"LOTOS"UN KÖLGƏSİNDƏ
Artıq 14 ildir ki, BMT Baş Assambleyasının bəyannaməsinə müvafiq olaraq, 3 dekabr bütün dünyada beynəlxalq əlilliyi olan insanlar günü kimi qeyd edilir. Bu gün bayram yox, insanların hüquq bərabərliyi uğrunda mübarizə ilə zəngin olan daha bir təqvim ilinin başa çatdığı nöqtədir. Bugünü insanlara bərabər imkanların verilməsi ilə bağlı yeni nailiyyətlərlə qeyd etmək lazımdır, çünki əlillik, ilk növbədə, sosial bərabərsizliyin formalarından biridir.
"Lotos" - Əlillik Məsələləri Üzrə Mərkəz Azərbayjanda rəsmi olaraq 2003-jü ildə qeydə alınıb. O, ölkənin bir sıra nazirlikləri, şəhər administrasiyası, həm  Azərbayjan, həm də Rusiya, Niderland, Gürjüstan və b. ölkələrin əlillik məsələləri ilə məş-ğul olan təşkilatları ilə əməkdaşlıq edir. Onun fəaliyyəti çox rəngarəngdir. Bura həm əhalinin maarifləndirilməsi, həm də əlilliyi olan insanların birləşdirilməsi daxildir. "Lotos"un vəzifələri sırasında əlillər üçün əlverişli mühit yaradılması (memarlıq maneələrinin aradan qaldırılması, rahat nəqliyyat, Bakı fiziki qüsurları olan insanların hərəkət etməsi üçün zərrə qədər də uyğunlaşdırılmayıb), onların peşə təhsili və əmək məşğulluğunun qeydinə qalmaq, onların hüquqi və iqtisadi məsələlərinin lobbiçiliyini etmək.
Əlilliyi olan insanların hüquqları
Bu mərkəzə üz tutan əlilliyi olan hər bir insana burada hüquqi yardım göstərməyə çalışırlar. Keçən il fəaliyyətin bu jəhətinə xüsusi diqqət yetirilmişdi. Məsələ ondadır ki, beynəlxalq əlillər hərəkatı hər il onun həmin il üçün fəaliyyətini səjiyyələndirən müəyyən şüar irəli sürür və 2006-jı ilin şüarı belə olmuşdu: "Əlilliyi olan insanların hüquqları: inkişafda olan hərəkət". Əlillərin öz hüquqları uğrunda hərəkatının ideoloqu 1983-jü ildə Əlillik Məsələləri Üzrə Ümumdünya İnstitutunun (ABŞ) təməlini qoyan  Ed Robertsdir. 14 yaşında poliomelit xəstəliyinə düçar olan Ed Roberts, ömrünün bütün qalan hissəsini xüsusi kresloda, süni nəfəs aparatına qoşulmuş halda keçirib. Qismən, elmi-texniki tərəqqinin nailiyyətləri, ən əsası, Edin dəmir iradəsi ona nəinki fəal həyatdan uzaqlaşmamaqda, hətta Kaliforniya ştatında universiteti bitirməkdə yardımçı oldu. O, universitetdə ilk tələbə-əlil oldu - ona qədər belə bir təsəvvür var idi ki, əlil arabası vasitəsilə hərəkət edən insan mühazirələrə gələ bilməz.  Təhsilini başa vurandan sonra Ed Roberts ştatın əlillik problemlərinə görə məsuliyyət daşıyan departamentinin direktoru oldu. İntihar fikrindən nejə xilas olduğunu və fəal həyata atıldığını sonradan belə xatırlayırdı: "Məni başqalarına dəstək ola biləjəyim fikri azad etdi". Roberts nəinki karyerasını qurdu, hətta evləndi və ata da oldu. Ən əsası, o bütün dünyada milyonlarla insan üçün də müəyyən dərəjədə "ata" oldu - onlara öz hüquqlarını anlatdı.
