TƏRƏFDAŞLIQDAN "QONŞULUĞA"
Azərbaycanla ai arasındakı "fəaliyyət planı" ölkədə iqtisadi və siyasi islahatları sürətləndirə bilər
Müəllif: Nisə MUSTAFAYEVA Bakı
2006-jı il noyabrın 14-də Avropa İttifaqı ilə Azərbayjan arasında Əməkdaşlıq Şurasının növbəti toplantısında ölkə ijtimaiyyəti üçün nəzərə çarpmayan, amma daxili və xariji inkişaf üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən hadisə baş verdi. Qurumun Avropa qonşuluq siyasəti proqramı (European Neighbourhood Policy - AQP) çərçivəsində Aİ ilə Bakı arasında fəaliyyət planı - Action Plan qəbul olundu. Bu sənədin Aİ-nin müasir strategiyasında, həmçinin, ölkəmizin siyasətində əhəmiyyəti və yerini müəyyənləşdirmək üçün "Avropa qonşuluğu" ideyasının özünün hansı şərtlər əsasında meydana gəlməsinə nəzər salmaq lazımdır.
"Avropa qonşuluğu" konsepsiyası Avropa Komissiyası tərəfindən 2003-2004-jü illər ərzində işlənib-hazırlanıb və burada məqsəd Aİ-nin sərhədlərinin genişlənməsindən sonra, yeni bölüşdürüjü xətlərdən yaxa qurtarmaqdır.
Məlum olduğu kimi, 2004-jü ilin may ayında Aİ-nin bütün tarixi ərzində ən böyük genişlənmə baş verdi. Belə ki, eyni zamanda, Şərqi Avropa və Baltikyanı ölkələrdən ibarət "yenilər", həmçinin, Kipr və Malta "Avropa ailəsi"nə qəbul edildi. Nətijədə, qurumun üzvlərinin sayı 15-dən 25-ə yüksəldi ki, bu da onun ərazisinin 1/4-i qədər böyüməsinə gətirib çıxardı. Məhz bu mərhələdə Avropa qonşuluq siyasəti haqda strateci məruzə meydana çıxdı və burada artıq genişlənmiş Aİ-nin qonşuları ilə qarşılıqlı fəaliyyət prinsipləri yer aldı. Onların sırasına quruma qəbul edilməsi planda olmayan bilavasitə quru və dəniz qonşuları daxil idi. Bunlar Şərqdən Rusiya, Ukrayna, Belarus və Moldova, jənubdan isə Əljəzair, Misir, İsrail, İordaniya, Livan, Liviya, Suriya, Mərakeş, Tunis və Fələstin Muxtariyyətidir.
Bir qədər sonra "qonşular"ın siyahısına Azərbayjan, Ermənistan və Gürjüstan da daxil edildi. Bu ölkələr Aİ ilə birbaşa sərhədlərə malik olmasa da, qurum üçün şübhəsiz, strateci maraq kəsb edir (Balkan ölkələrinə isə üzvlük perspektivi vəd edilir).
Aİ-nin joğrafi genişlənməsi və onun yeni regional sərhədlərə çıxış əldə etməsi ilə yanaşı, yeni konsepsiyanın digər səbəbləri də var idi və buraya Aİ ilə üzv ölkələr arasında tərəfdaşlıq və əməkdaşlığa dair fərdi razılaşmaya (Partnership and Cooperation Agreements - SPS) əsaslanan qarşılıqlı əlaqə mexanizmlərinin açıq-aşkar qeyri-effektivliyi aiddir.
Qeyd edək ki, sözügedən konsepsiyanın geosiyasi məqsədləri də var. O, Aİ-nin jənub və şərq sərhədləri boyunja bufer zonanın (qurumun sənədlərində o, "sabitlik, təhlükəsizlik və firavanlıq zonası" adlandırılır) və ya təhlükəsizlik zolağının yaradılmasına hesablanıb. Sənədin məqsədi genişlənmiş və firavan Avropanı postsovet məkanı və Yaxın Şərq regionundan gələn böhran tendensiyalarından qorumaqdır. AQP-nın ideoloqlarının niyyəti Avropaya inteqrasiya məqsədini qarşıya qoyan "qonşular"ın siyasi, iqtisadi və institusional islahatlar, milli qanunverijiliyin uyğunlaşdırılması və ümumiyyətlə, Ümumavropa oyun qaydalarının qəbulu kimi tələblərə əməl etməsinə nail olmaqdır. Başqa sözlə, AQP-nin məqsədi Aİ-nin iqtisadi təhlükəsizliyi məsələsini sistemli şəkildə həll etmək və onun geosiyasi təsirlərini keçmiş SSRİ məkanı və Yaxın Şərq kimi strateci baxımdan vajib regionlara yaymaqdan ibarətdir.
