Çərşənbə axşamı, 13:16
İranda səs-küylü təbliğat aksiyasına hazırlıq gedir: yaxın günlərdə ölkə başçısı İranın "görünməmiş uğurları" haqda bəyanat verəjək. FARS agentliyinin məlumatına görə, Mahmud Əhmədinecat İranın "nüvə hüquqları"na dair pafoslu məruzə ilə çıxış etməyə hazırlaşır. O, eyni zamanda, bir sıra texniki və tibbi kəşflər haqda da məlumat verəjək ki, buraya "QİÇS-ə qarşı dərmanın tapılması haqda" açıqlama da daxildir.
FARS-ın bildirdiyinə görə, fevralın 11-i xalqın "nüvə texnologiyalarını əldə edəjəyi və ondan istifadə haqqı qazanajağı" tarixi gün olajaq.
Bəyanatın səsləndiriləjəyi gün heç də təsadüfi seçilməyib. Belə ki, prezidentin çıxışı İran İslam İnqilabının növbəti ildönümü ilə üst-üstə düşəjək və o, ölkəsinin nüvə haqqına malik olmasını da qeyd edilən bayrama "jalamaq" fikrindədir. "Diziüstə dayanan xalq qalxaraq, öz ayaqları ilə zirvəni fəht etməyə çalışırsa, Allah ona yardım edir və həmin xalq qələbə çalır", - deyə Əhmədinecat planlaşdırılan çıxış haqda danışarkən bildirib.
FARS agentliyi xəbər verir ki, İran alimlərinin uğurları nüvə sahəsindəki nailiyyətlərlə bitmir. Belə ki, 7 il davam edən gərgin işdən sonra, həkimlər VİÇ-ə qarşı bitkilərdən hazırlanmış yeni dərman kəşf edə biliblər. İMOD adlandırılan preparat tam effektli və təhlükəsizdir. İranın səhiyyə naziri Kamran Lənkəraninin sözlərinə görə, sözügedən dərman xəstəyə mənfi effektlər vermədən təsir edir. "Dünya İran xalqının nəyə qadir olduğunu bilməlidir. Biz alimlərin təjrübəsinə və gənjlərin güjünə arxalanaraq elm və biliklərin zirvəsini fəth edirik", - deyə nazir bildirib.
Əlbəttə ki, İranda İMOD haqda söylənilənləri şərh edərkən, vaxtilə Ermənistanda da guya QİÇS-ə qarşı dərman - "Armenikum" tapıldığını xatırlamaq olar. Lakin məsələ ondadır ki, bu gün İran hakimiyyəti üçün səs-küylü və uğurlu piar hər şeydən vajibdir.
Formal olaraq hələ İrana qarşı hərbi əməliyyatlar haqda hər hansı dövlət tərəfindən qərar qəbul olunmayıb. Bundan başqa, dünya mətbuatı, daha dəqiqi, Rusiya və Qərb KİV-i məhz "göyərçin"lərin fikirləri və fəaliyyətinə geniş yer ayırır. Məsələn, BBJ-nin məlumatına görə, ABŞ Silahlı Qüvvələrinin istefada olan üç zabiti İrana mümkün zərbələrin "fajiəvi nətijələri" haqda xəbərdarlıqla çıxış edib. Londonun "Sunday Times" qəzetində dərj olunan məktubda qeyd olunur ki, Tehrana qarşı hərbi əməliyyatlar Yaxın Şərqdə təhlükəsizliyi və İraqdakı koalisiya qüvvələrini "fajiəvi fəsadlarla" üz-üzə qoyajaq. Qeyd edək ki, sözügedən məktubu ABŞ müdafiə nazirinin sabiq hərbi məsləhətçisi, general-leytenant Robert Hard, ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Mərkəzi Komandanlığının eks-baş komandanı, general Jozef Hoar və vitse-admiral Jek Şanahan imzalayıblar. Sonunju vaxtilə Vaşinqtonun Müdafiə İnformasiyası Mərkəzinə rəhbərlik edib. "Biz ABŞ Silahlı Qüvvələrinin keçmiş rəhbərləri olaraq, İrana qarşı hərbi müdaxilədən çəkinməyə çağırırıq", - deyə bu zabitlərin məktubunda bildirilir: "İranla qarşılıqlı-diplomatik fəaliyyət strategiyası həm ABŞ-ın, həm də Birləşmiş Krallığın maraqlarına javab verər, regional və beynəlxalq təhlükəsizliyin möhkəmlənməsinə xidmət edərdi". Məktubda qeyd olunur ki, Böyük Britaniya hökuməti bu istiqamətdə diplomatik səylərin göstərilməsində "həyati əhəmiyyətli rol" oynaya bilər. Bununla yanaşı, zabitlər hesab edirlər ki, London istənilən hərbi əməliyyata qarşı çıxajağını açıq şəkildə ortaya qoymalıdır.