Jəmiyyətin əlillərə münasibəti problemi təkjə hüquqi deyil. Sosial, psixoloci jəhətlərə də malikdir. Ed Roberts problemə yanaşmanın "sosial modeli"nin müəllifi oldu. "Lotos"un məşqçilərinin sözlərinə görə, müasir jəmiyyətdə bir çox ölkədə, o jümlədən, Azərbayjanda əlil vətəndaşlara münasibətdə fərqli - "tibbi model"dən istifadə edilir. "Lotos"un vəzifələrindən biri də elə məhz Robertsin mütərəqqi modelinin ijtimai şüura tədrijən yerləşdirilməsidir. Şüurumuzda hansı modelin üstün olduğunu hər birimiz asanlıqla yoxlaya bilərik. Siz hesab edirsiniz ki, əlil - həyata uyğunlaşa bilməyən xəstə insandır (onun bəzi hüquqlarının məhdudlaşdırılması da elə bundan irəli gəlir)? O, daim ailə üzvlərinin himayəsi altında, yaxud özü kimilərin əhatəsində olmalıdır? Öz probleminin yeganə həllinə - sağalmağa nail olmadığı halda, onun gələjəyi yoxdur? Əgər belədirsə, deməli, siz "tibbi model"in tərəfdarısınız. Sosial model isə əlilliyin xəstəlik yox, durum olduğunu dərk edərək, əsas diqqəti əlillikdən yayındırmaq zəruridir. Sağalmağı gözləmək (düzünə qalsa, bu heç də həmişə mümkün olmur) yox, insanı ijtimai həyata olduğu kimi qoşmaq lazımdır, çünki əsas problem elə jəmiyyətin əlillərə münasibətidir. Bu münasibətin formalaşmasında isə KİV çox böyük rol oynayır. Əlillərin hüquqları uğrunda hərəkatın fəalları qeyd edirlər ki, hazırda mətbuatda bu problemə bir-birinə tam əks iki fikir üstünlük təşkil edir. Amma bunlardan heç biri həqiqətəuyğun deyil. Adətən, bulvar mətbuatı üçün əlillərə ikinji növ insanlar kimi alçaldıjı münasibət səjiyyəvidir. Tarixdə artıq belə hallar olub: fizikiqüsurlu, yaxud, sadəjə, sısqa uşaqların sonralar jəmiyyətə yük olmamaları üçün doğulan kimi qayadan aşağı atıldığı Spartanı, yaxud  elə həmin səbəbdən həbs düşərgələrinə kommunistlər və  yəhudilərlə birlikdə, ilk növbədə, əlillərin göndərildiyi Üçünjü Reyxi xatırlamaq kifayətdir. Təəssüf ki, müasir bulvar qəzetləri  qalmaqallı başlıqlar naminə eyni  səhvi təkrar edir…
Amma ədalət naminə demək lazımdır ki, belə yanaşma Azərbayjan mətbuatına, hətta bulvar qəzetlərinə də xas deyil. Əksinə, "Lotos"un əməkdaşlarının dediyinə görə, onlar üçün bunun əksi çox səjiyyəvidir. Söhbət əlillərə münasibətdən gedir: bu əlajsız  xəstələr dövlət, şəxsi himayə və dayağa möhtajdılar. Onlar nə ayrı-ayrı vətəndaşlara, nə də bütövlükdə  dövlətə xeyir verə bilmirlər və onlardan bunu tələb etmək belə günahdır. Şübhəsiz, bu, həmin "tibb modeli"nin "dördünjü hakimiyyət"in güzgüsündə  əksidir.
Leksika qaydaları
Bu zaman hər iki "qütb"də insanlar şifahi və yazılı nitqdə  əlillərin qəti etirazına səbəb olan müəyyən ifadələr işlədirlər. "Lotos"da curnalistlər üçün  seminar kursuna əlillik probleminin layiqli işıqlandırılması  üçün tələb olunan leksik qaydaların işlənməsi  də daxil edilmişdir. Kursun məşqçiləri deyirlər ki, hətta "şikəst", "tutmalı", "psix" tipli  ifadələrin  işlədilməsinin qəbuledilməz olduğu kimi adi məqamları da xatırlatmaq lazım gəlir. Halbuki belə  mənfi  mənalılardan başqa, adi nitqimizdə birbaşa mənasında, amma həm də  söyüş kontekstli "kar", "kor", "lal" tipli sözlər çox işlənir. Əlillər haqqında mətnlərdə  belə sözləri  "zəif eşidən", "görməyən", "nitqində çətinliklər olan insan" tipli analoqlarla əvəz etmək  tövsiyə  olunur.  "Əlil arabasına məhkum", "poliomielit (yaxud digər xəstəlik) qurbanı"  və ya "serebral iflijdən əziyyət çəkən" tipli "təəssüfdolu"  ifadələrin arzuolunmazlığı  xüsusi vur-ğulanır. Əlillərin problemlərinə həsr olunmuş  çap  işlərinin  nəşri  də  "Lotos"un  fəaliyyətinin  bir hissəsidir. Belə ki, mərkəz bu il oxujulara əlillərlə  ünsiyyətin psixoloci və mənəvi qaydalarına həsr olunmuş "Əlillik etiketi" kitabını (Azərbayjan və rus dillərində) təqdim etmişdir.
