ƏSAS GÖSTƏRİCİLƏRƏ DAİR YENİ PROQNOZLAR
Azərbayjan hökumətinin beynəlxalq maliyyə institutları (BMİ) ilə əməkdaşlığı respublika müstəqillik əldə etdikdən sonra başladı. Həm də arxada qalan illər ərzində bu əməkdaşlığın xarakteri böyük dəyişikliklərə məruz qalıb. Əgər ilk dövrlərdə Azərbayjan üçün zəruri olan güzəştli kreditlərin müqabilində, qarşımıza şərtlər qoyulurdusa, ölkə iqtisadiyyatı inkişaf etdikjə, münasibətlər "bərabər tərəfdaşlıq" səviyyəsinə yüksəldi.  Başqa sözlə, BMİ tövsiyələrini verməkdədir, amma onları qəbul edib-etməmək artıq tamamilə hökumətin səlahiyyətinə aiddir. Beynəlxalq ekspertlərin respublikanın iqtisadi gələjəyinə dair proqnozları həmişə maraq doğurur.  Birinjisi, göstərijilərin hesablanma metodikasına görə; ikinjisi, ölkə haqqında məlumat toplayarkən, başqa beynəlxalq təşkilatlar həmin məlumatlara əsaslanır. Odur ki Dünya Bankının bu yaxınlarda açıqladığı Azərbayjan hökuməti ilə 2007-2010-ju illər üçün tərəfdaşlığın strategiyası xüsusilə diqqətəlayiqdir.
Adətən, BMİ tərifləməkdənsə, tənqid etməyə üstünlük verir. Lakin bu dəfə DB-nin açıqladığı sənəddə son illər Azərbayjanın əldə etdiyi çoxsaylı iqtisadi və sosial nailiyyətlər yer alıb. Məsələn, neft və qazın nəqli üçün kifayət qədər yaxşı infrastrukturun yaradılması faktı, artmaqda olan maliyyə ehtiyatlarını idarə etmək üçün şəffaf və möhkəm bazanın formalaşdırıldığı qeyd edilir. Bu zaman onu da nəzərə almaq lazımdır ki, Azərbayjanın neft-qaz ehtiyatları məhduddur və ölkədə neft bumu uzun çəkməyəjək. Odur ki hökumətin qeyri-neft sektorunu güjlü inkişaf etdirmək üçün jəmi 10-15 il vaxtı var. Əgər jiddi makroiqtisadi recimə riayət edilərsə, qeyri-neft sektoruna sərmayə axınını stimullaşdırmaq üçün biznes iqlimi yaxşılaşdırılarsa, maliyyə şəffaflığı güjləndirilərsə, səhiyyə, təhsil və əhalinin sosial müdafiəsi sektorları möhkəmləndirilərsə, qarşıya qoyulan məqsədə yetişmək o qədər də çətin olmaz.
İkirəqəmli inflyasiya fonunda
Bəs DB bizə nə vəd edir? Müsbət məqamlardan başlayaq. Tərəfdaşlıq strategiyasına əsasən, 2006-2008-ji illərdə real daxili ümumi məhsul artımı, təxminən, 24% səviyyəsində proqnozlaşdırılır. İri layihələr üzrə tikinti işlərinin başa çatması ilə əlaqədar, neft sektoruna sərmayə qoyuluşlarının azalması fonunda hökumət infrastrukturun yenidən qurulması üzrə fəallığını artırajaq. Eyni zamanda, neft gəlirlərinin çoxalması ilə əlaqədar, manatın mübadilə kursunun artajağı gözlənilir ki, bu da artıq qeyri-neft sektoru üçün jiddi problemdir.
2010-ju ildə Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) aktivlərinin $35 mlrd-a çatajağı gözlənilir. Neftin orta qiyməti hər barrelə görə, orta hesabla, $43 səviyyəsində qalajağı halda, Azərbayjan yaxın 20 ildə öz neft və qaz yataqlarının istismarından $340 mlrd əldə edəjək (əməliyyat xərjləri və yataqları istismar edən xariji şirkətlərin gəlirləri nəzərə alınmaqla). Əməliyyat xərjlərini çıxdıqdan sonra, Azərbayjanın gəliri $175 təşkil edəjək ki, bundan $20 mlrd gəlir vergisi şəklində dövlət büdjəsinə, $155 mlrd isə ARDNŞ-yə daxil olajaq.