Amma Brüsselin "tərəfdaşlar üzərində təjrübə aparmaq" siyasəti heç də bütün "qonşular"ı qane etmədi. Rusiya özünün aznüfuzlu "daimi namizədlər" siyahısında yer almasını məqsədəuyğun saymadı. Nətijədə, Moskvanın təşəbbüsü idə baş tutan danışıqlar prosesində Rusiya Aİ ilə ikitərəfli əməkdaşlığa dair yeni format haqda razılığa gəldi. 2005-ji ilin mayında növbəti Rusiya - Avropa İttifaqı sammitində SPS-in bazasında ikitərəfli əməkdaşlığın prioritetlərini müəyyənləşdirən "yol xəritəsi" təsdiqləndi. Hazırda qurumun Moskva ilə münasibətləri "4 ümumi məkanın yaradılması vasitəsilə strateci tərəfdaşlıq" (iqtisadi, humanitar, azad hərəkət və təhlükəsizlik sahəsi) kimi xarakterizə edilir.
AQP-nin reallaşdırılmasında mərkəzi element Aİ ilə onun tərəfdaş "qonşu"ları arasında Fərdi Tərəfdaşlıq Planları (TP) oldu (bu plan Suriya, Liviya və Belarus istisna olmaqla, yuxarıda adıçəkilən dövlətlərin hər biri ilə qüvvədədir). Bu planlar bu və ya digər dövlətin fərdi xüsusiyyətlərinə uyğunlaşdırılıb və Aİ-nin konkret ölkədəki maraqlarına javab verir. Planlar birgə razılaşdırılmış sahələri və qarşılıqlı fəaliyyətin istiqamətlərini özündə əks etdirir. Daha dəqiq desək, burada Aİ-nin siyasi, sosial və iqtisadi inkişaf sahələrində, həmçinin, tijarət və investisiya, ekologiya, elm və təhsil, səhiyyə və informasiya jəmiyyətinin qurulması, humanitar müqavilələr və s. sahələrdə köməkliyi nəzərdə tutur.
Gürjüstan, Azərbayjan və Ermənistan kimi ölkələrdə TP-yə münaqişələrin sülh yolu ilə həlli sahəsində əməkdaşlıq da daxil edilib. Brüssel bu proqramda nəzərdə tutulan sahələr üzrə bu və ya digər "qonşu"da islahatlar uğurla həyata keçiriləjəyi halda, həmin ölkələr üçün öz "qapılarını" (iqtisadiyyat, bazar, yardım proqramları) daha geniş açmağa söz verir. Başqa sözlə, bu planın daxili məntiqi və mahiyyətini belə izah etmək olar: "Sizin Avropaya inteqrasiya perspektiviniz sizə tövsiyə etdiyimiz islahatların effektiv şəkildə həyata keçirilməsindən asılıdır".
Azərbayjan ilə imzalanan TP-də qeyd olunur ki, "Münasibətlər Azərbayjanın ümumi dəyərlərə sədaqətliliyi və onun birgə razılaşdırılmış prioritet məsələləri həyata keçirmək qabiliyyətindən asılı olajaq".
Azərbayjan ilə əlaqədar qəbul olunan sənəd ölkəmiz ilə Aİ arasında aşağıdakı prioritet sahələr üzrə qarşılıqlı fəaliyyətin intensivləşdirilməsini nəzərdə tutur:
1) Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə yardım;
2) demokratiyanın möhkəmləndirilməsi, insan haqlarının və onun əsas azadlıqlarının qorunması;
3) ölkədə sahibkarlıq və investisiya şəraitinin, xüsusilə korrupsiya ilə mübarizənin güjləndirilməsi yolu ilə yaxşılaşdırılması;
4) gömrük xidmətinin fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması;
5) balanslaşdırılmış və dayanıqlı iqtisadi inkişaf;
6) iqtisadi fəaliyyətin diversifikasiyası, kənd rayonlarının inkişafı, yoxsulluqla mübarizə və ekologiyanın qorunması;
7) milli qanunverijiliyin və inzibati təjrübənin Avropa standartlarına yaxınlaşdırılması;
8) energetika sahəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi;
9) sərhədlərin mühafizəsi sahəsində qarşılıqlı fəaliyyətin möhkəmləndirilməsi, miqrasiya, mütəşəkkil jinayətkarlıqla mübarizədə əməkdaşlıq;
10) regional əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi.
