"QIZILGÜLLƏR" SOLDU, PROBLEMLƏR İSƏ QALMAQDADIR
Bütün dünyanın izlədiyi gürjü-rus münaqişəsi yavaş-yavaş səngiməkdədir. Lakin Tbilisi ilə Moskva arasında nətijələrini politoloqlar və ekspertlərin hələ də müzakirə etməkdə olduqları emosional və siyasi qarşıdurma Azərbayjan üçün, həmçinin, Azərbayjan-gürjü münasibətləri üçün son dərəjə aktual olan bir sıra sücetləri diqqətdən yayındırdı.
İdeologiya
"Qızılgül" inqilabından sonra hakimiyyətə gələn gürjü siyasətçiləri həmişə iddia edirdilər ki, ölkələrimiz və xalqlarımız arasındakı münasibətlər strateci səjiyyə daşıyır. Praktika göstərir ki, bu yalnız neft və qazın strateci əmtəə olması qədər doğrudur. Eyni səmimiliklə onlar Gürjüstanın Borçalı (Kvemo-Kartli) bölgəsində yaşayan azərbayjanlıların hər hansı bir jiddi probleminin olmadığını da bəyan edirlər. Biz bu iddialara da inanmağa alışmışıq. Lakin güman ki, bu ölkədə soydaşlarımızın hüquqlarının qorunması sahəsində həqiqətdə nə baş verdiyinə, rəsmi Tbilisinin Borçalı azərbayjanlılarına münasibətdə indiki siyasətinə və bu praktikanı formalaşdıran ideoloci məqamlara jiddi diqqət yetirməyin vaxtı çatıb.
Gürjüstan hakimiyyəti "azərbayjanlılar məsələsi" ilə bağlı fikirlərini çox az hallarda açıq bildirir. Onların yerinə bunu gürjü politoloqları və curnalistləri edirlər ki, onlara diqqət yetirməyinə dəyər. Məsələn, curnalist Vano Tumanişvili "Gürjüstan Azərbayjan-Türkiyə halqasında" məqaləsində (oktyabrın 2-də "Regnum" informasiya agentliyinin saytında işıq üzü görüb) təşvişlə qeyd edir ki, "Azərbayjanlılar sayja Gürjüstanda ikinji yerə sabit sahib olublar, kifayət qədər böyük - 7 min kv.metrə qədər ərazidə məskunlaşıblar, siyasi fəallıqla səjiyyələnirlər, aqrar-maldar əhali olmaqla, iqtisadi rahatsızlıq doğururlar". Buradan çıxış edərək, müəllif belə bir qənaətə gəlir ki, "Gürjüstanın etnosiyasi problemləri azərbayjanlıların məskunlaşdıqları ərazilərdə təmərküzləşəjək". Onun 2002-ji ildəki siyahıyaalmanın rəsmi nətijələrinə əsaslanan məlumatına görə, 1989-2002-ji illər arasında Gürjüstanın azərbayjanlı əhalisinin sayı 65% azalıb və 2002-ji ildə 284 761 nəfər (6,5%) təşkil edib (xatırladaq ki, SSRİ dönəmində Gürjüstanda 500-600 min azərbayjanlı yaşayırdı). Müvafiq dövrdə ermənilərin sayı 248 767 (5,7%, bütün digər etnik azlıqların sayı isə 174,8 min (4%) olub. Bununla da müəllif yeni tarixdə ilk dəfə azərbayjanlıların Gürjüstanda ikinji etnosa çevrilmələri qənaətinə gəlir. Daha sonra isə o vurğulayır ki, "Azərbayjanlı əhalinin təbii artımının ölkədəki orta səviyyədən 1,6-1,8 dəfə yüksək olduğunu nəzərə alsaq, 2015-ji il üçün onun Gürjüstan əhalisində payı, ən azı, 10% təşkil edəjək".
V.Tumanişvilinin fikrinjə, "milli təhlükəsizliyin ən önəmli etnodemoqrafik problemi" Borçalı bölgəsinin 5 inzibati rayonunda (Marneul, Bolnis, Dmanis, Qardaban və Salka), bütövlükdə, 243 min azərbayjanlının yaşaması, üstəlik, 3 rayonda əhalinin mütləq əksəriyyətini təşkil etməsidir (Marneulda 80%, Bolnisdə 65%, Dmanisdə 65%). "Bu rayonların hamısını gəzmək, amma gürjü nitqini eşitməmək olar", - deyə təəssüflənən müəllif demoqrafiyadan dərhal siyasətə keçir: "Şübhə yoxdur ki, Türkiyə və Azərbayjan yerli azərbayjanlı əhalidən öz siyasi və geoiqtisadi məqsədləri üçün daha çox yararlanajaq və bu artıq gerçəklikdir... Gürjüstandakı azərbayjanlıların etnik ərazilərini separatlaşdırmağa ehtiyajları yoxdur. Tezliklə onların qarşısına Gürjüstanın özünü assimilyasiya və absorbsiya etmək vəzifəsi çıxarajaq. Bu qəbildən olan planlar gej-tez gerçəyə çevrilir". Gürjüstan rəhbərliyini "Türkiyə-Azərbayjan alyansının məqsədlərinə layiqinjə müqavimət göstərə bilmədiyinə görə" tənqid edən müəllif əlamətdar bir etiraf edir: "Qiymətli tarixi vaxtı itirməməyə çalışan Gürjüstan rəhbərliyi iki ən böyük etnosun - Azərbayjan və erməni etnoslarının, minimum, kritik azaldılması üçün ilkin şərait yaradılmasına jan atır". Bu zaman o vurğulayır ki, "Gürjüstanın ermənilərəyönəlik siyasəti xeyli "yumşaq" səjiyyə daşıyır, halbuki azərbayjanlılara mü-nasibətdə daha kobud siyasət yürüdü-lür".
