Çərşənbə axşamı, 07:13
Hər şey dövr edir. Türkiyənin Ana Yasa Məhkəməsi ölkənin Əsas Qanununun mətninə edilmiş əlavə və dəyişiklikləri sonunju dəfə düz 26 il əvvəl ləğv edib. Ondan bu yana Ankarada, hətta unutmuşdular ki, bunu nejə etmək olar. Anjaq iyunun 5-də daxili siyasi çaxnaşmalar hər şeyi kökündən dəyişərək, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (AKP) tərəfdarlarını məyus etdi. Halbuki AKP-nin ötən il gerçəkləşdirilmiş seçkilərdəki qələbəsi baş nazir Rəjəb Tayyib Ərdoğanın kursunun sarsılmaz olduğuna inam yaradırdı.
Baş nazirin tərəfdarlarının xeyrinə işləyən başqa bir arqument isə 2007-ji ildə ölkə başçısının seçilməsi prosedurunun dəyişdirilməsi qərarının ləğvini tələb edən müxalifətçi jümhuriyyətçi Xalq Partiyasının (JHP) iddiasının Ana Yasa Məhkəməsi tərəfindən rədd edilməsi olmuşdu. Həmin qərarla məhkəmə hakim partiya ilə münaqişəyə getməmək üçün növbəti dəfə Konstitusiyanın mətninin dəyişdirilməsinə "xeyir-dua" vermişdi. Bunun nətijəsində Türkiyə tarixində ilk dəfə olaraq, prezidentin parlament tərəfindən deyil, birbaşa xalq tərəfindən seçilməsi qərara alınmışdı.
Düşünülürdü ki, Ana Yasa Məhkəməsi Əsas Qanunun üzərində nəzarət üzrə səlahiyyətlərini baş örtüsünün, yəni hijabın bağlanmasını qadağan edən bəndin ləğvi üzrə qərara qarşı da tətbiq etməyəjək. Anjaq 1982-ji il 2008-ji ildə bir daha təsdiq olundu. Ölkənin Ana Yasa Məhkəməsi 9 səs lehinə və 2 əleyhinə olmaqla parlament tərəfindən Əsas Qanunun ali məktəblərə hijabla gəlməyi qadağan edən 10-ju və 40-jı maddələrinə edilmiş və prezident tərəfindən təsdiq edilmiş düzəlişi ləğv etmək barədə qərar qəbul etdi. Məhkəmənin qərarının mətnində açıq-aydın bildirilir ki, bu düzəlişlər Konstitusiyanın "toxunulmaz" maddələri sırasında olan və ölkənin dünyəvi quruluşundan bəhs edən 2-ji maddəsini pozur.
Əslində isə məhkəmənin hijab məsələsi ilə bağlı qərarı mübahisəlidir. Çünki qanunverijiliyə görə, Ana Yasa Məhkəməsi Konstitusiyaya düzəlişləri yalnız fikir səhv və ya qeyri-dürüst izah olunduqda  və ya parlament tərəfindən qərar düzgün olmayan qaydada qəbul edildikdə ləğv edə bilər. Sözügedən halda bu pozuntuların heç birisinə təsadüf edilməyib. Anjaq məhkəmə daha irəli gedərək, edilmiş düzəlişlərin özünün formalaşdırılmasının Əsas Qanunun başqa maddələrinə uyğun olub-olmamasını araşdırıb.
Türkiyədə birjə dəfə olan insan bu ölkədə dinin ijtimai həyatda hansı önəmli yer tutduğunu aydın başa düşür. Hələ ötən yüzilliyin 90-jı illərində heç kim inanmırdı ki, Türkiyənin hansısa partiyası təkbaşına hökuməti formalaşdıra bilər. Anjaq siyasi fəaliyyətinə məhz islamyönümlü və məhz həmin Ana Yasa tərəfindən qadağan edilmiş partiya sıralarında fəaliyyətə başlamış Rəjəb Tayyib Ərdoğan islam dəyərlərinə hörmət etmək uğrunda çıxış edən siyasətçilərin islahatçı qanadını öz ətrafında birləşdirə bildi.
