Həsən Ruhaninin "mülayim kursu" İranla İsrail arasında getdikcə dərinləşən qarşıdurmanı səngidə biləcəkmi?
İsrail Tehranı növbəti dəfə mümkün önləyici hərbi zərbələrlə hədələyib. Amma indiki şəraitdə Təl-Əvivin bu hədəsi dünya ictimaiyyəti üçün bir qədər gözlənilməz olub. Çünki İranda keçirilmiş son prezident seçkisində Həsən Ruhaninin qalib gəlməsindən sonra beynəlxalq ictimaiyyətdə Tehranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin diplomatik yolla həllinə müəyyən ümidlər yaranıb.
İran prezidenti vəzifəsinin icrasına rəsmən avqustun 3-də başla- yacaq Ruhani hələ ki, islahatçı, "İran ölçülərində liberal" adını doğruldur. O, bəyanatlarında ölkədaxili qanunvericiliyin yumşaldılmalı olduğunu, İran ictimaiyyətinin daha açıq olmasının vacibliyini bildirir, dünya ilə "konstruktiv əməkdaşlığa" çağırışlar edir.
"Bizə güclü cəmiyyət lazımdır. Biz insanlarla söhbətləşməliyik. Onların dediklərini xeyirxahlıqla dinləməliyik. Hökumətin total hökmranlığını azaltmalıyıq. Güclü və təcrübəli hökumətimiz varsa, bu, onun hər şeyə nəzarət etməli olduğu anlamına gəlməməlidir" de- yən Ruhani adi iranlı üçün az qala inqilabçı təsiri bağışlayır.
İranın yeni prezidenti, hətta son dərəcə həssas mövzu olan çarşab məsələsinə də toxunub. O, bildirib ki, geyimində sərt mühafizəkar prinsiplərə qəti şəkildə əməl edən qadınlar heç də həmişə ən təvazökar qadınlar olmurlar. Eyni cür, hicab geyməyən qadını da həmişə əxlaqsız adlandırmaq olmaz. Ruhani oğlanlarla qızların ayrı-ayrılıqda təhsil almasına da qarşıdır. O, rəssamlıq və mədəniyyət sahələrində, İnternetdə, KİV-də senzuranın yüngülləşdiriləcəyini də bəyan edib. Bununla da Ruhani ölkənin ciddi dəyişikliklərə ehtiyacı olduğunu düşünən islahatçı ruhlu elektoratın ümidlərini doğrultmaqdadır.
Mühafizəkar dairələr isə Ruhanidə vədlərinə əməl etməsi üçün cəsarət və ardıcıllığın çatıb-çatmayacağı haqda düşünür. Üstəlik, onlar prezidentin bu vədlərinə əməl edəcəyi təqdirdə bunun islam dövlətinin əsaslarına real təhlükə yarada biləcəyindən narahatdırlar. Həsən Ruhani isə seçkiqabağı vədlərinə əməl etməkdə israrlı olduğunu deyir, eyni zamanda mühafizəkarlara açıq mesaj verir: "Heç bir qrup özünü islamla, inqilabla və ali liderlə eyniləşdirərək rəqiblərini bu dəyərlərin düşməni adlandıra bilməz".
Amma Ruhaninin İranda mümkün "yenidənqurma"nın "atası", islam respublikasını dəfn edəcəyini düşünmək də sadəlöhvlük olardı. Ən azı ona görə ki, təxminən 35 il əvvəl imam Xomeyninin həyata keçirdiyi inqilab onun "damarlarında axır". Ruhani əlbəttə ki, inqilabçı deyil. O, klerikalların arasından çıxıb və nüfuzlu ruhanilərdəndir. Hazırda onun İranın hakimiyyət piramidasının zirvəsində yer alması yalnız bir şeydən xəbər verir: prezidentliyə namizədlərin si-yahısını təsdiqləyən dini ali lider ayətullah Xamenei də daxil olmaqla, islam respublikasının siyasi elitası ölkəyə yeni nəfəsin lazım olduğuna əmindir. Beləliklə, ölkədə islahatların aparılması, amma bu zaman onun fundamental əsaslarına toxunmamaq vəzifəsi məhz Həsən Ruhaninin üzərinə qoyulub.
