Çərşənbə axşamı, 00:11
Sivilizasiyaların qovuşmasında yerləşən Azərbayjan həmişə mədəniyyətlər və dini ijmaların qarışdığı təkrarsız bir məkan olub. Buna səbəb isə Azərbayjan xalqına xas olan gözəl bir xüsusiyyət - tolerantlıqdır. Bu torpaqda İslam, xristianlıq və iudaizm yanaşı mövjuddur. Lakin bütün bunlar uzaq keçmişdə baş verib. Nisbətən yaxın dövrdə - XIX əsrin ortalarında (tarixi baxımdan - lap bu günlərdə) Azərbayjanla qonşu İranda yeni bir din meydana çıxıb - bəhailik. Dünyada yayılmasına görə yalnız xristianlıqdan geri qalan (235 ölkədə yaşayan, 2112  millət və xalqa mənsub olan 6 milyondan artıq davamçı) bu dindən bizdə indiyədək də bir çoxları xəbərsizdir.
Tahirənin Bakı abidəsi
Bəhailik dininin mərkəzi ideyası Tanrının, dinlərin və bəşəriyyətin vəhdətidir. Onun prinsipləri sırasına aşağıdakılar daxildir - bütün insanların bərabərliyinin qəbul edilməsi, dinin və elmin harmonik inkişafı, vahid yardımçı beynəlxalq dinin, xalqların ümumdünya federasiyasının yaradılmasının zəruriliyi. Bu prinsiplər arasında siyasətə qarışmamaq prinsipi də olsa da, bəhailik dininin yaranmasının ilk dövrlərində bu onun tərəfdarlarını hakimiyyətin qəzəbindən hifz edə bilmədi…
Bu dinin banisi 1850-ji ildə Ağa Məhəmməd şah Qajar tərəfindən edam etdirilən xarizmatik şəxsiyyət, alovlu vaiz iranlı Bab olub. Elə o vaxt yeni dinin minlərlə digər tərəfdarı da əzab-əziyyətlə qətlə yetirildi. Yeri gəlmişkən, bu dinin ilk on tərəfdarı arasında azərbayjanlı şairə Tahirə də var idi. Bəhailik dini digər məsələlərlə yanaşı, kişilərlə qadınların bərabərliyini də nəzərədə tutduğundan, Tahirə çadradan imtina etmiş və azadfikirliliyinə görə həyatını qurban vermişdir. 70 ildən sonra - sovet hakimiyyəti dövründə çadradan imtina kütləvi şəkil aldı. Bakıda metronun "Nizami" stansiyasının yanında keçən əsrin II yarısında müəllifi məşhur heykəltəraş Ömər Eldarov olan "Azad qadın" heykəli ujaldıldı. Bu heykəl sovet jəmiyyət quruluşunun real nailiyyətlərindən birinin rəmzi olsa da, Azərbayjan bəhailəri onu Tahirənin abidəsi sayırlar…
Babın bayrağını İran şahının naziri Mirzə Abbasın oğlu, əqidəsi naminə çox şeyi qurban verən Bəhəulla (Mirzə Hüseyn Əli) yüksəltdi. Bəhailiyin dünyamiqyaslı müstəqil din kimi tarixi öz başlanğıjını onun gəlişindən - 1863-jü ildən götürür. Azərbayjanda isə bəhailiyin tarixi 1844-jü ildən başlanır. Həmin il Babın şagirdlərindən biri olan Molla Sadıq Vənəndli yeni təlimi Ordubad yaxınlığındakı Vənənd kəndində bəyan etdi. Çar reciminin bu "küfrü", hətta silah güjünə belə məhv etmək jəhdlərinə baxmayaraq, Azərbayjanda yeni dinin hələ Bəhəullanın sağlığında kifayət qədər tərəfdarı var idi. Onların ijmaları təkjə Ordubadda yox, Bakı yaxınlığındakı Balaxanı qəsəbəsində (ən çoxsaylı ijma burada idi), Gənjə, Bərdə, Göyçay, Şəki, Şamaxı, Xıllıda (indiki Neftçala) da vardı.
