Çərşənbə axşamı, 14:52
Dörd ölkə prezidentinin toplantıya qatılmamasına baxmayaraq, MDB-nin sammiti kifayət qƏdƏr səmərəli alındı
«G-8» toplantısını dəbdəbəli ziya-fətlə müqayisə etsək, MDB üzvlərinin qeyri-rəsmi sammitini ailə üzvlərinin sakit şam süfrəsi adlandıra bilərik. İyulun 21-22-də Moskvada keçirilən «qalstuksuz görüş»un təşəbbüskarı Rusiya Prezidenti Vladimir Putin idi. İlk olaraq o, sammitə qatılmaq üçün Rusiyaya gələn dövlət başçılarını Rublevo-Uspensk şosesində yerləşən «Priçal» restoranında qonaq etdi. Səhərisi gün isə Moskva Mərkəzi İppodromuna dəvət alan qonaqlar, burada təşkil olunmuş çox maraqlı bir yarışı - Rusiya prezidentinin mükafatı uğrunda keçirilən at yarışını izləmək imkanı qazandılar.
Həmin gün uğur Azərbaycan və Rusiyanın üzünə güldü. Yarışın qalibini, hətta fotofiniş də müəyyənləşdirə bilmədiyindən, Azərbaycan ayğırı Eşqiyyə birinciliyi Rusiyanın kəhər atı Satellitlə böldü.
Sammitin ən formal hissəsinə gəlincə, birdən-birə dörd prezidentin tədbirə qatılmaması əhvalı pozmaya bilməzdi. Qeyd edək ki, əvvəlcədən Qırğızıstan, Moldova, Özbəkistan, Belorusiya, Azərbaycan, Tacikistan və Qazaxıstan sammitdə iştirak edəcəklərini təsdiqləmişdilər.
Gəlməyənlərin versiyaları...
Son anadək tərəddüd içində olan Gürcüstan və Ukrayna prezidentləri sonda toplantıya qatılmamaq qərarına gəldilər. Bəzi informasiya agentlikləri, hətta Mixail Saakaşvilinin kortejinin aeroportun girəcəyindən geri qayıtdığını xəbər verir. Viktor Yuşşenkonun sammitə qatılmaqdan imtina etdiyi isə, görüşün başlanmasına cəmi bir neçə saat qalmış məlum oldu.
Belə tədbirlərdə çox nadir hallarda iştirak edən Türkmənistan lideri Saparmurat Niyazov da Moskvaya gəlmədi. Onun mətbuat xidmətinin məlumatına görə, prezident Xəzər dənizində dincəlməklə yanaşı, İran Prezidenti Mahmud Əhmədinejadla görüşə hazırlaşır.
Sammitə qatılmayanlar arasında ən «günahsız» səbəb Ermənistan prezidenti Robert Köçəryana məxsus idi: nəfəs yollarının kəskin virusa yoluxması.
Beləliklə, mətbuatda uzun müddət müzakirə obyektinə çevrilmiş Moskvada İlham Əliyev-Robert Köçəryan görüşü baş tutmadı.
Mixail Saakaşvilinin həmkarları ilə görüşə qatılmamasının səbəbi də maraqlı idi və bununla bağlı bir neçə versiya səsləndirilir. Bəzi ekspertlər əmindirlər ki, Gürcüstanla Rusiya arasında münasibətlər kəskin şəkildə pisləşdiyindən, Saakaşvilinin Moskvaya gəlməsinin «yeri deyildi». Xatırladaq ki, sammit ərəfəsində Gürcüstan parlamenti gürcü-osetin və gürcü-abxaz münaqişə zonalarındakı Rusiya sülhməramlılarının oradan çıxarılması tələbilə çıxış edib. Bundan başqa, Gürcüstan rəhbərliyi bir müddət əvvəl yaşanmış «mineral-çaxır müharibəsi»ni xatırlayaraq, Rusiyanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzvlüyünə veto qoyduğunu açıqlayıb.
