GUAM: BURADA BOSS YOXDUR…
Ukrayna ali radasının deputatı Dmitri Vıdrin "R+"a müsahibəsində Kiyevin postsovet məkanında mövcud olan münaqişələrlə bağlı mövqeyindən danışıb
Müəllif: Səid ƏLƏKBƏRZADƏ Bakı
-Ukrayna əvvəljə koalisiya, daha sonra isə hökumətin formalaşdırılması ilə bağlı kəskin böhran mərhələsini arxada qoya bildi. Bu proses vətəndaş qarşıdurmasınadək gedib çıxa bilərdi. Amma artıq böhran gizli mərhələyə keçib və xoşbəxtlikdən, əvvəlki kəskinliyini itirib. Fikrimjə, bundan sonra koalisiyanın formalaşdırılması və yeni hökumətin qurulması baş verəjək. Hökumətin yeni tərkibi isə 6 aydan 18 ayadək yaşaya bilər. Amma bu böhranın müsbət jəhəti də var: bu müddət ərzində siyasət iqtisadiyyatdan ayrılır. Jiddi siyasi böhrana baxmayaraq, iqtisadi artımın səviyyəsinin azalmaması bu ayrılmanın göstərijisidir. Hətta belə bir qanunauyğunluq müşahidə etmişəm ki, Ukraynada jiddi siyasi böhran yaşanan vaxt iqtisadi artım baş verir. Görünür, siyasətçilər "savaşan" zaman biznesmenlər daha sərbəst olurlar. Yəni həmin vaxt siyasətçilərin biznesə baş qoşmağa vaxtları olmur. Bir sözlə, Ukrayna elə bir səviyyəyə gəlib çatıb ki, iqtisadiyyat istənilən halda özü təşkilatlanıb inkişaf edəjək, hökumətin formalaşdırılması isə sadəjə, bu prosesi zəiflədə, və ya sürətləndirə bilər. Fikrimjə, hazırkı hökumət iqtisadi artıma jiddi şəkildə mane olur. Mövjud recim köhnə avtoritar idarəetmə üsuluna üstünlük verdiyi üçün iqtisadiyyatın artımını ləngidir. Yeni, daha effektiv hökumət qurulduqda iqtisadi artım sürəti də yüksələjək.
- Ukrayna - Azərbayjan münasibətlərini nejə qiymətləndirirsiniz? Prezident Viktor Yuşşenkonun Bakıya səfəri iki ölkənin qarşılıqlı münasibətlərinə hansı stimulu verdi?
- Düşünmürəm ki, prezidentin səfəri, özü də yeganə səfəri hansısa radikal dəyişikliyə səbəb ola bilər. Çox güman ki, situasiya başqa amildən - ənənələrdən və işlənib-hazırlanan əlaqələrdən asılıdır. Son 10-15 ildə Kiyevlə Bakı arasında bir dəfə də olsun, sistemli ziddiyyət yaşanmayıb. Ukraynada hakimiyyət dəyişikliyi olduqdan sonra da hər hansı ziddiyyət baş verməyib. Burada əsas rolu iki xalq arasında illərlə davam edən tarixi dostluq münasibətləri oynayır. Kiyevlə Bakının qarşılıqlı münasibətləri stabil, təşkilati formaya keçid səviyyəsindədir. Yuşşenkonun Azərbayjana səfəri, sadəjə, iki ölkənin qarşılıqlı əlaqələrini aktuallaşdırdı. Münasibətləri isə mənimlə birlikdə təyyarədə uçan insanlar inkişaf etdirirlər. Mən Donetskdən keçməklə uçdum və nəhəng təyyarə sadə, işgüzar insanlarla dolu idi. Nə qədər ki, təyyarələr belə insanlarla dolu olajaq, ölkələr arasında münasibətlər inkişaf edəjək.
- Nejə düşünürsünüz, Kiyev postsovet məkanındakı bütün münaqişələrlə bağlı vahid mövqedən çıxış edir (Rusiyanın Kosovo presedenti kimi), yoxsa hansısa fərqli yanaşmalar var?
- Bilirsiniz, mən Ukraynanı niyə sevirəm? Ona görə ki, o, fövqəldövlət rolunu oynamır. Ukrayna ortasəviyyəli Avropa dövləti olmağa çalışır. Kiyev məsələlərə obyektiv yanaşmaq hüququna malikdir. Fövqəldövlətlərin isə belə üstünlüyü yoxdur, onlar üçün ikili standartlar xasdır. Fövqəldövlət rolu onları iki eyni situasiyaya fərqli yanaşmağa məjbur edir. Kiyev isə münaqişənin Avropada, Qafqazda, Asiyada və ya başqa regionda baş verməsindən asılı olmayaraq, məsələyə vahid standartlarla yanaşır. Biz əvvəljə münaqişənin səbəbini müəyyənləşdirməyə çalışırıq, problemin hansı mərhələdə olduğunu, onun dinj yolla həllinin mümkün olub-olmadığını araşdırırıq. Ukrayna sülhməramlılarından ibarət kontingent bir çox qaynar nöqtələrə göndərilib. Hələlik, biz obyektivliyimizi qoruyub-saxlaya bilirik.
