TABORLAR ATƏŞ ƏMRİ GÖZLƏYİR
ABŞ prezidenti ölkəsinin yeni İraq strategiyasını açıqladı və Amerikanın İraqdakı hərbi iştirakının möhkəmləndiriləcəyini bəyan etdi
Ötən ilin dekabrından başlayaraq, ABŞ ijtimaiyyəti Vaşinqtonun İraqla bağlı siyasətinin nejə inkişaf edəjəyini maraqla gözəyirdi. Əsas intriqa ondan ibarət idi ki, prezident Jorj Buşun komandası İraqa əlavə hərbi kontingentin göndərilməsinin vajibliyini əsaslandıra biləjək, ya yox. Məsələ ondadır ki, Konqresdəki demokrat çoxluq İraq böhranının həllinə tam fərqli yanaşır.
ABŞ administrasiyasının İraq siyasətini dəyişmək məjburiyyətində qalmasının səbəbi, bu istiqamətdə jiddi uğursuzluqla üzləşməsi, Amerika ijtimaiyyətinin İraqda baş verənlərdən dərin məyusluq keçirməsi və bütün bunların nətijəsi kimi, Konqresə keçirilən seçkilərdə Respublikaçılar Partiyasının məğlubiyyətə uğraması ilə bağlıdır. Xatırladaq ki, bir qədər əvvəl ABŞ-ın sabiq dövlət katibi Jeyms Beykerin rəhbərlik etdiyi partiyalararası ekspert qrupunun İraq problemi ilə bağlı hazırladığı məruzədə bildirilir ki, Vaşinqtonun bu istiqamətdə yürütdüyü siyasət heç bir nətijə verməyəjək və o, dəyişməlidir.
ABŞ prezidenti isə strategiyanın dəyişməsi dedikdə, ilk növbədə, İraqdakı 132 min hərbçiyə daha 20 min nəfərlik kontingentin əlavə edilməsinin vajibliyini nəzərdə tuturdu. O hesab edir ki, Bağdad və onun ətrafında məskunlaşmış qeyri-qanuni silahlı qruplaşmaların tərk-silah edilməsi üçün buraya əlavə hərbi qüvvələrin göndərilməsi vajibdir.
Nətijədə Buş hər iki partiya nümayəndələri, ekspertlər və müttəfiqlərlə 3 ay davam edən məsləhətləşmələrdən sonra (son məsləhətləşmələr Böyük Britaniya, Avstraliya və Danimarka ilə aparılıb), yanvarın 11-də televiziya ilə xalqa 20 dəqiqəlik mürajiətində İraq strategiyasının dəyişdiyini bəyan etdi. "Biz etiraf edirik ki, İraq probleminin həllinə nail olmaq üçün hər hansı sehrli formul yoxdur", - deyən Ağ ev sahibi çıxışına belə davam edib: "Amma bir məsələ də etiraf olunmalıdır ki, İraqda uğursuzluq yaşamaq Birləşmiş Ştatlar üçün fajiə olajaq".
Prezidentin mürajiətində əsas xətt də məhz bu tezis üzərində quruldu.
Yeni strategiyaya əsasən, indiyədək İraqda xidmət çəkən hərbi kontingentə daha 20 min əsgər əlavə olunajaq. İlk olaraq, münaqişə zonasına 2-ji briqadanın hərbçiləri (Fort Braq bazası, Şimali Karolina) və 82-ji hava-desant briqadası göndəriləjək. Qeyd edək ki, bu qüvvələr hazırda Küveytdə yerləşdirilib və onların böyük bir hissəsi - 5 briqada Bağdada göndəriləjək. Kontingentin məqsədi etnik toqquşmaların yaşandığı paytaxtda və onun ətraf rayonlarında sabitliyin təmin olunmasıdır. Buş bildirib ki, sektantlıq zəminində (sünnilərlə şiələr arasında) toqquşmaların böyük hissəsi İraq paytaxtının 30 mil radiusunda baş verir.
