Böyük Britaniya ilə İspaniya arasında Gibraltar uğrunda mübahisə yenidən qızışır
Argentina ilə Böyük Britaniya arasında Folklend adaları uğrunda mübahisə ilə əlaqədar yaşanan son hadisələr yaddan çıxmamış, London əsrlərdir davam edən daha bir problemi də xatırlamalı olub. Söhbət İspaniya ilə Gibraltar uğrunda davam edən çəkişmədən gedir.
Cəmi 6,5 kvadratkilometr əraziyə malik və əslində, sahilyanı qala olan Gibraltarın (Platon onu Gerkules sütunları adlandırırdı, indi isə onu Qaya adlandırırlar) zəngin tarixi var. Ora kimlərin ayağı dəyməyib -  finikiyalılar, romalılar, vandallar, qotlar və mavrlar. O, uzun müddət Kastaliya krallığına, sonradan birləşmiş İspaniya krallığına  aid olub. Hər şey ispan mirası uğrundakı müharibədən sonra dəyişilib - Gibraltar ingilis və holland ordusu tərəfindən ələ keçirilib və 1713-cü ildə imzalanmış Utreht sülh müqaviləsilə tam şəkildə Britaniyanın nəzarətinə verilib. Bununla da o, imperiyanın Aralıq dənizindəki strateji forpostlarından birinə çevrilib. Sonralar İspaniya Gibraltar üzərində suverenliyini bərpa etməyə dəfələrlə cəhd göstərib. Amma onun bütün cəhdləri fiaskoya uğrayıb. İndi əsasən ya siyasi bəyanat, ya da İspaniya kral ailəsinin Britaniya monarxiyasının keçirdiyi mərasimlərə dəvətə etinasızlığı formasında ifadə olunan müasir cəhdləri də uğurlu saymaq mümkün deyil.
Beləliklə, Gibraltar iyulun 13-də Utreht sülh müqaviləsinin imzalanmasının 300-cü ildönümünü təntənə ilə qeyd edib. Madrid isə bu günü heç də sevinc dolu tarix saymır. İspaniya zaman-zaman Londonun Piriney yarımadasının müstəmləkəsinə tam son qoymasının vacibliyini dilə gətirsə də, britaniyalılar danışıqlara getmir. 30 minə yaxın əhalisi olan Gibraltar isə Böyük Britaniyanın xarici ərazisi sayılmaqda davam edir (əvvəllər sadəcə müstəmləkə adlandırılırdı).
İki ölkə arasında əsrlərdir davam edən mübahisə iyulun 24-də yeni mərhələyə qədəm qoyub. Bu, Gibraltar hökumətinin qayanın sahillərində süni rif tikmək qərarından sonra baş verib. Bu məqsədlə artıq sahilə betondan olan 70 blok yerləşdirilib. Hökumət bunu dəniz florası və faunası üçün ekoloji sistemin yaxşılaşdırılması cəhdi kimi təqdim edir. İspaniyalı balıqçılar isə tam fərqli fikirdədirlər. Dənizi dolanşıq üçün yeganə vasitə hesab edən insanlar bildirirlər ki, rif onların işinə mane olur - məsələn, balıq torlarını cırır. Avqustun 24-də İspaniya polisi sahilə yerləşdirilmiş beton blokları oradan yığışdırmaq qərarına gəlib. Bundan başqa, dalğıc-polislər suyun altında İspaniya bayrağı açaraq onun fonunda şəkil çəkdirib, sonradan həmin fotoları Twitter sosial şəbəkəsində yerləşdiriblər.
İspanlar bununla da kifayətlənməyiblər. Madrid Gibraltarla həmsərhəd olan buraxılış məntəqəsində gücləndirilmiş nəzarət sisteminə keçib. Gibraltarda dəbdəbəli istirahət zonasının tikintisi üçün qum aparan yük maşınları oraya buraxılmayıb. Nəticədə sərhəddə böyük piyadalar və avtomobil növbəsi yaranıb. İspaniya hökumətində sərhəddə bu cür nəzarətin tamamilə düzgün olduğunu düşünürlər. Bundan başqa, Madrid anklav ərazisinə girişin pullu olacağına (50 avro) dair də xəbərdarlıq edib.
