Çərşənbə axşamı, 13:16
İranda səs-küylü təbliğat aksiyasına hazırlıq gedir: yaxın günlərdə ölkə başçısı İranın "görünməmiş uğurları" haqda bəyanat verəjək. FARS agentliyinin məlumatına görə, Mahmud Əhmədinecat İranın "nüvə hüquqları"na dair pafoslu məruzə ilə çıxış etməyə hazırlaşır. O, eyni zamanda, bir sıra texniki və tibbi kəşflər haqda da məlumat verəjək ki, buraya "QİÇS-ə qarşı dərmanın tapılması haqda" açıqlama da daxildir.
FARS-ın bildirdiyinə görə, fevralın 11-i xalqın "nüvə texnologiyalarını əldə edəjəyi və ondan istifadə haqqı qazanajağı" tarixi gün olajaq.
Bəyanatın səsləndiriləjəyi gün heç də təsadüfi seçilməyib. Belə ki, prezidentin çıxışı İran İslam İnqilabının növbəti ildönümü ilə üst-üstə düşəjək və o, ölkəsinin nüvə haqqına malik olmasını da qeyd edilən bayrama "jalamaq" fikrindədir. "Diziüstə dayanan xalq qalxaraq, öz ayaqları ilə zirvəni fəht etməyə çalışırsa, Allah ona yardım edir və həmin xalq qələbə çalır", - deyə Əhmədinecat planlaşdırılan çıxış haqda danışarkən bildirib.
FARS agentliyi xəbər verir ki, İran alimlərinin uğurları nüvə sahəsindəki nailiyyətlərlə bitmir. Belə ki, 7 il davam edən gərgin işdən sonra, həkimlər VİÇ-ə qarşı bitkilərdən hazırlanmış yeni dərman kəşf edə biliblər. İMOD adlandırılan preparat tam effektli və təhlükəsizdir. İranın səhiyyə naziri Kamran Lənkəraninin sözlərinə görə, sözügedən dərman xəstəyə mənfi effektlər vermədən təsir edir. "Dünya İran xalqının nəyə qadir olduğunu bilməlidir. Biz alimlərin təjrübəsinə və gənjlərin güjünə arxalanaraq elm və biliklərin zirvəsini fəth edirik", - deyə nazir bildirib.
Əlbəttə ki, İranda İMOD haqda söylənilənləri şərh edərkən, vaxtilə Ermənistanda da guya QİÇS-ə qarşı dərman - "Armenikum" tapıldığını xatırlamaq olar. Lakin məsələ ondadır ki, bu gün İran hakimiyyəti üçün səs-küylü və uğurlu piar hər şeydən vajibdir.
Formal olaraq hələ İrana qarşı hərbi əməliyyatlar haqda hər hansı dövlət tərəfindən qərar qəbul olunmayıb. Bundan başqa, dünya mətbuatı, daha dəqiqi, Rusiya və Qərb KİV-i məhz "göyərçin"lərin fikirləri və fəaliyyətinə geniş yer ayırır. Məsələn, BBJ-nin məlumatına görə, ABŞ Silahlı Qüvvələrinin istefada olan üç zabiti İrana mümkün zərbələrin "fajiəvi nətijələri" haqda xəbərdarlıqla çıxış edib. Londonun "Sunday Times" qəzetində dərj olunan məktubda qeyd olunur ki, Tehrana qarşı hərbi əməliyyatlar Yaxın Şərqdə təhlükəsizliyi və İraqdakı koalisiya qüvvələrini "fajiəvi fəsadlarla" üz-üzə qoyajaq. Qeyd edək ki, sözügedən məktubu ABŞ müdafiə nazirinin sabiq hərbi məsləhətçisi, general-leytenant Robert Hard, ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Mərkəzi Komandanlığının eks-baş komandanı, general Jozef Hoar və vitse-admiral Jek Şanahan imzalayıblar. Sonunju vaxtilə Vaşinqtonun Müdafiə İnformasiyası Mərkəzinə rəhbərlik edib. "Biz ABŞ Silahlı Qüvvələrinin keçmiş rəhbərləri olaraq, İrana qarşı hərbi müdaxilədən çəkinməyə çağırırıq", - deyə bu zabitlərin məktubunda bildirilir: "İranla qarşılıqlı-diplomatik fəaliyyət strategiyası həm ABŞ-ın, həm də Birləşmiş Krallığın maraqlarına javab verər, regional və beynəlxalq təhlükəsizliyin möhkəmlənməsinə xidmət edərdi". Məktubda qeyd olunur ki, Böyük Britaniya hökuməti bu istiqamətdə diplomatik səylərin göstərilməsində "həyati əhəmiyyətli rol" oynaya bilər. Bununla yanaşı, zabitlər hesab edirlər ki, London istənilən hərbi əməliyyata qarşı çıxajağını açıq şəkildə ortaya qoymalıdır.
