Böyük Britaniya ilə İspaniya arasında Gibraltar uğrunda mübahisə yenidən qızışır
Argentina ilə Böyük Britaniya arasında Folklend adaları uğrunda mübahisə ilə əlaqədar yaşanan son hadisələr yaddan çıxmamış, London əsrlərdir davam edən daha bir problemi də xatırlamalı olub. Söhbət İspaniya ilə Gibraltar uğrunda davam edən çəkişmədən gedir.
Cəmi 6,5 kvadratkilometr əraziyə malik və əslində, sahilyanı qala olan Gibraltarın (Platon onu Gerkules sütunları adlandırırdı, indi isə onu Qaya adlandırırlar) zəngin tarixi var. Ora kimlərin ayağı dəyməyib -  finikiyalılar, romalılar, vandallar, qotlar və mavrlar. O, uzun müddət Kastaliya krallığına, sonradan birləşmiş İspaniya krallığına  aid olub. Hər şey ispan mirası uğrundakı müharibədən sonra dəyişilib - Gibraltar ingilis və holland ordusu tərəfindən ələ keçirilib və 1713-cü ildə imzalanmış Utreht sülh müqaviləsilə tam şəkildə Britaniyanın nəzarətinə verilib. Bununla da o, imperiyanın Aralıq dənizindəki strateji forpostlarından birinə çevrilib. Sonralar İspaniya Gibraltar üzərində suverenliyini bərpa etməyə dəfələrlə cəhd göstərib. Amma onun bütün cəhdləri fiaskoya uğrayıb. İndi əsasən ya siyasi bəyanat, ya da İspaniya kral ailəsinin Britaniya monarxiyasının keçirdiyi mərasimlərə dəvətə etinasızlığı formasında ifadə olunan müasir cəhdləri də uğurlu saymaq mümkün deyil.
Beləliklə, Gibraltar iyulun 13-də Utreht sülh müqaviləsinin imzalanmasının 300-cü ildönümünü təntənə ilə qeyd edib. Madrid isə bu günü heç də sevinc dolu tarix saymır. İspaniya zaman-zaman Londonun Piriney yarımadasının müstəmləkəsinə tam son qoymasının vacibliyini dilə gətirsə də, britaniyalılar danışıqlara getmir. 30 minə yaxın əhalisi olan Gibraltar isə Böyük Britaniyanın xarici ərazisi sayılmaqda davam edir (əvvəllər sadəcə müstəmləkə adlandırılırdı).
İki ölkə arasında əsrlərdir davam edən mübahisə iyulun 24-də yeni mərhələyə qədəm qoyub. Bu, Gibraltar hökumətinin qayanın sahillərində süni rif tikmək qərarından sonra baş verib. Bu məqsədlə artıq sahilə betondan olan 70 blok yerləşdirilib. Hökumət bunu dəniz florası və faunası üçün ekoloji sistemin yaxşılaşdırılması cəhdi kimi təqdim edir. İspaniyalı balıqçılar isə tam fərqli fikirdədirlər. Dənizi dolanşıq üçün yeganə vasitə hesab edən insanlar bildirirlər ki, rif onların işinə mane olur - məsələn, balıq torlarını cırır. Avqustun 24-də İspaniya polisi sahilə yerləşdirilmiş beton blokları oradan yığışdırmaq qərarına gəlib. Bundan başqa, dalğıc-polislər suyun altında İspaniya bayrağı açaraq onun fonunda şəkil çəkdirib, sonradan həmin fotoları Twitter sosial şəbəkəsində yerləşdiriblər.
İspanlar bununla da kifayətlənməyiblər. Madrid Gibraltarla həmsərhəd olan buraxılış məntəqəsində gücləndirilmiş nəzarət sisteminə keçib. Gibraltarda dəbdəbəli istirahət zonasının tikintisi üçün qum aparan yük maşınları oraya buraxılmayıb. Nəticədə sərhəddə böyük piyadalar və avtomobil növbəsi yaranıb. İspaniya hökumətində sərhəddə bu cür nəzarətin tamamilə düzgün olduğunu düşünürlər. Bundan başqa, Madrid anklav ərazisinə girişin pullu olacağına (50 avro) dair də xəbərdarlıq edib.
Nəticədə Avropa İttifaqının icra və məhkəmə orqanlarına ünvanlanmış şikayətlərin ardı-arası gəsilmir. Gibraltar hökuməti növbələrdə qalmış və bundan narazı olan bütün vətəndaşlar adından Avropa Komissiyasına şikayət etmək qərarına gəlib. İnsanlar Madridin bu addımı ilə onların birləşmiş Avropada azad hərəkət etmək hüquqlarının pozulduğunu bildirirlər.