Bundan başqa, təxminən, 4 000 Amerika hərbçisi Qərbi Anbar əyalətinə göndəriləjək. Qeyd edək ki, yeni İraq hökumətinə müqavimət göstərən sünni hərəkatının mərkəzi və bəzi məlumatlara görə, "Əl-Qaidə" yaraqlılarının məskunlaşdığı yer məhz buradır.
Yeni strategiyanın vajib jəhətlərindən biri də İraq hökumətinin həyata keçirməli olduğu işlərlə bağlıdır. J.Buş anlayır ki, demokratların və Amerika ijtimaiyyətinin dəstəyini qazanmaq üçün, münaqişənin həllində əsas vəzifənin İraq hökumətinin üzərinə qoyulması çox vajibdir. Məhz buna görə, J.Buş İraqın baş naziri Nuri əl-Malikini ölkədaxili problemlərin həllinə daha böyük qüvvə sərf etməyə çağırıb. O, xüsusilə bildirib ki, İraq Milli Ordusunun 18 briqadası Bağdadın 9 rayonuna yerləşdirilməlidir. Ümumilikdə isə bu ilin noyabrınadək İraq hökuməti ölkənin regionlarında vəziyyətə nəzarəti ələ almalıdır.
Bundan başqa, Buş hesab edir ki, neftdən gələn gəlirlərin İraqın mərkəzi hakimiyyəti tərəfindən ölkənin böl-gələri arasında ədalətli bölünməsini (orada yaşayan əhalinin sayından asılı olmayaraq) təmin etmək məqsədilə, müvafiq qanunun qəbulu vajibdir. Bu konteksdə ABŞ prezidenti İraq hökumətini, xüsusilə, sünnilərin məskunlaşdığı rayonlarda infrastruktur layihələrinin reallaşdırılması üçün 10 milyard dollar vəsait ayırmağa çağırıb.
Digər maraqlı məqam Ağ ev sahibinin İraq hökumətinə mərhum Səddam Hüseynin rəhbəri olduğu BƏS partiyasına qarşı yürüdülən siyasətin yumşaldılması ilə bağlı çağırışıdır. Vaşinqton hesab edir ki, rəsmi Bağdadın keçmiş BƏSçilərə qarşı barışmaz mövqe tutması və onların əksəriyyətinin əvvəlki postlarından uzaqlaşdırılması hakimiyyətin solsial bazasını azaldır və daxili barışığa nail olunması imkanlarını məhdudlaşdırır. ABŞ bunun əvəzinə daha differensial yanaşmanın tətbiqini, loyal BƏS üzvlərini hakimiyyət strukturlarına jəlb etməyi lazım bilir.
Bundan başqa, Amerika prezdenti İraqın baş nazirinə, nəhayət, regional seçkilərin vaxtını müəyyənləşdirməyi məsləhət bilib. J.Buş hesab edir ki, bununla indiyədək seçki proseslərini boykot edən sünnilərin, onların sıx məskunlaşdığı ərazilərdə regional idarəçiliyində iştirakına şərait yaradılar.
Buşun İraq strategiyasındakı dəyişiklikdə ölkənin qonşuları olan Suriya və İran da diqqətdən kənarda qalmayıb. Buş bəyan edib ki, onun administrasiyası bu ölkələrin ərazisindən İraq müqavimətçilərinə maddi dəstək verilməsinə qarşı mübarizəni davam etdirəjək. Buş ABŞ-ın digər ölkələrlə birlikdə İranın nüvə silahına malik olması və regionda dominantlığı ələ almasına qarşı da səylərin davam etdiriləjəyini bildirib. Bununla Ağ evin rəhbəri rəsmi Vaşinqtonu Tehran və Dəməşqlə münasibətlərin yumşaldılmasına, hətta onları İraq probleminin həllinə jəlb etməyə çağıranlara javab verib.
Amerika diplomatiyası qarşısında da jiddi vəzifələr qoyulub. Belə ki, yeni strategiyaya əsasən, Vaşinqton diplomatiyası ərəb dünyasını İraq hökumətinə siyasi dəstəyə səfərbər etməlidir. Bu məsələdə Vaşinqton, əsasən, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya, Misir və Fars körfəzi ölkələrinə bel bağlayır.
