AVROPA BİRLİYİNİN ŞƏRQ QAPISI
Geopolitik proseslərdən başı çıxan ekspertlərdən tutmuş, gündəlik məişət problemləriylə məşğul olan sadə vətəndaşlara qədər çoxları Avropa Birliyinə (AB) üzvlüyün mürəkkəbliyi haqqında az-çox məlumatlıdır. Ölkə lap ideal inkişaf mərhələsinə çatsa belə, AB üzvlərinin hamısının ortaq arzusu olmasa, Birliyin qapılarını açmaq müşkül məsələdir. Buna baxmayaraq, başqa dövlətlər kimi, Azərbayjanın da nə vaxtsa bu qapıları yarıb keçməklə sivil dünyanın tərkib hissəsi olmaqdan savayı alternativi yoxdur.
Qərb 1990-jı illərin əvvəllərində kommunizmin süqutuyla dərhal hərəkətə keçdi. NATO və Avropa Birliyi vaxt itirmədən Şərqi Avropa dövlətləriylə üzvlüklə bağlı danışıqlara baş vurdu. Bugünkü nətijə göz qabağındadır. Şərqi Avropa, o jümlədən, Baltikyanı ölkələr artıq hər iki qurumun üzvləridir. Növbədə keçmiş SSRİ-nin digər dövlətləri gəlir.  Vaxtilə ABŞ Prezidenti Bill Klinton çox ağıllı bir gediş etdi. Müstəqilliklərini yeni qazanan dövlətlərin yaxın illərdə NATO-ya üzv olmayajaqları açıqlansa da, Vaşinqton həmin ölkələri taleyin ümidinə  buraxmaq istəmədi. Klinton NATO çərçivəsində "Sülh Naminə Tərəfdaşlıq" (SNT) proqramını irəli sürdü. Hər bir ölkə siyasi, iqtisadi və demokratik inkişafındakı durumundan asılı olmayaraq, SNT-yə üzv ola bilərdi, SNT bəzi ölkələrə NATO-ya üzvlük üçün tramplin, digərləri üçünsə Şimali Atlantika Bloku ilə məsafəli dialoq (Rusiya) mənası daşıyırdı.
Avropa Birliyi də illərsonrası eyni texnologiyadan yararlanmağa qərar verdi. AB-dən kənar qalan keçmiş SSRİ dövlətləri üçün "Genişlənmiş Avropa" adlı proqram təklif olundu. Yəni AB-yə üzvlük xülya kimi təsəvvür edilməsin deyə, hələlik "Genişlənmiş Avropa"nın tərkib hissəsinə çevrilirsən. Bu, AB-yə üzv olmayan ölkələr üçün bir növ "Avropanın içindəyik" təsəvvürü yaradır. "Genişlənmiş Avropa"ya daxil olmadan önjə, hər bir ölkə AB ilə fərdi şəkildə "fəaliyyət proqramı" ("plan deystviya") imzalamalıdır. Azərbayjanın da bu ilin sonuna qədər adı çəkilən proqramı imzalaması planlaşdırılır.
Azərbayjanla AB arasında bir müddət önjə "fəaliyyət proqramı"nın imzalanması ətrafında problem yaranmışdı. Azərbayjana məxsus  təyyarə Quzey Kıbrıs Türk Jümhuriyyətinin (KKTJ) paytaxtı Lefkoşeyə endikdə və bəzi şirkətlərimiz Aralıq dənizinin bu bölünmüş adasındakı tərəf-müqabilləriylə bir sıra anlaşmalar imzaladıqda, Brüssel Bakıya xəbərdarlıq mesacı göndərdi. AB Türkiyənin ardından Azərbayjanın KKTJ ətrafındakı blokadanı yarmasından narahat idi. Maraqlıydı ki, Avropa Birliyinin özündə, təxminən, həmin ərəfədə KKTJ üçün bəzi iqtisadi sanksiyaların ortadan qaldırılmasıyla bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılırdı. Bunun üçün əsas Kıbrıs türklərinin adanın bütövləşməsiylə bağlı "Annan planı"na referendumda "hə" demələriydi. Anjaq adanın yunan hissəsi Avropa Birliyinin üzvü olduğundan, bu prosesi əngəlləməyi bajardı. Məhz onlar Azərbayjanın "fəaliyyət proqramı"na qoşulması üçün Bakının KKTJ ilə əlaqələrini kəsməsi şərtini Brüsseldə qəbul etdirə bildilər. Azərbayjan Avropa Birliyindən hərtərəfli təzyiqlə üzləşdi. İş o yerə çatdı ki, Yunanıstandakı bəzi dairələr separatçı Xankəndi ilə qeyri-rəsmi münasibətlərə baş vura biləjəklərinə eyham vurdular. Nətijədə, rəsmi Bakı KKTJ ilə əlaqələrdə fasilə götürməyə məjbur oldu. AB təmsilçiləri də bundan dərhal sonra yenidən rəsmi Bakı ilə "fəaliyyət proqramı"nın imzalanması tarixi haqqında danışıqlara  başladılar.