Onu da etiraf edək ki, Gürjüstanda Tbilisinin soydaşlarımızayönəlik si-yasətini V.Tumanişvili qədər obyektiv qiymətləndirən curnalist çox azdır. Müəllif yazır: "Azərbayjanlıların gürjü rəhbərlərinə bir çox iddiaları vr. Bu, ilk növbədə, torpaqdan istifadə məsələləridir, çünki Borçalı kəndlilərinin 70%-nin torpaq payı məsələsi hələ də həll edilməyib. Maarif sahəsində azərbayjanlılar üçün məktəblərin durumu ilə bağlı məsələlər ortaya çıxmaqdadır. Azərbayjanlılar Gürjüstanın toponimlərin dəyişdirilməsi ilə bağlı siyasətinə müqavimət göstərməyə jəhd göstərirlər ki, bu da etirazlar doğurur". Müəllif bunu onunla izah edir ki, rəsmi Tbilisi azərbayjanlıların məskunlaşdıqları rayonlardakı durumu ermənilər yaşayan rayonlardakı durumdan daha qorxulu sayır, çünki "azərbayjanlıların iddiaları ermənilərinkindən xeyli təhlükəlidir". Azərbayjanın siyasəti ona görə daha təhlükəli sayılır ki, Ermənistandan fərqli olaraq, "Azərbayjan Gürjüstana daha təsirli təzyiq vasitələrinə malikdir".
Praktika
Təəssüflər olsun ki, adıçəkilən "kritik azaltma" siyasəti uğurla həyata keçirilir. Qeyri-rəsmi məlumatlara görə, 2006-jı il üçün Gürjüstanda azərbayjanlıların sayı həmin məqalə müəllifinin qorxduğu kimi, artmaq əvəzinə, daha da azalıb. Elə həmin qeyri-rəsmi məlumatlardan (onlardan daha istifadə etməyəjəyik) aydın olur ki, onlar vaxtilə azərbayjanlıların sıx məskunlaşdığı Borçalı bölgəsinin artıq üç yox, yalnız bir - Marneuli rayonunda çoxluq təşkil edirlər. Ümumiyyətlə, 1989-ju ildə burada 608 min nəfər yaşayırdısa, 2002-ji ildə əhalinin sayı jəmi 497 min nəfər olub. Həm də böl-gəni azərbayjanlılarla yanaşı, ermənilər və yunanlar da (əsasən, Salka rayonunda yaşayırdılar) tərk edirlər. Azərbayjanlı əhalinin Gürjüstanı tərk etməsi (Rusiya və Azərbayjana) meyli sabit və görünür, dönməz səjiyyə daşıyır, çünki rəsmi Tbilisi, düşündüyümüzə görə, bu yönümdə aşağıdakı istiqamətlərdə sistemli siyasət aparır.
Gürjüstandakı torpaqlarında tarixən, əsasən, kənd təsərrüfatı əməyi ilə məşğul olan (Borçalı Gürjüstanda istehsal olunan tərəvəzin dörddənbir hissəsinə qədərini təmin edir) azərbayjanlıları torpaq üzərində mülkiyyət hüququndan məhrum etmiş, bununla da əslində, onları torpaqdan ayırmışlar. Soydaşlarımızın torpağın heç də ən məhsuldar olmayan hissələrini gürjü sahibkarlarından, əksəriyyəti heç bu bölgənin sakini də olmayan) yalnız ijarəyə götürmək hüququ var; üstəlik, yüksək keyfiyyətə malik torpaqlar üçün dövlət tərəfindən müəyyənləşdirilən qiymətlərdən 8-10 dəfə baha olmaqla. Bu fərq sosial hüquqi bərabərsizliyə və iqtisadi dilənçiliyə səbəb olaraq, azərbayjanlıların tarixən məskunlaşdıqları Borçalı bölgəsini kütləvi şəkildə tərk etmələrinə gətirib çıxardı. Lakin problem təkjə torpaq məsələsinin tənzimlənməməsində deyil. Hakimiyyətin dinamik inkişafda olduğunu iddia etdiyi Gürjüstanda Borçalı bölgəsinə minimum sərmayə yatırılır - infrastrukturun əsas elementlərinin (yollar, elektrik və su təjhizatı, məktəblər, mədəniyyət evləri, kitabxanalar, uşaq bağçaları, xəstəxanalar və s.) durumu 60-70-ji illər səviyyəsində qalmaqdadır.
