KRALLAR HƏR ŞEYƏ QADİRDİRMİ?
Avropada bu yay "kralsayağı" keçir. Köhnə Dünyanın hökmdarları bir-birinin ardınca vacib anlar yaşayırlar. Buraya həm Niderland və Belçikada yeni kralların taxta çıxmasını, həm İsveç monarxı Kral XVI Qustavın kiçik qızının toyunu, həm də, nəhayət, Britaniya şahzadəsi Uilyamla xanımı, Kembric hersoginyası Keytin övladının dünyaya gəlməsini aid etmək olar.
Belçika kralı, 79 yaşlı II Albert, təxminən, 20 illik hökmranlıqdan sonra taxt-tacdan oğlu, şahzadə Filippin xeyrinə imtina edib. O, bu qərarını yaşının çoxluğu ilə izah edib, səhhətindəki problemlərin ona səlahiyyətlərini "lazımi səviyyədə" icra etmək imkanı vermədiyini söyləyib.
Təxminən, 3 ay əvvəl Niderlandda da kral evinin başçısı dəyişib. 30 ildən artıq hökmran olmuş kral Beatriks də taxt-tacdan oğlu, Oran şahzadəsi Villem-Aleksandrın xeyrinə imtina edib. "Artıq rəhbərlik edə bilmədiyim üçün getmirəm. Sadəcə əminəm ki, indi ölkəmizin məsuliyyəti yeni nəslin üzərinə düşməlidir", - deyə Beatriks kral qismində həmvətənlərinə etdiyi son telemüraciətində bildirib.
Həqiqətən də, hazırda Avropanın bir çox kral evlərində baş verənləri məhz nəsil dəyişikliyilə əlaqələndirmək olar. Bu prosesin qaçılmazlığı monarxların yaşının çoxluğu ilə izah edilir - Böyük Britaniya kraliçası, bu yaxınlarda 87 yaşı tamam olmuş II Yelizaveta, 76 yaşlı Norveç kralı V Harald, 75 illiyini qeyd etmiş İspaniya kralı Xuan Karlos, 73 yaşlı Danimarka kraliçası II Marqaret.
Yaxın zamanlarda Avropada növbəti hökmranların gənc nəslin xeyrinə taxtından imtina edəcəyi istisna deyil. Bu arada kral ailələrində gözlənilən, bəzi hallarda isə vaxtı çatmış dəyişikliklər baxımından rəmzi sayılacaq hadisə baş verib: Britaniya taxt-tacının valideynləri tərəfindən Corc Aleksandr Lui adlandırılan vəliəhdi dünyaya gəlib.
Bu, demək olar ki, bütün hadisələri kölgədə qoyub. Dünya KİV-nin diqqəti məhz Britaniya şahzadəsinin dünyaya gəlməsinə yönəlib. Dünyada yaşanan iqtisadi böhranlar, müharibələr, terror aktları və toqquşmalar mətbuat üçün ikinci plana keçib.
Yüzlərlə telekanal II Yelizavetanın nəticəsinin dünyaya gəlməsinin xronologiyasını aparır. Kembric hersoginyasının doğuşu ətrafında ciddi mətbuat dəstəyi hələ onun hamilə olduğu bəlli olandan yaranmışdı. Bu prosesin kulminasiyası isə Keytin körpəsini dünyaya gətirdiyi xəstəxanadan canlı yayım oldu. Kütləvi eyforiya yalnız pərəstişkar kütləsinin xəstəxananın qapısından qucaqlarında Kembric şahzadəsilə çıxan cütlüyü görməsindən sonra azalmağa başladı.
KİV və ictimaiyyətin Britaniya taxt-tacının daha bir vəliəhdinin dünyaya gəlməsinə bu qədər güclü diqqəti çoxlarını monarxiyanın müasir dünyanın tələblərinə nə qədər cavab verdiyinə dair təhlil aparmağa sövq edib. Avropanın bir sıra kral ailəsində baş verən təntənəli hadisələr fonunda Avropaya monarxiya institutunun lazım olub-olmadığı sualı yenidən meydana gəlib.