"Fəaliyyət proqramı"nın hələlik, 5 il müddətinə imzalanması nəzərdə tutulur. Azərbayjan bu proqrama qoşulduqdan və gərəkli vaxt keçdikdən sonra, "indikativ proqram" adlı sənədi qəbul etməlidir. "Fəaliyyət proqramı" əməkdaşlığın ümumi müddəalarını əks etdirən sənəddirsə, "indikativ proqram" konkret proqramların həyata keçirilməsini nəzərdə tutur. Yəni Azərbayjan hər növbəti proqramı uğurla həyata keçirdikjə, tədrijən, AB ilə məsafəni qısaltmış olajaq. Söhbət ölkə daxilində siyasi və iqtisadi islahatların miqyasından və sürətindən gedir: iqtisadiyyat liberallaşmalı, biznes mühiti şəffaflaşmalı, fikir və söz azadlığı genişlənməlidir. Anjaq bu o demək deyil ki, Azərbayjan AB proqramlarını qəbul etməsinə rəğmən, sənədlərdəki müddəaları yerinə yetirməsə və ya lənglik nümayiş etdirsə, hansısa sanksiyalarla üzləşəjək. "Sadəjə", bunun nətijəsində  AB ilə inteqrasiya zəifləyəjək və birliyin müəyyən kreditlərindən məhrum olajağıq. Fikrimjə, bu, Azərbayjan üçün sanksiyalardan da betərdir. Doğrudur, Azərbayjan neft və qazın satışından əldə ediləjək gəlir hesabına AB-nin 100 və 200 milyonluq kreditlərinə ehtiyaj duymaz. Anjaq məsələnin başqa tərəfi var. Gürjüstan və ya Ermənistandan hər hansı biri "fəaliyyət proqramı"nda Azərbayjandan irəli çıxarsa, bu, dövlətimizin imijinə zərbə vurar. Çünki Azərbayjan Jənubi Qafqazda lider dövlət statusuna iddialı olduğunu ortaya qoyub. Lider dövlət isə qoşulduğu bütün proqramların ijrasında qonşularından bir baş üstün olmalıdır. İslahatların dərinləşməsinin AB-dən çox, bizə gərəkliliyini də unutmamalıyıq. İqtisadiyyatın sürətlə liberallaşması da, siyasi islahatların sürətlənməsi də birinji növbədə bizə lazımdır. Oxşar diskussiya Türkiyəni də bürüyüb. Qardaş ölkənin bir sıra ekspertləri AB standartlarının yerinə yetirilməsinin, ilk növbədə, Türkiyə üçün gərəkli olduğunu bildirirlər.
Avropa Birliyinin son bir neçə ildə Jənubi Qafqaza, o jümlədən, Azərbayjana xüsusi önəm verməsi əlamətdar hadisədir. Birliyin Jənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Piter Semnebi və Avropa Komissiyasının xariji əlaqələr üzrə təmsilçisi Benita Ferrero Valdner Azərbayjanı, az qala, suyoluna döndəriblər. Biri məmləkətimizi tərk etməmiş, o biri gəlir və tərsinə. Jənubi Qafqaza artan marağın mahiyyətində Avrasiyanın  enerci resurslarının dünya bazarlarına və Avropaya nəqlində Azərbayjanın başlıja dövlətlərdən birinə çevrilməsi dayanır. Avropa Birliyi Rusiyanın enerci resurslarından asılılığının zəiflədilməsi yollarından biri kimi Azərbayjanla enerci dialoqunu genişləndirməkdə görür. Qara və Aralıq dənizlərinə çıxarılan neft, quru ilə ötürülən qazın əsas alıjıları Avropa Birliyi ölkələridir. Anjaq Avropa Birliyi Jənubi Qafqazın demokratikləşməsində və münaqişələrin həllində də az maraqlı deyil. Çünki məhz demokratik inkişafını sürətləndirən və ərazisindəki münaqişələri həll edən Jənubi Qafqaz Avropa Birliyinin həqiqi partnyoruna çevrilə bilər. Gürjüstan nə qədər NATO və ya AB-yə üzvlüyə jan atsa da, Brüsseldən və Vaşinqtondan eyni javabı alır: "Önjə separatçılarla bağlı problemlərinizi həll edin". Təsadüfi deyil ki, Piter Semnebi Azərbayjana gəlişində zamanının çox hissəsini Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yollarının müzakirəsinə həsr edir. Hər səfərində "Avropa Birliyi münaqişənin sülh yoluyla həlli üçün istənilən köməyə hazırdır", - deyən Semnebi, Minsk qrupu həmsədrləritək aktivlik nümayiş etdirir. AB-nin digər rəsmisi Benita Ferrero Valdner də həmkarından geri qalmır. O, xariji işlər naziri Elmar Məmmədyarovla son görüşündə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nizamlandıqdan sonra AB-nin bölgənin dağılmış infrastrukturunun bərpasında iştirak etməyə hazır olduğunu bildirib.