Böhran durumu humanitar sahəni də ehtiva edir. Gürjüstan hakimiyyəti soydaşlarımızın milli-mədəni özəlliklərini qoruyub-saxlamaq istəyinə hər vəjhlə müqavimət göstərir. Azərbayjanlıların Gürjüstandakı təşkilatlarının fəallarının bildirdiyi kimi, artıq uzun illərdir, ölkə hakimiyyəti üçün çox "ağır" olan bir məsələ - Tbilisidə vaxtilə Nəriman Nərimanov və Jəlil Məmmədquluzadənin yaşadıqları evlərə ev-muzey statusu verilməsi məsələsi öz həllini tapa bilmir. Əslində, bununla M.F.Axundovun ev-muzeyinin normal fəaliyyətinin də qarşısı alınır. Hakimiyyət ölkədə azərbayjanlıların milli-mədəni konsolidasiya, onların tarixi yaddaşının qorunub-saxlanılması rəmzinə çevrilə bilən bütün mədəniyyət ojaqlarının mühafizəsində maraqlı olmadığını hər vəjhlə nümayiş etdirir. Bölgələrdə də analoci durum hökm sürür. Son illər ərzində Borçalıda ibtidai məktəblərin sayı kəskin şəkildə azalıb. Gürjü dili çox səthi tədris edilir ki, bu da Borçalı azərbayjanlılarının əksəriyyətinin gürjü radio və televiziyalarının verilişlərini, mətbuat xəbərlərini qavramasını çətinləşdirir.
Buna əsaslanan bəzi Qərb ekspertləri, hətta belə bir qənaətə gəlirlər ki, öz siyasi məqsədlərinə yetişmək üçün Gürjüstan hökuməti Borçalı azərbayjanlılarının mədəni və informasiya təjridini, dil və hüquqi savadsızlığını düşünülmüş şəkildə həyata keçirir.
Lakin bu sahədə ən jiddi maneə Gürjüstanda ali təhsil almaq imkanının olmamasıdır, çünki bu ölkədə milli azlıqların dilində ali təhsil almaq, hətta nəzəri baxımdan da mümkünsüzdür. Baxmayaraq ki Gürjüstan milli azlıqların hüquqlarının müdafiəsinə dair çərçivə konvensiyasını imzalayıb və onun 12-ji maddəsinə əsasən, "milli azlıqlara mənsub olan şəxslərə bütün səviyyələrdən olan təhsil almaq üçün bərabər imkanlar təmin etməyə" borjludur. Nətijədə, soydaşlarımızın mədəni təjridi problemi yaranır ki, o da intensiv "tələbə emiqrasiyası"na gətirib çıxarır - azərbayjanlıların yaşadıqları rayonlardakı məktəblərin məzunları ali təhsil almaq üçün Azərbayjana, qismən də Rusiyaya üz tutmalı olurlar.
Digər bir jiddi problem ondan ibarətdir ki, soydaşlarımız ijra, məhkəmə və qanunverijilik orqanlarında iştirakla bağlı da məhdudiyyətlərlə üzləşirlər. Hətta gürjü dilini bilən azərbayjanlılar da bu ölkənin dövlət idarələrində işə düzəlmək imkanından, demək olar, məhrumdur. Əlamətdardır ki, "qızılgül" inqilabına qədər Gürjüstan parlamentində 6 azərbayjanlı olduğu halda, inqilabdan sonra jəmi 3 nəfər var. Ən təhlükəlisi isə odur ki, bu meyl təkjə mərkəzi deyil, regional hakimiyyət orqanları üçün də səjiyyəvidir. Borçalının hətta azərbayjanlıların çoxluq təşkil etdikləri rayonlarında da (Marneul, Bolnis və Dmanis) ijra strukturlarında (kənd, şəhər, rayon skrebulo - müşahidə şuraları və qamgeobaları - yerli ijraiyyə komitələri, milis, prokurorluq, vergi orqanları, xalq təhsili şöbələri və s.) rəhbər işçilər gürjülərdir. O da əlamətdardır ki, bunlar, əksər hallarda, yerlilər yox, Tbilisidən göndərilənlər - "qızılgül" inqilabının gənj fəallarıdır. Bu rayonlarda azərbajanlılar, maksimum, rəhbər-gürjünün müavinlərindən biri postuna qədər yüksələ bilər. Yeri gəlmişkən, ermənilərin məskunlaşdıqları Javahetiyada (Axalkalaki) durum başqa jürdür - ijra hakimiyyəti başçısı, rayon prokuroru, polis rəisi, xalq təhsili şöbəsinin rəhbəri, nəhayət, vergi inspektoru da etnik ermənilərdir. Bu siyasət nətijəsində, Gürjüstanda azərbayjanlılardın ibarət azlığın hüquqlarının müdafiəsi, demək olar, mümkünsüz bir işə çevrilir. Yeri gəlmişkən, "diskriminasiyalı təmsilçilik" problemi 3 "azərbayjanlı rayonu"nun inzibati mərkəzlərinin ikisində azərbayjanlıların artıq azlığa çevrilməsinə (Gürjüstanda 2002-ji ildə keçirilən sonunju siyahıyaalmanın nətijələrinə görə) gətirib-çıxarıb.