Üstəlik, bu ölkənin müdafiə naziri İrakli Okruaşvili çox vacib bir bəyanat verərək bildirib ki, Gürcüstan gürcü-abxaz və gürcü-osetin münaqişəsi zonalarında Tbilisinin hüquqi nəzarətinin bərpa olunmasınadək hərbi əməliyyatların başlanmayacağına dair razılaşmaya imza atmayacaq. Müdafiə naziri vurğulayıb ki, onun ölkəsi «gürcü-abxaz və gürcü-osetin münaqişə zonalarında hadisələrin istənilən cür inkişafına hazırdır».
Saakaşvilinin Moskvaya səfərdən imtinasına dair daha bir versiyanı Siyasi Ekspertizalar Üzrə Beynəlxalq İnstitutun direktoru Yevgeni Minçenko səsləndirib. Onun fikrincə, gürcü lideri, sadəcə olaraq, Rusiya Prezidenti Putinlə Gürcüstandan rus hərbi kontingentinin çıxarılması və bundan qaynaqlanan problemlərin müzakirəsinə hazır olmayıb.
Maraqlıdır ki, Cənubi Osetiya Respublikasının Rusiyadakı səlahiyyətli nümayəndəsi Dmitri Myedoyev «Rosbalt»a müsahibəsində bildirib ki, Saakaşvili Moskvaya səfərini «müharibə partiyası»nın təzyiqilə təxirə salıb və bununla da Tbilisinin münaqişələrin sülh yolu ilə həllinə sadiq olduğunu nümayiş etdirmək şansını əldən qaçırıb. Myedoyevin fikrincə, Gürcüstanda hakimiyyət tamamilə «müharibə partiyası»nın əlində cəmləşib və prezident «oyuncağa» çevrilib.
Bütün bunlarla yanaşı, sammit ərəfəsində Gürcüstanda daxili siyasi vəziyyətin də gərginləşdiyi nəzərdən qaçmamalıdır. Xatırladaq ki, məhz həmin ərəfədə prezident hökumətin istefaya göndərilməsi haqda qərar qəbul etmişdi. Nəticədə yalnız münaqişələrin həlli üzrə dövlət naziri Georgi Xaindrava və ətraf mühitin mühafizəsi naziri Georgi Papuaşvili «oyundankənar» vəziyyətdə qaldılar. Xaindravanın yerinə namizədin adı dərhal açıqlandı. Bu, uzun müddət Gürcüstan-Rusiya münasibətlərini kurasiya edən xarici işlər nazirinin müavini Merabu Antadzedir.
Bütün bunlar, M.Saakaşvilinin Moskvaya səfərinə mane olan səbəblərlə bağlı versiyalar idi. İndi isə gəlin görək, Viktor Yuşşenkoya Rusiyaya baş çəkməyə nə mane oldu. Rəsmi versiyaya görə, V.Yuşşenko artıq 3 aydır, hökumətin formalaşdırılması istiqamətində baş verən qalmaqallar və böhranlar fonunda, ölkəni tərk etməyi məqsədəuyğun saymayıb. Bu səbəbdən də Ukrayna lideri Putinə məktub ünvanlamaqla kifayətlənib. Məktubda V.Yuşşenko ikitərəfli münasibətlərin səmimiliyini və Kiyevin Rusiyanı özünün əsas strateji tərəfdaşı hesab etdiyini bildirib. Lakin bütün bunlara rəğmən, Yuşşenkonun MDB-yə açıq sezilən skeptizmlə yanaşdığı məlumdur. O artıq dəfələrlə bu qurumun perspektivsizliyini və onun hazırkı formada fəaliyyətinin effektsiz olduğunu bəyan edib. Yuşşenko Kiyevin MDB-nin 2005-ci ilin avqustunda keçirilən sammitində irəli sürdüyü təşəbbüslərin elə kağız üzərində qalmasından və reallaşmamasından da narazıdır. Bundan başqa, Kiyev də Tbilisi kimi, bu ilin əvvəlində MDB-ni tərk etmək məsələsini ciddi şəkildə müzakirəyə çıxarıb.