Bu, Ruhaninin xarici siyasi məsələlərlə bağlı mövqeyində də özünü göstərir. O, əmindir ki, Tehran ciddi xarici təzyiqlərə sinə gərmək üçün tam açıq dövlət olmalıdır. Bununla yanaşı, Ruhani ölkəsinin strateji hədəflərindən imtinasını yolverilməz hesab edir. Yeni prezidentin fikrincə, Tehran bunlara özü üçün daha yumşaq beynəlxalq şəraitdə nail olmalıdır. Bu cür şəraiti isə yeni prezidentin nəzərdə tutduğu yeni siyasi xətt təmin etməlidir.
Mahmud Əhmədinejadın dövründəkilə müqayisədə İranın beynəlxalq aləmdəki yerini çox fərqli görən Ruhani Tehranın "mülayim kurs" yeritməsini vacib sayır. Amma bu, heç də "itaət və təslimçilik" olmayacaq. Ölkəsində ilk növbədə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə əsaslanan sərt beynəlxalq sanksiyalar üzündən yaranmış ağır siyasi və iqtisadi durumdan şikayətçi olan Ruhani deyir: "Biz ölkəmizin gələcəyi haqda düşünməliyik. Sülhü qoruyub saxlamaqla, həmrəyliyi və birliyi gücləndirməklə hazırki vəziyyətdən çıxış yollarını tapmalıyıq".
Ruhani "opponentlərlə dialoq" təklif edir. Onun ölkəsinin nüvə proqramı ilə bağlı beynəlxalq "altılıq" ilə (ABŞ, Rusiya, Çin, Böyük Britaniya, Fransa və Almaniya) danışıqlar aparacaq yeni nümayəndə heyətini yaratması da bunu təsdiqləyir. Xatırladaq ki, tərəflər arasında son danışıqlar hələ apreldə, İranda prezident seçkisindən əvvəl keçirilib. İndisə beynəlxalq vasitəçilər və Tehran yeni görüş çərçivəsində hər iki tərəfi qane edəcək qərarların qəbul edilə biləcəyinə ümidlidir. BMT TŞ-də ekspertlər səivyyəsində baş tutmuş toplantı göstərib ki, hazırki şəraitdə İran problemilə bağlı hansısa konsensusun əldə edilməsi belə, nəinki İranın və onun rəqibi olan Qərbin, həm də bütünlükdə problemlər içərisində olan Yaxın Şərqin maraqlarına uyğundur. Toplantıda İranın "Şahab" ballistik raketini buraxmasının BMT TŞ-nin 2010-cu ildə qəbul etdiyi qətnaməyə (sənədə əsasən, İran nüvə başlığı daşıya biləcək ballistik raket əldə olunması istiqamətində heç bir fəaliyyət göstərməməlidir) zidd sayılmalı olub-olmadığı müzakirə edilib. Bir sıra ölkələrdən olan ekspertlər İrana təzyiqlərin artırılmamasını məqsədəuyğun hesab ediblər. Onlar fikirlərini islam respublikasının yeni prezidenti Həsən Ruhaninin ölkəsinin nüvə proqramını beynəlxalq ictimaiyyət üçün daha şəffaf edəcəyinə dair vədlərilə əsaslandırıblar. Tehranın uranın zənginləşdirməsini dayandırmayacağını bəyan etməsinə rəğmən, bu arqumenti əsaslı saymaq olar.
İranın yeni prezidentinin nüvə proqramını dayandırmaq fikrində olmaması İsraildə ciddi narahatlıq yaradır. Yəhudi dövlətində əmindirlər ki, Tehran nüvə silahı əldə etməyə çalışır. İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu Amerikanın CBS telekanalına müsahibəsində deyib: "İranın yeni prezidenti cələfini canavar dərisi geymiş canavar olmaqda ittiham edir. Onun strategiyası isə qoyun dərisi geymiş canavar olmaqdır. Gülümsəyərək bomba əldə etmək".
