"Belə səhiyyə obyektlərinin sayının artırılmasına Azərbaycanın ciddi ehtiyacı var"
Sizinlə 2001-ji ildə ilk dəfə görüşdə Mərkəzi Klinik Xəstəxananın aylıq dövriyyəsinin nə qədər olduğu xatirinizdədirmi?
- Yanılmıramsa, 80 min dollar idi.
- Nejə fikirləşirsiniz, bu gün aylıq dövriyyəmiz nə qədər olar?
- Hardasa 100-150 min dollar.
- Artiq 1,5 mln dollara yaxınlaşmaqdadır.
Mərkəzi Klinik Xəstəxananın ijraçı direktoru jənab Melikşah Ajunerlə söhbətimiz bu dialoqla başladı.
-Melikşah bəy, beşillik sürətli inkişaf yolu keçən Mərkəzi Klinik Xəstəxana bu gün respublika vətəndaşlarının səhiyyə xidmətinə olan tələbatını nə dərəjədə ödəyə bilir?
-Azərbayjanda bu gün 10 belə xəstəxana olsa, bu, ölkənin ehtiyajını ödəmək üçün kifayət etməz. Xəstəxanamızda çarpayılar kifayət etmir. Bəzi günlərdə əməliyyat aparılıb-aparılmaması çarpayıların sayına bağlı olur. Biz burada ildə, təxminən, 500 açıq ürək, 1000-dən artıq digər ürək əməliyyatları həyata keçiririk.
Bu gün Azərbayjanda səhiyyə sisteminin ən mühüm problemi pullu tibbi xidmət sahəsində sosial güvənliklə əlaqədar hər hansı mexanizmin mövjud olmamasıdır. Ölkədə xəstəliklərin müalijəsində iqtisadi-maliyyə qaynaqları möhkəm olan sağlamlıq sığortası mexanizminə böyük ehtiyaj var. Biz bu mexanizmin tam tətbiqini Bakı-Tbilisi-Jeyhan neft boru kəmərindən gələjək gəlirlərin bir hissəsinin təhsil, səhiyyə və digər sektorlara yönəldilməsindən sonra gözləyirik.
Beynəlxalq araşdırmalara görə, səkkizmilyonluq ölkədə ildə, təxminən, 25 min nəfər ürəkdə işemiya xəstəliklərinin olub-olmadığını müəyyənləşdirmək üçün müayinədən keçməlidir. Azərbayjanda isə anadangəlmə ürək qüsuru olan xəstələr istisna olmaqla, ildə səkkiz min insanın ürək əməliyyatından keçməsinə ehtiyaj var. Bizim həyata keçirdiyimiz 500 əməliyyat bu sıradan çox kiçik rəqəmdir.
-Bildiyimizə görə, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan tanınmış həkimlər Azərbayjana gələrək müəyyən müddət Mərkəzi Klinik Xəstəxanada konsultasiya aparırlar. Onların yerli kadrların inkişafına təsiri nə dərəjədədir?
-Mərhum prezidentimiz, ümummilli lider Heydər Əliyevin bizə bir neçə tapşırıği var idi. Həmin tapşırıqlardan birinjisi burada Azərbayjanın ehtiyaj duyduğu tibb kadrlarının yetişdirilməsidir. Bu gün 694 daimi işçimiz var. İnzibati işçilər və əməkdaşlıq etdiyimiz konsultant-həkimlərlə birlikdə ümumi personalımızın sayı 1900-ü keçməkdədir. Bu qədər daimi personalın içərisində kadr olaraq Azərbayjan vətəndaşlığı daşımayan yeganə şəxs mənəm. Əminliklə söyləyə bilərəm ki, milli kadrların yetişdirilməsi ilə bağlı Azərbayjan çox jiddi bir yola qədəm qoyub. Xəstəxanamız bu prosesin önündə gedir.
-Fəaliyyət göstərdiyiniz 5 il ərzində tibbin hansı sahələrində daha böyük uğurlara müvəffəq oldunuz?