İranın özündə isə narahatlıq hələ də qalır. Axı sülh tərəfdarlarının prezident Jorj Buşu öz arqumentlərinə inandıra bilməməsi də istisna olunmur.
Qeyd edək ki, Tehranda narahatlıq üçün əsaslar var. Atom Enercisi Üzrə Beynəlxalq Agentliyin (MAQATE) müfəttişləri artıq Natanzedəki nüvə obyektində baş verənlərin müşahidə edilməsi məqsədilə oraya əlavə kameralar quraşdırıblar. İranın İRNA agentliyinin adının çəkilməsini istəməyən mənbəyə istinadən yaydığı məlumata görə, MAQATE qarşısındakı öhdəliyinə uyğun olaraq, rəsmi Tehran uranın zənginləşdirilməsi prosesinin həyata keçirildiyi obyektdə kameraların quraşdırılmasına razılıq verib. Bununla yanaşı, həmin obyektdə hələ ki sentrifuqaların (uranın zənginləşdirilməsi üçün) quraşdırılmasına başlanmadığı bildirilir.
İlk baxışdan bu məlumatlar dünya ijtimaiyyətinin narahatlığını aradan qaldırmalıdır. Amma curnalistlər xatırladırlar ki, İran əvvəlkitək yenə də müşahidəçi videokameraların Natanzedəki atom mərkəzinin yeraltı otaqlarında yerləşdirilməsinə imkan vermir. Uranın zənginləşdirilməsi məqsədilə 3 min setrifuqanın isə məhz həmin otaqlarda quraşdırılması nəzərdə tutulub. Curnalistlərin məlumatına görə, Tehran, sadəjə, sözügedən nüvə obyektinin ətrafında kameralar quraşdırmağa razılaşıb. Nətijədə, MAQATE müfəttişləri uranın zənginləşdirilməsi prosesinə nəzarət edə və prosesi tənzimləyə bilmir ki, bu da İranın da iştirakçısı olduğu nüvə silahlarının yayılmaması haqda müqavilənin şərtlərinə ziddir.
Beləliklə, əlavə kameraların konkret olaraq harada qurulajağı qeyri-müəyyən qalır. Başqa sözlə, bu, dünya ijtimaiyyətinin narahatlığının aradan qalxmasına imkan vermir və nüvə böhranının davam etdiyini göstərir.
Bütün bunlarla yanaşı, İraq problemi də getdikjə  dərinləşir. Artıq ABŞ prezidenti Jorj Buşun İranın İraqdakı fəallığına qarşı "sərt tədbirlər görülməsi" haqda göstərişi mətbuat səhifələrində çoxdan yayılıb.
İrana qarşı sərt bəyanatlar artıq yalnız ABŞ-da deyil, Avropada da səslənir. Məsələn, Yaxın Şərqə səfər edən Almaniya kansleri Angela Merkel Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) paytaxtı Abu-Dabidəki Strateci Tədqiqatlar Mərkəzində Avropanın xariji siyasətinə dair məruzə ilə çıxışında İran və Suriya rəhbərliyini kəskin tənqid edib, onları Yaxın Şərqdə sabitliyin əldə olunmasına qarşı siyasət yürütməkdə ittiham edib. İranın nüvə proqramı haqda da tənqidi fikirlər səsləndirən Avropa İttifaqının rəhbəri, Tehranın Yaxın Şərqdə sabitliyi pozduğunu bildirib və qeyd edib ki, Tehran ilə Dəməşqin müdaxiləsi Livandakı daxili-siyasi vəziyyətə mənfi təsir göstərir. Bununla yanaşı, kansler dünya ijtimaiyyətini İranın nüvə proqramını dinj yolla çözməyə çağırıb: "Biz hərbi varianta üstünlük verməməliyik. Çünki İran probleminin hərbi yolla həlli yoxdur". Merkel bildirib ki, Avropa İttifaqı heç vaxt İrana hüjuma dəstək verməyəjək.