DB-nin hesablamalarına görə, 20 il ərzində neft konsorsiumlarının səhmdarları $40 mlrd həjmində sərmayələrini tam geri qaytarajaqlar. Sənəddə deyilir: "Yaxın 20 ildə təkjə neft gəlirləri hesabına Azərbayjanın adambaşına düşən ÜDM-i ildə $1000 təşkil edəjək".
Bununla əlaqədar, 2007-2008-ji illərdə Azərbayjan hökumətinin illik xərjlərinin, təxminən, 35% artajağı (nominal ifadədə) proqnozlaşdırılır. Bu təkjə DB-də deyil, Beynəlxalq Valyuta Fondunda da inflyasiya proseslərinə təsir baxımından müəyyən narahatlıq doğurur. Lakin hökumət bu məsələyə o qədər də təşvişlə yanaşmır. Burada hesab edirlər ki, Bakı - Tbilisi - Jeyhan, Jənubi Qafqaz boru kəməri, həmçinin, neft və qaz hasilatı üzrə layihələrin gerçəkləşdirilməsi infrastruktur proqramlarının inkişaf etdirilməsinə yönəldilə bilən maliyyə ehtiyatlarının meydana çıxmasını şərtləndirdi. Əlbəttə, bu zaman inflyasiyanın artma risqi var. Belə bir təhlükə gerçəkləşməyə başlayajağı halda, hökumət özünün investisiya qoyuluşlarının tempini azaltmaq və bunun qarşısını alan tədbirlər görmək fikrindədir. Yeri gəlmişkən, artıq 2009-ju ildə xərjlərin həjmi, təxminən, 10% azaldılajaq.
DB əmindir ki, 2007-2008-ji illərdə istehlak qiymətlərinin illik artım templəri 17% səviyyəsində olajaq, 2009-ju ildə 13%, 2010-ju ildə isə 10%-ə qədər azalajaq. Bu göstərijilər hökumətin açıqlamalarına o qədər də uyğun gəlmir. Həm də 2007-2008-ji illərdə Azərbayjanın dövlət büdjəsinin kəsiri, neft sektorundan daxil olan gəlirləri çıxmaqla, 40% təşkil edəjək. 2009-ju ildən başlayaraq, bu göstəriji, tədrijən, azalajaq. Lakin bu barədə bir qədər sonra.
Bütün bu risklərin minimallaşdırılması üçün DB struktur islahatlarını məqsədyönlü şəkildə davam etdirməyi təklif edir. Nətijədə, daxili ehtiyatlar sərbəstləşəjək, əməliyyat xərjləri azalajaq və məhsuldarlıq yüksələjək ki, bu da öz növbəsində, manatın kursunun real effektiv bahalaşmasının mənfi nətijələrinin qarşısını almağa imkan verəjək.
Hökumətin öz proqnozları var
Artıq qeyd edildiyi kimi, DB-nin proqnozlarının bir çoxu Azərbayjan hökuməti tərəfindən dəstəklənmir. Məsələn, Azərbayjan Milli Bankı 2007-ji ildə milli valyutanın ABŞ dollarına münasibətdə möhkəmlənməsi templərinin dəyişilməyəjəyinə əmindir. AMB Pul Siyasəti Departamentinin direktoru Xaqani Abdullayevin sözlərinə görə, 2006-jı ilin nətijələrinə əsasən, manat 5,14% möhkəmlənib - ilin əvvəlindəki 0,9184 manatdan, ilin sonundakı 0,8714 manata qədər.  2007-ji il üçün dövlət büdjəsində manatın dollara nisbətdə kursu 1 dollar - 0,87 manat kimi nəzərdə tutulub; halbuki 2006-jı ildə bu göstəriji 1 dollar - 0,90 manat kimi idi. "Təsbit edilmiş kurs reciminin tətbiq olunduğu digər ölkələrin milli banklarından fərqli olaraq, AMB sərbəst və idarə olunan kursun tərəfdarıdır. Odur ki maliyyə və kurs sabitliyinin dəstəklənməsi üçün AMB, lazım gəldikdə, valyuta bazarında artıq valyutanı alır", - deyə X.Abdullayev qeyd etdi.