Demokratların hüjumu
Jorj Buşun yeni strategiya ilə bağlı çıxışından bir neçə gün əvvəl Konqresin ilk toplantısında qurumun hər iki palatasının üzvləri prezidenti İraqa əlavə hərbi kontingent göndərməməyə və bu problemlə bağlı siyasətdə dəyişikliklər etməyə çağırıb. Ağ ev sahibinə ünvanlanan məktubda demokratların Senatdakı lideri Qarri Rid, həmçinin, Nümayəndələr Palatasının spikeri Nensi Pelosi bildiriblər ki, İraqa əlavə qüvvələrin göndərilməsi heç bir strateci uğur gətirməyəjək və silahlı qüvvələri zərbə altında qoyajaq. Demokratlar hesab edirlər ki, bunun əvəzinə yaxın yarım ildə İraqdan ABŞ qüvvələrinin tədrijən çıxarılmasına başlanmalı, əsas diqqət İraq ordusuna təlimlərin keçirilməsinə və antiterror əməliyyatlarına yönəldilməlidir.
"Bu müharibə ABŞ-a gündəlik 1 milyard dollara başa gəlir. Amma bizim üçün daha jiddi itki əsgərlərimizin ölümü və yaralanması, beynəlxalq arenada nüfuzumuza və hərbi hazırlığımıza dəyən zərbədir. Bu və digər səbəblərdən biz prezidentin İraqla bağlı çıxışında yeni istiqamətlər görmək istəyirik. Çünki onun indiyədək apardığı siyasət uğursuz olub", - deyə Pelosi demokratların İraq problemi ilə bağlı mövqeyini açıqlayarkən bildirib. O, Buşun İraqda hərbi missiyanın genişləndirilməsi qərarının Konqresdə əsaslandırılmalı olduğunu da söyləyib. Bir qədər sonra televiziyada çıxış edən spiker bildirib ki, "Konqres konstitusion hüquqlarından istifadə edərək, Buş administrasiyasından İraqdakı hərbi əməliyyatlara xərjlənən pullar və əməliyyatların nətijələri haqda hesabat verməyi tələb etməyə hazırdır".
Həqiqətən də müharibə Amerika ijtimaiyyəti arasında populyarlığını itirib və hazırda İraqda hərbi əməliyyatların keçirilməsini dəstəkləyən əhali jəmi 15% təşkil edir. Artıq 4 ildir davam edən müharibədə, təxminən, 3 min amerikan əsgəri həlak olub, kampaniyaya 400 milyard dollar xərjlənib, 20 min iraqlı (qeyri-rəsmi məlumatlara görə isə yüz minlərlə) dünyasını dəyişib. Lakin ölkədə siyasi durum hələ İraqdan hərbi qüvvələrin dərhal çıxarılmasını tələb edəjək məqama yetişməyib. Bu üzdən, bəzi demokratlar daha ehtiyatlı mövqe nümayiş etdirərək, məsələn, İraqdakı hərbi kontingentin sayının azaldılması haqda qanun qəbulunu və bununla da Buşun oraya əlavə qüvvələr göndərməsinin qarşısını almağı daha məqsədəuyğun hesab edir. Bundan başqa, demokratlar bəyan edirlər ki, onlar artıq İraqda ordunun xərjlərini azaltmağı düşünmür, hətta onlar hesab edirlər ki, ölkənin və xalqın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə, ümumilikdə, ABŞ Silahlı Qüvvələrinin quru qoşunlarının sayını 30 min, hərbi-dəniz qüvvələrinin sayını isə 20 min nəfər artırmaq lazımdır.