RİA-"Novosti"nin məlumatına görə, dünya ijtimaiyyətinin İranın nüvə dosyesi ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1737 saylı qətnaməsinə əsaslanan vahid mövqe tutmasının vajibliyini qeyd edən Angela Merkel, eyni zamanda Tehranı da əməkdaşlığa çağırıb.
O bildirib ki, dünya ijtimaiyyəti İsrail - Fələstin münaqişəsinin həllində də "əlverişli anı" əldən buraxmamalıdır. Kansler Yaxın Şərq sülh prosesinin bərpasının vajibliyini bəyan edib. Merkelin sözlərinə görə, Fələstin - İsrail münaqişəsi "region xalqlarına böyük iztirab gətirən əsas problemdir". "Bizə problemin həllinin tapılması, hər iki tərəfin hüquqlarının təmin edilməsi lazımdır", - deyə Aİ sədri bildirib.
O, İraqın ərazi bütövlüyünün qorunmasını da vajib adlandırıb və bildirib ki, bu ölkədə dövlət institutlarının, xüsusilə də təhlükəsizlik qüvvələrinin möhkəmlənməsinə nail olunmalıdır. "İraqda Almaniya ordusu yoxdur və olmayajaq", - deyə kansler qeyd edib. Göründüyü kimi, Angela Merkel formal olaraq müharibəyə qarşı çıxış etsə də, bu yenə də İranda narahatlıq yaradır: birdən əksinə oldu?
Bütün bunların fonunda Qərb mətbuatı İranda Mahmud Əhmədinecata qarşı tənqidlərin getdikjə daha geniş miqyas aldığını yazır. Amerikada nəşr olunan "The Wall Street Journal" "İran prezidentinin uğursuzluqları onun ölkə daxilindəki rəqiblərini ruhlandırır" başlıqlı məqalədə bildirir ki, İranın nüvə proqramı ilə bağlı yeni münaqişə ojağının yaranması ehtimalı ölkə daxilində prezidentin ünvanına tənqidlərin getdikjə daha çox və kəskin səsləndirilməsinə yol açır. İlyarım əvvəl prezident seçkisində parlaq qələbə ilə İranın siyasi elitasını silkələyən Mahmud Əhmədinecat gözlənilmədən siyasi rəqiblərinin razılaşdırılmış müqaviməti ilə üzləşib: onlar dövlət başçısının populist iqtisadi siyasəti ilə yanaşı, Qərbə açıq hüjumlarını da məhdudlaşdırmağa çalışır.
Britaniyanın "The Guardian" qəzeti isə "Artıq İran prezidentini yalnız Amerika qırğıları xilas edə bilər" başlıqlı yazıda Əhmədinecatın seçkiönjəsi verdiyi vədləri yerinə yetirə bilmədiyini və getdikjə xalqın dəstəyini itirdiyini qeyd edir: "Ziddiyyətli prezident olan Mahmud Əhmədinecat gej-tez fəlakətlə üzləşəjək. Onun İran elektoratı arasındakı nüfuzu azalır. İqtisadi reallıqları nəzərə almadan səsləndirilən populist bəyanatlar isə yerinə yetirilməyən vədlər formasında prezidentin əleyhinə işləyir. Bu reallıqlar BMT-nin sanksiyaları ilə daha da ağırlaşıb. Əhmədinecatın sanksiyalara qeyri-jiddi yanaşması isə İranın dini lideri ayətulla Əli Xamneyi tərəfindən görünməmiş etirazla qarşılanıb".
Beləliklə, İran prezidentinin özünü "dalana dirədiyi" aydındır. Əvvəljə ABŞ-a qarşı son dərəjə sərt tonda danışmağa başlayan, özünü ideyalar uğrunda "ölümə hazır olan" şəxs kimi göstərən Əhmədinecat indi "tonunu aşağı salmağı" özünə sığışdırmır və simasını itirməkdən ehtiyatlandığı üçün güzəştlərə gedə bilmir.
Amma digər tərəfdən, bütün dünyaya qarşı dayanmaq da çətin və təhlükəlidir. İranda 1998-ji ildə keçirilən seçkidə ijtimaiyyətin "sərt islam üsullarından" yorulduğunun ortaya çıxdığını da unutmaq olmaz. İndi isə artıq bu "yorğunluğa" günlərin birində göydən bombalar tökülə biləjəyindən yaranan qorxu da əlavə olunub.

