Azərbaycanda alternaiv prosessinq mərkəzi
Bütün postsovet ölkələrinin, o jümlədən, Azərbayjanın hazırda keçid dövrünü yaşadıqları bazar iqtisadiyyatının elementlərindən biri sağlam rəqabətdir. Həm də rəqabət mühiti hər yerdə olmalıdır, çünki bu yaxşı inkişaf etməyə imkan verir, qiymətlərin aşağı düşməsinə gətirib çıxarır. Bu yaxınlarda Azərbayjanda ikinji prosessinq şirkəti - Milli Kart meydana çıxıb.
Doğrudur, ilk zamanlar belə kiçik dövlətdə ikinji kart mərkəzinin mövjudluğu bir qədər çətin görünsə də, lakin bu, bazar iqtisadiyyatının tələbidir. Yeni Milli Kart daha müasir xidmət sistemini və avadanlığa malik prosessinq mərkəzdir. Milli Kart  MMJ-də belə deyirlər. Rəqibləri kimi, onlar da bütün lokal və beynəlxalq bank kartlarına xidmət göstərmək və onları emitasiya etmək fikrindədirlər.
Milli Kart  2007-ji ildən etibarən fəal işə başlayajaq. Bununla yanaşı, şirkət ödəniş sistemlərinin 2008-ji ilə inkişafı proqramında nəzərdə tutulduğu kimi,    2006-jı ildən etibarən tijarət, xidmətlər, əmək haqlarının hesablanması və ödənişinin avtomatlaşdırılması üzrə layihələrdə iştirak edəjəkdir.
Bu nə şirkətdir?
Beləliklə, bank kartları bazarının yeni iştirakçısı hansı təkliflər irəli sürmək fikrindədir?  Birinjisi, qeyd etmək lazımdır ki, şirkət Azərbayjan Milli Bankının kart ödənişləri prosessinq mərkəzi kimi yaradılmışdır. Lakin sonradan Milli Bank mərkəzi özəl banklara satmaq qərarını açıqladı. Ölkənin 43 bankı arasında mərkəzi maya dəyərinə almaq istəyənlərin sayı 18-ə çatdı.  Milli Kart  MMJ-ni də elə onlar təsis etdilər. MB-də aşağıdakıları bildirdilər: "Əsas iştirakçılar olan  "AtaBank", "Azərdəmiryolbank", "Bank-Standard", "Bank-Respublika", "Texnikabank" və "UniBank" bərabər paylara malikdir. Bu bankların payı, təxminən, 40% təşkil edir. Digər banklar isə daha az payla iştirak edir". Belə ki, qalan hissə "Azer-Turk Bank", "Bank of Baku", "CI Bank", "Debüt", "Əmrahbank", "Xalqbank", "Kredobank", "Parabank", "Rabitəbank", "Turanbank", "Zaminbank", Azərbayjan Mikromaliyyələşdirmə Bankı arasında bərabər şəkildə bölüşdürülüb (Fineko). Milli Kart  MMJ 4 mln AZN ($4,49 mln) kapitalla təsis olunub. 3 il ərzində MMJ iş sahəsini MB-dən kirayə götürsə də, sonra şirkət üçün ayrıja bina inşa olunajaq ki, bu da prosessinq mərkəzlərinin təhlükəsizliyinə verilən tələblərin yerinə yetirilməsinin ən yaxşı yoludur. MMJ-nin kapitalı da elə həmin dövrdə artırılajaq.
Prosessinq mərkəzinin maya dəyəri 3,5 AZN təşkil edir ki, bundan 1,7 mln AZN Ümumdünya Bankı, 1,8 mln AZN isə Milli Bank tərəfindən ayrılıb. Bu zaman təsisçilər kapitallaşdırmanın ilkin sxemindən imtina etdilər. MMJ-ni 2,5 mln AZN kapitalla təsis etmək planlaşdırılırdı ki, bu da dərhal MB-yə 1,8 mln AZN ödəməyə, 5 il ərzində isə rekapitallaşma yolu ilə Ümumdünya Bankının kredi üzrə 1,7 mln AZN qaytarmağa imkan verəjəkdir. MMJ-nin kapitalının 3 il ərzində 3,5 mln AZN səviyyəsinə çatdırılması nəzərdə tutulub.