Senatın Xariji Əlaqələr Komitəsinin rəhbəri Jo Biden bəyan edib ki, Buşun İraqdakı hərbi kontingentin artırılmasına dair qərarı fajiəvi səhv olardı. Amma bununla yanaşı, senator İraqdakı hərbi kampaniyaya maliyyə dəstəyinin azaldılmasının nəzərdə tutulmadığını da əlavə edib. Bu nüfuzlu senatorun fikrinjə, Konqresin İraq müharibəsinə ijazə verməsindən sonra, demokratların hərbi qüvvələrin ali baş komandanı olan Buşun səylərinin qarşısını almaq qərarı hakimiyyətin bölüşdürülməsi prinsipi baxımından qeyri-konstitusion qərar kimi qəbul oluna bilər.
Digər nüfuzlu senator Edvard Kennedinin fikrinjə isə, İraqdakı ABŞ qüvvələrinin dəstəklənməsinin ən yaxşı yolu "yalnız İraq hökumətinin səyləri nətijəsində həll oluna biləjək vətəndaş müharibəsi ojağına yeni kontin-gentin göndərilməsindən imtina etmək olardı". Kennedi onu da qeyd edib ki, Buşun xalqa mürajiəti ABŞ-ın İraq siyasəti ilə bağlı ümumxalq müzakirələrinin sonu yox, başlanğıjı olmalıdır.
Yerdəyişmə
Ağ ev isə hələ yeni strategiyanın prezident tərəfindən bəyan olunmamasından əvvəl, artıq onun ijrasına başladı. İraqdakı iki yüksəkrütbəli hərbçi vəzifəsindən uzaqlaşdırıldı. Belə ki, admiral Uilyam Fellon İraq və Əfqanıstanda mərkəzi komandanlığın başçısı postunda general Jon Abizeydi, general-leytenant Devid Petreus isə Jorj Keysini əvəz edərək, İraqdakı Amerika kontingentinin yeni komandanı vəzifəsini ijra edəjək. Ekspertlər bildirirlər ki, bu yeni təyinatlar baş verən ən vajib hadisədir. Belə ki, Buşun bu addımı onun İraqdakı hərbi kontingenti artırmaq haqda qərar verəjəyini əvvəljədən göstərdi: general Keysi əksər hərbçilər kimi, bu məsələyə spesifik yanaşır. "General Petreus qeyri-müntəzəm hərbi fəaliyyət üzrə ekspertdir", - deyə yeni təyinatı şərh edən ABŞ-ın müdafiə naziri Robert Geyts bildirib. O əlavə edib ki, əvvəllər Sakit okeanda komandan olmuş admiral Fellon isə regionda dünyanın 43 ölkəsini əhatə edən hərbi əməliyyatların gedişini izləyirdi. Bir sözlə, bu sahədə kifayət qədər təjrübəyə malikdir.
Hərbi ekspertlərin fikrinjə, məhz Petreusun təyinatı Vaşinqtonun İraq siyasətində yeni çalarları ortaya çıxarır. Belə ki, onun qoşun başçısı kimi böyük nüfuzu var. ABŞ-ın İraqa hüjuma zamanı general 101-ji paraşüt-desant diviziyasına rəhbərlik edib və həmin vaxt İraqın şimalında fəaliyyət göstərən bu diviziya həmkarlarının və orada yaşayan kürdlərin böyük hörmətini qazanıb. Petreus partizanlar əleyhinə fəaliyyət taktikasının müəllifi hesab olunur. Məşhur hərbi şərhçi Ralf Piters hesab edir ki, Petreusun taktikası, əsasən, diplomatiya, siyasi nizamlanma və xalqın simpatiyasını əldə etməyə yönəlib; partizanların hərbi jəhətdən məhvini isə ən son vasitə kimi qəbul edir.
Daha bir məlumat ondan ibarət oldu ki, Amerikanın bütün 16 kəşfiyyat xidmətinə rəhbərlik edən Milli Kəşfiyyatın direktoru postuna istefada olan vitse-admiral Maykl Makkonnell gətirilib; indiyədək bu postu tutan Jon Neqroponte isə dövlət katibinin müavini təyin edilib. Bundan başqa, ABŞ-ın BMT-dəki daimi nümayəndəsi Jon Boltonun yerini Birləşmiş Ştatların İraqdakı səfiri Zalman Xəlilzad tutajaq. Onu isə ölkənin Pakistandakı səfiri Rayan Roker əvəzləyəjək.