Nəticədə Avropa İttifaqının icra və məhkəmə orqanlarına ünvanlanmış şikayətlərin ardı-arası gəsilmir. Gibraltar hökuməti növbələrdə qalmış və bundan narazı olan bütün vətəndaşlar adından Avropa Komissiyasına şikayət etmək qərarına gəlib. İnsanlar Madridin bu addımı ilə onların birləşmiş Avropada azad hərəkət etmək hüquqlarının pozulduğunu bildirirlər.
İspaniyanın Kənd Təsərrüfatı, Ərzaq Məhsulları və Ətraf Mühitin Mühafizəsi Nazirliyi isə öz növbəsində Gibraltarın ətraf mühitin mühafizəsinə dair razılaşmanı pozduğunu iddia edir və bu üzdən anklav rəhbərliyini məhkəməyə verib.
Qeyd etmək lazımdır ki, ispanlarla britaniyalılar arasında bu cür qarşıdurmalar əvvəllər də olub. Britaniyanın dəniz polisi tez-tez ispanlara məxsus balıqçı gəmilərini və mülki qvardiyasını sıxışdırır. Vaxtilə hava məkanı və idman sahəsində də qarşıdurmalar yaşanıb. Lakin hələ ki, tərəflər bütün belə halları xüsusi insident olmadan ötüşdürə bilirlər.
Bütün bunlarla yanaşı, Gibraltar ətrafında Britaniya-İspaniya qarşıdurmasının qızışmasının tamamilə başqa səbəbinin olduğu da bildirilir. Məsələ ondadır ki, Qaya vergi cənnəti, offşor ərazidir. Orada dünyanın hər yerindən təxminən 90 min bank və investisiya təşkilatı qeydiyyatdan keçib. Əsas gəlir mənbəyi maliyyə sektoru və onlayn kazinolardır. Gibraltara gedə bilmək üçün Britaniyanın xarici ərazilərinin vizası tələb olunur. Bununla yanaşı, sözügedən ərazi Böyük Britaniya vasitəsilə Avropa İttifaqının üzvüdür. Halbuki, Aİ-nin məsələn, ümumi kənd təsərrüfatı siyasəti və ya gömrük rüsumlarının tənzimlənməsi qaydaları Qayaya şamil olunmur. Gibraltarda gəlir vergisi tətbiq olunmur. Odur ki, İnternet vasitəsilə kazino işlədən şəxslər özlərini orada çox rahat hiss edirlər.
Bu arada son zamanlar offşorların dünya iqtisadiyyatının tənzimlənməsindəki roluna əhəmiyyətli dərəcədə yenidən baxılır. Bu, 2008-ci ildə yaşanmış qlobal iqtisadi böhrandan sonra gündəmə gəlib. Heç kim offşorları məhv etməyə hazırlaşmır. Lakin dünya iqtisadiyyatının elitası bank sirri və maliyyə axınlarına daha çox nəzarət edilməsinin, onlar haqqında ifnormasiyaların daha çox olmasının vacibliyi qərarına gəliblər. Çünki biznesi vergi və dövlətin təzyiqindən qoruyan sakit ada büdcə kəsirlərinin əsas səbəbkarlarından biri sayılmağa başlayıb. Avropanın bir çox ölkələrində olduğu kimi, İspaniyada böhran və işsizlik hökm sürürsə, Britaniyanın xaricdəki ərazisi əksinə, çiçəklənməkdədir. 2012-ci ildə Giraltarda iqtisadi artım 7,8% təşkil edib, işsizliyin səviyyəsi isə cəmi 2,5% olub. İspaniyada isə işsizlik 26%-dir. Gənclər arasında bu rəqəm daha yüksəkdir - 50%-dən çox. Anklavın hər bir sakininin illik gəliri İspaniya vətəndaşının gəlirindən təxminən 30 min çoxdur.