İranın özündə isə narahatlıq hələ də qalır. Axı sülh tərəfdarlarının prezident Jorj Buşu öz arqumentlərinə inandıra bilməməsi də istisna olunmur.
Qeyd edək ki, Tehranda narahatlıq üçün əsaslar var. Atom Enercisi Üzrə Beynəlxalq Agentliyin (MAQATE) müfəttişləri artıq Natanzedəki nüvə obyektində baş verənlərin müşahidə edilməsi məqsədilə oraya əlavə kameralar quraşdırıblar. İranın İRNA agentliyinin adının çəkilməsini istəməyən mənbəyə istinadən yaydığı məlumata görə, MAQATE qarşısındakı öhdəliyinə uyğun olaraq, rəsmi Tehran uranın zənginləşdirilməsi prosesinin həyata keçirildiyi obyektdə kameraların quraşdırılmasına razılıq verib. Bununla yanaşı, həmin obyektdə hələ ki sentrifuqaların (uranın zənginləşdirilməsi üçün) quraşdırılmasına başlanmadığı bildirilir.
İlk baxışdan bu məlumatlar dünya ijtimaiyyətinin narahatlığını aradan qaldırmalıdır. Amma curnalistlər xatırladırlar ki, İran əvvəlkitək yenə də müşahidəçi videokameraların Natanzedəki atom mərkəzinin yeraltı otaqlarında yerləşdirilməsinə imkan vermir. Uranın zənginləşdirilməsi məqsədilə 3 min setrifuqanın isə məhz həmin otaqlarda quraşdırılması nəzərdə tutulub. Curnalistlərin məlumatına görə, Tehran, sadəjə, sözügedən nüvə obyektinin ətrafında kameralar quraşdırmağa razılaşıb. Nətijədə, MAQATE müfəttişləri uranın zənginləşdirilməsi prosesinə nəzarət edə və prosesi tənzimləyə bilmir ki, bu da İranın da iştirakçısı olduğu nüvə silahlarının yayılmaması haqda müqavilənin şərtlərinə ziddir.
Beləliklə, əlavə kameraların konkret olaraq harada qurulajağı qeyri-müəyyən qalır. Başqa sözlə, bu, dünya ijtimaiyyətinin narahatlığının aradan qalxmasına imkan vermir və nüvə böhranının davam etdiyini göstərir.
Bütün bunlarla yanaşı, İraq problemi də getdikjə  dərinləşir. Artıq ABŞ prezidenti Jorj Buşun İranın İraqdakı fəallığına qarşı "sərt tədbirlər görülməsi" haqda göstərişi mətbuat səhifələrində çoxdan yayılıb.
İrana qarşı sərt bəyanatlar artıq yalnız ABŞ-da deyil, Avropada da səslənir. Məsələn, Yaxın Şərqə səfər edən Almaniya kansleri Angela Merkel Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) paytaxtı Abu-Dabidəki Strateci Tədqiqatlar Mərkəzində Avropanın xariji siyasətinə dair məruzə ilə çıxışında İran və Suriya rəhbərliyini kəskin tənqid edib, onları Yaxın Şərqdə sabitliyin əldə olunmasına qarşı siyasət yürütməkdə ittiham edib. İranın nüvə proqramı haqda da tənqidi fikirlər səsləndirən Avropa İttifaqının rəhbəri, Tehranın Yaxın Şərqdə sabitliyi pozduğunu bildirib və qeyd edib ki, Tehran ilə Dəməşqin müdaxiləsi Livandakı daxili-siyasi vəziyyətə mənfi təsir göstərir. Bununla yanaşı, kansler dünya ijtimaiyyətini İranın nüvə proqramını dinj yolla çözməyə çağırıb: "Biz hərbi varianta üstünlük verməməliyik. Çünki İran probleminin hərbi yolla həlli yoxdur". Merkel bildirib ki, Avropa İttifaqı heç vaxt İrana hüjuma dəstək verməyəjək.