Avqustun 16-da Milli Kart  Ədliyyə Nazirliyinə MMJ-ni dövlət qeydiyyatından keçirmək xahişi ilə mürajiət etdi. MMJ-də bildirdilər ki, "Bunun üçün nazirliyə bütün qeydiyyat sənədləri, o jümlədən, 18 təsisçinin sənədləri və onların qeydiyyat şəhadətnamələrinin surətləri də təqdim olunub".
MMJ Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatından keçdikdən sonra, ijraçı-direktorun və digər rəhbər işçilərin təyin ediləjəkləri gözlənilir: "Hazırda Milli Kart  MMJ-nin fəaliyyətinə 7 təsisçinin nümayəndələrindən formalaşdırılan Direktorlar Şurası rəhbərlik edir. MB prosessinq mərkəzinə operativ rəhbərliyi həyata keçirən qrup da mövjuddur".
MMJ Direktorlar Şurasına  "Bank Respublika" İdarə Heyətinin sədri Xədijə Həsənova başçılıq edir. MMJ-dən aşağıdakıları da bildirdilər: "İdarə heyətinin tərkibinə "Azərdəmiryolbank", "AtaBank", "Bank Respublika", "Bank-Standard", "Texnika-bank", "Parabank", "UniBank" nümayəndələri daxil olub. Hələlik, MMJ-nin ijraçı-direktoru təyin edilməyib. Direktorlar Şurası Milli Kart  tariflərinin təzələnməsi ilə bağlı təkliflər də hazırlamalıdır".
MB mütəxəssislərinin iştirakı ilə artıq Milli Kart MMJ-nin biznes-plan layihəsi hazırlanmışdır. Bu şirkət MB-nin kart ödənişləri prosessinq mərkəzini öz mülkiyyətinə alaraq, ölkədə ikinji prosessinq şirkəti olajaq. MMJ-nin 18 təsisçisi jəmi 250 min kart emitasiya etsə də, planda jari ilin sonunadək, azı, 20-30 min karta xidmət göstərilməsi nəzərdə tutulur. Hələlik, mərkəz, təxminən, 5 min kart emitasiya edən 9 kredit müəssisəsinə xidmət göstərir. Biznes-plan həm də təsisçilərin MB-nin "Azericard Ltd." şirkətindən MMJ-yə mümkün qədər sürətli miqrasiyasına istiqamətlənib: "Bir bankın miqrasiyası 1-2 ay çəkəjək. Paralel olaraq 2-3 bankın miqrasiyasını həyata keçirmək mümkündür və ilin sonuna qədər bu işi maksimal həjmdə ijra etmək lazımdır. Planda, hələlik, 20-30 min karta xidmət göstərilməsi nəzərdə tutulur, halbuki MMJ-nin 18 təsisçisi 250 mindən artıq kart emitasiya edib". Hazırda mərkəzin xidmət dairəsində olan 5 min kart Azərbayjan banklarının buraxdıqları kartların 0,5%-ni təşkil edir, kartların əsas emitentlərinə MB-nin   "Azericard Ltd." şirkətində xidmət göstərilir.
Milli Kart  artıq beynəlxalq ödəniş sistemləri tərəfindən sertifikatlaşdırılıb və o qədər də böyük olmayan bankomatlar parkına da malikdir. Kartların onun vasitəsilə emissiyası, hələlik, ümumi emissiyanın 10%-dən çox deyil.
Rəqabət, yoxsa qarşılıqlı əməkdaşlıq?
Beləliklə, ikinji iştirakçı artıq varlığını bəyan edib. Hazırda  hər iki prosessinq mərkəzi bir-biri barədə kifayət qədər dostyana danışsa da, gələjəkdə sərt rəqabət mübarizəsinin şahidi olajağımız indidən bəllidir. Milli Kart  MMJ-nin daha iki təsisçisi onun xidmətinə keçmək barədə danışıqlara başlayıb. "UniBank" kommersiya bankı və "Texnikabank" kart əməliyyatlarına xidmətin  "Azericard Ltd." prosessinq şirkətindən MMJ-yə keçirilməsi barədə məsləhətləşmələrə başlayıblar. MMJ-dən bildirirlər: "Hələlik, məsləhətləşmələr belə bir keçidin proseduruna aiddir. Tərəflər xidmət barədə sazişin Milli Kart  MMJ-nin dövlət qeydiyyatından keçəndən və yeni tariflərini müəyyənləşdirəndən sonra bağlanajağı barədə razılığa gəliblər. Bundan başqa, keçid zamanı plastik kartlar üzrə hesabat üçün banklar xüsusi konvertorlar tətbiq etməlidir".