Prioritet sahələrlə yanaşı, sənəddə Azərbayjan ilə Aİ arasında 40-dan artıq istiqamətdə qarşılıqlı fəaliyyət nəzərdə tutulur və planda onlar dəqiqliklə əks olunub. Qeyd edək ki, TP-nin reallaşdırılması üçün səylərin koordinasiya edilməsi məqsədilə Azərbayjan prezidenti 2005-ji il iyunun 1-də dövlət komissiyasının yaradılmasına dair sərənjam imzalayıb və sənədə əsasən, demək olar ki, bütün nazirlik və orqanların rəhbərləri komissiyaya daxil edilib. Komissiya çərçivəsində yeddi işçi qrup yaradılıb ki, onların əsas istiqaməti Azərbayjan ilə Aİ arasında əməkdaşlıqdır. Sözügedən əməkdaşlığın təmin edilməsi işində istiqamətləndiriji qurum kimi isə Xariji İşlər Nazirliyi seçilib.
Ümumilikdə, bu sənədin reallaşdırılması beşillik dövrü əhatə edir və ölkənin Avropaya inteqrasiyası prosesinin sürətləndirilməsi, Azərbayjanın xariji siyasətində Avropaya inteqrasiya xəttinin güjlənməsi, Avropa, həmçinin, beynəlxalq mövqelərin möhkəmlənməsi baxımından ölkəmiz üçün son dərəjə strateci əhəmiyyət daşıyır. Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, TP yalnız Avropa İttifaqı ilə ümumi münasibətlərin fəallaşdırılmasına deyil, həmçinin, Azərbayjanın quruma üzv olan ölkələrin hər biri ilə ikitərəfli münasibətləri dərinləşdirməsinə imkanlar açır.
Sözügedən planın üstünlüyü və dəyəri yalnız onun Azərbayjanın Avropaya inteqrasiyası üçün daha geniş imkanlar açmasında deyil (və ya açmamasında - burada hər şey ölkəmizin istəyi və konkret addımlarından asılıdır).
Qeyd edək ki, hökumətin bu layihəyə maraq göstərəjəyi, səslənən tövsiyələri yerinə yetirəjəyi təqdirdə, ondan daxildə əldə olunan effekt, xariji effektdən az olmayajaq. Bu üzdən biz (hakimiyyət və ijtimaiyyət) yuxarıda qeyd olunan sahələrdə köklü islahatların keçirilməsinə yalnız Azərbayjanın Avropanın iqtisadi, hüquqi və humanitar məkanına inteqrasiya üçün şəraitin yaradılması kimi baxmamalıyıq. Prosesə dövlət qurujuluğunun prioritet istiqamətləri kimi yanaşılmalıdır. Çünki Azərbayjanın sabitliyi, təhlükəsizliyi, həmçinin, ijtimaiyyətin rifah halı, həm də bu məsələlərin həllindən asılıdır.

FROM PARTNERS TO NEIGHBOURS
The Action Plan between Azerbaijan and the EU might speed up economic and political reform in the country
Something happened on 14 November 2006 that went unnoticed by the Azerbaijani public but is quite significant for the development of our country's domestic and foreign policy. Azerbaijan and the European Union adopted an Action Plan as part of the European Neighbourhood Policy, at a sitting of the Council for Cooperation between the EU and Azerbaijan. In order to assess the position and role of this document in current EU strategy and in our country's politics it is worth recalling the circumstances in which the idea itself of a "European neighbourhood" was born.
The European Neighbourhood concept was worked out in the European Commission in 2003-04 and was aimed at avoiding new dividing lines in Europe after EU enlargement. In May 2004 the biggest enlargement occurred in the EU's history - the European family was joined by a large group of Eastern European and Baltic novices and Cyprus and Malta as well. As a result the EU grew from 15 to 25 countries and its territory increased by a quarter. It was at this time that the strategic report on the European Neighbourhood Policy appeared which set the directions and principles of the already enlarged EU's interaction with its new neighbours. They included the EU's direct neighbours with land or sea borders for whom there were no plans for acceptance. They are Russia, Ukraine, Belarus and Moldova in the east, Algeria, Egypt, Israel, Jordan, Lebanon, Libya, Syria, Morocco, Tunisia and the Palestinian Autonomy in the south. Azerbaijan, Armenia and Georgia were included later as neighbours who at that time did not have common borders with the EU, but represented undoubted strategic interest for it (the Balkan countries had been promised future membership).
As well as the EU's geographic enlargement and its expansion to new regional borders, there was another factor behind the new concept: the clear ineffectiveness of previous mechanisms of interaction between the EU and non-member states that were set out in individual Partnership and Cooperation Agreements.