- Mən sualımı konkretləşdirmək istərdim. Kiyev hansı beynəlxalq prinsipə üstünlük verir - ərazi bütövlüyünə, yoxsa xalqların öz müqəddəratını həll etməsinə?
- Kiyev dövlətlərin parçalanmasına qarşıdır. Dnestryanı bölgədə on minlərlə etnik ukraynalı yaşayır. Kiyev öz yurddaşlarına simpatiyadan çıxış etsəydi, tanınmamış müstəqilliyi dəstəkləməli idi. Lakin biz ayrılma zənjirinin nəyə gətirib çıxara biləjəyini yaxşı anlayırıq. Bu səbəbdən də Moldovanın bütövlüyünü dəstəkləyirik. Mən Dnestryanı bölgədə gedən müharibədə nejə qan töküldüyünü görmüşəm. Şəxsən mən son zəng zamanı şagirdlərin atəş altında qalmasının şahidi olmuşam. Odur ki bir ölkənin parçalanmasına imkan verməklə, biz digər dövlətlərdə qan tökülməsinə rəvaj vermiş oluruq.
- GUAM postsovet məkanında mövjud olan münaqişələrin həllində öz sülhməramlı kontingenti ilə hansı rolu oynaya bilər?
- Hələlik heç bir rol oynaya bilməz. Hələ ki GUAM güjlü sülhməramlı kontingent yaratmaq iqtidarında deyil. Mənim üçün GUAM hələ yalnız məşq meydançasıdır və burada bir neçə ölkə öz potensial və ölçülərini hesablamayaraq, alyans yaratmağa çalışır. Elə qurumlar var ki, orada qərarlar konsensus yolu ilə qəbul edilir. Eyni zamanda, rəhbəri olan təşkilatlar da var. Məsələn, NATO. Hamı orada bossun kim olduğunu bilir. GUAM rəhbər ölkənin olmadığı bir modelin yaradılmasına jəhddir. Buraya üzv olan dövlətlər tam bərabər hüquqa malikdir. Hesab edirəm ki, GUAM bir neçə ölkənin geosiyasi məkanda demokratiyaya doğru hərəkət etdiyi bir məktəbdir.
- Kreml GUAM-a ABŞ və Qərb tərəfindən MDB-yə qarşı yaradılmış antirusiya qurumu kimi baxır...
- Bu, yanlış fikirdir. GUAM bir neçə səbəbdən meydana gəlib və onlardan biri MDB-nin fəaliyyətsizliyi və vahid iqtisadi məkanın yaradılmasının effektsiz modelidir. GUAM postsovet məkanında bir dövlətin rəhbərliyi ilə mövjud olan fəaliyyətsiz təşkilatlara qarşı tamhüquqlu üzvləri olan effektiv strukturun yaradılmasına ümidsiz jəhddir. GUAM açıq bir qurumdur və Rusiya da istədiyi zaman bu təşkilata üzv ola bilər. Bu birlik Rusiyaya qarşı yaradılsaydı, Moskvanın oraya qəbulu qadağan olunardı. GUAM hansısa üçünjü ölkəyə qarşı yaradılmayıb.
- Bu gün Ukrayna Azərbayjanın enerci resurslarına nə dərəjədə maraq göstərir?
- Şübhəsiz, Kiyev Azərbayjanın enerci resurslarında maraqlıdır. Maraqların yalnız qarşılıqlı dostluq münasibətləri əsasında təmin olunmasının vaxtı artıq keçib. İndi maraqlar bazar vasitəsilə reallaşdırıla bilər. Dostluq vasitəsilə isə yalnız müxtəlif elmi və humanitar əlaqələri reallaşdırmaq olar. Neft bircası var və biz Azərbayjandan nefti bazar qiymətlərindən ujuz ala bilmərik. Bakıdan bizə nefti bazar qiymətlərindən ujuz satmağı tələb etmək düzgün olmazdı. Odur ki iqtisadiyyat bazara əsaslanmalıdır.

ГУАМ:ТАМ, ГДЕ НЕТ БОССА
Депутат Верховной рады Украины Дмитрий Выдрин в интервью R+ рассказал о позиции Киева по конфликтам на постсоветском пространстве
Автор: Саид АЛЕКПЕРзаде Баку
-Украине удалось одолеть острую фазу кризиса, связанную с формированием сначала коалиции, а затем и правительства. Этот процесс мог бы иметь тотальный исход, вплоть до гражданского противостояния. Кризис сегодня перешел в латентную фазу, и, к нашему счастью, он утратил свою остроту. На мой взгляд, далее произойдут форматирование коалиции и создание нового правительства. Новый состав правительства просуществует от шести до восемнадцати месяцев. Положительным моментом этого кризиса можно считать отделение политики от экономики. Тому свидетельство то, что во время острого кризиса рост экономического развития не снижался. Я заметил такую закономерность, что в период острого политического кризиса в Украине наблюдается экономический рост. Видимо, когда политики "грызутся" между собой, бизнесмены в своей деятельности более свободны, так как в этот момент политикам не до бизнеса. Украина вышла на тот уровень, когда экономика в любом случае будет расти путем самоорганизации, а создание правительства будет только замедлять или ускорять этот рост. То правительство, которое сегодня у власти, на мой взгляд, в значительной степени замедляет экономический рост. Существующий режим сдерживает рост экономики, поскольку он ориентирован на старые авторитарные методы управления. Придет новое, более эффективное правительство, и рост экономики еще более усилится.