-Kordioloqiya, ürək-damar jərrahiyyəsi, ginekologoya, urologiya, göz, qulag-boğaz-burun xəstəlikləri, beyin jərrahiyyəsi və s. sahələrdə uğurlarımız göz önündədir. Süni mayalanma ilə dünyaya gətirdiyimiz körpələrin sayı 220-ə yaxındır. Beyin jərrahiyyəsi sahəsində əvvəllər yalnız ölkə xarijində həyata keçirilən bir neçə əməliyyat artiq burada aparılıb. Bütün bu proseslərdə yerli kadrların inkişafına xüsusi önəm verdik və eyni zamanda, prezidentimizin tapşırdığı kimi, xəstələrin min jür əziyyətlə  xariji ölkələrə aparılmasının qarşısını aldıq.
Bu klinika bir Türkiyə şirkəti ilə birgə layihədir və Türkiyə şirkətinə idarəetməyə verilib. Bu səbəbdən, fəaliyyətimizi həm də Azərbayjanla Türkiyə arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın bir nümunəsi olaraq ortaya qoya bildik.
-Sosial obyekt olan tibb müəssisəsinin xariji şirkətə idarəetməyə verilməsi təjrübəsi Azərbayjanın səhiyyə sistemi üçün nə dərəjədə faydalı oldu?
-Ümumiyyətlə, bu metod xarijdə geniş yayilib və özünu tam doğruldur. Turizm və otelçilik biznesində çox yaxından istifadə olunur. Bu metodun özəllikləri ondan ibarətdir ki, bir xəstəxana hər hansı bir beynəlxalq şirkətə idarəetməyə verilməklə idarə edən şirkətin daxil olduğu zənjirin təjrübələrindən və üstünlüklərindən istifadə edərək, ən müasir beynəlxalq standartlarla ayaqlaşır və onu özündə tətbiq etmək imkanı qazanır. Yəni burada məqsəd xəstəxana idarəçiliyinin inkişaf etdirilməsidir. İkinji məqsəd isə təsərrüfat hesabı ilə işləməklə bu xəstəxananın yaradılması üçün xərjlənən vəsaitin geri qaytarılmasını və yenidən səhiyyə sisteminə yönəldilməsini təmin etməkdir. Bu sahədə qazandığımız nətijəni təsəvvür etmək üçün bir göstərijini misal gətirmək istərdim. Beş il əvvəl klinikamızın balans dəyəri 29 mln dollar dəyərində idi, indi artıq 41 mln dollar qiymətləndirilir.
-Doğrudan da klinikanız tibb sahəsində Türkiyə-Azərbayjan əməkdaşlığına gözəl nümunədir. Türkiyənin səhiyyə sistemi ilə əməkdaşlığınız nejə inkişaf edir?
-Tibb personalımızın təkmilləşməsi və inkişafı üçün biz Türkiyənin bir neçə universitet, vəqf, dövlət və xüsusi xəstəxanası ilə əməkdaşlıq edirik. Əməkdaşlıq etdiyimiz bütün xəstəxanalar Türkiyənin ən qabaqjıl səhiyyə təşkilatları sırasındadır. Mərkəzi Klinik Xəstəxananın 200-dən artıq işçisi - həkimlərimiz, tibb bajılarımız, texniki personalımız Türkiyədə təjrübə keçib. Bu həm onların bilik və bajarıqlarının inkişafi, həm də xəstəxanamızdakı tibb ləvazimatlarından daha geniş istifadə üçün zəruridir. Bu əməkdaşlığı  tibbin bütün sahələrində bu gün də davam etdiririk. Xüsusilə, Türkiyənin özəl sektor nümayəndələrinin Azərbayjanda səhiyyə sisteminin inkişafı yönündə işlərə qatılmasını çox istəyirəm. Səhiyyə sistemi dedikdə, mən ümumiyyətlə, tibbi sığortanı, əjzaçılıq firmalarının fəaliyyətini, yeni xəstəxanaların, poliklinikaların, ambulator və diaqnostika mərkəzlərinin açılmasını nəzərdə tuturam.