Azərbayjanda bəhailik
Azərbayjan mədəniyyəti tarixindəki bir çox məşhur şəxslərin adları bəhailik dini ilə bağlıdır. Məsələn, məşhur şairimiz Mikayıl Müşfiqin atası Mirzə Əbdülqadir İsmayılzadə, xalq şairi Əliağa Vahidin müəllimi, şair Əbdülxaliq Yusif bu dinin təbliği ilə məşğur olublar. Dahi şairimiz Mirzə Ələkbər Sabir də Balaxanı qəsəbəsinin bəhai ijması ilə sıx təmasda olub və hətta onun bu dini qəbul etməsi barədə təxminlər də var. Şair və dramaturq Hüseyn Javidlə də bağlı belə mülahizələr mövjuddur. Şair Seyid Əzim Şirvani və dahi bəstəkarımız Üzeyir Hajıbəyli də öz əsərlərində bəhailik dininin bu və ya digər ehkamlarına ehtiramlarını gizlətməyiblər.
XIX əsrin son rübündə bəhailik dini Azərbayjanda rəsmi status qazandı - artıq 1882-ji ildə Bakıda Çadrovı küçəsində bəhailərin mərkəzi açıldı. Sovet hakimiyyətinin ilk illərində bəhailər heç bir təqibə məruz qalmasalar da, 30-ju illərin axırlarındakı Stalin repressiyaları bəhailərin keçmiş SSRİ ərazisindəki 40 ijmasının, demək olar ki, hamısını tarmar etdi. Bu dinin tərəfdarlarının bir çoxu həbsxanalara düşdü, Sibirə sürgün edildi, itkin düşdü. 1938-ji ilin oktyabr ayında Bakıda bəhai mərkəzinin binası müsadirə edildi (hazırda orada uşaq bağçası yerləşir).
Stalinin vəfatından sonra yerli bəhai ijması dirçəldi, Bakı şəhərinin ruhani şurası fəaliyyət göstərməyə başladı. Bəhailərə qarşı təqiblərin növbəti kulminasiya nöqtəsi 1982-ji ilə təsadüf etdi. DTK "NKVD"nin ənənələrini davam etdirsə də, dövr o dövr deyildi və bu dəfə hər şey qansız başa çatdı. Yenidənqurma dövründən sonra isə həm SSRİ ərazisindəki, həm də xarijdəki ijmalarla sıx əlaqələr quruldu. Xarijdən qonaqlar gəlməyə başladı, Azərbayjan bəhailəri bütün dünyaya səpələnmiş dindaşlarını ziyarət etmək imkanı əldə etdilər. 1992-ji ildə Azərbayjan Respublikasının Milli Məjlisi "Dini etiqad azadlığı haqqında" Qanun qəbul etdikdən sonra isə Azərbayjan bəhailərinin öz ijmalarını rəsmi şəkildə yaratmq imkanı oldu. 1993-jü ildə  AR Ədliyyə Nazirliyi Kollegiyasının qərarı ilə Bakı şəhərinin bəhai ijmasının fəaliyyətinə ijazə verildi. 2002-ji ildə bu ijma AR Dini İjmalarla İş Üzrə Dövlət Komitəsində təkrar qeydiyyatdan keçdi, həmçinin, bəhailərin Sumqayıt ijması da qeydiyyata alındı.
2004-jü ildə Azərbayjan bəhailərinin Milli Ruhani Məjlisi - bu dinin hazırda müxtəlif millətlərdən olan minə yaxın insanı birləşdirən milli ijmasının mərkəzi orqanı rəsmi qeydiyyatdan keçdi. Bu ijmada peşə əlamətlərinə əsaslanan hansısa seçim müşahidə olunmasa da, qeyd etmək olar ki, Azərbayjan bəhailərinin mütləq əksəriyyəti (yəqin ki, bütün dünyada olduğu kimi) ziyalı təbəqədəndir. Görünür, bu, bəhailik dininin kütləvi savadlılığın zəruriliyi və önəmliliyi barədə ehkamının təzahürlərindən biridir.