Milli Kart  MMJ təsisçisi olan 18 bankdan 16-sı "Azericard Ltd." şirkətinin müştəriləridir. Azərbayjan prosessinq bazarının pioneri olan bu şirkət isə hələlik, kifayət qədər alijənab bəyanatlar verir: "Azericard Ltd." sözügedən müştərilərini xəbərdar edib ki, onlar üçün buraxılmış kartları dövriyyədən çıxarmadan jərimə, yaxud kompensasiya tələb etmədən münasibətlərə xitam verməyə hazırdır. Lakin hələlik, bu banklardan heç biri bizə başqa şirkətə keçməsi barədə məlumat verməyib", - deyə "AzeriJard Ltd."də bildirirlər.
Milli Kartın  "Visa" beynəlxalq ödəniş sistemində bu ödəniş sisteminin tamhüquqlu üzvü olan "Azərdəmiryolbank"  vasitəsilə sertifikatlaşdırılması başa çatıb. Yeni mərkəzin ilk müştərisi də o oldu və hazırda hər iki mərkəzin yardımı ilə paralel olaraq işləyir. "Azərdəmiryolbank"ın rəhbəri Roman Əmirjanovdan aldığımız məlumata görə, hazırda bankın kart əməliyyatlarının 3/4 hissəsi Milli Kart  vasitəsilə həyata keçirilir.
İlin sonuna qədər mərkəzin  MasterCard sistemində sertifikatlaşdırılması da başa çatdırılajaq və bundan sonra "Azərdəmiryolbank" kartlarına bütövlüklə Milli Kart  vasitəsilə xidmət göstəriləjək. MasterCard sistemndə sertifikatlaşdırma orada maqnit və çip kartları sertifikatlaşdırılmalı olduğundan bir qədər yubanır.
MB sədrinin müavini Ə.Quliyevin sözlərinə görə, MB əməkdaşlarının kartlarına Milli Kart  xidmət göstərir. Hazırda ona 5 bankın da qoşulması barədə danışıqlar aparılır, artıq bankomatlara qoşulan   AFBank, "Gənjəbank", "Debütbank" və "Azər-türkbank" isə kartlar buraxmağa hazırlaşır. Bu banklar lokal kartların buraxılmasından başlayıb, çünki beynəlxalq kartların buraxılması bir qədər daha mürəkkəbdir.
Müsahibimiz bildirdi ki, "Biz alternativ pressinq mərkəzi olan Milli Kartın  "AzeriJard"la əlaqə yaratmaq istəyini həmişə dəstəkləmişik. Bundan başqa, MB onlar arasında interfeys yaradılmasını təklif edir ki, bu da informasiya mübadiləsi etmək imkanı verəjəkdir". Daha sonra: "Əks halda, vahid informasiya məkanı yaratmaq mümkünsüz olajaqdır. Milli Kartın xidmət etdiyi kartların başqa bankomatlarda işləməməsi düzgün olmazdı", - deyən Ə.Quliyev onu da əlavə etdi ki, bu iki mərkəzin birləşməsi gələjəyin işidir.
Müştəri uğrunda mübarizə
MMJ-də onu da deyirlər ki, yeni mərkəzin daha aşağı tariflər təklif etməsi rəqabət mühiti yaratmağa imkan verəjəkdir. Milli Kartda nəzərdən keçirilən layihə tarif siyasətinin "AzeriJard Ltd." və MB prosessinq mərkəzinin tarifləri ilə müqayisədə köklü şəkildə dəyişdirilməsinə imkan verəjəkdir.
MMJ-də aşağıdakıları deyirlər: "Milli Kart banklarla Visa International, MasteJard International ödəniş sistemlərinin işlədiyi tarif siyasətinin prinsiplərinə keçəjəkdir. MMJ komissiyanın kart transaksiyasının həjmi və ya tipindən asılı olmayan sabit dərəjəsini təsbit edəjəkdir".  Hazırda komissiya məbləğindən asılı olaraq, transaksiyanın həjminin faizi şəklində tutulur.
MMJ-də daha bir yenilikdən də xəbər verdilər: "İkinji yenilik emitent banklara aiddir. Buraxdıqları kartlar üzrə əməliyyatların həjmi və sayı nə qədər çox olarsa, onlar üçün komissiya da bir o qədər aşağı olajaqdır. Belə bir siyasət banklara müştəriləri üçün əlavə güzətlər etmək imkanı verəjəkdir".