-Mərkəzi Klinik Xəstəxana Azərbayjanın aparıjı dövlət səhiyyə təsisatının bazasında yaradıldı, lakin pullu xidmət tətbiq etdi. Bununla da Azərbayjan reallığında stasionar pullu səhiyyə xidməti sahəsində ilk təjrübə oldu. Klinika qurularkən nəzərdə tutulan bütün məqsədləri reallaşdıra bildinizmi?
-Azərbayjanın səkkizmilyonluq əhalisi içərisində pulu olan və bu xidməti satın almaq istəyən bir qrup insan var. Əvvəllər həmin insanlar bu xidməti Azərbayjanda tapa bilmədikləri üçün ölkədən kənara çıxır, Türkiyə, Rusiya, Almaniya, Amerika, İran və s. ölkələrə üz tuturdular. Bu klinikanın birinji məqsədi pulu olan və bu jür səhiyyə xidmətini satın almaq üçün xarijə gedən vətəndaşlara ölkə daxilində yüksəksəviyyəli tibbi  xidmət göstərməklə xarijə axınının qarşısını almaqdır. Məsələn, bu gün biz Azərbayjanda ürək-damar jərrahiyyəsini, təxminən, 6 min dollara həyata keçiririk. Amma başqa ölkələrdə, misal üçün, Türkiyənin özündə bu əməliyyat 25-30 min dollar tələb edir. Deməli, Mərkəzi Klinik Xəstəxanaya üz tutmaqla, Türkiyədə əməliyyat olunmağa maddi imkanı olan şəxslər öz pullarına ən azı, dörd dəfə qənaət etmiş olur, eyni zamanda, 25-30 min dolları olmayanlar 6 min dollara bu xidmətdən yararlana bilirlər.
Onu da əlavə edim ki, səhiyyə xidmətlərini mütləq dövlətin dəstəyi ilə həyata keçirmək lazımdır. Bunun üçün isə çox güjlü bir sığorta sistemi, sığorta imkanı olmalıdır.

ЦКБ -- СОВМЕСТНЫЙ ПРОЕКТ
Помните ли вы, каков был месячный оборот Центральной клинической больницы при нашей первой встрече в 2001 году?
- Если не ошибаюсь, $80 тыс.
- Как вы думаете, каков он сейчас?
- Наверное, где-то $100-150 тыс.
- Нет, сейчас почти $1,5 млн.
С этого диалога и началась наша беседа с исполнительным директором Центральной клинической больницы Меликшахом Аджунером.
- В какой степени ЦКБ, у которой за плечами 5-летний путь развития, может удовлетворять потребности граждан республики в области здравоохранения сегодня?
- Не ошибусь, если скажу, что для удовлетворения нужд населения страны в данный момент недостаточно будет даже 10 подобных клиник. В нашей больнице не хватает коек, что порой сказывается на количестве проведенных операций. Ежегодно у нас производится более 1000 операций на сердце, причем около 500 из них - на открытом сердце.
Наиважнейшей проблемой системы здравоохранения в Азербайджане является отсутствие какого-либо механизма социальной защиты в области медицинского обслуживания, в чем страна испытывает острую потребность. Но для этого нужна крепкая экономико-финансовая основа.  Мы надеемся, что ситуация изменится, после того как часть будущей прибыли от нефтепровода Баку - Тбилиси  - Джейхан будет направлена на образование, здравоохранение и в другие секторы.
Согласно международным исследованиям, в стране с 8-миллионным населением каждый год для обследования по поводу наличия или отсутствия ишемической болезни сердца должны обращаться примерно 25 тысяч человек. В Азербайджане же, за исключением больных с врожденными пороками сердца, в операциях на сердце нуждаются около 8 тысяч человек. И на этом фоне те 500 операций, что мы проводим, очень маленькая цифра.
- Насколько нам известно, Азербайджан часто посещают известные врачи из различных стран мира, которые делятся своим опытом и проводят также консультации в ЦКБ. Каково их влияние на развитие местных кадров?