Netanyahu İsrailin onu məhv etməklə hədələyən rejimdən qorunması üçün lazım olan bütün addımların atılacağını bir daha dilə gətirib. O, ölkəsinin İrana ABŞ-ın köməyi olmadan təkbaşına da zərbə endirə biləcəyini söyləyib. Bununla yanaşı, Netanyahu ABŞ-ı İran probleminin İsrail üçün məqbul olan hərbi yolla həllinə cəlb etməyə çalışır. ABŞ rəhbərliyinə müraciət edən Netanyahu deyib: "Siz İrana qarşı sanksiyaları artırmalısınız. Sanksiyalar nəticə verməzsə, iranlılar sizin hərbi yola əl atmağa hazır olduğunuzu anlamalıdırlar. Bu, onların diqqətini çəkə biləcək yeganə vasitədir".
Netanyahu daha da irəli gedərək Vaşinqtona amerikalılar üçün mövcud təhlükə haqda xəbərdarlıq edib. Onun fikrincə, amerikalılar bu təhlükni qiymətləndirmir və ya görmür: "İran qitələrarası ballistik raketlər hazırlayır. Məqsəd bir neçə ildən sonra Amerika materikinə vurmaqdır".
Görünən odur ki, İran-İsrail qarşıdurması islam respublikası ilə Qərb arasındakı daha miqyaslı münaqişənin ilkin planı olaraq, Həsən Ruhaninin prezidentliyi dönəmində də əsas intriqalardan biri olaraq qalacaq. Onun bütün dünya ilə "konstruktiv əməkdaşlıq" haqda dedikləri yəhudi dövlətini də əhatə edəcəkmi? Yoxsa İranla İsrail arasında düşmənçilik sonadək davam edəcək? Bu sualın cavabı yalnız İranın yeni prezidentinin iradəsindən yox, həm də İsrail rəhbərliyindən asılı olacaq. Netanyahunun bəyanatı göstərir ki, İsrail Tehranla münasibətlərdə cüzi yumşalma perspektivininı belə, ehtimal etmir.

Will the growing confrontation between Iran and Israel stop Hassan Rouhani's "moderate policy" in its tracks?
Once again Israel has threatened Teheran that it may make a preventive strike on Iranian territory. But in the present circumstances this warning from Tel Aviv has come as something of a surprise to the world community, which is definitely hoping to achieve a diplomatic solution to the nuclear programme problem following the victory of Hassan Rouhani in the presidential elections in the Islamic Republic of Iran. Hassan Rouhani, who is to officially take up his post as president on 3 August, is justifying his reputation as a supporter of reform, "a liberal by Iranian standards". In his statements he is calling for legislation at home to be less strict, for greater transparency in Iranian society, and "constructive co-operation" with the rest of the world. "We need a strong society. We need to talk to people. We need to listen to what they have to say in a well-disposed manner. We need to relax the totalitarian rule of the government. If we have a powerful and competent government, this does not mean that it should control everything that happens." To the Iranians statements like this really sound almost revolutionary. The elected president of the Islamic Republic of Iran openly mentions such punctilious issues as the wearing of the veil [hijab]. Stating that women who dress in strict conformity with conservative norms are not always the most modest themselves, while, on contrary, women who do not wear the hijab are not always lacking in chastity. Rouhani is also opposed to the separate education of boys and girls; he is promising to restrict censorship in the arts and cultural spheres and with regard to the Internet and the mass media; this is boosting the expectations of his reform-minded compatriots, who believe that the country is in need of serious changes.
Conservative circles, moreover, are worried whether Rouhani will be sufficiently daring and consistent to implement what he has promised, and, if he is, then to what extent would these measures actually threaten to undermine the foundations of the Islamic state. The newly elected president himself is expressing complete determination to implement his election promises and, at the same time, he is trying to uphold his point of view, his unambiguous message to the adherents of a conservative stance - that " no single group of individuals has the right to identify themselves with Islam, the revolution and the supreme leader, referring to his opponents as enemies of these values."
Nevertheless, it would be na?ve to think that Rouhani will become a kind of "father" of a hypothetically conceivable Iranian "perestroyka", a grave-digger burying the Islamic Republic, if only because he himself comes of the very flesh and blood of the revolution headed by Ayatollah Khomeini 35 years ago. He himself is a cleric, a member of the influential priesthood. The fact that he now finds himself on the pinnacle of the Iranian power pyramid only points to one thing, that the political elite in the Islamic Republic, including the supreme leader Ayatollah Khamenei of course, who personally approves the list of presidential candidates, is convinced that the country needs a breath of fresh air. Rouhani is precisely the one who has to take responsibility for reforming the state without encroaching on its very foundations.