Bunun nətijəsi isə 2002-ji ildə hakimiyyətə gəlmək və son seçkilərdə seçijilərin, demək olar ki, 47 faizinin dəstəyini qazanmaq oldu. Ərdoğanın son seçki kampaniyası onun hijaba qadağanı aradan götürəjəyi barədə verdiyi sözlərlə yadda qaldı və fəaliyyəti dövründə o bunu yerinə yetirməyə çalışdı. Anjaq alınmadı. Buna hətta dövlət başçısı olan Abdulla Gülün hakim partiyanın keçmiş üzvü və Ərdoğanın yaxın dostu olması da yardım edə bilmədi. Yəni, parçalanmış müxalifətin edə bilmədiyini Konstitusiya Məhkəməsi bajardı.
Son bəyanatların təhlili açıq göstərir ki, hakimiyyətin məhkəmə və qanunveriji qanadları arasındakı hijabla bağlı qarşıdurma uzun çəkəjək və parlamentdə səslərin çoxunun sahibi olan hakim partiya asanlıqla geri çəkilməyəjək. Bu qərara qanunveriji və ijra hakimiyyətlərinin təmsilçilərinin kəskin mənfi rəy bildirməsi bunun sübutudur.
Türkiyənin yüksək məhkəmə instansiyası sayılan və qərarları müzakirəyə şamil olunmayan Ana Yasa Məhkəməsinin isə əlində daha bir təsir aləti var. Bu, hakim partiyanın bağlanması və AKP-nin onlarla funksionerinin, o jümlədən baş nazir Rəjəb Tayyib Ərdoğanın fəaliyyətinə beş illik qadağa qoyulması ilə bağlı davam edən məhkəmə prosesidir. Türkiyə Konstitusiyasına görə, Ana Yasa Məhkəməsinin qərarı yalnız onun özü tərəfindən ləğv edilə bilər. Bu isə o deməkdir ki, hijabın bağlanmasına qoyulan qadağanın ləğvinə təkrar təşəbbüsün taleyi indidən bəllidir.
Bunun nətijəsində başıbağlı tələbə qızlar artıq ali məktəblərə daxil ola bilmirlər. Bu başıbağlılardan biri də Türkiyənin indiki birinji xanımı Hayrunnisə Güldür. O, bir zamanlar qadağanı aradan götürmək üçün, hətta Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinə də mürajiət etmişdi. Rektorlar arasında başıbağlı tələbələri ali məktəblərin ərazilərinə buraxajaqlarını deyənlər də var və onların haqqında jinayət işinə başlanajaq,  son nətijədə onlar öz iş yerlərini itirəjəklər.
İndi Ankaranın siyasi kuluarlarında ən fəal müzakirə edilən ssenarilərdən biri referendumla Türkiyənin yeni Konstitusiyasının qəbulu və həmin Konstitusiyada hijabın qadağan edilməsi ilə bağlı maddənin yerli-dibli çıxarılmasıdır. Anjaq artıq indidən aydındır ki, Konstitusiya Məhkəməsi ölkənin üçünjü Konstitusiyasının qəbul edilməsinə də mane olajaq.
Baş verənlərlə bağlı Türkiyə baş prokuroru Əbdürrəhman Yalçınqayanın bir neçə aylıq sükutdan sonra verdiyi ilk bəyanat maraqlı görsənir. Hazırda məhz Yalçınqayanın iddiası əsasında AKP-nin fəaliyyətinin qadağan edilməsi işinə baxılır. Yalçınqaya dolayısı ilə bildirib ki, AKP-nin hijaba qoyulan qadağaların ləğv edilməsi təşəbbüslərinə javab olaraq, Ərdoğana və onun rəhbərlik etdiyi partiyaya qarşı iş qaldırıb. Baş prokurorun fikrinjə, hijab qadağasının ləğv edilməsi tələbələr arasında xaosa səbəb olajaq, dini məsələlərə dövlətin nəzarətini zəiflədəjək. Bu da öz növbəsində dövlətin demokratik qurujuluğu və hüquqi recimini sarsıdajaq.
Lakin hökumətin javabı da özünü çox gözlətmədi. İlk reaksiya həmin gün baş nazirin müavini Jəmil Çiçək tərəfindən gəldi. O bildirdi ki, hökumət hijab üzrə məhkəmə qərarının tam mətninin açıqlanmasını gözləyir. Bundan sonra hakim partiyanın təjili ijlası çağırılıb. İjlasın yekununu bir jümlə ilə ifadə etmək olar: "Ana Yasa Məhkəməsinin zərbəsi hakim partiyaya deyil, parlamentə vurulub və buna parlament də javab verməlidir". Bununla da AKP zərbənin ağırlıq mərkəzini qərarı məhkəmə tərəfindən ləğv edilmiş parlamentə ötürüb. Həmin andan hijab məsələsində aparıjı oyunçu rol məhz parlament başçısı Köksal Toptanın boynuna düşüb. Ərdoğanın tərəfdarlarının fikrinjə, məhz o, hakimlərin fəaliyyətinə kəskin mənfi rəy bildirməlidir.