Beləliklə, İspaniya hökumətinin əməllərilə yalnız özlərini yox, bütünlükdə Avropa İttifaqını qoruduqlarına dair bəyanatında Brüsselin səsini eşitmək mümkündür. Avropalı siyasətçilərin təzyiqləri nəticəsində Gibraltar artıq şirkətlərə gəlir vergisinin tətbiq olunmaması qaydasını dəyişməli olub. İndi bu vergi 10% (müqayisə üçün qeyd edək ki, İspaniyada o, 30%-dir) təşkil edir. Bundan başqa, Aİ rəhbərliyinin təzyiqilə Gibraltar hesabların açılması qaydalarına yenidən baxmalı olub, bir sıra ölkələrdə maliyyə informasiyası mübadiləsinə dair müqavilələr imzalanıb, şirkətlərdən illik balans hesabatı vermələri tələb olunmağa başlanıb.
Amma görünən odur ki, bu tədbirlər kifayət deyil. İspaniyanın baş naziri Mariano Raxoy Avropa Komissiyasını Gibraltarda "Avropanın vergiqoyma, qaçaqmalçılıq və çirkli pulların yuyulması ilə bağlı qanunvericiliyinin tələblərinin pozulub-pozulmadığını yoxlamağa" çağırıb. İspanlar anklav ərazisindən milyonlarla keyfiyyətsiz tütün məmulatının daşındığını və bu ticarətin ildən-ilə genişləndiyini bildirirlər. Avropa Komissiyasının rəhbəri Joze Manuel Barrozu artıq sentyabrın əvvəlində Gibraltara sərhədçilərin yoxlanılması üçün xüsusi komissiyanın göndəriləcəyini bəyan edib. Yeri gəlmişkən, ondan bunu Devid Kemeron istəyib. Britaniyanın baş naziri əmindir ki, ispanların əməlləri siyasi məqsədlər daşıyır və Avropa İttifaqı vətəndaşlarının hüquqlarını pozur.
Bütün bunlarla yanaşı, sözügedən münaqişənin beynəlxalq arenaya çıxması ehtimalı da kifayət qədər realdır. Madrid artıq məsələnin BMT-də müzakirə edilə biləcəyini bildirir, üstəlik Argentinanı bu məsələdə öz tərəfinə çəkməyə çalışır. Bəzi məlumatlara görə, İspaniyanın xarici işlər naziri artıq gələn ay Buenos-Ayresə yollanmaq fikrindədir. O, Argentinada "müstəmləkəçi Britaniya imperiyasının qalıqlarının yox edilməsi" məsələsinin BMT-də qaldırılmasını müzakirə etməyi planlaşdırır.
Müşahidəçilər isə Madridin bu hədələrinin mənasız olduğunu bildirirlər. Birincisi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü olan London üçün bu qurumda müzakirə o qədər də qorxulu təsir bağışlamır. İkincisi, İspaniyanın özü də hələ ki, müstəmləkəçi keçmişindən tam qopa bilməyib və hələ də Mərakeşdə iki forposta sahibdir. Üçüncüsü, 2002-ci ildə Gibraltarda keçirilmiş referendumda anklav sakinləri İspaniyal ilə birgə idarə olunmanı yekdilliklə rədd ediblər. Yeri gəlmişkən, Folklend adalarının siyasi statusu ilə bağlı bu yaxınlarda keçirilmiş və səsvermə hüququ olan insanların 91%-nin qatıldığı referendumda seçicilərin demək olar ki, hamısı (99,8%-i) adaların Britaniyanın xaricdəki ərazisi kimi qalmasına səs verib. Nəhayət, dördüncüsü, Madridin özü də Londonla açıq qarşıdurmaya getməyə o qədər də cəhd göstərmir. Məsələn, İspaniyanın baş naziri Mariano Raxoy Londona 2012-ci ildə etdiyi səfəri zamanı Gibraltar mövzusuna ümumiyyətlə toxunmamışdı. Belə bir fikir də var ki, Madrid Gibraltar hökumətinin əməllərinə etiraz etməklə bəlkə də, öz vətəndaşlarının diqqətini ciddi iqtisadi və daxili siyasi problemlərdən yayındırmağa çalışır.