- Ваша оценка украино-азербайджанских отношений. Какой стимул придал визит президента Виктора Ющенко в Баку взаимоотношениям двух стран?
- Я не считаю, что визит президента, тем более разовый, может радикально изменить ситуацию. Скорее ситуация зависит от другого - от традиций и наработанных связей. За последние 10-15 лет в Киеве не было ни одного системного противоречия с Баку, и это несмотря на то, что менялись режимы в Украине. Здесь ключевую роль играет накопленный годами потенциал дружелюбной связи двух народов. Взаимоотношения Киева и Баку - стабильные, перешедшие в организационные формы. Визит Ющенко всего-навсего актуализировал взаимоотношения двух стран. Отношения развиваются теми людьми, с которыми я летел в самолете. Я летел через Донецк. Громадный самолет был заполнен простыми натруженными людьми, на которых и строятся отношения. Пока самолеты будут забиты этими людьми, отношения между странами будут развиваться и дальше.
- На ваш взгляд, Киев имеет единый подход ко всем постсоветским конфликтам, как в случае с Россией с ее косовским прецедентом, или все-таки отдельный?
- За что я люблю Украину? За то, что она не пытается играть роль какой-то сверхдержавы. Украина пытается быть средней европейской страной. Киев имеет привилегию объективного суждения. Сверхдержавы таких привилегий не имеют. Им свойственны двойные стандарты. Роль сверхдержавы вынуждает их относиться к одним странам с одной точки зрения, а к другим, которые оказались в такой же ситуации, - с другой моралью. Киев старается придерживаться максимально объективной точки зрения. Где бы ни произошел конфликт, будь в Европе, на Кавказе или в Азии, Киев применяет одни и те же стандарты. Мы вначале пытаемся найти причины конфликта, далее - на какой стадии он, можно ли его разрешить мирным путем или же военным. Украинский миротворческий контингент присутствует во многих "горячих точках". Пока нам удается сохранять объективность.
- Я конкретизирую свой вопрос. Какому принципу международного права - территориальной целостности или самоопределению народов - придает значение Киев?
- Киев выступает против раскола государства. В Приднестровье живут десятки тысяч этнических украинцев. Исходя из симпатий к своим соотечественникам, Киев, по идее, должен был поддержать желание непризнанного образования. Однако мы прекрасно понимаем и то, к чему может привести эта цепь отделения. Потому мы настаиваем на целостности Молдовы. Я видел кровопролитие в приднестровской войне. Я видел, как в выпускной вечер, в последний звонок школьники попали под обстрел. Допустив распад одного государства, мы станем свидетелями кровопролития в других странах.
- Какую роль может сыграть ГУАМ собственным миротворческим контингентом в урегулировании конфликтов на постсоветском пространстве?
- Пока никакую. У ГУАМ нет пока того потенциала, чтобы выступать сильным миротворцем. Для меня ГУАМ пока что тренировочная площадка, где несколько стран учатся создавать альянсы, не меряясь своими потенциалами и размерами. Есть организации, где решения принимаются путем консенсуса. Но в то же время есть и такие, где есть главный. К примеру НАТО, и все знают, кто там босс. ГУАМ - это попытка отработать модель, где нет главной страны. Страны - участницы ГУАМ имеют абсолютно равные права. Я считаю, что ГУАМ - это школа, в которой несколько стран выступают за демократический путь в геополитическом пространстве.
- Кремль рассматривает ГУАМ как антироссийскую организацию, созданную США и Западом в противовес СНГ…
- Это ложное заблуждение. ГУАМ родился по нескольким причинам. И одна из них - бездействие СНГ и неэффективная модель создания единого экономического пространства. ГУАМ - это отчаянная попытка в противовес неработающим организациям на постсоветском пространстве, в которых командует одно государство, создать действующую структуру с полноправными членами. ГУАМ - открытая организация, и Россия может войти в организацию, когда ей захочется. Если бы ГУАМ был антироссийским, то вход Москве в организацию был бы запрещен. ГУАМ не направлен против третьей стороны.
- Насколько сегодня Украина заинтересована в азербайджанских энергоресурсах?
- Киев, безусловно, заинтересован в энергоресурсах Азербайджана. Канули в Лету те времена, когда заинтересованность можно было бы реализовать посредством дружеских отношений. Сегодня ее можно реализовать через рынок. А посредством дружбы можно реализовать различные гуманитарные и научные контакты. Есть нефтяная биржа. И мы не можем закупать нефть в Азербайджане ниже рыночных цен. Было бы нечестно с нашей стороны требовать от Баку продавать нефть ниже рыночной стоимости. В экономике должен действовать рынок.