RİA-"Novosti"nin məlumatına görə, dünya ijtimaiyyətinin İranın nüvə dosyesi ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1737 saylı qətnaməsinə əsaslanan vahid mövqe tutmasının vajibliyini qeyd edən Angela Merkel, eyni zamanda Tehranı da əməkdaşlığa çağırıb.
O bildirib ki, dünya ijtimaiyyəti İsrail - Fələstin münaqişəsinin həllində də "əlverişli anı" əldən buraxmamalıdır. Kansler Yaxın Şərq sülh prosesinin bərpasının vajibliyini bəyan edib. Merkelin sözlərinə görə, Fələstin - İsrail münaqişəsi "region xalqlarına böyük iztirab gətirən əsas problemdir". "Bizə problemin həllinin tapılması, hər iki tərəfin hüquqlarının təmin edilməsi lazımdır", - deyə Aİ sədri bildirib.
O, İraqın ərazi bütövlüyünün qorunmasını da vajib adlandırıb və bildirib ki, bu ölkədə dövlət institutlarının, xüsusilə də təhlükəsizlik qüvvələrinin möhkəmlənməsinə nail olunmalıdır. "İraqda Almaniya ordusu yoxdur və olmayajaq", - deyə kansler qeyd edib. Göründüyü kimi, Angela Merkel formal olaraq müharibəyə qarşı çıxış etsə də, bu yenə də İranda narahatlıq yaradır: birdən əksinə oldu?
Bütün bunların fonunda Qərb mətbuatı İranda Mahmud Əhmədinecata qarşı tənqidlərin getdikjə daha geniş miqyas aldığını yazır. Amerikada nəşr olunan "The Wall Street Journal" "İran prezidentinin uğursuzluqları onun ölkə daxilindəki rəqiblərini ruhlandırır" başlıqlı məqalədə bildirir ki, İranın nüvə proqramı ilə bağlı yeni münaqişə ojağının yaranması ehtimalı ölkə daxilində prezidentin ünvanına tənqidlərin getdikjə daha çox və kəskin səsləndirilməsinə yol açır. İlyarım əvvəl prezident seçkisində parlaq qələbə ilə İranın siyasi elitasını silkələyən Mahmud Əhmədinecat gözlənilmədən siyasi rəqiblərinin razılaşdırılmış müqaviməti ilə üzləşib: onlar dövlət başçısının populist iqtisadi siyasəti ilə yanaşı, Qərbə açıq hüjumlarını da məhdudlaşdırmağa çalışır.
Britaniyanın "The Guardian" qəzeti isə "Artıq İran prezidentini yalnız Amerika qırğıları xilas edə bilər" başlıqlı yazıda Əhmədinecatın seçkiönjəsi verdiyi vədləri yerinə yetirə bilmədiyini və getdikjə xalqın dəstəyini itirdiyini qeyd edir: "Ziddiyyətli prezident olan Mahmud Əhmədinecat gej-tez fəlakətlə üzləşəjək. Onun İran elektoratı arasındakı nüfuzu azalır. İqtisadi reallıqları nəzərə almadan səsləndirilən populist bəyanatlar isə yerinə yetirilməyən vədlər formasında prezidentin əleyhinə işləyir. Bu reallıqlar BMT-nin sanksiyaları ilə daha da ağırlaşıb. Əhmədinecatın sanksiyalara qeyri-jiddi yanaşması isə İranın dini lideri ayətulla Əli Xamneyi tərəfindən görünməmiş etirazla qarşılanıb".