Britaniyalılar isə daha qərarlıdırlar. Dumanlı Albion siyasətçilərindən biri, hətta 1982-ci ildə Folklend adalarına edilmiş qələbə yürüşünü belə, xatırlatmağı lazım bilib. Ola bilsin ki, Gibraltara "Vestminster" freqatının göndərilməsi də bununla bağlıdır (rəsmi versiyaya görə, hərbi gəmi oraya Aralıq dənizində planlaşdırılmış təlimlərdə iştirak niyyətilə göndərilib). London Avropa Məhkəməsinə İspaniyadan şikayət oluna biləcəyini də istisna etmir.
Beləliklə, görünən odur ki, dünya birlyinin iqtisadi böhranı necə aradan qaldıracağından və İspaniyanın borc məngənəsindən çıxa bilib-bilməməsindən asılı olaraq, ispan mirası uğrunda müharibə davam edəcək. Bu mənada Britaniya ilə Brüssel arasında münasibətlərin necə inkişaf edəcəyini də diqqətlə izləmək lazımdır. Çünki Aİ-yə üzvlük nəticəsində iqtisadi, sosial və digər qazanclardan məhrum olma gibraltarlıları Britaniya ilə bağlı prioritetlərinə yenidən baxmağa vadar edə bilər...

Developments concerning the latest deterioration of the Argentinian-British dispute over the Falkland Islands are still fresh in memory, and London already is forced to recall another of its long-term problems - this time the dispute with Spain over Gibraltar.
Gibraltar, a small area of 6.5 square kilometres, is in fact a coastal cliff (Plato counted it among the Pillars of Hercules, and now it is often simply called the Rock) with a rich history. So many set their foot on it - the Phoenicians, Romans, Vandals and Goths, Moors. For a long time it was part of the Kingdom of Castile and then the combined Kingdom of Spain. Everything changed after the War of Spanish Succession when the British and Dutch troops captured Gibraltar and, according to the Treaty of Utrecht in 1713, it finally came under the control of the British Crown, becoming one of the strategic outposts of the empire in the Mediterranean. Spain subsequently repeatedly tried to restore its sovereignty over Gibraltar, but all attempts failed. Modern attempts that basically boil down to either political statements, or the Spanish royal family ignoring invitations to celebrations held by the British monarchy, can hardly be described as successful.
Thus, when on 13 July Gibraltar widely celebrated the three hundred year anniversary of the signing of the peace treaty of Utrecht, for Madrid this was not a happy occasion. Spain periodically recalls that it would be nice to get London to agree to the final decolonization of the Iberian Peninsula, but the British are not going to negotiate and Gibraltar, which is inhabited by 30,000 people, is still considered one of the British Overseas Territories (formerly known simply as colonies).
The centuries-old dispute entered a new phase on 24 July, after the Gibraltarian authorities decided to construct an artificial reef off the coast and submerged in water 70 blocks of concrete. This was attributed to the need to improve the state of the marine ecosystem of flora and fauna. However, the Spanish fishermen have a quite different view on this subject. People, for many of whom the sea is the only source of livelihood, believe that the reef interferes with their work - for example, it tears fishing nets. On 24 August Spanish police decided to take apart concrete blocks. In addition, police divers unfurled underwater the Spanish flag, took pictures against its background and then posted them on Twitter.
But the Spaniards did not limit themselves to this. Madrid has also introduced enhanced control on the Gibraltar border checkpoint. Trucks with sand for the construction of luxurious relaxation areas were not allowed to enter Gibraltar. As a result, large pedestrian and vehicle queues formed on the border. According to the Spanish authorities, such border controls are justified. Moreover, Madrid threatened to set a fee (about 50 euros) for entry into the enclave.
As a result, the EU executive and judiciary officials were inundated with complaints. The government of Gibraltar decided to refer to the European Commission all complaints from citizens unhappy with queues, who believe that it violated their right to free movement in the united Europe. In turn, the Ministry of Agriculture, Food and Environment of Spain has filed a lawsuit for Gibraltar's breach of agreements on environmental protection.
It should be noted that clashes with the British have occurred in the past. At sea, the British marine police often act against the Spanish fishing vessels and Civil Guard kingdom. In the past, the friction also concerned the airspace sport. However, so far there have been no major incidents.