Buşun bu dəyişikliklərə hansı səbəbdən qərar verməsi aydın olmasa da, ekspertlər bildirirlər ki, Ağ evin mühafizəkar müttəfiqləri ilk gündən Neqroponteyə inanmayıblar: onlar əmindirlər ki, ABŞ-ın xariji siyasət idarəsi müntəzəm olaraq hazırkı administrasiyasının xoş təşəbbüslərini sabotac edir. Neqrapontenin yerinə istefada olan admiralın təyin edilməsi isə ABŞ kəşfiyyat orqanlarında keçmiş və hazırkı hərbçilərin sayını artırır və bu, Konqresin bəzi üzvlərini açıq-aşkar narahat etməyə başlayıb.

БАТАЛЬОНЫ ПРОСЯТ ОГНЯ
Президент Буш объявил об изменении иракской стратегии США и усилении американского военного присутствия в Ираке
Весь декабрь и половину января американская общественность с интересом следила за тем, как развивается политика Вашингтона на иракском направлении. Главная интрига заключалась в том, сможет ли команда президента Буша обосновать необходимость отправки в Ирак дополнительного военного контингента, или же верх возьмет демократическое большинство в Конгрессе, лидеры которого предлагают принципиально иные подходы к урегулированию иракского кризиса. Грядущая смена курса США в Ираке во многом вызвана неудачами процесса иракского урегулирования, глубоким разочарованием американского общества ходом иракской кампании, одним из следствий которого стало поражение Республиканской партии на ноябрьских промежуточных выборах в Конгресс. Недавно экспертная межпартийная группа, возглавляемая бывшим государственным секретарем США Джеймсом Бейкером, опубликовала доклад, в котором говорилось, что нынешняя стратегия США в Ираке не приносит своих плодов и должна быть изменена. Первоначально президент США намеревался объявить о дополнительной отправке в Ирак от 10 до 20 тысяч военнослужащих, которые призваны усилить 132-тысячный американский контингент в Ираке и заняться разоружением вооруженных формирований в Багдаде и вокруг него.
В итоге в среду, 10 января, после многораундовых трехмесячных консультаций с представителями обеих партий, бесед с экспертами и с союзниками (последними были Великобритания, Австралия и Дания) президент Буш выступил с 20-минутным обращением к нации, в котором объявил о своем новом иракском курсе. "Мы согласны с тем, что не существует волшебной формулы успеха в Ираке, - признал Буш в начале своего выступления, добавив при этом: - И еще один вывод представляется ясным и неопровержимым - неудача в Ираке будет означать катастрофу для Соединенных Штатов". Именно этот тезис стал лейтмотивом всего обращения президента США, основные элементы которого сводятся к следующему.
Свыше 20 тысяч американских солдат будут приданы силам, уже дислоцированным в Ираке. Первыми прибудут в зону конфликта военнослужащие 2-й бригады (база Форт Браг, Северная Каролина) и 82-й воздушно-десантной бригады, которая сейчас находится в Кувейте. Большая часть этих сил - 5 армейских бригад - будет размещена в Багдаде, где наблюдается вспышка межэтнического насилия, для обеспечения безопасности его пригородных районов и их населения. Как отметил глава Белого дома, 80% насилия на межобщинной почве (между суннитами и шиитами) происходит в радиусе 30 миль от иракской столицы. Около 4000 американских солдат будет направлено в провинцию Западный Анбар, центр суннитского сопротивления иракской власти и, как утверждают, место дислокации боевиков "Аль-Каиды".
Важнейшей частью нового курса являются меры, которые предстоит реализовать нынешней иракской власти. Понимая, что склонить оппонентов-демократов, да и американскую общественность в пользу дальнейшей поддержки своей иракской политики можно лишь за счет более сильных акцентов на вклад самих иракцев в процесс урегулирования, Буш решил усилить иракскую компоненту в своей новой иракской инициативе. Он призвал премьер-министра Ирака Нури аль-Малики и его правительство вложить больше усилий в дело внутрииракского урегулирования. В частности, 18 иракских бригад национальной армии и полиции Ирака должны быть размещены в 9 районах Багдада. В целом же к ноябрю иракское правительство должно будет взять на себя всю ответственность за положение в иракских регионах.