Milli valyutanın idarə edilməsi inflyasiyanın artım tepmlərinin səngidilməsi üzrə tədbirlərdən biridir. Hökumət DB-nin ölkədə inflyasiyanın ikirəqəmli həddə çatajağı fikri ilə qətiyyən razı deyil. Nazirlər Kabinetinin şöbə müdiri Oqtay Haqverdiyev hesab edir ki, bu il inflyasiyanın artım tempinin proqnozlaşdırılan səviyyədə (9%) olmasının dəstəklənməsi təmin ediləjək. Xatırladaq ki, 2006-jı ilin nətijələrinə görə, bu göstəriji 8,3% olub. "İnvestisiya proqramlarının, enerci daşıyıjılarının qiymətlərinin artması ilə əlaqədar əhalinin sosial müdafiəsinə dair tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi üçün dövlət xərjlərinin artması fonunda inflyasiyanı birrəqəmli səviyyədə yalnız prezidentin antiinflyasiya tədbirləri haqqında fərmanına 100% əməl edildiyi halda saxlamaq mümkün olajaq", - deyə O.Haqverdiyev qeyd edir.
Artıq məlumdur ki, 2007-ji ildə inflyasiyanı 10% səviyyəsində saxlamaq üçün Azərbayjan hökuməti və Milli Bank pul-kredit və büdjə-vergi siyasətinin optimallaşdırılması üzrə əlavə tədbirlər görməyi planlaşdırır. AMB İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmovun sözlərinə görə, onların siyahısında bir sıra monetar addımlar, qiymətli kağızlar bazarının həjminin artırılması kimi tədbirlər var.
Təjrübə hökumətin proqnozlarının, adətən, beynəlxalq təşkilatların önjəgörmələrini üstələdiyini göstərir. Bu dəfə də belə olub-olmayajağını isə zaman göstərər.

НОВЫЕ ПРОГНОЗЫ О ГЛАВНОМ
Сотрудничество правительства Азербайджана с международными финансовыми институтами (МФИ) началось с приобретения республикой независимости. Причем за прошедшее время характер этого сотрудничества претерпел большие изменения. Если вначале они нам диктовали условия взамен очень нужных тогда Азербайджану льготных кредитов, то с развитием экономики страны отношения "доросли" до уровня "партнерства на равных". То есть МФИ продолжают давать рекомендации, однако принимать их или нет - уже полностью зависит от правительства. Прогнозы международных экспертов относительно экономического будущего республики всегда интересны. Во-первых, из-за методики расчета показателей, а во-вторых, на эти данные при сборе информации о стране опираются другие международные организации. В этой связи обнародованная недавно Всемирным банком (ВБ) Стратегия партнерства с правительством Азербайджана на 2007-2010 годы привлекает особое внимание.
Обычно МФИ предпочитают критиковать, нежели хвалить. Но на этот раз ВБ в опубликованном документе зафиксировал множество экономических и социальных успехов, достигнутых Азербайджаном в последние годы. К примеру, отмечаются факт создания достаточно хорошей инфраструктуры для транспортировки нефти и газа и формирование прозрачной и прочной базы для управления растущими финансовыми ресурсами. При этом следует учесть, что нефтегазовые ресурсы Азербайджана ограничены, и нефтяной бум в стране будет длиться недолго. Поэтому у правительства есть всего лишь 10-15 лет для усиленного развития ненефтяного сектора. Если придерживаться строгого макроэкономического режима, улучшить бизнес-климат для стимулирования притока инвестиций в ненефтяной сектор, усилить финансовую прозрачность, укрепить секторы здравоохранения, образования и социальной защиты населения, то достичь поставленной цели будет не так уж трудно.
На фоне двузначной инфляции
Что же нам обещает ВБ? Начнем с положительных моментов. Согласно Стратегии партнерства, рост реального внутреннего валового продукта в 2006-2008 годы прогнозируется примерно на уровне 24%. На фоне сокращения инвестиций в нефтяной сектор в связи с завершением строительных работ по крупным проектам правительство повысит активность по реконструкции инфраструктуры. В то же время в связи с ростом нефтедоходов ожидается подорожание обменного курса маната, что является уже серьезной проблемой для ненефтяного сектора.
Ожидается, что активы Государственного нефтяного фонда АР (ГНФАР) в 2010 году достигнут $35 млрд. При сохранении средней цены на нефть на уровне $43 за баррель Азербайджан в ближайшие 20 лет от эксплуатации своих нефтяных и газовых месторождений получит $340 млрд. (с учетом операционных расходов и прибыли иностранных компаний, разрабатывающих месторождения). После вычета операционных расходов доходы Азербайджана составят $175 млрд, 20 из которых поступят в госбюджет в виде налога на прибыль, а $155 млрд. - в ГНФАР.