Dönüş ili
Yola saldığımız il  əlillərin hüquqları uğrunda hərəkatın və ümumiyyətlə, dünyadakı bütün əlillərin (son statistik göstərijilərə əsasən, 650 mln  adamın)  həyatında  dönüş  yarada biləjək bir hadisə ilə əlamətdar oldu. Beşillik danışıqlardan sonra, bu il avqustun 25-də BMT Xüsusi Komitəsinin 8-ji  sessiyasında "Sağlamlıq imkanları məhdud insanların hüquq və ləyaqətlərinin müdafiəsi və təqdir olunması haqqında vahid hərtərəfli beynəlxalq konvensiya"nın mətni razılaşdırıldı. Növbəti mərhələdə konvensiya BMT Baş Assambleyası 61-ji sessiyasının nümayəndələrinin təsdiqinə göndəriləjək, sonra bütün ölkələrin imzalaması və ratifikasiya etməsi üçün açıq olajaq. Hazırda müxtəlif ölkələrdə əlil təşkilatları dövlətlərinin bu konvensiyanı  minimal əlavələrlə ratifikasiya etmələri istiqamətində genişmiqyaslı işlər aparması planlaşdırılır. Müddəaları bir neçə əsas problemə istiqamətlənmiş bu konvensiyanın normalarını həyata keçirmək uğrunda mübarizə növbəti mərhələ olajaq. Bu, əvvəla, əlillərin şəxsi toxunulmazlığının, həmçinin,  zorla tibbi müdaxilədən, sui-istifadələrdən, işgənjələrdən və ləyaqəti alçaldan digər münasibətlərdən  müdafiəsidir. İkinji sırada açıq əmək bazarında işədüzəlmə, eləjə də inklüziv təhsilin inkişafı və s.  yer alır.
P.S. Əlil  insanların hüquqları  uğrunda mübarizə işinə ölkəmizdə "Bərabər hüquqlar - bərabər imkanlar" proqramını təbliğ edən və dəstəkləyən Norveç səfirliyi öz töhfəsini vermişdir. "Lotos" Əlillik Məsələləri Mərkəzi bu ideyanı yaradıjılıqla interpretasiya edərək, onu əylənjəli formada gənjlərə istiqamətləndirdi. "Lotos" Azərbayjan vətəndaşları üçün "Bərabər hüquqlar - bərabər imkanlar" adlı intellektual online-müsabiqə elan etdi. Müsabiqədə 16-25 yaşlı gənjlər iştirak edə bilərlər. Yarışma İnternet vasitəsilə iki qrup iştirakçı - əlillər və sağlam  insanlar üçün təşkil olunur. Müsabiqədə  hər kateqoriya üzrə yarışanların öz "şərəf pyedestalı", eyni prizləri (birinji yer - televizor, ikinji - videopleyer, üçünjü - JD-pleyer) olajaq. "Lotos"un öz saytı var: www.lotos-az.com. Xüsusi olaraq müsabiqə üçün sayta əlavə yaradılmışdır: -  http:dependentliving. lotos-az.com. Orada bütün baza: suallar, iştirakçıların siya-hısı və ədəbiyyat əks olunmuşdur. Müsabiqənin özü kimi, bu sayt da ikidillidir (Azərbayjan və rus versiyaları). Qaydalar tam şəffaflığı nəzərdə tutur. Buna görə də bütün iştirakçıların nətijələri saytda hamı üçün jədvəldə veriləjək. Müsabiqə üç mərhələdə keçiriləjək və 5 may - Avropada əlil insanların hüquqlarının müdafiəsi günündə yekunlaşajaq. Lakin "Lotos"un saytına yeni əlavə bununla məhdudlaşmayajaq - http:independentliving. lotos-az.com ("Müstəqil həyat" saytı) əlil gənjlər üçün daimi "virtual ev" kimi fəaliyyət göstərəjək.

Международный день людей с инвалидностью - предоставление равных возможностей
Вот уже 14 лет подряд согласно декларации Генеральной Ассамблеи ООН З декабря отмечается во всем мире как Международный день людей с инвалидностью. Этот день - не праздник, а точка отсчета завершения очередного календарного года, наполненного борьбой за равенство прав людей. И отмечать этот день нужно очередными достижениями в предоставлении людям равных возможностей, ибо инвалидность - это, прежде всего, одна из форм социального неравенства.
