Leninin vaxtilə Stepan Şaumyana ünvanladığı bu məşhur ifadə ermənistanın qonşularına qarşı ərazi iddiası ilə çıxış etdiyi indiki dövrdə olduqca aktual səslənir
"1725-ji ildə Rusiya imperiyası tərəfindən çap edilmiş xəritədə indiki Ermənistanın ərazisinin gürjü torpaqları olduğu açıq şəkidə göstərilir. Burada erməni əhalisinin məskunlaşması yalnız 19-ju əsrin əvvəllərindən başlayıb. Ermənistan kimi göstərilən (gürjü dilində Somxeti adlandırılan) bu ərazi həmin xəritədə Taşir-Zoroket kimi göstərilib. Ermənilərin özləri oranı Vrats Taştan adlandırır ki, bu da "gürjü torpağı" anlamına gəlir" (Trend). Bu faktları Gürjüstan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, akademik Vladimir Zaridze üzə çıxarıb. Son zamanlar bu alim ermənilərin Gürjüstanda kompakt məskunlaşdığı ərazilərlə bağlı erməni həmkarlarının iddialarına tez-tez javab verməli olur. "R+"a müsahibəsində akademik V.Zaridze bir daha tarixi faktlara əsaslanaraq göstərib ki, nəinki ermənilərin sıx məskunlaşdığı ərazilər, hətta hazırkı Ermənistan da iri regional dövlətlər arasındakı qarşıdurmalar nətijəsində süni şəkildə yaradılıb. Həm də bu tarix erməni alimlərinin iddia etdiyi kimi, qədim köklərə malik deyil.
- Jənab Zaridze, erməni "alim"lərinin ərazi iddiaları tarixi baxımdan nə dərəjədə əsaslıdır?
- Ermənilərin hazırda yaşadığı ərazi qədim gürjülərə aid Samxeti adını daşıyırdı. Əvvəljə ora Samxeti adlansa da, daha sonra nədənsə, Somxeti adlandırılıb. Təbii ki, onlar özlərini somxlar adlandırmır, erməniləri bu adla gürjülər çağırır. IX, X, XI əsrlərdə və ondan sonra da burada heç bir dövlət mövjud olmayıb. Həmin ərazi Zoraket dərəsi ərazisində anklav olub. Orada bugünün özündə də iknji Samxeti dövlətinin xarabalığı qalır. Bu ərazinin bu gün nejə adlandırıldığını bilmirəm, amma o, haradasa Stepanavan şəhəri yaxınlığındadır. Hər halda, mən həmin xarabalığı tədqiq etməyə gedən zaman ora belə adlanırdı. Onların sonunju çarı II Qagik 1045-ji ildə öldürüldükdən sonra, Samxeti bir dövlət kimi mövjud olmayıb. Rusiya imperiyası İran və Türkiyədən qovulan erməniləri həmin ərazilərə köçürdükdən sonra isə, ermənilər burada məskunlaşdılar, "haykan" (ermənilər) adını götürdülər və hazırda da həmin torpaqlarda yaşayırlar. IX-XI əsrlərdə isə ərazilərdə yalnız gürjülər deyil, həm də əsasən, sizin (azərbayjanlıların - red.) əjdadlarınız olan albanlar yaşayıblar. Bu anklavın yaradılmasında məqsəd hansısa yolla ərəblərin hüjumunun qarşısını almaq idi. Bir sözlə, IX-XI əsrlərdə bu torpaqlarda ermənilər yaşamayıb. Heç bir mənbədə göstərilmir ki, orada nə vaxtsa haykların, yəni ermənilərin oğul və ya qızları yaşayıb. Erməni alimləri bildirir ki, guya onlar nəinki sözügedən ərazilərdə, hətta Gürjüstanın Qori şəhərinədək uzanan ərazilərində məskunlaşıblar. Tarixdən isə biz belə öyrənmişik ki, Quruju Davidin yeganə səhvi onun ermənilər, daha dəqiqi, somxetlər üçün Qori şəhərini tikməsi olub. Amma bu da səhvdir. Niyə? Çünki Qorini VIII əsrin 40-jı illərində gürjü şəhid-çarı Arçil tikib ki, bu da Quruju Daviddən 3-4 əsr əvvələ gedib çıxır. Odur ki Quruju Davidin dönəmində orada qurulajaq heç nə yox idi. Sadəjə, ermənilər həmin ərazilərə yerləşdirilib və bu gün onlar həmin faktı əsas götürərək, gürjü torpaqlarına iddialarını ortaya qoyurlar. Bu, ermənilərin ilk səhvidir. Onların növbəti səhvi çar II Qagikin ölümündən sonra Kilikiyada erməni dövlətini qurmaları haqda söylədikləridir. Amma bu ərazi bizdən xeyli aralıda, təxminən, Orta Asiyada yerləşib ki, onun da Gürjüstan sərhədlərinə heç bir aidiyyəti ola bilməz. Ümumiyyətlə, ermənilərin bu jür səhvləri çoxdur. Təəssüf ki, bizim alimlərimiz nəyə görəsə bu çıxışlara lazımi javabi vermirlər.