По расчетам ВБ, в течение 20 лет акционеры нефтяных консорциумов полностью окупят свои инвестиции в $40 млрд. "В ближайшие 20 лет только за счет нефтяных доходов ВВП Азербайджана на душу населения составит $1 тыс. в год", - говорится в документе.
В связи с этим в 2007-2008 годах прогнозируется ежегодный рост расходов правительства Азербайджана примерно на уровне 35% (в номинальном выражении). Это вызывает определенные беспокойства не только у ВБ, но и Международного валютного фонда с точки зрения воздействия на инфляционные процессы. Однако правительство к данному вопросу относится с меньшим опасением. Здесь считают, что приток зарубежных инвестиций в экономику страны в результате реализации проектов Баку - Тбилиси - Джейхан, Южно-Кавказский трубопровод, а также по добыче нефти и газа обусловил появление финансовых ресурсов, которые можно направить на развитие инфраструктурных программ. При этом риск роста инфляции, конечно, существует. В случае, если он начнет оправдываться, правительство намерено сократить темпы собственных инвестиционных вложений и осуществить сдерживающие мероприятия. Кстати, уже с 2009 года объемы расходных статей снизятся примерно до 10%.
ВБ убежден, что в 2007-2008 годах темпы ежегодного роста индекса потребительских цен будут на уровне 17%, в 2009 году - снизятся до 13%, а в 2010 году - до 10%. Хотя и эти данные не очень соответствуют заявлениям правительства. При этом в 2007-2008 годах дефицит госбюджета Азербайджана за вычетом доходов от нефтяного сектора превысит 40% бюджетных доходов. Начиная же с 2009 года этот показатель будет постепенно снижаться. Но об этом позже.
Для минимизации всех этих рисков банк рекомендует целенаправленно продолжать структурные реформы. В результате чего внутренние ресурсы освободятся, операционные расходы сократятся и повысится продуктивность, что в свою очередь позволит предотвратить отрицательные последствия удорожания реального эффективного курса маната.
У правительства свои прогнозы
Как уже отмечалось, многие из прогнозов ВБ не находят поддержки у правительства Азербайджана. Так, Национальный банк Азербайджана (НБА) уверен, что в 2007 году темпы укрепления национальной валюты по отношению к доллару США сохранятся. По словам директора Департамента денежной политики НБА Хагани Абдуллаева, по итогам прошлого года манат укрепился на 5,14% - с 0,9184 на начало года до 0,8714 маната к концу 2006 года. В расчетах госбюджета на 2007 год курс доллара по отношению к манату заложен в размере 0,86 маната за 1 доллар, тогда как на 2006 год было предусмотрено 0,90 маната.
"Нацбанк страны, в отличие от центробанков других стран, где применяется фиксированный курсовой режим, придерживается свободного и управляемого курса. Поэтому для поддержания финансовой и курсовой стабильности при необходимости скупает на валютном рынке избытки валюты", - отметил Х.Абдуллаев.
Укрепление национальной валюты является одним из мероприятий по удержанию темпов роста инфляции. В правительстве категорически не согласны с ВБ, что инфляция в стране достигнет двузначной цифры. Заведующий отделом Кабмина Октай Ахвердиев считает, что в этом году будет обеспечена поддержка темпов роста инфляции на прогнозируемом уровне (9%). Напомним, что по итогам 2006 года она составила 8,3%. "В свете роста государственных расходов для выполнения инвестиционных программ, мер по социальной защите в связи с повышением цен на энергоносители однозначную инфляцию возможно будет удержать в случае 100-процентного выполнения указа президента об антиинфляционных мерах", - считает О.Ахвердиев.
Уже известно, что правительство Азербайджана и Национальный банк планируют принять дополнительные меры по оптимизации денежно-кредитной и бюджетно-налоговой политики для удержания инфляции в 2007 году на уровне до 10%. По словам председателя правления НБА Эльмана Рустамова, в их списке ряд монетарных шагов, рост объема рынка ценных бумаг.
Практика показывает, что обычно прогнозы правительства берут верх над пророчествами международных организаций. Будет ли так и на этот раз, покажет время.