FIRTINAQABAĞI SAKİTLİK
Azərbaycan idmançıları bu il ötən olimpiya mövsümü ilə müqayisədə daha çox lisenziya qazanmalıdırlar
15.01.2007
İlin əvvəlində idmanın müxtəlif növlərinin təmsilçiləri qısa taym-aut götürüb. Dünya idmanında olduğu kimi, Azərbayjan idmanında da qısa fasilə yaranıb. Amma bu fasiləni fırtınaönjəsi sakitlik kimi qiymətləndirmək olar. Çünki 2007-ji il Afina Olimpiya Oyunlarının yekunlaşmasından sonra ən vajib dövr hesab oluna bilər: bu il 1999, 2003-jü və s. olimpiadalarönjəsi illər  qədər vajibdir. Çünki söhbət, olimpiya lisenziyası uğrunda yarışların keçirildiyi illərdən gedir.
Bu jür illərdə Azərbayjan idmançılarının beynəlxalq arenalarda əldə etdikləri olimpiya lisenziyalarının sayına əsasən, milli idmanın real vəziyyətini müəyyən etmək mümkündür. Son olimpiadalarda yaşanan tendensiyalar göstərir ki, bu yarışlarda iştirak edən Azərbayjan idmançılarının sayı getdikjə artır və bu, Pekin Olimpiadasında medal qazanan idmançılarımızın 2004-jü illə müqayisədə, daha artıq olajağına inanmağa əsas verir. Bəs görəsən, Azərbayjanın olimpiya yığması heyətini kimlərin hesabına doldura bilər və bu yarışda əldə edilən mükafatların sayının qarşıdakı olimpiadada artırılması mümkün olajaqmı?
Ötən olimpiya dövründə olduğu kimi, bu dəfə də olimpiya mükafatlarını, güman ki, əsasən, Azərbayjanın güləşçiləri və boksçuları əldə edəjəklər. Əvvəla, bu il Bakıda güləş üzrə lisenziyalı dünya çempionatı keçiriləjək və yerli pəhləvanlarımızın mümkün qədər çox lisenziya qazanmaq imkanı var. Yarış bu idmanın hər iki - yunan-Roma və sərbəst növü üzrə yeddi ali kateqoriyada keçiriləjək. Əlbəttə ki, bütün çəki dərəjələrində olimpiadaya vəsiqə əldə edilməsi real deyil. Ən azı ona görə ki, Azərbayjanda ağır çəki dərəjəsi ilə bağlı daim mövjud olan problem bu gün də aktualdır. Amma 55, 60, 66 və 74 kiloqramda Namiq Abdulla-
yev, Rövşən Bayramov, Elman Əsgərov, Abil İbrahimov və b. məşhur idmançılarımız çıxış edirlər. Onların hər biri özlərini güjlü güləşçilər kimi çoxdan sübut edib və adları çəkilənlərdən ilk ikisinin, ümumiyyətlə, təqdimata ehtiyajı yoxdur. Olimpiya çempionu Fərid Mansurovun zədədən tam sağalajağı halda, komandamızın daha çox lisenziya əldə etmək şansı kifayət qədər artajaq.
Azərbayjan boksçularına gəlinjə, onların beynəlxalq arenada 11 çəkinin hər birində lisenziya əldə etmək ənənəsi var. Bu dəfə də dəri əljək sahibləri arasında Jeyhun Əbiyev, Samir Məmmədov, Romal Amanov, Emil Məhərrəmov, Ruslan Xairov, Javid Tağıyev, Elçin Əlizadə kimi idmançılarımız olimpiya lisenziyası qazanmalıdırlar. Ümumilikdə, digər boksçularımız da özlərini yaxşı tərəfdən göstərə bilər.