Hazırda Beynəlxalq Bəhai Birliyi BMT-nin müxtəlif şöbələrində, o jümlədən, İqtisadi və Sosial Şurasında (EKOSOS), Uşaq Fondunda (UNİJEF) nəzdində məşvərətçi statusla qeydə alınıb, həmçinin, UNEP (səhiyyə proqramı) və UNİFEM (qadın məsələləri üzrə proqram) ilə işgüzar münasibətlər qurub. Beynəlxalq Bəhai Birliyi öz fəaliyyətində əsas diqqəti insan hüquqları, qadınların irəliləməsi, sosial-iqtisadi inkişaf, ətraf mühitin mühafizəsi və əxlaqi tərbiyə məsələlərinə yönəldir.
Bəhai dininin idarəçiliyində baş inzibati orqan Ümumdünya Ədalət Evidir. Milli ruhani məjlislərində olduğu kimi, onun da gizli səsvermə ilə seçilən 9 üzvü var. İjmalar səviyyəsində seçkilər hər il, Ümumdünya Ədalət Evinə isə 5 ildən bir keçirilir. Bəhailərdə ruhanilər və vaizlər olmadığından və hər hansı bir başqa əlamətə görə namizəd irəli sürülməsi də qadağan edildiyindən, əslində,  ijma seçkilərində onların bütün üzvləri, ali orqana seçkilərdə isə yer üzündəki bütün bəhailər namizəd olur. Belə şəraitdə hansısa bir nəfərin külli miqdarda namizəd arasında bəhailərin ali orqanına dəfələrlə təkrar seçilə biləjəyini təsəvvür etmək çətin olsa da, belə bir adam var. Bu, milliyyətjə azərbayjanlı olan Əli (Əliyulla) Naxçıvanidir. O, Ümumdünya Ədalət Evinə - bəhai dininin ali idarəetmə orqanına yarandığı 1963-jü ildən etibarən 8 dəfə dalbadal üzv seçilib. Keçən ay o, əslən Ordubaddan olan atasının dəfn edildiyi Azərbayjana növbəti dəfə səfər edib.
Naxçıvanilər nəsli
Onu da demək lazımdır ki, onun atası da Azərbayjanın mədəni həyatında görkəmli simalardan biri olub (onun ədib və Jəlil Məmmədquluzadənin yaxın dostu olduğunu qeyd etmək kifayətdir), XIX-XX əsrlərin qovuşuğunda bəhailərin Azərbayjan ijmasının işində fəal iştirak edib. O, Azərbayjanda Mirzə Ələkbər Məmmədxanlı adı ilə tanınırdı. Çar Rusiyasındakı adətlərə uyğun olaraq, onun adı ruslaşdırılmış və o zaman imperiyanın hər iki paytaxtında onu Ələkbər Məmmədxanov kimi tanıyırdılar. Qərbdə isə o, Mirzə Ələkbər Naxçıvani kimi məşhurlaşdı, çünki Bəhəullanın oğlu Əbdül-Bəhanı Avropa və Amerika səfərində müşayiət edərkən, Şərq ənənəsinə uyğun olaraq, doğulduğu yerin adını özünə təxəllüs götürmüşdü. Məsələ ondadır ki,  Mirzə Ələkbər Naxçıvani bəhailərin bu mənəvi liderinin tərəfdarı, demək olar ki, ən yaxın dostu idi. Gözəl qələmi olan (o, romanlar da, şeirlər də, memuarlar da yazıb), Azərbayjan dilindən başqa, rus, ərəb və fars dillərini də mükəmməl bilən (yeri gəlmişkən o, Xarkov və Moskvada təhsil almışdı) bu şəxs bəhai dininin müqəddəs kitabının ərəb və fars dillərindən rus dilinə ilk tərjüməçisi oldu. Bundan başqa, o, Əbdül-Bahın Lev Tolstoyla yazışmasında tərjüməçi kimi çıxış edib. Qraf Tolstoy bəhai təlimi barədə ilk dəfə məhz Ələkbər Naxçıvanidən eşidib və bu dinlə maraqlanıb.