Кроме того, Буш настаивает на принятии закона, который дал бы центральному правительству полномочия для более справедливого распределения текущих и будущих доходов от нефти между регионами страны в зависимости от численности их населения. В этом контексте Буш призывает иракское правительство выделить $10 млрд. на реконструкцию и развитие инфраструктурных проектов, преимущественно в суннитских районах.
Важной частью новой инициативы президента США является его призыв к иракской власти смягчить ее политику в отношении к членам партии БААС, которая играла при Саддаме Хусейне роль правящей партии. Вашингтон считает, что непримиримость официального Багдада к бывшим баасистам, в рамках которой большинство из них были смещены со своих постов, сужает социальную базу власти и мешает процессу внутринационального примирения. Вместо этого предлагается более дифференцированный подход, вовлечение лояльных баасистов в структуры исполнительной власти. Помимо этого, американский президент предложил иракскому премьеру определиться, наконец, с датой региональных выборов, чтобы дать суннитской части иракского населения, до сих пор бойкотировавшей политический процесс, возможность управления региональными делами там, где они составляют большинство.
В рамках смены курса Буш не оставил без внимания соседей Ирака - Сирию и Иран, заявив, что его администрация продолжит линию на противодействие попыткам материальной поддержки иракским повстанцам с территорий этих стран. Он при этом добавил, что США будут совместно с другими странами прилагать усилия для предотвращения появления у Ирана ядерного оружия и не допустят его доминирования в регионе. Тем самым Буш дал недвусмысленный ответ на предложения смягчить подход к Дамаску и Тегерану и даже вовлечь их в процесс внутрииракского урегулирования.
Серьезные задачи поставлены и перед американской дипломатией. Ей предстоит обеспечить мобилизацию общеарабской политической поддержки иракскому правительству. Здесь Вашингтон рассчитывает, прежде всего, на такие страны, как Саудовская Аравия, Иордания, Египет и страны Персидского залива.
Атака демократов
За несколько дней до того, как Джордж Буш должен был выступить с программной речью, в которой изложит новую стратегию в Ираке и, как ожидается, заявит об отправке туда новых частей, лидеры обеих палат Конгресса в первый же день работы парламента нового созыва призвали Буша не увеличивать число американских военных в Ираке и скорректировать стратегию в стране. В письме на имя Буша лидер демократов в Сенате Гарри Рид, а также спикер Палаты представителей Нэнси Пелоси заявили, что дополнительная переброска войск в Ирак не принесет никакой стратегической выгоды, а лишь поставит под удар вооруженные силы в целом. Демократы вместо этого призывают в ближайшие полгода начать постепенный вывод американских войск из Ирака, при этом делая ставку на обучение иракской армии, а также на проведение антитеррористических операций.
"Эта война обходится нам в 1 млрд. долларов ежедневно. Но гораздо более важными потерями для нас являются смерть и ранения наших солдат, потеря репутации на международной арене и ущерб нашей боевой готовности. По этим и другим причинам мы заявляем президенту, что хотим видеть в его программном выступлении по Ираку план действий в новом направлении, так как направление, по которому он нас ведет сейчас, оказалось безуспешным", - заявила Пелоси, выражая позицию демократов по иракскому вопросу. Она также предупредила президента Буша, что ему придется обосновать в Конгрессе необходимость расширения военной миссии в Ираке. Выступая позже по телевидению, Пелоси подчеркнула, что "Конгресс готов выполнить свои конституционные обязательства и заставить (администрацию) отчитаться о расходах (на военную кампанию в Ираке) и ее результатах".