It should be noted that the concept has an indisputable geopolitical dimension. It is aimed at creating a kind of buffer zone along the EU's eastern and southern borders (the EU's documents call it a "zone of stability, security and welfare") or a cordon sanitaire. It is meant to defend enlarged, prosperous Europe from crisis trends and phenomena arising from the post-Soviet and Middle Eastern areas. The ideology of the European Neighbourhood Policy would appear here to pursue the aim of tying in the neighbours' evident desire for Euro-integration with the fulfilment of a specific set of demands and conditions in the area of political, economic and institutional reforms, adaptation of national legislation and, overall, acceptance of the common European rules of the game. In other words the European Neighbourhood Policy is an attempt at systemically achieving the objectives of ensuring the EU's economic security and expanding its geopolitical influence to strategically important regions of the former USSR and Middle East in conditions of growing competition for influence in these regions.
However, Brussels' offer of "experimental" partner status did not suit all its neighbours. Membership of a group of "eternal candidates" with little influence was unacceptable for Russia, along with what it saw as the paternalistic contents of the neighbourhood concept. Moscow initiated a negotiating process and agreed a new format for bilateral cooperation with Brussels. At the Russia-EU summit in May so-called "road maps" were confirmed, intended to specify the priorities for bilateral cooperation on the basis of the Partnership and Cooperation Agreement between the Russian Federation and the EU. Relations with Russia are described at present as "strategic partnership through the creation of four common areas" (economic, humanitarian, freedom of movement and in the security sphere).
The central element and mechanism for implementing the European Neighbourhood Policy were the individual action plans between the EU and each of its partner-neighbours (these plans have been concluded with all of the aforementioned countries with the exception of Syria, Libya and Belarus). They were adapted to the individual specifics and opportunities of each country and, correspondingly, to the EU's interests in relation to each country. The programmes encompass jointly agreed areas for cooperation. To be more exact, assistance from the EU in conducting reforms in such areas as political, social and economic development, trade and investment, ecology, science and education, health care, the creation of an information society, humanitarian contacts etc. Elements on cooperation in conflict resolution were included in the Action Plans with a number of countries - Georgia, Armenia and Azerbaijan. In response to progress in reforms specified in the Action Plan, Brussels is promising to open its doors more widely (economic, markets, aid programmes) to the relevant neighbour. In other words, the logic inherent in these plans can be summed up in the formula: "Your prospects for Euro-integration depend on you effectively carrying out the reforms that we have recommended." The Action Plan for Azerbaijan says in this regard: "The level of our relations will depend on the degree of Azerbaijan's commitment to common values and its capacity to implement jointly agreed priorities."
To be more specific, the Action Plan for Azerbaijan aims at substantial intensification of mutual cooperation between our country and the European Union in such priority areas as:
1.support for a peaceful resolution of the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagornyy-Karabakh
2.strengthening democracy, the protection of human rights and basic human freedoms
3.improving the business and investment climate in the country, particularly by strengthening the fight against corruption
4.improving the functioning of the customs service
5.balanced and sustainable economic development
6.diversification of economic activities, development of rural areas, poverty reduction and protection of the environment
7.convergence of national legislation and administrative practices with European standards
8.strengthening energy cooperation
9.strengthening cooperation in the field of border management, migration and combating organized crime
10.strengthening regional cooperation
Alongside the priority areas the plan also contains a detailed description of common goals which envisage cooperation between Azerbaijan and the EU in more than 40 fields. To coordinate national efforts to implement the Action Plan the Azerbaijani president signed on 1 June 2005 a decree on the creation of an Azerbaijani Republic State Commission for Euro-Integration which included almost all ministers and heads of department. As part of the commission seven working groups were set up on the main areas of cooperation between Azerbaijan and the EU. The Ministry of Foreign Affairs was made the coordinating body for this cooperation and interaction.
The Action Plan is to be implemented over a five-year period and is of indisputable strategic significance for Azerbaijan in terms of speeding up and expanding our European integration, reinforcing the European vector in our foreign policy and strengthening our European and, consequently, international positions. It should be noted that the Action Plan opens the possibility not only of invigorating relations with the European Union as a whole, but also of significantly deepening Azerbaijan's bilateral cooperation with each of the 27 EU member states.
It seems to us that the advantages and benefits of the plan are that it can open the prospects of wider and deeper European integration for Azerbaijan (or not - it all depends on our side's ambition and specific steps). If the government takes an interest in the project and is ready to carry out the reforms and recommendations specified in the Action Plan, its internal effect will probably be far greater than its effect on foreign policy. Therefore, we (the authorities and society) should see the conduct of deep reforms in the aforementioned spheres not only as a prerequisite for Azerbaijan's integration into the European economic, legal and humanitarian area, but also as an independent priority for state-building, on which the stable, safe and prosperous development of Azerbaijani society depends.