Seçkilər milli siyasət vasitəsi qismində
Oktyabrın 5-də Gürjüstanda bələdiyyə seçkiləri keçirildi. Əksər xariji informasiya agentlikləri onları demokratiya və insan hüquqlarının təntənəsi kimi təqdim etməyə tələsdi. Həqiqətən, ATƏT müşahidəçilər qrupunun oktyabrın 6-da çap olunmuş press-relizində qeyd edilir ki, "Avropa Şurası qarşısında təəhhüdlərinə uyğun olaraq, Gürjüstan səmərəli yerli demokratiya istiqamətində ümidveriji addımlar atdı" və "səsvermənin keçirilməsində önəmli tərəqqi nümayiş etdirdi". Lakin çox az adam bilir ki, elə həmin bəyanatda aşağıdakı tezislər də var: "Bələdiyyə işlərində vətəndaşların və siyasi partiyaların daha geniş iştirakı zəruridir"; "Seçkidə iştirak etmək üçün müstəqil namizədlərin 30%-i qeydə alına bilməyib"; macoritar dairələrin 27,5%-də jəmi bir, özü də hakimiyyət partiyasından olan namizəd var idi". Bu sənəddə daha sonra qeyd edilir: "İnzibati resurslarla bağlı üstünlüklərdən həddən artıq istifadə edən hakim partiya əhaliyə sosial dəstəyə dair gurultulu kampaniya apardı. Həm də bu kampaniya seçki kampaniyası ilə paralel aparıldığından, dövlətin fəaliyyəti ilə seçki prosesi arasında hədd silinmiş oldu".
Press-relizdə o da vurğulanır ki, bələdiyyə seçkiləri sisteminə daxil edilən qanunverijilik dəyişiklikləri digər siyasi qüvvələrlə məsləhətləşmələr aparılmadan qəbul edildiyindən, müxalifət tərəfindən tənqidə məruz qalıb. Həqiqətən, "Yerli idarəetmə orqanları haqqında" qanuna, demək olar, hər gün dəyişikliklər edilirdi və seçijilərin əksəriyyəti onlarla heç tanış olmağa belə majal tapmırdı. Onu da əlavə edə bilərik ki, seçkilərin dekabrdan oktyabra keçirilməsi də ədalətli və şəffaf seçkiönü mübarizə aparılmasına yardımçı ola bilməzdi. Bütün bu aksiyalar yeganə və aşkar bir məqsəd güdürdü - müxalifətə və etnik azlıqlara seçkilərə normal hazırlaşmaq imkanı verməmək.
ATƏT missiyasının rəyinə görə, "etnik azlıqların seçkilərlə bağlı informasiyanı öz dillərində əldə etmək hüququ ölkənin bütün ərazisində tam yerinə yetirilməmişdi".
Nəhayət, bir sıra "xırda" məsələ - hakim partiyadan olan müşahidəçilərin səsvermə prosesinə müdaxiləsi, "bəzi rayonlarda, əsasən, etnik azlıqların yaşadıqları rayonlarda önəmli prosedur pozuntuları".
Qeyd etmək lazımdır ki, Gürjüstan azərbayjanlılarının təşkilatları və ijtimai hərəkatları sadalanan faktların hamısını təsdiqləyərək, onların aysberqin yalnız "zirvəsi" olduğunu vurğulayırlar. Onun "sualtı hissəsi" etnik bölgələri, faktiki, "qızılgül" hakimiyyətinə qurban verən ATƏT müşahidəçilərini maraqlandırmayan ibarətdir - müstəqil və nüfuzlu azərbayjanlı namizədlərin qeydiyyatından imtina (əksər hallarda təhlükəsizlik xidmətlərinin, şantac və hədələrin köməyi ilə), seçki məhsullarının (bülletenlər, kitabçalar və s.) və Azərbayjan dilində informasiyanın verilməməsinin, seçki siyahılarının "ölü janlar"ın salınması ilə yanaşı, orada həmin ərazilərdə həqiqətən yaşayan və səsvermə hüququna malik olanların soyadlarının olmamasının kütləvi hal alması.
