"BİZ ÖZ VƏTƏNDAŞLARIMIZI İTİRMƏK İSTƏMİRİK"
Prezident Mixail Saakaşvilinin anası, Gürcüstan-Azərbaycan Dostluq Evinin rəhbəri qiuli alasaniya Gürcüstan Azərbaycanlılarının problemlərinin həlli barədə
15.06.2008
Onu hamı yalnız Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvilinin anası kimi tanıyır. Lakin o, eyni zamanda, türkoloq alim, məşhur ictimai xadimdir. Qiuli Alasaniya Azərbaycanla Gürcüstan arasında mehriban qonşuluq münasibətlərinin möhkəmlənməsi üçün çox iş görüb. Gürcüstan-Azərbaycan Dostluq evinin rəhbəri olan Q.Alasaniya ölkəsinin azərbaycanlı əhalisinin problemlərinin həlli, onların Gürcüstan cəmiyyətinə tamhüquqlu inteqrasiyası üçün az səy göstərmir. O, Azərbaycana ötəndəfəki səfərindən çox məmnun qalıb. Q.Alasaniya iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıqdan və Azərbaycanın gürcü əhalisinə münasibətdən də eyni dərəcədə məmnundur. Gürcüstan prezidentinin anası Azərbaycana növbəti səfərini bu ilin sentyabrında gerçəkləşdirməyi planlaşdırır. Bu dəfə də iki qonşu dövlət arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi, təhsil, səhiyyə və bir çox digər məsələlər diqqət mərkəzində olacaq.
Gürcüstan-Azərbaycan Dostluq evinin rəhbərinin ilk müsahibəsi jurnalımızda hələ iki il əvvəl dərc olunmuşdu. Lakin o vaxtdan çox şey dəyişib və biz belə qənaətə gəldik ki, danışılacaq çox şey var.
- Xanım Alasaniya, siz Gürcüstan-Azərbaycan Dostluq evinin yaradıcısısınız. Təşkilatınız əsasən nə ilə məşğul olur?
- Hələlik bu çox kiçik bir təşkilatdır. Ümumilikdə biz məişət, mədəniyyət, iqtisadi və vətəndaşları narahat edən digər problemlərlə məşğul oluruq. Mən indiyədək azərbaycanlılarla çox görüşmüşəm və bu görüşlərdən yaxşı təəssüratlar qalıb. Onlar çox zəhmətkeş, səmimi insanlar, öz işlərinin peşəkarlarıdır. Əlbəttə, indiki vaxtda yaşayış çətindir və çoxlu sayda problemlər var. Ancaq tədricən hər şey qaydaya düşür və artıq hamı görür ki, insanların öz rifahlarını yaxşılaşdırmaq imkanları artır. Məsələn, indi biznesə başlamaq üçün böyük kapitala sahib olmaq vacib deyil. Banklar sizin layihələrinizə kredit ayıra bilər və s.
- Dostluq evinin bugünkü fəaliyyətində əsas diqqət nəyə yönəldilir?
- Bizim təşkilatımızın layihələrindən biri məktəblərlə bağlıdır. Azərbaycanlı vətəndaşlarımızın gürcü dilini öyrənməsinə imkan yaratmaq üçün məktəblər açmağa başlamışıq. İlk belə məktəb Marneulidə fəaliyyətə başlayıb. Ən maraqlısı odur ki, bu məktəbdə parta arxasında müxtəlif yaşlı insanlar oturur. Məsələn, eyni parta arxasında əyləşmiş, çox gözəl xətlə hərflər yazan 7 yaşlı uşaqla yanaşı, gürcü dilində yazmağı öyrənməyə gəlmiş cavan oğlana da rast gəlinir. Onu da deyim ki, bu məktəblərdə yalnız gürcü dili tədris olunmur. İngilis dilinin tədris olunduğu qruplar da var. Yəni, kimlərsə gürcü, kimlərsə ingilis dili öyrənir.
- Buna görə, sizə ancaq minnətdarlıq etmək olar. Çünki doğrudan da bu gün Gürcüstanın azərbaycanlı əhalisinin ən böyük problemlərindən biri gürcü dilini bilməməsidir...
- Maraqlıdır ki, bu layihənin təşəbbüsü məhz azərbaycanlılar tərəfindən gəlib. Onların əksəriyyəti gürcü dilini bilmir. Çünki Sovet İttifaqı dönəmində bizim gürcü olmayan vətəndaşlarımız ənənəvi olaraq, rus məktəblərində təhsil alıblar. O zaman gürcü dilini bilmək vacib sayılmırdı. Orta məktəbi bitirdikdən sonra isə onların əksəriyyəti respublikanı tərk edirdi. Çünki ali məktəblərimizdə təhsil əsasən gürcü dilində idi. Əlbəttə, rus bölməsini bitirmiş uşaqların ali məktəbə qəbulunda müəyyən yüngülləşdirmə də var idi. Lakin sonradan təhsil gürcü dilində davam etdirilməli idi. Demək, onlar yenə də hansısa səviyyədə gürcü dilini bilməli idilər. Əks halda həmin insanlar əsasən Moskvaya, Leninqrada, Bakıya və ya Yerevana üz tuturdular. Bu gün isə biz vətəndaşlarımızı itirmək istəmirik. Elə onların özləri də öz evlərində yaşamaq istəyirlər. Bu gün ölkəmizdə normal təhsil almaq imkanı yarandığı bir vaxtda bu insanlar təhsillərini öz vətənlərində ala bilərlər.