L.Tolstoydan başqa, Ələkbər Naxçıvani, yenə də Əbdül-Bahın xahişi ilə, rus ədəbiyyatının digər bir məşhur nümayəndəsi - İzabella Qrinevskaya ilə də yazışırdı. Bu yazışma sayəsində bəhai dininin ehkamları ilə tanış olan Qrinevskaya bu dini qəbul etdi. Öz fəlsəfəsinə çox aludə olan L.Tolstoy isə bəhailiyi qəbul etməsə də, bu din barədə dəfələrlə müsbət fikirlər söyləyib. L.Tolstoy vəfat edəndə onun tabutunun ardınja imperiyanın müxtəlif bölgələrinin ziyalılarının təmsilçiləri gedirdilər. Dəfn mərasimində Azərbayjandan olan nümayəndə heyətinə Ələkbər Naxçıvaninin başçılıq etməsi təbii idi. Bu nümayəndə heyətini maliyyələşdirən isə məşhur milyonçu və xeyriyyəçi Musa Nağıyev olmuşdu. O, təkjə bəhai dininin tərəfdarı yox, həm də Bakı şəhəri bəhailərinin Ruhani Məjlisinin fəxri üzvü idi.
Əli Naxçıvani özü isə 1919-ju ildə anadan olub. 2 yaşında ikən atası vəfat edir və bu dinin mərkəzi fiqurlarından biri, bəhai dininin qoruyujusu Şoqi Əfəndi onun anasını Hayfa şəhərinə dəvət edərək, bu oğlanın tərbiyəçisi olur. Hazırda bəhai dininin mənəvi və inzibati mərkəzi - Ümumdünya Ədalət Evi  məhz orada, vaxtilə bəhai dininin tərəfdarlarının sürgün yeri olmuş Müqəddəs Torpaqda yerləşir. Əliulla ilkin təhsilini Hayfada, ali təhsilini isə Beyrutda almış, buradakı Amerika Universitetini "İngilis ədəbiyyatı" ixtisası üzrə bitirib (o, ərəb, fars, fransız, ingilis, Azərbayjan və hətta az da olsa, ru dillərini bilir). Din yolunda uzun illər ərzində gündəlik çalışmalardan, bir çox ölkələrə missioner səfərlərindən sonra o, ömrünün 40 ilini aramsız olaraq Ümumdünya Ədalət Evində xidmətə həsr edib. 3 il bundan əvvəl Əli Naxçıvani istefaya verərək, təqaüdə çıxıb və həmin vaxtdan xanımı Violetta ilə birlikdə Fransanın Elzas əyalətində yaşayır.
Vətənə qayıdış
Sovet hakimiyyəti illərində Naxçıvaninin ölkəmizə gəlməsi problem olsa da, vətən onu jəlb edirdi… Əli Naxçıvani "Mən Bakıda doğulmuşam və Azərbayjan əbədi olaraq ürəyimdədir", - deyir. Ölkəmiz müstəqillik əldə edəndən və bəhai ijması rəsmi qeydiyyatdan keçdikdən sonra o, nəhayət, vətənə gəlmək imkanı əldə etdi. Birinji dəfə bura qızı ilə birlikdə 1995-ji ildə gəldi. İndiki səfərində isə onu xanımı, oğlu Mehran və gəlini Nuşin müşayiət edirdilər.
Paytaxt Bakıdan başqa, Əli Naxçıvani Sumqayıt, Naxçıvan və Ordubad şəhərlərinə də getdi. Onun təmaslarının yalnız bəhai ijmasının üzvləri ilə  məhdudlaşdığını demək olmaz. O həm bəhailərlə, həm ölkə ijtimaiyyəti ilə, həm də rəsmi şəxslərlə çoxlu görüşlər keçirdi. Alimlərimizin xahişini yerinə yetirməyi - atasının tərjümeyi-halını yazmağı və bununla da Azərbayjan ədəbiyyatı tarixindəki bəzi məqamlara aydınlıq gətirməyi vəd etdi. Həmçinin, araşdırmaq üçün onun əsərlərini - şeirlərini, romanlarını, Əbdül-Bahla birlikdə Avropa və Amerikaya səyahəti barədə xatirələrini çatdırajağına söz verdi.
