"BİZ ÖZ VƏTƏNDAŞLARIMIZI İTİRMƏK İSTƏMİRİK"
Prezident Mixail Saakaşvilinin anası, Gürcüstan-Azərbaycan Dostluq Evinin rəhbəri qiuli alasaniya Gürcüstan Azərbaycanlılarının problemlərinin həlli barədə
15.06.2008
Onu hamı yalnız Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvilinin anası kimi tanıyır. Lakin o, eyni zamanda, türkoloq alim, məşhur ictimai xadimdir. Qiuli Alasaniya Azərbaycanla Gürcüstan arasında mehriban qonşuluq münasibətlərinin möhkəmlənməsi üçün çox iş görüb. Gürcüstan-Azərbaycan Dostluq evinin rəhbəri olan Q.Alasaniya ölkəsinin azərbaycanlı əhalisinin problemlərinin həlli, onların Gürcüstan cəmiyyətinə tamhüquqlu inteqrasiyası üçün az səy göstərmir. O, Azərbaycana ötəndəfəki səfərindən çox məmnun qalıb. Q.Alasaniya iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıqdan və Azərbaycanın gürcü əhalisinə münasibətdən də eyni dərəcədə məmnundur. Gürcüstan prezidentinin anası Azərbaycana növbəti səfərini bu ilin sentyabrında gerçəkləşdirməyi planlaşdırır. Bu dəfə də iki qonşu dövlət arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi, təhsil, səhiyyə və bir çox digər məsələlər diqqət mərkəzində olacaq.
Gürcüstan-Azərbaycan Dostluq evinin rəhbərinin ilk müsahibəsi jurnalımızda hələ iki il əvvəl dərc olunmuşdu. Lakin o vaxtdan çox şey dəyişib və biz belə qənaətə gəldik ki, danışılacaq çox şey var.
- Xanım Alasaniya, siz Gürcüstan-Azərbaycan Dostluq evinin yaradıcısısınız. Təşkilatınız əsasən nə ilə məşğul olur?
- Hələlik bu çox kiçik bir təşkilatdır. Ümumilikdə biz məişət, mədəniyyət, iqtisadi və vətəndaşları narahat edən digər problemlərlə məşğul oluruq. Mən indiyədək azərbaycanlılarla çox görüşmüşəm və bu görüşlərdən yaxşı təəssüratlar qalıb. Onlar çox zəhmətkeş, səmimi insanlar, öz işlərinin peşəkarlarıdır. Əlbəttə, indiki vaxtda yaşayış çətindir və çoxlu sayda problemlər var. Ancaq tədricən hər şey qaydaya düşür və artıq hamı görür ki, insanların öz rifahlarını yaxşılaşdırmaq imkanları artır. Məsələn, indi biznesə başlamaq üçün böyük kapitala sahib olmaq vacib deyil. Banklar sizin layihələrinizə kredit ayıra bilər və s.
- Dostluq evinin bugünkü fəaliyyətində əsas diqqət nəyə yönəldilir?
- Bizim təşkilatımızın layihələrindən biri məktəblərlə bağlıdır. Azərbaycanlı vətəndaşlarımızın gürcü dilini öyrənməsinə imkan yaratmaq üçün məktəblər açmağa başlamışıq. İlk belə məktəb Marneulidə fəaliyyətə başlayıb. Ən maraqlısı odur ki, bu məktəbdə parta arxasında müxtəlif yaşlı insanlar oturur. Məsələn, eyni parta arxasında əyləşmiş, çox gözəl xətlə hərflər yazan 7 yaşlı uşaqla yanaşı, gürcü dilində yazmağı öyrənməyə gəlmiş cavan oğlana da rast gəlinir. Onu da deyim ki, bu məktəblərdə yalnız gürcü dili tədris olunmur. İngilis dilinin tədris olunduğu qruplar da var. Yəni, kimlərsə gürcü, kimlərsə ingilis dili öyrənir.
- Buna görə, sizə ancaq minnətdarlıq etmək olar. Çünki doğrudan da bu gün Gürcüstanın azərbaycanlı əhalisinin ən böyük problemlərindən biri gürcü dilini bilməməsidir...