- Hazırda gürjü xalqının sosial rifahının ürəkaçan olmadığı heç kimə sirr deyil. Lakin Gürjüstandakı erməni siyasətçilər, həmçinin, Ermənistan rəhbərliyi bunu yalnız ölkənizdə yaşayan ermənilərin sosial problemi kimi təqdim edir. Bu təbliğatda separatçı ruh hiss olunmurmu?
- Ermənilər Abxaziyanın yolu ilə gedir. Onları bilmirəm, amma abxazlar bir millət kimi mövjud olmasa da, onlar arasında dövlətə və özlərinə qarşı köklənmiş insanlar var. Ermənilərə qarşı hansısa sosial ayrı-seçkilikdən söhbət belə gedə bilməz. Əksinə, gürjülər daha ağır vəziyyətdə yaşayır. Mən tez-tez ölkəni gəzirəm və görürəm ki, ermənilər daha yaxşı yaşayır. Onların bütün imkanları var. Bir müddət əvvəl Axalkalakiyə getmişdim. Təəssüf ki, orada dərj olunan "Noraşen" curnalını sizə göstərə bilmirəm. "Noraşen" "yeni kənd" deməkdir ("Axalkalaki" də eyni anlamı verir). Həmin curnalda elə çağırışlar var ki... Məsələn, iddia olunur ki, erməni uşaqları yalnız erməni məktəblərində təhsil almalıdır. Onlar gənjləri təhsil almaq üçün yalnız Yerevana göndərir. Ümumiyyətlə, ermənilər özlərini bizdən ayrı tuturlar. Belə hallara getdikjə daha tez-tez rast gəlinir və təbii ki, bu, sonda separatçılığa gətirib çıxarır.
- Gürjüstanın ermənilər yaşayan əraziləri ətrafında yaradılan aciotac sizə ötən əsrin 80-ji illərinin sonlarında Dağlıq Qarabağda baş verənləri xatırlatmır ki? Xatırlayırsınızsa, ermənilər Azərbayjan torpaqlarının qəsb olunmasına məhz belə təbliğatla başladı...
- Bütün bunlar özünü faktlarda göstərir. Əslində, Dağlıq Qarabağla eyni vaxtda, ermənilər Jənubi Gürjüstana qarşı da iddialar hazırlayırdı. Sadəjə, onlar anladılar ki, Qarabağ məsələsi vaxtında qaldırılmasa və ilk olaraq Gürjüstana qarşı iddialar ortaya qoyulsa, Azərbayjan onların həmlələrinə hazırlaşmaq üçün vaxt əldə edər. Bu səbəbdən də Jənubi Gürjüstanın əvəzinə Dağlıq Qarabağ problemi yarandı. Bizi daim belə başa salıblar ki, Jənubi Qafqazda üç qardaş xalq yaşayır və onlar bir ailənin üzvləri kimi yaşamaqda davam edə bilərlər. Amma çox təəssüf ki, ermənilərin, yumşaq desək, iştahaları böyükdür. İndi onlar Dağlıq Qarabağ ssenarisini inkişaf etdirərək, Jənubi Gürjüstan ərazisinə keçirmək istəyir.
- Ermənilərin sıx məskunlaşdığı ərazilərdə separatçılığın baş qaldırmasında Ermənistanın rolu danılmazdır. Gürjüstanda daha bir münaqişənin qızışmasında daha hansı qüvvələr maraqlı ola bilər? Bunu gərginləşən Moskva - Tbilisi münasibətləri ilə nə dərəjədə əlaqələndirmək olar?