Bir cəhət də maraqlıdır ki, bəzi siyasətçilər və ekspertlər Yuşşenkonun sammitə qatılmamasının səbəbləri arasında onun buna hazır olmamasını da göstərirlər (Saakaşvili ilə bağlı olduğu kimi).  Ukrayna Regionlar Partiyasının nümayəndəsi, Ali Radanın deputatı Taras Çernovol də bu fikirdədir: ««Mən sizə Yuşşenkonun sammitə qatılmamasının əsl səbəbini açıqlayaram. Məsələ burasındadır ki, o, qətiyyən toplantıda iştiraka hazır deyildi. O, təkbaşına, silahdaşları olmadan müzakirələr aparmaq iqtidarında deyil. Xarici İşlər Nazirliyi və katiblik isə prezident üçün, hətta adi tezisləri belə hazırlamamışdı. Mən bu haqda dəqiq məlumata malikəm və bu, ümumilikdə diplomatik xidmətin iflası deməkdir».
Eyni zamanda, Yuşşenkonun Putinə ünvanladığı «üzrxahlıq» məktubunun kifayət qədər sülhsevər tonda olması göstərir ki, Kiyev Moskva ilə münasibətləri gərgin nöqtəyə gətirmək istəmir. Ukrayna hələ də iqtisadi cəhətdən Rusiyadan asılı vəziyyətdədir və bununla hesablaşmamaq mümkün deyil. İki ölkə arasındakı «qaz müharibəsi» hələ çözümdən çox uzaqdır. Bundan başqa, hazırda Ukraynada rusiyapərəst siyasi qüvvələr, konkret olaraq, Regionlar Partiyasının lideri Viktor Yanukoviç mövqelərini daha da möhkəmlətməkdədir.
MDB-nin sonu?
Moskvadakı qeyri-rəsmi sammitin bir çox analitiklərə MDB-nin sonunun çatması haqda proqnozlar üçün əsas verməsi təəccüblü deyil. Belə ki, hazırda qurumun dörd üzvü (Azərbaycan, Gürcüstan, Ukrayna, Moldova) digər dövlətlərarası strukturda - GUAM-da cəmləşiblər.
Məlum olduğu kimi, bir müddət əvvəl Kiyevdə keçirilən toplantıda bu qurum Demokrtiya və İqtisadi İnkişaf Uğrunda Təşkilata çevrildi. Moskvanın buna reaksiyası əsəbi oldu və Rusiya baş verənləri MDB-nin tezliklə «dəfn olunmasına» və Rusiyanın regionda mövqelərinin zəifləməsinə istiqamətlənmiş addım kimi qəbul etdi. Bütün bunlarla paralel olaraq, Rusiyanın özü də səylərini MDB-yə deyil, daha çox Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının möhkəmlənməsinə yönəldir.
MDB-yə sədrlik edən Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev sammitdə birlikdə islahatların aparılmasına dair öz proqramını təqdim edib. Bu layihə quruma üzv olan ölkələrin xarici işlər nazirliklərinə göndərilib və hazırda ekspertlər tərəfindən öyrənilir. Qazaxıstan liderinin fikrincə, MDB-də bütün qərarlar konsensus yolu ilə qəbul edilməli və onların həyata keçirilməsi məcburi olmalıdır. Bundan çıxış edərək, MDB-nin iş prinsipində kordinal dəyişikliklər edilməlidir və o, təxminən, «Böyük səkkizlik»ə oxşar quruma çevrilməlidir.