Münaqişələr nizamlanmadan Jənubi Qafqaz ölkələrinin, o jümlədən, Azərbayjanın Avropanın iqtisadi və təhlükəsizlik institutlarının tamhüquqlu üzvü olması, həqiqətən, problematikdir. Anjaq bu amili əldə bayraq edərək, Avropa strukturlarıyla inteqrasiya proseslərində süni lənglik də yanlış yol olardı. Əksinə, Avropayla məsafənin qısaldılmasına zərurət var ki, münaqişə nizamlanajaq gün Azərbayjana köhnə qitənin qapıları daha rahat açılsın.
Azərbayjanın xariji siyasət strategiyasının özəyini Qərblə sıx inteqrasiya təşkil edir. Qərb dedikdə isə iki qurum anlaşılır: NATO və Avropa Birliyi. Birinji qurum üzv dövlətlərin təhlükəsizliyini təmin edir, ordusunun müasir standartlara çatmasını şərtləndirir, ikinji qurum isə iqtisadi və vətəndaşlarının sosial rifahını sürətləndirir. Odur ki Azərbayjanın üzərinə mühüm vəzifə düşür: NATO və Avropa Birliyinin Şərq qapısına çevrilmək.

ВОСТОЧНЫЕ ВОРОТА ЕВРОПЕЙСКОГО СОЮЗА
Все - начиная от разбирающихся в геополитических процессах экспертов и до занимающихся повседневными бытовыми проблемами простых граждан - в определенной степени информированы о сложности членства в Европейском союзе (ЕС). Если даже какая-то страна и достигла идеальной степени развития, ей будет довольно трудно распахнуть двери, ведущие в ЕС, без согласия на то всех членов сообщества. Несмотря на это, как и у других государств, у Азербайджана также нет иного выхода, как прорваться через все заслоны и, пройдя через эти ворота, стать составной частью цивильного мира.
После краха коммунизма в 1990-е годы Запад перешел к действиям. Не теряя времени, НАТО и Евросоюз приступили к переговорам о членстве с государствами Восточной Европы. Сегодня результаты налицо: Восточная Европа, а также балтийские государства уже являются членами обоих образований. На очереди - другие государства постсоветского пространства.
В свое время президент США Билл Клинтон сделал умный ход. Хотя и было заявлено о том, что лишь недавно получившие независимость государства в ближайшие годы членами НАТО не станут, отпускать их на волю Вашингтон также не пожелал. Клинтон стал инициатором программы "Сотрудничество во имя мира" (СВМ) в рамках НАТО. Членом СВМ могло стать любое государство, независимо от состояния его политического, экономического и демократического развития. Для некоторых стран эта программа обещала стать трамплином для членства в НАТО, а для других (Россия) - диалогом с НАТО на расстоянии.
Спустя годы Европейский союз также решил воспользоваться идентичной технологией. Была предложена программа "Расширенная Европа" для оставшихся в стороне от ЕС постсоветских государств. Другими словами, чтобы членство в ЕС не казалось уж такой недостижимой мечтой, на первых порах они становились составной частью "Расширенной Европы", что создавало у стран, еще не являющихся членами ЕС, иллюзию "нахождения в составе Европы". Перед вступлением в "Расширенную Европу" каждая страна обязана подписать с ЕС индивидуальный "план действий". Планируется, что до конца текущего год подобный план подпишет и Азербайджан.
Некоторое время назад между Азербайджаном и ЕС возникла проблема вокруг подписания "плана действий". Брюссель направил в Баку замечание в связи с полетами азербайджанских самолетов в столицу Турецкой Республики Северного Кипра (ТРСК) Лефкошу, а также подписанием некоторыми нашими фирмами ряда соглашений с партнерами из этого разделенного на две части острова в Средиземном море. ЕС был обеспокоен тем, что вслед за Турцией блокаду вокруг ТРСК прорвал и Азербайджан. Интересно, но примерно в то же самое время в самом Европейском союзе шел широкий обмен мнениями по поводу ликвидации ряда экономических санкций против ТРСК. Основанием для этого послужило одобрение кипрскими тюрками на референдуме "плана Аннана" по объединению острова. Однако, являясь членом ЕС, греческая часть острова сумела воспрепятствовать этому процессу. Именно греки-киприоты настояли на принятии Брюсселем условия прекращения всякого сотрудничества с ТРСК для присоединения Азербайджана к "программе действий". Азербайджан столкнулся со всесторонним давлением Европейского сообщества. Дошло до того, что некоторые круги в Греции стали намекать на возможность налаживания неофициальных связей с сепаратистами из Ханкенди. В результате Баку был вынужден взять тайм-аут в отношениях с ТРСК. Сразу после этого представители ЕС возобновили переговоры с Баку по поводу сроков подписания "программы действий".