МЕЖДУ ХАМЕНЕИ И БУШЕМ
В Иране готовятся к громкой пиар-акции: в ближайшее время президент объявит о "небывалых достижениях" страны. Как передает агентство FARS, Махмуд Ахмадинежад планирует выступить с пафосным докладом относительно "ядерных прав" Ирана, а заодно расскажет о неких крупных технических и медицинских открытиях, включая "лекарство от СПИДа". Как ликует FARS, 11 февраля станет тем историческим днем, когда нация получит "неоспоримое право на доступ к ядерным технологиям и их использование". Дата выбрана не случайно - доклад будет приурочен к десятидневному празднованию очередной годовщины иранской исламской революции, к этому событию президент решил присовокупить и провозглашение ядерных прав. "Когда нация решает подняться с колен, чтобы на собственных ногах преодолевать вершины, Бог помогает ей, и эта нация победит", - заявил Ахмадинежад в этой связи. FARS сообщает, что ядерными достижениями успехи ученых не ограничиваются. Утверждается, что после семи лет долгой и упорной работы медики разработали особое лекарство на основе растительных компонентов, которое помогает бороться с синдромом приобретенного иммунодефицита (ВИЧ). Препарат, которому дали название IMOD, эффективен, абсолютно безопасен и действует без побочных эффектов, заявил министр здравоохранения Ирана Камран Ланкарани. "Мир должен знать, на что способна иранская нация. Опираясь на опыт ученых и молодые силы, мы восходим на вершины знаний и науки", - заявил чиновник.
Можно, конечно, вволю поиронизировать, что лет десять назад в Армении уже открывали "лекарство от СПИДа", которое назвали "арменикум". Вопрос, однако, в том, что сегодня иранским властям необходим просто громкий пиар-успех.
Нападут или не нападут?
Формально, конечно, решение об ударе по Ирану еще не принято. Более того, мировые, точнее, российские и западные СМИ весьма подробно освещают именно мнения и деятельность "голубей". Так, по сообщению ВВС, три отставных высших офицера вооруженных сил США выступили с предостережением о "катастрофических последствиях" возможного военного удара по Ирану. В письме, опубликованном в лондонской газете The Sunday Times, говорится, что военные действия повлекут "катастрофические последствия" для безопасности на Ближнем Востоке и коалиционных сил в Ираке. Письмо подписали бывший военный советник министра обороны США генерал-лейтенант Роберт Гард, бывший главнокомандующий Центрального командования вооруженных сил США генерал Джозеф Хоар и вице-адмирал Джек Шанахан, одно время возглавлявший вашингтонский Центр оборонной информации. "Как бывшие руководители вооруженных сил США мы призываем воздержаться от применения военной силы против Ирана", - написали они. "Стратегия дипломатического взаимодействия с Ираном послужит интересам США и Соединенного Королевства и потенциально укрепит региональную и международную безопасность", - говорится в письме. В нем же указывается, что правительство Великобритании может сыграть "жизненно важную роль", активно участвуя в дипломатических усилиях. При этом подчеркивается, что Лондон должен "дать ясно понять, что будет выступать против любого обращения к военной силе".
В самом Иране, однако, даже такие сообщения воспринимаются с изрядной долей понятной тревоги: а что, если Буша все-таки не уговорят не наносить удара по Ирану? Тем более что поводы для волнения есть. Инспектора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) установили дополнительные камеры наблюдения на заводе по обогащению урана в Натанзе, сообщает иранское информагентство IRNA со ссылкой на неназванный осведомленный источник. По его словам, Тегеран разрешил установку систем видеонаблюдения для контроля над деятельностью завода в Натанзе в соответствии с обязательствами перед МАГАТЭ. При этом, сообщает РИА "Новости", иранский представитель отметил, что "установка новых центрифуг (для обогащения урана) в Натанзе пока не началась".
На первый взгляд, это сообщение должно развеять тревогу мирового сообщества, но журналисты уже напоминают: Иран по-прежнему не разрешает установить наблюдателям видеокамеры в подземных помещениях атомного центра в Натанзе, где планируется установить каскад из 3 тысяч центрифуг для работ по обогащению урана. По их данным, Иран готов позволить поставить такие камеры только за пределами помещений, где будут находиться сами центрифуги. Это не даст возможности инспекторам МАГАТЭ наблюдать за процессом обогащения и контролировать его, что противоречит Договору о нераспространении ядерного оружия, участником которого является Иран. Остается неясным, где конкретно установлены дополнительные камеры наблюдения. В переводе это означает, что развеять тревогу мирового сообщества не удалось, и ядерный кризис продолжается.