This is equally true of Rouhani's foreign policy stance, as he objectively bases his considerations on the fact that Iran needs to become more open if it is to overcome the strong pressure from outside. This does not mean that Iran will give up the strategic aims it is pursuing, but it wants to achieve an international situation that is more equable to Iran. The policy being pursued by Iran's newly elected president should help to boost the formation of the latter in general.
Demonstrating the big difference between his vision of Iran's place in world politics and the approach of the previous president, Mahmoud Ahmadinejad, Hassan Rouhani is insisting that Teheran pursue "a moderate policy", which will by no means signify "subordination and capitulation". Lamenting the difficult political and economic situation that he has inherited, blaming first and foremost the consequences of the harsh sanctions imposed on Iran in conformity with the UN Security Council resolution, the newly elected president of the Islamic Republic of Iran has stated: "We need to think about the future of our country, how to extricate ourselves from the situation that has taken shape, once we have preserved peace and boosted agreement and unity."
Rouhani is proposing to hold a dialogue with those opposed to him; for this purpose a new Iranian delegation is to be formed for talks with the international "six" (the USA, Russia, China, Great Britain, France and Germany) on Tehran's nuclear programme. The last round of talks took place back in April, before the presidential elections in Iran. The international negotiators and Tehran are expressing the hope that mutually agreed decisions may be reached within the framework of the new meetings. It became clear at the UN Security Council meeting of experts that achieving some kind of consensus on the Iranian issue, is, at least for the moment, in the interests of not only Iran, but also its foe the West, which is currently completely absorbed by the Middle East crisis, primarily the Syrian conflict. At this conference it was discussed whether Teheran's launching of Shahab [medium-range] ballistic missiles should be considered a violation of the UN Security Council Resolution adopted in 2010 (according to which Iran was not to undertake any kind of activity involving ballistic missiles capable of carrying nuclear warheads). Many countries' experts considered that pressure on Iran should not be stepped up since the newly elected president Hassan Rouhani had promised the Islamic Republic's nuclear programme would be made more open to the international community. This argument may be considered well founded, even though Rouhani made it quite plain that Teheran will not cease uranium enrichment.
The Iranian president elect's intention not to curtail the Islamic Republic of Iran's nuclear programme has given rise to serious concern in Israel where they are convinced that Teheran is trying to get a nuclear weapon. In an interview with the American CBS TV channel Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu stressed that Iran's new president had criticised his predecessor for being a wolf in wolf's clothing, but that his own strategy was to be a wolf in sheep's clothing, to smile and create a bomb.
Netanyahu once again expressed his readiness to do everything necessary to protect Israel from a regime which is threatening to destroy it. The prime minister did moreover make it understood that Israel can make a unilateral strike on Iran without the USA's support. Netanyahu is, however, trying to nudge the USA into an Iran-related military decision acceptable to Israel, which may be seen as a roundabout way of achieving his aim. When the Israeli prime minister appealed to the US leadership, he told them that they should further extend the sanctions imposed on Iran. He said that, if the sanctions did not work, the Iranians must understand that the USA was prepared to resort to military action, which would be the only thing to focus their minds.
Netanyahu went even further and warned Washington about, what Israel believes to be the danger posed to the Americans, which they completely underestimate or are not aware of themselves. He warned that Iran is building intercontinental ballistic missiles so that it can reach the American mainland in a few years time.
It is obvious that further confrontation between Iran and Israel will be the forerunner of a much bigger conflict between the Islamic Republic and the West and will be one of the major intrigues of Hassan Rouhani's incoming presidency. Will there be the "constructive co-operation" with the whole world and the Jewish state that Hassan Rouhani is calling for or will Iran and Israel continue to express their hostility towards one another right to the very end? The answer to that question will not only depend on the new Iranian president, but also on the Israeli leadership, which, as shown by Netanyahu's statements, has absolutely no faith in any kind of lessening of tension with regard to Teheran.