- Söhbət ki təhsildən düşdü, türkologiyanı seçməyiniz nə ilə bağlı olub?
- Belə alındı. Bilirsiniz, bu bizim ailənin özünəməxsus ənənəsidir. Mənim yaxın qohumlarımdan biri Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru olub. O, məşhur ərəbşünas akademik idi. Daha bir yaxın qohumum türkoloq olub və o, Cəlaləddin Ruminin həyat və yaradıcılığına dair çoxsaylı kitabların müəllifidir. Yəqin ki, bütün bunlar mənim peşə seçimimdə rol oynayıb.
Eyni zamanda, bu mənim üçün maraqlı idi. Çünki hər halda Türkiyə bizə qonşu dövlətdir - baxmayaraq ki Sovet İttifaqı dönəmində münasibətlərimiz yox idi: Türkiyə ilə həmsərhəd olsaq da, sərhədi keçmək mümkün deyildi. O vaxt Türkiyəyə getmək üçün biz Moskvadan uçmalı idik və bu heç də hamıya müyəssər olmurdu.
İndisə vəziyyət tamamilə fərqlidir. Həyatımız dəyişib, münasibətlərimiz bərpa olunub. Bu gün artıq Türkiyə ilə viza rejimi də ləğv olunub və gündəlik reyslər açılıb. Özü də təyyarələrdə heç vaxt boş yer olmur.
Elmə gəlincə, hələ Sovet İttifaqı dönəmində bizdə universitetin türkologiya fakültəsi kifayət qədər güclü olub. Ümumiyyətlə, bizim şərqşünaslıq fakültəmiz daim öz müəllimləri ilə tanınıb. Gürcüstan türkologiyası elm olaraq, 19-cu əsrdən mövcuddur. Gürcüstanın ilk türkoloqu Dmitri Bakradze olub. Onun Türkiyə ilə bağlı araşdırmaları  var. Daha əvvəl - II Yekaterinanın vaxtında (onun Türkiyəyə daim böyük marağı olub) əslən gürcü olan Barataşvili Türkiyənin inzibati sistemi və torpaqdan istifadə qaydalarını öyrənmək məqsədi ilə İstanbula göndərilib. O, Türkiyədən qayıtdıqdan sonra məruzə hazırlayıb və sənəd Yekaterinaya təqdim olunub. Yəqin ki, ilk türkoloq elə Barataşvilini saymaq olar.
Daha sonra, sovetlər dönəmində universitetdə şərqşünaslıq fakültəsi açılan zaman bizdə artıq ərəbşünaslar da, türkoloqlar da, iranşünaslar da var idi. Bu fakültədə Sergey Cakiya kimi güclü müəllimlər dərs deyirdi. Yeri gəlmişkən, o, Türkiyədə təhsil almışdı - o zaman hələ sərhədlər bağlanmamışdı və bu, mümkün idi.
- Maraqlıdır ki, uzun illər bir-birindən təcrid olunmasına baxmayaraq, bu gün Gürcüstanla Türkiyə arasında həm siyasi, həm də iqtisadi sahələrdə yaxşı əlaqələr var.
- Bu təbiidir. Axı bizim ümumi sərhədlərimiz var.
Digər tərəfdən, məsələ yalnız ümumi sərhədlərdə deyil. Türkiyədə çoxlu sayda gürcü yaşayır - müxtəlif rəqəmlər söylənilir. Məlumata görə, onların sayı 1,5 milyonla 4 milyon arasındadır. İstanbulda gürcülərin kompakt şəkildə yaşadıqları rayon var. Bursada da onların sayı çoxdur. Özü də orada gürcülərin əksəriyyəti kifayət qədər yüksək vəzifələr tuturlar. Bəziləri dillərini, mədəni ənənələrini qoruyub-saxlayıb ki, bu da yüksək tolerantlıqdan xəbər verir. Onlar gürcü olmaları ilə fəxr edir, eyni zamanda Türkiyəni sevirlər. 19-cu əsrdə Türkiyəyə köçmüş mühacirlər bu ölkəyə çox minnətdar idi. Çünki onları Türkiyədə çox yaxşı qarşıladılar, ən yaxşı torpaqlar verdilər. İndi bu ölkədə yaşayanlar daim bir fikri təkrarlayırlar ki, Türkiyədə karyera quran zaman milli mənsubiyyətləri ilə əlaqədar heç bir maneə ilə  üzləşməyiblər. Və təbii ki, bütün bunlara görə bu insanlar Türkiyəyə minnətdardırlar.