Qəribədir ki, sıralarında Ərdoğanın qatı düşmənləri də olan müxalifət Konstitusiya Məhkəməsinin qərarını böyük hay-küylə dəstəkləmədi. Məsələn, Jümhuriyyət Xalq Partiyasının (JHP) lideri, Dəniz Baykal sadəjə "Ana Yasa Məhkəməsinin mövqeyinə hörmət və sakitlik" çağırışı etdi. JHP lideri hətta təəssüf edib ki, hakim partiya müxalifətlə əməkdaşlıq etmək istəmədiyindən, "işlər bu qədər uzağa gedib".
Həmçinin, parlamentin hüquqi məsələlər üzrə komissiyasının başçısı Əhməd İyimaya təşəbbüs qaldırıb ki, parlamentə "lazım olanda Konstitusiya Məhkəməsinin qərarına veto qoymaq hüququ verilsin". Onun fikrinjə, parlament üzvlərinin üçdəbirinin ərizəsi əsasında deputatların beşdəüçünün dəstəkləməsi ilə Konstitusiya Məhkəməsinin qərarı "dondurula və ya ləğv edilə" bilər. İyimayanın fikrinjə, parlamentin bu jür qərarı beş il ərzində məhkəməyə çıxarılmamalıdır. Anjaq bu radikal təşəbbüs hələ ki hökumət tərəfindən dəstək qazanmayıb.
Daha bir oricinal təşəbbüs Milliyyətçi Hərəkat Partiyasının sədri Dövlət Baxçalının dilindən səslənib. O, hakim partiyaya özünü klonlaşdırmağı, yəni bölünməyi təklif edib və onun fikrinjə, bu, Ərdoğanın tərəfdarlarının əsas hissəsinin siyasi fəaliyyətinə qadağan qoyulmasının qarşısını ala bilər. Dövlət Baxçalı düşünür ki, AKP fraksiyasında olan deputatlar yeni partiyanın bayrağı altına keçməlidirlər. Bu da indiki hökumətin mövjudluğunu davam etdirməsinə imkan yaradır. Köhnə partiyada isə şəxsiyyətlərinə qarşı siyasi sanksiyalar tətbiq edilməsi mümkün olan adamlar qalmalıdır. Əgər həmin siyasi strukturu Konstitusiya Məhkəməsinin AKP ilə bağlı qərarının açıqlanmasına qədər yaratmaq mümkün olarsa, onda bu partiya hüquqi baxımdan Ərdoğanın partiyasının varisi sayılmayajaq. Başqa sözlə, 300-ə yaxın parlament üzvü hər şeyə "ağ vərəq"dən başlaya biləjək. Baş nazir əgər özü "siyasi fəaliyyətinə qadağa" qərarından yaxa qurtara bilməsə də, onun yaratdığı partiya yaşayajaq.
Eyni zamanda, Dövlət Baxçalı Konstitusiya Məhkəməsini "siyasi qərarlar" qəbul etməkdə günahlandıran hakim partiyanı dəstəkləyib. Parlamentdə çıxış edən MHP başçısı bildirib ki, "yüksək məhkəmə qurumu Ana Yasa səlahiyyətini aşıb və müxalifətin tərəfdarı kimi çıxış edib". Daha sonra Baxçalı vurğulayıb: "Heç bir məhkəmə orqanı fəaliyyətdə olan Konstitusiyanın bəndlərini qadağan edə bilməz. Bu, qanunsuzdur və qarşısı alınmalıdır".
Türkiyə Böyük Millət Məjlisinin başçısı Köksal Toptana gəldikdə isə o, hakim partiyanın "xəyallarını puç edib". AKP ondan ölkənin Konstitusiyasının yeni redaksiyasının müzakirəsi üzrə təkliflər gözləyirdi. AKP-nin özü "məhkəmənin və prokurorluğun hədəfi" altında olduğundan, bu məsələ ilə bağlı fəallıq göstərmək istəmir və barəsində yeni-yeni narazılıq mənbəyi yaratmaq istəmir.
