминализированы согласно международным конвенциям, в которых представлен Азербайджан, и предусмотрена уголовная ответственность (с конфискацией имущества и без, от 5 до 8 лет).
С другой стороны, очень многое нужно сделать стране для повышения потенциала соответствующих надзорных органов. Так, во многих странах мира существует практика, когда дела по отмыванию денег и финансированию терроризма рассматривают специализированные и квалифицированные судьи, поскольку это считается сложным предметом для судебного разбирательства. В этой связи для судей проводятся специальные тренинги. "Поэтому мы еще в 2003 году провели оценку и разработали специальную программу, одним из аспектов которой является распространение донорской технической помощи на все направления, задействованные в данном вопросе. Включая  и Нацбанк, как орган, регулирующий деятельность финансовых посредников", - отметил гендиректор НБА.
Параллельно с этим также ведется работа по созданию органа финансовой разведки. "В мире существуют четыре модели такой структуры - полицейская, административная, гибридная и прокурорская. Главной задачей является выбор наиболее оптимальной для Азербайджана модели, и для этого надо воспользоваться лучшей практикой, что даст толчок в создании системы для борьбы с терроризмом и отмыванием денег", - считает заведующий отделом по работе с правоохранительными органами исполнительного аппарата президента АР Фуад Алескеров.
Усилия правительства Азербайджана по созданию в стране органа финансовой разведки находят поддержку у США. Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединенных Штатов в АР Энн Дерс считает, что мероприятия, направленные на борьбу с финансовыми преступлениями, необходимы для внутренней и национальной безопасности, а также верховенства закона. По ее словам, ежегодно в банковскую систему от этих  видов преступлений поступает $100 млн. "Ввиду того, что эта проблема является глобальной, все демократические страны мира создают органы финансовой разведки, сильную юридическую систему", - отмечает дипломат.
Согласно мнениям экспертов, с точки зрения эффективности такая структура должна быть независимой, но подотчетной. И она обязательно должна наладить сотрудничество с аналогичными организациями в других странах, иначе доходы от преступной деятельности и терроризма внутри страны могут распределяться и за пределами страны.