На первых порах предполагается подписать эту программу сроком на 5 лет. После присоединения к этой программе и по прошествии необходимого срока Азербайджан должен принять документ под названием "Индикативная программа". Если "программа действий" является документом, отражающим общие положения сотрудничества, то "Индикативная программа" предусматривает претворение в жизнь конкретных программ. Другими словами, по мере успешного претворения в жизнь каждой очередной программы Азербайджан будет постепенно сокращать расстояние до ЕС. Речь идет о масштабах и скорости политических и экономических реформ внутри страны: либерализации экономики, достижении прозрачности сферы бизнеса, расширении свободы слова. Однако это не означает, что в случае невыполнения или промедления с выполнением принятых программ ЕС Азербайджан мог столкнуться с определенными санкциями. В таком случае Азербайджан "просто" ослабит интеграцию с ЕС и лишится ряда кредитов сообщества. По нашему мнению, для Азербайджана это даже хуже, чем санкции. Правда, прибыль от продажи нефти и газа освобождает Азербайджан от зависимости от кредитов ЕС. Однако есть и другая сторона вопроса.  В случае, если Грузия или Армения опередит Азербайджан в выполнении "программы деятельности", это будет большим ударом по имиджу нашего государства, т.к. Азербайджан не скрывает своих амбиций стать лидирующим государством на Южном Кавказе.  А государство-лидер обязано опережать своих соседей по всем параметрам, в т.ч. и в выполнении всех программ. Нельзя забывать и о том, что в их выполнении мы заинтересованы больше, чем ЕС. Ускоренная либерализация экономики и политические реформы также необходимы, в первую очередь нам самим.
Знаменательно, что за последние несколько лет Южному Кавказу, в том числе и Азербайджану, уделяется особое внимание. Сменяя друг друга, специальный представитель ЕС по Южному Кавказу Питер Семнеби и представитель Еврокомиссии по внешним связям Бенита Ферреро Вальднер раз за разом посещают нашу страну. В основе растущего интереса к Южному Кавказу стоит превращение Азербайджана в одну из ведущих стран в транспортировке энергоресурсов Евразии на мировые рынки и в Европу. ЕС видит в расширении энергетического диалога с Азербайджаном один из путей ослабления зависимости от энергетических ресурсов России. Главным покупателем доставляемых на Черное и Средиземное моря нефти и по суше газа являются страны Евросоюза. Однако не менее заинтересовано ЕС в демократизации Южного Кавказа и улаживании конфликтов в регионе, т.к. истинным партнером ЕС может стать лишь Южный Кавказ, ускоривший демократическое развитие и положивший конец конфликтам на своей территории. Как бы ни рвалась Грузия стать членом НАТО, ответ Брюсселя и Вашингтона неизменен: "Сперва решите свои проблемы с сепаратистами".  Неслучайно, что в ходе визитов в Азербайджан Питер Семнеби тратит большую часть своего времени на обсуждение путей решения конфликта в Нагорном Карабахе. Проявляя такую же активность, как и сопредседатели Минской группы, Семнеби не устает повторять: "Европейский союз готов оказать любое содействие для мирного разрешения конфликта". Не отстает от своего коллеги и другое официальное лицо ЕС - Бенита Ферреро Вальднер. Во время своей последней встречи с мнистром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым европейский дипломат заявила о готовности ЕС участвовать в восстановлении разрушенной инфраструктуры  региона.
Действительно, без урегулирования конфликтов полноправное членство государств Южного Кавказа, в том числе и Азербайджана, в европейских экономических институтах и институтах безопасности выглядит довольно проблематичным. Однако было бы ошибочным проявлять нерасторопность в процессах интеграции в европейские структуры, руководствуясь лишь этим фактором. Наоборот, необходимо сокращать расстояние до Старого Света, и урегулирование конфликта будет способствовать скорейшей интеграции Азербайджана в Европу.
Суть внешней политики Азербайджана состоит в тесной интеграции с Западом. А говоря Запад,  подразумеваются два образования: НАТО и Евросоюз. Первая организация обеспечивает безопасность стран - членов организации, обуславливая доведение армии до уровня современных стандартов, а вторая обуславливает ускорение достижения экономического и социального благосостояния граждан. В силу этого на долю Азербайджана выпадает важнейшая задача: стать восточными воротами НАТО и Европейского союза.