Şübhəsiz ki, bu məsələnin gündəmə gəlməsi həm də Avropada bitmək bilməyən iqtisadi böhranla bağlıdır. Brüssel Universitetinin professoru German Matiysin dediyi kimi, "büdcələrdə problemlər artdıqca, monarxiyalar və onların xərclərilə bağlı məsələlər də gündəmə gələcək".
Monarxiyanın bahalı "kef" olması, bu səbəbdən də, onlardan imtinanın vacibliyi haqda fikir çoxdan mövcuddur. Kral ailələrinin saxlanılmasına həddindən artıq böyük məbləğlərin xərcləndiyini təsdiqləyən çoxlu sayda fakt var. Amma bu arqumentə əks-arqument gətirənlərin faktları da az deyil.
Sonuncular prezidentlik institutunun kral ailəsindən heç də ucuz başa gəlmədiyini deyir, bu mənada hər 4-5 ildən bir prezident seçkisinin keçirildiyini xatırladır. Bu mövqedə olanlar monarxiyanın ölkələrinə turizmdən külli miqdarda gəlir gətirdiyini və s. də vurğulayırlar.
Amma buna rəğmən, Avropa ictimaiyyətində monarxiyanın bahalılığı haqda fikir geniş yayılıb. Üstəlik, taxt-tac sahibləri və onların varislərinin biədəb hərəkətləri haqda məlumatlar da məsələni qəlizləşdirir. Hazırda İspaniya kral evinin yaşadığı böhran buna bariz nümunədir.
Kral Xuan Karlos uzun illər vətənpərvər hökmran nümunəsi sayılıb. O, İspaniyanı zülmət faşist idarəçiliyindən çıxarıb, 1978-ci ildə hakimiyyəti konstitusion hökumətə verib. Vaxtilə, hətta qatı antimonarxistlər də onun heyranı olublar: 1981-ci ildə Xuan Karlosun hesabına baş tutmayan hərbi çevriliş cəhdindən sonra kommunistlərin lideri Serxio Karilyo deyib: "İlahi, kralı qoru!"
Amma son illər İspaniyanın kral ailəsi vətəndaşlarını son dərəcə məyus edib. Elə Xuan Karlosun Afrikada fil ovu etməsi nəyə desən dəyər! Halbuki, kral Vəhşi Təbiət Fondunun fəxri prezidentidir...
Bu azmış kimi, kralın kürəkəni İnyak Urdanqarinin korrupsiya qalmaqalı da ispanları xeyli əsəbiləşdirib: sən demə, kürəkən öz həyat yoldaşı ilə birlikdə Noos xeyriyyə fondunun hesabına özünə varidat toplayırmış.
Xuan Karlosun tənqidçiləri onu biznesə, siyasi partiyalara və KİV-ə təsir imkanlarından istifadə etməklə, ölkəni hazırkı böhranlı duruma salmaqda günahlandırır. Guya, İspaniyada iri biznesdəki özbaşınalıq və sosial bərabərsizlik məhz kralın "sayəsində" hökm sürür. İspaniya KİV-i adi vətəndaşların artıq neçə ildir böhrandan əziyyət çəkdiyi halda, kral ailəsinin  XVIII əsrə xas qızıl saraylarda kef etməsindən yazır. Yaxud, "diplomlu politoloqlar və sənətşünasların" özlərinə iş tapmadığı bir vaxtda kral Xuan Karlos "işləmədən büdcədən milyonlar qırır". Kral evi dövlətə rəhbərliyin varisliklə ötürülməsinin ədalətsizliyini təsdiqləyən "nəcib işsizlər ailəsi" adlandırılır.
Bu cür yanaşma təkcə İspaniyaya xas deyil. Avropada artıq 7 ölkənin respublikaçılarını özündə birləşdirən antimonarxiya hərəkatı da var. Məsələn, britaniyalı respublikaçılar yeni Konstitusiyanın qəbulunu vacib sayır. Onların fikrincə, orada istənilən britaniyalının dövlət başçısı ola biləcəyi göstərilməlidir. Britaniyalı respublikaçılar tez-tez "Monarxiya demokratiya deyil!" şüarı ilə nümayişlərə də çıxırlar.