İspaniyanın Kənd Təsərrüfatı, Ərzaq Məhsulları və Ətraf Mühitin Mühafizəsi Nazirliyi isə öz növbəsində Gibraltarın ətraf mühitin mühafizəsinə dair razılaşmanı pozduğunu iddia edir və bu üzdən anklav rəhbərliyini məhkəməyə verib.
Qeyd etmək lazımdır ki, ispanlarla britaniyalılar arasında bu cür qarşıdurmalar əvvəllər də olub. Britaniyanın dəniz polisi tez-tez ispanlara məxsus balıqçı gəmilərini və mülki qvardiyasını sıxışdırır. Vaxtilə hava məkanı və idman sahəsində də qarşıdurmalar yaşanıb. Lakin hələ ki, tərəflər bütün belə halları xüsusi insident olmadan ötüşdürə bilirlər.
Bütün bunlarla yanaşı, Gibraltar ətrafında Britaniya-İspaniya qarşıdurmasının qızışmasının tamamilə başqa səbəbinin olduğu da bildirilir. Məsələ ondadır ki, Qaya vergi cənnəti, offşor ərazidir. Orada dünyanın hər yerindən təxminən 90 min bank və investisiya təşkilatı qeydiyyatdan keçib. Əsas gəlir mənbəyi maliyyə sektoru və onlayn kazinolardır. Gibraltara gedə bilmək üçün Britaniyanın xarici ərazilərinin vizası tələb olunur. Bununla yanaşı, sözügedən ərazi Böyük Britaniya vasitəsilə Avropa İttifaqının üzvüdür. Halbuki, Aİ-nin məsələn, ümumi kənd təsərrüfatı siyasəti və ya gömrük rüsumlarının tənzimlənməsi qaydaları Qayaya şamil olunmur. Gibraltarda gəlir vergisi tətbiq olunmur. Odur ki, İnternet vasitəsilə kazino işlədən şəxslər özlərini orada çox rahat hiss edirlər.
Bu arada son zamanlar offşorların dünya iqtisadiyyatının tənzimlənməsindəki roluna əhəmiyyətli dərəcədə yenidən baxılır. Bu, 2008-ci ildə yaşanmış qlobal iqtisadi böhrandan sonra gündəmə gəlib. Heç kim offşorları məhv etməyə hazırlaşmır. Lakin dünya iqtisadiyyatının elitası bank sirri və maliyyə axınlarına daha çox nəzarət edilməsinin, onlar haqqında ifnormasiyaların daha çox olmasının vacibliyi qərarına gəliblər. Çünki biznesi vergi və dövlətin təzyiqindən qoruyan sakit ada büdcə kəsirlərinin əsas səbəbkarlarından biri sayılmağa başlayıb. Avropanın bir çox ölkələrində olduğu kimi, İspaniyada böhran və işsizlik hökm sürürsə, Britaniyanın xaricdəki ərazisi əksinə, çiçəklənməkdədir. 2012-ci ildə Giraltarda iqtisadi artım 7,8% təşkil edib, işsizliyin səviyyəsi isə cəmi 2,5% olub. İspaniyada isə işsizlik 26%-dir. Gənclər arasında bu rəqəm daha yüksəkdir - 50%-dən çox. Anklavın hər bir sakininin illik gəliri İspaniya vətəndaşının gəlirindən təxminən 30 min çoxdur.
Beləliklə, İspaniya hökumətinin əməllərilə yalnız özlərini yox, bütünlükdə Avropa İttifaqını qoruduqlarına dair bəyanatında Brüsselin səsini eşitmək mümkündür. Avropalı siyasətçilərin təzyiqləri nəticəsində Gibraltar artıq şirkətlərə gəlir vergisinin tətbiq olunmaması qaydasını dəyişməli olub. İndi bu vergi 10% (müqayisə üçün qeyd edək ki, İspaniyada o, 30%-dir) təşkil edir. Bundan başqa, Aİ rəhbərliyinin təzyiqilə Gibraltar hesabların açılması qaydalarına yenidən baxmalı olub, bir sıra ölkələrdə maliyyə informasiyası mübadiləsinə dair müqavilələr imzalanıb, şirkətlərdən illik balans hesabatı vermələri tələb olunmağa başlanıb.