Lakin "AzeriJard"ın təjrübə və keyfiyyətli texnologiyalar kimi üstünlüyü var. Odur ki banklar seçim etməlidir - bahajıl tərəfdaşla razılaşaraq, geniş xidmət spektrinə malik olmaq, yaxud daha ujuz və hələ sınaqdan çıxmayan praktikaya üstünlük vermək.
Onu da qeyd edək ki, respublikada jəmi 43 bank fəaliyyət göstərdiyi bir şəraitdə, "AzeriJard" vasitəsilə kart emitentlərinin sayı artıq 30-a çatmaq üzrədir. Aydındır ki, indi kart buraxılması hər bir bank üçün imij məsələsi olduğundan, şübhəsiz, yaxın vaxtlarda bütün banklar ölkənin kart bazarının iştirakçısı olajaq. Bu proses həm də prezidentin "Ödəniş sisteminin təkmilləşdirilməsi sahəsində əlavə tədbirlər haqqında" sərənjamının müddəalarından çıxış etdikdə də məjburidir.
Lakin bəzi bank işçiləri yeni prosessinq mərkəzinə o, fəaliyyətə başladıqdan sonra keçmək üçün əsas ola bilən dəlillər də gətirirlər. Onlar fikirlərini onunla əsaslandırırlar ki, bu gün emitent banklar hesablara xidmət, yəni kartlarla işin ən primitiv növü ilə məşğul olur. Bu, banklara gərək deyil, onlar səylərini mühasibat uçotunun aparılmasına yox, biznesə yönəltməlidirlər. Yeni mərkəz beynəlxalq standartlara tam javab verir və banklara təkjə bizneslə məşğul olmaq qalır.
Bankomatların işində də fərqlər var. "AzeriJard" bankomatlara teleskoplar yerləşdirmişdir ki, bu da hər bir banka $12  minə başa gəlmişdir (halbuki qiyməti $2 mindir). Üstəlk, banklar onlardan tam güjü ilə istifadə edə də bilmir. Teleskop monitorlarda quraşdırılan xüsusi proqram təminatıdır və o, banka aparatın harasının xarab olmasını görmək imkanı verməlidir. Əslində, banklar yalnız aparatın işləmədiyini "görür", nasazlığın nədən irəli gəldiyini isə yalnız bankomatın yanına gəldikdən sonra müəyyənləşdirmək mümkün olur.
"AzeriJard" rəhbəri Elmar Sadıqov sərt rəqabət perspektivinə əsl iş adamı kimi yanaşır: "Həm tariflər, həm də xidmətlərin təklifi üzrə rəqabət aparajağıq".

ОДИН — ХОРОШО. ДВА — ЕЩЕ ЛУЧШЕ
Одним из элементов рыночной экономики, на этапе перехода к которой находятся все страны постсоветского пространства, в том числе и Азербайджан, является здоровая конкуренция. Причем конкурентная среда должна быть везде, поскольку это позволяет лучше развиваться, приводит к снижению цен. С недавних пор в Азербайджане появилась вторая по счету процессинговая компания Milli Kart.
Правда, первоначально существование второго карточного центра в таком небольшом государстве казалось трудным, но, как говорится, таково условие рыночной экономики. Новый Milli Kart - процессинговый центр с более современной системой обслуживания и оборудованием. Так утверждают в самом обществе с ограниченной ответственностью (ООО) Milli Kart. Так же, как и их конкуренты, они собираются обслуживать и эмитировать все локальные и международные банковские карты.
При этом активная работа Milli Kart начнется в 2007 году. Тем не менее компания будет и в 2006 году участвовать в проектах автоматизации торговли, услуг, начисления и выплаты заработных плат, как это предусмотрено программой развития платежных систем до 2008 года.
Что за фрукт?
Итак, что собирается предложить рынку новый игрок на рынке банковских карт? Во-первых, следует отметить, что компания создана как процессинговый центр карточных платежей Национального банка Азербайджана. Однако впоследствии Нацбанк объявил о намерении продать центр банкам. Желающих выкупить компанию по себестоимости среди 43 банков страны оказалось 18. Они и учредили общество с ограниченной ответственностью Milli Kart.
"Основное участие в равных долях приобрели AtaBank, Azerdemiryolbank, Bank Standard, Bank Respublika, Texnikabank и UniBank. На их долю пришлось порядка 40% капитала ООО. У остальных банков более скромное участие", - сказали в НБА. Так, Azer-Turk Bank, Bank of Baku, CI Bank, Debut, Amrahbank, Xalqbank, Kredobank, Азербайджанский банк микрофинансирования, Parabank, Rabitabank, Turanbank, Zaminbank в равных долях разделили остальной капитал (Fineko).