Bu faktlar təkjə azərbayjanlıların deyil, ermənilər və yunanların yaşadıqları rayonlarda da qeydə alınıb. Gürjüstanın erməni təşkilatları şurasının fikrinə görə, SSRİ-nin dağılmasından 16 il keçəndən sonra, Gürjüstanda "keçən illərin seçki qutularına bülleten atılması üzrə rekordu təzələndi, seçkilərdə iştirak edən vətəndaşların sayı isə süni şəkildə 4 dəfə şişirdildi". Nətijədə, azərbayjanlıların çoxluq təşkil etdikləri Borçalı bölgəsinin yerli özünüidarəetmə orqanlarında azərbayjanlılar yenə də azlıq təşkil edir (gürjü mətbuatının məlumatına görə 25-30%). Beləliklə, onlar öz bölgələrində duruma real təsir imkanlarına malik olmayajaq, deməli, soydaşlarının maraqlarına müdafiə edə və hüquqla-rını qoruya, onların uzun illərdir, yığılıb-qalan sosial-iqtisadi problemlərini və mədəni tələbatlarını həll edə bilməyəjəklər. Bu isə o deməkdir ki, Gürjüstanda öz hüquqlarını qoruya bilməyən azərbayjanlıların, məşhur rus satiriki Zadornovun ifadəsinə uyğun olaraq desək, yalnız bir perspektivi qalır - "çamadan - vağzal - Bakı".
Nətijələr
Məlumdur ki, Gürjüstan milli azlıqların hüquq və azadlıqlarına zəmanət verən, demək olar, bütün beynəlxalq sazişləri imzalayıb. Bura həm insan hüquqlarının ümumi deklarasiyası - milli, etnik, dini və dil azlıqlarına məxsus şəxslərin hüquqları haqqında deklarasiya, həmçinin, bir sıra başqa konvensiya və deklarasiyalar daxildir. Odur ki Gürjüstan Avropa İttifaqı və NATO-ya inteqrasiya haqqında planlarını açıqlayarkən, ona həm ikitərəfli səviyyədə, həm də nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar vasitəsilə yuxarıda sadalanan sazişlər çərçivəsində öz üzərinə götürdüyü təəhhüdləri xatırlatmaq yerinə düşərdi. Bu ölkədə yaşayan ermənilər, ruslar, yunanlar kimi, azərbayjanlılar da onun hakimiyyət orqanlarından xüsusi güzəşt və üstünlüklər tələb etmirlər. Lakin onların gürjü hökumətindən etnik və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, bütün vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının bərabərliyini vəd edən Gürjüstan konstitusiyasının müddəalarına riayət edilməsinin təmin olunmasını tələb etmək hüququ var. Həm də bu tələbi irəli sürərkən hələ də Gürjüstanda yaşamaqda olan soydaşlarımız Bakının dəstəyini hiss etməlidirlər. Onlar yalnız "tikanlar"ının qismət olduğu "qızılgül" inqilabı qarşısında tənha olmadıqlarını, Azərbayjan hökumətinin onların taleyinə biganə qalmadığını hiss etməlidirlər. Azərbayjan - gürjü münasibətlərinə gəldikdə, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında strateci tərəfdaşlıq, həqiqətən, regional sabitlik və inkişaf üçün önəmli amildir. Lakin bu tərəfdaşlıq təkjə beynəlxalq enerci və nəqliyyat layihələrində əməkdaşlığa deyil, gürjü "demokrat"larının azərbayjanlı azlığın hüquqlarına riayət etdiyi, ona yaşamaq və inkişaf etmək üçün Gürjüstan konstitusiyası və ölkənin beynəlxalq təəhhüdləri tərəfindən zəmanət verilən hüquqlara riayət etdiyi, hökumət Borçalı azərbayjanlılarının Gürjüstan jəmiyyətinə inteqrasiyasına maraq və məsuliyyətlə yanaşdığı halda məna və perspektivə malik olajaq.

“РОЗОВЫЕ” ПРОБЛЕМЫ БОРЧАЛИНЦЕВ
Острота грузино-российского конфликта, за которым наблюдал весь мир, постепенно сходит на нет. Однако за всплеском эмоций и политическим противостоянием между Тбилиси и Москвой, последствия которого до сих пор обсуждают политологи и эксперты, остался ряд сюжетов, которые чрезвычайно актуальны для Азербайджана и для азербайджано-грузинских отношений в частности.
Идеология
Грузинские политики, пришедшие к власти после "розовой" революции, всегда утверждали, что отношения между нашими странами и народами носят стратегический характер. Практика показывает, что это верно лишь в той мере, в какой нефть и газ являются стратегическим товаром. С той же непосредственностью они заявляют и об отсутствии каких-либо серьезных проблем у азербайджанцев, проживающих в грузинском регионе Борчалы (Квемо Картли). Мы привыкли доверять и этим утверждениям. Но настал, наверное, момент, когда стоит обратить серьезное внимание на то, что действительно происходит в области соблюдения прав наших соотечественников в этой стране, на нынешнюю политику официального Тбилиси в отношении борчалинских азербайджанцев и на те идеологические моменты, которые эту практику формируют.