Hakimiyyətin varisliklə ötürülməsinin prinsipcə vətəndaşların seçim hüququnu pozması fikrinə etiraz etmək çətindir (Avropa monarxları "padşahlıq edir, idarə etmir" prinsipilə yaşasalar belə). Cəmiyyətdə xüsusi imtiyazlarla doğulan uşaqlar varsa, o cəmiyyəti ədalətli, bərabərliyin hökm sürdüyü cəmiyyət adlandırmaq olmaz. Bununla yanaşı, bir məqam da etiraf olunmalıdır ki, qloballaşma suverenlik və ənənəvi dünyagörüşünü əzib-keçərək dövlətlər və xalqlara "hücuma keçdiyi" bir vaxtda monarxiya bütün çatışmazlıqlarına rəğmən, tarixi vərəsəliyin yeganə qarantı olaraq qalır. Bu, xüsusilə eyniliyini və sivil mahiyyətini sürətlə itirən, çoxəsrlik əxlaqi özülü rədd edən Avropa üçün aktualdır. Üstəlik, məsələn, Belçika kimi ölkədə vallonlarla flamanların maraqlarını uzlaşdıraraq dövlətin birliyini məhz monarx qoruyub saxlayır.
Odur ki, Avropada monarxiyanın qorunub saxlanılmasının məqsədəuyğunluğu ilə bağlı mübahisə, ən azı, onilliklər boyunca davam edəcək. Hətta günlərin birində çoxları tərəfindən milli qlamurun tərkib hissəsi olan şən tamaşa kimi qəbul olunan krallıq tarixin arxivinə atılsa belə, onlar uzun illər xalqın yaddaşında qalacaqlar.

CAN EVERYONE BE KING?
This summer in Europe has been all about the "royals" in that there have been a number of important events in the monarchies of the Old World. Among these were the ascension to the throne of new kings in the Netherlands and Belgium, the wedding of the youngest daughter of the Swedish monarch, Carl XVI Gustav, and, finally, the birth of a son to the British Prince William and his wife Kate, the Duchess of Cambridge.
After 20 years of rule the 79-year old King Albert II of the Belgians signed an act of abdication in favour of his son, Prince Philippe. He explained his intention to abdicate by the fact that his declining years and health no longer allow him to carry out his functions "at the required level".
A little earlier, almost three months ago, there was a change at the head of the royal household in the Netherlands. Queen Beatrix, who had ruled for over 30 years, gave up the throne in favour of her son, Willem-Alexander, Prince Orange. "I am going not because I can no longer rule but because I am convinced that the responsibility for my country should now lie in the hands of the new generation," Beatrix said in her last television address to her people as queen.
Generally speaking, what is now happening in many of the royal households of Europe could be regarded as a change of generations. The inevitability of this process may be judged by the declining years of the monarchs - Queen Elizabeth II of Great Britain was 87 recently, King Harald V of Norway was 76, King Juan Carlos of Spain recently celebrated his 75th birthday and Queen Margaret II of Denmark is 73.
It is entirely possible that there will soon be further abdications in Europe in favour of representatives of the younger generation. And the birth of the latest heir to the British throne, who has been named George Alexander Louis by his parents, is as it were a symbol of future and - in certain cases - overdue changes in the lives of the royal households.
The latter event left virtually all the upheavals of the present moment in the shade. The focus of the world's media switched totally on the birth of the British prince, relegating economic crises, wars, terrorist acts and clashes in the world's worst trouble spots to the background. Hundreds of television channels carried a complete chronology of the birth of Elizabeth II's grandson. Vigorous media coverage of the Duchess of Cambridge's time in labour was assured as soon as it was announced that she was pregnant, and the climax was the direct relay from the hospital where Prince William's wife gave birth. The nationwide euphoria only began to dwindle when the crowd of well-wishers espied the happy couple leaving the hospital holding their royal offspring, the new-born Prince of Cambridge.