Bundan başqa, Nazarbayev öz həmkarlarına konkret əməkdaşlıq istiqamətlərinə üstünlük verməyi məsləhət bilib. Buraya miqrasiya siyasəti, nəqliyyat sistemi, təhsil sistemi, humanitar problemlər və s. aiddir. Rusiya isə bu müddəalara beynəlxalq məsələlərə vahid yanaşma və ümumi müdafiə siyasətinin yeridilməsini də əlavə edib. Qazaxıstan prezidenti xüsusi olaraq vurğulayıb ki, MDB-nin məqsədi üzvlərindən heç birinin diqqətdən kənarda qoymamaq və bütün üzvləri qane edən parametrlər müəyyənləşdirməkdir.
Bu mövqeyi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də dəstəkləyir. Rusiyanın RTR telekanalına müsahibəsində o bəyan edib ki, MDB-də islahatlar məsələsində bütün tərəflərin konsensusa gəlməsi vacibdir: «Hər bir ölkə bu və ya digər təşkilata üzvlüyü məsələsini, təbii ki, öz maraqları baxımından müəyyənləşdirir. Təşkilatda olmaq öhdəliklər götürmək, hüquq əldə etmək və bundan səmərə görmək deməkdir. Maraqsız bir təşkilatda və ya daim kiminsə təzyiqlərə məruz qaldığı qurumda təmsil olunmaq ağılsızlıqdır. Biz də istənilən quruma könüllü şəkildə üzv oluruq. Azərbaycan həm Avropa Şurasının, həm MDB-nin, həm İslam Konfransı Təşkilatının, həm İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvüdür, həmçinin, Asiyada etibarın möhkəmlənməsində, GUAM-da aktiv iştirak edirik. Yəni burada biri-digərini inkar etmir, əksinə, bu, Azərbaycana öz maraqlarını həyata keçirmək üçün əlavə imkanlar yaradır».
Beləliklə, belə qənaətə gəlmək olar ki, 4 ölkə rəhbərinin qatılmamasına baxmayaraq, ümumilikdə MDB-nin sammiti kifayət qədər səmərəli alınıb. O, bir daha mövqelərin tutuşdurulmasına imkan yaratdı və MDB ölkələri liderlərinin bu il keçiriləcək toplantısına özünəməxsus hazırlıq oldu. Qarşıdan gələn payızda birliyin 15 yaşı tamam olur və görünür, onun gələcək taleyi məhz onda həll olunacaq. Artıq birdəfəlik müəyyənləşdirmək lazımdır ki, bu təşkilatda islahatların aparılmasına ehtiyac var, yoxsa, artıq birlik dağılmaq ərəfəsindədir.

Неформальный саммит СНГ состоЯлсЯ без участия четырех президентов
Если "сборы" G8 можно сравнить с пышным застольем, то тогда неформальный саммит стран СНГ скорее похож на тихий скромный ужин в кругу семьи. Инициатором встречи "без галстуков", которая прошла в Москве 21-22 июля, стал президент России Владимир Путин. Сначала он попотчевал своих гостей яствами ресторана "Причал" на Рублево-Успенском шоссе, а на следующий день пригласил их на Центральный московский ипподром, чтобы посмотреть на весьма захватывающее зрелище - скачки на приз президента РФ.
Удача в тот день сопутствовала Азербайджану и России. Поскольку определить единого фаворита не смог даже фотофиниш, вороной азербайджанский жеребец Эшкия полюбовно разделил победу с российским гнедым жеребцом Сателлитом. Что касается самой формальной части саммита, то она была омрачена отсутствием сразу четырех президентов. С самого начала свое участие в форуме подтвердили только президенты Кыргызстана, Молдовы, Узбекистана, Беларуси, Азербайджана, Таджикистана, а также Казахстана.
Версии неприезда…
До последнего момента колебались и все-таки решили не приехать президенты Украины и Грузии. Ряд информагентств даже сообщили, что Михаил Саакашвили развернул свой кортеж в обратную сторону уже в аэропорту. Отказ Виктора Ющенко подтвердился буквально за несколько часов до начала встречи.