Meanwhile, it seems that the main cause for the deterioration of British-Spanish relations over Gibraltar is completely different. The Rock is in fact a tax haven, an offshore area where about 90,000 registered banks and investment companies from around the world operate. The main source of income is the financial sector and revenue from online casinos. To get to Gibraltar, one needs a visa to British overseas territories. Furthermore, this area is a member of the European Union through the UK membership, although the Rock, for example, is not subject to the common agricultural policy, or regulations of customs duties of the EU. In Gibraltar it is also possible not to levy the value added tax. And the owners of online gambling businesses are also at ease in Gibraltar.
Recently, however, the importance and role of offshore zones in the global economy's regulation was significantly revised. Epiphany came after the global financial crisis of 2008. Although no one is going to destroy offshore zones, the global economic elite now ponders the need for greater control and access to information in respect of banking secrecy and financial flows. The havens that provide businesses with shelters haven from taxes and power pressures of the state have been recognized as quite possible culprits of budget deficits. While Spain, as many countries in Europe, is suffering from the crisis and rampant unemployment, the British overseas territory it is currently thriving. Economic growth in Gibraltar in 2012 was 7.8 %, unemployment stood at just 2.5 %. Unemployment in Spain is 26%, and among young people it exceeds 50 %. The annual income of every resident of the enclave is at times almost 30,000 more than the income of a citizen of Spain, for example a resident of the neighbouring Andalusia.
Thus, behind the words of the Spanish authorities that their actions are meant to protect not only the country, but the entire European Union, you can hear the voice of Brussels. As a result of the pressure of European politicians Gibraltar has already been forced to cancel the zero income tax on companies, and now it stands at 10% (for comparison it is 30% in Spain,). Also under pressure from the EU authorities Gibraltar had to revise the rules for opening accounts, signed with a number of countries agreements on the exchange of financial information, and introduced the requirement for companies to produce balance sheets annually.
But, apparently, these measures were not enough. Spanish Prime Minister Mariano Rajoy called on the European Commission to investigate whether "there is a breach of European legislation regarding taxation, smuggling and money laundering" in Gibraltar. Spain thus hints at the passage via Gibraltar of millions of cheap tobacco products, and every year the volume of illegal trade grows. European Commission President Jose Manuel Barroso has promised to send to Gibraltar a special commission to monitor the work of border guards in early September. Incidentally, David Cameron asked him the same. The British prime minister is certain that the actions of the Spaniards are politically motivated and violate the rights of European Union citizens.
There is a real possibility that the conflict may spill over into the international arena. Madrid already threatens with debates in the UN and seeks to recruit for its cause Argentina. According to some reports, the Spanish interior minister is even preparing to head for Buenos-Aires next month to discuss the possibility of raising in the UN the question "on eliminating the remnants of the British colonial empire".
However, observers have recognized the futility of Madrid's threats. First, London as a permanent member in the UN Security Council has little to fear from UN debates. Second, Spain itself has yet to fully shed its infamous colonial past and still owns two outposts in the territory of Morocco. Third, in a referendum held in 2002 Gibraltarians unanimously rejected the idea of sharing administration with Spain. Incidentally, at the recent referendum on the political status of the Falkland Islands with a turnout of 91% almost all voters (99.8 %) also voted to retain the status of an overseas territory of the UK. And finally, Madrid itself is not too keen on outright confrontation with London. For example, during a visit to London in 2012 Spanish Prime Minister Mariano Rajoy did not address the question of Gibraltar. Spain was also told that with their current claims to the Gibraltar authorities' actions the government may be trying to divert the attention of its citizens from the major economic and political problems.
At the same time, and the British are more than determined. Some of the politicians of Albion even recalled the victorious Falklands campaign in 1982. Hence, just in case they sent to the Rock the frigate "Westminster" (the official version is to conduct routine exercises in the Mediterranean). London also mentions the possibility of filing a lawsuit against Spain in the European Court.
Thus, it seems that the war of the Spanish Succession will continue depending on how the international community will learn to cope with the crisis and whether Spain itself can climb out of the debt trap. Also it is interesting to watch and to see how the relationship between the UK and Brussels will develop in the future. Losing economic, social and other benefits of being in the EU can force Gibraltarians to radically rethink their British priorities...