Anjaq Köksal Toptan bildirib ki, bu siyasi çəkişmələri ölkəni yalnız ikipalatalı parlament reciminə keçirdikdən sonra dayandırmaq olar. Onun fikrinjə, 1961-1980-ji illər arasında Türkiyədə mövjud olmuş Senat (yuxarı palata) institutu bərpa edilməlidir. Bununla da qanunveriji orqan qəbul edilən qərarları daha müfəssəl öyrənə bilər. Və ölkənin bütün siyasi qüvvələrinin mövqeyi maksimum nəzərə alınar. Həmçinin, qəbul edilən qərarların Əsas Qanuna uyğun gəlib-gəlməməsi üzərində nəzarət funksiyası da Senata verilər ki, bu da Konstitusiya Məhkəməsinin önəmini xeyli aşağı salar.
Baş nazir Rəjəb Tayyib Ərdoğan isə bildirib ki, parlament tərəfindən qəbul edilmiş qərarlar xalqın mövqeyidir və yüksək qanunveriji orqan məhkəmə önündə deyil, yalnız seçijilər qarşısında hesabat verir. "Xalqdan başqa heç kim parlamentdən javab tələb edə bilməz və heç kim də millət vəkilləri tərəfindən təsdiq edilmiş qərarı müzakirəyə çüıxara bilməz", - deyə Ərdoğan bildirib ki, hijab məsələsi arxada qalmalıdır. Baş nazir misal kimi Türkiyə Jümhuriyyətinin yaradıjısı Mustafa Kamal Atatürkün də çətin tarixi günlərdə "parlamentin qapısını döydüyünü" xatırladıb.
Nəhayət, iyunun 10-da parlamentdə çıxış edən Ərdoğan ölkədə gərginliyin artması ilə bağlı müxalifətçi JHP-ni günahlandırıb. Onun fikrinjə, JHP hakimiyyətin ayrı-ayrı qanadları arasında münaqişə yaratmağa jan atır. Bununla yanaşı, baş nazir və onun tərəfdarları bir daha Konstitusiya Məhkəməsini səlahiyyətlərini aşmaqda qınayıblar. "Hakimlər Konstitusiya quruluşunda onlara həvalə edilməyən rıçaqlardan yapışmamalıdırlar. Bu, ölkənin demokratik quruluşuna xələl gətirir",- deyə Ərdoğan vurğulayıb. Daha sonra AKP lideri sualla mürajiət edib: "Hökumət və parlament yanlış iş görəndə seçki qutularından javablarını alırlar. Hakimlər səhv edəndə onların javabını kim verəjək?". Türkiyə hökumətinin başçısı yekun çıxışında tərəfdarlarını təmkinli olmağa çağırıb. Başda baş nazirin müavini Jəmil Çiçək olmaqla AKP funksionerləri də tərəfdarlarını təmkinə çağırıblar. Jəmil Çiçək bildirib ki, "soyuqqanlı davranış hakim partiyanın fəaliyyətini qadağan etmək istəyən Konstitusiya Məhkəməsinin növbəti zərbəsinin qarşısını almağa imkan verər".
Bu sübut edir ki, növbədənkənar parlament seçkiləri ideyası bununla da kağız üzərində qaldı. Çünki Ərdoğan və tərəfdaşları anlayır ki, seçkilərdə, hətta böyük qələbə məhkəmənin qərarına təsir göstərməyəjək. Türkiyə artıq 2009-ju ilin bələdiyyə seçkiləri astanasındadır. Və bu ərəfədə hijab məsələsində müxalifətin bir qisminin dəstəklədiyi Ərdoğanın partiyası öz xeyrinə daha bir xal qazanıb. AKP-nin "injidilmiş partiya" imiji siyasi rəqiblərinin son istehkamlarını  dağıtmağa şans yaradıb. Beləliklə, Ana Yasa Məhkəməsi Ərdoğanın xeyrinə işləyib və baş nazir bütün addımları ilə bu faktı öz partiyası üçün istifadə etməyə çalışır.