Beləliklə, İran prezidentinin özünü "dalana dirədiyi" aydındır. Əvvəljə ABŞ-a qarşı son dərəjə sərt tonda danışmağa başlayan, özünü ideyalar uğrunda "ölümə hazır olan" şəxs kimi göstərən Əhmədinecat indi "tonunu aşağı salmağı" özünə sığışdırmır və simasını itirməkdən ehtiyatlandığı üçün güzəştlərə gedə bilmir.
Amma digər tərəfdən, bütün dünyaya qarşı dayanmaq da çətin və təhlükəlidir. İranda 1998-ji ildə keçirilən seçkidə ijtimaiyyətin "sərt islam üsullarından" yorulduğunun ortaya çıxdığını da unutmaq olmaz. İndi isə artıq bu "yorğunluğa" günlərin birində göydən bombalar tökülə biləjəyindən yaranan qorxu da əlavə olunub.

BETWEEN KHAMENEI AND BUSH
Iran is getting ready for a high-profile PR action as the president is expected to declare the country's "unseen achievements". FARS news agency reports that Mahmoud Ahmadinejad plans to make an emotion-filled report about Iran's "nuclear rights". He will also speak about certain major technical and medical inventions, including the "cure for AIDS". FARS says jubilantly that 11 February will be the historic day when the nation will obtain an "undisputed right to access and use nuclear technologies". The date has not been chosen by chance. The report will mark a 10-day campaign of celebrations of another anniversary of the Islamic revolution and the president has decided to proclaim nuclear rights on this occasion as well. "When the nation decides to rise from its knees to overcome unseen heights on its own feet, God will help it, and this nation will win," Ahmadinejad has said in this connection.
FARS reports that the successes of scientists do not end at nuclear achievements. It is stated that after seven years of long and hard work, medical workers have developed a medicine based on vegetable components which helps to fight the acquired immune deficiency syndrome (HIV). The medicine, which has been named IMOD, is effective and safe, and has no side-effects, Iranian Health Minister Kamran Baqeri Lankarani has said. "The world must know what the Iranian nation is capable of. Using the experience of scientists and young forces, we are reaching the heights of knowledge and science," the official said. Of course, we could recall with some irony that an "AIDS cure", called Armenikum, was already found in Armenia about 10 years ago. And now Iran has come up with one of its own. The question, however, is that the Iranian authorities desperately need a major PR breakthrough.
Officially, the decision to deal a blow to Iran has not been made. Moreover, the world media, Russian and Western in particular, are providing a rather detailed coverage of the opinions and activities of "pigeons". For instance, according to a BBC report, three retired senior US officers have warned of "catastrophic consequences" of possible strikes on Iran. A letter published by the London newspaper Sunday Time says that military action would bring about "catastrophic consequences" for the security in the Middle East and for the coalition forces in Iraq. The letter has been signed by a former military aide for the US defense secretary, Lt-Gen Robert G. Gard, the former commander-in-chief of the US Central Command, Joseph P. Hoar, and vice-admiral Jack Shanahan who used to head the Washington-based center of defense information. "As former commanders of US armed forces, we call for refraining from the use of military force against Iran," the said. "The strategy of diplomatic interaction with Iran will serve the interests of the USA and the United Kingdom, and will potentially strengthen regional and international security," the letter said. It indicated further that the British government could play a "vitally important role" by contributing actively to the diplomatic effort. It also stresses that London "must make it clear that it will oppose any attempts to resort to military force".
In Iran proper, however, such reports are received with a clear sense of understandable apprehension: what if it proves impossible to persuade Bush not to deal a blow on Iran? As a matter of fact, there are reasons for concern. Inspectors of the International Atomic Energy Agency (IAEA) have installed additional cameras at Iran's uranium enrichment plant in Natanza, Iranian news agency IRNA says quoting an informed source who declined to reveal its name. According to the source, Tehran has sanctioned the installation of video surveillance systems for control over the activities of the Natanza plant in line with its commitments to the IAEA. At the same time, Russian News Agency Novosti has quoted an Iranian representative as saying that the "installation of new centrifuges (for uranium enrichment) in Natanza has not started yet".