Bununla yanaşı, Azərbayjan boksçularının bu il beynəlxalq arenada jiddi problemlə üzləşmələri də mümkündür. Xatırladaq ki, Beynəlxalq Həvəskar Boks Federasiyasının (AİBA) prezidenti postuna keçirilən seçkidə bu quruma uzun illər rəhbərlik edən Ənvər Çoudri tayvanlı Vu tərəfindən sensasion şəkildə məğlub edilib. Korrupsiya qalmaqallarında adı hallanan türk Janər Doğanelli federasiyanın baş katibi vəzifəsini qoruyub-saxlaya bilib. Məsələ ondadır ki, AİBA-nın baş katibi postuna Azərbayjan Boks Federasiyasının prezidenti Ağajan Əbiyev də iddia edirdi və seçki ərəfəsində heç kəs onun qələbə qazanajağına şübhə etmirdi. Lakin seçki jiddi qanun pozuntuları ilə keçdi və qanunsuzluqların təşkilatçısı olan türk Janər Doğanelli postunu qoruya bildi.
Parlaq gələjək
Amma əlbəttə ki, Azərbayjan idmanının əzəməti yalnız boksçular və güləşçilərlə bağlı deyil. Olimpiya lisenziyası uğrunda yarışajaq digər idman növlərinin təmsilçiləri də var və istisna deyil ki, onlar arasında indiyədək Azərbayjanın olimpiya yarışlarında təmsil olunmadığı növlər də olajaq. Məsələn, istedadlı çapar  Jamal Rəhimov atçılıq yarışı ilə debütant ola bilər. Xatırladaq ki, o, indiyədək müxtəlif beynəlxalq yarışlarda mükafatçı olub və hazırda Olimpiya Oyunlarına düşməyə əsas namizədlərdən hesab edilir.
Azərbayjan gimnastları, atıjıları, taekvondçuları və digərləri də belə nailiyyətlər qazanmalıdırlar.
Bu mövsümdə bəzi komanda idman növlərinə böyük ümidlər bəslənir ki, onların sırasında, əsasən, voleybol və otüstü hokkeyin adı çəkilir.
Azərbayjan voleybolçuları ötən dördillikdə Afina Olimpiadasına real iddiaçılardan olsa da, Faiq Qarayevin yetirmələri Qubada keçirilən kvalifikasiya mərhələsində mötəbər turnirin biraddımlığında qaldılar. O vaxtdan voleybolçularımız daha da yetkinləşib, təjrübə toplayıblar. Hər halda, Qran-pri yarışının dünya seriyasında iştirak asan məsələ deyil. Düzdür, ötən il 2007-ji ilin Qran-pri yarışının seçmə mərhələsində uğursuz çıxış etməklə millimiz olimpiadaya düşmək üçün şanslarından birini əldən verib. Amma bu il onlar lisenziyalı Avropa birinjiliyində yarışajaq və bu yarışda ilk üç yeri tutan komanda olimpiadaya vəsiqə qazanajaq. 2005-ji ildə keçirilən qitə birinjiliyində Azərbayjan millisinin dördünjülük əldə etdiyini nəzərə alsaq, bu dəfə voleybolçularımızın mükafatlar uğrunda yarışajağına ümid etmək olar. Avropa çempionatında da məqsədə çatılmasa, ümid yalnız lisenziyalı seçmə mərhələyə qalır.
Hokkeyçilərə gəlinjə, onların Pekinə vəsiqə əldə etmək üçün daha jiddi sınaq qarşısında olduqları aydındır. Belə ki, olimpiya yarışlarına qatılmaq üçün qitə birinjiliyində qızıl medal əldə etmək lazımdır. Otüstü hokkey üzrə dünyadakı qüvvələr nisbətinə nəzər salsaq görərik ki, Azərbayjan idmançılarının bu işin öhdəsindən gəlməsi çox çətin olajaq. Yeri gəlmişkən, bir müddət əvvəl Azərbayjanın Otüstü Hokkey Federasiyası pakistanlı mütəxəssis Tahir Zamanı millinin başına gətirib ki, o, komandanın Olimpiya Oyunlarında iştirakını təmin etməlidir.