Everything falls back into place. It was 26 years ago exactly that Turkey's Constitutional Court last revoked corrections and amendments to the country's Constitution. Since then many people in Ankara have forgotten that this is even possible. However, on the morning of 5 June the domestic political balance of forces changed radically, disappointing supporters of the ruling Justice and Development Party (AK Party) whose election victory last year inspired confidence in the unshakeable course of Prime Minister Recep Tayyip Erdogan. Another argument in favour of the prime minister's supporters was the Constitutional Court's decision to reject the 2007 lawsuit of the opposition People's Party that called for the changes to the procedure for electing the head of state to be revoked. Preferring to avoid confrontation with the ruling party, the court gave the go-ahead once again to changes in the text of the Constitution. As a result, for the first time in the history of Turkey presidents were not elected by parliament but directly by the voters. It looked as though the country's supreme judicial body was not going to use its powers to affect changes to the Constitution on lifting the ban on women wearing head coverings either. However, the year 1982 was repeated in 2008. By nine votes in favour and two against the Constitutional Court revoked the amendments to the 10th and 42nd articles of the Constitution passed by parliament and confirmed by the president, which proposed lifting the ban on wearing the headscarf in higher education institutions. The court's verdict says clearly that the amendments contradict the second article of the Constitution (which is one of the inviolate articles) on the secular foundation of the state.
The decision on the headscarf by Turkey's Constitutional Court is highly debatable, as, under legislation, the Constitutional Court has the right to revoke constitutional amendments only if they are found to be "wrongly formulated" or "parliament has followed the wrong procedure for adoption". Neither applied in this case. But the court went further, analysing the formulation of the amendments made and their correspondence with the articles of the Constitution.
Whoever has visited Turkey, even if only once, will have seen the important place of religion in the country's social structure. In the 1990s no-one believed that any party in Turkey could form a government on its own. However, Recep Tayyip Erdogan, who began his political career in pro-Islamic parties, later banned by the same Constitutional Court, managed to gather around himself a reforming wing of politicians who favoured respect for Islamic values. And the result was that they came to power in 2002 and gained the support of almost 47 per cent of the electorate at the last elections. Erdogan's last election campaign was memorable for his promise to lift the ban on the hijab (or headscarf) which he tried to keep. It did not work out. It didn't even help that the head of state is a former member of the ruling party and close friend of Erdogan - Abdullah Gul. The Constitutional Court has done what the shattered opposition could not.
Analysis of the latest statements shows clearly that the conflict over the hijab between the judicial and legislative branches of power will be long drawn out and the ruling party, which has a majority in parliament, will not give up easily. This is confirmed by the very negative reaction of the representatives of the legislative and executive authorities.
Meanwhile, the Constitutional Court, which is considered the supreme judicial body in Turkey, whose decisions are not open to discussion and certainly not revocation, has one more ace up its sleeve - the continuing legal process to close the ruling party and place a five-year ban on dozens of AK Party officials being involved in politics, including the cabinet chief Recep Tayyip Erdogan. Under the Turkish Constitution, decisions of the Constitutional Court can be revoked only by the court itself. This means that the fate of a repeat initiative to lift the headscarf ban is practically already decided.
As a result female students who cover their heads cannot enter university campuses. Turkey's first lady, Hayrunnisa Gul, falls into this category. In her time she has even appealed to the European Court for Human Rights in an attempt to lift the ban. Vice-chancellors, of whom there are a fair few, who allow students wearing headscarves to enter university campuses will be held criminally responsible and lose their jobs.
One of the scenarios for the development of the situation most actively discussed in the political corridors of Ankara is passing a new Turkish Constitution at referendum which would allow the ban on the hijab to be cut off at the root. However, it is now clear that the Constitutional Court would interfere in the process of adopting a third constitution.
The first comment for several months from Turkey's prosecutor general, Abdurrahman Yalcinkaya, is interesting in this regard. It is on the basis of his lawsuit that the ban on the activity of the AK Party is being considered at present. Abdurrahman Yalcinkaya indirectly admitted that he initiated the case against Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and his party in response to the AK Party initiative to lift the headscarf ban. According to the prosecutor general, lifting the ban on the headscarf will be the starting point for the differentiation of students and will create a chaotic atmosphere, while the weakening of state control over religious issues in turn does not fit with the democratic foundations and legal regime of the state.
The government's response was not long in coming. The first reaction came the same day from Deputy Prime Minister Cemil Cicek who said that the government is waiting for the publication of the full text of the legal ruling on the hijab. Straight after this, an extraordinary sitting of the ruling party was called. Its outcome can be summed up in the phrase, "The Constitutional Court struck a blow not against the ruling party but against parliament which must gives its response." In this way the AK Party deflected the blow onto parliament whose decision had been revoked by the court.