Иракский фактор
Плюс ко всему все более серьезной проблемой обещает стать Ирак. В прессе уже весьма подробно цитировались заявления президента США Буша, отдавшего приказ "жестко противодействовать" активности Ирана в Ираке. Однако оппозиция растет и в Европе. Так, канцлер ФРГ Ангела Меркель, совершающая поездку по Ближнему Востоку, выступила с докладом о европейской внешней политике в Центре стратегических исследований в столице Объединенных Арабских Эмиратов Абу-Даби. Председатель Евросоюза подвергла жесткой критике политику руководства Ирана и Сирии и обвинила их в противодействии усилиям по стабилизации ситуации на Ближнем Востоке. Она раскритиковала и ядерную программу Ирана, отметив ее дестабилизирующую роль для Ближнего Востока, и подчеркнула, что вмешательство Тегерана и Дамаска негативно отразилось на внутриполитической ситуации в Ливане. Вместе с тем она призвала мировое сообщество решать иранскую ядерную проблему мирным путем. "Мы не должны продвигать военный выбор, поскольку военного решения иранского кризиса нет", - заявила канцлер. Меркель отметила, что ЕС никогда не поддержит нападение на Иран. Она заявила, что мировое сообщество должно занять единую позицию по иранскому ядерному досье, основанную на резолюции №1737 Совета Безопасности ООН, и призвала Тегеран к сотрудничеству, сообщает РИА "Новости". Канцлер ФРГ призвала и международное сообщество использовать "ускользающий удобный момент" для урегулирования палестино-израильского конфликта. Меркель выступила за возобновление мирного ближневосточного процесса. По ее словам, палестино-израильский конфликт является "ключевой проблемой, несущей большие страдания народам региона". "Нам нужно решение, обеспечивающее права обеих сторон", - отметила Меркель. Председатель ЕС высказалась за сохранение территориальной целостности Ирака и отметила значение укрепления государственных институтов этой страны и, прежде всего, сил безопасности. В Ираке "нет и не будет германских войск", заявила она. И хотя формально Ангела Меркель не высказалась за войну, в Иране это опять-таки усиливает беспокойство по вполне понятному сценарию: "ну а если все-таки?".
Загнанный в угол
Так или иначе, многие западные СМИ уже отмечают, что в Иране усиливается критика внутри страны в отношении президента Махмуда Ахмадинежада. Так, американская газета The Wall Street Journal в статье "Неудачи иранского президента ободряют его противников внутри страны" указывает на то, что по мере того, как в ядерном противостоянии с Ираном приближается ожидаемое в следующем месяце новое усиление конфронтации, все громче звучит критика в адрес президента внутри страны. Президент Махмуд Ахмадинежад, чья блестящая победа на выборах полтора года назад потрясла иранскую политическую элиту, внезапно столкнулся с согласованными попытками политических противников ограничить как его популистскую экономическую политику, так и открытые нападки на Запад.
Британская The Guardian пишет в статье под заголовком "Иранского президента теперь могут спасти только американские ястребы" о том, что Ахмадинежад не может выполнить свои предвыборные обещания и теряет поддержку. Противоречивый президент Ирана Махмуд Ахмадинежад в конце концов терпит бедствие. Его популярность среди иранского электората, похоже, пошла на убыль, а недавние упражнения в популизме приносят плоды в виде невыполненных обещаний, которые раздавались без учета экономических реалий. Эти реалии ухудшились с введением санкций ООН. Легкомысленное невнимание Ахмадинежада к санкциям вызвало беспрецедентный упрек от духовного лидера Ирана аятоллы Хаменеи, отражающий растущее беспокойство среди политической элиты, в том числе и среди консерваторов, все более озабоченных ухудшающимся международным положением Ирана.
Все это показывает, что президент Ирана попросту загнал себя в угол. Изначально взяв предельно жесткий тон в отношениях с США, избрав для себя имидж этакого "мессии-смертника", готового на все ради торжества идеи, он теперь не может позволить себе "снизить тон" и пойти на уступки, не рискуя потерять лицо. Но, с другой стороны, выдерживать противостояние со всем миром тоже становится трудно и опасно, к тому же в Иране еще на выборах 1998 года дала о себе знать усталость общества от "жесткого исламского порядка". Теперь к ней добавился вполне понятный страх, что бомбы завтра будут падать на голову.