Власти Грузии редко открыто высказывают свои мысли по "азербайджанскому вопросу". Вместо них это делают грузинские политологи и журналисты, которых стоит внимательно послушать. Так, журналист Вано Туманишвили в статье "Грузия в турецко-азербайджанском кольце" (опубликована на сайте информационного агентства Regnum 2 октября с.г.) с беспокойством отмечает, что "азербайджанское население становится устойчиво вторым по численности в Грузии, занимает достаточно большую территорию - до 7 тыс. кв. км, характеризуется политической активностью, подвержено экономическим неудобствам как аграрно-скотоводческое население", и в связи с этим заключает, что "этнополитические проблемы Грузии сконцентрируются в азербайджанонаселенных районах". По его данным, основанным на результатах официальной переписи 2002 г., за период 1989-2002 гг. азербайджанское население Грузии сократилось на 65 тыс. и составило в 2002 году 284 761 человек - 6,5% (напомним, что до распада СССР в Грузии проживало 500-600 тысяч азербайджанцев), армяне - 248 767 (5,7%), а все другие этнические меньшинства - всего 4%, или 174,8 тыс. То есть, делает вывод автор, впервые в новой истории азербайджанское население стало вторым этносом Грузии. С учетом того, продолжает он, что "естественный прирост азербайджанского населения в 1,6-1,8 раза превышает средний уровень по стране, к 2015 году его доля в численности населения Грузии составит не менее 10%".
По мнению В.Туманишвили, "наиболее важной этнодемографической проблемой национальной безопасности" является то, что в пяти административных районах Борчалинского региона (Марнеульском, Болнисском, Дманисском, Гардабанском и Цалка) в целом проживают 243 тыс. азербайджанцев, причем в трех из них составляя абсолютное большинство населения - в Марнеули (80%), Болниси (65%) и Дманиси (66%). "Можно проехать все эти районы и не услышать грузинской речи", - сокрушается автор и сразу переходит от демографии к политике: "Нет сомнений в том, что Турция и Азербайджан все более будут использовать местное азербайджанское население в своих политических и геоэкономических целях, что уже сейчас стало реальностью... Азербайджанцам в Грузии незачем добиваться сепаратизации их этнической территории. Перед ними вскоре станет задача ассимиляции и абсорбции самой Грузии. Такого рода планы рано или поздно становятся явными". Критикуя власти Грузии за неспособность "эффективно противостоять целям турецко-азербайджанского альянса", автор делает любопытные признания: "Грузинское руководство стремится, не теряя ценного исторического времени, как минимум, создать предпосылки для критического сокращения двух наиболее крупных этносов - азербайджанского и армянского". При этом он подчеркивает, что "политика Грузии в отношении армянского населения носит в значительной мере более "мягкий" характер, в отношении азербайджанцев проводится более грубая политика".
Отдадим должное автору: редко какой грузинский журналист так объективно оценивал политику Тбилиси по отношению к нашим соотечественникам в этой стране. "У азербайджанцев, - отмечает он далее с той же откровенностью, - много претензий к грузинским властям. Это, прежде всего, вопросы землепользования, так как для 70% борчалинских крестьян не решены вопросы земельных наделов. Возникают вопросы в системе просвещения, относительно состояния школ для азербайджанцев. Азербайджанцы пытаются сопротивляться политике Грузии в вопросе изменения топонимов, что вызывает протесты". Автор это объясняет тем, что официальный Тбилиси считает положение в азербайджанских районах более тревожным, чем в армянских, поскольку "азербайджанские амбиции гораздо опаснее, чем армянские". Политика Азербайджана рассматривается как более опасная в связи с тем, что в отличие от Армении "Азербайджан располагает более существенными рычагами давления на Грузию".
Практика
К нашему сожалению, вышеупомянутая политика "критического сокращения" реализуется довольно успешно. По неофициальным данным, к 2006 г. численность азербайджанцев в Грузии не увеличилась, как тревожился вышеуказанный автор, а еще больше сократилась. По тем же неофициальным данным (мы ими далее пользоваться не будем), они составляют большинство уже не в трех, а лишь в одном (Марнеульском) из шести районов некогда многолюдного азербайджанского региона Борчалы. Если в 1989 г. здесь проживали 608 тысяч человек, то в 2002 г. - уже 497. Причем из данного региона эмигрируют не только азербайджанцы, но также греки и армяне (проживавшие в основном в районе Цалка). Эта тенденция на исход из Грузии (в Россию и Азербайджан) азербайджанского населения носит стабильный и, видимо, необратимый характер, так как официальный Тбилиси ведет в этом направлении, как нам представляется, системную политику по следующим направлениям.