Bundan başqa, Əli Naxçıvani çoxsaylı maraqlananlar üçün Bakıda "Gələjək dünya sivilizasiyası: kiçik və böyük dünya" mühazirəsi ilə çıxış etdi. Aktual, ümumbəşəri mövzu Bəhəullanın təlimi prizmasından təqdim edildi, çünki bu təlimin tərəfdarlarının sözlərinə görə, bəhai dininin əsas məqsədi bütün dünyada sülhün bərqərar edilməsidir. Əli Naxçıvani aydınlaşdırır: "Bəhəullanın təliminə görə, əgər təkamül yer üzündəki fiziki həyatı və bəşəriyyətin şüurunu da ehtiva edirsə, bəşəriyyətin sosial həyatında da təkamül baş verməlidir. Bəşəriyyətin sosial həyatı ailədən başlayıb. Ailələr formalaşandan və bir-biri ilə düşmənçilik etməyə başlayandan sonra, bu düşmənçiliyin sonunda jəmiyyətin yeni bir vahidi - tayfa meydana çıxdı. O, əvvəllər düşmənçilik edən ailələri özündə birləşdirdi. Tayfalar yaranandan sonra bir-birinə düşmən oldular. Tayfaların düşmənçiliyinin sonu sosial iyerarxiyada yeni pillə - şəhər-dövlətlər yarandı. Şəhər-dövlətlər bir-biri ilə vuruşmağa başladılar və ölkələr meydana çıxdı. İndi biz ölkələrin düşmənçiliyinin, demək olar ki, sonundayıq və təbii ki, belə bir məntiqi qənaətə gəlməyə ixtiyarımız var: bu düşmənçiliyin axırında iyerarxiyada yeni bir pillə - dünya birliyi, dünya dövləti yaranajaq".
Yeri gəlmişkən, məşhur həmyerlimiz gözəl natiq olmaqla yanaşı, böyük yumor hissinə də malikdir. Belə ki, mühazirə zamanı onun dininin müxtəlif millətlərdən olan insanları birləşdirən çoxsaylı sektalardan nə ilə fərqləndiyi soruşuldu. Javabında Əli Naxçıvani bu sektaları salatla, bəhailiyi isə borşla müqayisə etdi: "Salatda, məsələn, pomidor qırağa düşsə də, dadını dəyişmir, amma borşda hər şey qarışaraq, heç vaxt ayrılmayajaq bir vəhdət təşkil edir".

Бахаи Азербайджана - история и современность
Азербайджан, расположенный на стыке цивилизаций, всегда был уникальным "котлом", где переваривались культуры и конфессии. А "бульоном", в котором они варятся, служит такое замечательное качество азербайджанского народа, как толерантность. Сюда, на эту землю, были занесены и прочно прижились на ней ислам, христианство и иудаизм. Но это дела давно минувших дней. Между тем относительно недавно, в середине XIX века (в масштабах истории - буквально вчера), по соседству с Азербайджаном, в Иране, возникла новая религия - бахаи. О ней у нас до сих пор не все знают, хотя по распространенности в мире она уступает лишь христианству, насчитывает более 6 млн. верующих, проживающих в 235 странах мира и принадлежащих к 2112 нациям и народностям.
Бакинский памятник Тахире
Центральной идеей веры бахаи является единство Бога, единство религий и единство человечества. Среди ее принципов - признание равенства всех людей, гармоничное развитие религии и науки, необходимость единого международного вспомогательного языка, создания всемирной федерации народов. Есть среди этих принципов и такой, как невмешательство в политику, однако на заре возникновения веры бахаи это не спасало ее приверженцев от гнева власть имущих...