From this moment the key figure in the headscarf story has been Koksal Toptan, who should have given a harshly negative assessment of the judges' actions, according to Erdogan's supporters' plan.
Strange as it may seem, the opposition, which includes avowed opponents of Erdogan, has not been loud in its support for the Constitutional Court. For example, the chairman of the Republican People's Party, Deniz Baykal, kept to "a call for calm and respect for the Constitutional Court". He expressed his regret that the ruling party, rejecting cooperation with the opposition, "had gone so far".
At the same time the head of the parliamentary commission on legal issues, Ahmet Iyimaya, proposed that parliament should have the power "when necessary to veto decisions of the Constitutional Court". According to his plan, decisions of the Constitutional Court could be "frozen or revoked" if one-third of the total number of members of parliament submitted a written request which was then approved by three-fifths of deputies. The decision could not be considered for another five years, Iyimaya proposes. However, this radical initiative has yet to receive support from the government.
The chairman of the Nationalist Movement Party, Devlet Bahceli, made another original proposal - to clone the ruling party which, he says, would get round the introduction of a political ban on most of Erdogan's supporters. According to Devlet Bahceli, deputies in the Justice and Development Party faction should join the new party which would allow the current government to continue. Just those people against whom political sanctions might be introduced would remain in the old party. And since the new political structure would be created before the pronouncement of the Constitutional Court decision, the party would not be considered the legal successor to Erdogan's party. So, more than 300 members of parliament would start work with a clean slate. Although the prime minister himself cannot avoid "a ban on political activity", his child - the ruling party - will be saved. At the same time, Devlet Bahceli supported the ruling party in accusing the Constitutional Court of taking "political decisions". Speaking in parliament, Bahceli said that "the supreme judicial body has exceeded its constitutional powers and spoken on the side of the opposition". "No judicial body has the right to revoke clauses in the current Constitution. This is illegal and must be stopped."
As for the speaker of the Grand National Assembly (parliament), Koksal Toptan, he has "disappointed" the ruling party which expected him to publish proposals to discuss a new version of the country's Constitution. The AK Party itself, which is "the target of the courts and prosecutor's office", is trying in the current situation not to turn a new wave of dissatisfaction against itself.
Koksal Toptan said political passions could be relieved only by a move to a two-chamber parliamentary system. He said that the institution of a Senate (upper chamber), which existed in Turkey from 1961 to 1980, should be restored. In this way the legislative body would discuss in more detail the decisions taken and the position of all political forces would be taken into account as far as possible. At the same time the Senate would have the function of overseeing that parliament's decisions corresponded to the spirit of the Constitution, which would reduce the importance of the Constitutional Court.
Prime Minister Recep Tayyip Erdogan himself said that the decisions passed by parliament are the position of the people, implying that the country's supreme legislative body is answerable only to the voters, not to the judges. "No-one but the people can hold parliament to account or discuss decisions passed by parliament," Erdogan said, stressing that the headscarf problem should be in the past. As an example, the prime minister cited the fact that Mustafa Kemal Ataturk, founder of the Turkish Republic, "knocked on the doors of parliament" in the darkest days of history.
Finally, on 10 June in parliament Recep Tayyip Erdogan accused the opposition Republican People's Party of stirring up passions in the country and trying to create conflict between the branches of power. The prime minister and his supporters also accused the Constitutional Court of exceeding its authority. "Judges do not have the right to use levers which are not assigned to them by the constitutional order. This violates the democratic foundations of the country," Recep Tayyip Erdogan said. He went on to ask, "If the government or parliament makes an error, they receive the appropriate response at the ballot box or in the courts. Who will respond to the judges when they make an error?" In conclusion the prime minister called on his supporters to show restraint. Several AK Party officials made the same plea, including Deputy Prime Minister Cemil Cicek, who said that "keeping a cool head will allow us to ward off the next blow from the Constitutional Court in the form of a ban on the activity of the ruling party".
This shows that the idea of holding extraordinary parliamentary elections remains on paper only, as Erdogan and his supporters realize that even a greater victory in general elections will have no influence on the judges. On the threshold of municipal elections in 2009, Erdogan's party, supported on the hijab question by some of the opposition, has garnered another point in its favour, while the image of a "wounded party" allows the AK Party to storm the final bulwarks of its political opponents. The Constitutional Court has played into Erdogan's hands and it is now time to make the most of this, which is basically what the prime minister is doing.