Ağır atletika sahəsindəki problemləri də unutmaq olmaz. Belə ki, bu idman növünün taleyi məlum olaylardan sonra xeyli dumanlı görünür. Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl bu idman növü üzrə milli federasiya Azərbayjan millisinin baş məşqçisi Avset Avsetovu istefaya göndərib və onun yerini federasiyanın vitse-prezidenti Vahid Nəzərov tutub. Bu qərar Azərbayjanın aparıjı ştanqçıları tərəfindən narazılıqla qarşılanıb və narazılıq sırasında dopinq qəbuluna görə idmandan iki il müddətinə uzaqlaşdırılmış Nizami Paşayev və Turan Mirzəyev də var. Bundan başqa, ikiqat Dünya çempionu (yeri gəlmişkən, Azərbayjanda bu titula sahib yeganə ağır atlet) bir müddət əvvəl idmançı karyerasına son qoyduğunu da açıqlayıb. Odur ki bu idman növü üzrə ötən ilin Dünya çempionatında əldə olunan dörd olimpiada lisenziyasının (ötən yarışda onun lisenziyalarının sayı beş idi) sayının artajağını gözləməyə dəyməz.
Bununla yanaşı, Nizami Paşayevin öz qərarını dəyişəjəyinə və Olimpiya Oyunlarında layiqli şəkildə çıxış edəjəyinə inanmaq istərdik. Hər halda, 2005-ji ilin Dünya çempionatı və 2006-jı il Avropa birinjiliyindəki (baxmayaraq ki son qızıl medal dopinq qalmaqalına görə, onun əlindən alınıb) qələbələr göstərir ki, məhz Nizami Paşayev olimpiadada qızıl medala əsas namizəddir: bu onun qazandıqları mükafatlar sırasında olmayan yeganə tituldur.

Азербайджанские спортсмены должны в этом году завоевать большее количество лицензий, нежели в прошлом олимпийском сезоне
В самом начале года представители различных видов спорта взяли небольшой тайм-аут. В азербайджанском спорте, как, впрочем, и мировом, возникла небольшая пауза. Но эту паузу скорее можно охарактеризовать как затишье перед бурей, так как 2007 год самый важный с момента завершения Олимпийских игр в Афинах. Он такой же важный, как и 1999, 2003 и так далее, - годы, предшествующие Олимпиадам, в течение которых разыгрываются олимпийские лицензии.
Вот в такие годы и можно узнать истинное положение в отечественном спорте, реальным отображением которого будет количество олимпийских лицензий, завоеванных азербайджанскими спортсменами на международной арене. Тенденция последних Олимпиад показывает, что азербайджанских спортсменов, выступающих на Олимпийских играх, становится все больше, что дает веские основания полагать, что и на пекинских Играх в числе призеров наших спортсменов будет больше, нежели в 2004 году. За счет кого же олимпийская сборная Азербайджана может пополнить свой количественный состав и, возможно, пополнить копилку олимпийских наград уже на самой Олимпиаде?
Основными поставщиками олимпийских лицензий в этом году, как, впрочем, и в прошлом олимпийском цикле, должны стать азербайджанские борцы и боксеры. Борцы потому, что в Баку в этом году состоится лицензионный чемпионат мира и в родных стенах отечественные пехлеваны просто обязаны завоевать как можно больше олимпийских лицензий. Соревнования будут проводиться в семи весовых категориях в каждом из видов борьбы - вольной и греко-римской. Конечно же, завоевание путевок во всех весовых категориях из области фантастики, хотя бы потому, что проблема тяжелых весов всегда была актуальна в Азербайджане и в настоящее время не перестала быть таковой. Но в таких весовых категориях, как 55, 60, 66 и 74 кг, выступают именитые борцы Намик Абдуллаев, Ровшан Байрамов, Эльман Аскеров, Абиль Ибрагимов и многие другие. Все они давно зарекомендовали себя как очень сильные борцы, а первые двое вообще не нуждаются в представлении. А еще если окончательно восстановится после травмы олимпийский чемпион Фарид Мансуров, то шансы нашей команды на большее количество лицензий значительно возрастают.