- Mən uzun müddət Rusiyada, Leninqrad şəhərində yaşamışam və şəxsi və elmi əlaqələrim genişdir. Etiraf etmək lazımdır ki, müharibəni qızışdırmaq və pul qazanmaq istəyən Rusiya deyil. Rusların Abxaziyada, həmçinin, Qarabağda sizə qarşı vuruşması faktı hələ heç nə demək deyil. Hər bir ölkədə kifayət qədər satqın var. Bütün baş verənlərdə erməni lobbisinin rolu çox böyükdür. Onlar həm silah-sursatla, həm də ədəbiyyatlar təjhizatına milyonlar ayıraraq, gənj nəslin istilaçı ruhunda formalaşmasına çalışır. Guya biz onların əlindən nəyisə almışıq. Ermənilər arasında mənim dostlarım var. Onlarla tarix haqda danışanda görürəm ki, artıq ermənilər arasında hazırlıq işləri aparılır. Onların nejə hazırlandıqlarını təsəvvür etmirsiniz... Hiss olunur ki, onlara xüsusi təbliğat vasitəsilə təsir göstərilir və təbii ki, bu, sonda pis nətijələnə bilər.
- Gürjü və azərbayjanlı alimlər tarixi həqiqətlərin təhrif edilməsinin qarşısını almaq üçün səylərini birləşdirə bilərmi? Bunun üçün hansısa jəhdlər olunurmu?
- Az müddət bundan əvvəl Moskvada Gürjüstanın jənub hissəsinə həsr olunmuş "Javaxkın problemləri" adlı konfrans keçirilib. Bilirsiniz ki, ermənilər Javaxetiyanı məhz belə adlandırır. Bu konfransdakı çıxışlar və tezislərlə tanış olduqda gördüm ki, onlar artıq sərhədi keçib və ermənilərə lazımi javab verilməsi lazımdır. Biz azərbayjanlı alimlərlə birlikdə bu istiqamətdə səylərimizi mütləq birləşdirməliyik. Birgə konfrans keçirməyimiz və oraya erməni nümayəndələrini də dəvət etməmiz üçün bütün lazımi tarixi mənbələr və faktlar var. Qoy onlar da fikirlərini və baxışlarını ortaya qoysunlar. Ermənilər öz iddialarına görə, javab verməlidir.

Знаменитая фраза ленина, адресованная в свое время Степану Шаумяну, звучит как никогда актуально на фоне нынешних территориальных претензий Армении к соседям
"На карте, изданной в 1725 году в Российской империи, территории нынешней Армении четко обозначены в рамках грузинских земель. Здесь армянское население компактно проживает с начала XIX века. Территории, называемые Арменией, а по-грузински Сомхети, на этой карте обозначены как Ташир-Зоракет. Сами армяне называют эти территории Врац Таштан, что означает "грузинское поле" ("Тренд"). Эти факты обнародовал академик Владимир Заридзе, действительный член Грузинской национальной академии наук. В последнее время ученому часто приходится отвечать на заявления армянских коллег по поводу принадлежности грузинских территорий, где компактно проживают армяне. В интервью R+ академик В.Заридзе еще раз подтвердил с помощью исторических фактов, что не только места компактного проживания армян, но и сама сегодняшняя Армения была искусственно заселена во время войн между крупными региональными державами. Причем вся эта история имеет далеко не столь древние корни, на которые любят ссылаться армянские ученые.
- Господин Заридзе, насколько исторически оправданы территориальные претензии армянских историков?
- Территория, где в настоящее время проживают армяне, носила старое грузинское название Самхети. Потом почему-то стали писать Сомхети. Они себя не называют сомхи, это грузины их так называют. В IX-XI веках и позднее здесь никакого государства не было. Это был анклав на территории ущелья Зоракет. До настоящего времени там сохранились руины этого так называемого государства. Не знаю, как сегодня именуется данная территория, но это где-то вблизи города Степанаван. Последний их царь - Гагик II был убит в 1045 году, после чего это образование как государство перестало существовать, пока Российская империя не стала заселять эти территории армянами, изгнанными из Ирана и Турции. Расселившись на этой территории, они назвали себя "хайкан" (армяне) и в настоящее время живут там. Между прочим в IX-X веках на территории Самхети жили не только грузины, но и в основном албанцы - ваши предки (предки азербайджанцев. - Авт.). Этот анклав был создан, чтобы как-то противостоять нашествию арабов. И никаких армян на этой территории в IX-X веках не было. Ни в одном источнике не указано, что там когда-нибудь жили сыновья или дочери Хайка, то есть армяне. Армянские ученые утверждают, что они как будто жили не только здесь, но и населяли территорию Грузии до города Гори. Из истории известно, что единственной ошибкой Давида Строителя было то, что он построил для армян, а точнее для сомхетов город Гори. Но это тоже неверно. Потому что Гори построил в 40-х годах VIII века грузинский царь-мученик Арчил, а это было за 3-4 века до Давида Строителя. Так что строить во время Давида Строителя было нечего. Их просто переселили туда, и вот сегодня они заявляют о правах на грузинские земли.  Это их первая ошибка. Вторая - это то, что после убийства царя Гагика II они создали свое армянское государство на Киликии. Это государство, которое находилось очень далеко от нас, где-то в Средней Азии. Так что территориально оно никакого отношения к границам Грузии не имело. Это еще одна, мягко говоря, их неточность. Если откровенно, то я просто не в состоянии перечислить все их ошибочные утверждения, поскольку их очень много. К сожалению, почему-то наши ученые не отвечают должным образом на эти выпады.