Центр по вопросам инвалидности "Лотос" официально зарегистрирован в Азербайджане в 2003 году. Он сотрудничает с рядом министерств страны, городской администрацией и организациями, занимающимися вопросами инвалидности, - как из Азербайджана, так и России, Нидерландов, Грузии и других государств. Причем грани его деятельности разнообразны. Сюда входит как просвещение населения, так и объединение людей с инвалидностью. Среди задач "Лотоса" борьба за доступную среду для инвалидов (устранение архитектурных барьеров, удобный транспорт: Баку абсолютно не приспособлен к передвижениям людей с физическими недостатками), забота об их профобучении и трудовой занятости, лоббирование их юридических и экономических проблем.
Права людей с инвалидностью
Здесь каждому обратившемуся в этот центр человеку с инвалидностью стараются оказать юридическую помощь. В уходящем году этой стороне деятельности было уделено особое внимание. Дело в том, что международное движение инвалидов ежегодно выдвигает определенный слоган, характеризующий основное направление его деятельности в данном году, и лозунг 2006 года: "Права людей с инвалидностью: действие в развитии". Идеологом движения инвалидов за свои права является Эд Робертс, основавший в 1983 году Всемирный институт по вопросам инвалидности (США). В 14 лет Эд Робертс перенес полиомиелит и всю дальнейшую жизнь провел в специальном кресле, подключенный к аппарату искусственного дыхания. Отчасти достижения научно-технического прогресса, а прежде всего - железная воля Эда помогли ему не только не выбыть из активной жизни, но и получить образование в университете штата Калифорния. Он стал там первым студентом-инвалидом - до него считалось, что человек, передвигающийся на коляске, не в состоянии посещать лекции. По окончании учебы Эд Робертс занял пост директора департамента штата, отвечающего за проблемы инвалидов. "Мысль о том, что я смогу помогать другим, освободила меня", - вспоминал он о том, как ему удалось преодолеть искушение суицида и включиться в активную жизнь. Робертс не только сделал карьеру, но и создал семью, стал отцом. Но главное, что в какой-то мере отцом он стал и для миллионов людей с инвалидностью по всему миру, которым открыл глаза на их права.
Проблема отношения общества к инвалидам имеет не только юридические, но и социальные, психологические аспекты. Эд Робертс явился основоположником так называемой "социальной модели" подхода к проблеме. По словам тренеров "Лотоса", в современном обществе во многих странах, в том числе и в Азербайджане, придерживаются иной, так называемой "медицинской модели" отношения к гражданам с инвалидностью. И одной из задач "Лотоса" является постепенное внедрение в общественное сознание прогрессивной модели Робертса. Каждый из нас легко может проверить, насколько в его сознании доминирует та или иная модель. Вы считаете, что инвалид - это больной человек, который не приспособлен к жизни (отсюда и ущемление его некоторых юридических прав)? Что он обязан постоянно находиться под опекой домашних или в кругу себе подобных? Что у него нет будущего, если только он не добьется единственного решения своей проблемы - исцеления? Если так, то вы - сторонник "медицинской модели". "Социальная" же предполагает сместить центр проблемы инвалидов с самого факта инвалидности, осознав, что это - не болезнь, а состояние. Не дожидаться исцеления (ведь оно, если честно, не всегда возможно), а подключать человека к общественной жизни таким, какой он есть. Ибо отношение общества к инвалидам и есть главная проблема. При этом большую роль в формировании отношения общества к людям с инвалидностью играют СМИ. Активисты движения за права инвалидов с горечью констатируют, что в медиа сейчас превалируют два полярных взгляда на эту проблему. Причем ни один из них не соответствует действительности. Один "полюс", характерный, как правило, для "желтой" прессы, - это унизительное отношение к инвалидам как к людям второго сорта. В истории это уже было: достаточно вспомнить Спарту, где новорожденных с физическими отклонениями или просто слишком хилых было принято сразу после рождения сбрасывать со скалы, чтобы в дальнейшем не создавать обузы для общества, или Третий рейх, где в концлагеря первыми, наряду с коммунистами и евреями, были отправлены инвалиды - опять-таки по той же причине. К сожалению, современные бульварные газеты в погоне за кричащими заголовками наступают на те же грабли…
К чести азербайджанской прессы такой подход для наших СМИ в целом нехарактерен, даже для бульварных изданий. Зато, по словам сотрудников "Лотоса", противоположный "полюс", наоборот, ей очень даже свойствен. Речь идет об отношении к инвалидам как к безнадежно больным людям, которые нуждаются в государственной, а также частной опеке и поддержке, которые ни отдельным гражданам, ни государству в целом пользы принести не могут, - мол, грешно от них такого даже требовать. Совершенно очевидно, что это - преломление в зеркале "четвертой власти" той самой "медицинской модели".