Основоположником этой религии является иранец Баб - харизматическая личность, вдохновенный проповедник, казненный в 1850 году шахом Мохаммедом Каджаром. Тогда же мученическую смерть приняли тысячи последователей новой религии. Кстати, в числе первого десятка приверженцев этой веры была азербайджанка, поэтесса Тахира. Поскольку вера бахаи предполагает, помимо всего прочего, равенство мужчин и женщин, Тахира перестала носить чадру. И за свое свободомыслие она поплатилась жизнью. Спустя 70 лет, при советской власти, сбрасывание чадры приняло массовый характер. Возле станции метро "Низами" в Баку во второй половине прошлого века был установлен памятник "Освобожденной азербайджанке". Он символизирует собой одно из реальных достижений советского строя. Но бахаи Азербайджана считают этот монумент памятником Тахире…
Знамя Баба поднял Бахаулла (Мирза Хусейн Али) - сын Мирзы Аббаса, министра иранского шаха, также пожертвовавший очень многим во имя своих убеждений. С его приходом, в 1863 году, начался отсчет истории веры бахаи как самостоятельной мировой религии. В Азербайджане же история веры бахаи берет начало с 1844 года, когда один из учеников Баба, Молла Садыг Ванандли, объявил о новом учении в селе Вананд (близ Ордубада). Несмотря на попытки царизма подавить новую "ересь" (в том числе и оружием), еще при жизни Бахауллы новая вера нашла в Азербайджане достаточно приверженцев. Причем не только в Ордубаде, но также и в Баку, в поселке Балаханы (там были самые многочисленные общины), в Гяндже, Барде, Гейчае, Сальяне, Хыллы (нынешняя Нефтчала), Шеки, Шамахе и т.д.
Бахаизм в Азербайджане
С верой бахаи связано немало известных имен в истории культуры Азербайджана. Так, отец поэта Микаила Мушвига - Мирза Абдулгадир Исмаилзаде был известен своей деятельностью по распространению этой веры, точно так же как и поэт Абдулхалиг Юсиф, учитель народного поэта Алиаги Вахида. Великий поэт Мирза Алекпер Сабир был в тесном контакте с общиной бахаи поселка Балаханы - имеются предположения, что он принял эту веру. Такой же версии придерживаются и в отношении поэта и драматурга Гусейна Джавида. Свое уважение к тем или иным постулатам веры бахаи выражали в своих произведениях поэт Сеид Азим Ширвани, а также великий композитор Узеир Гаджибеков.
В последней четверти позапрошлого века вера бахаи получила и официальное распространение в Азербайджане - уже в 1882 году в Баку, на улице Чадровой, был открыт Бахаи-центр. В первые годы советской власти бахаи в Азербайджане не испытывали притеснений. Но позже сталинские репрессии конца 30-х гг. кровавым катком прокатились по всем почти 40 общинам бахаи в тогдашнем СССР. Многие приверженцы этой религии были заключены в тюрьмы, сосланы в Сибирь или просто пропали без вести. В октябре 1938 года было конфисковано здание Бахаи-центра в Баку (ныне в этом здании находится детский сад).
После смерти Сталина жизнь местной общины бахаи возродилась, начало функционировать Духовное собрание города Баку. Второй пик репрессий пришелся уже на 1982 год - КГБ продолжил эстафету НКВД. Но времена были уже другие и обошлось без крови. А после перестройки наладились тесные межобщинные связи как на территории СССР, так и с зарубежными странами. Начались приезды гостей из-за рубежа и визиты азербайджанских бахаи к единоверцам по всему миру.
В 1992 году, после принятия Милли меджлисом Азербайджанской Республики закона о свободе вероисповедания, бахаи Азербайджана получили возможность официально создавать общины. В 1993 году решением коллегии Министерства юстиции Азербайджанской Республики было дано разрешение на деятельность общины бахаи города Баку. В 2002 году в Госкомитете по работе с религиозными организациями Азербайджанской Республики эта община прошла повторную регистрацию, а также была зарегистрирована сумгайытская община бахаи.