- Наш покойный президент Гейдар Алиев дал нам несколько поручений. Первым из них было формирование медицинских кадров, в которых нуждается страна. Сегодня у нас 694 постоянных сотрудника, общее же число персонала превышает 1900 человек. И среди столь большого коллектива я единственный, кто не является гражданином Азербайджана. С полной ответственностью могу вас заверить, что в деле формирования кадров Азербайджан предпринимает самые серьезные меры.
- В каких областях медицины за 5 лет деятельности вы достигли наибольших успехов?
- Я бы отметил  кардиологию, сердечно-сосудистую хирургию, урологию, нейрохирургию, офтальмологию, а также гинекологию. Так, количество младенцев, появившихся на свет путем искусственного оплодотворения, достигло почти 220. Уже осуществлено несколько нейрохирургических операций, ранее проводившихся только за рубежом. В ходе всех этих процессов мы уделяли особое внимание развитию местных кадров и, одновременно помня завет Г.Алиева, освободили больных от такого крайне тяжелого мероприятия, как поездка за границу.
Наша деятельность является также и образцом разделения полномочий между Азербайджаном и Турцией. Поскольку ЦКБ - совместный проект с одной из турецких фирм, она и передана под ее управление.
- Насколько эффективен для системы здравоохранения Азербайджана опыт передачи зарубежной фирме медицинского учреждения?
- В целом за рубежом этот опыт широко распространен и полностью себя оправдал. Наиболее широко он используется в области туризма и гостиничного бизнеса. Своеобразие его заключается в том, что при передаче какой-то больницы под управление международной фирмы она получает возможность пользоваться богатейшим опытом и преимуществами той цепочки, звеном которой является данная фирма. Это позволяет соответствовать современным международным стандартам и применять их у себя. В данном случае основной целью было развитие больничного управления. Вторая цель - обеспечить возврат и повторное направление в здравоохранение вложенных в создание этой больницы средств. Приведу лишь один пример: 5 лет назад балансовая стоимость клиники составляла $29 млн., а теперь эта цифра выросла до  $41 млн.
- Ваша клиника является хорошим примером азербайджано-турецкого сотрудничества в области медицины. А как развивается ваше сотрудничество с системой здравоохранения Турции?
- Мы сотрудничаем с целым рядом министерств, университетов, государственных и частных больниц Турции в области усовершенствования и повышения квалификации нашего медицинского персонала. Все больницы, с которыми мы сотрудничаем, - ведущие учреждения здравоохранения Турции, где  прошли практику более 200 сотрудников ЦКБ - врачи, медсестры, технический персонал. Это необходимо и для развития их знаний и умений, и для более рационального использования имеющегося в нашей больнице медицинского оборудования. Хотелось, чтобы в развитии системы здравоохранения Азербайджана приняли участие представители и частного сектора Турции. Под системой здравоохранения подразумеваю медицинскую страховку, деятельность фармацевтических фирм, открытие новых больниц, поликлиник, амбулаторных и диагностических центров.
В Азербайджане мы не заимствовали денег из государственной казны, а зарплату медицинскому персоналу выплачивали за счет внутренних ресурсов. Наряду с этим за прошедшие 5 лет мы выплатили примерно $4 млн. в виде налогов с прибыли, перечислений в Государственный фонд социальной защиты.
- ЦКБ была первой клиникой, предложившей платные услуги. Удалось ли вам реализовать все цели, которые намечались при обустройстве клиники?
- Среди 8-миллионного населения Азербайджана есть люди, которые имеют возможность платить за подобные услуги. Раньше они выезжали за пределы страны - в Россию, Турцию, Германию, Америку, Иран и т.д. Предлагая за различные виды медицинских услуг более низкие, чем в зарубежных странах, цены, мы создаем условия и для лечения или оперирования граждан, не имеющих материальных возможностей для выезда за границу. Операция сердечно-сосудистого характера в нашей клинике стоит примерно $6 тыс., однако в той же Турции для этого потребуется уже $25-30 тыс., т.е. в 4 раза больше.
Добавлю, что медицинские услуги обязательно должны претворяться в жизнь при поддержке государства. А для этого необходима мощная, развитая система страхования.