Лексические правила
При этом на обоих "полюсах" в устной и письменной речи людей возникают определенные устойчивые выражения, которые вызывают категорический протест у самих инвалидов. Выработка лексических правил, необходимых для достойного освещения проблемы инвалидности, также вошла в курс семинара для журналистов в "Лотосе". Его тренеры говорят, что приходится напоминать даже об очевидных моментах, таких, как недопустимость использования выражений типа "калека", "припадочный", "псих". Между тем помимо подобных, однозначно отрицательных есть нейтральные слова, которые прижились в обычной речи в прямом значении, но одновременно используются и как ругательные - например "глухой", "слепой", "немой". Их в текстах об инвалидах рекомендуется заменять аналогами типа "слабослышащий", "незрячий", "человек с затруднениями в речи". Особенно подчеркивалась нежелательность "соболезнующих" выражений типа "прикованный к инвалидной коляске", "жертва полиомиелита" (или иной болезни) или "страдающий от ДЦП" (или иной болезни). Публикация изданий по проблемам инвалидов - тоже одна из сторон деятельности "Лотоса". Так, психологическим и нравственным аспектам общения с людьми, имеющими инвалидность, посвящена выпущенная в нынешнем году центром книга "Этикет инвалидности" (на азербайджанском и русском языках).
Поворотный год
Уходящий год был отмечен важным событием, которое может сделать его поворотным в истории движения за права инвалидов и вообще в жизни людей с инвалидностью по всему земному шару (а их, согласно последним статданным, 650 млн. человек). После пяти лет переговоров 25 августа этого года на 8-й сессии специального комитета ООН был согласован текст всеобъемлющей единой международной конвенции "О защите и поощрении прав и достоинства людей с ограниченными возможностями здоровья". Теперь конвенция будет направлена на одобрение делегатам 61-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, после чего будет открыта для подписания и ратификации всеми странами.
В настоящее время организации инвалидов в разных странах планируют провести большую работу с тем, чтобы их государства ратифицировали эту конвенцию с минимальным количеством оговорок. Следующим этапом станет борьба за реализацию норм этой конвенции, положения которой направлены на несколько основных проблем. Это, во-первых, защита личной неприкосновенности инвалидов - в том числе и от насильственного медицинского вмешательства, а также от злоупотреблений, пыток и другого унижающего достоинство обращения. Во-вторых, это трудоустройство на открытом рынке труда, а также развитие инклюзивного образования и т.д.
P.S. Свой вклад в дело борьбы за права людей с инвалидностью внесло посольство Норвегии в нашей стране, пропагандирующее и поддерживающее программу "Равные права - равные возможности". Центр по вопросам инвалидности "Лотос" творчески интерпретировал эту задумку, ориентировав ее на молодежь, причем в развлекательной форме. "Лотосом" объявлен интеллектуальный online-конкурс для граждан Азербайджана "Равные права - равные возможности". К участию приглашаются молодые люди в возрасте от 16 до 25 лет. Состязание будет проходить по Интернету для двух групп участников - людей с инвалидностью и без таковой. В каждой категории соревнующихся в этом конкурсе будет свой "пьедестал почета", с одинаковыми призами (первое место - телевизор, второе - видеоплеер, третье - CD-плеер). У "Лотоса" имеется свой сайт www.lotos-az.com. Специально для конкурса к нему создано  дополнение -  http:\independentliving.lotos-az.com. Там  содержится  вся база: вопросы, список участников и литература. Как и сам конкурс, этот сайт - двуязычный (азербайджанская и русская версии). Правила предполагают абсолютную прозрачность. Поэтому текущие результаты всех участников будут сведены в таблицу, доступную всем на сайте. Конкурс будет проходить в три этапа и завершится 5 мая, в Европейский день защиты прав людей с инвалидностью. Но существование нового дополнения к сайту "Лотоса" на этом не завершится - http:\independentliving.lotos-az.com (сайт "Независимая жизнь") останется и станет функционировать в качестве постоянного "виртуального дома" для молодых людей с инвалидностью.