В 2004 году получило официальную регистрацию и Национальное духовное собрание бахаи Азербайджана - центральный орган национальной общины этой конфессии, которая объединяет сейчас около тысячи людей разных национальностей. По профессиональному признаку как таковому в этой общине не наблюдается какой-то избирательности, однако можно отметить, что абсолютное большинство азербайджанских бахаи (как, наверное, и во всем мире) - это представители интеллигенции. Видимо, это одно из проявлений такого принципа веры бахаи, как необходимость и важность всеобщего образования. Кстати, другим проявлением этого принципа служит образцовое оформление официального интернет-сайта национальной общины бахаи Азербайджана.
В настоящее время Международное сообщество бахаи зарегистрировано при ООН в качестве НПО с консультативным статусом при разных отделах этой организации, в том числе Экономическом и социальном совете (ЭКОСОК), Детском фонде (ЮНИСЕФ), и поддерживает рабочие отношения с ЮНЕП (программа по здравоохранению) и ЮНИФЕМ (программа по женским вопросам). Работа Международного сообщества бахаи сосредоточена на правах человека, продвижении женщин, социально-экономическом развитии, охране окружающей среды и нравственном образовании.
Высшим административным органом управления веры бахаи является Всемирный дом справедливости, в который, как и в национальные духовные собрания, входят 9 членов, избираемых путем тайного голосования. На уровне общин выборы проходят ежегодно, а во Всемирный дом справедливости - каждые пять лет. Поскольку священников и проповедников у бахаи нет, да и по каким-либо другим признакам выдвигать кандидатуры запрещено, то кандидатами на выборах потенциально являются все члены общины, а при выборах в верховный орган - все бахаи мира. Трудно представить, чтобы при таком раскладе один человек мог многократно переизбираться в верховный орган бахаи из столь огромного числа претендентов, и все же такой человек есть. Это Али (Алиулла) Нахчывани, азербайджанец по национальности. Он восемь раз подряд переизбирался во Всемирный дом справедливости - с самого начала действия этого высшего органа управления веры бахаи в 1963 году. Недавно, в прошлом месяце, он вновь посетил Азербайджан, где похоронен его отец, уроженец Ордубада.
Род Нахчывани
Надо сказать, что отец его, Нахчывани-старший, был видной фигурой в культурной жизни Азербайджана (достаточно сказать, что он был литератором и близким другом Мирзы Джалила Мамедкулизаде) и принимал активное участие в деятельности азербайджанской общины бахаи на рубеже XIX-XX вв. В Азербайджане он был известен под именем Мирза Алекпер Мамедханлы. По обычаю царской России его фамилия была переиначена на русский манер, так что в обеих столицах тогдашней империи его знали как Алекпера Мамедханова. На Западе же он стал известен как Мирза Алекпер Нахчывани, ибо взял себе традиционный для Востока псевдоним по названию места рождения, когда путешествовал по Европе и Америке, сопровождая Абдуль-Баха, сына Бахауллы.
Дело в том, что Мирза Алекпер Нахчывани был сподвижником, можно сказать, ближайшим наперсником этого духовного лидера бахаи. Прекрасно владея пером (он писал и романы, и стихи, и мемуары), зная в совершенстве, помимо азербайджанского, русский, арабский и фарси, Нахчывани-старший (между прочим получивший образование в Харькове и Москве) первым перевел с арабского и фарси на русский язык писание веры бахаи. Кроме того, он выступал переводчиком в переписке Абдуль-Баха с Львом Толстым. Граф узнал о вере бахаи именно от Алекпера Нахчывани и заинтересовался этим учением.
Помимо Л.Толстого Нахчывани-старший находился, опять-таки по просьбе Абдуль-Баха, в переписке с другой, менее известной фигурой русской литературы - Изабеллой Гриневской. В результате данной переписки Гриневская, ознакомившись с постулатами веры бахаи, приняла эту веру. А вот Лев Толстой бахаи так и не стал, ибо был очень увлечен своей собственной философией, но, тем не менее, многократно высоко отзывался о вероучении Бахауллы. Когда Толстой скончался, за его гробом шли представители российской интеллигенции из разных регионов империи. И вполне естественно, что азербайджанскую делегацию на его похоронах возглавил Алекпер Нахчывани. А снарядил эту делегацию на свои средства известный миллионер и меценат Муса Нагиев, который не только был приверженцем веры бахаи, но и являлся почетным членом Духовного собрания бахаи города Баку.