Amma görünən odur ki, bu tədbirlər kifayət deyil. İspaniyanın baş naziri Mariano Raxoy Avropa Komissiyasını Gibraltarda "Avropanın vergiqoyma, qaçaqmalçılıq və çirkli pulların yuyulması ilə bağlı qanunvericiliyinin tələblərinin pozulub-pozulmadığını yoxlamağa" çağırıb. İspanlar anklav ərazisindən milyonlarla keyfiyyətsiz tütün məmulatının daşındığını və bu ticarətin ildən-ilə genişləndiyini bildirirlər. Avropa Komissiyasının rəhbəri Joze Manuel Barrozu artıq sentyabrın əvvəlində Gibraltara sərhədçilərin yoxlanılması üçün xüsusi komissiyanın göndəriləcəyini bəyan edib. Yeri gəlmişkən, ondan bunu Devid Kemeron istəyib. Britaniyanın baş naziri əmindir ki, ispanların əməlləri siyasi məqsədlər daşıyır və Avropa İttifaqı vətəndaşlarının hüquqlarını pozur.
Bütün bunlarla yanaşı, sözügedən münaqişənin beynəlxalq arenaya çıxması ehtimalı da kifayət qədər realdır. Madrid artıq məsələnin BMT-də müzakirə edilə biləcəyini bildirir, üstəlik Argentinanı bu məsələdə öz tərəfinə çəkməyə çalışır. Bəzi məlumatlara görə, İspaniyanın xarici işlər naziri artıq gələn ay Buenos-Ayresə yollanmaq fikrindədir. O, Argentinada "müstəmləkəçi Britaniya imperiyasının qalıqlarının yox edilməsi" məsələsinin BMT-də qaldırılmasını müzakirə etməyi planlaşdırır.
Müşahidəçilər isə Madridin bu hədələrinin mənasız olduğunu bildirirlər. Birincisi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü olan London üçün bu qurumda müzakirə o qədər də qorxulu təsir bağışlamır. İkincisi, İspaniyanın özü də hələ ki, müstəmləkəçi keçmişindən tam qopa bilməyib və hələ də Mərakeşdə iki forposta sahibdir. Üçüncüsü, 2002-ci ildə Gibraltarda keçirilmiş referendumda anklav sakinləri İspaniyal ilə birgə idarə olunmanı yekdilliklə rədd ediblər. Yeri gəlmişkən, Folklend adalarının siyasi statusu ilə bağlı bu yaxınlarda keçirilmiş və səsvermə hüququ olan insanların 91%-nin qatıldığı referendumda seçicilərin demək olar ki, hamısı (99,8%-i) adaların Britaniyanın xaricdəki ərazisi kimi qalmasına səs verib. Nəhayət, dördüncüsü, Madridin özü də Londonla açıq qarşıdurmaya getməyə o qədər də cəhd göstərmir. Məsələn, İspaniyanın baş naziri Mariano Raxoy Londona 2012-ci ildə etdiyi səfəri zamanı Gibraltar mövzusuna ümumiyyətlə toxunmamışdı. Belə bir fikir də var ki, Madrid Gibraltar hökumətinin əməllərinə etiraz etməklə bəlkə də, öz vətəndaşlarının diqqətini ciddi iqtisadi və daxili siyasi problemlərdən yayındırmağa çalışır.
Britaniyalılar isə daha qərarlıdırlar. Dumanlı Albion siyasətçilərindən biri, hətta 1982-ci ildə Folklend adalarına edilmiş qələbə yürüşünü belə, xatırlatmağı lazım bilib. Ola bilsin ki, Gibraltara "Vestminster" freqatının göndərilməsi də bununla bağlıdır (rəsmi versiyaya görə, hərbi gəmi oraya Aralıq dənizində planlaşdırılmış təlimlərdə iştirak niyyətilə göndərilib). London Avropa Məhkəməsinə İspaniyadan şikayət oluna biləcəyini də istisna etmir.
Beləliklə, görünən odur ki, dünya birlyinin iqtisadi böhranı necə aradan qaldıracağından və İspaniyanın borc məngənəsindən çıxa bilib-bilməməsindən asılı olaraq, ispan mirası uğrunda müharibə davam edəcək. Bu mənada Britaniya ilə Brüssel arasında münasibətlərin necə inkişaf edəcəyini də diqqətlə izləmək lazımdır. Çünki Aİ-yə üzvlük nəticəsində iqtisadi, sosial və digər qazanclardan məhrum olma gibraltarlıları Britaniya ilə bağlı prioritetlərinə yenidən baxmağa vadar edə bilər...