Азербайджанцев, исторически занимавшихся на своих землях в Грузии преимущественно сельскохозяйственным трудом (Борчалы дают до четверти всех овощей, производимых в Грузии), лишили прав собственности на землю и, по сути, оторвали от нее. Наши соотечественники имеют лишь право на долгосрочную аренду далеко не лучших наделов земли у грузинских собственников (многие из которых даже не являются жителями данного региона), да и то по ценам, которые в 8-10 раз превышают установленные государством арендные ставки на земли высокого качества. Этот "отрыв" привел к социально правовому бесправию и экономической нищете, предопределив исход азербайджанского населения из районов его исторического проживания в Борчалы. Однако проблема не только в неурегулированности земельного вопроса. В динамично развивающейся Грузии, как утверждает ее руководство, инвестиции в Борчалинский регион минимальны - состояние основных элементов инфраструктуры (дороги, электричество, вода, школы, дома культуры, библиотеки, детские сады, больницы и др.) остались на уровне 60-70-х годов.
Критической остается ситуация и в гуманитарной сфере. Грузинские власти всячески противятся стремлению наших соотечественников к сохранению и развитию своей национально-культурной самобытности. По сути блокируется нормальная деятельность Дома-музея М.Ф.Ахундова. Власти всеми доступными способами демонстрируют свое нежелание сохранять в стране культурные очаги, которые могли бы стать символом национально-культурной консолидации азербайджанцев, сохранения их исторической памяти. В регионах ситуация аналогичная. За прошедшие годы резко сократилось число начальных школ в Борчалы. Грузинский язык в этом регионе преподается поверхностно, что затрудняет восприятие борчалинскими азербайджанцами грузинских телепередач, радио и прессы.
На этом основании некоторые западные эксперты делают даже вывод о том, что грузинское правительство сознательно сохраняет азербайджанцев Борчалы в состоянии культурной и информационной изоляции, языковой и правовой безграмотности для достижения своих политических целей.
Но самый серьезный вызов в данной сфере - отсутствие возможности получения высшего образования в Грузии, поскольку в этой стране даже теоретически нереально получить высшее образование на языках этнических меньшинств. И это несмотря на то, что Грузия подписала рамочную Конвенцию о защите прав нацменьшинств, по которой в соответствии с ее ст. 12 обязана "обеспечивать равные возможности доступа к образованию на всех уровнях для лиц, принадлежащих к национальным меньшинствам". В результате возникает проблема культурной изоляции наших соотечественников, ведущая, в частности, к интенсивной "студенческой эмиграции", - для получения высшего образования выпускники школ в азербайджанских районах вынуждены выезжать в Азербайджан и частично в Россию.
Другой серьезной проблемой является то, что наши соотечественники подвергаются дискриминации и в плане ограничения доступа в органы исполнительной, судебной и законодательной власти. Даже владеющие грузинским языком практически лишены возможности трудоустроиться в государственных учреждениях этой страны. Показательно, что до "розовой" революции в парламенте Грузии было шесть азербайджанцев, после - только три. Самое опасное, что эта тенденция характерна не только для центральных, но и региональных органов власти. Даже в тех районах Борчалы, где азербайджанцы составляют большинство (Марнеули, Болниси и Дманиси), во всех звеньях исполнительной вертикали (сельские, городские, районные сакребуло - наблюдательные советы и гамгеоба - местные исполкомы, органы милиции, прокуратуры, налоговой службы, отделы народного образования и др.), руководителями являются грузины. Причем показательно, что зачастую это не местные жители, а назначенцы из Тбилиси - молодые активисты "розовой" революции. Максимум, чего может достичь азербайджанец в этих районах, - пост одного из заместителей у руководителя-грузина. Кстати, ситуация в населенной армянами Джавахетии (Ахалкалаки) иная - там и глава исполнительной власти, и районный прокурор, и глава полиции, и руководитель отдела народного образования, и, наконец, налоговый инспектор являются этническими армянами. Вследствие этой политики представительство и защита интересов азербайджанского меньшинства Грузии становятся практически невозможным делом. Кстати, проблема "дискриминационного представительства" уже привела к тому, что в двух из трех административных центров "азербайджанских районов" (Болниси и Дманиси) азербайджанцы стали меньшинством (по данным последней переписи в Грузии 2002 г.).
Выборы как средство национальной политики
5 октября в Грузии прошли муниципальные выборы. Многие зарубежные информагентства поспешили преподнести их как торжество демократии и прав человека. Действительно, в пресс-релизе группы наблюдателей ОБСЕ, опубликованном 6 октября, отмечается, что "Грузия предприняла обнадеживающие шаги в направлении эффективной местной демократии в соответствии со своими обязательствами перед Советом Европы" и продемонстрировала "существенный прогресс в проведении голосования". Немногие, однако, заметили, что в том же заявлении содержатся тезисы о том, что "необходимо более широкое участие граждан и политических партий в муниципальных делах", что "30% независимых кандидатов не смогли зарегистрироваться" для участия в выборах" и что в 27,5% мажоритарных округов в списках для голосования был лишь один кандидат, и причем от партии власти. "Правящая партия, - отмечается в данном документе, - чрезмерно использовала преимущества, связанные с административным ресурсом, и провела бросающуюся в глаза кампанию по социальной поддержке населения. Причем эта кампания проводилась параллельно с избирательной, в результате чего стерлась грань между деятельностью государства и самим выборным процессом".