- Maraqlıdır ki, bu layihənin təşəbbüsü məhz azərbaycanlılar tərəfindən gəlib. Onların əksəriyyəti gürcü dilini bilmir. Çünki Sovet İttifaqı dönəmində bizim gürcü olmayan vətəndaşlarımız ənənəvi olaraq, rus məktəblərində təhsil alıblar. O zaman gürcü dilini bilmək vacib sayılmırdı. Orta məktəbi bitirdikdən sonra isə onların əksəriyyəti respublikanı tərk edirdi. Çünki ali məktəblərimizdə təhsil əsasən gürcü dilində idi. Əlbəttə, rus bölməsini bitirmiş uşaqların ali məktəbə qəbulunda müəyyən yüngülləşdirmə də var idi. Lakin sonradan təhsil gürcü dilində davam etdirilməli idi. Demək, onlar yenə də hansısa səviyyədə gürcü dilini bilməli idilər. Əks halda həmin insanlar əsasən Moskvaya, Leninqrada, Bakıya və ya Yerevana üz tuturdular. Bu gün isə biz vətəndaşlarımızı itirmək istəmirik. Elə onların özləri də öz evlərində yaşamaq istəyirlər. Bu gün ölkəmizdə normal təhsil almaq imkanı yarandığı bir vaxtda bu insanlar təhsillərini öz vətənlərində ala bilərlər.
- Söhbət ki təhsildən düşdü, türkologiyanı seçməyiniz nə ilə bağlı olub?
- Belə alındı. Bilirsiniz, bu bizim ailənin özünəməxsus ənənəsidir. Mənim yaxın qohumlarımdan biri Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru olub. O, məşhur ərəbşünas akademik idi. Daha bir yaxın qohumum türkoloq olub və o, Cəlaləddin Ruminin həyat və yaradıcılığına dair çoxsaylı kitabların müəllifidir. Yəqin ki, bütün bunlar mənim peşə seçimimdə rol oynayıb.
Eyni zamanda, bu mənim üçün maraqlı idi. Çünki hər halda Türkiyə bizə qonşu dövlətdir - baxmayaraq ki Sovet İttifaqı dönəmində münasibətlərimiz yox idi: Türkiyə ilə həmsərhəd olsaq da, sərhədi keçmək mümkün deyildi. O vaxt Türkiyəyə getmək üçün biz Moskvadan uçmalı idik və bu heç də hamıya müyəssər olmurdu.
İndisə vəziyyət tamamilə fərqlidir. Həyatımız dəyişib, münasibətlərimiz bərpa olunub. Bu gün artıq Türkiyə ilə viza rejimi də ləğv olunub və gündəlik reyslər açılıb. Özü də təyyarələrdə heç vaxt boş yer olmur.
Elmə gəlincə, hələ Sovet İttifaqı dönəmində bizdə universitetin türkologiya fakültəsi kifayət qədər güclü olub. Ümumiyyətlə, bizim şərqşünaslıq fakültəmiz daim öz müəllimləri ilə tanınıb. Gürcüstan türkologiyası elm olaraq, 19-cu əsrdən mövcuddur. Gürcüstanın ilk türkoloqu Dmitri Bakradze olub. Onun Türkiyə ilə bağlı araşdırmaları  var. Daha əvvəl - II Yekaterinanın vaxtında (onun Türkiyəyə daim böyük marağı olub) əslən gürcü olan Barataşvili Türkiyənin inzibati sistemi və torpaqdan istifadə qaydalarını öyrənmək məqsədi ilə İstanbula göndərilib. O, Türkiyədən qayıtdıqdan sonra məruzə hazırlayıb və sənəd Yekaterinaya təqdim olunub. Yəqin ki, ilk türkoloq elə Barataşvilini saymaq olar.
Daha sonra, sovetlər dönəmində universitetdə şərqşünaslıq fakültəsi açılan zaman bizdə artıq ərəbşünaslar da, türkoloqlar da, iranşünaslar da var idi. Bu fakültədə Sergey Cakiya kimi güclü müəllimlər dərs deyirdi. Yeri gəlmişkən, o, Türkiyədə təhsil almışdı - o zaman hələ sərhədlər bağlanmamışdı və bu, mümkün idi.