Meanwhile, all this frenzied attention of the media and the public to the birth of the latest heir to the British throne encouraged many contributors to analyse how the monarchies were adjusting to the demands of modern times. Against the backdrop of the ceremonial events in the lives of some European royal families there again arose the question as to whether Europe really needs the institution of the monarchy.
There is no doubt that this question was provoked to some degree by the ongoing financial-economic crisis in Europe. As Professor Herman Matthijs of Brussels University put it so succinctly, "as problems with the budget increase so there will be questions about monarchies and the amount of money spent on them".
Quite a lot has already been said regarding the fact that the monarchy is costly, and it is time to give it up. A whole heap of facts may be cited confirming the excessive cost of maintaining royal households and also counter-arguments expressed by those who oppose this assertion. The latter point to the fact that the institution of the presidency is no cheaper, especially bearing in mind that elections are repeated every 4-5 years, and that the monarchy brings considerable revenue to these countries from tourism, and so on.
And yet the opinion that the monarchy is expensive is deeply rooted in European society. Besides, it is constantly being fed by reports about the undignified moral image of individual royal personages and their offspring. A convincing example of this is the crisis now being experienced by the Spanish royal household. For many years King Juan Carlos was considered the model of a patriot-monarch who had led Spain out of the gloom of fascism and handed power over to the constitutional government in 1978. Even dyed-in-the-wool anti-monarchists admired him: the communist leader Santiago Carrillo, after the unsuccessful - thanks to Juan Carlos - military coup of 1981, cried: "God save the King!"
However, in recent years the Spanish royal family has seriously disappointed its subjects. Just look at what Juan Carlos' elephant hunt in Africa meant to them! And this at a time when the king himself held the post of honorary president of the Wild Life Fund…No less a crisis of conscience to the Spanish people was caused by the corruption case of the king's son-in-law Inaki Urdangarin, who made a living with his wife, the infanta Cristina, from the charity foundation Noos.
Juan Carlos' critics accuse him of using his influence on business, the key political parties and the media to lead the country to the present state of crisis and that it is because of him that the tyranny of big business and social inequality "reign" in Spain.  The Spanish media is full of the outcries of those who are unhappy that ordinary people have been moaning about a crisis for years while "the king continues to luxuriate in golden palace drawing rooms of the 18th century", or the protests of "certified political experts and art experts" who can't get a job whilst Juan Carlos "rakes millions out of the budget without doing anything, just for the sake of it". The royal household is called "a family of noble loafers", which convincingly confirms the injustice of the fact that leadership of the country by the state is inherited.
Incidentally, emotions of this kind are becoming ever more popular not just in Spain. There is even an anti-monarchy movement which unites republicans in seven countries in Europe. For example, British republicans are calling for the adoption of a new Constitution which will state that any British person may be head of state. They often attend meetings with the slogan "Monarchy is not democracy".
It is hard to argue with the fact that the handing over of the post of head of state by inheritance in principle infringes the right of citizens to choice (even European monarchies operate on the principle "reign but not rule"), and whereas there are people born with absolute privileges in society this cannot be seen as just and fair. At the same time, one has to admit that in conditions where globalization is conducting a mass offensive on states and peoples, trampling on sovereignties and traditional conscience, the monarchy - for all its flaws - remains the guarantor of historical continuity. This is particularly pertinent for Europe, which is rapidly losing its identity and civilized substance, rejecting centuries of moral principles. Not to mention the fact that in a country like Belgium, say, the monarch ensures unity of state, reconciling the interests of the Walloons and the Flemish.
So the argument about the expediency of preserving the monarchies in Europe will continue for at least another decade. And even if royalty, which has long since been perceived by many as a jolly spectacle and an integral part of pomp and splendour, is finally cast overnight onto the scrapheap of history, it will still for a long time remind people of a time when the monarchies were symbols of nations and their greatness.