- Ни для кого не секрет, что сегодня грузинский народ переживает не самые лучшие времена своего социального благосостояния. В то же время армянские политики, да и власти самой Армении преподносят эти проблемы как трудности, присущие только армянскому населению вашей страны. Насколько заметна сепаратистская направленность этой пропаганды?
- Армяне идут примерно тем же путем, что и Абхазия. Не знаю, как они, но абхазов как нации не существует, зато есть люди, настроенные как против государства, так и против себя. Никакой социальной дискриминации армяне не подвергаются. Как раз наоборот, это грузины живут гораздо хуже. Я часто езжу по стране и все время убеждаюсь в том, что армяне живут намного лучше. И у них имеются все условия. Недавно я был в Ахалкалаки, там выходит журнал под названием "Норашен", то есть новое село (Ахалкалаки означает то же самое). Так вот этот журнал призывает, к примеру, армянских детей учить только в своих школах. Армяне посылают молодежь учиться только в Ереван. Вообще они обособились от нас. Процесс этот постепенно разрастается и в конечном счете обуславливает сепаратистские выпады.
- Не напоминает ли вам ажиотаж, создаваемый вокруг армянонаселенных территорий Грузии, Нагорный Карабах конца 80-х годов прошлого столетия? Ведь именно с подобной пропаганды Армения начала аннексию азербайджанских земель?
- Все это красноречиво отражают факты. То, что происходит на территории Южной Грузии, говорит о том, что карабахский вопрос они не могли отложить на потом. Поскольку считали, что если не поднять этот вопрос вовремя и сначала предъявить подобные претензии Грузии, Азербайджан успеет соответствующим образом подготовиться и противостоять их планам. И поэтому вместо Южной Грузии получился Нагорный Карабах. Нас всегда воспитывали в том духе, что на Южном Кавказе живут три брата, и они могут прожить в одной семье еще долгое время. Но, к сожалению, выяснилось, что у армян слишком большой аппетит, если не сказать, безмерный. И вот сейчас они разыгрывают сценарий нагорно-карабахского конфликта, чтобы перенести его затем на территорию Южной Грузии.
- Роль Армении в сепаратистских процессах на территориях компактного проживания своих соотечественников в соседних странах однозначна. Какие еще силы могут быть заинтересованы в разжигании очередного конфликта в Грузии? Насколько это можно связать с напряженностью в российско-грузинских отношениях?
- Я долгое время жил в Санкт-Петербурге. В России у меня много друзей из различных кругов. Те, кто хотят разжечь войну и заработать большие деньги, - не Россия. То, что русские воевали не только в Абхазии, но и в Карабахе и против нас использовалось российское вооружение, еще ни о чем не говорит. В каждом государстве достаточно своих отщепенцев. Больше всего заинтересовано в этом армянское лобби, которое вкладывает в подрывную деятельность миллионы долларов. Эти деньги идут не только на вооружение, но и на соответствующее духовное воспитание, чтобы воздействовать посредством литературы  и т.д. на воображение молодого поколения, создать образ завоевателя. Как будто мы у них что-то отобрали. У меня есть друзья среди армянского населения. Но когда я начинаю с ними говорить об истории, знаете, какие они знатоки, как подготовлены?! Сразу чувствуется, что среди них активно ведется  пропагандистская работа. Это, конечно же, до добра не доведет.
- Возможно ли объединение грузинских и азербайджанских ученых с тем, чтобы предотвратить искажение исторической правды? Предпринимаются ли такие попытки?
- Совсем недавно в Москве состоялась конференция, посвященная южной части Грузии, под названием "Проблемы Джавахка" (так армяне называют Джавахетию. - Авт.). Судя по тем тезисам и выступлениям на конференции, с которыми я успел ознакомиться, чувствуется, что они зашли уж слишком далеко и им необходимо дать надлежащий отпор. И для этого мы с азербайджанскими учеными обязаны объединить усилия. Имеется большое количество исторических источников и неопровержимых фактов, позволяющих провести общую конференцию с участием армянских представителей. Пусть выскажут свое мнение. Нужно уметь отвечать за свои притязания.