Великобритания и Испания вновь сошлись в споре за Гибралтар
Не успели забыться события, связанные с последним обострением спора Аргентины и Великобритании вокруг Фолклендских островов, как Лондону пришлось вспомнить еще одну свою долгоиграющую проблему - на сей раз спор с Испанией из-за Гибралтара.
У Гибралтара - небольшой территории в 6,5 кв. км, по сути прибрежной скалы (Платон причислял ее к Геркулесовым столбам, а сейчас ее часто просто так и называют - Скала), богатая история. Кто только не ступал на нее - финикийцы, римляне, вандалы и готы, мавры. Долгое время она входила в королевство Кастилия, а затем в объединенное Испанское королевство. Все изменилось после войны за испанское наследство - Гибралтар был захвачен английскими и голландскими войсками, и, согласно Утрехтскому мирному договору 1713 года, окончательно стал подконтролен британской короне, превратившись в один из стратегических форпостов империи в Средиземном море. Впоследствии Испания не раз пыталась восстановить свой суверенитет над Гибралтаром, но все попытки потерпели фиаско. Современные попытки, которые в основном сводятся либо к политическим заявлениям, либо к игнорированию испанской королевской семьей приглашений на торжества, проводимые британской монархией, также успешными назвать трудно.
Таким образом, если 13 июля в Гибралтаре широко отметили трехсотлетний юбилей со дня подписания Утрехтского мирного договора, то для Мадрида это была вовсе не веселая дата. Испания периодически вспоминает о том, что неплохо было бы добиться от Лондона окончательной деколонизации Пиренейского полуострова, но британцы на переговоры не идут и Гибралтар, который населяют 30 тысяч человек, продолжает считаться одной из заморских территорий Великобритании (которые раньше назывались просто колониями).
Многовековой спор вступил в новую фазу 24 июля, после того как гибралтарские власти решили воздвигнуть у берегов Скалы искусственный риф, для чего в воду было погружено 70 блоков из бетона. Это было объяснено необходимостью улучшения состояния экосистемы морской флоры и фауны. Однако у испанских рыбаков на этот счет оказалось совсем иное мнение. Люди, для многих из которых море является единственным источником существования, посчитали, что риф мешает их работе - например, рвет рыболовные сети. 24 августа испанская полиция решила бетонные блоки разобрать. Кроме того, полицейские-водолазы развернули под водой испанский флаг, на фоне которого сфотографировались и выложили затем снимки в социальную сеть Twitter.
Но лишь этим испанцы не ограничились. Мадрид также ввел усиленный режим контроля на приграничном с Гибралтаром пропускном пункте. В Гибралтар не были пропущены грузовики с песком для строительства фешенебельной зоны отдыха. В результате на границе образовались огромные пешеходные и автомобильные очереди. По мнению испанских властей, такие меры пограничного контроля вполне оправданы. Более того, Мадрид пригрозил, что установит плату (порядка 50 евро) за въезд на территорию анклава.
В результате исполнительные и судебные органы Евросоюза оказались закиданными жалобами. Так, власти Гибралтара решили передать в Еврокомиссию жалобы всех недовольных очередями граждан, которые считают, что было нарушено их право на свободное перемещение по объединенной Европе. В свою очередь Министерство сельского хозяйства, продуктов питания и охраны окружающей среды Испании подало судебный иск по факту нарушения Гибралтаром соглашения об охране окружающей среды.
Надо отметить, что стычки с британцами происходили и раньше. В море британская морская полиция часто выступает против испанских рыболовецких судов и гражданской гвардии королевства. В прошлом трения также касались воздушного пространства, спорта. Впрочем, пока удается обходиться без серьезных инцидентов.
Между тем сдается, что главная причина обострения британо-испанских отношений из-за Гибралтара скрывается совсем в другом. Дело в том, что Скала является налоговым раем, оффшорной территорией, где прописаны примерно 90 тысяч банков и инвестиционных компаний со всего мира. Главный источник дохода - финансовый сектор и доходы от онлайн-казино. Чтобы попасть в Гибралтар, нужна виза британских заморских территорий. При этом данная территория является членом Евросоюза через членство Великобритании, хотя на Скалу, например, не распространяются общая сельскохозяйственная политика ЕС и правила регулировки таможенных пошлин. В Гибралтаре также можно не взимать налог на добавленную стоимость. И владельцы игорного бизнеса по Интернету чувствуют себя там тоже очень вольготно.