ООО Milli Kart учреждено с капиталом 4 млн. AZN, что эквивалентно $4,49 млн. В течение трех лет ООО будет арендовать площадь у Нацбанка. Затем для компании будет построено отдельное здание, что является лучшим способом выполнить требования к безопасности процессинговых центров. Тогда же будет повышен капитал ООО.
Себестоимость процессингового центра составляет 3,5 млн. AZN, из которых 1,7 млн. AZN предоставлено Всемирным банком и 1,8 млн. AZN - самим НБА. При этом учредители отказались от первоначальной схемы капитализации. ООО планировалось учредить с капиталом 2,5 млн. AZN с последующим его увеличением, что позволило бы сразу же выплатить 1,8 млн. AZN Национальному банку и в течение пяти лет путем рекапитализации выплатить 1,7 млн. AZN по кредиту Всемирного банка. Повышение капитала ООО до 3,5 млн. AZN рассчитано на три года.
16 августа Milli Kart обратился в Министерство юстиции за государственной регистрацией ООО.
"Для этого в министерство представлен весь пакет регистрационных документов, включая документы всех 18 учредителей и копии свидетельств об их регистрации", - указали в ООО.
После государственной регистрации ООО Министерством юстиции ожидается назначение исполнительного директора и других руководящих работников.
"В настоящее время деятельностью ООО Milli Kart руководит совет директоров, сформированный из представителей семи учредителей. Существует и группа по оперативному управлению процессинговым центром НБА", - сказали в ООО.
Совет директоров ООО возглавила председатель правления Bank Respublika Хадиджа Гасанова. "В состав правления вошли представители Azerdemiryolbank, AtaBank, Bank Respublika, Bank Standard, Texnikabank, Parabank и UniBank. Исполнительный директор ООО пока не назначен. Совет директоров также должен подготовить предложения по обновлению тарифов Milli Kart", - указали в ООО.
При участии специалистов Национального банка Азербайджана уже подготовлен проект бизнес-плана общества с ограниченной ответственностью Milli Kart, которое выкупит в собственность процессинговый центр карточных платежей НБА и станет второй процессинговой компанией в стране.
План предполагает обслуживание до конца года не менее 20-30 тыс. карт, хотя суммарно 18 учредителями ООО эмитировано более 250 тыс. карт. Пока центр обслуживает девять кредитных учреждений, которыми эмитировано порядка 5 тыс. карт.
Также бизнес-план ориентирован на максимально быструю миграцию учредителей из компании Azericard Ltd Международного банка в систему ООО. "Миграция одного банка будет занимать 1-2 месяца. Параллельно возможно вести миграцию 2-3 банков, и до конца года надо провести ее в максимальных объемах. Пока план предполагает обслуживание до конца года не менее 20-30 тыс. карт, хотя суммарно 18 учредителями ООО эмитировано более 250 тыс. карт", - сказали в ООО.
Пока же центр обслуживает девять кредитных учреждений, которыми эмитировано порядка 5 тыс. карт, или 0,5% общего выпуска карт банками Азербайджана. Основные эмитенты карт обслуживаются в компании Azericard Ltd Международного банка.
Также Milli Kart уже сертифицирован международными платежными системами и имеет небольшой парк банкоматов. Пока эмиссия карт через него не превышает 10% общей эмиссии.
Конкуренция или сотрудничество?
Итак, второй игрок уже заявил о своем существовании. Хотя оба процессинговых центра на данном этапе довольно дружелюбно высказываются друг о друге, уже сейчас ясно, что в будущем мы станем свидетелями довольно жесткой конкурентной борьбы.
На сегодня еще два учредителя ООО Milli Kart начали переговоры о переходе на его обслуживание. К консультациям о переводе обслуживания карточных операций из процессинговой компании Azericard Ltd в ООО приступили коммерческий UniBank и акционерно-коммерческий Texnikabank.
"Консультации пока касаются процедуры такого перевода. Стороны условились, что соглашение об обслуживании будет заключено после проведения государственной регистрации ООО Milli Kart и установления его новых тарифов. Помимо этого банкам при переходе нужно внедрить специальные конверторы для отчетности по пластиковым картам", - отметили в ООО.
Надо сказать, из 18 учредителей Milli Kart 16 банков являются клиентами Azericard Ltd. И пока процессинговый пионер на рынке Азербайджана выступает с весьма благородными заявлениями.