Сам Али Нахчывани родился в 1919 году. Когда ему было два года, скончался его отец, и Шоги Эфенди - одна из центральных фигур данного вероучения, хранитель веры бахаи, пригласил его мать в Хайфу и стал воспитателем мальчика. Именно там, на Святой земле, бывшей некогда местом ссылок приверженцев веры бахаи, в наши дни расположен Всемирный дом справедливости - духовный и административный центр этой веры. В Хайфе Алиулла получил начальное образование, а высшее - уже в Бейруте, где окончил Американский университет по специальности "английская литература" (сейчас он владеет несколькими языками: арабским, фарси, французским, английским, азербайджанским и даже немного русским). После многолетних повседневных трудов на благо веры, посещения многих стран с миссионерскими визитами 40 лет им были отданы непрерывному служению во Всемирном доме справедливости. Три года назад Али Нахчывани подал в отставку, вышел на пенсию и с того времени живет вместе с супругой Виолеттой Нахчывани во Франции, в Эльзасе.
Возвращение на родину
В годы советской власти посещение нашей страны для Нахчывани было проблематичным, однако на родину все-таки тянуло… "Я родился в Баку, и Азербайджан навсегда в моем сердце", - говорит Али Нахчывани. После обретения страной независимости и официальной регистрации общины бахаи он смог, наконец, приехать сюда. В первый раз это произошло в 1995 году - тогда он приехал с дочерью. В нынешний свой визит Али Нахчывани прибыл с супругой, сыном Мехраном и невесткой Нушин.
Помимо столицы он побывал в Сумгайыте, Нахчыване и Ордубаде, но нельзя сказать, что его общение в Азербайджане ограничивалось исключительно рамками общины. Он провел множество встреч как с бахаи, так и с общественностью страны, а также с официальными лицами. Пообещал деятелям отечественной науки выполнить их просьбу - написать биографию своего отца, которая помогла бы заполнить некоторые белые пятна истории литературы Азербайджана, а также предоставить им для публикации и изучения произведения Нахчывани-старшего - поэзию, романы и мемуары о путешествии с Абдуль-Бахом в Европу и Америку.
Кроме того, Али Нахчывани выступил в Баку с лекцией "Будущая мировая цивилизация: малый и большой мир" - для широкого круга интересующихся. Насущная, общечеловеческая тема была подана через призму учения пророка Бахауллы, поскольку главной целью веры бахаи, по словам ее последователей, является установление мира во всем мире. Али Нахчывани поясняет: "Согласно вероучению Бахауллы, раз уж эволюция затрагивает физическую жизнь Земли и сознание человечества, то должна происходить эволюция и в социальной жизни человечества. Началась социальная жизнь человечества с семьи. Когда семьи сформировались и начали враждовать друг с другом, то в конце этой вражды возникла новая единица общества - племя. Оно объединило в себе бывшие враждующие семьи. Когда начали образовываться племена, они начали враждовать друг с другом. В конце вражды племен возникли города-государства - новая планка в социальной иерархии. Затем города-государства стали воевать друг с другом и возникли страны. Теперь мы, можно сказать, находимся в конце вражды стран, и, естественно, можно сделать логическое заключение, что в конце пути вражды стран возникнет новая ступень в иерархии - мировое сообщество, мировое государство".
Кстати, нашему знаменитому земляку не откажешь не только в эрудированности, но и в чувстве юмора. Так, на лекции его спросили, чем отличается его религия от многих сектантских толков, объединяющих в себе людей различных национальностей. И он в своем ответе сравнил те секты с салатом, а веру бахаи - с борщом: "В салате, допустим, помидор может выпасть из салата, не изменив свой вкус, а в борще все сливается воедино и нераздельно - навсегда".