On the face of it, this report is supposed to dispel the concerns of the world community. However, journalists are already sending a warning signal: Iran is still not allowing observers to install video cameras in underground facilities of the Natanza nuclear center where a cascade of 3,000 centrifuges is to be mounted for uranium enrichment activities. According to the journalists, Iran is ready to sanction the installation of such cameras only outside the premises in which the centrifuges will be located. This will prevent IAEA inspectors from observing the enrichment process and exercise control over it, which, in its turn, runs counter to the Agreement on non-proliferation of nuclear weapons to which Iran is a signatory. It remains unclear where specifically the additional cameras have been installed. In other words, it means that it has been impossible to allay the fears of the world community and the nuclear crisis is still continuing. In addition to that, Iraq threatens to grow into an increasingly serious problem. Statements by US President George Bush have been extensively quoted in the media. The US leader has issued an order "to rigorously counteract" Iran's activity in Iraq. However, opposition is mounting in Europe as well. The German Federal Chancellor Angela Merkel, who is making a tour of the Middle East, has delivered a report on European foreign policy at the Strategic Research Center in the capital of the United Arab Emirates (UAE), Abu-Dhabi. The president of the European Union lambasted the policy of the Iranian and Syrian administrations and accused them of countering the efforts towards building stability in the Middle East. She also blasted Iran's nuclear program, pointed to its destabilizing role for the Middle East and stressed that the interference of Tehran and Damascus had adversely affected the domestic political situation in Lebanon.
At the same time, she urged the international community to resolve the Iranian nuclear problem in a peaceful way. "We must not promote a military option because there is no military solution to the Iranian crisis," she said. Merkel indicated that the EU would never support an attack on Iran. She stated that the world community must take a single position on Iran's nuclear dossier and this position should be based on UN Security Council Resolution 1737. She also called for Iran to start cooperating, Novosti news agency reports. The German chancellor urged the international community to capitalize on the "evasive but suitable opportunity" to resolve the Israeli-Palestinian conflict. Merkel spoke in favor of resuming the Middle East peace process. According to her, the Israeli-Palestinian conflict is the "pivotal problem which brings huge suffering to regional nations". "We need a solution which would secure the rights of both parties," Merkel said. The EU president also spoke in favor of preserving the territorial integrity of Iraq and pointed to the importance of strengthening this country's state institutions, first of all, the security force. "There are no and will never be German troops in Iraq," she said. And although officially Angela Merkel did not support war, this has again raised concerns in Iran over a quite understandable scenario: "but what if it does happen?"
One way or another, but western media are already noting that criticism of President Mahmoud Ahmadinejad is gaining ground in Iran. The US newspaper The Wall Street Journal in an article headlined "Failures of the Iranian President Encourage His Opponents in the Country" says that as further exacerbation in the nuclear stand-off with Iran next month is nearing, the criticism of the president in the country is growing stronger. President Mahmoud Ahmadinejad, whose remarkable victory in the presidential election 18 months ago shocked Iran's political elite, has all of a sudden come across well-coordinated attempts of his political adversaries to limit his populist economic policies and outright attacks on the West.
British newspaper The Guardian says in an article headlined "Only American Hawks Can Save the Iranian President Now" that Ahmadinejad cannot deliver on his pre-election pledges and is gradually losing public support. The controversial Iranian President, Mahmoud Ahmadinejad, will eventually suffer defeat. His popularity rating among the Iranian electorate seems to have gone into recession, while his recent exercises of populism are bearing fruit in the form of unfulfilled promises which were made without consideration for economic realities. These realities have deteriorated even more since the introduction of UN sanctions. Ahmadinejad's absent-minded disregard for the sanctions has triggered an unprecedented reproach from the Iranian spiritual leader, Ayatollah Khamenei. He expressed the mounting concern of the political elite, including conservatives who seem to be increasingly worried over Iran's worsening international standing.
It is therefore obvious that the Iranian president has simply reached an impasse. Having initially chosen an extremely tough tone in relations with the USA and adopted the mission of a so-called "suicide bomber" ready to do anything for the triumph of justice, he can no longer afford to tone down and make concessions without risking to back off from his convictions. But on the other hand, it is becoming more difficult and dangerous to continue the confrontation with the rest of the world. Besides that, even in the 1998 election in Iran it was obvious that society was already tired of the "tough Islamic rule". This feeling is now mixed with quite understandable fear that bombs may soon start falling on people's heads.