В пресс-релизе подчеркивается также, что законодательные изменения, внесенные в систему муниципальных выборов, были приняты без консультаций с другими политическими силами, в результате чего были подвергнуты критике оппозицией. Действительно, в закон "Об органах местного самоуправления" практически ежедневно вносились изменения, с которыми большинство избирателей даже не успевали ознакомиться. Можно добавить к этому, что сами выборы были перенесены с декабря на октябрь, что также не способствовало созданию честной и прозрачной предвыборной атмосферы. Все эти акции преследовали одну очевидную цель - не дать возможность оппозиции и этническим меньшинствам нормально подготовиться к выборам.
По мнению миссии ОБСЕ, "по всей территории страны право этнических меньшинств на получение связанной с выборами информации на своих языках не было полностью соблюдено". И, наконец, отмечаются такие "мелочи", как вмешательство наблюдателей от правящей партии в процесс голосования, "существенные процедурные нарушения при подсчете голосов в некоторых регионах, в основном в районах проживания этнических меньшинств".
Следует отметить, что азербайджанские организации и общественные движения Грузии подтверждают все вышеуказанные факты, подчеркивая, что данные нарушения являются лишь "вершиной айсберга". А "подводная" часть его состоит из того, что не интересовало наблюдателей от ОБСЕ, которые фактически отдали этнорегионы на съедение "розовой" власти, - отказ (зачастую при помощи служб безопасности, шантажа и угроз) независимым и авторитетным азербайджанским кандидатам в регистрации, массовое непредоставление избирательной продукции (бюллетени, брошюры и др.) и информации на азербайджанском языке, изъятие - под предлогом уточнения фамилий избирателей - из избирательных списков фамилий независимых кандидатов, внесение в избирательные списки "мертвых душ" и в то же время отсутствие в этих списках фамилий тех, кто реально проживал в азербайджанских районах и имел право на голосование. Данные факты были отмечены не только в азербайджанских, но также в армянских и греческих районах. По мнению Совета армянских общественных организаций Грузии, по прошествии 16 лет после развала СССР в Грузии были "превзойдены рекорды прошлых лет по вбросам бюллетеней в избирательные урны, а число граждан, участвовавших в выборах, было искусственно увеличено в четыре".
В результате в органах местного самоуправления Борчалинского региона, в котором азербайджанцы составляют большинство, азербайджанские депутаты вновь оказались в меньшинстве (по данным грузинской печати - 25-30%). Таким образом, реального влияния на ситуацию в своих регионах они иметь не будут. А значит, не смогут отстаивать интересы и защищать права соотечественников, решать их социально-экономические проблемы и культурные запросы, которые накапливаются уже не один год. А это означает, что, не имея возможности защитить свои права в Грузии, наши соотечественники, перефразируя легендарное высказывание российского сатирика Задорнова, имеют только одну перспективу - "чемодан - вокзал - Баку".
Известно, что Грузия подписала и ратифицировала почти все международные соглашения, гарантирующие национальным меньшинствам их права и свободы. Это и Всеобщая декларация прав человека, и вышеупомянутая рамочная конвенция, и Декларация о правах лиц, принадлежащих к национальным или этническим, религиозным и языковым меньшинствам, а также ряд других конвенций и деклараций. Поэтому в условиях, когда Грузия заявляет о своих планах интеграции в Евросоюз и НАТО, полезно было бы напомнить ей - как на двустороннем уровне, так и через авторитетные международные организации - об обязательствах, которые она взяла на себя в рамках вышеотмеченных соглашений. Азербайджанцы, как и русские, армяне и греки, проживающие в этой стране, не требуют от ее властей особых льгот и привилегий. Но они вправе требовать от грузинского правительства соблюдения положений грузинской конституции, гарантирующей равенство прав и свобод всем гражданам, независимо от их этнической и религиозной принадлежности. И в этом требовании наши соотечественники, которые еще остались в Грузии, должны ощущать поддержку Баку. Они должны чувствовать, что не одиноки перед "революцией роз", от которой им достались одни "шипы", и что азербайджанскому правительству небезразлична их судьба. Что же касается азербайджано-грузинских отношений, то стратегическое партнерство между нашими странами и народами - это, действительно, важный фактор региональной стабильности и развития. Но оно будет иметь смысл и перспективу лишь тогда, когда будет опираться не только на сотрудничество в международных энергетических и транспортных проектах, но и на соблюдение грузинскими "демократами" прав азербайджанского меньшинства, предоставление ему гарантированных грузинской конституцией и международными обязательствами Грузии условий для жизни и развития, на его заинтересованный и ответственный подход к интеграции борчалинских азербайджанцев в грузинское общество.