В Москве также не показался президент Туркменистана Сапармурат Ниязов, который вообще очень редко посещает подобные мероприятия. Его пресс-служба сообщила, что он отдыхает на Каспии и в то же самое время активно готовится к встрече с иранским президентом Махмудом Ахмадинежадом. Самая "безобидная" причина отсутствия оказалась у президента Армении Роберта Кочаряна - острое вирусное заболевание дыхательных путей. Так что встреча в Москве между Ильхамом Алиевым и Робертом Кочаряном, которая долго муссировалась в СМИ, так и не состоялась.
Конечно, более интересные причины для отказа от "свидания" со своими коллегами были у Михаила Саакашвили. Версий выдвигалось несколько. Первая из них сводилась к тому, что в условиях резко ухудшившихся отношений между Грузией и Россией этот приезд в Москву был, как говорится, "не в тему". Напомним, что накануне саммита грузинский парламент категорически потребовал убрать российских миротворцев из зон грузино-абхазского и грузино-югоосетинского конфликтов. Также грузинское руководство, помня о недавних "минерально-винных" войнах, заявило о том, что заблокирует вступление России в ВТО. Кроме того, грузинский министр обороны Ираклий Окруашвили сделал очень важное заявление, согласно которому Грузия не намерена подписывать соглашение о невозобновлении огня в зонах абхазского и югоосетинского конфликтов до восстановления там юрисдикции Тбилиси. Глава военного ведомства Грузии также подчеркнул, что его страна "готова к любому развитию событий в зонах абхазского и югоосетинского конфликтов".
Другую версию в числе многих выразительно озвучил директор Международного института политической экспертизы Евгений Минченко, который заявил, что, по его мнению, грузинский лидер просто не был готов к обсуждению с президентом Путиным всех вопросов, связанных с выводом российских миротворцев из Грузии, и вытекающих отсюда проблем.
Примечательно, что в то же самое время полномочный представитель Республики Южная Осетия в РФ Дмитрий Медоев в интервью "Росбалту" заявил, что Саакашвили отменил свой визит в Москву под давлением "партии войны", упустив возможность еще раз подтвердить приверженность грузинского руководства мирным принципам урегулирования конфликтов. По мнению Медоева, "партия войны" в Грузии "сосредоточила в своих руках необъятную власть, при которой президент становится марионеткой".
Кроме того, накануне визита оставляла желать лучшего и внутриполитическая ситуация в Грузии, где в отставку было отправлено правительство. В итоге "кабинетных пертурбаций" вне игры остались только министр по урегулированию конфликтов Георгий Хаиндрава и министр по защите окружающей среды Георгий Папуашвили. Причем на кресло Хаиндравы сразу же был объявлен претендент - заместитель министра иностранных дел Мераб Антадзе, который, кстати, долгое время курировал российско-грузинские отношения.
Что касается Виктора Ющенко, то он, по официальной версии, не решился покинуть своих коллег, замученных тщетными попытками наконец-то создать в стране работающее правительство, члены которого не передерутся после первого же заседания. Поэтому украинский лидер ограничился письмом Владимиру Путину, где заверил его в открытости отношений и в том, что Украина рассматривает Россию как главного стратегического партнера.
Впрочем, известно, что Ющенко относится к СНГ с плохо скрываемым скептицизмом. Он уже не раз заявлял о бесперспективности существования этой организации в ее нынешнем виде. Недоволен он и тем, что инициативы Киева, выдвинутые в августе 2005 года на саммите СНГ, так и не получили практически никакого развития. Более того, Киев, равно как и Тбилиси, ранее в этом году уже на полном серьезе обсуждал идею выхода из Содружества.
Примечательно и то, что среди причин отказа Ющенко приехать на саммит ряд политиков и экспертов (так же как и в отношении Саакашвили!) называли его неподготовленность к этому событию.
"Я расскажу вам настоящую причину, почему Ющенко не поехал на саммит, - заявил представитель Партии регионов депутат Тарас Черновол. - Он был совершенно не готов к нему. Он не может самостоятельно в живом режиме вести переговоры без помощи своих советников. А МИД и секретариат президента не подготовили ему даже простые тезисы. Я знаю это точно по проверенной информации. Это - паралич дипломатической службы в целом".