- Maraqlıdır ki, uzun illər bir-birindən təcrid olunmasına baxmayaraq, bu gün Gürcüstanla Türkiyə arasında həm siyasi, həm də iqtisadi sahələrdə yaxşı əlaqələr var.
- Bu təbiidir. Axı bizim ümumi sərhədlərimiz var.
Digər tərəfdən, məsələ yalnız ümumi sərhədlərdə deyil. Türkiyədə çoxlu sayda gürcü yaşayır - müxtəlif rəqəmlər söylənilir. Məlumata görə, onların sayı 1,5 milyonla 4 milyon arasındadır. İstanbulda gürcülərin kompakt şəkildə yaşadıqları rayon var. Bursada da onların sayı çoxdur. Özü də orada gürcülərin əksəriyyəti kifayət qədər yüksək vəzifələr tuturlar. Bəziləri dillərini, mədəni ənənələrini qoruyub-saxlayıb ki, bu da yüksək tolerantlıqdan xəbər verir. Onlar gürcü olmaları ilə fəxr edir, eyni zamanda Türkiyəni sevirlər. 19-cu əsrdə Türkiyəyə köçmüş mühacirlər bu ölkəyə çox minnətdar idi. Çünki onları Türkiyədə çox yaxşı qarşıladılar, ən yaxşı torpaqlar verdilər. İndi bu ölkədə yaşayanlar daim bir fikri təkrarlayırlar ki, Türkiyədə karyera quran zaman milli mənsubiyyətləri ilə əlaqədar heç bir maneə ilə  üzləşməyiblər. Və təbii ki, bütün bunlara görə bu insanlar Türkiyəyə minnətdardırlar.

"МЫ НЕ ХОТИМ ТЕРЯТЬ НАШИХ ГРАЖДАН"
Мать президента Михаила Саакашвили, руководитель Дома Дружбы грузия - Азербайджан Гиули Аласания о решении проблем азербайджанцев в Грузии
Автор: Мелек ВЕЛИЗАДЕ Тбилиси
Ее все знают как мать президента Грузии Михаила Саакашвили. Но в то же время она - ученый-тюрколог, известный общественный деятель. Гиули Аласания - человек, сделавший многое для укрепления добрососедских отношений между Азербайджаном и Грузией. Будучи руководителем Дома дружбы Грузия - Азербайджан, Г.Аласания прилагает немало усилий для решения проблем азербайджанского населения Грузии, для его полноценной интеграции в грузинское общество. Прошлым своим визитом в Азербайджан она осталась очень довольна. Ровно так же она довольна уровнем стратегического партнерства между нашими странами и отношением к грузинскому населению в Азербайджане. Следующий визит в Баку госпожа Аласания планирует совершить в сентябре этого года. И опять в центре внимания будут вопросы расширения культурных связей между двумя соседями, вопросы образования, здравоохранения и многое другое.
Первое интервью руководителя Дома дружбы Грузия - Азербайджан Г.Аласания в нашем журнале было опубликовано два года назад. Но с тех пор многое изменилось, и мы решили, что есть о чем поговорить снова.
- Госпожа Аласания, два года назад мы с вами говорили о приоритетах деятельности Дома дружбы Грузия - Азербайджан. Вы затрагивали и проблемы, к решению которых надо было стремиться в первую очередь. Как обстоят дела на сегодняшний день, чем занимается ваша организация?
- Пока это очень маленькая организация. В целом мы занимаемся бытовыми, культурными, экономическими и другими проблемами, волнующими наших граждан. У меня были частые встречи с азербайджанцами. Остались очень хорошие впечатления. Это - труженики. Очень честные люди, хорошие профессионалы. Сейчас, конечно, жизнь для всех тяжелая и прибавилось много разных проблем. Но понемногу, постепенно все налаживается, и все уже видят, что у людей появилось больше шансов заработать. Чтобы начать бизнес, не обязательно иметь большие деньги, в банках могут выделить кредит под ваш проект и т.д.
- На что же сегодня делается основной упор в деятельности Дома дружбы?
- Одним из проектов нашего Дома дружбы являются школы, в которых мы даем возможность нашим гражданам азербайджанского происхождения изучить грузинский язык. Таким образом, мы стали открывать школы. Первой была школа в Марнеули.