"Azericard Ltd уведомила эти банки о готовности прекратить отношения с ними без отключения эмитированных карт и требований по уплате штрафов или компенсаций. Пока ни один из этих банков с уведомлением о переходе в другую компанию к нам не обращался", - сказали в Azericard Ltd.
Между тем завершилась сертификация Milli Kart в международной платежной системе Visa, осуществляемая через Azerdemiryolbank, который является полноправным членом платежной системы. Он и стал первым клиентом нового центра и сейчас работает параллельно посредством двух центров. Как сообщил глава Azerdemiryolbank Роман Амирджанов, на данный момент три четверти карточных операций проходят через Milli Kart.
До конца года завершится сертификация центра и в системе MasterCard, после чего карты Azerdemiryolbank полностью будут обслуживаться через Milli Kart. Процесс сертификации в MasterCard немного задерживается из-за того, что там будут сертифицироваться магнитные и чиповые карты.
По словам же зампреда правления НБА А.Гулиева, карты самих сотрудников Нацбанка обслуживаются в Milli Kart. Также на сегодня о присоединении к нему ведутся переговоры с пятью банками, но уже подключены банкоматы AFBank, Debutbank, Ganjabank и Azer-Turk Bank, которые готовятся к выпуску карточек. Они начали с локальных карт, поскольку выпускать международные несколько сложнее.
По его словам, мы всегда поддерживали Milli Kart - альтернативный процессинговый центр - в его стремлении наладить связи с Azericard Ltd. Кроме того, Нацбанк предлагает создание между ними интерфейса, что позволит осуществлять информационный обмен.
"Иначе создать единое пространство будет невозможно. Неправильно, если карты, которые обслуживает Milli Kart, не будут работать в других банкоматах", - считает А.Гулиев, добавив, что объединение этих центров в единый - вопрос будущего.
Битва за клиента
Еще в ООО говорят, что новый центр предлагает более низкие тарифы, что позволит создать конкурентную среду. Рассматриваемый в Milli Kart проект предполагает коренное изменение тарифной политики по сравнению с тарифами процессингового центра НБА или компании Azericard Ltd.
"Milli Kart перейдет на те принципы тарифной политики, по которым с банками работают платежные системы Visa International, MasterСard International. Milli Kart установит фиксированную ставку комиссии независимо от размера или типа карточной транзакции", - сказали в ООО.
Сегодня комиссия взимается в процентах от размера транзакции в зависимости от ее суммы. "Второе нововведение касается банков-эмитентов. Для них комиссия будет тем ниже, чем больший объем и количество операций будут происходить по выпущенным ими картам. Такая политика позволит банкам делать дополнительные скидки для своих клиентов", - указали в ООО.
Но за Azericard Ltd - опыт и качественные технологии. Поэтому банкам предстоит сделать выбор: соглашаться на дорогого партнера, но иметь большой спектр услуг, или обойтись вариантом подешевле и неопробированной пока практикой?
Между тем число эмитентов карточек через Azericard уже почти достигло 30, при том, что в республике действуют 43 банка. Понятно, что сегодня выпуск карточек - еще дело имиджа для каждого банка, и можно не сомневаться, что в скором времени все банки будут задействованы на карточном рынке страны. Это является обязательным еще и исходя из положений утвержденного президентского указа "О дополнительных мерах в области усовершенствования платежных систем".
Однако некоторые банковские работники приводят доводы, которые станут основанием для перехода на новый процессинговый центр после его задействования. Обосновывают они это тем, что банки-эмитенты сегодня занимаются ведением счетов - самым примитивным способом работы с карточками. Это им не нужно, они должны свои усилия перенести на ведение бизнеса, а не бухгалтерского учета. Новый центр полностью соответствует международным стандартам, и банкам останется вести только бизнес.
Отличия имеются и в работе банкоматов. Azericard Ltd поставил телескопы в банкоматы, которые обошлись одному банку в $12 тыс. (тогда как это стоит $2 тыс.). Причем банки не могут использовать их в полную меру. Телескоп представляет собой программное обеспечение, устанавливаемое в мониторе, с помощью которого банк сразу может установить, где имеется неисправность в аппарате. Однако банки "видят" только то, что банкомат не работает, а где именно неисправность, определить не могут, не прибыв к местонахождению банкомата.
Глава Azericard Ltd Эльмар Садыхов относится к перспективе жесткой конкуренции как бизнесмен: "Будем конкурировать и по тарифам, и по предоставлению услуг".