Что касается азербайджанских боксеров, то тенденция их выступления на международной арене такова, что отечественные мастера кожаной перчатки могут завоевать лицензии во всех 11 весовых категориях. Поставщиками олимпийских путевок среди боксеров должны стать Джейхун Абиев, Самир Мамедов, Ромал Аманов, Эмиль Магеррамов, Руслан Хаиров, Джавид Тагиев, Эльчин Ализаде. В целом себя могут проявить и другие боксеры. Но наши мастера кожаной перчатки в этом году могут столкнуться с серьезными проблемами на международной арене, истоки которых в президентских выборах Международной федерации любительского бокса (АИБА), в ходе которых многолетний глава этой организации пакистанец Энвер Чоудри потерпел сенсационное поражение от тайванца Ву. На тех же выборах сохранил свой пост генерального секретаря скандально известный турок Джанер Доганелли, которого обвиняют в различных махинациях и коррупционных скандалах. Именно на пост генсека АИБА претендовал президент Федерации бокса Азербайджана Агаджан Абиев, в победе которого накануне выборов никто не сомневался. Но выборы прошли со значительными нарушениями, организованными все тем же турком, в результате которых он и одержал победу.
Светлое будущее
Но, конечно же, не одними боксерами и борцами славен азербайджанский спорт, есть много других представителей видов спорта, которые будут бороться за олимпийские путевки. Не исключено, что будут среди них и такие, которые ранее на Олимпиадах от Азербайджана представлены не были. К примеру, дебютантом может стать конный спорт в лице талантливого наездника Джамала Рагимова, который не раз становился призером крупных международных турниров и сейчас является реальным претендентом на попадание на Олимпийские игры. Должны пополнить свои ряды и отечественные гимнастки, стрелки, таэквондисты и др.
В этом сезоне особые надежды возлагаются на некоторые командные виды спорта, в частности на волейболисток и хоккеисток. Азербайджанские волейболистки еще в прошлом четырехлетии реально претендовали на участие в афинской Олимпиаде, но в квалификационном олимпийском турнире, который проходил в Губе, подопечные Фаика Караева остановились в шаге от олимпийской путевки. С тех пор азербайджанские спортсменки, как ни странно это не звучит, возмужали, набрались опыта, ведь участие в мировой серии Гран-при и чемпионате мира  даром не проходит. Правда, уже один шанс попасть на Олимпиаду наша сборная упустила, неудачно выступив в прошлом году в квалификационном этапе мирового Гран-при 2007 года, на котором будут разыгрываться путевки. Однако в этом году азербайджанским волейболисткам предстоит участие в лицензионном чемпионате Европы, тройка призеров которого получит по путевке. Учитывая, что на континентальном первенстве 2005 года сборная Азербайджана заняла четвертое место, на этот раз наша команда вполне может претендовать на попадание в число призеров. Если же не выйдет с чемпионатом Европы, то остается лицензионный квалификационный турнир.
Что касается хоккеисток, то их шансы на поездку в Пекин выглядят скромнее, так как на лицензионном чемпионате Европы для попадания на Олимпиаду им необходимо завоевать золотые медали. Учитывая расклад сил в мировом и европейском хоккее на траве, сделать это азербайджанским хоккеисткам будет очень сложно. Кстати, недавно руководство национальной Федерации хоккея на траве пригласило пакистанского специалиста Таира Замана, который должен способствовать попаданию нашей сборной на Олимпиаду.
Нельзя не высказать и некоторые опасения по поводу отечественной тяжелой атлетики, судьба которой выглядит несколько туманной после известных всем событий. Напомним, что недавно руководство национальной федерации отправило в отставку главного тренера сборной Азербайджана Авсета Авсетова, вместо которого был назначен вице-президент федерации Вахид Назаров. С этим решением оказались не согласны ведущие азербайджанские штангисты - двукратный чемпион мира Низами Пашаев, дисквалифицированный на два года за применение допинга, и Туран Мирзоев. Более того, двукратный чемпион мира (кстати, единственный в Азербайджане) недавно заявил о завершении карьеры. Так что увеличения числа лицензий, а их четыре после прошлогоднего чемпионата мира (на прошлой Олимпиаде их было пять), в тяжелой атлетике  ожидать не приходится. Тем не менее хочется верить, что Низами Пашаев изменит свое решение и достойно выступит на Олимпиаде. Ведь победы на чемпионате мира 2005 года и первенстве Европы 2006-го (правда, последнюю золотую медаль у Низами отобрали из-за того же допинга), свидетельствуют о том, что именно Низами Пашаев является главным претендентом на олимпийское "золото" - единственную награду, которой нет в послужном списке прославленного отечественного спортсмена.