Самое интересное - за партами сидят люди разных возрастов. Мы видели за партой ребенка 7 лет, который старательно, красиво выводил буквы, и тут же рядом сидел взрослый парень, который пришел учиться писать на грузинском. Но в этих школах учат не только грузинскому. Есть группы, в которых изучают английский язык. То есть кто-то изучает английский язык, кто-то - грузинский.
- Вас можно только благодарить за такие начинания. Знание грузинского языка сегодня одна из самых злободневных проблем азербайджанского населения.
- Интересно, что инициатива этого проекта исходила от самих азербайджанцев. Почему многие из них не знают грузинского? Да потому, что в советские годы все наши граждане негрузинского происхождения, как правило, учились в русских школах. И очень многие из них просто не знали грузинского языка. Тогда это было необязательно. А потом уже при окончании многие разъезжались. Так как в высших учебных заведениях у нас образование было все-таки, в основном, на грузинском языке. Правда, были какие то облегченные варианты при поступлении для людей, окончивших русский сектор. Но дальше образование было на грузинском. Значит, они все-таки на каком-то уровне должны были знать грузинский язык. А если нет, то эти люди обычно уезжали в Москву, Ленинград, Баку, Ереван. Сегодня мы очень не хотим терять наших граждан, и они тоже хотят жить у себя дома. Сейчас, когда уже появились возможности в нашей стране получить нормальное образование, эти люди смогут это сделать у себя на родине.
- Кстати, об образовании. Как получилось, что вы выбрали такую сферу науки, как тюркология?
- Так уж вышло. Вы знаете, это своего рода наша семейная традиция. Один из моих близких родственников был директором Института востоковедения, известным арабистом, академиком. Еще один мой родственник, тоже близкий, был тюркологом, им написано много книг о жизни и творчестве Джалаледдина Руми. Наверное, все это и сыграло роль в выборе моей профессии. Кроме того, все это мне было интересно. Потому что Турция все-таки соседняя страна, с которой, правда, в советские годы у нас никаких отношений не было. Несмотря на то, что мы имели общую с Турцией границу, перейти ее было просто невозможно. Для того чтобы попасть в Турцию, мы должны были тогда лететь через Москву, и не очень многим это удавалось. Сейчас все совершенно по-другому. Поменялась наша жизнь, наши отношения возобновились. Сегодня для нас даже отменен визовый режим в Турции и рейсы ежедневные. И самолеты летят всегда полные.
Что касается науки - раньше, между прочим, в советские годы у нас в университете факультет тюркологии всегда был довольно сильным. Вообще наш факультет востоковедения славился своими педагогами. Грузинская тюркология как наука существует с XIX века. Первым грузинским тюркологом был Дмитрий Бакрадзе. У него есть исследование по Турции. А еще раньше, при Екатерине II, у нее был большой интерес, вы знаете, к Турции, в Стамбул был послан Бараташвили - грузин по происхождению, который в то время поехал изучать землепользование и административную систему Турции. Вернувшись из Турции, он составил доклад, который был преподнесен императрице. Наверное, Бараташвили и был первым тюркологом. В дальнейшем, уже в советские годы, когда в университете открылся факультет востоковедения, у нас уже были и арабисты, и тюркологи, и иранисты. Там преподавали такие прекрасные педагоги, как Сергий Джикия, который, между прочим, получил образование в Турции, - тогда это еще было возможно, потом уже границы закрылись.
- Интересно, что, несмотря на многолетнюю изолированность, сегодня у Грузии с Турцией очень хорошие отношения как в политической, так и экономической сферах.
- Это естественно, ведь мы имеем общую границу, да и дело не только в общей границе. В Турции проживает очень много грузин. Цифры называются разные. От полутора до 4 миллионов. Между прочим в Стамбуле есть район, где компактно проживают грузины. В Бурсе их очень много. Многие из грузин занимают достаточно высокие должности. Некоторые сохранили язык, культурные традиции, что говорит о толерантности, они гордятся своим грузинским происхождением. И в то же время очень любят Турцию. Мухаджиры, которые появились в Турции в XIX веке, очень благодарны этой стране. Так как они считают, что их там хорошо приняли, предоставили наилучшие земли. И они все время повторяют, что у них никогда не было препятствий в карьере из-за своего происхождения. Естественно, они очень за это благодарны Турции.