Война действительно утратила популярность в американском обществе - уровень поддержки войны в Ираке снизился до 15%. 4 года войны, почти 3 тысячи погибших американских солдат, 400 млрд. долларов, потраченных на иракскую кампанию, 20 тысяч погибших иракцев (по неофициальным данным, речь идет о сотнях тысяч) - таковы лишь некоторые итоги этой войны. Однако политический климат еще не созрел для того, чтобы требовать немедленного вывода войск. Поэтому некоторые демократы занимают более сдержанную позицию и предлагают, например, законодательно ограничить размер контингента, чтобы Бушу было сложнее его увеличить. Кроме того, демократы заявляют, что не собираются сокращать расходы на поддержание войск, уже размещенных в Ираке, и, более того, предпочитают даже увеличить общую численность сухопутных сил на 30 тысяч и военно-морских на 20 тысяч человек с целью укрепления безопасности страны и народа.
В частности, председатель сенатского комитета по внешним связям демократ Джо Биден заявил, что решение Буша увеличить контингент в Ираке стало бы трагической ошибкой. Однако он отметил при этом, что вопрос о сокращении финансирования иракской группировки не рассматривается. По мнению сенатора, решение демократов блокировать усилия Буша, являющегося верховным главнокомандующим, после того как Конгресс одобрил военную операцию в Ираке, выглядело бы как неконституционное нарушение принципа разделения власти.
По мнению другого влиятельного сенатора-демократа Эдварда Кеннеди, "лучшим способом поддержать американские войска в Ираке был бы отказ от направления новых сил в котел гражданской войны, которая может быть прекращена лишь усилиями народа и правительства Ирака". Кеннеди также подчеркнул, что выступление президента Буша в среду, 10 января, должно быть началом, а не концом новой общенациональной дискуссии по вопросу о политике США в Ираке.
Перестановки
Между тем Белый дом, по сути, начал реализацию новой стратегии до ее официального обнародования, поменяв двух высокопоставленных военачальников в Ираке. Так, адмирал Уильям Фэллон сменит генерала Джона Абизейда на посту главы Центрального командования в Ираке и Афганистане, а генерал-лейтенант Дэвид Петреус придет на смену генералу Джорджу Кейси и станет новым командующим американским контингентом в Ираке. Эксперты отмечают, что из всех новых назначений это, возможно, самое важное. Среди прочего оно подтверждает догадки о том, что Буш объявит об увеличении американского контингента в Ираке: генерал Кейси, как и многие военные, относился к этой идее скептически. "Генерал Петреус - эксперт в области нерегулярных боевых действий, - отметил министр обороны США Роберт Гейтс, комментируя назначения. - А адмирал Фэллон, будучи командующим на Тихом океане, следил за проведением воинских операций в регионе, охватывающем 43 страны мира".
Как считают военные эксперты, именно назначение Петреуса отражает новые акценты в иракской политике Вашингтона. У Петреуса репутация блестящего военачальника. Во время вторжения в Ирак он командовал 101-й парашютно-десантной дивизией, которая действовала на севере этой страны, и заслужил уважение коллег и тамошних курдов. Петреус является автором руководства по тактике антипартизанских действий. Известный военный обозреватель Ральф Питерс уверен, что тактика Петреуса делает слишком большой упор на дипломатию, политическое урегулирование и завоевание симпатий населения и недостаточный - на военный разгром партизан.
Также было объявлено, что новым директором национальной разведки, руководящей всеми 16 разведслужбами Америки, стал вице-адмирал в отставке Майкл Макконнелл, пришедший на смену Джону Негропонте, который, в свою очередь, стал заместителем госсекретаря США. Ожидается, что новым представителем США в ООН вместо Джона Болтона станет нынешний посол США в Ираке Залмай Халилзад, место которого займет Райан Крокер, нынешний посол США в Пакистане. Неясно, почему Буш произвел эту рокировку, но, как отмечают эксперты, консервативные союзники Белого дома с самого начала не доверяли Негропонте, который является кадровым дипломатом: они убеждены, что американское внешнеполитическое ведомство регулярно саботирует любезные их сердцу инициативы нынешней администрации. С назначением на место Негропонте отставного адмирала процент бывших и действующих военных в руководстве американских разведорганов делается выше, чем за весь послевоенный период, что настораживает некоторых членов Конгресса.