Однако в последнее время значимость и роль оффшоров в регулировании мировой экономики были значительно пересмотрены. Прозрение наступило после мирового финансового кризиса 2008 года. И хотя уничтожать оффшоры никто не собирается, мировая экономическая элита задумалась о необходимости большего контроля и доступности информации в том, что касается банковской тайны и финансовых потоков. Ведь тихие гавани, дающие бизнесу приют от налогового и силового давления государства, были признаны вполне возможными виновниками бюджетных дефицитов. Так, если в Испании, как и во многих странах Европы, свирепствуют кризис и безработица, то британская заморская территория вполне себе процветает. Экономический рост в Гибралтаре в 2012 году составил 7,8%, безработица была на уровне всего 2,5%. Безработица же в Испании составляет 26%, а среди молодежи и вовсе свыше 50%. Ежегодный доход каждого жителя анклава порой почти на 30 тысяч больше, чем доход гражданина Испании, к примеру жителя соседней Андалусии.
Таким образом, за словами властей Испании о том, что своими действиями они защищают не только страну, но и весь Евросоюз, можно услышать голос Брюсселя. В результате давления европейских политиков Гибралтар уже был вынужден отменить нулевой подоходный налог с компаний, и сейчас он составляет 10% (для сравнения - в Испании 30%). Также под давлением властей ЕС Гибралтару пришлось пересмотреть правила открытия счетов, с рядом стран были заключены соглашения об обмене финансовой информацией, было введено требование о ежегодной сдаче баланса компаний.
Но, судя по всему, этих мер оказалось недостаточно. Испанский премьер Мариано Рахой призвал Еврокомиссию проверить, "существуют ли нарушения европейского законодательства относительно налогообложения, контрабанды и отмывания капиталов" в Гибралтаре. Так, испанцы указывают на провоз с территории Скалы миллионов дешевых табачных изделий, и с каждым годом объем незаконной торговли только растет. Глава Еврокомиссии Жозе Мануэль Баррозу пообещал отправить в Гибралтар специальную комиссию для мониторинга работы пограничников уже в начале сентября. Кстати, об этом же его просил и Дэвид Кэмерон. Британский премьер-министр уверен, что действия испанцев политически мотивированы и нарушают права граждан Евросоюза.
При этом существует вполне реальная возможность выплескивания конфликта на международную арену. В Мадриде уже грозятся обсуждением в ООН, а также собираются привлечь на свою сторону Аргентину. По некоторой информации, министр иностранных дел Испании даже собирается отправиться в следующем месяце в Буэнос-Айрес, чтобы обсудить вероятность поднятия в ООН вопроса "о ликвидации остатков британской колониальной империи".
Впрочем, наблюдатели уже признали тщетность угроз Мадрида. Во-первых, Лондону как постоянному члену Совбеза обсуждения в ООН не слишком страшны. Во-вторых, сама Испания также еще не до конца избавилась от своего знаменитого колониального прошлого и до сих пор владеет двумя форпостами на территории Марокко. В-третьих, на референдуме, который состоялся в 2002 году, жители Гибралтара единодушно отклонили идею совместного с Испанией управления. Кстати, на недавнем референдуме по политическому статусу Фолклендских островов при явке в 91% практически все избиратели (99,8%) также проголосовали за сохранение статуса заморской территории Великобритании. Ну и, наконец, в-четвертых, сам Мадрид не слишком стремится к откровенной конфронтации с Лондоном. Например, во время своего визита в Лондон в 2012 году испанский премьер Мариано Рахой вопрос Гибралтара затрагивать не стал. Также Испании указали, что своими нынешними претензиями к действиям гибралтарских властей правительство, возможно, пытается отвлечь внимание граждан страны от серьезных экономических и внутриполитических проблем.
Вместе с тем и британцы настроены более чем решительно. Кое-кто из политиков туманного Альбиона даже победоносный поход 1982 года на Фолкленды припомнил. И поэтому к Скале, видимо, на всякий случай, был отправлен фрегат "Вестминстер" (официальная версия - с целью проведения плановых учений в Средиземноморье). В Лондоне также не исключают возможности подачи иска против Испании в Европейский суд.
Таким образом, похоже на то, что война за испанское наследство будет продолжаться в зависимости от того, как мировое сообщество научится справляться с кризисом и удастся ли самой Испании выбраться из долговой ямы. Также в этом смысле интересно понаблюдать и за тем, как в дальнейшем будут складываться отношения между Великобританией и Брюсселем. Ведь лишение экономических, социальных и прочих выгод от пребывания в ЕС может заставить гибралтарцев в корне пересмотреть свои британские приоритеты…