"WE DON'T WANT TO LOSE OUR CITIZENS"
The mother of President Mikhail Saakashvili and director of the Georgia-Azerbaijan House of Friendship, Giuli Alasania, comments on ways of solving problems facing Azerbaijanis in Georgia
Everyone knows her as the mother of Georgian President Mikheil Saakashvili. But at the same time, she is a scientist, a specialist in Turkic philology and a public figure. Giuli Alasania is a person who has done a lot to strengthen good neighbourly relations between Azerbaijan and Georgia. As the director of the Georgia-Azerbaijan House of Friendship, Alasania is making a lot of efforts to solve problems of Georgia's Azerbaijani population and to secure its full integration into Georgian society. She is very pleased with her last visit to Azerbaijan. She is also pleased with the level of strategic partnership between our countries and the attitude to the Georgian population in Azerbaijan. Mrs Alasania plans to pay her next visit to Baku in September this year. The visit will focus on the expansion of cultural relations between the two neighbours, education, health and many other issues. The first interview with the director of the Georgia-Azerbaijan House of Friendship was published in our magazine two years ago. A lot has changed since then, and we decided that we have something to talk about.
Mrs Alasania, two years ago we talked about the priorities of the Georgia-Azerbaijan House of Friendship. You also touched on problems that need to be solved first of all. What is the situation like now and what is your organization doing?
For the time being, our organization is small. On the whole, we are dealing with domestic, cultural, economic and other problems that concern our citizens. I have had private meetings with Azerbaijanis. I have very good impressions. They are hard workers. They are very honest and professional. Of course, life is hard for everyone right now and there are many other problems as well. But everything is getting better step by step, and everyone can see that people have more chances to make money. You don't need to have a lot of money to start your own business because banks can give you a loan for your project and so on.
What do you emphasize more in your work at the House of Friendship?
One of the projects of our House of Friendship is schools where we give our citizens of Azerbaijani origin a chance to learn the Georgian language. Thus, we started opening schools. The first school was opened in Marneuli. The most interesting thing is that our pupils are people of different ages. We have seen a seven-year-old child there who carefully wrote letters, and a grown-up lad who had come there to learn how to write in Georgian. But these schools teach not just the Georgian language. There are groups that learn English. That's to say someone is learning English and somebody else - Georgian.
We can only thank you for your efforts. Knowledge of Georgian is one of the most topical problems for the Azerbaijani population.
It is interesting that the initiative to launch this project came from the Azerbaijanis themselves. Why do many of them not speak Georgian? Because under the Soviets, all our citizens of non-Georgian origin usually went to Russian schools. And many of them did not speak Georgian. It was not compulsory then. And many of them left after school because the main language of teaching in Georgian universities was Georgian. There are some easy options for people who had gone to Russian schools. But further education was in Georgian anyway. This means that in any case, they needed some knowledge of Georgian. If not, then these people usually left for Moscow, Leningrad, Baku and Yerevan. Today we do not want to lose our citizens, and they want to stay at home as well. Now that we have an opportunity to get proper education in our own country, these people can do so at home.
Incidentally, let's talk about education now. Why did you choose to study Turkic languages?
You know, it is a kind of family tradition. One of my close relatives was director of the Institute for Oriental Studies, a well-known Arabist and an academician. Another close relative of mine was a specialist in Turkic philology and wrote many books about the life and work of Jalaladdin Rumi. Perhaps, this is why I chose this profession. What is more, I found all this very interesting, because Turkey is our neighbour, even though we did not maintain any relations with them under the Soviets. Although we had a common border with Turkey, it was impossible to cross it. In order to get into Turkey, we had to fly via Moscow, and very few people managed it. Now everything is different. Our life is different, and our relations have resumed. We don't even need a visa to go to Turkey and there are flights every day. And flights are always overbooked.
As for science, the faculty of Turkic languages has always been quite strong in our university. And actually, our faculty of oriental studies is famed for its teachers. Turkic philology has been studied in Georgia since the 19th century. The first Georgian specialist in Turkic philology was Dmitri Bakradze. He wrote a study on Turkey. Catherine II had a great interest in Turkey, and Ambassador Baratashvili, who was of Georgian origin, was sent to Istanbul to study land use and the administrative system in Turkey. On his return from Turkey, he wrote a report which was submitted to the empress. Perhaps, Baratashvili was our first specialist in Turkic philology. Under the Soviets, when the faculty of oriental studies was opened at our university, we already had Arabists and specialists in Turkic and Iranian philology. We had wonderful teachers like Sergiy Jikia who was educated in Turkey - it was possible then, but after that, the border was closed.
In is interesting that despite many years of isolation, Georgia and Turkey today have very good relations in both political and economic spheres.
This is natural, because we have a common border, and not just a common border. There are many Georgians living in Turkey. Different figures are named - from 1.5 to 4 million. By the way, there is a Georgian-populated district in Istanbul. There are also many Georgians in Bursa. Many of them occupy quite high positions. Some of them have maintained their language and cultural traditions, which shows their tolerance. They are proud of their Georgian origin. At the same time, they love Turkey. The muhajirs who arrived in Turkey in the 19th century are very grateful to this country, because they think that they were welcome there and were given the best lands. And they keep repeating that they have never encountered any obstacles in their careers because of their origin. It is natural that they are grateful to Turkey for that.