В то же время достаточно миролюбивый тон "извинительного" письма Ющенко к Путину свидетельствует о том, что Киев доводить отношения с Москвой до крайней точки явно не желает. Украина по-прежнему очень сильно зависит от России в экономическом смысле, и с этим невозможно не считаться. "Газовая война" между двумя странами еще далека от завершения. Более того, в данный момент в Украине все больше укрепляют свои позиции пророссийские политические силы, а именно Партия регионов Виктора Януковича.
Конец СНГ?
Неудивительно, что прошедший саммит дал многим аналитикам еще один повод для "выдачи" прогнозов о скором конце СНГ. Так, уже сейчас четыре члена Содружества (Грузия, Украина, Азербайджан, Молдова) состоят в другой межгосударственной структуре - ГУАМ. Как известно, недавно на встрече в Киеве этот союз был преобразован в Организацию за демократию и экономическое развитие. Реакция Москвы на это событие была весьма нервной - ее восприняли в качестве стремления как можно скорее "похоронить" СНГ и ослабить влияние России в регионе. Россия в свою очередь также все больше концентрируется на Шанхайской организации сотрудничества и своих партнерах по этой организации.
Впрочем, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, являющийся также председателем СНГ, предложил на саммите свою программу реформирования организации. Казахстанский проект реформирования СНГ был разослан по всем МИД стран-участниц и сейчас обсуждается их экспертами. По мнению казахстанского лидера, все решения СНГ должны приниматься на основе консенсуса и быть обязательными для исполнения. Исходя из этого, необходимо кардинально изменить принципы работы Содружества - оно должно стать чем-то вроде "большой восьмерки".
Кроме того, Назарбаев посоветовал своим коллегам сконцентрироваться на конкретных направлениях сотрудничества - миграционной политике, транспортной системе, образовательной системе, вопросах борьбы с вызовами сегодняшнего дня и гуманитарной проблеме. Россия добавила к этим пунктам выработку единого подхода в международных вопросах и создание общей оборонной политики.
Президент Казахстана особо подчеркнул, что целью СНГ является выход на параметры, которые удовлетворяли бы все стороны, "и государства не считали бы себя обделенными".
Такого же мнения придерживается и президент Азербайджана Ильхам Алиев. В интервью российскому телеканалу РТР азербайджанский лидер заявил, что при рассмотрении вопроса реформирования СНГ необходим консенсус всех стран.
- Каждая страна рассматривает членство в той или иной организации, естественно, исходя из своих интересов. Быть в организации - значит иметь обязательства, иметь права и иметь от этого выгоду. Глупо находиться в организации, которая неинтересна. Или в организации, где постоянно кто-то подвергается давлению. Мы же вступаем во все организации добровольно. Мы являемся и членом Совета Европы, и членом СНГ, и членом Организации исламской конференции, Организации экономического сотрудничества, мы также активно участвуем в процессе укрепления мер доверия в Азии, в ГУАМ. То есть одно другого не исключает, наоборот, это дает Азербайджану дополнительные возможности для продвижения своих интересов, - предельно откровенно пояснил позицию Баку Ильхам Алиев.
Таким образом, можно сделать вывод, что, несмотря на отсутствие четырех президентов, в целом саммит СНГ прошел довольно плодотворно. Он позволил еще раз сверить позиции и, наверное, стал своеобразной репетицией главной встречи лидеров стран СНГ в этом году. Грядущей осенью Содружеству исполняется 15 лет, и вот тогда, видимо, и будет решаться его дальнейшая судьба. Придется уже окончательно определиться, стоит ли реформировать организацию для того, чтобы сделать ее реальной интеграционной структурой, или признать, что она себя окончательно изжила. В любом случае ясно, что второго СССР из СНГ, к счастью, уже никогда не получится.